X HkvkfyUtt. Telegraphische berichten, JYTOr Benoemingen en besluiten. Onder wij s. Kerknieuws. Marine en leger. van binnenlandsche zaken bepaald, en volgens het rapport van de commissie van toezicht is in overleg met den minister de omweg over Breda blijven bestaan. Nadat de heer Tak van Poortvliet nog gewezen had op de onbillijkheid dat de spoorwegmaatschap pijen, door het vak ZwaluweZevenbergen niet te gebruiken, reizigers en goederen 16 kilometer verder laten reizen dan noodig is en dus eene be lasting in haar voordeel heffen, of wel twee uren laten wachten en een paar maal van trein laten verwisselen werd de motie van den heer Viruly met de straks genoemde meerderheid aangenomen. De begrafenis van het stoffelijk overschot van mr. G. Groen van Prinsterer heeft gisteren te midden eener ontelbare menigte te 's Gravenhage plaats gehad. Boden van de ministeriën, den raad van state, de tweede kamer en andere colleges volgden, in rouwgewaad, als dragers den stoet. Drie lauwerkransen en een groote witte met rozen vermengde krans, welke door H. M. de koningin gezonden was, dekten het lijkkleed. Op de begraafplaats waren de ministers van jus titie en binnenlandscho zaken, een aantal andere autoriteiten benevens deputatiën van eenige kerk besturen vereenigd. Behalve de leden der anti revolutionaire partij in de 2e kamer merkte men nog op de heeren Wintgens, van de Putte, Dullert, Cremers, van Kerkwijk, JonckDloet, Kappeyne en Bergsma. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heeren Bryce, die een gebed uitsprak, Elout, Beijnen, Mackay, van Wassenaer Catwijck, Schro der, van Rhijn en Brummelkamp De heer Meijer richtte, naar de Standaard meldt, het woord tot een der zonen van dr. A. Kuyper, en uitte den wensch dat deze spoedig weder in staat gesteld moge worden zijn arbeid te hervatten en in de voetstappen van Groen, als leider der anti-revolu tionaire partij te treden. De heer van der Hoop van Slochteren sprak namens de familie een woord van dankbetuiging. Bij beschikking van den minister van koloniën is de tweede klerk bij dat departement J. J. Groenemeijer, met ingang van 1 Juni a., be vorderd tot eersten klerk. De Staats-courant van heden bevat weder eene vervolg opgave van gewonde en gesneuvelde Euro- peesche militairen van de expeditionaire macht te Atchin, sedert den 29™ Maart jl. Als gesneuveld komt daarop voor de fuselier E. Strebel. In de zitting van gisteren van den gemeenteraad van 's Gravenhage is onder algemeene toe juiching, op voorstel van burgemeester en wet houders aan den heer jh'. mr. W. Six op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente secretaris onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan de gemeente bewezen. In de zitting der Belgische tweede kamer van heden is de conventie GentNeuzen met 58 tegen 42 stemmen verworpen. In de zitting van den raad van state van he den werd door den staadsraad Meeussen rapport uitgebracht in zake het beroep van den gemeen teraad van Middelburg, van een besluit van gede puteerde staten in Zeeland betrekkelijk de trakte menten der hulponderwijzers. De inhoud van dat rapport is nog niet bekend. het vaste middel van gemeenschap tusschen ons schip en den wal was uitgekozen. Hij was in de jaren, waarin ik hem niet gezien had, sterk verouderd; zijne haren waren grauw en zijn baard was wit geworden; de opgeruimd heid, die hem vroeger den bijnaam van „vroolijken Joe" verworven had, scheen van hem geweken; maar hij was nog krachtig in de knoken en geen der jongeren in zijn beroep kon het hem in vlug heid en handigheid, zoo bij dag als des nachts afwinnen. Als Joe wist, dat er nog jongelui van ons schip aan land waren, scheen hij aan slaap of rust niet te denken. Hoe hij het daarmede aan legde heb ik nooit te weten kunnen komen, maar zeker is het dat, op welk uur van den nacht wij ook de nauwe, donkere straten insloegen, dienaar de aanlegplaats der booten geleiden, altijd op een gegeven oogenblik de gestalte van Joe, inschans- looper en zuidwester gehuld, in het licht der gas- lantarens te voorschijn en over de straat naar ons toe kwam. Op onze vraag: „Zijt gij het, Joe?" volgde dan altijd onveranderlijk allrightSir,y vergezeld van die onnavolgbare beweging van den rechter wijsvinger naar den rand van den hoed, welke de gemeenschappelijke eigenaardigheid van Engelsche cab- en Engelsche boatmen schijnt te wezen. Joe had zelden veel te vertellen. Hij ging met zijne kleine lantaren in de hand ons voor naar de landingplaats; monsterde ons, voor dat hij van land stak, om te zien of wij allen present waren, en spaarde geene moeite als het er op aankwam Eervol ontslagen de le lu't.-adjudant bij het 4e bataljon rustende schutterij in Zeeland K. F. Koksma en als zoodanig benoemd S. G. baron van Weideren Rengers. TWEEDE KAMER. Ingekomen eene nominatie van den hoogen raad ter vervulling van de vacature in dat rechtscollege ontstaan door het eervol ontslag van den raads heer mr. P. Elias. Op de nominatie worden ver meld de heeren Asser, raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam, de Pinto, raadadviseur bij het ministerie van justitie, Wintgens, lid der 2e kamer, Pols, rechter in de arrondissements recht bank te Rotterdam en Feithrechter in de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam. De beraadslagingen werden gevoerd over de conclusie door de commissie van rapporteurs voor gesteld met betrekking tot de onregelmatigheden, gepleegd bij het opmaken der kiezerslijsten voor leden van den gemeenteraad te Eist. Algemeen was men van meening dat voorziening ter voor koming van zulke misbruiken noodig was en de wenschclijkheid eener herziening van de grond wet in dit opzicht werd door sommigen niet betwist. Meer algemeen heerschte de opinie dat herziening der kieswet voldoende was, doch een daartoe strekkend voorstel van den heer van Eek werd met 46 tegen 18 stemmen verworpen, dewijl men de regeering geen band wilde aanleggen in de wijze van voorziening in het kwaad. De heer Tak van Poortvliet lichtte dan ook de voorgestelde conclusie toe als een geheel algemeene •aanwijzing van de gevoelens der commissie, zoodat deze geen bezwaar maakte een voorstel van den heer Insinger over te nemen om in de conclusie zoowel het gevoelen der meerderheid te vermel den als dat der minderheid, die de herziening der grondwet overbodig verklaarde. Met deze aanvulling werd de conclusie vervol gens goedgekenrd. Aan de orde was daarna de wet betreffende de kerkfabrieken. De heeren Heijdenrijck, de Bieber- stein en Lambrechts bestreden de opheffing van het decreet van 1809, eerstgenoemde in zooverre geen billijke vergoeding voor de katholieke ker ken in Limburg daarnevens stond. De heer Kap- peijne betoogde dat vooral eene algemeene regeling der kerkelijke goederen noodzakelijk is. Dinsdag worden de voorgestelde amendementen op de militiewet in de sectiën onderzocht. till* 'mmh ujjuvt-tfm politie. Benoemd tot commissaris van politie te Dockum J. W. Tuinenburg, thans inspecteur van politie te Leeuwarden. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden A. Keekthans con troleur der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen aldaar. registratie. Benoemdna afgelegd examen tot surnumerair der registratie en domeinen: J. Poppete NoordwijkJ. M. van Walsemte Eindhoven; D. M. van der Veen, te Waalwijk; A. Helderman, te Noordwijk; R. Swaving, te Appingadam; G. W. J. C. Vermeulen, te 'sHer togenbosch; G. G. Kuypers, te St. Oedenrode; J. Caland, te Zuidbroek; D. M. J. Lasonder, te Eindhoven; D. van Drumpt, te Rhenen. waarborg. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. J. W. Vrijdaguit zijne betrekking van controleur van den waarborg te Schoonhoven, be houdens aanspraak op pensioen en met dankbe tuiging voor de diensten gedurende meer dan zestig jaren aan den lande bewezen. Voorts zijn bij den waarborg der gouden en zilveren werken benoemd: tot controleur te Schoon hoven P. van Steenbergen thans controleur te Utrecht; tot controleur te Utrecht C. C. C. War- om éen, die aan hét appèl ontbrak, bij de kudde terug te brengen. Verkozen wij in de stad te blijven, meende Joe, dat kon hem niet schelen; maar in de straten en stegen nabij de haven was het niet pluis, en daar wilde hij ons niet aan ons lot overlaten. Onze uitheemsehe namen onthield hij natuurlijk niet; het was altijd: the small one with the big noseof wel the sad onezooals hij, met eene voorbijgaande opwelling zijner vroegere vroolijkheid, een onzer genoemd had, wien het afscheid van den wal en de terugkeer naar boord altijd met melancholieke bespiegelingen vervulden. Was eindelijk de kudde vereenigd, dan vatten de gespierde oude armen van Joe de beide riemen zetten met een flinken duw de boot van wal, en werd de tocht door het warnet van sloepen en kleine vaartuigen, dat de haven vulde, aangevan gen tot daar waar meer ruimte veroorloofde het zeil in top te hijschen, of de lange reis naar het een uur roeiens ver op de buitenreede geankerde schip moest aangevangen worden. Den nacht vóór ons vertrek van Plymouth was ik alleen het laatst aan wal gebleven, met de waarschuwing aan Joe dat ik eerst tegen het aanbreken van den volgenden dag naar boord zou terugkeeren. Het was, na een harden wind uit het Noord-Oosten, die eenige dagen had aange houden, stil weder geworden, de nevel van den nacht had zich als een zware dauw op alle voor werpen nedergezet, en het begon flauw in het Oosten te schemeren toen ik mij met Joe in de boot nederzette. Stil gleden wij door het gladde moltsthans essayeur te Arnhemtot essayeur te Arnhem M. J.Mispelblom Beijer, thans commies stem pelaar aldaar; tot commies stempelaar te Arnhem G, G. C. van Hobokenthans commies stempelaar te Rotterdam; tot commies stempelaar te Rotter dam C. R. van der Esch thans aide-essayeur te 's Hertogenbosch. onderscheidingen. Vergunning verkend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat H. J. E. W. E. Diekmann, van het koloniaal werfdepöttot het dragenvan de zilveren Scharzburgsche eeremedaille voor verdienste in den oorloghem door H. D. H. de vorsten van Schwarzburg-Sonderhauseu en Schwarzburg-Rudol- stadt toegekend; van het IJzeren Kruis 2de klasse* hem door Z. M. den koning van Pruisen ver leend en van de Duitsche medailleingesteld ter herinnering aan den veltocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Blijkens de Staats-courant van heden wordt aan de in September a. te Wageningen te openen rijks-landbouwschool verlangd een leeraar, bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in Fransch en Engelschen geneigd zich, op nader overeen te komen voorwaarden, te belasten met de huis- Vesting van en de zorg voor de leerlingen die verlangen als inwonende kweekelingen aan de inrichting te worden opgenomea. De jaarwedde zal bedragen f 1800terwijl een zeer ruim en op zettelijk tot het beoogde doel in te richten woon huis voor den te benoemen leeraaar zal worden beschikbaar gesteld. Op Zondag 21 dezer werd de heer J. van den Bergen, candidaat tot den H. dienst bij het provinciaal kerkbestuur van Utrecht, als predi kant bij de herv. gemeente te Oostkapelle beves tigd door den heer J. H. Klomp, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Vlissingen. De beves tiger had tot tekst Mare. 16155. En de beves tigde aanvaardde 's namiddags zijne bediening met eene rede naar aanleiding van Efez. 6: 19. Beroepen bij de N. H. gemeente te Bath en Rilland de heer S. Ulferscandidaat bij het prov. kerkbestuur van Zeeland. Van den hoofdcursus te 's Hertogenbosch hebben de navolgende onderofficieren met goeden uitslag het examen afgelegd voor 2en luitenant der infanterie. Van het regiment grenadiers en jagers de sergeanten van Bunge en Mesch le reg. de sergeanten KeetelBekkervan Someren, Schuak, Verkuil en Pieters Graafland; 3e reg.de sergeanten KamermanBergsma en Sitsen5' reg. de sergeanten Kruyder en van Valkenburg; 6* reg. de sergeanten WeuringhJolles Garjeanne, Roldanus en van Thiel; 8e reg. de sergeant Douglas. I Heden morgen is aan den Beenhouwerssingel alhier, dicht bij de Vlissingsche brug, een 3jarig kind van K. J. in het water gevallendoch ge red en aan de ouders teruggegeven door JSchool meester, werkman in een der daar aanwezige stoomhoutzagerijendie in de nabijheid met een vlot werkzaam was. Van Heusden vertrekt heden nacht te 3 uren eene extra-stoomboot over Gorinchem en Dordrecht naar Vlissingen en keert denzelfden dag weder van daar terug. De pleizier-reizigers zullen te loodkleurige waterde tuigen der schepen en hunne tegen de ochtendschemering verbleekende lantarens gingen spookachtig langs ons voorbijwij schenen beide in onze gedachten verdiept. „Het kwade weer schijnt uitgewoed te hebben," begon ik, teneinde een praatje te maken, tegen Joe, die met regelmatige, langzame riemslagen de boot door het water deed voortbewegen. „Ik heb wel hoop dat een mooie bries uit het Westen ons nu spoedig naar Holland zal brengen." Joe antwoordde niet dadelijk, wierp van onder zijn zuidwester een snellen blik op den horizont en zeide toen: „De zee is valscb, sir." „Komaan Joe, dat kunt gij niet meenen," her nam ik. „Valsch Dat is zij misschien voor landkrabben, die haar niet kennen; maar voor ons, die haar teekenen weten te verstaan, heb ik haar nog nooit valsch bevonden." „Valsch is zij, zeg ik u," klonk het antwoord op schorren toon, terwijl hij met zekere woestheid de riemen vallen liet en er het water mede geeselde. Met bitterheid vervolgde hij na eenige oogenblikken: „Gij zijt nog joDg, sir, en toen ik zoo oud was als gij dacht ik even zoo. Jaren lang heb ik ge meend dat de zee trouw en oprecht was voor wie haar als kinderen dienden; maar sedert zij mijne Lizzie mij ontnomen heeft, herhaal ik dat zij valsch en trouweloos is, tot op haar bodem." „Zie," ging hij na eene vernieuwde pauze voort, terwijl de toon zijner stem zachter en ietwat droomerig werd en de beweging der riemen on- Gorinchem in de gelegenheid gesteld worden des- verkiezende de vroegmis bij te wonen, die des morgens te half vijf aldaar gehouden wordt. Uit het verslag van de kamer van koop handel en fabrieken te Apeldoorn over 1875 blijkt, dat in dat jaar door de zestien papierfabrieken aldaar is vervaardigd 26,508 riem wit schrijf-, royaal-, groot en klein mediaan-papier. Twee groote aanbestedingen voor onze koloniën en de handel op België namen het grootste gedeelte van genoemde hoeveelheid weg. Voor grauw papier werden 13 fabrieken doorloopend gebezigd, waar onder een machinaal; de gemaakte hoeveelheid papier bedroeg 35,400 kilogr. In vier fabrieken werd 687,500 kilogr. bordpapier gemaakt. Van den 21en dezer schrijft men uit Zwolle: Het heeft hier in den afgeloopen nacht zoo sterk gevroren, dat de slooten met een ijskorst bedekt waren; men moest die aan stukken slaan opdat het vee zou kunnen drinken; het gras heeft veel geleden. De heer Henny, gewezen secretaris-generaal van het ministerie van koloniën, keert weldra met zijn gezin naar Oost-Indië terug. Te 's Hage iswegens een geval van honds dolheid dat zich voorgedaan heeft, opnieuw voor vier maanden het dragen van den muilkorf ver plichtend gesteld. De communicatie was Zaterdag te Maarsen, dat door de Vechtwordt doorsneden, zoodat tele graaf- en postkantoor, spoorstation, kerken en scholen op den linkeroever, als de ophaalbrug open is, voor de meeste bewoners ongenaakbaar zijn, gestremd en bleef dit tot Zondagmiddag tengevolge van het vastzitten van een groot schip, met ce ment geladen, dat tusschen de opgehaalde brug aan den grond vastgeraakte. Tot groot vermaak van de jeugd was men tot laat in den avond bezig de voetgangers over te zetten. Juist bij het uitgaan der kerken raakte het schip door over- stortiug van een deel der lading vlot, en kwam een einde aan de ergernis der beurtschippers en equipage der schroefbooten, die, hoewel de ingenieur naar Utrecht getelegrapheerd had, toch ten getale van ongeveer 25 ter weerszijden van de brug lagen. De commissie voor de tentoonstelling te Philadelphia heeft 250 juryleden benoemd waar van de helft bestaat uit vreemdelingen. Het rap port der jury zal tijdig genoeg gereed zijn om nog vóór den 3en Juli a. de uitdeeling der prijzen te kunnen doen plaats hebben. De Pruisische minister van onderwijs heeft aan dr. Pappenheimeen ijverig voorstander van de Fröbel-scholenop een door hem gedaan ver zoek geantwoord, dat het onuitvoerbaar is ver band te brengen tusschen dergelijke inrichtingen en de lagere scholen. De regeering schijnt wel overtuigd van de noodzakelijkheid om in de wet geving bepalingen op te nemen omtrent de bewaar scholen doch schijnt niet bijzonder gunstig roor de Fröbel-methode gestemd te zijn. Uit München wordt gemeld dat tengevolge van de in den laatsten tijd herhaaldelijk voor komende mishandelingen van soldaten door onderofficierendoor den koning aan de komman danten der regimenten bevel is gegeven over deze gevallen aan hem uitvoerig rapport uit te brengen De Duitschers hebben wel recht te waarschu wen tegen de behandeling van soldaten in het Nederlandseh-Indische leger! Dat de Europeanen zich te Konstantinopel alles behalve op hun gemak gevoelen blijkt vol doende uit de talrijke emigranten die in verschillende richtingen een uitvlucht zoeken. Den 13en dezer zijn alleen te Athene 810 personen uit Konstanti nopel aangekomenterwijl de komst van nog meer vluchtelingen was aangekondigd. Het gebeurde te Salonika heeft vooral in willekeurig verflauwde, „het is nu bijna vier jaren geleden, dat zij van mij weggenomen werd, en nog kan ik mij somtijds niet verbeelden dat het gebeurd is. Zoo dikwijls ik de deerns uit de buurt hoor stoeien en gekheid maken, of ze aan den water kant zie wasschen en het middageten aan haar vaders of haar broeders in de booten brengen, denk ik altijd nog dat zij er bij is. Niet dat ik eene van die anderen voor haar kan aanzien, want zoo mooi, zoo groot en zoo knap als mijne Lizzie, is er niet eene. „Haar moeder, de brave ziel, was zwak en te ringachtig, en toen zij in mijne armen den geest gegeven had dacht ik, en ik hoopte het half, dat God het arme wicht, dat zij achterliet, ook wel spoedig tot zich zou nemen. Het heeft zoo niet mogen wezen; jaren lang heeft Hij mij haar laten houden, als om mij nu haar gemis zooveel te bit terder te doen voelen. Het kind groeide op als een koolhet werd flink en sterk, en hoe bang ik ook in het begin was dat zij tocht zou vatten, zag ik toch spoedig dat zij niet liever en niet beter was dan met en naast mij in de boot. Mis schien, sir, hebt gij haar ginds te Cowes wel eens met mij ,in de boot gezien Nu schoot mij werkelijk te binnen, dat ik des tijds Joe meermalen met eene jonge knappe meid gezien had, en ik herinnerde mij zelfs dat ik hem eens over het gevaarlijke voor oude mannen, om naar jonge meisjes te vrijen, had beetgenomen. „Aan vrijers", vervolgde hij met een treurigen glimlach, „had zij geen gebrek, maar zij wilde niet

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2