T i efegraphische berichten. "Jjcrkfifrt». Benoemingen en besluiten. Onderwijs. .(erknieuws. ?V -fine en leger. Thermometerstand. Staten-Generaal. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. zomerdienst zich eenigszins liet verklaren, verhoogde het niettemin onze illusiën voor de reis niet. Maar de ,S;ad Middelburg" scheen gezworen te hebben dat zij ondanks alle mogelijke oponthoud toch op haar tijd in Enge'end zou wezen. Geen vijf minuten na de aankomst van den trein waren de trossen losgegooid en zette de stoomboot zich in beweging. Een flink avondmaal stond tcgi n matigen prijs (naar Engelsch tarief althans) ter beschikking der reizigers. Daarna kon men niets beters doen dan zich op het zindelijke beddegoed der hutten in Morpheus' armen te werpen tenzij menals iker de voorkeur aan gaf zich nog eenige uren door den frisschen zeewind de stads- en kantoorlucht van het hoofd te doen waaien endoor het golfgewieg tot mijmeren gelokt, over den onbegrensden horizont en het tintelende sterrendak den blik te laten gaan. Des morgens vroeg waren wij onder de Engel- sche kust. Sheerness bleef ditmaal met zijn te kort en vermolmd hoofd, waar de „Stad Middel burg" voor acht maanden door den lagen water stand aan vastkleefde, gelukkig links liggen. Onze bestemming was een paar Eng. mijlen verder. Kwart voor zessen kwamen wij te Queenborough aan, zoodat we na ons behoorlijk verfrischt en ontbeten te hebbea, ruimschoots den tijd hadden om met den eersten trein, van 6.40, de reis voort te zetten. De veel bespr ikene pier te Queenborough is een eenvoudig T-vormig houten havenhoofd, waarvan de beide armende een in de lengte en de ander in de breedteeen honderd vijftigtal schreden meten. Op den staanden arm vindt men de wachtkamer en het doumenkantooreenvoudig en doel matig ingericht. Hier staan de passagierswagens vóór de wachtkamers. De rails voor goederen- en veewagens loopen door tot op den dwarsen armvlak vóór het schip zoodat alles van boord met eene kraan onmiddellijk in de wagens kan worden nedergelaten. In dit opzicht is dus de inrichting nog practischer en doelmatiger dan die van den lissingschen pontonwaar altijd over draging hoe kort de afstand ook zijmoet plaats hebben. Eene beschrijving mijner indrukken gedurende mijne twaalfurige omzwerving in Londen zou h»er niet op hare plaats zijn. Ik vond de wereldstad terug zooals ik haarvele jaren geleden gekend had mistig en rookerig, afschuwelijk en indrukwekkend. De wereldberoemde wassen beelden- ^trtooning van mad. Tussaud is, behalve een aantal andere celebriteiten die ik er vroeger niet gekend had, in de laatste daeren ook het welgelijkend afbeeldsel van den moordenaar Wainwright rijker geworden. Ij» bet kristallen paleis te Sydenham kan men op <t -lie misschien in de wereld te vinden zijn, des avonds gedu onde oca halfuur op eehi Engclsche manier draaiorgeldou- Sta üobiotl vuOiuiagaO&k viüu-men af, lli de schilderijen verzameling, Eossisplinternieuw uitgeschilderd als Hamlet; benevens, naast verschei dene andere opmerkelijke si ukken, eene „Ophelia" van Portaels, wier krankzinnige oogen in het jeugdige gelaat mij gedurende deu geheelen zee tocht van den volgenden nacht door het hoofd gespookt hebben; in de verzameling afgietsels, copieën van de beroemdste werken van Michel Angelo, de „Aurora" en de „Nacht", de „Mozes" uit de kerk van San Pietro in vincoli te Home de beroemde bronzen deuren van het Baptisterium te Florence, door Ghiberti gebeeldhouwd, van welke iemand ik meen dat het Michel-Angelo was, gezegd moet hebben dat ze waard waren den toegang tot het paradijs te openen; het Alhambra van Grena da en bet Parthenon van Athene; een aqua rium, koel, verfrisschend en verrukkelijk, waar men, de waterbewoners ziende zweven en plassen en lekkere hoekjes opzoeken onder gezellige miniatuur-rotseneerst leert voelen hoe juist het is te spreken vaneen leven „zoo pleizierig als een visch in het water" een gebeele opera eindelijk, de „Grande duchesse de Gèrolstein", die in een afgeschoten gedeelte van het kristallen paleis voor een talrijk publiek wordt opgevoerd, eu waarvan men in een ander deel van het gebouw geen toon boort doordringenzoo ontzettend groot is deze kolossale glas- en ijzermassa. Een wereld op zichzelve, waar men gemakkelijk een dag kan doorbrengen eu die alleen een uitstap over de zee waard is. De trein, die te 6.40 van Queenborough vertrekt, brengt u te 8 uren aan het station van Ludgate- Hill, vlak bij Blackfriars bridge, in het hart der stad; een uur later ongeveer komt ge aan het Victoria-station. Die beide stations, benevens Hol- born-Viaduct, zijn begrepen onder het passagegeld van 24, dat voor de reis van Vlissingen naar Londen in de le klasse heen en terug betaald wordt. Wil men op de spoor in de 2e of 3e klasse reizen dan kan men, door eene bepaalde som toe te betaleD, zich op de stoomboot eene plaats in de eerste klasse, wat natuurlijk veel meer waard is dan op den trein, verzekeren. De avondtrein vertrok te 8.45 van het station Ludgate-hill en kwam te 10.15 aan het huofd te Queenborough aan. Vijf minuten later waren wij een weder onder stoom. De nacht was eenigszins onstuimig: een vrij harde bries dien wij gedurende groot gedeelte van den nacht op den kop hadden, vertraagde onze vaart. Nkttemin waren wij 's morgens tegen half acht te Vlissingen (het ver schil met de Engelsche klokken bedraagt wel 20 minuten) en hadden dus ruim tijd om van de zee reis te bekomen, alvorens de sneltrein van 9.30 de Engelsche passagiers, die alle naar moesten, kon medenemen. Ziedaar, vluchtig en in haast gelijk niet mogelijk was, de indrukken van mijn dubbelen tocht neder, eworpen. Vraagt men mij m, deel over de sxoomlijn, zooals zij nu is ing< dan kan ik in gemoede niet anders dan eeii gun stig getuigenis afleggen. Ik heb mij int,esp ik begon reeds met te zeggen dat ik pAnig in het voordeel der onderneming gestemd w om éene enkele aanmerking te bedenken; ik mijne herinneringen geraadpleegd omtrent Ind, Amerikaansehe, Dover en Ostende-mailbo doch ben er niet in geslaagd iets in Let na dei lijn VlissingenQueenborough te vinden, inrichting der booten, zoo voor het personen- voer als voor dat van goederen en vee, is uitn tend, de bediening laat niets te wenschen o de aansluit ng, zoo hier als in Engeland, is de makkelijkste die men zich denken kan. De u ?n vau den nacht, die anders voor de reizigers zo der waarde zijn, worden bier door hen beste voor het afleggen van het onaangenaamste gedee; hunner reis. De zeereis, die anders vermoeit, die hier om uit te rusten. Zelfs zij die last van ze ziekte hebben voelen zich des morgens, na zich behoorlijk verfrischt te hebben en na tie nach: rust, die in de slaapplaatsen der ruime hutten zoo licht te vmden is, meer versterkt en beter op he. voortzetten der reis voorbereid, dan na een zee tocht gedurende een ander gedeelte van den dag op andere booten. Het vraagstukop welke wij?e eene stoomlijn op Engeland moet ingericht werden om aan de strengste eischen te voldoen, is, taar het mij voor komt, door de maatschappij Zeeland thans opge lost. Daarmede is ook de uitstekende bruikbaar heid van Vlissingen als punt 7an uitgang voor zulk eene lijn voor altijd bewezen. Dit te constateeren was voor een groot gedeelte het doel van dit schrijven, dat doormij besloten wordt met den oprechten wenscb dat de maatschappij Zee land, die bewezen heeft zulk een juist inzicht te hebben in de voordeelen der ligging van Vlissin gen en in de eischen van een maildienst, nu ook er in slagen moge hare stoomlijn tot eene levens vatbare, financieel-bestaanbare scheepvaart-onder neming te doen worden. tweede kamer. Is ingekomen een adres van de Jons', verdacht gev eest* vaa dca racer -nevi-onw v.-tódar Kouwen, verzoekende om schadelo- - i te worden wegens de door hem gp- voorloopi' ihecu Av.is. Na aanneming zonder discussie van bet regie- ment op i ;- stenographic, werd eene uitvoerige gedachtewisseling gevoerd over het wetsontwerp tot verlenging van den termijn van oplevering der werken van de Amsterdamsehe kanaalmaat schappij. Van vele zijden werd twijfel uitgesproken om trent het werkelijk bestaan van de overmacht. De minister van binnen'andsche zaken achtte dit echter boven alle bedenking verheven en gaf de me.st geruststellende verzekeringen omtrent de technische uitvoering der kanaalwerken. II t wetsontwerp werd daarna met 44 tegen 17 stem men aangenomen. Morgen g en zitting. onderscheimngteekenen. Verlof verleend aan H. N. Roepius, consul van Chili en Sal Salvador te Rotterdam tot het aannemen van het ridder kruis 1e kl. der Philipsorde, hem door den groot hertog van Hessen geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot griflier bij het kantongerecht te Viaardingen mr. IJ de Koek. advocaat te Utrecht. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Zuidwvlde J. Pottinga Szn. onder toe kenning van eervol omslag als burgemeester der gem. Vledder; lot burgera. der gem. Heeswijk A. L. Festensecretaris aldaar. Eervol ontslag verleend op verzoek aan AI. Cramer van Brienen, als burgem. der gem. Bemelen en als zoodanig henoemd J. H. i I. Peerboom en herbenoemdtot burgem. van ReuselN. Roymans tot burgem. van 's Gravenhage, jhr. mr. F. G. A. Gevers Dey- noottot burgem. van Gouda mr. A. A. van Bergen IJzeiidoorn. telegraaf. Z. M. he-fft benoemd tot directeur van een der lijkstelegraafkantoren, de telegrafist 2° kl. H. J. J. Janssen. leger. Z. M. heeft den len luit. J. P. L. Reijersvan het 28 reg. huzarenen den 2° luit. G. J. van Hoogeuhuyze, van het 2e reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het leger in Ned. Indië. pensioenen Z. M. heeft aan den Oost-Ind. ambte naar J. C. van Oven, laatstelijk zoutverkooppak- huismeester te Modjokerto (Soerabaija), thans hier te lande aanwezig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen. Benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare 1 igere a< hooi te Keuzen de heer P. Meijers, te Middelburg. Uit Oisterwijk schrijft men aan de Amst. Ct. Ver! e ra Donderdag werd hier door mr. Genits èn ""Uys, beide leden van het kollege van gedeputeerde staten in dit gewest, de raad dezer gemeente gehoord in zake de benoeming van een hoofdonderwijzer. Eenige belanghebbenden woon- de vergadering bij. Er werd menig hard w oor 1 gewisseld en vooral de belanghebbenden be- zich over de gedane keuze die hun de gele- g< ah oenam om hunne kinderen in de gemeente volledig - riderwijs te doen geven. De burgemees- _ndedat de geestelijkheid haar invloed ste k ad doen gelden, een invloed waarvoor hij echter niet gezwicht was. Het schijnt dat het ■oVr oek nog voortgezet wordt en den heeren sollicitanten zal gevraagd worden of er ook po- gingen zijn angewend om hen van mededinging terug to b- i en. Z koning heeft, voorloopig gedurende tv ee 1 - eene jaarlijksche toelage aan de ge- üb Apo doorn geschonken voor de oprich- ig eencjr hoogere burgerschool, waar ook onder- wijB :n dl boomteelt gegeven zal worden. >oi twee predikanten bij de Waalsche ge meente 4je heeren van Tusschenbroek te Rumpt en ilronenberg te Arnhem, is emeritaat gevraagd. Blijkens ee n bij het departement van marine ontvangen bey.ic.ht is Z'. M". schroefstoomschip 4e kl. Aruba ;.,v» i bevel van den luit. ter zee 1® kl. jhr. J. A. JRoc II, den 18en April jl. op dereede van Monrovia' (republiek Liberia) geankerd. Rechtzaken, Nadat in de lijeden gehouden zitting der arron. dissements-rechtbank alhier de pleidooien ten p. icipale gehou'ïlen waren in de procedure tegen d' jezag voerder der Deensehe stoomboot Phö- nix, is de uitspraak bepaald op 28 Juni a. ia een volgend nommer geven wij van deze zitting een mee; huvoerig verslag. "dt gedurende het aan wacht de kroonprins van ook prins Albert van H. prinses Marianne, gewoon bezoek aan de badp ou particuliere bron vernemen wij het vol gende Bij de aanvaring van de „Leeuwarden" en het „Metalen kruis" in de West-Indische wateren was de schok zoo hevig, dat de ijzeren bouten, waarmee de masten bevestigd zijn, stuk sprongen. De „Leeuwarden" verloor drie booten. Een stuk geschut werd van het affuit geworpen't affuit was aan splinters. De tuigages van beide schepen zijn nagenoeg totaal vermeid. De schepen zaten ceu uur lang in elkaar verward. Gelukkig werd op geen der schepen iemand gewond of gedood. Het „Metalen kruis" timmert te Curagao op de werf van van der Meulen, de „Leeuwarden" op die van Jessurun aldaar. Men dacht, dat er on geveer vijf weken voor de reparatie noodig zijn. (N. B. ct.) Te Omsk in Siberië zal de eerste universi teit in die provincie worden gebouwd. Daarvoor zijn 500,000 roebels aangewezen, gedeeltelijk af komstig uit vroegere legaten van Demidoff en anderen. Vooreerst zullen slechts twee faculteiten, een voor de geneeskunde en een andere voor de natuur- en wiskunde, worden geopend. 15 Mei. 's av. 11 u. 48 gr. 16 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 6 u. 57. De hoofdbepalingen van de thans in druk rond gedeelde ontwerp-muntwet zijn onze lezers reeds bekend. De minister van financiën zet de gronden uiteen voor zijn overtuiging, dat, al mogen zich voor 'toogenblik nog geen ziekteverschijnselen vertoo- nen, de gesteldheid van ons muntwezen inwendig niet gezond is, en dat, om ook voor de toekomst zekerheid te erlangendat de waarde van ruilmid del evenmin beneden den gouden standaard zal kunnen dalenals zij thans reeds verhinderd wordt daarboven te stijgen, bet noodig is de aangevangen munthervorming te voltooien door de zilveren standpenningen van de wet van 1847 voor een dtel tot nieuwe zilveren pasmunt te her vormen en het overige geheel te demonitiseeren, zoodat buiten pasmunt niets dan gouden munt overblijft. De demonetisatie zal, wel is waar, van de schatkist grooter offers vorderen welke door de noodzakelijke hermunting van onze kleine zilve ren en koperen pasmunt nog eenige verhooging zullen ondergaandoch wij moeten daaromnaar de minister meenthet besluit tot dien maatregel, welke in het belang niet alleen van onzen handel op het buitenland maar van het geheele volk, vooral van het groot.- deel daarvan dat van een vast loon of inkqmen leven moetdringend wordt gevorderd, niet langer verschuiven, te minder, omdat de maatregel zelf toch in geen geval ach terwege Zal kunnen blijven. De zuivere kosten van de verschillende maat regelen worden door den minister op 6 millioen geraamd. De voorstellen omtrent de nieuwe bronzen munt zijn hierop gegrond dat deze zoowel van deFran- sche bronzen als van de tegenwoordige Belgische koperen munt in uiterlijk aanzien dat is niet alleen in beeldenaarmaar ook in grootte en diktezooveel verschillen als met de centen eener goede en bruikbare munt bestaanbaar is. De beeldenaar der gouden standaard en zilveren pasmunt blijft als de tegenwoordige. De beeldenaar der bronzen pasmunt zal zijn: op de voorzijde de gekroonde leeuw met het zwaard en den bundel pijlen, in het veld zonder het wapenschild, voor zien, maar door een parelrand afgescheiden van het omschrift: Koninkrijk der Nederlanden, met het jaartal, benevens het muntteeken en munt- meestersteeken; op de keerzijde in cijfers de waarde- aanduiding tusschen twee Oranje takken. Als muntloon wordt behouden het maximum van f 5 per kilogram tienguldenstukken. Voor de vijfguldenstukken zal het 6 per kilogr. bedragen. Voor uitbreiding en verbouwing van een ge deelte der muntinrichting, vermeerdering der munt- kracht; vervaardiging van nieuwe muntstempels; verlies op het nominaal bedrag der oude zilveren muntspeciën, die tot baren versmolten en verkocht worden, zal worden geleden, met inbegrip der kosten van transport en verificatie, muntloon en verdere onkosten wordt voorloopig 2 millioen uit getrokken. De middelen tot dekking zullen later aangewezen worden. Waarschijnlijk zal door ver hooging van de som voor schatkistbiljetten in deze uitgaaf worden voorzien. Het laat zich echter aan zien dat het tekort der rekening van den dienst 1876 later uit het overschot van den dienst 1874 gedekt zal kunnen worden. De minister stelt verder voor om naast de nieuwe gouden munt de muntbiljetten ongestoord te laten circuleeren. De ondervinding heeft ge leerd, dat dat zonder bezwaar kon. Het zal ech ter overweging verdienen om de biljetten van f 50 door andere van 10 te vervangen. Bij een derde wetsontwerp worden de biljetten inwissel baar gesteld hetzij tegen gouden, hetzij tegen zilveren munt. In welke wijze de discussies in de Pruisische kamer van afgevaardigden zijn gevoerd bij de derde lezing van het wetsontwerp betreffende het recht van toezicht van den staat op de administratie van het vermogen der kerkelijke dioceezen, kan niet beter worden gekarakteriseerd dan door de vermelding der woorden waarmede de eerste spre ker, de heer Schorlemer Ast, zijne rede tegen het ontwerp aanving. „Dit voorstel zeido hij zal in ieder geval wel het laatste Culturkampf- gesetz (het woord is te mooi om het niet te be houden) van deze zitting zijn, doch het laatste zal het wel niet wezen, want het is de vloek die op de slechte daad rust, dat zij voortdurend iets slechts moet voorbrengenen verder"„de cul tuurstrijd is door prins Bismarck in het leven geroepen en is helaas door den aard en de wijze waarop hij is gevoerd een vermetel spel gewor den." Op die wijze spraken ook andere clericalen, en de bestrijding door de andere partgen was niet minder zachtzinnig. Het slot van het debat was, dat de clericalen het onderspit dolven, daar het ontwerp definitief met 230 tegen 92 stemmen werd aangenomen. Veel erger dan in de Fransche werden de cle ricalen en het cleriealisme aangepakt in de Belgi sche kamer van afgevaardigden door den heer Frère Orban, die al dadelijk bij de opening der discussies over voorgestelde credieten van 36 mil lioen voor openbare werken, de politiek der tegen woordige regeering aan een uitvoerig en zeer scherp onderzoek onderwierp, en betoogde, dat beginselen en leerstellingen die men voor onzen tijd onmogelijk zou achten in België in eere zijn her steld. De geestelijkheid wil met onbeperkte macht heerschen; het zijn de beginselen van den syllabus en de encyclieken die men wil toepassen. Het is onmogelijk een overzicht te geven van deze zoo langdurige en aan bijzonderheden zoo rijke rede voering, doch vooral opmerking verdient het dat de heer Frèrê Orban voornamelijk beterschap ver wacht door het lager onderwijs. Nadat hij in breede trekken de neigingen en bedoelingen van het cleriealisme had aangegeven en den voortdurenden strijd, dien het tegen de constitutioneele vrijhe den voerthad geschetst toonde hij aandat het godsdienstige onderwijs nu en altijd eene onmogelijkheid in de openbare school is, omdat dit zoogenaamde godsdienstige onderwijs niet anders is dan „het onderwijs van de eene partij tegen de andere." Hij verklaarde dan ook over tuigd te zijn dat de linkerzijde geen oogenblik zal weifelen als de tijd zal zijn aangebroken om van de openbare school te verwijderen wat de clericalen nog „godsdienstonderwijs" noemen. Men behoeft dus niet te vragen wat er zal geschieden indien de aanstaande verkiezingen de meerderheid verschaffen aan de liberalen en daar door de heer Frère of zijne vrienden aan het bewind komen. Waarschijnlijk zal het dan spoedig gedaan wezen met het godsdienstonderwijs op de openbare school. De discussie, die wellicht eenige dagen in beslag zal nemen, wordt heden voortgezet. Zeer terecht zeide de heer Jules Ferry in zijne rede, ter herdenking van den heer Rieard in de bijeenkomst der republikeinsche linkerzijde ge houden „men gevoelt het gewichtige der plaats die zulke mannen beklcedeneerst door het ontzaglijke ledige dat zij achter laten." Gelukkig echter een land wanneer dat ledige kan worden aangevuld door iemand die men als het, ware de aaugewezen persoon kan noemen. Maar al te

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2