BUITENLAND. Handelsberichten. Zeetijdingen. Marine en leger, Rechtzaken, De Plxönlx Thermometerstand, Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. üPrffzen va» effecten. aankoop van veevoeder of kunstmeststoffen, daar wordt meer aan den grond onttrokken dan terug gegeven daar pleegt men roof bouw. Dewijl nu het aankoopen van veevoeder weinig loonend is, moet men naar andere middelen omzien. Enkel stalmest is onvoldoendedaar de dieren uit het voedseldat we ze gevenworden opgebouwd, en hun mest dus bestanddeelen mist, die aan den bodem ontnomen zijn. Wil de bodem gezond zijn, dan moeten we die bestanddeelen er in terugbrengen. Naast stalmest dus kunstmest. De landbouwer moet weten wanneervoor welke gewassen en onder welke omstandigheden hij dien al of niet met voordeel gebruiken kan. Voor eene bepaalde cultuur b. v. suikerbieten is hij onmisbaar. Hij maakt eene beperking van den wisselbouw moge lijk, en als de eene of de andere vrucht in waarde gedaald is kan men gewassen die gewild zijn, en gewoonlijk niet achter elkaar verbouwd worden, jaar aan jaar op hetzelfde land zaaien. Als de bodem gezond is, kan men met kunst- en stalmest zeer goed jaar in jaar uit op een zelfde stuk grond tarwe telen, en herhaaldelijk goede oogsten hebben. In een mageren bodem werkt stalmest traag en heeft soms een jaar noodig eer hij goed planten- voedsel is. Met toevoeging van kunstmest bespoedigt men de werking en alzoo de cultuur. Tegenover den kunstmest kunnen we niet dankbaar genoeg zijn, en ofschoon ik hier de bemestingsleer niet in haar geheel kan ontwikkelen, is het toch zeker, dat weom hem goed te kunnen gebruikende plan tenvoeding in 't algemeen kennen en weten moeten hoeveel stikstof, phosphorzuur enz. hij bevaten daarbij een ruimen blik op onze omgeving moeten kunnen slaan. Hijdie de hooge waarde van mest kentzal er zeker niet kwistig mee om springen. Hoe uiteenloopend de wetenschap ook denke over het stelsel van George Ville, toch zal men erkennen, dat wij er veel van geleerd hebben en er veel door aan den dag gekomen is. Zonder dat het nu noodig is dat de boer scheikundige wordtmoet hij zeker weten wat hij koopt, hoeveel en wat hij noodig heeft. De waar, die hij koopt, moet hij kunnen controleeren, daar er verbazend geknoeid wordt. Zoodra het proefstation te Wa- geningen voor het publiek geopend is, sluite men zich aaneen, om daar voor gemeenschappelijke re kening den mest, dien men koopt, te doen nazien. Knoeiers en vervalscbers hebben daar een hekel aan en strooien soms uit dat de onderzoekers zijn omgekocht. De feiten leeren het tegendeel en verklaren die bewering eenvoudig voorlaster. Als er Peru-guano op onze rekening staat is het onze zaak om te zorgen dat we die krijgen en de om standigheden te kennen, waaronder men ze bezigen moet, dan hebben we de aanbevelingen van aller lei firma's niet noodig. We mogen die kennis niet vorderen van den agent, die ze verkoopt. Die iets koopt behoort te weten wat hij koopt. De oudste kunstmest, de Peru-guanoheeft eeu goeden naam, een roemrijk verleden achter zich, maar de tijd verandert alles en dus ook de Peru-guano. Ik wil daarom niet zeggen dat ze niet echt is, maar de nieuwe vindplaatsen leveren misschien niet zulke dikke, goede lagen. Als ge soms lust hebt om eens een goedeeerlijke guano-fabriek te bezoekenga dan eens naar die van Ohlendorf, daar zult ge als ge uw oogen den kost geeft, spoe dig op de hoogte zijn, en ervaren, dat veel guano verkocht wordt, die nooit in Peru geweest is. De opgeloste is de beste, en als de mest zelf maar goed is, geeft dan niets om zijne naam. Volledige meststoffen zijn er eigenlijk niet, hoe wel de Ville-mest alle bestanddeelen bevat, die men voor de eene of andere plant noodig heeft. Visch-guano, gemalen afval van visch, is niet spoedig genoeg oplosbaar en nadert in dit opzicht den stalmest. Waar krachtcultuur noodig is, waar het kapitaal vlug moet rondloopen, daar werkt men dit met kunstmest in de hand. Ik tree echter niet op tot het aanbevelen van deze of gene fabriek. Die zijn grond wil dwin gen om veel voort te brengen, moet weten hoe en waarmeedat is in de allereerste plaats zijne zaak. Dit nu wordt niet geleerd binnen de enge grenzen eener hoeve alleen. Ik dring daarom aan op meerdere kennis, op natuur- en plantenkunde vooral. Als men de rechten, de eischen, het leven der plant, haar wortelgestel, de vruchtzetting niet kent, hoe kan men ze dan behoorlijk, winstgevend verbouwen? Leert lezen in het groote boek der natuur. Hier was de eigenlijke voordracht ten einde. De spieker wilde echter niet heengaan zonder een hartelijk woord van dank te richten tot het be stuur, dat zijne taak zoozeer vergemakkelijkt had; tot de vertegenwoordigers der pers, die hij alleen in deze afdeeling had aangetroffen, en die daar door toonen mee te willen werken aan de ver spreiding van kennis en beschaving. Ons doel zij gisting en leven te wekken, natuurkennis te be vorderen. Ook tot zijne practisehe hoorders, voor wie hij in de eerste plaats was geroepen. „Door de hoogte, waarop gij hier staat, heb ik u misschien menigmaal verdroten met eenvoudige zaken. Er is, en er wordt hier veel gearbeid, en nergens heb ik zooveel belangstelling, zoo algemeene waardeering gevonden. Er is echter nog veel te doen overig. Aan den arbeid, blijve dus ook uwe leuze. Zorgt dat de sociale toestanden veranderen. Richt niet alleen op enkele plaatsen, maar in elke gemeente landbouwvereenigingen op. Laat werken, zorgt voor arbeid en meer kapitaal, en laat alle bekrom penheid, alle onverschilligheid, alle eenzijdigheid varen. Vermeerdert het kapitaal, dat kennis heet. Zegt niet het zal mijn tijd wel duren. Had ons voorgeslacht zoo gesproken dan was Zeeland nu geen land, maar water. Zendt uwe zonen naar de hoogere burgerscholen, waar zulk een uitmun tende gelegenheid is tot het verkiijgen der onmis bare natuurkunde. Zorgt daarbij ook voor de kinderen uwer arbeiders. Gelooft niet dat het waar is dat ze beter zijn, naarmate ze lager staan. Bevordert dus het schoolgaan hunner kinderen, en duldt niet dat uw vee verzorgd wordt door kwajongens, of dat zij, die op de schoolbanken moesten zitten, rondkruipen in uwe velden. Jaagt ze er uit naar de school; daardoor zult ge mee werken om den vloek van het tegenwoordige ge slacht niet op het toekomende over te brengen." Ten slotte tot hen die geen landbouwers, maar voorstanders van den landbouw zijn. Wat zou de Nederlandsche landbouwer zonder hen zijn? De eerste stappen tot verbetering zijn van hen uitge gaan, en overal werken zij mee aan de voltooiing van het begonnen werk. Wij, zoo eindigde de heer Marlet, zijnen blijven, waar en wat we ook zijn, allen strijders in de zelfde gelederen, onder het vaandel „Vooiuitgang." Eene daverende toejuiching en eene welge meende dankbetuiging loonden den spreker, die hier aller harten gewonnen heeft. Zijne lessen, telkens door een paar honderd toe hoorders bijgewoond, zullen geen dertig of zestig, maar honderdvoudige vruchten voortbrengen. Schouwen—Duiveland, 6 Mei 1878. Het stoomschip „het Loo" zal na uit dienst gesteld te zijn ingericht worden voor oefenings- en opleidingsvaartuig van kanonniers, ter vervan ging van het daartoe minder geschikte verdedi gingsvaartuig Pro-Patria. Ter heden gehoudene zitting der arrondissements rechtbank alhier werd de behandeling voortgezet der procedure tusschen M. de Bruijn, schipper van het na aanvaring met de Deensche stoomboot „Phönix" gezonken tjalkschip „Drie Gebroeders" en den gezagvoerder der Deensche stoomboot. Namens den oorspronkelijken gedaagde den gezagvoerder der Phönix werd bij conclusie de nietigverklaring van het rapport der deskundigen van de rechtbank gevraagd op grond dat vanwege den oorspronkelijken eischer, schipper de Bruijn, wettelijke voorschriften niet waren in acht geno men. Deze conclusie was subsidiair en inciden teel voor het geval de vordering van schipper de Bruijn ten principale niet dadelijk mocht wor den afgewezen. Bij onmiddellijk van wege schipper de Bruijn genomen conclusie van antwoord werd beweerd dat de door partij gewilde naleving van de door haar bedoelde wettelijke voorschriften in het ge geven geval onmogelijk was. Dat alzoo niemand tot het onmogelijke is gehouden, bovendien tegen de niet-vervulling der bedoelde wettelijke voor schriften geen nietigheid is bedreigd en partij daarbij geen belang had. Op deze gronden werd geconcludeerd tot niet-ontvankelijkverklaring der incidenteele vordering immers ontzegging met ver oordeeling van den gezagvoerder der Phönix in de kosten van het incident. Vanwege den gezagvoerder der Phönix werd daarop aan de rechtbank gevraagd dagsbepaling om de zaak ten principale te bepleiten. Van wege schipper de Bruijn werd verzocht om onmiddellijk toegelaten te worden om het thans aanhangig incident te bepleiten. In strijd met het verzoek van partij werd aan den advocaat van schipper de Bruijn onmiddellijk audiëntie verleend ten pleidooie op het incident. Na afloopder pleidooien deed de rechtbank dadelijk uitspraak waarbij het thans aanhangig incident, in overeenstemming met het bij pleidooi ge daan verzoek van den gezagvoerder der Phönix met inachtneming van artikel 249 rechtsvordering^ bij de hoofdzaak wordt gevoegd, terwijl de plei dooien ten principale alsnu werden vastgesteld op heden over acht dagen, Woensdag 17 Mei. De leerling der hoogere burgerschool te Goes, aangeklaagd van een straatjongen, die hem be- leedigde, een paar slagen te hebben toeged'end, is door de arrondissements-rechtbank aldaar ver oordeeld tot f 3 geldboete. (Het requisitoir strekte ter veroordeeling tot f 25 boete.) Terzelfde zitting werd omtrent den leverworstverkooper, die in de kroeg van II. K. een ander bezoeker een steek had toegebracht, waardoor beletsel om te werken van meer dan 20 dagen was ontstaan, het requisitoir gehandhaafd en de beklaagde ver oordeeld tot 9 maanden cellulaire gevangenisstraf. Eindelijk werd'de liefhebber van scheldwoor den, die den commissionair in turf de nietvereerende benaming van „echtbreker" had naar het hoofd geworpen, veroordeeld tot f 25 geldboete. Vad. Het zendingsfeest te Dijkwel bij Biezelinge zal volgens de N. G. ct. den 26en Juui a. gehou den worden. De heer de Graaf, predikant te Amsterdam, zal de openingsrede houden. Voor den polder Aruhemsche en Velpsche- broek is een stoomgemaal beproefd, met buiten gewoon gunstigen uitslag. De machine verzet 4 pet. water meer dan ze naar de berekening had behoeven te doen. Het aantal ingeschrevenen voor het feest maal bij gelegenheid der onthulling van het Thor becke-monument bedraagt tot dusverre 264. De gemeentelijke scholen voor middelbaar on derwijs zijn door het ultramontanisme in Vlaan deren weg gevaagd een bewijs hoezeer het den vooruitgang lief heeft en de ontwikkeling bevor dert. Vroeger had men dergelijke inrichtingen te Ninove, Renesse, Aelst, Oudenaarden, Dender- monde en Lokeren. Thans zijn zij allen verdwe nen, nu de gemeenteraad van laatstgenoemde stad Donderdag jl. heeft besloten tot de opheffing der middelbare school aldaar. De beschreven vaderen van Lokerenin plaats van het onderwijs te handhaven en te bevorderen bestrijden en onder drukken het. Tot het uiterste toe hebben de li beralen krachtig en waardig tegen deze daad van politiek vandalisme geprotesteerd, doch te vergeefs. In het Palais d' Industrie te Parijs wordt thans eene tentoonstelling van photograpbische werken gehouden, die niet minder dan vijf zalen omvat, en om haar schoonheid en verscheidenheid zeer wordt geroemd. Te Parijs vermaakt men zich tegenwoordig met een geleerden hond Minos, toebehoorende aan zekere mevrouw Hager. Minos kan rekenen en lezen. Hij wordt b. v. op een tafel geplaatst, waarop eenige kaartjes met de nommers 140 door elkander gegooid liggen. Het publiek geeft op welk nommer het wil hebben en Minos zoekt het onmiddellijk op zonder zich ooit te vergissen. Men kan Minos opgeven b. v. 7 van 27 af te trekken hij zal het getal 20 geven, of wat de helft van 24 ishij zal 12 opzoekenof welk het derde ge deelte van 24 is: hij vertoont 8. Vervolgens krijgt hij kaarten met een alfabet. Iemand uit het publiek schrijft met groote letters zijn naam op een stuk papier, Minos bekijkt het aandachtig en zoekt onmiddellijk de letters bij elkander. De hond heeft zijne opleiding te danken aan eene reeds ge storven dochter van mevrouw Hager. Na den dood van het jeugdige meisje gingen de financiën der familie achteruit, die Minos thans helpt herstellen. In Parijs wint het denkbeeld veld om in 1878 de sterfdagen van Voltaire en Rousseau op plechtige wijze te herdenken. Voltaire stierf den 30en Mei 1778 en Rousseau den 3in Juli van dat jaar. De France, de XIX Siecle en de National hebben zich reeds bij dat plan aangesloten. De kleine Republique franqaise stelt voor om bij gelegenheid van de internationale tentoonstelling de nagedachtenis van de beide groote Fransche schrijvers te huldigen. Bismarck beeft weder een middel gevonden ter bevordering van de eenheid in het rijk. Blij kens eene ofïïcieele aankondiging in het ambte naarsblad is de rijkskanselarij voornemens voor het gebruik van alle rijks- en staatsambtenaren papier van eenzelfde formaat in te voeren van 32 centimeters, bij een breedte van 20 centimeters. 9 Mei. 's av. 11 u. 47 gr. 10 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 57 gr. 's av. 6 u. 59. De Thermaeus sinus of golf van Salonika is de aangewezen plaats voor een rendezvous van oorlog schepen der groote mogendheden want behalve Frankrijk, hebben ook DuitschlandRusland Oostenrijk, Italië, Engeland en Griekenland oorlogschepen daarheen gezonden, 't Is te hopen, dat zij niet genoodzaakt zullen zijn hun vernielend kanonvuur te richten op de schoone stad, die zoo menig monument bevat, waaraan groote historische herinneringen verbonden zijnen wier handel in verschillende takken hoogst belangrijk is. De hoop is dan ook niet ongegrond, dat de krachtige maatregelen door de Porte genomen en baar stellig verlangen om aan de mogendheden voldoening te verschaffen deze zullen weerhouden die zich zeiven te verschaffen, te meer daar het is uitgemaakt, dat de gepleegde moord is veroorzaakt door een onrecht matige daad van de Christenen zeiven,] aan wie het strikt verboden is zich in eene moskée te begeven. Hoewel de Porte de opstand in Bulgarije die te Bazardsjik is uitgebarsten als van weinig beteekenis voorsteltluiden berichten door de Times uit Athene ontvangen veel ongunstiger, en werd zelfs ernstige vrees gekoesterddat geheel Bulgarije, hetwelk reeds geruimen tijd door Slavische zendelingen is bewerktin opstand zal geraken. Indien dit geschiedt, indien deze groote provincietusschen den Donau en het Balkan gebergte gelegen en door WallachyeServië en Thracië begrensdzich bij de opstandelingen aansluit dan kan men eene redding van Turkije voor onmogelijk houden. Tot. nog toe echter schijnt de opstand zich te bepalen tot het kleine gedeelte van het Rodope gebergte, dat in den zuidwestelijken hoek van de provincie is gelegen en de Times weet althans met zekerheid te melden, dat de telegrafische gemeenschap tusschen Sofia, een belangrijke stad in het zuidwesten van Bulgarijeen Konstantinopel was verbroken. Over Adrianopel werden per spoor troepen naar het tooneel van den opstand gezonden, die thans tot de bergen moet zijn beperkt. Andrassy, door eene kleine ongesteldheid ver hinderd om eerder te gaanis gisteren naar Ber lijn vertrokken, alwaar thans de onderhandelingen tusschen de diplomaten in gang zijn. Volgens de inlichtingen van een Amerikaansch agentschap zou een van de waarborgen, die de mogendheden van de Porte eischen, de benoeming van een Christen tot gouverneur van Bosnië wezen. De persoon aan wien men die belangrijke betrekking wenscht op te dragen moet de voormalige Turk- sche gezant bij het hof te Berlijn zijn Aristarchi bey, die het vertrouwen der mogendheden bezit. Algemeen spreken de liberale organen hun in genomenheid uit met de laatste circulaires van den minister van binnenlandsche zaken, die er zeker niet weinig toe hebben bijgebracht om de positie van het kabinet tegenover de vertegen woordiging te verbeteren en te versterken en het zal ongetwijfeld den invloed daarvan ondervinden bij de behandeling van het budget. In de com missie voor dat onderwerp werd gisteren een be langrijke zaak besproken, nl. het amendement van den heer Tirard tot opheffing van het gezantschap bij het vaticaan, hetwelk de minister van buiten- landsche zaken zeer handig bestreed met het motief van de mogelijkheid op een conclave. Het argument van de wenschelijkheid om in geval de paus mocht overlijden een gezant bij den heiligen stoel te hebben was dan ook voor de commissie zoo afdoende, dat zij het amendement met 17 tegen 8 stemmen verwierp, waarop het werd in getrokken. De beraadslagingen over artikel 11 der ontwor pen Spaansche constitutie zijn in het congres nog niet afgeloopen. De voormalige minister van koningin Isabella, de heer Moyano, heeft de uit sluiting van andere godsdiensten dan de katholieke verdedigd, alsmede de heer Cardenas,.doch ze werd daarentegen bestreden door den heer Rugallal. Alhier binnengekomen het Engelsche brikschip Alfred, gezagv. Jarvis, van Arundel met steen kolen, en vertrokken het Engelsche brikschip Rosebud Wiiiteby, naar Vussingen. Binnengekomen te Vlissiugen de Zweedsche stoomboot Keppler, gezagv. Janson, van Antwer pen, gedeeltelijk geladen met stukgoederen. Zal zijne lading aanvullen met spoorijzers voor Rusland. Amstebdam, 10 Mei Raapolie op zes weken 37$. Lijnolie f 36$. Amsterdam, 10 Mei. Nederl. Certific. "Werkelijke schuld. 2$ pet. 63$ dito dito dito .3 75Jj dito dito dito 4 98$ Aand. Handelmaatschappij. 5 102| dito exploitat. Ned. Staatssp. 96 Loten stad Rotterdam. 3 f dito dito Amsterdam 3 95$ België. Certificaten bij Rothschild. 24 pet. 59$ Frankr. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101$ Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. 5 90$ dito f 1000 1864 5 101$ dito L. 100 1872 ..5 97$ dito L. 100 1873 5 „97$ Loten 18645 f 329 Loten 18665 Oblig. Hope C°. Leen. 1860. 4j pet. 92$ Certific. dito4 75$ Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4L. 4 76| Obligatiën 186769 4 82$ Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 258 Cblig. dito4$ pet. 86$ dito dito4 f 200 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 131 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. dito dito Jelez-Griasi. 5 f 235 dito dito Jelez Orel 5 pet. 99$ dito dito Charkow Azow 5 94$ Polen. Schatkistobligatiën4 pet. 81 Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 61$ dito dito Weenen. .5 Oostenr. Oblig. metal, in zilv. Jan./Juli. 5 pet. 58$ dito dito April/Oct. 5 59$ dito in papier Mei/Nov. 5 55$ dito dito Febr./Aug. 5 55$ Aand. Nation, bank3 f 857 Loten 1860 5 557 dito 1864 135 Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 99$ Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 13 dito Binnenlandsche3 Portugal. Obligatiën3 51$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld. o Obligatiën 1869 6 f 35 Egypte, dito 1868 7 pet. 43 8 dito 1873 7 „43$

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3