N°. 126. 119e Jaargang. 1 1876. Maandag 29 Mei. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m, franco f 3,50. Afzonderlijko nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 Cent per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte,' Middelburg, 27 Mei, FIE3TJTT <T jZBTOJST- Eene Zeeuwsche stad in haar glorie en ondergang, Door burgemeester en wethouders wordt het volgende bekend gemaakt. V erbiezingen. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend: dat de inlevering van stembriefjes voor de be noeming van éen lid van de provinciale staten van Zeelandin de plaats van den heer H. J. van Deinsedie zijn ontslag heeft genomenzal plaats hebben op Dinsdag den 30en Mei a., van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren, op een der bovenachterzalen van het raadhuis, terwijl de opening der stembus zal geschieden op Woensdag den 31™ Mei daaraanvolgendedes voormiddags te negen uren. Middelburg, den 26™ Mei 1876. De burgemeester en wethouders voornoemd, (Get.) N. C.LAMBRECHTSEN v. RITTHEM, l.b. De secretaris, (Get.) G. N. DE STOPPELAAR. Grenaeente-politïe. Schouwing tan rij- en toertuigen. De burgemeester en wethouders van Middelburg, Gezien art. 91 der verordening van algemeene plaatselijke politie maken bekend dat de schouwing der rij- en voertuigen of sle den en daartoe behcorende paardentuigen, ten overstaan van den commissaris van politie, zal plaats hebben in de eerste dagen der maand Juni a. Middelburg, den 26™ Mei 1876. De burgemeester en wethouders voornoemd, (Get.) SGHORER. De secretaris (Get.) G. N. DE STOPPELAAR. Een kort woord ter herinnering schijnt hij de aanstaande verkiezing van een lid der pro vinciale staten van Zeeland voor het hoofd kiesdistrict Middelburgter vervanging van het afgetreden lid, den heer H. J. van Deinse, voldoende. Strijd bij de stembus is ditmaal niet te wach ten. De candidaatdoor de liberale kiozers- vereeniging „de Grondwet" gesteld, ontmoet nergens tegenstand wordt zelfs van eene zijde, welke gewoon is de liberale beginselen te be strijden en hij de stembus in aandoenlijke eendracht met clericalen en anti-revolutionairen mede te stemmen, aanbevolen met een over vloed van pluimstrijkerijen, die dunkt ons, ieder oprecht en verstandig man het bloed van afkeer naar het gelaat moeten doen rijzen. H. De ondergang van Arnemuiden in 1574 was slechts van tijdelijken aard. Zoodra de Spanjaarden verdreven, de troepen van den prins, die tot het beleg van Middelburg gediend hadden, afgetrokken waren, toog men aan het werk om wat ingestort of vernield was weder op te bouwen, en weldra herkreeg de plaats hare vroegere welvaart en levendigheid. Ja hetgeen vroeger steeds te vergeefs wa3 gewenscht en nagestreefd, de onafhankelijk heid tegenover Middelburg, werd thans verkregen. Tegenover het veroverde Middelburg hadden de prinsgezinde Walchersche steden schoon spel. Arnemuiden verkreeg stadsrechten en werd, met Nieuwerkerk en Mortiere, van alle onderhoorigheid aan Middelburg ontslagen. De fiere hoofdstad moest de waarheid van het Vae Victis (wee den over wonnenen ondervinden eu op hare beurt den har den weg der vruchtelooze adressen en smeekschriften inslaan, teneinde hare vroegere onderzaten weder aan zich onderworpen te zien. Dit tij dperk, ofschoon zooals wij zien zullen van zeer korten duur, mag als het toppunt van Arne- Van onzen kant hebben wij, indien wij niet in dezelfde onhebbelijke manier willen verval len, tot aanbeveling van den liberalen candi daat niet veel te zeggen. De beer J. P. I. Buteux, griffier der staten van Zeeland, is in ons midden te zeer bekend om aan eenige op hemeling behoefte te hebben. In Mei 1856 door het kiesdistrict Goes als lid der staten-ver gadering gekozen, werd hij den 6en Juli 1859 verkozen tot lid van het college van gedepu teerde staten. Als zoodanig bleef bij werk zaam tot den 23™ Juli 1870, toen hij in plaats van wijlen den heer mr. van der Swalme tot het griffierschap der staten geroepen werd. Zijne loopbaan en zijne werkzaamheid zijn dus van publieke bekendheid. Nu eene plaats in het gedeputeerd college openkomt, is de heer Buteux, die in den la'atsten tijd het vermoeiende en werkzame griffiersambt voornamelijk slechts bleef vervullen om aan het verlangen van wijlen den graaf van Lijnden te voldoenals de aangewezen persoon tot vervulling der va cature, waartoe hij ongetwijfeld door de staten in hunne eerstvolgende vergadering aangewe zen zal worden. Niemand heter dan hij is in staat den benoemden commissaris des konings voor te lichten omtrent alles wat in de laatste jaren ter griffie is behandeld, en zonder iets te kort te doen aan de verdiensten van de andere leden van gedeputeerde staten, mag gezegd worden dat niemand heter dan hij zich op zijne plaats zal voelen in een werkkring, welke hij reeds jaren lang met eer vervulde. De beginselen van den heer Buteux zijn de liberale. Zijn ijver, zijne kennis van alle be langen der provincie zijn sedert jaren op de proef gesteld en door de regeering, met toe kenning van het ridderkruis der orde van den Ned. leeuw, gewaardeerd. Wij hebben dus slechts de kiezers aan te hevelen om toch niet, omdat de verkiezing van den eenigen candidaat verzekerd schijnt, van de stembus weg te blijven. Zulk een thuisblijven zou niet slechts van onverschilligheid voor de publieke belangen, maar tevens van geringschatting tegenover den candidaat getuigen. Het eerste gebrekgepaard aan een te vast vertrouwen op de zegepraal, is voor de liberale zaak hij eene vroegere gelegen heid te noodlottig geweest om er niet telkens ernstig tegen te waarschuwen. Door altijd te denken „we zullen er wel komen," en die muiden's glorie beschouwd worden. Eenige ver spreide trekken uit het tafereel, dat de stad in dien tijd opleverde, zullen dienstig zijn om van het openbaar leven eener gemeente in die dagen onzer republiek ons een denkbeeld te vormen. Bij de nu verkregene waardigheid van stad pasten een zeker aantal instellingen en verfraai ingen, welke noodig waren om onder de ste den der republiek een behoorlijk figuur te maken. Een der eerste werken was het omringen van de stad met wallen en grachten, teneinde hare onaf hankelijkheid tegen aanvallen van buiten te be schermen. Ook werd eene week- en jaarmarkt ingesteldde kerktoren van een klokkenspel voor zien, en het onderwijs op de gewone (wij zouden thans zeggen de lagere) school, alsmede op de Latijnsche en Fransche scholen, waar ook onder richt in het Duitsch en Engelsch gegeven werd, geregeld. Eene rederijkerskamer, schutters- en andere gilden verrezen. Op het voorbeeld van Middelburg onderhield men, in een daartoe opzet telijk gebouwd huisje, een stads-arend. waarvan men den eersten in 1590 present kreeg van den Middelbnrgsehen koopman Melchior de Moucheron. Tevens beproefde men het in 1572 vernielde gast en weeshuis weder op te richten, doch daar de noodige fondsen hiertoe ontbraken, besloot men, met toestemming van de staten van Zeeland, eene loterij te houden. Dat dit middel in die dagen voor doeleinden van puDliek belang meer gebruikelijk was, blijkt uit de voorwaarde, welk de staten aan hunne toestemming verbonden, dat men tot de profetie herhaaldelijk te zien uitkomenwordt eindelijk het besef verloren dat de kans ook wei eens keeren kan. Is dan- het ongeluk ge beurd, dan weet niemand er zich rekenschap van te geven. Wat de geringschatting van den candidaat betreftniemand zal daarvan tegen over den heer Buteux den schijn willen aan nemen. Toch kan niet ontkend worden dat eene verkiezing', aan welke slechts door een' klein gedeelte der kiezers wordt deel genomen, veel van hare heteekenis verliest. Met aan drang hevelen wij daarom de kiezers aan zich door een trouwe opkomst ter stembus aanstaan den Dinsdag te onderscheiden, zoodat de ver kiezing van den heer J. P. I. Buteux niet slechts verzekerd, maar ook eene waardige opdracht van het mandaat als lid der provinciale sta ten zij. Het droge dok alhier nadert zijne voltooiing. Ijverig is men bezig het vóordok tot op de vereischte diepte uit te graven; de steenen schoor steen van het stoomwerktuig rijst langzaam om hoog de afsluiting van het vóordokwaarin de schipbrug juist passen zalis nagenoeg gereed; gisteren werd de hulpbrug weggebrokenwelke nog gedurende eenige dagen door een brug getje voor voetgangers vervangen wordt; het niemand betwijfeld zal worden nu is zeker een gemeenschappelijk, gepast vreugdebetoon niet overbodig of zonder beteekenis. orde brengen der straat aan het dok eindelijk is reeds ver ophoogen en in weerszijden van gevorderd. In de volgende maand, als alles medeloopt half Juni, hoopt men het eerste vaartuig in het dok te plaatsen, zijnde het clipper-fregat „Minister Fransen van de Putte." Deze zoowel voor Middelburg als voor de firma van Zeijlen en Decker en voor de aannemers - van het werk onbetwistbaar heugelijke gebeurtenis van de zijde der burgerij feestelijk te vieren ziedaar een denkbeeld dat ongetwijfeld bij velen weerklank zal vinden en waarvan de uitvoering door de vereeniging „Uit bet volk voor het volk" ter hand is genomen. De circulaires waarbij de vereeniging tot het geven van bijdragen voor de feestviering allen oproept, die in het welvaren en de toekomst van Middelburg belang stellenworden op het oogen- blik algemeen verspreid en behoeven dus van onze zijde geen nadere bekendmaking. Wij uiten slechts den wensch dat zij veel instemming en de inteekeningslijsten ruime deelneming zullen vinden. Nu het werk gereed is, waar zoo vele bezwaren tegen geopperd werden en waarvan het gewicht voor de algemeene welvaart door loterij niet zou overgaan alvorens eene gelijktijdige te Ylissingen zou zijn afgeloopen. De geschiedenis dezer loterij is curieus. Zij bevatte 340,607 loten, die in alle oorden derVer- eenigde Provinciën geplaatst werden. Amsterdam vooral nam er een groot aantal. De juiste prijs van een lot is ons niet bekend, doch als men er 130 te gelijk nam betaalde men 5 De kosten, aan het plaatsen der loten verbonden, waren belangrijk. De prijzen bestonden voor een groot deel uit zilveren of vergulde voorwerpen, vazen, schalen en koppen, waaronder de vijf hoofdprijzen eene aanzienlijke waarde hadden. Onder hen die later door aankoop eigenaar van sommige dier prijzen werden, vinden wij herhaaldelijk den naam van den advocaat Jacob Cats vermeld. De trek king had met groote plechtigheid, waarschijnlijk op de markt, plaats op verschillende dagen van den 5™ Juli tot den 1™ September 1611, en werd somtijds dag en nacht voortgezet. De loterij bracht eene groote som op, waarvan het juiste bedrag niet bekend isdoch in plaats dat deze opbrengst voor het bouwen van het gasthuis gebezigd werd, besloot de stedelijke regeering eenvoudig het geld ten behoeve van de stad te gebruiken, zoogenaamd „in voorschot op het toekomende gasthuis." Bij den berooiden toestand waarin later de stads-finan - eiën geraakten, kwam van het geld nooit meer iets terecht. Men sprong met de comptabiliteit in die dagen wonderlijk om! Bij het privilege van prins Willem I, dat Arne muiden tot den rang van stad verhief, was ook In de vergadering van het Middelburgsch depar tement der maatschappij tot Nut van 't Alge meen op aanstaanden Maandag is een adres van instemming met het wetsvoorstel van den heer Moens aan de orde gesteld. Ligt het op den weg der Maatschappij die voornamelijk tot bevordering van het volksonder wijs is opgericht en daaraan steeds hare beste krachten heeft gewijd om de pogingen van den heer Moens te steunenniet minder mag die steun verwacht worden van allen die de ontwikkeling van het volk door de school willen bevorderen. Het voorstel-Moensdat wij reeds vroeger heb ben doen kennenis van dien aard dat allen, die bet waarlijk daarom te doen is, zich er mede kunnen vereenigen. Het laat de puntenwaarom trent het grootste verschil van meening bestaat en die door eene meer omvattende wetsherziening moeten opgelost worden ter zijde en bepaalt zich tot het vervullen der algemeen erkende behoeften. Voorziening in het bestaande gebrek aan onder wijzers door verbetering van hunne opleiding, hun toestand en hunne vooruitzichten, ontheffing der gemeentenvoor een deelvan den druk der kosten van het onderwijs, zoodat het laatste niet meer uitsluitend afhankelijk behoeft te zijn van do gemeente-financiën en van de inzichten der leden van den gemeenteraadziedaar in hoofd zaak wat het voorstel-Moens beoogt en wat door niemand ontkend kan worden dat voor den bloei van het openbaar onderwijs onmisbaar is. De instemming der departementen van de maat* schappij, „tot Nut van 'tAlgemeen" is vooral daarom van belang, dewijl daaruit zal blijken dat bij het groot aantal leden der Maatschappij eenstemmigheid bestaat zoowel omtrent de behoef ten van het openbaar onderwijs als omtrent de middelen om daarin te voorzien. De tweede kamer zal uit die instemming ontwaren dat het voorstel-Moens ofschoon in sommige zijner onder- deelen voor wijziging vatbaarniettemin in zijne hoofdtrekken en beteekenis weerklank vindt bij de natie. Het hoofdbestuur der Maatschappij is met het betuigen zijner instemming reeds voorgegaan; Punt IX van de punten ter beschrijving in de aanstaande algemeene vergaderingdat in de bijeenkomst van het departement op Maandag mede ter sprake gebracht zal worden, stelt voor de indiening van een adres, „waarin met krach tige handhaving van het hoofdbeginsel der wet (de neutrale openbare school)wordt aangedrongen een magistraat ingesteld, bestaande uit twee bur gemeesters en zeven schepenen, jaarlijks te benoemen door den prins (gedurende de stadhouderlooze tijdvakken der republiek door de Staten van Zee land,) uit eene nominatie welke door den magistraat zeiven werd opgemaakt, met „eenige andere nota bele burgers, die zij daartoe beliefden op te roepen." De magistraat koos uit de notabele poorters een vroedschap en raad van zeven personen. Spoedig na de benoeming van den eersten ma gistraat op den 12™ Maart 1574, deed zich de behoefte aan een geschikt stadhuis gevoelen. Op de plaats waar later, in 1865, het tegenwoordige raadhuis gebouwd is, kocht men omstreeks 1584 twee huizen, die verbouwd en van al het noodige voorzien werden Wat daartoe behoorde leeren ons de stadsrekeningen, die o. a. vermelden 500 pond tinnen tafel- en keukengereedschap, een flinken voorraad tafellinnen, een metalen koelbak, een gegoten tinnen lampet met schotel, versierd „met schoone personagiën en veel werks", enz. Hieruit blijkt reeds dat in de werkzaamheden van de vroedschap het eten en drinken eene niet geringe plaats vervulde. Wij lezen dan ook dat de benoeming van den magistraat jaarlijks door „een eerlijken en betamolijken maaltijd" gevierd moest worden. Bij de jaarlijkscho verpachting van 's lands middelen kwamen de regenten met hunne vrouwen drie dagen lang ten maaltijd, waarbij telkens „versche kost" moest opgedisclit worden. Later, toen de financieele toestand der stad tot zuinigheid dwong, werd de vevpachtings-

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1