BUITENLAND. Advertentiën. DISfflüEilJEDE 011 HULP. RIJKSKWEEKSCHOLEN Zeetijdingen, Handelsberichten. ONDERWIJZERS Thermometerstand, Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, §®rfi®cis vata elfe©tea$. 's HERTOGENBOSCHHAARLEM EN GRONINGEN. tenbach, geb. de Vries, z. (levenl.) M. van Enck, geb. Cappelle, d. Overleden: J. C. Franse, man van L. Dietz, 67 j. C. Verwest, z. 4 j. 20 Mei. 's av. 11 u. 44 gr. 21 's morg. 7 n. 52 gr. 's midd. 1 u. 61 gr. 's av. 11 u. 52 gr. 22 's morg. 7 u. 55 gr. 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 6 u. 58. Zitting van Zaterdag 20 Mei. Afwezig de heeren de Jonge, Labrijn en Schnei ders van Greijft'enswertb. Na mededeeling van een brief van gedeputeerde staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving posten gemeentebegrooting 1875, welke voor kennisgeving is aangenomen, wordt overeenkomstig het voorstel van burgemees ter en wethouders aan het Roomsch katholiek en Evangelisch Luthersch armbestuur op hun verzoek machtiging verleend tot hei doen van af- en over schrijving van posten hunner begrootingen voor 1875. Voorts werd besloten: a. het 7e perceel van onderhoud van gemeente werken (pompen en banken in de wandelingen) onderhands aan te besteden aan A. Anken Wz., voor de som van 325, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten; b. aan den heer J. Mulder op zijn verzoek eervol ontslag te veleenen als lid der plaatselijke school commissie wegens zijn vertrek naar elders c. aan den heer J. A. Moolenburgh onderhands te verhuren den kelder onder de Noordhavenpoort voor 25 's jaars, voor den tijd van een jaar met stilzwijgende continuatie tot wederopzeggens toe, behoudens goedkeuring van' gedeputeerde staten. Hierop wordt de vergadering met gesloten deuren voortgezet; heropend zijnde wordt besloten het kohier van den hoofdelijken omslag te renvoieeren naar burgemeester en wethouders om het te wijzi gen overeenkomstig de veranderingen door den raad in de aanslagen gebracht. Nadat nog eenige mededeelingen waren gedaan wordt de vergadering gesloten. Wat mag wel de reden zijn waarom Engeland heeft geweigerd adhaesie te schenken aan de memorie te Berlijn door de mogendheden vastge steld? Op deze vraag zoeken de meeste dagbla den een bevredigend antwoord te vinden en zij hebben meest alle een verschillende zienswijze. In de budget-commissie van de Oostenrijksch-Hon- gaarsehe delegaties heeft graaf Andrassy die wei gering Zaterdag in verband met den geheelen toestand besproken, naar aanleiding eener inter pellatie over den stand van zaken in het Oosten. Het gevoelen van den Oostenrijkschen premier |sgt zeker wel eenig gewicht in de schaal en van daar dat men er algemeen met groote belangstel ling van heeft kennis genomen. Hij begon met te constateeren, dat thans even min als in het vorige jaar de Europeesche vrede eenig gevaar loopt. Het is gelukt een meer ingewikkelden toestand te vermijden, door andere elementen dan den opstand buiten quaestie te laten. De voorgestelde hervormingen zijn door Europa en Turkije aangenomen en met ingenomenheid door de opstandelingen begroet, die alleen behoorlijke waarborgen voor de uitvoering daarvan vragen, en de mogendheden stellen zich ten doel de uit voering te bewerken en de hinderpalen uit den weg te ruimen. De minister-president waarschuwde ten drin gendste tegen het pessimisme dat in het land heerscht. Het succes door de politiek der regeering verkregen bewijst voldoende dat er geen grond voor zoodanig pessimisme bestaat Wat betreit het feit dat Engeland nog niet zijne adhaesie heeft verleend aan de gemeenschappelijke overeenkomst der Europeesche mogendheden, dit is waarschijn lijk te wijten aan wijzigingen in de vormen der diplomatieke rapporten. Hij koestert echter de overtuiging, dat de Engelsche regeering zal toetre den indien zij zich van de vredelievende bedoe lingen der mogendheden zal hebben overtuigd. Het was hem onmogelijk te zeggen wat tusschen de mogendheden is voorgevallen, omdat daarvan eerst op officieele wijze mededeeling moet zijn geschied aan de Porte. Hij voor zich hecht een bijzonder moreele waarde aan het op nieuw bevestigde ver bond der mogendheden, dat ten doel heeft het behoud van den Europeeschen vrede krachtig te ver dedigen en zich in alles wat daarop betrekking heeft onderling te verstaan. Dit is het resultaat der Berlijnsche conferenties. De heer Andrassy ver wierp verre de beschuldiging van te heulen met- de opstandelingen en verklaarde in den uitgebreid- sten zin van het woord de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de buitenlandsche politiek der regeering die alleen door hem wordt vertegen woordigd. Het denkbeeld van eene bezetting der in opstand zijnde provincies door vreemde troepen werd door hem ten sterkste bestreden en hij be schouwt de overeenkomst te Berlijn gesloten als een machtigen waarborg voor den Europeeschen vrede, want de mogendheden zijn vast besloten hun particuliere belangen ter zijde te stellen en het behoud van dien vrede op den voorgrond te plaat sen. De grondslag van hunne pogingen is in het Oosten een beteren toestand in het leven te roepen zonder echter in eenig opzicht de zelfstandigheid en integriteit van het Turksehe rijk te schaden. Oostenrijk-Hongarije verklaarde de minister ten slotte heeft geen vijandenhet staat in de beste betrekking met alle mogendheden, het bezit een waakzaam leger, en als een staat met 36 millioen inwoners kan het, wanneer het zijn gewicht in het belang van den Europeeschen vrede in de schaal legt, de gevolgen van deze daad rustig afwachten. Uit een en ander zou men dus kunnen conclu- deeren, dat er voor den Europeeschen vrede geen gevaar bestaat dat wij in dien idiealen toestand zijn gekomen, waarin het lam veilig met den wolf kan verkeeren, en dat Turkijein weerwil zelfs van de moorden op Europeesche consuls gepleegd, niets van de mogendheden te vreezen heeft maar dat deze den zieken man zooveel mogelijk zullen steunen en helpen om hem op de beenen te houden. De weigering van Engeland is dus, volgens den Oostenrijkschen premierslechts eene quaestie van vormen. Hiermede komt niet overeen wat daar omtrent uit Berlijn wordt gemeld, dat nl. die wei gering moet worden toegeschreven aan de vrees van Groot-Britannië, dat door eene pressie op Turkije de opstandelingen in hun verzet zou den worden aangemoedigd. De aanneming van de nieuwe voorstellen door de Porte zou ech ter aan de zaak een einde maken; doch indien zij zich tegen die voorstellen mocht verzetten dan zouden daarin wijzigingen kunnen worden gebracht, waardoor misschien de adhaesie van Engeland zou kunnen worden verkregen. Waarschijnlijk zullen echter de Engelsehen zeiven het best weten waar de schoen wringt. De Times beweertdat de weigering van Enge land berust op dezelfde gronden als waarop het aanvankelijk niet wilde medegaan met de eerste nota van graaf Andrassy, nl. de onmacht van Turkije, die sedert die nota nog meer is uitge komen. De ondervinding heeft geleerd dat de Porte niet bij machte is haar verplichtingen na te komen en het is daarom te vreezendatindien de mogendheden voortgaan met de politiek die zij sedert eenige maanden volgen, hunne inter ventie een meer actief karakter zal moeten erlangen. Engeland moet daarom voorzichtig wezen. Hoewel Rusland en Oostenrijk zoo redeneert het blad verder oppervlakkig volkomen eens gezind zijn en misschien nog langen tijd gemeen schappelijke mededeelingen kunnen richten tot de. Westersche mogendhedenbestaat er toch te veel tegenpartijdigheid tusschen hunne belangen, om hun gezamenlijke handelingen voldoende kracht te verleenen. Aan de andere zijde zou het echter noch eervol noch verstandig van Engeland wezen, om door zijne houding de regeering van den sultan te steunen in haar werkeloosheid en wantrouwen en nu de kabinetten van Frankrijk en Italië de memorie van de conferentie te Berlijn hebben aangenomen is het niet wenschelijkdat aan een tijdelijke reserve van Engeland de be- teekenis zou worden gehecht als zou het in de Oostersche aangelegenheden zijn eenmaal ingenomen stelling prijsgeven of ziph verzetten tegen een besluit dat uit den loop der omstandigheden is voortgevloeid. Het schijnt dus dat wel degelijk overwegingen van eigenbelang en vrees voor Russische suprema tie in het Oosten Engeland tot reserve hebben bewogen, terwijl de taal van de Times tevens doet onderstellen dat het zich nog wel bij de mogend heden zal aansluiten. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken, de heer de Marcère, is inderdaad in den aanvang van zijn loopbaan gelukkig. Zaterdag heeft hij weder ruimschoots de sympathie van de republi keinen opgewektdoor zijn antwoord op eene interpellatie van den heer Durfort de Civrac over een besluit van den prefect in Bouches du Rhone, waarbij alle maires waren ontslagendie geen lid waren Van den gemeenteraad. De minister verklaardedat de prefect verder was gegaan dan de bedoeling der regeering en dat daarom het besluit niet was goedgekeurd maar ingetrokken. De regeering zeide hij heeft aan de. prefecten last gegeven om de wet telijkheid met groote zorgvuldigheid in acht te nementerwijl hij het revolutionaire karakter af keurde van de voorloopige wetbetreffende de benoeming van mairesdie door de nationale vergadering was aangenomen en de toepassing dier wet door den hertog de Brog!ie scherp cri- tiseerde. Het is noodzakelijk zeide hij om de revolutionaire beginselen uit de wetgeving te verwijderenen hij besloot met eene uiteenzetting der liberale politiek van de regeering, wier pro gramma ook de gemeentelijke vrijheden omvat. Een driemaal hérhaafd salvo van toejuichingen zoowel van de banken, van de. linkerzij de als van het linkercentrum vielen aan deze verklaringen ten deel. Met 343 stemmen werd een orde van den dag aangenomen luidende „De kamer van afgevaardigden, voldaan door in de verklaringen van dén minister de uitdrukking te vinden van de liberale politiekdoor het land aangenomen, gaat over tot de orde van den dag In het Spaansche congres heeft de heer Cano- vas del Castillo het wetsontwerp voorgelezen tot afschaffing der f euros. In artikel 1 wordt de mili taire dienstplicht voor alle provincies gelijk ver plichtend gesteldin art. 2 wordt aan de regee ring vrijheid van handelen voorbehouden indien de provincies weigeren hun contingent televereD, en in art. 3 wordt aan alle provincies de ver plichting opgelegd omnaar gelang van haar vermogen bij te dragen in de belastingen. Te Nieuwediep is Zaterdag binnengekomen het stoomschip Voorwaarts gezagv. Graadt van Roggenvan Batavia via Suez. Rottekdam, 22 Mei. De aanvoeren waren, uitge zonderd tarwe, waarvan ruime voorraad was, klein tarwe was bij begin markt 20 cent hooger, doch later prijshoudend; rogge, gerst en haver 10 cent hoogererwten 25 cent hoogerbruineboonen 25 cent hooger; kanariezaad 3 hooger; koolzaad 20 cent hoogeroverigens onveranderd. Amstekdam, 22 Mei. Raapolie op zes weken 381. Lijnolie ƒ371. Amsterdam, 22 Mei. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21 pet. 631 75| 99 A 103f 981 dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij. 5 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 f 9g dito dito Amsterdam 3 België. Certificaten bij Rothschild. 21 pet. Frankf. Inschrijvingen..3 dito. .5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C". 1855 6e serie. 5 dito f 1000 1864 5 dito L. 100 1872 5 dito L. 100 1873 5 96| Loten 1864. 5 345 Loten 1866.5 335 Oblig. Hope O. Leen, 1860. 4* pet. 92§ Certific. dito4 75f Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 186769 4 82 Certificaten6 52f Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 2621 Cblig. dito41 pet. 86| dito dito4 f Aand. Kiew-Brest5 1161 dito Baltisehe spoorweg. 3 134 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pctqOO* dito dito Jelez-Griasi. 5 235 dito dito Jelez Orel 5 pet. 99* 101| 78| 911 101| 96-J dito dito Charkow Azow 5 94 Polen. Schatkistobligatiën. 4 pet. Aand. Warschau-Bromberg. 4 61| dito dito Ween en. 5 119 Oostenr. Oblig. metal, in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 57 ij dito dito April/Oct. 5 57 J dito in papier Mei/Nov. 5 54* dito dito Febr./Aug. 5 54^ Aand. Nation, bank3 829 Loten 1860 5 546 dito 1864 „131 Hongar. Schatkistbiljetten. 6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 67^ Italië. Certific. Amsterdam5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 99 J Portugal. Obligatiën Egypte, dito dito 1868 dito dito dito 1885. Illin. Cert. Amsterdam dito dito 3 12* 3 5 10i 6 33 7 pet. 38* 7 39* 5 102| 6 100| 84f 6 n 6 93* 7 51A 7 84* 7 791 7 6 n 90* 7 41 7 28* V 92f Prijzen wan coupons. Amsterdam 22 Mei. Metall. 20.85dito zilver 21.35Div. Eng. per 11.85Eng. Portugal per f 11.85Spaansche piasters fAmerikaansche dollars (in goud) 2.43*. Amsterdam 20 Mei. Metall. 20.90dito zilver 21.40; Div. Eng. per f 11.85; Eng- Russen per f ƒ11.85; Eng. Portugal per ƒ11.85; Frans, ƒ47.45; Belg. ƒ47.45; Pruis, ƒ58.60; Hamb. Russen 30 JRussen in Z. R. 30*Pool- sche per fl. Poolseho per Z. R. Spaan sche p'asters Spaansche binnenlandsche Amerikaansche dollars 2.431papier ƒ2.14. Getrouwd WILLEM GEORGE VAN DER HELL en JOHANNA ALBERTINE KOK. Soerabaija, 6 April 1876. Heden beviel van een Meisje C. P. DE JONGE, WILL. Neuzen, 20 Mei 1876. - Voorspoedig bevallen van een Zoon B. B. DE JONG—LEUPEN. Middelburg, 21 Mei 1876. De Kinderen en aanbehuwdkinderen van den heer C. DOMINICUS betuigen hun welgemeenden dank voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden van hunnen genoemden vader ontvangen. Kruiningen, den 20 Mei 1876. Een landman in Gelderland, woonachtig op een dorp tusschen Maas en Waal, mocht door oppas sendheid en vlijt, tot hiertoe, met zijn vrij talrijk gezin zich verheugen in 't genot van het brood des bescheiden deels. Door het kwelwater, gevolg van den hoogen stand der genoemde rivieren, be loven zijne gepachte akkers andere heeft hij niet dit jaar weinig of geene opbrengst. Reeds hierdoor is zijne toekomst donker. Maar, daar treft hem dezer dagen nog het ongeluk, dat zijn best en eenig paard komt te stervenZonder paard kan de man zijn bedrijf onmogelijk uitoefe nen, en geld om er een te koopen heeft hij niet. De ondergeteekenden, ten volle bekend met 's mans eerlijkheid en deugd, doen een beroep op het mede- doogen van de beweldadigde landgenooten, om te trachten het geleden verlies van dien Gelderschen landman zooveel mogelijk te lenigen. Die in weldoen vreugde vindt, heeft er hier de gelegen heid toe. Van-het ingekomene zal dankbaar ver antwoording gedaan worden, terwijl de twee eerste ondergeteekenden bereid zijn de noodige inlichtin gen te geven.. H. F. REIJNVAAN. Predikant. J. VAN DER ZANDE. Hoofdonderwijzer beiden te Kerkwerve. De volgende heeren hebben zich bereid ver klaard tot het ontvangen van giften E. A. REMY predik, te Zierikzee, J. L. FORTUIJN DROOG LEVER predik, te Tholen, I. W. HAVERKAMP BEGEMAN predik, te GoudaA. VAN DER MEIJ predik, te Delft, en A. H. G. P. VAN DEN ES rector aan het stedelijk Gymnasium te Utrecht zoomede de REDACTIE DER MIDDELBURG- SCHE COURANT. ter opleiding van te De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers met het begin van den cursus 1876/77, aanvang nemende 1 September 1876 ge legenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste stu diejaar van 19 Kweekelingen te 's Hertogen bosch, 20 te Haarlem en 20 te Groningen ten einde daar, op kosten van het rijk, opleiding tot Hulponderwijzer te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de Kwee kelingen verstrekt. Aan ieder hunner, behalve aan hen wier ouders in de gemeente wonen, waar de Kweekschool gevestigd is, wordt eene Rijks toelage van f 300 toegekend, ten einde zich, onder goedkeuring van den Directeur der Kweekschool, voeding inwoning en bewassching binnen de ge meente te verschaffen. Tot het examen ter plaatsing aan de Kweek school worden toegelaten zij die, blijkens over te leggen geboorte-acte, tusschen 1 Januari 1860 en 15 April 1862 geboren zijn. Voorts moet worden overgelegd eene verklaring van een geneesheer, waaruit blijkt, dat de aspirant met goed gevolg, of meer dan eens de inenting der koepokken heeft ondergaan of aan de natuurlijke kinderpokken (variolae) heeft geleden, voorts dat hij een goed gehoor en gezicht, eene goede gezondheid en geene lichaamsgebreken heelt, die hem voor het onder- wijsvak of het deelnemen aan gymnastische oefe ningen minder geschikt maken, een getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door het dagelijksch bestuur der gemeente zijner inwoning, en, indien hij reeds aan eene school is werkzaam geweest een getuigschrift van den Districts-Schoolopziener of Hoofdonderwijzer dier school. De stukken moeten vóór 15 Juni 1876 vracht vrij woeden toegezonden aan den Directeur der Kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden. Aah hen, die zich zullen hebben aangemeld, zal later worden bekend gemaakt waar en wanneer het examen zal plaats hebben. Het examen betreft al de vakken, vermeld onder a—i in art. 1 der wet tot regeling van het lager onderwijs. De toelagen worden verleend onder voorwaarde, dat de geheele cursus tot het einde worde bij gewoond. Blijft men te dien aanzien, na geplaatst te zijn, in gebreke of wordt men wegens slecht gedrag, gebrek 'aan vlijt of andere dergelijke gewichtige redenen niet langer tot de lessen der Rijkskweek school toegelaten, dan moeten de reeds ontvangen gelden aan den staat terug betaald worden, 's Gravenhage, 15 Mei 1876. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HUBRECHT.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3