Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger, Kunstnieuws, Kolo niën, „Is in deze donkere schildering dan geen enkel lichtpunt? ,Ja, gelukkig „Onze visschers vangen redelijk veel, vooral elft. Jammer maar, dat het aantal dier ingezetenen zich slechts tot een dubbel twaalftal en alzoo nauwe lijks tot 2 pet. der bevolking dezer gemeente be paalt, zoodat dit eene uiterst flauwe bemoediging oplevert." Door de Belgisehe s chippers vere i niging, die bijna 12,000 leden telt, is een adres gericht aan de kamer van afgevaardigden tot afschaffing der scheepvaartgelden op de kanalen en rivieren. De vereeniging toont aan dat de opoffering van 1,700,000 frankenwelke die rechten aan de schat kist opbrengenruimschoots zal opgewogen wor den door de vcordeelen, door deze afschaffing aan duizende ingezetenen en aan de scheepvaart ge schonken. De ingenieur 3® klasse van den waterstaat van Nes van Meerkerk is aangewezen om zijn dienst uit te oefenen in het elfde district (Zee land), te Zierikzee. tweede kamer. Tot rapporteurs ever het wetsvoorstel-Moens tot wijziging der wet op het lager onderwijs zijn benoemd de heeren Wintgens, Kappeijne, Rappard, Teding van Berkhout en Jonckbloet. Tot rapporteurs over de wetten tot regeling der arrondissements-rechtbanken en kanton-gerechten de heeren Geertsemavan HoutenWybenga, Smidt en Godefroi. Op verzoek van den heer de Bruijn Kops werd de behandeling van zijn voorstel tot afschaffing van den suiker-accijnsin verband tot de gewij zigde omstandigheden, tot later uitgesteld. Naar aanleiding daarvan werd door den heer Fransen van de Putte verlof gevraagd en verkre gen om op een nader te bepalen dag eene inter pellatie tot de regeering te richten over den stand der suiker-quaestie. Aanstaanden Woensdag is het voorstel der hee ren Gratama c. s. betrekkelijk de jachtwet aan de orde daarna de wet op de tandheelkunst. Met instemming der regeering werd op voorstel van den heer Stieltjes met 40 tegen 16 stemmen besloten na de wet op de tandheelkunst de mili- tiewet te behandelen. Namens de regeering werd medegedeeld dat binnen weinige weken eene nieuwe wet op de schutterijen zal ingediend worden. onderscheidingen. Verlof verleend aan jhr. mr. H. J. van der Heitn, minister van financiën, tot het aannemen van het kommandeurskruis le klasse der orde van de Poolster, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. belastingen. Benoemd tot controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Ylaardingen G. B. J. de Quay, thans contro leur derzelfde middelen te Geertruidenberg, en te Geertruidenberg P. H. Balfeur van Burleigh, thans adj unct-controleur derzelfde middelen te Amsterdam. marine. Benoemd, met ingang van 16 dezer, tot apotheker 2e klasse bij de zeemacht H. J. Helderman. leger. Voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Ne- derlandsch Indië de 2e luitenant jhr. A. H. M. M. van Pabst van Bingerden van het le regiment infanterie. werd gemaakt, deed Charley, die bepaald dé held van den dag was, zijn mond open en zei: „Nog eens!" en deze maal waren de kereltjes n i e t bang, toen zij weêr begonnen te lachen. Zij werden neergezet, door 't zachte gras gerold en tusschen het geurig heidekruid op terpjes van mos geplaatst. Welk een avond! Toen de hulpprediker, die ver buiten het dorp had moeten zijn en den geheelen dag uit was geweest, terug kwam, vond hij hen allen op het gras onder den zwaren beukenboom, starende naar den gloed der ondergaande zon in 't westen. Hij had zijne dochters nooit zooveel werk van de kleinen zien maken en verheugde er zich over. „Doch het is nu al vrij laat om met hen buiten te zijn," merkte hij aan; „zij zijn gewend vroeg naar bed te gaan." „En Harry moet boterhammen hebben," bracht die kleine held half grienend in zijn eigenaardig dialect uit. De meisjes sprongen op, keken elkander aan en Cecily bloosde. Dat was een mooi begin, waar over de onttroonde Antje zou getriomfeerd hebben als zij 't geweten hadCecily had reeds vergeten de kinderen hunne boterhammen te geven. HOOFDSTUK XVI. HET WORDT ERNST. Cecily schreef dien avond den brief aan hare tante, niet zonder tranen te storten, maar Mab Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen en hospitaaldienst der landmacht in West- Indië, en wel bij het garnizoen op Curagao, tot apotheker 3e klasse M. Coronelstedelijk apothe ker te Paramaribo (kolonie Suriname.) Gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, voor den tijd van drie jaren, de 2e luitenants K. M. van Pesch en A. W. S. Schut, beiden van het 5e regiment infanterie. Ten behoeve van den heer Boerma, hoofdonder wijzer te Wilp, die wegens het schrijven van een opstel genaamd „Letterknecbterij" in het weekblad „de Wekker" door het gemeentebestuur geschorst waszijn door ruim 100 onderwijzers en onder» wij zersgezelschappen bijdragen samengebracht om hem de geledene schade te vergoeden. Het daar mede beoogde doel, tevens een protest tegen d e handeling van het gemeentebestuur, is volkomen bereikt. De heer D. H. Teljerpredikant bij de N. H. gemeente te Nieuwe Tongeheeft het beroep naar Axel aangenomen. Op het zestal predikanten ter vervulling eener vacature bij de N. II. gemeente te 's Gra- venhage komen o. a. voor de heeren J. P. Non hebei alhier en dr. F. L. Butgers te Vlissingen. Z. M. de koning heeft aan de verschillende gedeelten van het korps mariniers bij dagorder zijne hooge tevredenheid betuigd. De luitenant ter zee le klasse R. T. du Cloux, de officier van gezondheid le klasse J.B. Coomans de Buiter en de officier van administra tie 3e klasse J. L. Kroeze, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië en van daar den 21en April jl. in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum op nonactiviteit gesteld. Te Goes werd Woensdagavond door de aldaar gevestigde afdeeling van Toonkunst het oratorium „Die letzten Dinge" van Spohr uitgevoerdonder leiding van den muziek-directeur den heer C. Sa- mans en met medewerking van mejuffrouw Nagel uit Utrecht, den heer van Heruert uit Botterdam en andere solisten. Zoowel de koren als de solo's werden zeer goed uitgevoerd, zoodat de avond een wezenlijk kunstgenot opleverde. Het mijloverzicht van het A. D. v. N.-I. bevat o. a. het volgende: Het uitblijven van oorlogstij dingen uit Atchin is zeer natuurlijk. De nieuwe bevelhebber moet tijd hebben om zich geheel te oriënteeren. De vraag blijft nog, of vóór den kwaden moesson, in de eerstvolgende drie of vier weken een voor- waartsche beweging zal gemaakt kunnen worden, tot bezetting van een blijvende veilige verster kingslinie in het gebied der XXII Moekims. Velen achten dit niet waarschijnlijk; sommigen meenen zelfs, dat van de laatste bezette punten een paar der verst vooruitgeschovene misschien tot het in richten eener veilige defensielijn gedurende den kwaden moesson zullen moeten worden opgegeven. Over dit alles zal weldra beslissende tijding moe ten komen. De stoomer Amboina is 17 dezer naar Singapore was er nu niet bij; en bijna per omgaande ont ving zij een zeer vriendelijk antwoord, waarbij haar verzoek werd toegestaan, en méér dan dat. Tante verklaarde dat zij Mab met genoegen zou ontvangen en alles zou doen om hare studiën in de kunst te bevorderen, waartoe ook goede gele genheid bestond, daar het Britsch Museum in de nabijheid was en een „zeer goed schilder" bijna naast de deur woonde. „Zij zal mij als een eigen kind zijn," schreef tante, „ofschoon ik er voer u beiden nooit een geheim van gemaakt heb, dat gij Cecily, eigenlijk mijne lieveling zijt." Er volgde verder nog eene gulle uitnoodiging. „Als gij tus schen uw vertrek van Brentburn en uw overtocht naar eene nieuwe plaats, welke dan ook, nog eenige dagen vrij hebt," schreef tante namelijk, „moet gij hier komen met kinderen en alhet zal ons „allen een genoegen zijn." In een postcriptum voegde zij er zelfs bij, dat als er bij gelegenheid van 't verhuizen een beetje geld noodig mocht zijn, Cecily niet schromen moest zich tot haar te wen den. Wat kon men meer doen: niet alleen sym pathie en eene gastvrije ontvangst aanbieden, maar zelfs geld als het noodig was? Misschien is het juist, omdat geld zoo „dikwijls" noodig is, dat zoo weinigen zulk eene aanbieding durven doen; doch juffer Maydew wist dat Esther's kind, dat zooveel op hare moeder geleek, er geen misbruik van zou maken. Op Cecily's anderen brief volgde ook een bevre digend antwoord. De zaakwaarnemer, die voor de familie Chester handelde, was volkomen bereid gegaan tot het af halen van 1000 Chineesehe werk lieden, die daar bijeen zijn gebracht om naar Atchin te vertrekken. Men zegt, dat de regeering met een Chineeschen aannemer te Singapore voor de geregelde levering van benoodigde koelies zal contracteeren. Men heeft hier in Indië zeer opgemerkt het dezer dagen voltrokken huwelijk vanB. M. Isman- goon Danoe Winoto,' en mej. C. H. v. Steden. Genoemde Javaan van aanzienlijken huize heeft te Delft zijne opleiding ontvangen, en het hart ver overd der Hollandsche dominé's dochter, die thans zijne echtgenoote is. Dit is het eerste voorbeeld van een huwelijk tusschen een aanzienlijk inlander en een Hollandsch meisje. Zal de invloed eener ontwikkelde en beminlijke Hollandsche echtge noote, bij dezen Javaan eindelijk aan de Neder- landsche vorming de blijvende overwinning waar borgen over den vernieuwden invloed van 't voor vaderlijke klimaat en deinheeinsehe omgeving? De politieke en ethnologische beteekenis van die vraag maakt dit huwelijk tot eene gebeurtenis van algemeen belang. Maandag middag zijn te 's Heerenhoek de paar den, voor een boerenwagen van den landbouwer P. R. van het Sloe, op den hol geslagen door verregaande onvoorzichtigheid van den knecht, die er op zat, met het gevolg dat een ploegijzer, een schar, van den wagen afgeslingerden een der diereu, een zes a zevenjarig paard zegt men, zoodanig gewond is, dat men het heeft moeten doodslaan. Een der achterpooten wasom zoo te zeggengeheel af. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. (N. G. Ct.) Gisteren middag had te Yzendijke het volgende ongeval plaats. Het achterwiel van een vracht wagen viel op het been van een twaalfjarigen knaapwaardoor het been gebroken werd, zoodat de beenstukken uit de wond staken. Heelkundige hulp werd dadelijk verleend door den heer van Muijen geneesheer ter plaatse. Naar wij vernemen, heeft het H. M. de koningin behaagd, het weekblad voor dames de 'Huisvrouw, uitgegeven door de firma Nijgh van Ditmar te Botterdam, met hare inteekening te vereeren. Te Utrecht is men nog altijd bezig op het Vreeburg een artesischen put te boren. Men is reeds vruchteloos tot 250 M. diepte gekomen maar nog geeft men de poging niet opintegendeel juist nu hoopt men op het welslagen er van. Op 136 M. diepte vond men schelplageu van verschillenden ouderdom, vervolgens bereikte men, op 242 M. diepte, de tertiaire laag; hieronder vermoedt men een laag rupelleem en d aaronder overvloedig en goed water. Door de administratie der postergen zijn weder twee nieuwe ambulante postkantoren in dienst gesteld, een voor den spoorweg Amsterdam Emmerik en een voor den spoorweg Rotter damAntwerpen beide postwagens munten uit door doelmatige iurichting en sierlijke vormen. Tegen aanst. Zondag hebben de vermeende erfgenamen te Utrecht van wijlen Pieter Teyler v, d. Hulst eene oproeping gedaan, teneinde, wanneer er zich nog meerdere deelgenooten bevinden, zich aan de daar bestaande commissie aan te sluiteninmid dels worden door hen voorbereidende maatregelen genomenom tot het gerechtelijk opvorderen der nalatenschap te kunnen overgaan. Binnnen weinige dagen zal bij den gemeenteraad van Amsterdam een voordracht worden ingediend, om der Amsterdamsche Omnibusmaatschappij con cessie te verleenen tot wederopzegging toe tot het leggen van een net van paarden-spoorwe- gen in de gemeente. Onder de voorwaarden der concessie is begrepen de verplichting' der Maat schappij tot verlaging van de Muntsluis en van de de verkooping uit te stellen, totdat St. John's termijn afgeloopen zou zijn. Alles bijeengenomen is de wereld nog zoo kwaad niet als men wel zegt. Niemand was hard voor de St. Johns. Be winke liers hadden er in toegestemd, op hun geld te wachten. De Chesters wilden den hulpprediker niet lastig vallen, voordat hij gereed was om heen te gaan. Mevrouw Ascott en de andere groote luï uit den omtrek kwamen bezoeken afleggen en trachtten de meisjes op te beuren. De kerk was eiken Zondag voller dan gewoonlijk, omdat de menschen verwachtten een afscheidspreek te zullen hooren. Nu het er op aankwam, voelden velen grooten spijt dat St. John heen ging, en gaarne zouden zij hunne hand onder elk stuk gezet heb ben, dat den hulpprediker in zijn ambt had kun nen doen blijven. Doch in ieder geval waren zij allen nieuwsgierig naar zijne afscheidspreek; zij wilden weten wat hij van zich zelf zou zeggen en wat zijn oordeel over verschillende zaken, die hun na aan het boersche hart lagen, zou zijn. Aldus vloten de weken kalm voorbij. De oogst was binnengehaald en de heete Augustusmaand verliep zeer aangenaam. Op de advertentie in den Guardian waren een paar antwoorden ingeko men, doch de aangeboden voorwaarden schenen niet zeer aannemelijk, zoodat Cecily begreep dat het beter was de aanvraag nogmaals te plaatsen en te wachtenen haar vader wachtte altijd gaarne ouder alle omstandigheden. Een voor éen verlie pen dus de lange heldere dagen als een stille optocht, die Cecily met ongerustheid en angst Doelenbrug, tot verandering van de Eenhoornsluis in een draaibrug, tot het maken van een kaai muur op den Buitenkant en tot het betalen van eene jaarlijksche vergoeding, berekend naar het aantal wagons, die in gebruik zijn. De aanvraag om concessie is voor de lijnen 1° Dam—DamrakHaringpakkerij Haarlemmer plein; 2e DamVondelparkHooftstraat, door Spuistraat en Leidschestraat3° Dam—Sarpkati- straat via Utrechtschestraat en Frederiksplein; 4° DamBuitenkantKattenburg. Nog kunnen wij mededeelen, dat de Maatschappij, ter voorkoming van ongelukken, vooral bij de straatjeugd, welke er behagen in schept voor de paarden der tramwagens te loopen, of bij hen die van de wagens afspringen terwijl zij in beweging zijn, het plan heeft, eiken .wagen te voorzien van een werktuig waardoor overrijden wordt voorkomen. Van Moody en Sankey worden thans reli- quieën verzameld, alsof de twee methodisten predikers katholieke heiligen waren. Een stoel van Moody werd op eene verkooping verkocht voor 250 gulden; een van Sankey werd 135 gulden waardig geacht en vijf handdoekenwaarmede de twee apostelen hunne handen gewasschen hadden werden door een hunner vereerders aangekocht, voor 75 gulden. Woensdag ochtend werden te Rotterdam van de Willemskade vervoerd met een sleeperswagen langs de Boompjes 13 dicht gespijkerde kisten, die gedurende het vervoer begonnen te rooken, zoodanig dat de sleepersknecht, nabij de Draai- steeg gekomen, het verder vervoer ongeraden acht te, waarom, in overleg met de politie, de kisten aan de waterzijde aldaar werden gelost en geopend, waarna de inhoud door een deskundige is onder zocht die te kennen gaf dat de flessehen, waarvan er 8 in iedere kist aanwezig warenwaren gevuld met Brominium, eene vloeibare stof, nagenoeg gelijk aan vitriool. In een dier kisten waren de 8 flessehen defect geraakt, hetgeen een hevigen rook en stank ver spreidde, zonder dat er echter gevaar voor brand of ontploffing te duchten was. Van de 12 overgebleven kisten werden de daarin aanwezige flessehen met gips verzegeld en ver voerd naar het grasperk bij de Westerhaven, ter wijl de defecte kist met inhoudna eerst met zand en later met sodawater onschadelijk gemaakt te zijnonder politietoezicht op het Galgeveld is begraven. Door drie Gentsche gymnastiek vereenigingen, de Sociéte Gantoisede „Gymnastische volksmaat schappij" en de „Vrijheidsliefde" zal in de maand September a. een groot internationaal gymnnstiek- feest gegeven worden. Dit feest zal samenvallen met het Belgische onderwijzers-congres dat mede aldaar gehouden zal worden. In de Pruisische kamer werd eergisteren voorgelezen een brief van den in het kiesdistrict Apenrade-Sonderburg (Sleeswijk) gekozen afgevaar digde Lassen, waarin hij te kennen gaf den eed op de Pruisische constitutie niet te kunnen afleggen omdat hij, zoolang art. 5 van den Prager vrede niet was uitgevoerd, zich niet als Pruisisch onderdaan kon beschouwen. Daar hij vernomen had van het afleggen van den eed niet te kunnen worden vrij - gesteld legde hij zijn mandaat neder. Hoe ongelijk de verdeeling der hoogste waar digheden in de katholieke kerk plaats heeft naar evenredigheid der verschillende nationaliteiten blijkt uit den officieelen pauselijken naamwijzer La gerarchia cattolica e la famiglia pontificia) over 1876. Van de 57 kardinalen behooren 38 tot de Italiaansche geestelijkheid. Slechts éen Duitsche kardinaal, prins Hohenloheis daaronder te vinden; kardinaal Ledochowski isgelijk men weeteen Pool. Ook in de bisschoppelijke en aartsbisschop pelijke rangen bestaat de meerderheid verreweg vervulde. Er was nog niets gebeurd, dat den dreigenden slag kon afwenden. Alles scheen er integendeel op voor te bereiden, ofschoon alles nog in de pastorie zijn gewonen gang ging en St. John dagelijks zijne gewone ronde deed. Hij gaf niet het minste teeken, dat deze laatste dagen voor hem in iets van de vroegere verschilden. De meisjes hielden het oog op de toekomst gericht, en bleven op redding hopen, maar allengs verflauwde die hoop en stierf zij weg, want er kwam niets. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2