Advertenties.. BÏÏITilLAlD. Zeetijdingen 1 land els! oerich ten. Algemeen Overzicht» Belgische brieven. Graanmarkten enz. toen het evengenoemde voorstel der commissie van fabricage in stemming kwam, hetwelk werd aan genomen met 7 stemmen tegen 1. De heer Kleijnhens stemde tegen en de heer Verkuijl Quakkelaar hield zich buiten stemming. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededee- ling van den voorzitter, dat blijkens bericht van gede puteerde staten is goedgekeurd het raadsbesluitbetref- fende de overname van den Koningsweg en de de Ruij- ter en Lampsensstraten. Mede wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeel ing dat door den commissaris deskonings zijn herbenoemd tot leden der commissie voor landverhuizers de heeren Kleijnhens, L. de Groof, en C. Stewart Schultz, en dat de commissie zelve heeft benoemd tot voorzitter den heer Kleijnhens, tot ondervoorzitter den heer F. Wibaut en tot penning meester den heer van W. van Duuren Dutilh. Nog wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling, dat de heer Kalbfleisch zijne benoe ming als lid der commissie voor de zeemans- en visschersbeurs aanneemt. De voorzitter legt over het verslag van burgemees ter en wethouders betreffende den toestand der gemeente Vlissingen over 1875. Dit verslag is gedrukt, doch tengevolge der ziekte van den heer Flander, directeur der gasfabriek, ontbreken er een paar staten aan, die later zullen worden overgelegd. De behandeling der begrooting van de leenbank wordt tot eene volgende zitting aangehouden. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor om aan den heer de Smedt, te Zéle, pachter van den beer, eene som van f 950 van zijn pachtsom over de tweede helft van 1875 kwijt te schelden voor geleden schade door het laten wegloopen van beer tengevolge van het maken der rijkswerken in de marinehaven. De heer Verkuyl Quakkelaar vraagt of dit de geheele schade is, dan wel of er nog bij komt? De voorzitter antwoordt, dat dit alleen over de tweede helft van 1875 is en dat voor het loopende jaar nadere schikkingen zullen moeten getroffen worden. De heer Verkuyl Quakkelaar wilde dan liever wachten totdat het geheele bedrag der schade bekend zal zijn, doch de voorzitter en de heer Kleijnhens merkten op dat 't moeilijk kan omdat de rekening van het eene jaar in het andere loopt, terwijl ook de dienst van 1875 met uit0. Juni moet afgesloten wezen. Het voorstel wordt daarop in stemming gebracht en met 7 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Verkuyl Quakkelaar en Pot. Een verzoek van J. Sloover wed. Iudorp, om in het gasthuis te worden opgenomen, wordt ge zonden naar burgemeester en wethouderstot wier competentie het behoort. De heer Pot merkte opdat genoemde weduwe, die 79 jaar oud en zeer gebrekkig is, reeds vroe ger zich tot burgemeester en wethouders heeft gewendmaar toen door hen is afgewezen zoo dat zij zich daarom thans tot den raad heeft gewend. De voorzitter en de heer van Uije Pieterse ant woorden hierop, dat burgemeester en wethouders voor die afwijzing goede redenen hebbeDdaar men tegenwoordig er op uit is om alle gebrekkigen maar naar hen te zenden ter verpleging voor rekening der gemeente, terwijl als tengevolge daarvan de hoofdelijke omslag moet worden ver hoogd daarover van verschillende zijden gemord wordt. Burgemeester en wethouders willen de deureD van het gasthuis niet sluitenmits de diaconie- en armbesturen betalen willen. De heer Pot zeide dat de diaconie het betreurt niet meer te Kunnen doen, doch het is haar be paald onmogelijk, daar zij wekelijks ruim zeventig weduwen te bedeelen heeft. De heer J. G. Hector stelde voor, dat de raad zich andermaal tot den minister van binnenland- sehe zaken zou wenden met verzoek om vergoeding van geleden schade door het wegloopen van beer tengevolge van werken van algemeen nut. De heer Pot ondersteunde dit voorstel. De heer van Uije Pieterse wenschte wel den minister aan het lijntje te houden, maar achtte het beter, te wachten tot- de zaak geheel geëindigd is, hetgeen nog wel drie jaren duren zal. De heer J. G. Hector meende dat uitstel in dezen niet mogelijk is, vooral omdat de ministers niet permanent op hun zetel zijn. De beer Kleijnhens zeide, dat hij minder roos kleurig dan zijn collega van Uije Pieterse denkt over de van het rijk te verkrijgen schadevergoe ding; wil men ze echter van den minister vragen, dan was ook hij van oordeel dat men daarmede niet wachten moet. De heer van Uije Pieterse merkte op dat de schade nog niet kan bepaald worden; later zal ook schadevergoeding voor de inlading der mest- speciën, evenals nu voor den beer, noodig zijn, en men kan zich z. i. toch niet telkens tot den minister wenden; hij althans zou daartoe niet willen me dewerken. De heer Kleijnhens deed hierop uitkomen, dat op dit oogenblik alleen sprake is van schadever goeding voor weggeloopen beer, maar volstrekt niet van het inladen van mestspeciën. Op voorstel van den voorzitter de beraadslaging gesloten zijnde, wordt besloten aan burgemeester en wethouders op te dragen zich zoo spoedig mogelijk namens den raad tot den minister te wen den, met verzoek om schadevergoeding. De zitting wordt gesloten. Tengevolge van een samenloop van omstandig heden verkeert op dit oogenblik, na het Turksche, Van Arnemuiden nemen wij ditmaal afscheid met de volgende dichtregelen, welke de la Rue, in zijne „Zeeuwsehe Stedestemmen" de stad in den mond legt en welke zoowel haar verleden als haar tegenwoordigen toestand naar waarheid schilderen »'kWas bloeiende voorheen door koopmanschap en vaart »De grootste schepen zag ik liggen op mijn stroomen "Doch dooi' 't verzanden van mijn reê ben ik veraard «En tot dien lagen val, als mén nu ziet, gekomen." P. geen Europeesch ministerie in moeilijker positie dan het Oostenrijksehe. De gebeurtenissen in Turkije, de quaestie van het Ausgleich, de malaise op het gebied van handel en nijverheid, en het geringe kredietziedaar zoovele aangelegenheden die groote moeilijkheden baren. Zij het ook al voor een groot gedeelte aan de bekwame politiek van Andrassy te danken, dat de Oostersche quaestie nog tot geen uitbarsting heeft geleider bestaat toch groote twijfel of zij het gewenschte doel zal bereiken, daar de opstand zich meer en meer uitbreidt eu het bijna onmoge lijk is te achten dat de Porte dien door eigen krachten zal kunnen onderdrukken. Daarenboven, moge de weigering van Engeland al geen ernstige beteekenis hebbenhet is toch wenschelijk dat zij worde uit den weg geruimd waartoe natuur lijk nieuwe bemoeiingen, worden vereischt. Daartoe moeten dan ook reeds maatregelen zijn genomen, want volgens een telegram uit Weenen aan Daily Telegraph zijn aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden te Londen gelijkluidende instructies gezonden om aan lord Derby wijzigingen voor te stellen ten aanzien van die punten der Berlijnsche memoriewaartegen door Engeland bezwaren waren geopperd. Worden die uit den weg geruimd dan zal Engeland zich wel dienen aan te sluiten. De zoo even geopperde bewering, dat echter de weigering geen ernstig karakter heeft, berust in de eerste plaats op een telegram uit St. Petersburg, volgens hetwelk Groot-Bri- tannië zich niet tegen een wapenstilstand zal verzetten en bij de Porte geen pogingen zal aan wenden om haar tot het tegendeel te bewegen; iu de tweede plaats op eene verklaring van den minister Melegari in de Italiaansche kamer gedaan, dat Italië zich in het belang van den vrede en de beschaving bij de memorie van Berlijn had aangeslotenterwijl hij de verwachting uitsprak dat Engeland, hoewel het zijne adhaesie had ge weigerd zijn invloed te Konstantinopel zou aan wenden in het belang van de aanneming der Ber lijnsche voorstellenen dat in ieder geval door een voortdurende weigering van Groot-Britanniëde gemeenschappelijke handeling der mogendheden niet zal worden belet. Omtrent de aanneming der memorie dooi' de Porte bestaat thans weder minder vrees. Evenals bij de aanbieding van de eerste nota-Andrassy heeft zij ook thans protest tegen de aanbieding der memorie willen aanteekenenmaar de mogend heden hebben dat protest voor onaanneembaar en als niet definitief verklaardomdat de Porte nog niet op officieele wijze kennis had verkregen van den geheelen inhoud van het memorandum. Baart alzoo de Turksche opstand aan de Oosten- rijk-Hongaarsche regeering veel zorg en moeite, de binnenlandsche aangelegenheden verhoogen die niet weinig. De stilstand en achteruitgang in handel en nijverheid, waardoor het nationaal ver mogen geduchte verliezen lijdt, worden te sterker gevoeld tegenover de drukkende militaire lasten. Vandaar dat reeds herhaaldelijk en van verschil lende zij den is aangedrongen op vermindering van het budget van oorlogvooral nu de mogendheden het onderling zoo „volkomen eens" zijn omtrent het behoud en de handhaving vau den vrede. In plaats van minder vraagt echter, evenals de meeste zijner collegas, ook de Oostenrijksehe mi nister van oorlog steeds meer aan en waarschijn lijk deukt hij daarbij aan Turkije als de dreigende wolk aau den Europeeschen horizon. In weerwil echter van die wolk hebben de Oostenrijksehe vertegenwoordigers het initiatief genomen tot ver mindering der oorlogslasten. Door den afgevaar digde Sturm nl. was in de delegaties voorgesteld om drie artikelen van de begrooting van oorlog, te zamen tot een bedrag van 2,262,000 florijnen, te schrappenmaar daarentegen 1,075,000 florijnen toe te staan tot verbetering der voeding van het leger. Zoowel dooi' den minister van oorlog als door graaf Andrassy was dit voorstel in de Oosten rijksehe delegatie krachtig bestreden, evenals in de Hongaarsehe, namens de regeering, door gene raal Benedek. Donderdag jl. had de eerste be handeling plaats, doch beide delegaties stelden toen eene beslissing uit, om tijd te winnen en nader overleg mogelijk te maken. Zaterdag is de beslissing gevallen en wel in dien zin, dat de Oostenrijksehe delegatie bet amendement-Sturm heett aangenomen, de Hongaarsehe daarentegen verworpenwaarop zij zich met de voorstellen der regeering heett vereenigd. Het schijnt thans dat deze bereid is concessies te doen tot vermin dering van het effectief vau het leger, overeen komstig het verlangen van den heer Sturm en men hoopt dat daarom de Oostenrijksehe delegatie alsnog haar votum zal willen veranderen; mocht zij daartoe niet te bewegen zijn dan zal in eene vereenigde zifting van beide delegaties eene eindstemming moeten plaats hebben. Een andere moeilijkheid voor de Oostenrijksehe regeering is het dalende krediet van het land. De bank van het Duitsche keizerrijk heett geweigerd Oostenrijksch-Hongaarsche waarden te beleenen. Op eene daaromtrent tot hem gerichte interpellatie antwoordde graaf Andrassy, dat hij officieus po gingen bij de Duitsche regeering heett aangewend om verandering te krijgenwaarop zij had te kennen gegeven bereid te zijn om te doen wat in haar vermogen is doch dat het bedoelde geval geheel behoort tot de zelfstandige bevoegdheden van de directie der bank, waarop de regeering geen pressie kan uitoefenen. Een andere interpel latie betrof het verzoek van den Servischen han del aan de regeering van het vorstendom tot uit stel van betaling gedurende twee maanden voor alle vervallen verplichtingen. Andrassy deelde daaromtrent merleaan den consul generaal te Belgrado last te hebben gegeven om, indien liet gevraagde uitstel ook buitenlandsche schulden mocht betreffentegen het verleenen daarvan te protesteeren. Berichten uit Cuba omtrent den opstand aldaar luiden gunstig. Indien zij waarheid bevatten mag men hopen, dat de maatregelen der jeugdige. Spaansche regeering ten aanzien der kolonie met een gewenscht resultaat zullen worden bekroond, daar in de provincie de las Villas de pacificatie goede vorderingen maakt en te Sagha, Yillaclara en Remedios nog slechts weinige opstandelingen zijn. In antwoord op een vraag van den heerAgiela om een amnestie voor politieke misdaden uit te vaardigen verklaarde de heer Canovas del Cas tillo in de Cortes, dat de regeering vast besloten is om alle gevaren voor samenzweringen te ver wijderen en alle mogelijke maatregelen te nemen om de openbare orde te verzekeren. De senaat heeft het wetsontwerp tot regeling der vlottende schuld aangenomen. Generaal Quesada heeft de Baskische provin cies en Navarre in staat van beleg verklaard, al waar thans de krijgswet vigeert. Brussel27 Mei. De elericale ministers zijn nog niet geheel ont wapend. Zij klemmen zich vast aan het gezag dat hun ontsnapt. Nu het van den eersten schrik bekomen is heeft het ministerie besloten aan het bestuur te blijven. Men wist het heden morgen reeds, maar ziehier zijne verklaring in den senaat. Na de opening der zitting nam de heer Casier het woord en zeide Het votum der kamer waardoor de conventie van Terneuzen is verworpen heeft in Gent groote verslagenheid verwekt. De Gentenaren rekenden op eene aanneming van het ontwerp met algemeene stemmen. Het votum veroordeelt de Gentenaren en Oost-Vlaanderen tot een onherstelbaar verval. Door eene betreurenswaardige discussie is eene zuiver economische quaestie tot een partij-zaak gemaakt. Hst votum is onbedacht geweest. Ik verzoek de ministers ons te zeggen wat zij van de zaak denken en of zij voornemens zijn opnieuw te onderhandelen. De heer Malou, minister, van financiën. Het kabinet heeft met alle kracht en uit volle over tuiging de conventie verdedigd, en de regeering hoopte, dat zij, niettegenstaande de vele critiek, eene geringe meerderheid zou verwerven. Het votum is betreurenswaardig voor het land en voor bet kabinet dat reeds zoo lang hier zetelt. Wij waren en zijn nog overtuigd, dat de verkregen en bedongen voordeelen aan aller belangen voldeden. Maar mijn Antwerpsche vrienden hebben ter elfder ure een voorstel gedaan dat onaannemelijk was om den vorm en den tijd waarin het werd ingediend. De afschaffing van de baken- en loodsgelden moet geschieden, maar op progressieve wijze. Wij had den gewenschtdat het voorstel ware gedaan niet aan den vooravond van de verkiezingen, maar in normale omstandigheden. Wij hebben het afgewe zen, maar konden niet voorzien, dat dit de ver werping van de conventie ten gevolge zou hebben. De heer Casier vraagt wat wij voornemens zijn te doen. Gisteren reeds hebben wij aan de Nederland- sche regeering onze bedoeling te kennen gegeven om de onderhandelingen te hervatten in het belang der beide landen, in het belang van Gent en de Vlaanderens. De heer d'Anethan. Mijne vrienden, diete- gen de conventie hebben gestemd, zijn onaange naam getroffen door de beteekenis welke een groot gedeelte van de pers aan hun votum heeft gehecht. Zij hebben mij gemachtigd te verklaren, dat hun votum geen daad van wantrouwen jegens het kabinet was. De spreker betoogde verder, dat de nationale waardigheid van geen der beide con- tracteerende partijen gecompromitteerd was. „In deze quaestie bestaat een werkelijk of schijn baar antagonisme tusschen Antwerpen en Gent, en er moet een middel gevonden worden om deze zoo verschillende belangen te bevredigen. Antwerpen vreest dat Neuzen zijn haven zal benadeelen. Maar onze eerste handelsstad zou niets te vreezen heb ben indien aan bet voorstel Jacobs gevolg ware gegeven. Het is waar, dat de regeering het niet in het laatste oogenblik en niet zonder rijp be raad kon aannemen. Ik hoop echter dat de regee ring het voorstel met zorg zal overwegen en door de prise en consideration van het voorstel-Jacobs eene oplossing zal verschaffen waardoor alle be langen zullen worden bevredigd." De heer Wiligen beveelt aan de onderhan delingen betreffende den verkoop van den spoorweg Luik Limburg te hervatten. Na een protest van den heer van Overloop tegen hetgeen in de tweede kamer over hem was gezegddankte de heer Carier den minister voor zijn streven om de belangen van de twee Vlaam- sche steden te vereenigenzij moeten geen mede dingsters maar twee zustersteden zijn. Hiermede was het incident gesloten, waarna de senaat het crodiet vau 36 millioen voor openbare werken met eenparigheid van stemmen aannam en uiteenging onder den kreet van: „Leve de koning." i Het stoomschip Drenthe is den 20en dezer uit Nederland te Batavia aangekomen. Rotterdam, 27 Mei. Tarwe met ruimen aanvoer 20 a 30 cent lager; paardenboonen 25 cent hooger; bruine boonen 50 cent hoogerwitte boonen 25 cent hooger; erwten 25 cent hooger; kanarie zaad f 2 lager; overigens prijshoudend. Amsterdam 29 Mel. Raapolie op zes weken 38}. Lijnolie f 37$. EPrlfzeii van etfectei». Amsterdam, 29 Mei. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2} pet. 62} dito dito dito .3 75 dito dito dito 4 98} Aand. Handelmaatschappij5 102} dito exploitat. Ned. Staatssp. 95} Loten stad Rotterdam. 3 f 96 dito dito Amsterdam 3 95} België. Certificaten bij Rothschild. 2} pet. Frankr. Inschrijvingen3 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 100} Certific. Inscr. 5e serie 5 76} Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 89 dito f 1000 1864 5 99} dito L. 100 1872 5 „92} dito L. 100 1873 5 „92} Loten 18645 f 328 Loten 18665 „317 Oblig. Hope &C". Leen, 1860. 4j pet. 91 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz&C°.2°a4L. 4 75} Obligatiën 186769 4 78} Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 259 Cblig. dito.4} pet. 85} dito dito4 f Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 132 Ruslond. Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 98} dito dito Jelez-Griasi. 5 f dito dito Jelez Orel 5 pet. 98} dito dito Charkow Azow .5 „90 Polen. Schatkistobligatiën4 pet. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 114 Oostenr. Oblig.metal.inzilv.Jan./Juli. 5 pet. 55} dito dito Aprii/Oct. 5 55} dito in papier Mei/Nov. 5 52}} dito dito Febr./Aug. 5 52} Aand. Nation, bank3 f 800 Loten 1860 5 „530 dito 1864 „128 Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam5 „68 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 97} Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 12} dito Binnenlandsche3 11} Portugal. Obligatiën.3 pet. 50} Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 8,^ Obligatiën 1869 6 f 26 Egypte, dito 1868 7 pet. 34} dito 1873 7 36^ Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 pct.102} dito dito dito 1885. 6 100 Illin. Cert. Amsterdam „82 Oblig. Illinois Redemtion. .6 „88 dito Central Pacific6 92} Certific. Chic. N. W7 50 Oblig. Madison Ext7 84 dito Winona-St. Peter 7 „79 dito N. W. Union7 78} dito Union Pac. Hoofdl. .6 „89 Obl.St.Paul&Pac.Spw.Tsec. 7 dito dito dito 2' sec. 7 28} Brazilië. Oblig. 18634} dito 1865 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 29 Mei. Metall. f 20.45; dito zilver 20.95; Div. Eng. per f 11.85; Eng. Portugal per f 11.85Spaansche piasters f Amerikaansche dollars (in goud) f 2.44. Amsterdam 27 Mei. Metall. f 20.55dito zilver 20.95; Div. Eng. per f 11.85; Eng- Russeu per ƒ11.85; Eng. Portugal per ƒ11.85; Frans. 47.50; Belg. f 47.50Pruis, 58.60; Hamb. Russen f 30}Russen in Z. R. 30}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sche p'asters Spaansche binnenlandsche fAmerikaansche dollars 2.44; papier ƒ2.14. Bevallen van een Zoon G. M. FOURDRAINE Fortuin. Middelburg, 29 Mei 1876. Heden overleed tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijne geliefde echtgenoote JOSE- PHINA MARIA JOHANNA RETSIN, in den ouderdom van ruim 42 jaren. Hansweert 27 Mei 1876. F. V. DE GROOF. Heden den 28en Mei behaagde het den Almach tige tot ons aller droefheid van onze zijde weg te nemen onze geliefde vader en behuwdvader HEN DRIK JOENGEPIER, in den gezegenden ouderdom vau ruim 81 jaren. Uit aller naam, C. JOENGEPIER. Algemeene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3