BUITENLAND. Thermometerstand, Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Gemeenteraad van Vlissingen, Algemeen Overzicht. Zeetijdingen. verwachtte men eene staking op groote schaal, doch daarvan schijnt niets te komen. Gedurende 14 dagen hebben een 12jarig meisje en een lOjarige jongen bijna eiken middag een aimbus in de R, K. kerk aan de Ossenmarkt te Zwolle bestolen, zonder dat dit werd opgemerkt; 's avonds versnoepten zij 'tgeld in banketwinkels; tegen deze jeugdige deugnieten, die zich reeds vroeger aan dieverijen moeten schuldig gemaakt hebben, is proces-verbaal opgemaakt. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat zekere B., die zich onlangs te Haarlem door ophanging van het leven heeft beroofd, door de goede zorgen van zijne vrouw lid was van niet miDder dan 10 begrafenisfondsen of levensverzeke ringmaatschappijen, te zamen voor een verzekerings som van ruim 2700. De lieden behoorden tot den mingegoeden stand. Den 17en April jl. had te New-York een groot feest plaats eener vereenigingbestaande uit afstammelingen van de Nederlanders, die de stad Nieuw Amsterdam (thans New-York) gesticht hebben. De vereeniging is opgericht in 1835, telt 500 leden en viert ieder jaar nog het oud- Nederlandschedoch in Amerika niet bekende St. Nicolaas-feest. Zij heet dan ook de Saint Ni cholas Society. Het feest van den 17en April, Paasck-Maandag werd gegeven ter eere van de Nederlandsche hoofdcommissie voor de Philadel- phia-tentoonstelling. Aan het dessert van het feestmaal richttenaar het Vaderland mededeelt, de voorzitter der ver eeniging tot de Nederlandsche gasten de volgende toespraak „Mijne heeren! Officieel zijt gij in dit land op dezerzijds gedane uitnoodiging overgekomen teneinde de beste Nederlandsche voortbrengselen van kunst en beschaving aan onze bewondering ten toon te stellen. Maar. de republiek der Ver- eenigde Staten ontvangt u tevens met een dieper sympathie en een meer ernstig doel. Zij wenscht haar eerbied te betuigen voor de oudste der Europeesche republiekende geboorteplaats van moderne vrijheid, door erkenning van die lessen van verknochtheid aan godsdienstig geloof en burgerlijke vrijheid welke deze van Holland heeft geleerd. „Hier in deze stad Nieuw-Amsterdam, welke eens de uwe wasbegroet u een inniger en broederlijker welkom. Want de deugden, waarvoor het oude Holland beroemd is heerschen hier nog onder de afstammelingen. In nijverheid, in eerlijkheid, in gastvrijheid en trouwe burger schap is het onvervalschte New-York nog hare Hollandsche voorvaderen waardig; en deze deug den, waarop de burgers van New-York met recht trotsch zijnmogen insgelijks voor u een bron van fierheid uitmakenwant zij zijn het erfdeel, afkomstig van uwe en onze voorvaderen. „Te dezer ure en plaatse begroeten wij u met een nog hartelijker welkom en met een welwil lendheid welke tot genegenheid verteederd wordt. De „Saint Nicholas Society" inzonderheid ver eert Holland, hetwelk haar dierbaar is. Velen harer leden stammen lijnrecht af van Holland sche familiën der eerste kolonisten. Deze ver eeniging was gesticht om de gedachtenis aan Holland levendig te houden. En bij twee gelegen heden van ieder terugkeerend jaareerstens op het Paaschfeest en andermaal op ons jaar lij ksch feestmaal in Decemberjuichen wij telkens de door onze sprekers geuite loftuigingen toewij roepen met geestdrift haar geschiedenis in ons geheugen terugwij volgen hare gewoonten na en verblijden ons in onze verwantschap met haar. „In het nieuwe tehuis denken wij nog altijd aan het moederland. De bandenwelke ons vereenigen, worden nauwer en hechter bij deze gelegenheidwelke u hier brengt als de gasten der natieen de eerdoor uw bezoek op dezen avond ons bewezenzal steeds onder de glans rijkste en dierbaarste herinneringen behooren der „St Nicholas Society"." Zooals wij onlangs hebben gemeld is door de vertegenwoordiging der Vereenigde staten van Noord-Amerika eene wet aangenomen waardoor het traktement van den president der republiek met 25,000 dollars zou worden verminderd. President Grant heeft tegen die wet zijn veto uitgesproken en wijst er op dat men hem hierbij niet kan be schuldigen zijn eigen belang op het oog te heb ben gehad, daar de maatregel hem niet meer kan treffen. Maar hij weet bij ervaring, dat een in komen van 25,000 dollars niet voldoende is om de uitgaven van het presidentschap te bestrijden. Onder de Engelsche voorwerpen die reeds op de wereldtentoonstelling te Philadelphia uitge stald zijn, trekken zeer de aandacht enkele voor werpen door de koninklijke familie van Engeland vervaardigd. De koningin zendt 26 door haar gemaakte etsen inen twee servettendie door haar geweven zijn. Prinses Louise (de markiezin van Lome) heeft een buste in marmer gebeeld houwd en vier af beeldingen in waterverf van bloemen geteekend. Prinses Beatrice borduurde een banier en prinses Christiaan van Sleeswijk- Holstein een tafelkleed. De Parijsche Estafette verhaalt, dat onlangs de vrijheer Alfonsus von R een van de invloed rijkste leden der Israëlitische gemeente van Parijs in de synagoge zijn gebed deed. Men zag hem de armen opwaarts heffen en hoorde hem uit de volheid des gemoeds uitroepen„Laat ons den heer danken, dat hij ons uit Egypte heeft bevrijd," waarop hij zich tot de achter hem staande familieleden wendde en zeide„En gij moogt mij dankbaar zijn, dat ik u verhinderd heb, er weer heen te gaan." Het Journal de Genève heeft een speciaal berichtgever naar het tooneel van den opstand in de Herzegowina gezondendie verschrikkelijke be schrijvingen levert omtrent de wreedheid waarmede de strijd wordt gevoerd. Indien slech s de helft waar is van hetgeen hij vertelt is het al erg genoeg. In zijn laatsten brief, waarin hij bericht geeft van een door hem gebracht bezoek aan de passen van Douga waarin zooveel Turken het leven verloren, verhaalt hij 307 hoofden van Tur ken te hebben zien liggen, en in het geheel 600 lijken. De opstandelingen begraven de lijken der Turken nietmaar laten hen ten prooi van het roofgedierte liggen. In een klein gevecht of scher mutseling wordt den gesneuvelden Turken het hoofd afgehouwen, maar in een gesloten slag vergenoegt men zich hen den neus af te snijden omdat men anders te veel krijgt mee te dragen. De lijken worden terstond uitgeschud en de insurgenten ontzien zich niet om dadelijk de met bloed be dekte kleederen der gesneuvelde Turken aan te trekken. 8 Mei. 's av. 11 u. 46 gr. 9 's morg. 7 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 55 gr. 's av. 6 u. 56. Op het bureau liggen ter inzage voor het publiek: Accounts relating to trade and navigation Febr. and March 1876 V erzameling van consulaire en andere berichten zesde afl. 1875; Statistiek van den handel en de scheepvaart van Nederland Jan. en Febr. '76. Zitting van Maandag 8 Mei. Voorzitter de wethouder Kleijnhens. Afwezig de burgemeesterongesteldalsmede de heeren Verkuyl Quakkelaar en Schraver. Na de voorlezing cn goedkeuring der notulen van het verhandelde in de vorige zittingwordt op voorstel van den voorzitter besloten eerst ovtr te gaan tot de uitloting van drie aandeelen in de geldleening ten laste der gemeente ad f 200.000. Uitgeloot worden de n03 15884 en 124die op 1 Juli a. aflosbaar zullen zijn. Daarna komt in behandeling de concept-ver- ordeDing van algemeene plaatselijke politie. Daar geen algemeene beschouwingen gevoerd werden werd dadelijk tot de artikelsgewijze be handeling overgegaan. Verreweg de meeste arti kelen werden zonder eenige bedenking goedge keurd zoodat wij ons in dit verslag alleen bepa len zullen tot de korte mededeeling van voorge stelde wijzigingen. Aan art. 20, inhoudende de bepaling dat behalve door de daartoe bevoegde personen geene bekend makingen mogen omgeroepen of aangeplakt wor den, werd op voorstel van den heer Ockers nog toegevoegd„dan na bekomen machtiging van de politie," De heeren van Uije Pieterse en J. G. Hector stemden tegen die bijvoeging. Bij art. 37 stelde de heer Mortier een amende ment voor om te bepalen dat landbouwersin de gemeente woonachtig ten allen tijde mest naar hunne landerijen mogen vervoerenhetwelk met 6 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Callenfels werd op voorstel van den voorzitter besloten art. 47 te doen luiden: „Hét is verboden op eenige wijze dieren te tergen of te mishande len." Overtreding van dit verbod wordt gestraft met eene boete van f 3. Later, bij art. 89vestigde de heer de Kruyff de aandacht op het wenschelijke om het uithalen van vogelnestjes uit boomen en hagen aan den openbaren weg te verbieden. Hij deed in dien geest een voorstelhetwelk echter verworpen werdwaarna de heer Callenfels het voorstel deed om te bepalendat het uithalen van vogelnestjes uit boomen of hagen „zonder noodzaak" verbo den is. Dit laatste voorstel werd met algemeene stem men aangenomen en voorts besloten genoemde verbodsbepaling als nieuwe alinea te voegen bij art. 47 en de overtreding van die alinea te straf fen met eene geldboete van f 1. Bij art. 60 werd aangenomen een voorstel van den heer de Kruijff om in eene nieuwe alinea te bepalen, dat voerlieden verantwoordelijk zijn voor de behoorlijke aanspanning van paarden aan hunne rij- of voertuigen. De geheele verordening werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen, terwijl buiten werking wordt gesteld de vroegere verordening van 30 Juli en 26 September 1866, gewijzigd bij raadsbesluit van 13 April 1870. Het opschrift van de tot dusver bestaande aan vullingsverordening van de verordening van poli tie, betreffende de hooge zeevloeden, wordt nu, op voovstel van den voorzitter, veranderd in „Verordening tot wering van gevaren bij hooge zeevloeden." Van C. Swalp is een verzoek ingekomen om eervol ontslag als kommies bij de plaatselijke be lastingen. De voorzitter stelt namens het dage lijks bestuur voor, het ontslag met ingang van 1 April te verleenen. De heer Callenfels merkte echter op dat het verzoek niet vatbaar was voor behandeling, even min als enkele andere op de agenda staande ver zoeken, omdat zij op ongezegeld papier geschreven zijn. Dientengevolge wordt het adres van Swalp ter zijde gelegd. Hetzelfde is het geval met de adressen van Raff en van der Meer, om ontslag als kommies; van van der Poel om ontslag als tijdelijk hulpleeraar aan de school voor middelbaar onderwijs, en van Terwoert, om ontslag als eerste hulponderwijzer aan de school van den heer Sitsen. De rekening en verantwoording der commissie voor de zeemans- en visschersbeurs wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en tevens beslo ten om de jaarwedde van den secretaris-penning meester der commissie met 50 te verhoogen en alzoo te brengen op 175. (De heer Mortier hield zich, wegens familiebetrekking, buiten stemming.) De ingekomen verzoeken tot goedkeuring van af- en overschrijvingen op de begrooting van het weeshuis en op die van het gasthuis, worden zonder bedenking toegestaan. Ter vervulling eener vacature als lid der com missie voor de zeemans- en visschersbeurs, ont staan door de benoeming van den heer Mortier als raadslid, is een dubbeltal ingekomen, waarop zijn geplaatst de heeren C. A. Kalbfleisch en P. G. de Vey Mestdagh. Tot de dadelijke benoeming overgegaan zijnde, wordt de heer Kalbfleisch ge kozen met 8 stemmen, zijnde op den heer Mest dagh 2 stemmen uitgebracht. Van gedeputeerste staten is bericht ontvangen dat de verordening tot voorkoming van gevaren van hondsdolheid is goedgekeurd. Deze mede deeling wordt aangenomen voor kennisgeving, nadat de heer de Kruijff de vrees had te kennen ge geven, dat de spoedige in werking treding dezer verordening voor vele ingezetenen bezwaar zal opleveren, daar de vereisebte halsbanden niet zoo spoedig gereed zullen zijn. Andere leden deelden die vrees echter niet, te minder omdat de bepaling niet nieuw is, al werd zij tot dusver ook niet streng toegepast. Nog worden voor kennisgeving aangenomen drie missives van gedeputeerde staten, houdende be richt dat door hen zijn goedgekeurda het raads besluit betreffende den aankoop van tiendenb dat tot verkoop van een brandgangen c het tweede suppletoir kohier van de plaatselijke directe be lasting op de inkomsten. Van mevrouw douairière van Lijnden, geb. van der Heim, is eene schriftelijke dankbetuiging in- ge: omen voor den namens den gemeenteraad ont vangen brief van rouwbeblag bij het overlijden van haren echtgenoot den commissaris des konings in dit gewest. De gravin van Lijnden geeft tevens de verzekering dat, griefde het haren echtgeuoot meermalen dat handel en nijverheid nog zoo wei nig in bloei toenamen, bij hem tot zijne laatste levensdagen toch de overtuiging vaststond, dat Viissingen eene schoone toekomst tegemoet gaat. Dezè brief wordt insgelijks voor kennisgeving- aangenomen. De beslissing op een verzoek van mejuffrouw Mortier om overname van een brandgang wordt tot een volgende zitting aangehouden. Hetzelfde is het geval met gelijksoortige ver zoeken van A. Loois en Ch. Millot. Daarentegen is gunstig beschikt op een adres aan C. C. Delvoije en met algemeene stemmen besloten aan hem in koop af te staan een gedeelte brandgang naast zijn huis op de Ritthemsche markt, ter grootte van 11.55 M' tegen ƒ4 per M*. Vooraf werd bepaald, dat bedoeld gedeelte niet meer voor den publieken dienst bestemd is. Van den heer J. van Raalte, directeur van de koninklijke maatschappij „de Schelde", is een verzoek ingekomen om een stukje grond naast den stal achter het Admiraalshuis in bruikleen te mogen hebben, waartegen hij bereid is een zich daar be vindenden mestput voor zijne rekening te doen wegbreken en rond bedoeld stukje grond een hekje te plaatsen. Burgemeester en wethouders stellen voor, het verzoek toe te staan tegen vergoeding van 25 cent per M1 tot wederopzeggi ng toe. Nadat de heer Laernoes bedenking hiertegen had ingebracht, als zijnde die som veel te hoog, en de heer Callenfels had opgemerkt dat bij het geven in bruikleen van geen recognitie sprake kan zijn, werd door den voorzitter namens het dage lij ksch bestuur voorgesteld, om den grond tot wederopzeggens „in gebruik te geven" tegen eene recognitie van f 1 'sjaars. De heeren Laernoes en de Kruijff wilden beiden dat de gevraagde grond in „bruikleen" zou gege ven worden zonder recognitie. De heer de Kruijff deed hiertoe een voorstel hetwelk door het dagelijksch bestuur overgenomen en door den raad met alge meene stemmen aangenomen werd, zoodat de grond om niet in bruikleen zal gegeven worden tot weder opzeggens toe en onder beding dat op dien grond niet mag gebouwd worden. Vooraf werd be paald, dat bedoeld plekje niet meer voor den openbaren dienst bestemd is. Van den heer H. D. Slegt is een verzoek inge komen om eervol ontslag als lid van de plaatse lijke schoolcommissie, uithoofde van vertrek naar elders. Dit ontslag wordt eervol verleend, waar mede de schoolcommissie in kennis zal worden gesteld. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na eenigen tijd de openbare werkzaamheden hervat wordende, is aan de orde het verzoek van den heer J. C. de Groof betreffende den aanleg eener straat enz. in den Prinsentuin. Overeen komstig het voorstel van burgemeester en wet houders wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming besloten om het verzoek in beginsel toe te staan, doch de behandeling der concept-overeenkomst alsnog aan te houden daar eenige wijzigingen daarin zullen moeten ge maakt worden, welke het moeilijk is zoo dadelijk daarin te brengen. Do heer Pot wees op het zeer urgente der zaak en betreurde het opnieuw uitstellen der beslissing, waarop door den voorzitter werd gerepliceerd met de opmerking dat dit niet de schuld is van bur gemeester en wethouders, maar van den adressant zeiven, wiens aanvraag accurater had behooren te zijn. Voorts wordt bepaald dat bedoelde concept overeenkomst met de verdere punten der agenda zal behandeld worden a. Vrij dag, des namiddags te 1 uur, en tot zoolang de zitting verdaagd. Latere berichten bevestigen, dat dé moord op de consuls van DuitschJand en Frankrijk te Salo- nica gepleegd diepe indruk heeft gemaakt op de Porte. Het oogenblik is dan ook allerongunstigst, daar juist in deze week de groote mogendheden te Berlijn over de Turksche aangelegenheden zul len confereeren. Reeds gisteren werd in de Deut sche Reichs-Anzeiger medegedeeld, dat terstond na het ontvangen van het bericht betreffende den moord de Duitsche en Fransche gezanten te Kon stan tinopel in overeenstemming met de andere ge zanten zich tot de Porte hebben gewend om de noodige maatregelen te nemen ter bescherming van de Christenen te Salonica en het instellen van een streng onderzoek. De grootvizier heeft zich bereid verklaard tot alle maatregelen die worden verzocht en de sultan heeft zijn eersten aide de camp opgedragen om aan de gezanten van Frank rijk en Duitschland zijn oprecht leedwezen over het gebeurde te betuigen en hen te verzekeren, dat de schuldigen zullen worden gestraft. Men vermoedt en dit is zeer waarschijnlijk dat het gebeurde wel eenigen invloed zal uitoefe nen op de conferenties te Berlijn, want dat men nu op nog krachtiger maatregelen zal aandringen ter bescherming van de Christenen. Hoewel het feit van den gepleegden moord voorzeker ernstige afkeuring en gestrenge bestraffing verdient eischt toch de billijkheid dat men zich niet al te zeer laat verblinden door ingenomenheid of voorliefde voor de Christenen in Turkijewant inderdaad, uit al hetgeen men van hen verneemt, blijkt toch dat zij alles behalve heiligen zijn en in wreedheid dikwijls volstrekt voor de Muzelmannen niet on derdoen. Het gebeurde te Salonica is grooten- deels te wijten aan de handelwijze der Christef nen. Het meisje in quaestie was een dorpelinge die tot het Islamisme was overgegaan en met den spoortrein te Salonica was aange komen alwaar zijals naar gewoonteon der geleide naar de residentie van den gouver neur zou worden overgebracht. Voor het consu laat der Vereenigde staten had zich echter een honderdtal individu's verzameld, die het meisje aan haar geleiders ontrukte en bij een Christen in huis brachten, waarna de Muzelmannen haar op- eischten en in afwachting van hare uitlevering zich in de moskée begaven. De beide vermoordde consuls drongen ook daarin door zoodra de gouverneur dit vernam heeft hij al het mogelijke gedaan hen te verwijderen, maar toen het meisje niet werd uitgeleverd viel de woedende menigte op de ver tegenwoordigers van Duitschland en Frankrijk aan, en zelfs met gevaar voor zijn eigen leven, kon de gouverneur hen niet redden. Aan wie de schuld? Evenmin als de Christenen van Salonica daar van geheel zijn vrij te pleiten, evenmin kan men een brevet van eerlijkheid en goede trouw uitrei ken aan hun geioofsgenooten in de Herzegowina. Uit berichten van onpartijdige correspondenten, o. a. uit die van de Indépendance beige, blijkt thans, dat hunne voorstellingen omtrent de laatste proviandeering van Niksich leugenachtig zijn ge weest. Niet alleen is het Moektar Pacha volkomen gelukt de vesting voor eenige maanden van levens middelen te voorzien, maar hij heeft er zelfs den nacht van 28 op 29 April doorgebracht. Ontzag lijk echter zijn de verliezen vooral bij den terug tocht door hem geleden en die door genoemden correspondent op 2000 man zijn geschat, terwijl de opstandelingen slechts 200 man verloren. Het grootste ongemak waarover de correspondent klaagt, doch waarvan de opstandelingen geen last schijnen te hebben omdat zij er aan gewoon zijn, is het ongedierte dat met geen mogelijkheid uit de kleederen kan worden verwijderd. Omtrent de regeling der Egyptische financiën is eindelijk eene beslissing genomen. De khedive heeft met de directeuren van de Engelsch-Egyp- tische bank en den heer Peridom, den vertegen woordiger van verscheidene groote crediet- en bank- inrichtingen, een contract gesloten, om de geheele vlottende schuld te consolideeren in stukken van 7 percent uit te geven tegen 80 percent tot uni ficatie der schuld van 7 percent. De kapitalen der leeningen van 18621868, 1870 en 1873 blij ven onveranderdvoor de leeningen van 1864 1865 en 1867 zullen nieuwe titels tegen 95 per cent worden uitgegeven, met eene vergoeding voor het verschil met de oude renten. Het nominale bedrag der geheele schuld is 19 millioen pond sterlingde coupons zullen in goud betaalbaar zijn te Cairo, te Parijs en te Londen den I5e Juli en den 15™ Januari. De schuld zal in 65 jaren wor den geamortiseerden de uitlotingen voor de amortisatie zullen den 15en April en den 15en Oc tober van ieder jaar worden gedaan door de com missarissen-directeurs der kas van de openbare schuld. Bij afzonderlijk decreet is de instelling van zoo danige kas bevolen die zal worden geadmini streerd door commissarissen, aan te wijzen door de Europeesche gouvernementen en te benoemen door den khedive, en die belast zijn met de invordering van alle speciale inkomsten welke uitsluitend voor de betaling der schuld zijn aangewezen. Na uitvoerige debatten en de aanneming van enkele amendementen, die door de regeering krach tig werden bestreden, heeft de Pruisische kamer het wetsontwerp op de regeling der betrekkingen tusschen den staat en de Evangelische kerk, in derde lezing aangenomen. Binnengekomen te Vlissingen de Engelsche brik Alfredgezagv. Jarvismet steenkolen voor Middelburgen de Engelsche schooner Wilsons, gezagv. Willis, van Burnt Island met steenkolen voor Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3