BUITENLAND. Advertenüën. 2 eetij dingen. Handelsberichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, IPrffzeii van egfeefen. Griekenland een groote agitatie verwekt. Alle Thessalische hoofdleden van benden Kreiensers en avonturiers van allerlei soort zijn ijverig in de weerdoch de regeering heeft hen belet de gren zen over te trekken. Een baanwachter stond dezer dagen in Hes sen terechtomdat hij zij n dienst in vrouwen- kleeren had waargenomen. De man was onder de volgende omstandigheden in die moeielijkheid geraakt. In de hutdie hij met zijn vrouw be woonde hielden de echtelieden een geitdie al tijd door de vrouw verzorgd en gemolken werd. De vrouw werd een dag ongesteld, en nu nam de man de taak over om voor de geit te zorgen, maar deze wilde niet door den man gemolken worden welke moeite deze ook aanwendde. Ein delijk begreep hij de geit te moeten foppen; hij trok de kleederen van zijne vrouw aan, en werke lijk maakte de geit geen zwarigheid meer en liet zich melken. Nauwelijks echter was hij gereed, of hij hoorde den treinen trouw op zijn post snelde hij met de vlag in 't costuum zijner vrouw naar buiten. De beambten van den trein die 't zagen vonden de scherts oDgepast en maakten rapport. Toen de man 't verhaal deed van zijn verkleeding, konden zijne rechters hun ernst niet bewaren; hij werd vrijgesproken en ontving bo vendien drie dagen extra bezoldiging wegens bijzondere trouw op zijn post. Op 22 Mei 1876 is door het bestuur van den polder de Yier bannen in Duiveland aanbesteed het vernieuwen en onderhouden der aarde-kram- rijs en steenglooiingswerken aan den zeedijk van den polder gedurende 1876, 1877 en 1878, volgens daarvan opgemaakt bestek bij inschrijving en op bod, en is daarvan bij mijning aannemer geworden de heer G. Bolier Dz., te Scherpenisse, voor 8275 per jaar. Gisteren werden te Walsoordenbij her besteding, de onderhoudswerken aan de calami- teuze watering van Walsoorden aangenomen door den heer D. Tholens, te Neuzen, voor 32,995. Gisteren avond is te Goes aanbesteed het afbreken van de oude en het bouwen eener nieuwe mciëteit. Aannemer is geworden W. de Beste te Goes, voor de som van 16,960, dewijl de overige inschrijvingen waren van P. Buitendijk, te Goes, 23,400, Zeijboer, te Feijnoord, 20,200B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, 18,500, en W. van de Weert, te Goes, ƒ16,970. 23 Mei. 's av. 11 u. 52 gr. 24 's morg. 7 u. 56 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's av. 6 u. 53. De vrees is niet ongegrond, dat de pogingen der mogendheden om den vrede in Turkije te herstellen andermaal, schipbreuk zullen lijden, niet tengevolge van de onthouding van Engeland, maar van eene weigering der opstandelingen om met de plannen der Berlijnsche conferentie genoegen te ne men. Een telegram uit Bagusa nl. meldt, dat de insurgenten, tengevolge van de laatste door hen behaalde overwinningen, moeten hebben besloten zich niet meer tevreden te stellen met de con cessies die zij in de conferenties te Suttorina heb ben gevraagd. Zij moeten thans voornemens zijn de volstrekte onafhankelijkheid van de Herzego- ran hen weten. Zij was het liefst bij mij en op bet water; geen boatman op de kust kon beter net de riemen omgaan, beter een naad in een zeil naaien, of netter met alle weer en wind boven ie Needies komen. Aan de ruwe praatjes van )ns zeevolk had zij het land, evenals haar moe- Ier, die altijd een fijn poppetje geweest was. Nu, se zeggen van mij dat ik ook zoo'n bonk niet ben ils vele anderen. Maar de boot en haar vader, lat was alles waar Lizzie ter wereld om gaf." De oude man bleef steken, keek eenige oogen- rlikken strak vóór zich en veegde met den rug fijner bruine hand een traan weg, die over zijne /erweerde wang rolde. Toen voer hij weder /oort „Eindelijk kwam het toch zoo ver, en haar /rijer, brave jongen als hij was, moest alevel haar rageluk wezen. Toen de ware Jacob kwam, had k niets te zeggen; hij was een flinke borst, Tom Jobbers, een onzer fermste bootslui van de kust, lit Yarmouth, waar ik met mijn boot een tijd lang ien vaartuig van de recherche bediend had. Toen ,ij getrouwd waren bleef ik bij hen inwonen; Tom had een grootere boot ten huwelijk medege- rracht, en zoo gebeurde het dikwijls dat wij met ms drieën tot onder de Kiskassen de schepen ;ingen opzoeken. „Op den rampzaligen dag nu was Tom alleen iet een bootsknecht, dien hij voor een dag of vat had aangenomen, met de groote boot naar miten gegaan. Ik lag op dat oogenblik met een pen been en de dokter had gezegd dat ik een oos rust moest nemen. Des middags stak er een wina en Bosnië te eischen en in geen wapenstil stand te willen toestemmen. Reeds wordt ijverig gewerkt voor de samenstelling van een voorloopig gouvernement. Met het oog op de bron waaruit deze berichten komen verdienen zij geen onvoorwaardelijk geloof. De belangen der insurgenten werden toch ook bij de Berlijnsche conferentie behartigd door den Mon- tenegrijnschen senator Petrovich, zoodat men kan onderstellen, dat de mogendheden bekend zijn geweest met hunne eischen. De mogelijkheid be staat echter, dat in de laatste dagen eenige ver andering in den toestand is gekomen. Petrovich is nog niet naar Montenegro teruggekeerd, maar reist tusscben Berlijn en Weenen heen en weer, om met von Bismarck en Andrassy te confereeren. Hij moet uitdrukkelijk hebben beloofd, dat Mon tenegro al zijn krachten zal aanwenden tot het verkrijgen van een wapenstilstand. In het belang daarvan zou eergisteren de Russische gedelegeerde Wesselitzky weder te Cettinje komen, met een opdracht van prins Gortschakoff om den aanvoer ders der insurgenten „gewichtige mededeelingen te doen in het belang van de pacificatie." Met den prins van Montenegro en Ali Pacha worden inmiddels te Mostar nog onderhandélingen gevoerd over eene vergrooting van het gebied van Mon tenegro; zoo althans meldt de Pesther Correspon- denz. Nog een andere omstandigheid versterkt den twijfel of de gang van zaken wel naar wensch is, nl. deze, dat de Berlijnsche memorie nog niet offi cieel aan de Porte is medegedeeld. Daarenboven bericht de Politische Correspondenz, dat de opstand in Bulgarije, wel verre van te zijn onderdrukt, in omvang toeneemt, en de woede der Bulgaarsche insurgenten'veroorzaakt de gevaarlijkste verwoes tingen, daar zij overal de dorpen in de asch leggen. Vrouwen en kinderen worden naar het gebergte getransporteerd, terwijl de mannen naar de wapenen grijpen. Omtrent de aanvoerders is nog weinig of niets bekend. Tegen morgen (He melvaartsdag) wordt een algemeene opstand ver wacht. In Bosnië strijden de insurgenten voort durend met goed gevolg tegen de Turksche troepen. Petro Karageorgiewic opereert met een korps van 1000 man, grootendeels- bestaande uit Serven en voormalige soldaten, tegen Bihac. Een en ander voorspelt zeker niet veel goeds, en zooal de zienswijze van Engeland juist is, dat de voorstellen der mogendheden niet geschikt zijn om den vrede te bewerken misschien was de En- gelsche regeering reeds bekend met de voornemens der opstandelingen zal toch zijne onthouding hen misschien nog versterken in hun voornemen om niet toe te geven. Zoo doende kunnen alle plannen van het vredebond ten slotte nog in dui gen vallen en de crisis die men, in schijn althans, heett willen vermijden, Europa in vuur en vlam zetten, want in weerwil van alle plechtige verze keringen van vredelievendheid en eensgezindheid woekert het onderling wantrouwen voort, voorna melijk tegen Rusland, getuige de taal van sommige Engelsche organen, die ook daaraan de weigering van Engeland toeschrijven. Andrassy heeft in de delegatie te Pesth zich uitdrukkelijk tegen iedere feitelijke interventie, tegen eene bezetting van Turkije verklaard, maar als op deze wijze wordt voortgegaan en de voorstellen der mogendheden door de Porte óf verworpen of niet uitgevoerd worden, terwijl zij onmachtig blijft tegenover de opstandelingen, zullen deze steeds stouter worden in hunne eischen en eindelijk tot de vorming van een zelfstandig rijk overgaan. Zoodra een voor loopig gouvernement is samengesteld krijgt de opstand meer kracht en eenheid, en scharen de Slaven zich onder eene banier dan heeft men de poppen aan het dansen, daar in dat geval noch Rusland, noch Oostenrijk werkeloos kunnen toezien. De tegenwoordige zitting van de Pruische ka woedende stoker uit het zuid-westen op. Tom kwam 's avonds niet thuisen ofschoon zijn boot tegen een stootje bestand was, verkeerden wij toch in groote ongerustheid. Den volgenden mor gen, toen het weêr bedaard was, hoorden wij echter van terugkeerende bootslui dat hij bij tij da door een oorlogschip was opgepikt en nu buiten de Needies voor dreg lag, waar hij tot den middag zou blijven en dan zien wilde, of hij met het ken teren van het tij nog niet wat aan de opkomende schepen kon verdienen. Wij waren dus gerust, maar 't viel ons toch wat tegen dat hij dien dag niét thuis kwam. Wij zouden 's middags knollen met spek, juist een lievelingskost van hem, eten. Tegen elf uren zeide Lizzie tegen mij„wat denkt gij er van vader, als ik Tom eens op ging zoeken en hem een hapje kwam brengen? Hij zal het van nacht zoo koud hebben gehad, en op den man of war zullen zij wel weer, net als altijd, mild met wijde lessen, maar gierig met wat eten of met wat warms te drinken zijn geweest."" „Het was volstrekt niets vreemds voor haar, met de kleine boot alleen naar buiten te gaan. Wij hadden haar zoo dikwijls met mooi weer buiten de Needies om zien komen, wuivend met haar zakdoek en in de verte ons de pan, waarin het warme eten stond te dampen, al tounend. Met mijn zieken poot sleepte ik mij dus naar de deur om te zien wat voor weer het was. De lucht stond mooi, helder en stijf, het weêrglas ging naar boven, de wind was gaan liggen, zee stond er niet, en bij mensehenheugenis was op een sto ker uit het Zuidwesten, die naar den anderen mer kenmerkt zich door de regeling van verschil lende kerkelijke aangelegenheden. Successievelijk krijgen alle kerkgenootschappen een beurt. Eergis teren was het die van het Israelietische, daar het wetsontwerp betreffende de uittreding uit Israelie tische synagogen-gemeenten aan de orde was. Het geldt bij dit ontwerp niet de quaestie van afzwering van het Israëlietisch geloof, waartoe na tuurlijk iedereen de vrijheid heeft, maar integen deel eene uittreding uit de Israelietische kerkge meenschap, omdat men de daarin verkondigde leer niet meer voor het ware Israëli/ tische geloof houdt, eene regeling dus van de positie van hen, die zich afscheiden van de Israelietische kerkge meenschap, doch Israëliet blijven. Hoewel ver schillende sprekers liever hadden geziendat de aangelegenheden van het Israëlietische kerkgenoot schap uitvoeriger waren geregeld, vond toch het ontwerp krachtige verdediging o. a. door de heeren von Sijbel en Lasker. Het werd in eerste lezing aangenomen, waarna de tweede lezing tot een na dere zitting werd uitgesteld. Het Spaansche congres heeft de behandeling der ontworpen constitutie ten einde gebracht. He den zal zij in haar geheel in stemming komen en, naar men verwacht, worden aangenomen. De ex- koningin Maria Christine is eergisteren avond te Madrid aangekomen. Koningin Isabella zal, op advies van den ministerraad, vooreerst nog niet te- rugkeeren. Zoodra zij echter weder in de hoofd stad komt verwacht men eene verandering in de politiek. De passagiers van het stoomschip Scholten zijn heden door de stoomboot Middelburg N° 2 afgehaald en via Middelburg naar Rotterda m over gebracht. Heden morgen vertrokken van Vlissingen naar zeehet stoomschip Stellagezagv. van Wijk geladen met stukgoederen bestemd naar Nicolajeff via Lissabon, en de Engelsche schooner Wilsonsgezagv. Willisin ballast bestemd naar Burnt Island. Het schip Koach IV, liggende ter reede van Brouwershavenwerd gistereu door een ge pantserd oorlogsvaartuig zoodanig aangevaren dat de geheele voorsteven is weggenomen. Ofschoon het schip nog geen water maakt is er echter een sleepboot bij komen liggen om zoo noodig hulp te verleenen. Van Vlissingen vertrokken de stoomboot Sayngezagv. Timmnaar Nicolajeff. Amsterdam, 24 Mei. Raapolie op zes weken 38$. Lijnolie f 37$. Amsterdam, 24 Mei. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2pet. 62$$ dito dito dito 3 75$ dito dito dito .4 „99 Aand. Handelmaatschappij. 5 102$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 97$ Loten stad Rotterdam. 3 f 96 dito dito Amsterdam 3 96$ België. Certificaten bij Rothschild. 2$ pet. Frankr. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope CM8556e serie. 5 91$ dito f 1000 1864 5 101$ dito L. 100 1872 5 „96 dito L. 100 1873 5 „96 kant omloopt, binnen drie dagen geen slecht weer gevolgd. Ik liet haar dus onbezorgd in de boot gaan, bracht nog zelf haar zeiltuig in orde, dat door den harden wind van de laatste dagen een weinig onttakeld was, en gaf haar een zoen tot afscheid. Haar „dag vader, tot van avond!" klonk mij nog uit de verte in de ooren. „Ik weet niet of het een voorgevoel was, of alleen spijt, omdat ik met mijn ziek been aan den wal moest achterblijven, maar ik zag haar met een ongewone beklemming heengaan. „Nu, zij bracht Tom zijn eten, bleef nog een uurtje praten en toen, daar de wind neiging had om naar het Noorden te loopen en Tom nog om de Zuid wilde waar een groot Hollandsch drie mastschip aan 't kruisen was, ging zij in den na middag van hem heen en werkte met haar zeil in top, naar huis op. Dicht onder de Needies maakte de wind een uitschieter naar 't noordwestenzij kon alleen het zeil niet meester worden, de boot vloog tegen de rotsen en werd aan den voet van den vuurtoren, waar men het ongeluk zag zonder er iets aan te kunnen doen, te pletter geslagen. Den volgenden dag vonden wij haar lijk tusschen de steenen. „Tom was, toen hij 's nachts terugkwam en haar niet te huis vond, radeloos van ongerustheid. Den geüeelen nacht en den volgenden morgen zwierven wij met de boot rond zonder iets te vinden. Ein delijk, toen men ons van den vuurtoren gewenkt had en wij het arme lijk naar huis gebracht hadden vreesde ik dat hij zijn verstand zou verliezen, want hij was nog wanhopiger dan ik. Bij al mijn Rusland. Polen. Oostenr. Hongar. Italië. Spanje. Portugal Turkije. Egypte. Amerik. Brazilië. Loten 18645 342 Loten 1866. .........5 333 Oblig. Hope C®. Leen. 1860. 4j pet. 92$ Certific. dito4 75$ Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 81$ Certificaten 6 v 52 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 262 Oblig. dito4pet. 86$ dito dito4 f Aand. Kiew-Brest5 114 dito Baltische spoorweg. 3 135 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet.100$ dito dito Jelez-Griasi. 5 f 234 dito dito Jelez Orel 5 pct.l00$ dito dito Charkow Azow 5 93$ Schatkjstobligatiën4 pet. 80$ Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 61$ dito dito Weenen. 5 118 Oblig.metal.inzilv.Jan./Juli. 5 pet. 57^ dito dito April/Oct. 5 57$ dito in papier Mei/Nov. 5 54$ dito dito Febr./Aug. 5 53$ Aand. Nation, bank3 f 825 Loten 1860 5 544 dito 1864 130$ Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 Certific. Amsterdam5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 99$ Obligatiën Buitenl3 pet. 12$ dito Binnenlandsche3 11$ .Obligatiën. 3 pet. 51$ Inschrijving Alg. schuld. .5 9$ Obligatiën 1869 v» 6 f 32 dito 1868 7 pet. dito 1873 7 „40$ Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 100$ Illin. Cert. Amsterdam „83 Oblig. Illinois, Redemtion. .6 dito Central Pacific6 93$ Certific. Chic. N. W7 „50$ Oblig. Madison Ext. 7 83 dito Winona-St. Peter 7 „79 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 90$ Obl.St.Paul&Pae.Spw.Tsec. 7 dito dito dito 2'sec. 7 28$ Oblig. 18634$ dito 18655 „92$ Prijzen van coupons. Amsterdam, 24 Mei. Metall. f 20.87$; dito zilver 21.35Div. Eng. per f 11.85Eng. Portugal per f 11.85Spaansche piasters f -Amerikaansche dollars (in goud) f 2.44. Amsterdam, 23 Mei. Metall. f 20.85; dito zilver 21.35; Div. Eng. per f 11.85; Eng- Bussen per ƒ11.85; Eng. Portugal per ƒ11.85; Frans, ƒ47.50; Belg. ƒ47.50; Pruis, ƒ58.60; Hamb. Russen 30$Russen in Z. R. 30$Pool- sche per fl. Poolscho per Z. R. Spaan sche piasters Spaansche binnenlandsche Amerikaansche dollars 2.44papier ƒ2.14. Ondertrouwd A. J. VAN AARTSEN en A. C. IZEBOUD. Middelburg, 24 Mei 1876. Algemeene kennisgeving. Getrouwd Mr. E. FOKKER en C. A. M. HENNEQUIN. Sluis, 24 Mei 1876. Heden overleed alhier, na een kortstondig lijden, mijne geliefde echtgenoote ELIZABETH VAN DER LINDE, in den ouderdom van 59 jaren. Allen die de overledene gekend hebben, zullen beseffen wat wij in haar verliezen. Biervliet, P. W. J. DE JONGE 22 Mei 1876. en Kinderen. eigen ellende moest ik mijn best nog doen, om hem afleiding te bezorgen. Drie maanden later ging hij met een Oost-Indievaarder naar zee en ik heb nooit meer iets van hem vernomen. Ik zelf kon het te Cowes niet langer uithouden en ben hierheen verhuisd, waar ik onder de deerns van de haven altijd nog uitzie naar mijn eigene arme Lizzie." Wij waren het schip genaderd. Flauw schemerde het hooge tuig door den morgennevel boven onze hoofden. Ik tastte in mijn zak om Joe te betalen, doch hij hield mijne hand tegen. „Laat dat blijven, sir," zeide hij. „Ik ben niet gewoon tegen iemand te klagen en nu ik voor u, als voor een ouden bekende, mijn hart heb uitge stort, zijt gij zoo goed als een vriend voor mij geworden. Uw vertrouwen op de zee herinnerde mij aan mijn eigen gelukkige dagen; maar geloof mij, vóór dat gij zelf het ondervonden hebt: de zee is valseh." Het was alsof het aanhoudend, eentonig geklots der golven tegen den trap en het roer den klaag toon van Joe op doffen toon begeleidden. Ik hui verde in de ochtendlucht, mijne oogen werden vochtig, ik drukte den ouden man de hand en ijlde naar boven. De zee heeft tot nog toe tegen over mij zijne beschuldiging niet bevestigdmaar dikwijls als ik in het licht der maan naar het vleiend gebruisch harer golfjes zat te luisteren, klonk zijn woord mij nog in de ooren: „Zij is valsch, sir!" P.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3