Réclames. Handelsberichten. De onderhandelingen te Berlijn. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. UITEÏÏLAID. Algemeen Overzicht. Zeetijdingen, Graanmarkten enz, de jeugdige passagiers, die in grooten getale in den draaimolen plaats hadden genomen. Op last der politie is deze molen gesloten en reeds gisteren door een anderen vervangen. Wij ontvangen het volgende bericht: „In de jongste zitting der commissie van kunst en geschiedenis voor de feesten der Gentsche pacificatie is de quaestie der costumen aandachtig en practisch bestudeerd. Reeds hadden deheeren den Duyts en Julius van Biesbroeckde twee jonge kunstenaars die zich met zooveel ijver aan den historischen stoet wijden, twee volledige cos tumen van Spaansche soldaten laten maken. Die twee costumen werden terecht door de commissie goedgekeurd, want zij zijn uitmuntend gelukt van kleur en snede en bovendien van de stiptste histo rische getrouwheid. „In dezelfde zitting bood de heer Ad. Panli de schets van den wagen der Spaansche Furie te Antwerpen aan. Die wagen is bestemd om de plundering der groote handelsstad door de Spaan sche soldaten (4 November 1576) te doen herden ken. Men weet, dat duizenden Antwerpenaars (mannen en vrouwen) vermoord of onteerd werden; dat een wijk der stad afbrandde en het stadhuis ook niet gespaard bleef, dat eindelijk voor een aanzienlijk getal millioenen gestolen en geschon den werd. De wagen van den heer Ad. Pauli stelt een gothisch gebouw met vierhoekigen toren voor, dat een gedeelte der Antwerpsche vesting verbeeldt. Het gebouw staat in vollen brand; vlammen en rookwolken schieten uit het dak. Onder de gewelven der poort ziet men eene groep vrouwen en grijsaards, door de Spaansche woest- aards omringd; deze houden brandende fakkels en bloote degens in de hand. Aan weerszijden van den wagen liggen groote allegorische beelden der treurende Schelde en Koophandel. Niemand zal het verwonderen als wij zeggen, dat de wagen van den heer Pauli prachtig gelukt is. „De commissie heeft een nauwkeurig plan der tien gedeelten van den historischen stoet met het juiste aantal groepen, personages en paarden ter studie gelegd. Reeds zijn de drie eerste nommers „Het eedverbond der edelen", „De veroordeeling van Egmond en Hoorn" en „De heilige inquisitie" voorgoed vastgesteld. „Er werd besloten eene wekelijksche mededee- ling te zenden aan de voornaamste dagbladen van België en Holland, om Noord en Zuid, die op den dag der pacificatie (8 November 1576) te Gent eendrachtig de handen ineen sloegen, op de hoogte te houden onzer aanstaande echt nationale feesten.'' De vrouwelijke beambten op de telegraaf kantoren te Berlijn zijn ongeveer 18 maanden werkzaam. Van de aan het hoofdkantoor werk zame meisjes hebben thans een groot getal ongeveer 18 pet. een verlof van 4 tot 6 weken gevraagd, omdat zij, tengevolge van de werkzaam heden, aan afmatting en zenuwen lijden, en vol gens geneeskundig advies baden moeten gebruiken. Neemt men nu in aanmerking, dat de vrouwelijke telegrafisten geen nachtdienst hebben en ieder harer slechts vijf uren daags dienst heeft, waarvan zij gerekend wordt 3 uren werKzaa.ru te zijn, dan zou daaruit bijna de gevolgtrekking moeten ge maakt worden, dat de telegraafdienst voor de vrouwelijke constitutie ongeschikt is. Of zich hetzelfde verschijnsel ook elders, bijv. in Engeland en Frankrijk voordoet, is ons niet gebleken. De bekende generaal der commune Cluzeret, voormalig Fransch officier en tijdens den burger oorlog in Amerika generaal aldaar, heeft den vol genden brief aan den Gaulois gericht: „Geneve 2 Mei. In uw nommer van heden meldt gij, dat ik aan maarschalk Mac Mahcn gratie heb gevraagd. Ik weet niet waardoor ik deze groote beleediging heb verdiend. Als men mij gevangen en gedood had zou ik de zaak zeer natuurlijk hebben ge vonden. Als Mac Mahon of Thiers mij in han den waren gevallen, zou hun hetzelfde lot hebben getroffen. Zoo voert men een goeden oorlog (De Gaulois laat hier eenige sterke uitdrukkingen weg). Men verleent gratie aan menschen die in de gevangenis pantoffels maken of moesten maken. Lieden van mijn slag doodt men, maar men be schimpt ze niet! Door eenige industrieelen in België wordt het voornemen gekoesterd eene maatschappij te vormen om Brussel van gezuiverd water te voorzien. Zij zouden een filtratie-galerij willen aanleggen, die ongeveer 40,000 franken zou kosten. Door burgemeester en wethouders van Zierikzee is op 10 dezer ten raadhuize in het openbaar aanbe steed het gewoon jaarlijksch onderhoud der gemeen tewerken met het doen van eenige vernieuwingen als volgt: le perc. Openbare gebouwen aan L. Geers voor f 2555. 2e perc. kaaimuren aan J. van der Linden voor f 848. 3e perc. beschoeiingen en paalwerken aan L. Geers voor f 1086. 4e perc. leveren van materialen en leggen van winterkram- mat aan J. de Rijke voor 1220. 5e perc. bruggen dichte sasse enz. aan C. Bartels voor f 677 6e perc. riolen,putten en waterleidingen aan J. Lammersvoor 454 7e perc. pompen en banken in de wandelin gen aan A. Anker voor /807. 8» perc. begraafplaats aan Haringx voor f 440. 9e perc. groote toren aan J. Aleman voor f 630 10 perc. vernieuwing defen- tiewerken gedeelte Westhavendijk aan M. van den Houten voor /1692 en 11 perc. schoolgebouwen aan J. Haringx voor 1207. 10 Mei. 's av. 11 u. 48 gr. 11 's morg. 7 u. 49 gr. 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 59. Terwijl de oude wereld de beslissing over haar naaste toekomst verwacht uit de handen van de drie kanseliers die te Berlijn vereenigd zijnde uitspraak tusschen oorlog of vredei3 in de nieuwe wereld het feest van den arbeid en van den vredede groote internationale tentoonstelling, geopend. In tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin van Braziliëde ministersrechterlijke autoriteiten, de leden van het congres, een aan tal hooge burgerlijke en militaire autoriteiten en 50,000 toeschouwers, heeft generaal Grant die taak volbracht. In zijne openingsrede heette hij de gedelegeerden van do 40 landen welkomdie zich op de tentoonstelling doen vertegenwoordi gen, en dankte hendat zij aan de uitnoodiging van Amerika hadden gehoor gegeven om getuige te zijn van zijn warme begeerte om de vriendschap tusschen de leden van de groote familie der volken aan te kweeken. Na de rede van den president speelde het tal rijke orchest de nationale liederen van alle lan den. De geheele plechtigheid waarvoor de stad zich in schitterenden feestdos had gehu'dwerd door fraai weder begunstigd, terwijl het aantal vreemdelingen ontzettend is en nog steeds toeneemt. Een geheel andere drukte heerscht te Berlijn, alwaar gisteren de Russische alleenheerscher met een groot en luisterrijk gevolg werd verbeid. Andrassy was reeds aangekomen en had terstond een vrij langdurig onderhoud gehadwaarvan men het onderwerp wel kan vermoeden doch niet met zekerheid kan aangeven. Het gebeurde te Salonika zal waarschijnlijk een nog meer gepro nonceerd karakter geven aan de onderhandelingen zeiven en aan de maatregelen waartoe zal worden besloten. Zooals gewoonlijk zijn ook thans weder vele geruchten met betrekking tot die onderhan delingen in omloop, doch het zou dwaasheid zijn daaraan onvoorwaardelijk geloof te hechtendaar personen als de drie rijkskanseliers niet gewoon zijn vooruit te vertellen wat zij te zamen zullen gaan bespreken. De Berlijnsche correspondent van de Indépendance beige verzekert, dat de drie mogendheden zich met elkander zullen verstaan over maatregelen ter bescherming van de Chris tenen tegen het fanatisme der Muzelmannen en tegen feiten als dat te Salonika. De reeds be staande Europeesche controle moet door degelijke waarborgen worden versterkt. Deze mededeeling van den correspondent beteekent al even weinig als de voor officieus geëxploiteerd wordende be weringen van den Montage-Revue, die verzekert, dat te Berlijn niets zal worden besloten wat met de algemeene vredelievende bedoelingen in strijd is, of wat slechts een tijdelijke ontbinding van het drie-keizers-verbond tengevolge zou kunnen hebben. Er zal niets geschieden wat in strijd zou kunnen wezen met het beginsel van de on geschonden zelfstandigheid van Europeesch Turkije. Dit alles is waarschijnlijk geschreven vóór het gebeurde te Salonika, doch in ieder geval is het duidelijk genoeg dat ook de Montags Revue eigenlijk niets bijzonders vermeldt, want het spreekt wel van zelve, dat de czaar niet naar Berlijn zou zijn gekomen en Andrassy daartoe niet zou zijn uitgenoodigd indien het in de bedoeling mocht hebben gelegen om de vredelievende politiek te laten varen en tegenover sommige leden van het heilig verbond een andere houding aan te nemen. De Pruisische kamer heeft eergisteren ook in derde lezing na een kort debat de Provincial- Ordnung aangenomen, ditmaal met 211 tegen 141 stemmen. Gisteren hebben ook de Fransche kamers haar werkzaamheden hervat, doch de leden van den senaat waren nog zoo slecht opgekomen, dat de presidentd'Audiffret Pasquier, hen daarover on derhield en niets kon worden gedaan. Beter ging het in de kamer van afgevaardigden, waarin de heer Tirard het rapport, der commissie voor het budget voorlas, strekkende om het aangevraagde crediet te verleenen om Werklieden te kunnen zenden naar de tentoonstelling to Philadelphia. Terstond werd daarop de groote quaestie van den dag ter sprake gebrachtde amnestie voor stellen en wel door den heer Baudrydie ver langde, dat de discussie daarover op heden zou worden vastgesteld, doch, in overeenstemming met den rapporteur der commissieverzocht de grootzegelbewaarder haar op Maandag vast te stellenen in dien zin besliste de kamer dan ook ten slotte evenwel niet dan na een kleine scher mutseling tusschen den Bonapartist Paul de Cas- sagnac en de regeering. Hij had er niets tegen om de discussie tot Maandag uit te stellen, maar indien gij zeide hij tot den minister de dis cussie niet vóór het reces, onmiddellijk na de"in- diening van het rapport had aangenomendan zou het petitionnement niet dien omvang hebben verkregen als thans tijdens het reces is geschied het uitstel toen en thans weder door u verlangd, is een bewijs dat het land dwaalt door u vertrou wen te schenken. De minister wierp de verwijten van den heer de Cassagnac verre van zich en herinnerdedat het uitstel der discussie niet de schuld der regee ring maar van de kamer zelve isdeze was oor zaak dat de voorstellen niet eerder konden wor den behandeld. Mocht men echter de quaestie van vertrouwen willen stellen, dan was de regee ring bereid die aan te nemen, 'tls voor een minister altijd aangenaam als hij bout kan spre ken tegenover tegenstanders als de heer de Cas. sagnac, en de minister Dufaure kon d t gerust, want hij kan zich overtuigd houden, dat eene motie van wantrouwen door een groote meerder heid zou werden verworpen. Zoo eenige zaak de voorspraak van den grooten Italiaanschen redenaar Castelar verdient, dan is het voorzeker de vrijheid van godsdienst, waarvoor hij eergisteren zijn stem heeft verheven in het con gres. Jammer echterdat hij op dit oogenblik zoo weinig invloed kan uitoefenen. Ongetwijfeld zal men naar hem geluisterd hebbeuzal zijne rede indruk hebben gemaaktmaai de groote meerderheid ziet in hem den vijand van de bestaande orde van zaken, den vurigen tegenstander van het koningsthap en in ieder be ginsel door hem voorgesteld of verdedigd een geheim wapen tegen den troon gericht. Uitvoerig verdedigde hij het beginsel dat de staat geen godsdienst moet nebben. De mcord van Salonika was gisteren het on- werp eener interpellatie in de Italiaansche kamer, door den heer Marsari tot den minister van bui teland sche zaken gerichtdie daarop verschillende inlichtingen gaf omtrent het gebeurde en de maat regelen der mogendhedenom de vernieuwing van dergelijke feiten te voorkomen, alsmede omtrent de beloften der Porte tot het straffen der schuldigen. De thans te Berlijn gevoerd worden ondêrhan- delingen tusschen de eerste ministers van de dvie noordelijke keizers geeft aan de Berlijnsche Volks- Zeitung aanleiding tot eenige beschouwingen, die hoewel in sommige opzichten wat al te sterk uit een Duitsch oogpuntmet een onmiskenbaar ge voel van zelfvoldoening geschreven, toch wel de aandacht verdienen. Zeven en twintig jaren geleden zegt het blad lag Hongarije aan de voeten van den keizer van Oostenrijk en werd het als een gunst beschouwd wanneer hij de Hongaarsche rebellen van den strop redde en hen de gratie schonk om door kruit en lood te sterven. Rusland werd als de redder van Europa geëerd en Oostenrijk speelde de rol van een dienaardie ten uitvoer legt wat een hoogeré wil gebiedt. Op de zegepraal van het Russische leger over Hongarije volgde weldra het bevel om de pogingen der Duitschers in het belang der nationale eenheid te bestrijden. De welbe kende tocht naar Olmütz was het sluitteeken van het tijdvak, dat met de onderwerping van Hongarije was aangevangen. Hoe geheel anders is de toestand thanshoezeer is hij in den tijd van een enkel mensehengeslacht veranderd. Rusland en Oostenrijk zoeken thans te Berlijn een uitweg uit den ingewikkelden toestand in het Oosten en een Hong aar sch staatsman, graaf Andrassy, raadpleegt als vertegenwoordiger van Oostenrijk met de rijkskanseliers van Rusland en Duitschland over een nieuwe regeling van zaken in het Zuidoosten van Europa. Hoewel het den schijnt heeft alsof door de samenkom ff van de drie staatsmannen een schouwspel van gelijken aard als voor 27 jaren wordt hernieuwd, omdat ook nu weder de diplomatie zich tot heer en meester van den toestand opwerpt en zonder rug gespraak met de volken over i, or log en vrede beslistkan men toch zeggen, dat in den tegen- woordigen staat van zaken de zegepaal van den volkswil op dan voorgrond treedt. Hongarije toch ligt niet meer aan de voeten van den keizer van Oost nrijk, maar heeft het doel bereikt, waarvoor het nog geen 30 jaren ge leden zoo verschrikkelijk heeft moeten lijden. Men kan wel zeggen dat de Hongaarsche natie meer dan eenige andere meesteres van haar toestand is Duitschland is niet meer de gehoorzame dienst knecht der reactiemaar neemt in Europa de plaats in waarnaar het reeds in 1848 streefde toen de volkswil zich zoo krachtig uitsprak. Rusland beveelt niet meer, maar zoekt te Berlijn bemid deling. Als iets in staat is te bewijzen hoe onaf wijsbare volksprogramma's met den tijd tot ver vulling komen en hoe de regeeringen tot die ver vulling genoodzaakt worden dan is het de tegen woordige toestand, hoewel het den schijn heeft alsof de kabinetten de onbeperkte meesters der wereld zijn. Men moet zich echter niet door den schijn van het oogenblik laten misleiden. De innige wenschen van Rusland zijn duidelijk genoeg. Al zijne toe gevendheid met betrekking tot de hervormingsvoor stellen van Oostenrijk ter onderdrukking van den opstand in Turkije is slechts een gevolg van de voertuiging, dat de in opstand zijnde volksstam men, door agenten opgeruid, zich door de voor stellen niet zullen laten bedwingen. Men heeft Oostenrijk door die hervormingsvoorstellen zedelijk aan banden gelegd en verlangt nu dat het ook feitelijk voor de verwezenlijking er van zal instaan. Onder den schijn van den vrede op het tooneel der revolutie te willen herstellen zou men Oosten rijk gaarne tot excecuteur van den vrede maken, waardoor het zich den haat der in opstand zijnde volksstammen op den hals zou halen. Laat het zich met dat plan indan zou het zich ook ge noodzaakt zien bij een voortdurende revolutie van de bedoelde volksstammen de tusschenkomst van Rusland goed te vinden. Onder den schijn van een gemeenschappelijke of verbonden exe cutie zou Oostenrijk in een gelijksoortige positie komen als het in SleeswijkHolstein heeft inge nomen en het einde zou ook dan wezeneen oor log tusschen de verbonden executeuren. Wij vermoeden daarom zegt de Volks-Zeitung dat in weerwil van de volmachtdie men Oos tenrijk gaarne zou willen verleenen om de revo- luti naire volksstammen te beteugelen, het de lucht zal krijgen van den gevaarlijken toe stand. Indien Andrassy een Hongaarsch staats man is in den echten zin die deze politiek zoo bijzonder ontwikkelde natie kenmerktdan zal hij ook weten wat Rusland hem gunt. Het is te hopen, dat hij uit de geschiedenis van zijn eigen vaderland zal hebben geleerddat vreemde inmenging de vrijheid al zeer weinig bevordert. Hoe treurig ook de toestand in het Oosten is en hoezeer ook de Oostenrijksche handel door de op standen aan zijne grenzen lijdt, het beste zal toch wezen de volksstammen aan zich zeiven over te laten indien het hun ernst is met hun bevrijdings oorlog tegen de Turksche heerschappij. Het is te hopen dat Oostenrijk de rol van executeur zal afwijzen om Rusland te noodzaken hetzelfde te doen of het masker van den vrede te laten vallen. Van de Duitsche politiek verwacht het meer genoemde blad, dat zij zal erkennen hoezeer reeds een menschenleeftijd geleden de politiek van Hon garije de zelfstandigheid van Duitschland bevor derd heeft en hoe troosteloos de toestand van Duitschland werd toen Rusland de rol van redder in Hongarije speelde en het voor de voeten van het geredde Oostenrijk wierp. Duitschland heeft er geen belang bij uit den tegenwoordigen localen revolutie-oorlog een Europeeschen oorlog te laten ontwikkelen. Heeft Duitschland jaren lang dé revolutie in Spanje den vrijen loop gelaten, in de overtuiging, dat de zaak der vrijheid en van het recht ten slotte zou zegevieren, het heeft nog minder grond om in het Oosten eene tus schenkomst van vreemde machten te wenschen wanneer de volken aldaar zich zeiven recht willen verschaffen. Als zij met den waren geest van vrijheid bezield zijn dan zullen zij zeiven het best de beslissing over hun lot ter hand kunnen nemen. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Wat is het beste ijzermiddel? Het antwoord op deze vraag is gemakkelijk te geven. Pillen en koekjes zijn lastig om te slikken en verlaten dikwijls onveranderd maag en darmkanaal. Poe ders, pillen en siropen met ijzerpoeder, melkzuur ijzer of jodiumijzer maken de tanden zwart, tasten het émail aan en geven aanleiding tot verstopping. Alleen het Phosphate de fer van LERAS bezit deze nadeelen niet. Het is vloeibaar, even als ieder mineraalwater, het bevat de grondstoffen van de beenderen en van het bloed en wordt door de uitstekendste geneesheeren van de geheele wereld gebezigd ter genezing van maagziekten, bleekzucht en bloedarmoede, waaraan zoovele vrou wen en meisjes lijden. Prijs 2 francs de flacon. Hoofddepot: H. H. ULOTH O., te Amsterdam, en in alle goede Hollandsche Apotheken. Van hier naar Vlissingen vertrokken het brik schip Rhales, gezagv. Seliuart. Alhier binnengekomen het driemaststoomschip Prud. hoe Castle, gezagv. Watsom. Het stoomschip Stad Breda vertrekt heden avond tot het doen van een proeftocht van Vlis singen naar Queenboro. Aangekomen te Vlissingen het stoomschip P. Caland, van New-York. Heden vertrokken van Vlissingen naar zee het Engelsche brikschip Rosebud White by, gezagv. Watson in ballast bestemd naar Shields de Engelsche brik Charles Stuartgezagv. Copper, in ballast naar Sunderlanden de Belgi sche stoomboot Jaïues W. Barbergezagv. Clark, geladen met spoorijzers, bestemd naar Kroonstadt. OosTnuRG 10 Mei. De aanvoer van tarwe was heden niet ruimdoch van gerst voldoende voor de bestaan de vraagterwijl paardenboonenhaver en erwten weder weinig voorkwamen. Van alle soorten werden de beste kwaliteiten gaarne gekochtde tarwe en paardenboonen iets hooger. Haver en erwten

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3