Tefegraphische berichten, Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s, Kerknieuws, Marine en leger, hoofdgedachte van dat ontwerp is, dat ieder rnilitieplichtige van 20 jaren die is vrijgeloot, het volgende jaar bij de schutterij wordt ingelijfd. Ten slotte gaf de minister te kennen, dat de regeering volkomen homogeen is. bidderorden. Verlof verleendaan mr. L. H. Ruyssenaerssecretaris van legatie bij Zr. M". ge zantschap te St. Petersburg, tot het aannemen der versierselen van ridder 46 klasse der orde van Medjidié, hem door Z. M. den sultan van Turkije geschonken. Benoemd tot hulponder wij zeres aan de open bare school te Kruiningenmejuffrouw S. C Verhuist alhier. Dr. E. J. Diest Lorgeon, hoogleeraar in de theologie aan de Groningsche hoogeschool, is na een langdurige en pijnlijke ziekte overleden. De heer P. H. Beilo, leeraar in de wiskund e aan de H. B. school te Deventer, heeft zijn ont slag als zoodanig verzocht. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Sint Kruisde heer P. van Kriekete Piershil. In de gisterenmorgen gehouden godsdienst oefening der Ned. Hervormde gemeente te Vlissingen is bekend gemaakt, dat de heer J. J. van Tooren- bergen, predikant te Rotterdam, het beroep naar Vlissingen niet kan aannemen. In de avond gods dienstoefening, toen de heer van Toorenenbergen zelf de predikbeurt vervulde, heeft hij den gemeen te dank gezegd voor het bewijs van achting en genegenheid dat zij aan den dag heelt gelegd, doch haar tevens te kennen gegeven dat in dezen niet neiging, maar alleen plicht beslist had. De heer P. K. Dommisse, predikant bij de Herv. gem. te Oostburg, is beroepen te Pols broek. Den bisschop van Haarlem, mg'. Wilmer, die reeds sedert eenige weken ernstig ziek iszijn volgens de Tijd de sacramenten der stervenden toegediend. Aan de Kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag 29 dezer, in het gebouw der inrichtingeene keuring plaats hebben van kna pen welke bij 's rijks zeemacht eene verbintenis wenschen aan te gaan. De kapitein der infanterie op nonactiviteit W. P. L. Zurich te Bergen op Zoom, is weder bij het 3e regiment infanterie in activiteit gesteld en de 2e luitenant L. E. A. Liebert, van.het depot van gemeld regiment ie Middelburgis op zijn verzoek op nonactiviteit gesteld. In de haven te Wemeldinge is Vrijdagmiddag jl. de tjalk „Drie Gebroeders", schipper Koogen boezem, geladen met trassteen en van Dordrecht naar Gent bestemd, gezonken. Het muziekgezelschap „ons genoegen" te Vlis- -singen heeft gisteren avond in de muziektent op de groote Markt aldaar eenige muziekstukken uitgevoerd tot afscheid aan een zijner leden, die de gemeente gaat verlaten. Omtrent den op last der rechtbank te Zie- rikzee aan een Russisch politie-beambte uitgele- verden persoon van C. A. Eeck, meldt men aan de N. Rott. Ct. dat hij te Riga de betrekking vervulde van leeraar aan de polytechnische school en tevens ondernemer was eener stoomhoutzagerij. Achteruitgang in zijne zaken zou hem tot ont vreemding der hem toevertrouwde gelden gebracht hebben. Uit Bath en Rilland vertrokken verleden week een viertal arbeiders-gezinnen, samen 15 per sonen, naar de Vereenigde staten van Amerika. Te Schoondijke worden hier en daar lande rijen gedraineerd en ook in den Isabella-polder, onder Aarden burgzal weldra het 'eerste stuk land droog gelegd worden. Men beklaagt zich wel eensdat een brief niet te recht komt. Indien men intusschen het volgende adres z>et, geschreven met eene hand, waaruit men nauwelijks wijs kon wordendan moet men zich veeleer verwonderendat zoo wei nig brieven verloren gaan. De brief kwam uit Westkapelle in Vlaanderen. „aenjowannus mbezon zoon van lader- wise mobelue landbouwzer te eerden- brug poder progvesse zeeland." {Wbl. v. Z.-H. W. D.) De inwijding van den Oosterspoorweg en van het Oranjepark te Apeldoorn heeft Zaterdag jl. feestelijk plaats gehad in tegenwoordigheid van Z. M. den koning en den raad van administratie der Hollandsche spoorwegmaat schappij. Geheel Apeldoorn was in feestgewaad, aan vuurwerk en versieringen ontbrak het niet en des avonds was er diner ten hove. In de Vrijdagavond gehoudene vergadering van aandeelhouders in de Zwolsch Rotterdamsche stoombootmaatschappijwaarin de 72 aandeelen door 69 stemmen werden vertegenwoordigd, is het voorstel van eenige houders, tot aanschaffing van een derde stoomboot, hetgeen in het vorige jaar door de directie is voorgedragen, evenals toen, verworpen, nu met eene meerderheid van slechts 2 stemmen. In de maand Juni a. zal te Breda eene alge- meene vergadering worden gehouden van de Ne- derlandsche, Belgische en Fransche zouaven-ver- eenigingen. Het voetstuk van Rembrandt's standbeeld te Amsterdam is thans in zijn geheel verplaatst. Om Thorbecke's beeld is eene groote ruimte afgebakend, die met kleine steenen geplaveid wordt, en bij de onthulling op Donderdag a. voor de genoodigden doelmatig zal worden ingericht. Donderdag middag is er brand uitgebroken in het fort Everdingen, bij Kuilenburgeen groote hoeveelheid palissaden waren in brand geraakt, doordien eenige werklieden, die een vuurtje had den ontstokeneenige vonken hadden laten vallen. Een der brandspuiten uit Kuilenburg was spoedig op de plaats des onkeils en bluschte den brand die al een ernstig aanzien begon te krijgen. De schade moet vrij aanzienlijk zijn. De zomerdienst op de spoorwegen heeft eene verbetering der correspondentie tusschen Rotter dam en Amsterdam ten gevolge. Tot dusver kwamen brievenna 1 uur des namiddags te Rotterdam in een hulpbrievenbus bezorgd, eerst den volgenden ochtend bij de eerste bestelling den geadresseerden in handen. Na den 15e zal echter een brief, kwart voor drie uur des namid dags te Rotterdam in een brievenbus bezorgd, nog denzelfden avond te Amsterdam besteld worden. Paus Pius IX heeft Zaterdag jl. zijn 84en verjaardag gevierd. Hij werd geboren te Sinigaglia. Dezer dagen werd door eenige werklieden 's morgens te 6 uren een persoon op de rails van oprichting van vereenigingen voor het welzijn van dienstboden. Het jaarverslag der stoomvaartmaatschappij Ne derland luidt zeer gunstig. Door de zes stoom schepen der maatschappij werden in 13 uit- en tehuisreizen naar Java vervoerd 3779van daar naar Europa 3550 passagiers; benevens 25,761 M3 goederen naar en 15,691 last van Java. De uit reizen duurden gemiddeld 37, de tehuisreizen 43 stoomdagende behaalde winst bedraagt zuive r f 420,000hetgeen eene uitkeering aan de aandeel houders toelaat van 5 pet. Waren de vrachten niet zoo buitengewoon laag geweest, dan zou het dividend meer bedragen hebben. Men schrijft uit Zwolle aan het Vaderland Zaterdag is in Thorbecke's geboortehuis de wit marmeren gedenksteen, waarop met vergulde letters „Thorbecke 17981872" vermeld staat, plechtig onthuld. De feestredenaar m'. van Diggelen schetste de loopbaan van den grooten staatsman en richtte in zijn rede het woord tot den commis saris des konings, tot burgemeester en wethou ders en tot Thorbecke's zoon. De burgemeester, de commissie bedankende voor haar bemoeiingen, aanvaardde daarop namens de gemeente het onder houd van den gedenksteen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, ingevolge het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, vastgesteld bij koninklijk besluit van 27 October 1875 (Staatsbl n° 183), bepaald dat op alle stations en op eiken trein, waarmede reizigers vervoerd worden de (in de Staats courant van 14 en 15 dezer bij name ge noemde) middelen moeten aanwezig zijn tot het verleenen van hulp aan en het vervoer van ge kwetsten. Deze bepalingen treden in werking met 15 Oc tober a. Evenwel zullen spoorwegmaatschappijen, welker stations en treinenwaarmede per sonen vervoerd worden, thans reed3 van eene verbandkist, afwijkende van het vastgestelde model, doch met overeenkomstigen inhoud voor zien zijn, de voorgeschreven verbandkist eerst op 1 Mei 1877 voorhanden behoeven te hebben. De lijsten der hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen die de vereischten bezitten voor eene benoeming tot lid der eerste kamer, toonen in de verschillende provinciën de volgende maxi mum- en minimum-cijfers Noord-Brabant 143 hoogste d'. J. A. de Ram 2643.92), laagste A. J. A. van Lanschot 393.34; Gelderland 144, hoogste J. H. W. baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen 6615.-37) laagste m'. F. J. van Haren Carspel f 577.49Zuid-Holland 229 hoogste Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden 17327.89, laagste W. A. Beukers 864.28) Noord-Holland 192, hoogste jhr. J. B. van Merlen 4518.60), laagste L. B. Gompertz 801.09 Zeeland 59, hoogste m'. C. van der Lek de Clercq 3816.71), laagste jhr. m'. J. Schuurbeque Boeije f 671.64 Utrecht 57, hoogste m'. W. J. Roij aards van den Ham 4980.00) laagste G. Duuring 969.98 Friesland 97, hoogste jhr. m'. P. B. J. Yegelin van Claerbergen 9148.24, laagste S. van Hulst 743.07)Overijssel 84, hoogste A. F. graaf v. Rechteren Limpurg 3580.22, laagste m'. E. J. J. van Sonsbeeck ƒ452.47); Groningen 75, hoogste W. A. Scholten ƒ2338.70), laagste m'. R. P. Cleveringa Jzn. ƒ563.60; Drente 35hoogste A. W. Westra van Holthe, 1038.60, laagste F. M. van Heijst 258.33 Limburg 74 hoogste graaf Oscar de March -nt d' Ansembourg 4797.14, laagste W. N. Clermont 307.21. zij van vrouw Joel en van Betsy in de keuken hoorde. Het bleek, dat er eene dubbele ramp in de gemeente te betreuren was; weinigen dagen na het overlijden van den hulpprediker was namelijk de onderwijzeres van de dorpschool, eene jonge weduwe met verscheidene kleine kinderen, dood neergezonken tengevolge van een hartkwaal, tot grooten schrik der scholieren in wier midden het was gebeurd, „'tls eene ontzettende les voor ons allen," zei juffer Maydew; „twee zulke gebeurte nissen in eene week. Maar uw lieve vader, dat weet ieder, was bereid om heen te gaan, en ikhoop dat dit met de arme juffrouw Jones ook het geval is geweest. Ik hoor, dat zij eene goede vrouw was." „En wat moet er van die kinderen worden?' vroeg Cecily aan den last denkende, die op hare eigen schouders rustte. „O daar zal wel voor gezorgd worden; dat ge schiedt altijd op de eene of andere manier. Er zijn allerlei gestichten voor weezen, en de menschen zijn ook goed genoeg, als men maar weet bij wie men wezen moet. Deze of geene zal zich hun lot wel aantrekken. Mijnheer Ascott zal er wel een goed woord bij kunnen doen. En nu wij daar toch over spreken, lieve kinderen, is het mij voorgeko men, dat wij zelf ook iets van dien aard doen moeten. Stil, Cecily, luister eens naar 't geen ik zeggen zal, voordat gij spreekt. Eene schande is het niet. Hoe zult gij en Mab die twee kleine jongens onderhouden? Natuurlijk zult ge alles krijgen wat ik heb, maar dat is niet veel; en als meisjes zich zeiven kunnen onderhouden is dat al De Staats-courant van 14 en 15 dezer bevat de wet van den 27en April jl. tot aflossing van het kapitaal van vier der bij de wet van den 6en Juli 1863 (Staatsblad n° 114) bedoelde in het onge- reede geraakte schuldbrieven. In bijvoegsels der Staats-courant van gisteren en heden zijn opgenomen de eerste twee vellen van het verslag van den minister van binnenland sche zaken aan den koning betreffende de exploi tatie der staatsspoorwegen gedurende het jaar 1873. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar NederlaDdsch-Indië, door middel van het stoomschip Torrington, van de „Rot terdamsche Lloyd" waarvan het vertrek uit Rot terdam op den 21™ Mei a. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behboren uiterlijk in den avond van den 20en Mei en de brieven den daarop volgenden dag des voormiddags te Rotterdam aangekomen te zijn. Staats-cour TWEEDE KAMER. Bij de voortzetting der discussies over het wets ontwerp tot wijziging der militiewet was in de eerste plaats de heer de Roo van Alderwerelt aan het woord. Hij betoogde dat het wetsont werp geen principieelen maar slechts een zeer partieelen maatregel bevat. De algemeens oefe ningsplicht en de organisatie van de weerbare krachten der natie moeten noodzakelijk worden geregeld door een gelijktijdige regeling van de militie en de schutterijen, naar éen grondge dachte. Hij wil geen overdreven uitbreiding van het leger als in strijd met den toestand der kaders en van het oorlogsbudgetterwijl het nut van de voorgedragen groote uitbreiding niet is aangetoond. Een ineengrijpendesamenhan gende algemeens organisatie der weerkrach ten is noodzakelijk, en hij vleit zich dat de regeering daartoe zal komen na intrekking van het wetsontwerp. Houdt echter de regeering haar onmogelijk stelsel vol, dan moet de kamer deze eenzijdige en weinig toegelichte voordracht af stemmen. De heer Fabius betuigde zijne adhaesie met het wetsontwerp. De verhooging van het contingent acht hij noodzakelijk wegens het gebrek aan vrij willigers, terwijl verschillende maatregelen zouden noodig zijn om hun aantal te doen toenemen. De heer de Casembroot verklaart zich voor de afschaffing der diecstvervanging en wil ook ver band tusschen de regeling der schutterij en van de militie. Yan eene verbetering der tegenwoor dige voordracht zal hij zijn uit te brengen stem laten afhangen. Vervolgens werd door de heeren Stieltjes en de Bieberstein gerepliceerd. Eerstgenoemde acht de verwerping van het wetsontwerp een ramp voor het vaderlandwaarna de heer Nierstrasz de hoofdstrekking van het ontwerp verdedigde, dat groote verbetering in onze weerbaarheid zou brengen. De minister van binnenlandsche zaken verdedig de de noodzakelijkheid der verhooging van het contingent en bestreed de afschaffing van plaats vervanging en nummerverwisseling. Hij verklaarde dat de beperking van den leeftijd der plaatsver vangers geen hoofdbeginsel van het ontwerp is en deelde mededat een wetsontwerp tot regeling der schutterij bij den raad van state is ingediend. De mooi. Er is zeker wel een of ander genootschap ten behoeve van kinderen van predikanten „Tante, papa's zonen zullen nooit weeshuisjon gens worden, nooit! Eer zou ik mijne vingers blauw werken, zooals men het noemt." „En welk nut zou dat hebben? Hoor eens, meisjes. Gij kunt voor u zelveu den kost verdie nen. Gij, Cecily, zult gemakkelijk eene betrekking als gouvernante krijgen, want, ofschoon ge niet véél kundigheden bezit, wat ge weet dat weet ge goed, en Mab heeft als het haar meê wil loopen misschien nog betere vooruitzichten. Doch denk er eens over na wat net zijn zal: vijftig pond per jaar misschien, en in 't eerst zult ge zelfs daar niet op kunnen rekenen, terwijl men van u ver wacht dat ge goed zult gekleed gaan en er altijd netjes uit zult zien; en Mab zal allerlei onkosten hebben voor modellen en schildcrbehoeften en dergelijke. De goedkoopste kostschool voor jon gens, waarvan ik ooit gehoord heb, kostte veertig pond 'sjaars zonder de kleeding en zelfs zijn de kleinen op 't oogenblik nog te jong voor zulk eene school. Er is eene vrouw noodig om twee zulke kinderen op te passen; en wat kunt ge uitlichten als gij hen bij u houdt? Als gij dat doet, zult ge met u drieën honger lijden, 't Zou vrij wat beter zijn te trachten hen in een gesticht te krijgen, waar men goed voor hen zorgen zou; en boven dien," eindigde tante, om de zaak smakelijk te maken, „als het u zeer goed ging of u een for tuintje ten deel viel, kondt ge ze later weer bij u nemen, als ge dat liever deedt." Mab, op wie dit argument indruk maakte, sloeg den blik op Cecily om te zien hoe deze er over dacht, want wat tante Jane aanvoerde was verre van ongegrond. „Doe mij het genoegen er niet verder over te spreken," zei Cecily. „Ik mag mij niet te sterk uitlaten, want ik of een ander kan aan de kleinen ontvallenmaar zoo lang ik er iets aan doen kan, zullen zij niet in een weeshuis gaan. De gestich ten zijn heel goed, dat zal ik niet tegenspreken; en wij mogen big wezen, dat zij er zijn, als wij ziek worden of niet weten waar ons heen te wen den maar eerst moet ik beproeven, of ik het niet zonder de gestichten kan doen." „O Cecily, dat geeft de hoogmoed in, dezelfde hoogmoed die uw arwe papa weerhouden heeft iets te vragen. „Spreek daar niet over, tante; wat papa gedaan heeft, was goed. Maar ik ben niet zoo als hij; ik zie er niet tegen op, te vragen om werk. Er is mij iets ingevallen. Het spijt mij van de arme juffrouw Jones met hare onverzorgde kinderen; maar er zal iemand in hare plaats moeten komen. Waarom zou ik dat niet zijn? Er is een heel aardig en gemakkelijk huisje aan verbonden, waar ik met de kinderen zou kunnen wonen, en ik ge loof dat men mij de betrekking niet zou weigeren, al ware het maar om de wille van papa." „Kind, waar denkt ge aan!" riep juffrouw May dew verschrikt uit. „Juffrouw van een dorpschool! hoe komt het u in 'thoofd? Ik geloof dat de doorgestane ellende uw geest beneveld heeft. Kindlief, kindlief, kom daar nooit meer meê voor den dag „Dat is toch waarlijk geen plaats voor een dame, Cecily," merkte Mab aan. „Hoor eens," antwoordde Cecily, terwijl het bloed naar hare wangen steeg, „ik zou aan de wasch- kuip gaan staan als het noodig was en ik wist hoe ik het doen moest. Een dameIn den heelen Bijbel heb ik nooit iets van dames gelezen. Wat een vrouw kan doen ben ik bereid te aanvaar den en ik geef er niets om, of dat met de waar digheid van eene dame strookt of niet. Neem mij niet kwalijk, tante, dat ik zoo spreek; ik weet dat ge het goed meent, maar denk eens: een weeshuis ik kan de gedachte niet verdragen. Ik wil liever mijn eigen weg trachten te vinden." „Cecily, luister nog eens," zei tante Jane, met tranen in de oogen; „ik heb mg tot nog toe wat terug gehouden, want de kinderen zijn niet mijn vleesch en bloed zooals het uwe. Misschien was het niet goed, dat ik het deed; maar, o Cecily, wat ik bezit had ik voor u willen besparen. Nu echter komt het mij beter voor, veel beter, dat gij de kinderen naar Londen brengt. Ik wil niet zeggen .dat ik zoo dol veel van kinderen houd, want het is heel lang geleden dat ik er geen ken nis meer aan heb en misschien zullen zij mij zelfs wel eens lastig zijn; doch breng ze maar, Cecily; wij zullen wel zien rond te komen, en als gij eene betrekking krijgt, zal ik {W^rdt vtrvolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2