BUITENLAND. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Burgerlijke stand. State n-G e n e r a a 1. Algemeen Overzicht, den Rijnspoorweg bij Utrecht slapende gevonden. De man, een opkomende milicien, was in beschonken toestand in den nacht op dien weg gestruikeld en blijven liggen. Z. K. H. prins Hendrik heeft aan kerkvoog den der Ned. herv. gemeente te 's Hage f 500 doen toekomen voor de restauratie van de Groote kerk. Te Wageningen overleed reeds meer dan eene week geleden plotseling de heer B., tenge volge eener vergissing met het innemen eener belangrijke hoeveelheid laudanumin plaats van een voor hem bestemd geneesmiddel. Volgens verschillende bladen heeft de begrafenis tot dus verre nog niet plaats gehad dewijl aan het lijk nog geen teekenen van ontbinding te bespeuren zijn en men dus aan schijndood denkt. Als tegenwoordig een jonkman in Engeland of de Vereenigde staten trouwbeloften jegens een jougedochter doet, maar ze niet vervult, daagt de versmade bruid den trouweloozen minnaar voor de een of andere rechtbank en laat hem tot zoo veel ponden of dollars schadeloosstelling ver oor - deelen. Dat is modernpractisch. In vroegere eeuwen wist men er nog wel wat anders op. Dat bewijst het gebeurde met Johannes Meyer, van Mengen, bij Freiburg. In het trouwboek der ge meente Mulheim, in Baden, staat omtrent dit ge val het volgende aangeteekend „Den 6 November 1737 is Johannes Meyer, van Mengen, op bevel van zijn Allerdoorluchtigste Hoogheid alhier door predikant Zanden in den echt verbonden met Barbara Pfisterin. Daar de genoemde Meyer ab soluut niet met Barbara wilde huwen, is hij door vier gewapenden in de kerk geleid en naar het altaar gesleept, waar zijn hand met geweld in die van Barbara Pfisterin is gelegd, en daar hij aan houdend neen zeide en riep: „ik wil haar niet hebben," heeft de heer predikant, krachtens mach tiging van zijn Allerdoorluchtigste Hoogheid „ja" gezegd. De indijking van den polder „het Noorden" op Texel, een werk dat een half millioen gekost en eenige honderden hectaren water in land ver anderd heeft, is thans voltooid. Een deel der gemeente Buiksloot zal weldra met Amsterdam vereenigd worden, tegen uitkee- ring eener schadevergoeding van f50,000 aan Buiksloot. Onderstaande mededeeling wordt ons gedaan door het gemeentebestuur van Gent aangaande de feesten der Gentsche Pacificatie. „Naar wij vernemen, zal weldra het houten dak opgetimmerd wordenwaaronder men de wagens van den historischen stoet van de feesten der Gentsche Pacificatie zal samenstellen zoodat men binnen kort de handen ernstig aan 't werk zal kun nen slaan. „Dank zij de bereidwilligheid van eenen Gent- schen kunstminnaar, den heer Ad. Neyt, die zijn belangrijk kabinet van oude wapens ter beschikking der commissie heeft gesteld, kwam de moeilijke zaak der helmen, bostweringen en wapens, die voor de cavalcade in groot getal noodig zijn, tot eene goede oplossing. „De heer Lod. van Biesbroeck heeft aan de commissie het geschilderd pleister-model van den wagen der veroordeeling van Egmond en Hoorn aangeboden. Onder eenen troonhemeldie op twee slanke kolommen rust, zetelen de leden van den Bloedraad, waaronder Juan Vargas en Hessels. Op den voorgrond zitten de twee gevangenen, be waakt door Spaansche soldaten. De griffier staat op de trappen van het tribunaal en leest het dood vonnis af. Vooraan ziet men den beulgeheel in 'trood, geleund op het groote zwaard van justitie, dat onder Alva's schrikbewind met zulke blinde onrechtvaardigheid en woestheid in de Nederlanden werd rondgezwaaid. „Deze wagen onderscheidt zich door eene aan grijpende eenvoudigheid, eene zeer merkwaardige getrouwheid in de renaissance-ornementen en eene smaakvolle harmonie van kleuren. Zeer gelukkig heeft de kunstenaar zijn somber onderwerp weten voor te stellen. „Eindelijk heeft de commissie beslotendat zij op Zondag 21 Mei al de leden der deelnemende maatschappijen in de groote gothisehe benedenzaal van het stadhuis van Gent zal bijeenroepen. De heer Wagener zal er het woord voeren namens het gemeentebestuur en de heer Paul Fredericq, algemeene secretaris der feestcommissie, zal eenige uitleggingen geven over de samenstelling van den historischen stoet en die in verband brengen met de geschiedenis van den heldhaftigen opstand onzer vaderen tegen Spanje en de Inquisitie in de XVIe eeuw. Wij vertrouwen dat deze zitting de ware vaderlandsche beteekenis der feesten meer en meer zal helpen verspreiden." Dezer dagen werd te Marseille eene Mongolfiere opgelaten, waaronder een kunstenmaker op een trapeze zijne toeren zou vertoonen. Toen de met verdunde lucht gevulde ballon de hoogte inging, werd een werkman, die met de beenen in een touw was verward, medegesleept. Deze verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, maar pakte, het hoofd naar beneden, een ander touw en wist zich zoo, al stijgende in eene liggende richting te be wegen. De kunstenmaker van zijn kant slaagde er in den man naast zich op de trapeze te hijschen, en beiden kwamen ongedeerd op vasten grond neder. Een jongen schrijft ons het volgende „Onlangs las ik in een schoolboek van een jon gen" die een bal door een ruit geworpen had en daarop naar den eigenaar van het huis gingbe kende wat hij gedaan had, en het adres van zijn vader gaf. In het boek werd die jongen zeer geprezen. „Nu had ik gisteren het ongeluk van ook met een bal een ruit stuk te gooien en mijn eerste indruk was, om zoo spoedig mogelijk het hazepad te kiezen, maar toen herinnerde ik mij het schoone voorbeeld van den jongen uit het boekik keerde om, ging naar den eigenaar van het huis, waar van ik een ruit had ingegooidvertelde hemdat ik de dader was geweest en gaf hem het adres van mijn vader, meenende op die wijze te hande len naar het voorbeeld van een braven jongen. Ik ging dan ook een paar uur later met een ge rust geweten naar huis. Men verbeelde zich ech ter mijn schrik toen mijn vader mij terstond vrij gevoelig beetpakte en een geducht pak slaag gaf, uitroepende: „Ik zal je helpen, ondeugende jongen, eerst eens anders ruilen in te gooien en dan nog bovendien je vaders adres op te geven, om hem het geld uit den zak te kloppen!" „Ik deel u deze ondervinding mee, mijnheer de redakteur, teneinde andere jongens zich weer aan mijn voorbeeld kunnen spiegelen." (H. I.) Blijkens het programma der feestviering te Zutfen ter gelegenheid van de opening van den Ooster-spoorweg op heden zal het vertrek van den eersten trein (7. 45 m.) plaats hebben onder klokgelui en kanongebulder en zal de eerste trein uit Amsterdam (aauk. 10.55) verwelkomd worden met klokgeluisalvo's uit het geschutmuziek op het stationsplein door de kapel van het 8e reg. infanterie en bespeling van het Carillon. Van 11—12 ure zal zich muziek op de Markt of aan de IJselkade doen hooren; 's nam. te 1 uur is er matinée musi- cale in de Buiten-Sociëteitvan 6-7 uren groot mi litair concert op de Markt of aan de IJselkade; 's avonds te 8 uren muziek a la Strauss en vauxhall in de comedie-zaal en in de Buiten-Sociëteit en van 8-11 uren muziek op de Markt. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departe ment van marine op den 6en Juni a. zal worden aanbesteedde levering van 470 stuks tonsteenen. 13 Mei. 's av. 11 u. 46 gr. 14 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 56 gr. 's av. 11 u. 43 gr. 15 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 56 gr, 's av. 6 u. 53. (Van 7—14 Mei.) Middelbus o. Ondertrouwd: J. F. Grand, wed*. 54 j., met S. Flippo, jd. 42 j. J. J. van Essen, wedr. 28 j., met M. R. Dewitte, jd. 29 j. H. Bag- gelaar, jm. 26 j., met W. F. M. Jong, jd. 35 j. E. Fokker, jm. 26 j., met C. A. M. HennequiD, jd. 23 j. Bevallen: J. P. Koolwijk, geb. van Riel, d. C. Minet, geb. Steffens, d. A. L. Huijbregts, geb. Vink, d. E. M. de Blaauwe, geb. de Vlieger, z. C. Lampers, geb. Botting, d. M. van Loo, geb. Castel, z. (levenl.) A. Heijt, geb. Meerse, d. J. Ro- zemond, geb. de Vos, d. Overleden: A. M. Verwijs, z. 6 m. S. M. de Ruijter, vrouw van L. Breedveld, 76 j. A. de Bruijn, z. 23 m. A. de Rijcke, z. 2 m. (Van 613 Mei.) Vlissikgen. Gehuwd: J. de Groot, jm. 47 j., met C. J. de Bruine, jd. 32 j. Bevallen: A. C. Borgers, geb. Brouwers, d. M. Hempenius, geb. Haftenkamp, z. S. Bik, geb. Ver- sluijs, z. C. J. Kuijper, geb. Sleeboom, z. J. B. Beenhouwer, geb. Barra, d. M. J. Kramp, geb. Langenberger, d. Overleden: H. F. Maliepaard, z. 18 m. A. de Munck, man van E. Verbergt, 25 j. C. de Waard, z. 2 m. H. de Pachter, man van A. Daane, 55 j. L. Kuipers, wed1, van C. Leinse, 65 j. Goes. Gehuwd: J. S. du Chatenier, wed*, van J. C. Steffens, 42 j., met E. Nagelkerke, jd. 25 j. C. Nonnekes, jm. 25 j., met J. A. van Hoek Rie- mens, jd. 19 j. Bevallen: F. de Jonge, geb. de Vrieze, d. A. Krijger, geb. Korstanje, d. M. A. Massee, geb. Arentz, z. C. Hendrikse, geb. Semeijn, z. Overleden: G. M. C. Breker, d. 4 j. J. de Jonge, jm. 23 j. Zierikzee. GehuwdP. A. Schouts, jm. 34 j., met A. van der Reijdt, wede. 36 j. P. Mabelis, wed*. 59 j., met C. Courtoi, jd. 31 j. H. Kore- mans, jm. 25 j., met E. Corsten, jd. 27 j. Bevallen: N. Bakker, geb. Hanse, z. B. C. Ver hulst, geb. Hogerheijde, z. M. de Waardt, geb. Broodman, d. B. Schillemans, geb. Daleböut, d. H. van der Jacht, geb. Lemson, z. (levenl.) Overleden: J. C. van Pruissen, wede. van A. Dirks, 89 j. J. de Vos, d. 2 j. J. Boot Mz., man van J, Kostense, 39 j. A. C. Timmermans, jm. 20 j. P. J. Jongmans, z. 2 j. A. Prommel, man van C. de Vos, 63 j. K. Beije, z. 1 m. Ter bevordering eener doeltreffende uitoefening van de vrijwillige rechtsmacht heeft de minister van justitie een wijziging van de artt. 388 en 389 burgerlijk wetboek voorgedragen. Krachtens art. 388 worden de bloed- of aanver wanten van de minderjarigen slechts ten getale van vier opgeroepen. Verschijnen een of meer hunner niet, dan kunnen zij wel tot geldboete veroordeeld worden, maar de noodige inlichtingen worden den rechter daardoor niet verschaft. Daarom behoort hem het middel te worden gegeven om, waar hij in zoodanig geval meerdere kennis van den feite lijken toestand wenschelijk acht, deze, door het hooren van andere dan de opgeroepen en niet verschenen personen, te kunnen erlangen. Krachtens art. 389 burgerlijk wetboek kan ieder opgeroepen bloed- of aanverwant en zelfs de toeziende voogd volstaan met een gevolmachtigde voor zich te doen optreden. Het groote belang dat, vooral bij de vrijwillige rechtspraak, gelegen is in de rechtstroeksche aanraking van den rech ter met de justitiabelen, wordt op die wijze niet genoegzaam behartigd. Tegenover de bevoegdheid der te hooren personen blijft het dus wenschelijk de bevoegdheid des rechters om hunne persoon lijke verschijning te gelasten in de wet te erkennen. De heer Biedius heeft een aantal amendementen voorgesteld op de militiewetwaarvan de hoofd strekking deze is allen, die tengevolge der loting of op grond van andere bepalingen van den dienst bij de militie worden vrijgesteld, worden dadelijk scüutterplichtigom dienst te doen gedurende 't aantal jaren en op de wijze bij de bestaande schutterij wet bepaald, of bij nadere wettelijke regeling te bepalen. Wijders om in art. 4 van het ontwerp te lezen: „de plaatsvervanging is afgeschafthet staat echter volgens de bepalingen dezer wet aan de lotelingen van dezelfde lichting vrij onderling van nommer te verwisselen." De artikelen betrekkelijk den beperkten ouderdom voor plaatsvervanging vervallen. Door den heer van Baar is een amendement voorgesteld om in artikel 60 den ouderdom der plaatsvervangers in plaats van op 25 op 34 jaren te bepalen. De onrustbarende berichten, die de Londensche Times Zaterdag via Athene uit Konstantinopel had ontvangen zijn gelukkig niet bevestigd. Zij deden het ergste onderstellen, daar er in werd verzekerd dat de Turken zich wapenden en de Christenen met moord bedreigden; de reizigers verlieten in massa de stad en de vertegenwoordigers der mogend heden zonden hunne gezinnen weg. Het was noodig dat door de komst van een eskader en de instelling van een bijzondere militaire macht uit vrijwilligers en de marine bestaande de rust der gemoederen werd hersteld. Hoewel deze berichten sterk overdreven zijn, schijnt het toch in Konstantinopel niet pluis te wezen, want verschillende mogendheden hebben ook daarheen en naar andere punten in de Turk- sche wateren oorlogsschepen gezonden. Uit de hoofdstad van het Turksche rijk zelve komen echter de meest geruststellende berichten, en het blijkt wel dat de Porte alles doen om den storm te bezweren en d.e gemoederen te kalmeeren. De offieieele berichten van haar ontvangen verklaren dat de toestand niets onrustbarends heeft en dat de vreemdelingen reeds weer geheel gerust zijn. Natuurlijk kan men die verzekeringen volstrekt niet vertrouwen, terwijl het evenzeer waarschijn lijk is, dat de berichten van de Times overdreven zijn, zoodat men kan aannemen, dat de toestand in Turkije, hoewel misschien niet dadelijk gevaar lijk, in ieder geval zeer gespannen is. Daarop Schijnt dan ook het doel der Berlijn- sche conferenties in de eerste plaats te zijn gericht geweest. De diplomaten hebben blijkbaar ingezien dat vóór alles de gemoederen tot kalmte moeten worden gebracht, het gevaar voor nieuwe onge regeldheden worden vermeden. Daarom zal Tur kije door de drie noordelijke mogendhedenin overeenstemming met de andere, worden uitge- noodigd om een wapenstilstand van een langen duur te sluiten, ten einde tijd te winnen om de hervor mingen ten uitvoer te leggen, en tevens te Salo nika en op andere punten de rust des te krachti ger te kuunen handhaven door de beschikking over meerdere strijdkrachten, die in de Herzego- wina en Bosnië tijdelijk zouden kunnen worden gemist. Intusschen konden dan verdere onderhan delingen worden gevoerd over hetgeen ter vol komen pacificatie van het bedreigde land kan geschieden. Au fond bestaat ook daaromtrent reeds over eenstemming niet alleen wat betreft de hoofd punten maar zelfs ten aanzien van de details eene zaak waaraan natuurlijk hooge waarde wordt gehecht. Aan de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië is door prins Gortschakoff eene memorie van de conferentie voorgelezen, waarin volgens de Berlijnsche depêches als het doel der politiek van de drie keizers wordt aangegevende pacificatie der in opstand zijnde Turksche provincies en de bescherming der vreem delingen die in Turkije wonen. Rusland zou in plaats van Oostenrijk de eerste plaats innemen bij het werk der pacificatie en van de Porte de noodige waarborgen eischen voor de ten uitvoer legging van de toegezegde hervormingen. Yan interventie of bezetting zou geen sprake zijn. De drie confereerende mogendheden trachten de medewerking en ondersteuning van de andere te verkrijgen en de mogelijkheid bestaat dat de zes garandeerende mogendheden die het traktaat van Parijs onderteekenden zullen worden uitgenoodigd tot eene conferentie ter behandeling van een vooruit vastgesteld programma. Men onderstelt dat ook daarvan reeds mededeeling is gedaan aan de gezanten. De vrees van de Volks-Zeitung dat Oostenrijk de rol van excécuteur van den vrede zou op zich nemen en juist daardoor zou loopen in een door Rusland gespannen strik is niet ver wezenlijkt. Veeleer schijnt Rusland die taak te zullen aanvaarden en 't is de vraag of dit wen- schelijker en beter is, indien althans het gevoelen eenigszins gegrond is dat de Russische regeering een dubbelzinnige politiek drijft. Het is waar er is geen sprake van interventie of bezetting, maar wat indien Turkije óf niet voldoet aan hetgeen de mogendheden door tusschenkomst van Rusland zullen vorderen, óf onmachtig blijkt te zijn de beloften na te komen? Zal de Noordsche beer daarmede voldoening nemen Hij beschikt over voldoende finantieele en militaire krachten om zich te doen gelden, verkeert dus in een geheel andere positie dan Oostenrijk en kon wel eens iets zeer aanlokkelijks vinden in eene excécutie. Men kan slechts hopen dat het ernst zal wezen met al die vredelievende verzekeringen. Heden zullen waarschijnlijk de conferenties eindigen. Na een hartelijk afscheid is de czaar Zaterdag avond uit Berlijn naar Ems vertrokken, alwaar hij weldra weder met den Duitschen keizer zal zamen zijn. Andrassy keert naar Weenen terug en prins Gortschakoff gaat naar Wildbach. Terwijl de ccnferenties te Berlijn in vollen gang waren heeft volgens een telegram uit Ragusa weder een bloedig gevecht tusschen de Turken en de opstandelingen plaats gehad in de nabijheid van Bitiag en Petrovaz en Bosnië, waarbij eerst- genoemden 700 en de laatsten 100 man zouden hebben verloren. Te Scutari zouden de Turken den moord op de consuls te Salonica gepleegd op plechtige wijze hebben gevierd. Vooral deze laatste mededeeling geeft aan het geheele bericht iets zeer onwaarschijnlijks. Scutari toch is een Turksch kamp en men kan moeilijk onderstellen, dat Turksche militairen, geroepen om de orde te handhaven en alle inwoners te beschermen, eene zoodanige daad openlijk feestelijk zouden ge denken. Eindelijk heeft het Spaansche congres de be handeling van artikel 11 der ontworpen constitutie ten einde gebracht, met het verblijdende resultaat, dat het met 220 tegen 84 stemmen werd aange nomen, zoodat de godsdienstige verdraagzaamheid met een overstelpende meerderheid is geprocla meerd. Nadat door den heer Sagasta hulde was gebracht aan de flinke en eerlijke handelwijze van koning Amadeus, die de kroon welke hem vrijwillig was aangeboden ook vrijwillig weder neerlegde, ont stond in het congres een groote sensatie tenge volge vau eene discussie over den financieelen toestand. De heeren Candau en Camacho deden belangrijke mededeelingen over dó administratie van de Parijsche bank en de hypotheek-bank en de comptabiliteit van de schatkist, terwijl de heer Ricosecretaris der commissie, belast met de inspectie over de openbare schuld, kennis gaf van zeer ernstige feiten. Dit gaf aan den minister van buitenlandsche zaken aanleiding om te verklaren, dat de regeering zich bij voorbaat aansloot bij iederen maatregel, die de vertegenwoordiging te dien opzichte mocht willen nemen, waarna de minister van financiën te kennen gaf', dat verschei dene personen waarden hadden verkocht, die als waarborgen waren aangewezen voor vervallen en betaalde contracten. De heer Sardoal stelde voor eene enquête te houden over de operaties der schatkist gedurende de revolutionaire periode van 18681875. Over dit voorstel zal later worden beslist. Woensdag zal het belangrijke voorstel in de kamer komen tot opheffing van de fueros in de Baskische provincies. Over dat onderwerp heeft de heer Canovas del Castillo andermaal eene con ferentie gehad met de gedelegeerden van Biscaie die echter tot geen resultaat heeft geleid daar de eischen van laatstgenoemden door de regeering niet konden worden ingewilligd zij weiger den in onderhandeling te treden over eenige schik king die niet het ongeschonden behoud der privilegies jn Biscaie ten grondslag had. Heden zou nog eene conferentie met de gedelegeerden van Navarre plaats hebben, die wel evenmin tot het gewenschte doel zal leiden, zoodat de beslissing aan de Cortes moet werden overgelaten. De beraadslagingen in den Franschen minister raad over een opvolger van den heer Ricard, als minister van binnenlandsche zakenhebben ten gevolge gehad dat als zoodanig is benoemd de heer de Marcère, thans onder-secretaris van staat aan dat departementdie volkomen de evenknie

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3