I elegraphische berichten, Benoemingen en besluiten. 0 n derwij s. Kerknieuws. Marine en leger. L a n d b o u w. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. van gewicht ontbloot zijn, kunnen bezighouden. Daaronder reken ik ook de quaestie opgesloten in het verzoek van de Jong, den vroegeren verdachte wegens den bekenden moord hier ter stede, om vergoeding van de hem door de preventieve ge vangenschap van tien maanden veroorzaakte schade. Reeds vroeger meen u ik daarover te hebben geschreven naar aanleiding van hetgeen de heer de Vries (bij de behandeling der begrooting van justitie, meen ik) en de minister van Lijnden in de kamer hebben gesproken. Het ingediend ver zoek isdunkt mij, al stelt het de te beslissen quaestie niet geheel zuiver, volkomen billijk en gegrond. Door eene misgreep van politie en justitie is hier iemand, wiens onschuld later zonneklaar gebleken is, als de bedrijver van een gruwelijken moord bij zijne medeburgers in verdenking ge bracht, en, wat natuurlijk is en trouwens vaststaat, zijne broodwinning is hem ontgaan. Moreel is de man uitdrukkelijk gerehabiliteerd in de akte van beschuldiging tegen den werkelijken moordenaar, maar die rehabilitatie is niet voldoende. Er is niet alleen schade geleden in goeden naam, maar er is materieele schade ondergaan in verloopen van bedrijf, in verloren gaan der broodwinning. Vor dert nu de billijkheid niet dat ook de materieele schade, even goed als de moreele hersteld wordt? Of zal de Nederlandsche staat alleen de misgrepen zijner ambtenaren erkennen voor zoover en tot zoolang die erkenning geen geld kost Zelfs waar die misgrepen niet zoo duidelijk waren als in de zaak van de Jong, en om deze reden schreef ik, dat de quaestie der schadevergoeding hier niet volkomen zuiver gesteld is, in elk geval, waarin de praeventieve gevangenis niet door rechterlijk vonnis gevolgd werdkomt mij schadeloosstelling van staatswege noodzakelijk voor. Maar in dit onderhavige geval is ze driedubbel noodzakelijk omdat de Haagsche politie en justitie ten aanzien dezer moordgeschiedenis ten opzichte van de eerste drie verdachten beneden alle critiek gehandeld hebben, en zelfs middelen hebben aangewend die in vorige eeuwen thuis behoorden om de oude wijven-praatjes, waarvan bij de terechtstelling van Jut en diens vrouw 't een en ander uitgelekt is, bevestigd te krijgen. Nu zijn wel de ambtenaren die hiervan de schuld dragen, voor zoover ze nog in leven zijnten slotte in betrekkingen overge plaatst, waarin ze minder kwaad kunnen doen, maar dit alles voldoet noch den man die schade geleden heeft, noch het geweten van het welden kend publiek. Het is te wenschen dat de tweede kamer in het verzoek van de Jong aanleiding vinden zal om bij amendement op hoofdstuk IV der begrooting voor 1877 eene som te brengen tot vergoeding van schade aan den adressant door zijne tienmaandsche praeventieve gevangenhouding berokkend." Een heden bij de regeering uit Indië ontvangen telegram meldt omtrent de gebeurtenissen te At- chin, dat de vijand den 2en dezer de kampong Lampager binnendrong. De positie bleet echter behouden. De vijand liet elf dood en achter. Van onze zijde sneuvelden de kapitein Hoyink en de luitenant van de Roemer, terwijl vier man werden gewond. De gezondheidstoestand is on gunstiger, hoewel de cholera minder is. Benoemd tot burgemeester van St. Philipsland A. de Rooij. i Bij de heden in België plaats gehad heb bende verkiezingeu voor leden van de provinciale radenhebben te Antwerpen de liberalen de over winning behaaldmet eene meerderheid van 350 stemmen, en te Niveiles met 100 stemmen. Het succes door de clericalen te Namen en Leuven behaald weegt niet op tegen hunne verliezen in eerstgenoemde plaatsen, zoodat de verkiezingen voor leden der kamer op 13 Juni a. voor het ministerie niet veel goeds voorspellen. TWEEDE KAMER. Aan de orde was de interpellatie van den heer Fransen van de Putte omtrent den stand der sui- ker-quaestie. Deze afgevaardigde onderwierp de houding der regeering aan eene uitvoerige critiek en toonde aan, dat de onbeslistheid dier houding den loop der zaak zeer benadeeld heeft. Hij vroeg ten slotte om inlichting betreffende den stand der onderhandelingen en of de regeering, in afwach ting van den afloop, een langer uitstel der behan deling van het voorstel-de Bruijn Kops tot af schaffing van den suiker-accijns in het belang des lands achtte? De minister van buitenlandsche zaken antwoordde, dat den 12en April jl. door onze regeering een voorstel gedaan was tothervatting der onderhande lingen, gevolgd door een tegen-voorstel van Frank rijk tot het houden eener nieuwe conferentie te Parijs. Door Nederland en België was hierop toestemmend geantwoord, onder voorbehoud onzer volkomen vreiheid van handelen. Van Engeland was nog geen antwoord ontvangen. De minister van financiën voegde bier nog bij dat langer uitstel van behandeling van het voor stel de Bruijn Kops naar zijn inzien onnoodigwas. Integendeel achtte hij eene spoedige behandeling gewensehtter opheffing der onzekerheid voor den handel. De regeering was bereid tot overlegging van het project, zijnde de overlegging der andere gewisselde stukken voor de onderhandelingen niet van belang. Op voorstel van den heer Fransen van de Putte werd vervolgens de discussie geschorst tot na kennisneming der stukken. Eenige wetsontwerpen zijn aan de orde gesteld waaronder die betreffend de kerkfabrieken en de vennootschappen met veranderlijk kapitaal. mariniers. Bevorderd tot luitenant-kolonel, inten dant bij het korps mariniers de kapitein kwartier meester le klasse bij dat korps C. Deyll, met ingang van 21 dezer. leger. Gehomologeerd art. 1 van het besluit van den gouverneur-generaal van Neêrlandsch In dië van den 9en Februari jl.n°. 8, waarbij, be houdens nadere goedkeuring, aan den kapitein J. H. Burghgraef, van het wapen der infanterie hier te lande, voor den tijd van twee jaren gede tacheerd bjj het leger in Neêrlandsch Indië, werd vergund om tot 1 Januari 1877 gedetacheerd te blijven bij genoemd leger. belastingen. Eervol ontslag verleend aan W. L. Bruist uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnseu te Almelo c. a., behoudens aanspraak op pensioen. In de raadsvergadering te Apeldoorn is met algemeene stemmen aangenomen het voorstel tot oprichting eener hoogere burgerschool. Tot ondersteuning der pogingen van bet ge meentebestuur van Sommelsdijk om aldaar eene rijks hoogere burgerschool te verkrijgen, hebben eenige der voornaamste ingezetenen van Oud- Beierland zich tot den minister van binnenland- scbe zaken gewendmet een adreswaarin zij verklaren dat de vestiging dier inrichting ook voor hunne gemeente van zeer groot belang is. Aldaar toch doet zich in sterke mate het bezwaar gevoelenin het adres van het gemeentebestuur van Sommelsdijk aangevoerd, dat de landbouwer buiten staat is zijne kinderen in zijn eigen vak eene positie te verschaffen. De adressanten verklarenovertuigd te zijn, dat onderscheidene ouders uit hunne gemeente van eene hoogere burgerschool te Sommelsdijk gebruik zouden maken. De heer J. L. Queré, predikant bij de Chris telijk gereformeerde gemeente te Vlissingen, is beroepen bij die gemeente te Alblasserdam. Bedankt voor het beroep naar deN.H. gemeente te Batli en Rilland, door den heer F.W. Stutterheim, vroeger Luthersch predikant te Middelburg. Te Nieuwediep is in dienst gesteld het ram- schip Schorpioen, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee W. Steffens. Dit schip is be stemd om met het ramschip Guinea en de drie te Hellevoetsluis in dienst gestelde monitors met een gedeelte der zeemilitie oefeningstochten te doen op de vaarwaters, die in oorlogstijd door die torenschepen verdedigd moéten worden. Het bericht dat het oefeningseskader uit West-Indië naar de Middellandsche zee en ook het oorlogstoomschip van Galen derwaarts gezonden zullen worden is, volgens het Vaderland, onjuist. Men leest in de Landbouw-courant: XXXe Ned. Landh. Congres 1876, Amsterdam. Behalve de onzen lezers bekende „tentoonstelling van hulpmiddelen voor landbouwkundig onderwijs en onderzoek", die wij ten sterkste in de aan dacht en medewerking aanbevelen, zal bij gelegen heid van het congres op 30 Juni nog eene andere tentoonstelling plaats hebben, namelijk van paar- deD, fokvee en pluimgedierte, op de terreinen van de veemarkt. „Het programma, a 10 ct. verkrijgbaar, behelst 17 wedstrijden, waarvoor geldprijzen uitgeloofd zijn o. a. vanwege eenige leden van de vereeni- ging „het Ned. Rundvee-Stamboek. „Hoe wij over het congres denken, is onzen lezers reeds sedert jaren bekend. „Ze staan boven alle provincialisme, wat van onze landbouw-maatschappijen volstrekt niet mag gezegd worden. „Eene tijdens een congres te houden tentoon stelling is dus geene provinciale, maar eene Neder landsche. „We hopen van harte gaarne, dat de te Amster dam tijdens het congres te houden veetentoonstel ling in alle opzichten eene vaderlandsehe moge wezen en een duidelijk overzicht moge zijn van den rijkdom aan paarden en rundvee van heel het koninkrijk. Daartoe werke elk in zijn kring naar vermogen mede!" Bij sommigen bestaat de meening dat het vangen van nachtegalenanders dan met netten, niet bij de wet verboden is. Wij ma ken daarom opmerkzaam op art. 21 der jachtwet van 1857, luidende als volgt: „Het is verboden: a kievitten te schieten of te vangen b nachtegalen te vangen en hunne nesten te verstoren: c nachtegalen te vervoeren; d de strikken tot het vangen van lijsters lager te stellen dan minstens éen el boven den grond; e lijsters, leeuwerikken of vinken op gronden van derden te vangen anders dan met schrifte lijke vergunning of in gezelschap van den eige naar of rechthebbende." Naar men ons mededeelt is zekere J. v. V.ge boren en wonende te Aagtekerke en 73 jaren oud, voornemens in het begin der volgende maand voor de derde maal als landverhuizer naar Noord- Amerika te vertrekken. Te Heille zal weldra een aanvang worden gemaakt met het bouwen eener onderwijzerswo ning, van welk werk de heer Evers te Sluis aan nemer is. Door eenige dames te 's Hage is eene bazaar gehouden voor de restauratie der groote kerk al daar welke f 5245 heeft opgebracht. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Londen van 18 dezer is, bij be sluit van den privy-council, de invoer verboden van vee uit den vreemde in de havens van Dover Folkestone en Newhaven. De stoomboot Bostonliggende in het IJ te Amsterdam bij de Nieuwe houthavenen toebe- hoorende aan een Engelsche maatschappijis Vrijdag tot op het dek afgebrand. Onuitstaanbaar is het sedert eenige dagen aangevangen veenbranden in de noordoostelijke gewesten van ons land en de daaruit voortko mende alles beheerschende veenrookdie bij ongunstige windstreek door die provinciën trekt, bij het opstuivende zand op straat- en grintwe gen het reizen bijna ondoenlijk maakt en de lucht alom in een donkeren gloed zet. Moge het bran den voor duizenden hectaren boekweitland voor- deelig zijn de last die zulks algemeen veroorzaakt is niet minder groot. Op eene verkooping te IJzendijke kwamen o. a. 22 paarden onder den hamer, waaronder er waren van éen en twee jaar. Deze paarden brach ten door elkander 475 per stuk op. Men zal zich nog herinneren hoe bij 't leggen van spoorwegen algemeen geroepen werd dat de paarden waardeloos zouden worden en toch, hoe meer spoorwegen er komen hoe meer de prijzen der paarden toenemen. Wblv. Z. VI.) In de Prov. Ass. Ct. lezen wijDe bekende kassiersfirma Le Normant en van Ouwenaller te Amsterdam, die reeds bijna een eeuw heeft be staan, heeft hare betalingen gestaakt. Volgens een schrijven uit Meppel vernemen wij, dat specu latie in „de Handelmaatschappij" (aandeelen of dividenden (mede een der oorzaken is. Daar de firma vooral in Drente zeer geacht was en menige Drent (ook te Meppel en in de omstreken) met haar in relatie stond, kan haar val voor menigeen onaangename gevolgen hebben. Het passief is nog niet bekend. Volgens de N. R. Ct. heeft de firma de betalin gen gestaakt wegens belangrijke in Oost-Indië verstrekte kredieten. Nadat op 27 April jl. een drietal ambtena ren te Amsterdam aan Z. M. den koning een adres hadden aangeboden, van 84 handteekeningen voor zien, waarbij de koning die beloofde te zullen onderzoeken wat aan de zaak te doen is ver zocht werd het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren te doen vervormen tot een pensioen en weduwenpensioenfonds, is thans door dezelfde adressanten een petitie ingezonden aan de beide kamers der staten-generaal om haar medewerking ih te roepen. De ambtenaren trachten een alge meen petitionnement ten behoeve hunner weduwen en weezen in het leven te roepen. De Parijsche Univers is woedend over de hulde door de studenten aan de nagedachtenis van Michelet gebracht. Het blad noemt hen „goddelooze jongens" en voegt er bij dat de universiteit een broeinest van atheïsten is en dat de jeugd niets meer deugt. Toen de keizer van Oostenrijk dezer dagen te Pesth kwam werd hem een verzoekschrift overhandigd. Het verzoek was met gele verf, in letters van 2 centimeters groot, geschreven achter op een affiche van het Nationale theaterwaarop de uitvoering van „de koningin van Saba" was aangekondigd. De adressant, zekere Iqnaz Kovacz smeekte de zegeningen des Hemels over den keizer af, en vroeg vervolgens om eene som geld ter leen, teneinde in zijne woonplaats Szent Peter een soep- en thee inrichting te openen. Voor iedere 100 florijnen beloofde hij den keizer eene rente van 5 percent en verklaarde zich bereid ook papieren geld aan te nemen. Dit verzoek werd aan het gemeentebestuur toegezonden met opdracht om den origineelen vrager desnoods te ondersteu nen wat echter uit de armenkas niet kon ge schieden omdat Kovacz niet te Pesth woonten daar hij ook niet meer in die stad te vinden was, werd zijn verzoek met het édvies naar zijne woon plaats gezonden. Gedurende eenige dagen waren in Pruisen geruchten in omloop dat de minister van financiën von Camphausen zou aftreden wegens,verschil van opinie met den rijkskanselier. Zooials gewoonlijk werden verschillende gissingen geopjbprd omtrent den aafd van dat geschil, doch met z&kerheid is daaromtrent niets bekenddaar de bladen elkander op dat punt tegenspreken. Thans echter verkeren de officieuse organen te kunnen verzekerendj at de vrede tusschen den rijkskanselier en den minis-N ter van financiën is hersteld en deze dus zal aanblijven. Door den voormaligen eigenaar van de „Deut sche Reichs Korrespondenz", den heer Matthias, is een klacht tegen den geheimen opper-regeeringsraad Wagener ingesteld wegens het zich op listige wijze verschaffen van eens anders vermogen door voorspiegeling van valsche daadzaken. In Sep tember van het vorige jaar nl. had de heer Wage ner hem een voorstel gedaan tot verkoop van ge noemd blad en verklaarde daarbij te handelen „in naam van prins Bismarck en de door dezen te stichten nieuwe partij." De heer Matthias, die op grond daarvan den heer Wagener als agent van den rijkskanselier beschouwde, verkocht hem zijn blad en ontving ook een klein gedeelte van de koopsom. Tom echter het overige uitbleef wendde hij zich tot den rijkskanselier, doch ont ving van de rijkskanselarij eene kennisgeving,dat zijn brief aan den heer Wagener was ter hand gesteld, terwijl hem overigens werd te kennen gegeven, dat de zaak „den heer rijkskanselier volstrekt niet aanging." De heer Matthias, die zijn blad niet aan den heer Wagener zou hebben verkocht indien deze niet in naam van prins Bis marck ware gekomen, stelde daarop bovengenoemde aanklacht in. Op ongeveer gelijke wijze heeft de heer Wagener gehandeld met het „Neue Berliner Tageblatt." Men is in Berlijn zeer nieuwsgierig naar den loop en het einde van deze zaak, die menige pikante onthulling ten gevolge kan hebben en tot zeer uiteenloopende beschouwingen aanleiding geeft. Jl. Vrijdag werd te Neuzen, vanwege het be stuur der waterkeering van den calamiteuzen Nieuwe Neuzenpolderaanbesteed het uitvoeren van zinkwerken en steenbestortingen tot verde diging van den oever van genoemden polderhet welk is aangenomen door den heer C. van der Hooftte Neuzenvoor 73,700. (Van 1421 Mei.) Middelburg. Ondertrouwd: J. Wattel, jm. 22 j met J. Minderhout, jd. 19 j. S. Vinke, jm. 31 j., met P. Koeleman, jd. 25 j. J. P. de Broekert, jm. 24 j., met M. C. Baak, jd. 22 j. A. Petersen, wedr. 57 j., met R. M. Ruben, wede. 45 j. Bevallen: P. W. van der Sluijs, geb. du Bois, z. S. Moorman, geb. de Keijzer, d. en z. (tweel.) M. E. Gooijen, geb. Visser, z. O. J. Flink, geb. Wolf, z. H. van Meerendonk, geb. de Vos, z. M. P. Meertens, geb. Holster, d. F. M. J. Cornelisse, geb. Bakker, z. Overleden: Gardenier, z. (te Padang). J. L. Kuijt, jm. 23 j. (te Batavia). W. C. van Boxcel, jm. 28 j. (te Soerabaija). J. M. Andriessen, vrouw van J. H. Jürgen Voigt, 52 j. (te Antwerpen). M. J. Strugs, d. 7 j. (te Antwerpen). J. Reus, man van H. Taasselaar, 43 j. (te Amsterdam). H. Baden, wedr. van J. G. Sprech, 77 j. L. Zacha- riasse, man van M. E. Kleijne, 37 j. (te Koude- kerke). E. K. Boudewijnse, jm. 49 j. J. A. Rog mans, man van G. Soeters, 53 j. J. C. van de Poll, jd. 21 j. (Van 13—20 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: H. J. van Agten, jm. 26 j., met J. M. Fens, jd. 21 j. C. Boone, jm. 26 j., met J. Le Rog, jd. 21 j. J. Baljé, jm. 33 j., met C. M. Boone, jd. 33 j. Bevallen: S. Botting, geb. Bostelaar, d. J. A. Zietse, geb. van IJzerlooij, d. J. J. Klomp, geb. Schellink, d. J. C. Ceulen, geb. Le Marchand, z. P. Willemse, geb. Boogaard, d. C. J. Vanhuijsse, geb. de But, z. M. J. Lieding, geb. Dijkgraaf, z. R. Lambrecht, geb. Ghijs, z. Overleden: L. Zwaan, wedr. Van V. Lank, 74j. J. G. Berger, man van J. Ditsmeer, 79 j. A. Hoe- landt, vrouw van J. Heese, 58 j. M. Odding, wede. van C. Tappers, 74 j. J. van Drongelen, wede. van J. Schattelijn, 85 j. D. Bothof, jm. 20 j. Goes. GehuwdG. Baardolf, jm. 28 j., met J. J. Loenje, jd. 32 j. P. Schrijver, jm. 22 j., met J. P. Hubregtse, jd. 18 j. J. Geldof, wedr. van L. Ge leedst, 41 j., met J. Nonnekes, jd. 30 j. W. M. Moeleker, jm. 25 j., met E. J. Ltempoel, jd. 26 j. H. Hemmes, jm. 31 j., met G. P. Danekaerts, jd. 21 j. BevallenM. C. de Raad, geb. van Fraassen, d. W. Lankester, geb. van Hoorn, d. OverledenS. M. Hengstmangers, d. 9 m. J. M Geus, d. 5 j. Zierikzee. GehuwdE. Geldhof, jm. 27 j., met E. Sybrandse,'jd. 23 j. Bevallen: M. Catshoek, geb. Holm, d. P. van Poelgeest, geb. Bibbe, z. L. van de Velde, geb. Moermond, z. C. Vermunt, geb. Axer, d. C. Cor-

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2