N°. 117. 119e Jaargang. 1876. Woensdag 17 Mei, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiën! 20 Cent per regel, Geboorte- Trouw- Doodberichten enz,van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Middelburg, 16 Mei, FEUILLB TOIST- 44. De hulpprediker van Brentburn, Mildway gaf geen antwoord op dat verwijt. Benoemingen en besluiten. Als een, in het belang van het internationaal verkeer heugelijk feit, is het ons aangenaam de hervatting van den maildienst Vlissingen Londen, van de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland, te mogen constateeren. De sneltreindie gisteren avond de met de stoomboot „Stad Middelburg" vertrekkende passagiers moest aanbrengenkwam helaas in plaats van te 8.20 eerst te 9.39 te Vlissin gen aan het havenstation aan. (Het oponthoud had plaats op de lijn BredaRoosendaal.) Niet meer dan tien minuten later stoomde de flinke zeeboot, door vele bonderden oogen gevolgd, daarheen. Der politie komt in dezen lof toe voor de wijze waarop zij zich van hare taak heeft ge kweten en de aanwezigen voor de medewerking waardoor zij die taak hebben willen vergemakke lijken. Heden ochtend te 6.15, dus binnen 8j uur, kwam de boot aan de aanlegplaats te Queeu- boro aan, om 25 minuten later hare passagiers naar Londen te doen overbrengen. De gisteren avond te 8.45 van Londen vertrok ken passagiers kwamen heden morgen te 8.02 te Vlissingen aan. Naar ons uit Zierikzee wordt gemeld zijn ook aldaar biljetten uitgegeven ter inschrijving voor bijdragenten behoeve van het nationaal hul deblijk aan mevrouw Kleine naar aanleiding van haar veertigjarig jubileum als tooneelspeel- ster aan te bieden. Er wordt een commissie ge vormd door jhr. W. M. H. de Jonge. Naar wij vernemen zal het dividend voor de aandeelhouders in de Maatschappij tot exploita tie van staatsspoorwegen over het jaar 1875 4j pet. of f 11,25 per aandeel bedragen. In het jaar 1875 is op de navolgende stations der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen het daarachter vermelde aantal passagiers aangekomen en vertrokken. Aangekomen. Vertrokken. Vlissingen 49,263 41,560 Middelburg 55,174 65,896 Goes47,263 38,728 Bergen op Zoom. 45,767 40,047 Roosendaal. 25,467 29,460 Naar het Engelsch van Mevrouw Olijphant. {Vervolg.) Hare stem daalde en een snik sneed het overige af. Het was een hard geval, maar liever dan het fatsoen van hare nicht op te offeren en den stand der familie geheel verloren te laten gaan, wilde zij alle offers brengen. Cecily kuste hare tante hartelijk en dankte haar duizendmaal, doch ze! niet dat zij het aanbod aannam of van hare eigene plannen afzag. Voor 't oogenblik kon er evenwel nog niets gedaan worden, wat het besluit ook mocht wezen. HOOFDSTUK XIX. DE NIEUWE PEEDIKANT DOEI ZIJNE INTREDE. De heer Mildway kwam des Zaterdags na het overlijden van den hulpprediker te Brentburn. De Ascotts noodigden hem ten hunnent, maar hij ge voelde zich meer als een schuldige dan als iemand waar niets op te zeggen viel. Den volgenden morgen werd hij bij zijne toespraak van den kan- (Wij vernemen dat de vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen (zie ons nommer van den 11™ Mei 11.) den 30™ Mei a. zal plaats hebben. In het adres door den gemeenteraad van Ant werpen tot de Belgische kamers gericht, betreffende de supplementaire overeenkomst met Nederland omtrent het kanaal van Gent naar Neuzen, wordt uitvoerig betoogddat de termijn van 15 jaren in artikel 11 van het traktaat voor de haven van Antwerpen even noodlottig zou wezen als een onbeperkte tijdsbepalingomdat de gevolgen in het eene of andere geval dezelfde zouden zijn. Uit naam der bevolking verzoekt de raad daarom dringend dat de kamers artikel 11 geheel en zonder voorbehoud zullen verwerpen. „Wij richten zoo luidt het in het adres dit verzoek met volkomen vertrouwen tot u. Gij zult uwe hooge goedkeuring niet schenken aan een tractaat, hetwelk aan dat van Munster zou herinneren en dat in de nationale geschiedenis het brandmerk zou drukken op een diplomatieke handeling waardoor de belangen van België aan de belangen eener anti-nationale politiek werden opgeofferd". De hypothese zoo wordt verder in het adres gezegd, dat Nederland de voltooiing van het ka naal naar Neuzen zou tegenwerken indien art. 11 van het tractaat werd verworpen, mag de kamers daarvan niet weerhoudenwant men kan beter doen dan het bestaande kanaal ten koste van zoo buitensporige eischen als thans zijn gedaan te verbreedendoor nl. Gent met de zee te ver binden door middel van een kanaal dat uitsluitend over Belgisch grondgebied loopt; de daarbij be langhebbende plaatsen en in de eerste plaats de stad Antwerpen zouden niet weigeren hun gelde- lijken steun te verleenen aan dit bij uitstek nati onale werk, dat in alle behoeften zou voorzien. Door den voorzitter en den secretaris van de Vereerd ging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging zijn aan de leden van de staten-generaal toegezonden at druk ken van een adres aan Z. M. den koning, met ongeveer 5000 handteekeningen en adhaesie- betuigingen voorzien, houdende verzoek tot af schaffing der dienstvervanging bij de nationale militie. Gisteren morgen te tien uren werd de tentoon stelling van Amsterdamsche oudheden in het Oumannenhuis geopend. De burgemeester herinnerde in korte trekken wat de aanleiding tot het houden der tentoonstel- sel tot de gemeente door zijne aandoeningen over weldigd. „God weet," ze! hij, „dat ik alles, wat ik ter wereld bezit, gaarne wilde geven om u die bekende stem nog te doen hooren die n bier zoo dikwijls in de ooren hèeft geklonken en u de les sen eener langdurige ondervinding kon mededeelen, lessen van verreweg meer waarde dan alles wat degeen, die thans de eerste maal voor u optreedt, tot u kan zeggen. Wanneer ik er over nadenk dat die treurige gebeurtenis niet zou hebben plaats gevonden, indien ik niet tot het ambt van predi kant dezer gemeente ware benoemd geworden, dan ontzinkt mij het hart; die hem lief hadden, heb ben het recht de schuld op mij te werpen." Zijne stem beefde, zijne oogen vulden zich met tranen, en al de Brentburners, die niet van verbazing verstomd waren, stortten er ook. Maar velen hun ner waren inderdaad van verbazing verstomd, en de heer Ascott, die op 't oogenblik de gastheer van Mildway was en zich verantwoordelijk voor hem achtte, was mèer dan verbaasd; hij protesteerde krachtig toen de godsdienstoefening afgeloopen was. „Dat gaat niet, mijnheer Mildway," ze! hij plechtig; „gij zijt evenmin de schuld van den dood van den armen St. John als ik of iemand anders, en niemand heeft het recht de schuld op n te werpen. Goede hemel! denkt gij dat het niet even eens gebeurd zou zijn, al hadt gij nooit van den armen man geboord? Gij hebt veel meer gedaan dan iemand anders zou gedaan hebben; denkt gij daarom, dat het uwe schuld is?" ling is geweest. In October van het vorig jaar was het zes honderd jaar geleden, dat Amsterdam, door den giftbrief van Floris V, aanleiding ver kreeg zich tot meer bloei en luister te verheffen en bet plan, om deze gebeurtenis toen feestelijk ts herdenken, vond weinig deelneming. Om het feit echter niet geheel en al onbemerkt te doen voorbijgaan, kwam de heer P. H. Witkamp op het denkbeeld eene tentoonstelling te houden, die een tastbaar bewijs zou leveren van Amsterdams verleden. Aanstonds werd de verwezenlijking van dat denkbeeld een punt van overweging, en nadat een regelingscommissie door den burgemeester was gevormd, sloeg men de handen aan het werk. De uitslag heeft de billijke verwachting niet be schaamd. In zijne dubbele hoedanigheid van eerevoorzftter der commissie en van burgemeester, bracht de heer den Tex daarom dank aan die commissie, een hulde, die hij vergezeld deed gaan van een hartelijken gelukwensch aan de heeren Witkamp en Cuypers, voor de onderscheiding, hun door Z. M. geschonken. Ook de inzenders werden door het hoofd van het gemeentebestuur niet vergeten. Met de woorden des burgemeesters stemde de voorzitter der regelingscommissie, jhr. B. J. Ploos van Amstel, in, die in de eerste plaats het belang rijke subsidie der gemeente, als een blijk van in genomenheid van den raad met de tentoonstelling, beschouwde. Ook hij wist geen andere woorden dan die van dank en tevredenheid te vinden voor de uitmun tende wijze, waarop hij in zijn taak was bijge staan, en vermelding verdient het zeker, dat hij de werklieden, die hunne diensten bij de plaatsing en rangschikking der voorwerpen hebben verleend, grooten lof toezwaaide voor de blijken van schoon heidsgevoel en kunstzindoor hen bij de uitoefe ning van dien arbeid betoond. Een korte ontboezeming in dichtmaat van den heer Witkamp, die der commissie onschatbare diensten heeft bewezen, besloot de openingsplech tigheid. Voorafgegaan door den burgemeester werd nu door de genoodigden een wandeling gemaakt door de tentoonstellingszalen. De toestand van den heer Groen van Prin- sterer blijft nog zorgwekkend. De lijder heeft den nacht van eergisteren op gisteren onrustig doorge bracht en is zeer zwak. De Staats courant van heden bevat de wet van den 26en dezer tot wijziging van de begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1876; die van den 27en April jl. tot nadere wijzi ging der wet van den 20en Augustus 1859 (Staat s- 't Kan wel zijn dat hij na zijne ontboezeming zich schaamde (gelijk zoovelen doen die aan eene eerste opwelling gehoor geven), dat hij aldus zijne ge voelens kenbaar gemaakt had; maar hij wilde de zaak niet met de Ascotts bespreken, die zich niets te verwijten hadden en niet konden begrijpen dat iemand anders het had kunnen verhelpen. Doch Mildway was hun gast en na het diner kwam de zaak weêr ter sprake, nu tusschen de echtgenooten. „Hij was er juist de man naar, om geen levens verzekering te nemen," ze! de heer Ascott. „Wat zullen die arme meisjes moeten aanvangen? Zeker voor gouvernantes gaan dienen, de gewone uitweg; maar nu zitten zij met die kleine kinderen. Er moest eene wet zijn tegen tweede huwelijken. Zijn tweede huwelijk heeft mij nooit bevallen en die juffrouw Brown zal wel geen betrekkingen hebben nagelaten, die de kinderen tot zich kun nen nemen." „Zoover ik weet, niet," antwoordde mevrouw, „'tls voor de dochters een blok aan 'tbeen. Het zal ze in hare betrekkingen hinderen, als zij die kunnen krijgen, en de oorzaak zijn dat zij niet trouwen „'tZijn toch aardige meisjes," hernam Ascott; „ik zie niet in, waarom zij geen man zouden krijgen." „Heel aardig gezegd, Henry," liet mevrouw er weêr op volgen, „maar welk man, die bij zijn zinnen is, zal een meisje nemen, dat een paar kinderen tot haar last heeft blad n°. 94), betreffende het verleenen van pen sioen aan het personeel van den loodsdienst voor zeeschepen en aan de weduwen en kinderen van dat personeel, alsmede tot intrekking der wet van den 30en April 1863 (Staatsblad n°. 41); die van den 27™ April houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkqop aan Bartholomeus Willem Wttewaall te Utrecht van eene oppervlakte water en aanslibbing langs en om de aan hem toebehoorende plaat in de Lek onder Vreeswijk en Tnll en 't Waal. De Staats-courant van heden bevat weder eena nominatieve opgave van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent tot op den 8en April 1876 bij het departement van oorlog in Nederlandsch Indie bericht was ingekomen. Daarop komen voor K. Dippold, L. Nieuwkerk, fuseliersD. J„ Manschemarinier 2e klasse W. H. H. van Luijk, sergeant; A. Arnz, en P. S. van GorcumkorporaalsH. J. Hagendoorn ser geant; F. Steinman, en J. H. K. de Blecourt, kor poraals; A. J. Laffineur, J. F. Ferwerda en G. Meijerink, fuseliers; J. S. van Ringen, zieken vader en L. A. van der Jagt korporaal. Zaterdag avond is te Amsterdam een vergade ring gehouden van houders der 3 pet. Spaan- sehe binnen- en buitehlandsehe schuld waarop de fondsenhouders in talrijke mate waren opgekomen. Er was een kapitaal vertegenwoor digd van zes en tachtig millioen gulden. Na dis- cussiën, waaraan door de heeren J. W. Aikema, voorzitter der door het Amsterdamsch beurscomitó benoemde commissie H. J. Termeulen, van den Berg en anderen werd deelgenomen, besloot de vergadering bij acclamatie het comité uit te noo- digen een memorie tot het Spaansche gouvernement te richten, waarbij de door den minister van finan ciën voorgestelde regeling wordt verworpen. Het comité verder te machtigen om zich te verstaan met het buitenland, teneinde een betere regeling te verwervenmogende het evenwel geen defini tieve schuldregeling aangaan zonder de fondsen houders nader te hebben geboord. belastingen. Benoemd tot ontvanger der direc te belastingen en accijnsen te Tubbergen c. a. J. J. H. Quaedvliegthans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Groenlo c. a. leger. Benoemd tot generaal-majoor bij het „Wel, dan heeft hij in eens een huisgezin,"; antwoordde Ascott lachend. Het schemerde reeds en de echtgenooten kon den daardoor het gelaat van hun gast, die geen deel aan dit gesprek genomen had, niet zien. Zulke beschouwingen over de slechte kansen van een meisje op een huwelijk komen dagelijks voor; bijna niemand zou op de gedachte komen er zich tegen te verklaren, en Mildway had ze waarschijn lijk menigmaal bijgewoond zonder het zich eenigs- zins aan te trekken; doch 'tis verbazend welk een verschil het maakt wanneer men het meisje, dat aldus het onderwerp der gesprekken is, per soonlijk kent, en laten wij 'tmaar noemen, „ach ting" toedraagt. Hij voelde het bloed naar zijn hoofd stijgen, maar durfde niets zeggen, uit vrees van zich te veel bloot te geven. Was het de armoede, vroeg hij zich af, die deze ongelukkige schepseltjes, wier lot treurig genoeg was om alle lichtvaardige scherts te verbieden, aan zulke aan merkingen blootstelde? Mevrouw Ascott dacht, dat de heer Mildway, zoo kersverscb van Oxford, misschien vrouwelijk gezelschap beneden zich achtte en dus zweeg, om zich verhevener gesprekken met haar man voor te behouden. Met een glimlachje zweefde zij daarom onder 'truisehen van haar zijden kleed en met de bescheidenheid die aan de zwakkere kunne betaamt naar het salon, aangezien zij zich tegen die ver hevene conversatie, die te wachten stond, niet op. gewassen gevoelde. Haar man kwam echter kort daarna alleen bij

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1