BUITENLAND. De tentoonstelling te Philadelphia. Gemeenteraad van Goes, f de jaarverslagen van Tiel, Amersfoort, Assen en Alkmaar, die in de boekerij zuilen geplaatst worden; Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen en zijn burgemeester en wethouders alzoo gemachtigd tot de bedoelde overplaatsing. Wordt vastgesteld eene concept-verordening, waarbij verklaard wordt welke verordeningen te gen wier overtreding straf is bedreigd voortdurend geldende blijven. Van den heer J. C. de Graaf, notaris te Utrecht, is voor de gemeente ten geschenke ontvangen eene teekening, bevattende portretten van een in 1723 te Middelburg bestaand hebbend college. Namens den raad zal door burgemeester en wet houders voor dat geschenk, dat in de portefuille ter oudheidskamer zal opgenomen worden, dank worden betuigd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede- deeling des voorzitters dat burgemeester en wet houders, overeenkomstig het in de vorige zitting door den raad genomen besluit, een adres aan den koning hebben gezonden met verzoek om vernie tiging van het besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij zij hunne goedkeuring hebben onthouden aan het besluit van den raad tot nadere regeling van de traktementen van hulponderwijzers op school C. Blijkens het proces-verbaal der opneming van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger door burgemeester en wethouders is alles in orde bevonden, zijnde in kas 26,070.87. Deze mede- deeling wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter legt over het jaarverslag dezer gemeente over 1875, hetwelk als het geheel is afgedrukt voor het publiek verkrijgbaar zal wor den gesteld. Ter inzage wordt gelegd het eerste kohier der belasting op de honden over 1876, bedragende f 1240, zijnde f 255 miuder dan het vorige jaar, daar 93 honden minder zijn aangeslagen. Daar door het vertrek van den heer Mathon eene vacature is ontstaan in de commissie voor de conversie, wordt daarin voorzien. De uitslag der stemming is, dat de heer Tak als zoodanig wordt benoemd met 10 stemmen, terwijl 2 stemmen waren uitgebracht op den heer Liebert. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Zitting van Woensdag 3 Mei. Voorzitter de heer M. P. Blaaubeen. Afwezig met kennisgeving de heer Callenfels. I. Het nieuw gekozen lid B. van Asperen Ver- venne legt den zuiveringseed en den ambtseed af en neemt zitting. II. Tot wethouder wordt benoemd nu. J. G. de Witt Hamer met 7 van de 12 stemmen. (Jhr. m'. Pompe van Meerdervoort bekwam 3 en de heeren B. M, den Boer en jhr. van Swinderen ieder éen stem.) Nadat de voorzitter den heer Hamer heeft ge vraagd of deze zich dadelijk omtrent de al- of niet waarneming wenscht uit te laten of van den termijn van beraad bedoeld in artikel 85 der gemeentewet wenscht gebrüik te makenver klaart de heer Hamer, dat er naar zijne meening vele schaduwzijden aan deze betrekking, die ge woonlijk als een eerepost wordt beschouwd, ver bonden zijndoch dat hij waar de raad vertrou wen in hem toont te stellenbereid is een proef te nemen. Hij dcet een beroep op de welwillend heid van den voorzitter en van den oudsten wet houder. De voorzitter betuigtdat de benoemde steeds op zijn steun kan rekenen en beveelt zich weder- keerig in de welwillendheid van deze aan, om samen te werken in het belang der gemeente. III. De notulen der vorige vergadering worden nadat zij op verzoek van den heer van Hoek aangevuld zijn met de door hem in de vorige vergadering gedane verklaringdat hij de benoe ming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs aanneemt, goedgekeurd. IV. De voorzitter deelt vervolgens den afloop van verschillende aanbestedingen mede, alsmede dat Francina Bal eervol ontslagen is als helpster aan de bewaarschool voor on- en minvermogenden en vervangen is door C. Wessel, thans 2e helpster; dat het onderhoud van het stukadoorwerk op de zaal boven de beurs zal worden hersteld en onder de Zaterdag plaats gehad hebbende aanbesteding was begrepen, en ten slotte dat van het comité tot wering van schoolverzuim haar belangrijk verslag is ingekomen. V. De ingekomen stukken zijn: a Missive van den heer commissaris des konings, waarin deze, namens Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken bericht, dat de traverse door de voorstad door het rijk zal worden her steld en dat de heer hoofdingenieur van den wa terstaat daaromtrent aangeschreven is. Na eenige discussie wordt dit schrijven voor notificatie aan genomen 5 van gedeputeerde staten bericht van ontvangst van de gewijzigde verordening op het bouwen enz. Voor kennisgeving aangenomen c van hetzelfde college goedkeuring van het besluit tot onderhandsche verpachting van het vischrecht. Als boven; d als boven van het besluit tot afkoop van cijns door een afstand van grond aan G. Verburg. Als boven; e brief van mevrouw de douairière van Lijnden, houdende dankbetuiging voor 'sraads blijk van deelneming in het overlijden van haren echtgenoot. Voor notificatie aangenomen. g een schrijven van den benoemden leeraar Diehl, dat hij vooralsnog niet in functie kan treden uithoolde dat te Enkhuizen de bepaling bestaat dat het ontslag twee maanden voor het vertrek moet gevraagd worden; h Van het bestuur der gemeente-apotheek re kening van die administratie, verzonden aan de financieele commissie; «Van burgemeester en wethouders het jaarver slag over 1875; van de financieele commissie rap port omtrent het voorstel tot verhooging der jaar wedden van de hulponderwijzeressen, gerenvoieerd aan burgemeester en wethouders. VI. Overeenkomstig het rapport van burge meester en wethouders wordt het voorstel in de vorige vergadering door den heer van Hoek gedaan om den grond bij de Koebarrière niet in erfpacht uit te geven, maar dien het eerste jaar te ver pachten Voor het bezaaien met beetwortelen en vervolgens te beplanten, aangenomen, en bet verzoek van A, Smit, om aldaar voor den bouw van een huis terrein in erfpacht te bekomen, afgewezen. VII. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie wordt met 11 stemmen benoemd de heer H. Ja- pikse. De heer J. J. Ochtman bekwam éen stem. VIII. Van het gastjiuisbestuur is bericht ont vangen dat het armbestuur zich bereid verklaard heeft de renten van het te leenen bedrag van 35000 voor zijn rekening te nemen ook als het gasthuis zelf de gelden opneemt zulks echter met bedingdat de gemeente Goes de aflossing van 1000 in het jaar garandeert. Wordt besloten om bijalhien het gasthuis machtiging krijgt tot het opnemen dier gelden de aflossing te garandeeren, op den voet, als het armbestuur zulks wenscht. IX. De voorzitter zegt, dat het uur te ver ge vorderd is om nog al de punten der agenda te behandelen; een is er dat urgent is, namelijk het plan tot verbouwing der meisjesschool en het voor stel omtrent het vinden der kosten daarvan. De financieele commissie rapporteertdat zij zich met de inrichting van de meisjesschool zooals die door burgemeester en wethouders ontworpen is kan vereenigen en geeft in grove trekk en aan op welke wijze, naar hare meening, de kosten het best kunnen gedekt worden. Dit denkbeeld nader door burgemeester en wethouders uitgewerkt, wordt evenals het bouwplan met 11 van de 12 stemmen goedgekeurd. De heer B. v. Asperen Vervenne onthield zich van medestemmen op grond van niet genoegzame bekendheid met deze zaak. Daarna is de vergadering gesloten. De derde lezing van het wetsontwerp betreffende de overdracht van Pruisische spoorwegen aan het Duitsche rijk in de Pruisische kamer werd door von Bismarck niet bijgewoond. Waarschijnlijk was hij zoozeer overtuigd van de aanneming van zijn voorstel dat hij het niet noodig achtte nog maals op te treden om het te verdedigen. Trou wens hij wist zeker, dat het een machtigen verde diger zou vinden in Lasker, die met zijn gewone scherpzinnigheid en welsprekendheid voor het ont werp in de bres sprong. Deze verlangde echter, dat tevens zou worden voorzien in het toezicht op de spoorwegen en stelde daarom voor dat de kamer zou besluiten de regeering uit te noodigen cm, voor het geval de Pruisische staatsspoorwegen aan het rijk mochten worden overgedragen, tevens het recht van toezicht op de spoorwegen door het rijk zou worden overgenomen. Dit denkbeeld is zoo volkomen logisch en de verwezenlijking er van moest, zou men zeggen, een zoo consequent gevolg van de toepassing van het plan van von Bismarck wezen, dat er eigenlijk geen afzonderlijk besluit voor noodig was. Toch zou het kunnen gebeuren, dat bij een eventueele overneming, indien er niet uitdrukkelijk in wordt voorzien, sommige staten hun recht van toezicht zouden willen handhavendat dan het doel van den maatregel zou worden gemist en deze groo- tendeels een fictie zou worden is boven allen twij fel verheven. Gesteld al dat een lijn, die ver schillende landen doorlooptwordt geëxploiteerd en geadministreerd door het rijk, maar in de verschillende landen aan andere bepalingen om trent het toezicht is onderworpen, dan zal daar door onophoudelijk botsing en gehaspel ontstaan, die groote hinderpalen voor een goede exploitatie zullen wezen. Of de Pruisische regeering eene bepaling als door den heer Lasker werd voorge steld over het hoofd heeft gezien dan wel of zij een achterdeurtje wilde openhouden moet in bet midden worden gelaten, maar zeker is dat zij zich misschien wel om zich niet van zijn steun té berooven met zijn voorstel zonder eenige bedenking vereenigde. Het werd dan ook door de kamer aangenomen evenals het geheele wets ontwerp; dit laatste met 216 tegen 160 stemmen. De bemoeiingen van keizer Frans Jozef in zake de Oostenrijksch-Hongaarsche onderhandelingen hebben tot een gewenscht einde geleid. In den eergisteren onder zijne voorzitterschap gehouden gemeenschappelij ken ministerraad is over alle pun ten, zelfs over dat betreffende de verteringsbe lasting, volkomen overeenstemming verkregen. De vastgestelde voorstellen zullen gelijktijdig aan de vertegenwoordigingen der beide landen worden voorgelegd en de respectieve regeeringen hebben zich voor de verdediging en invoering van die voorstellen solidair aansprakelijk gesteld. De be slissing zal dus nu van de kamers afhangen, en daarvan tevens het lot der Cis- en Transleitaan- sche kabinettenwant mocht het ontwerp door een van de beide kamers of door beide worden verworpen, dan zal het betrokken ministerie genoodzaakt zijn af te treden. Omtrent de operatie van Moektar Pacha loopen de berichten nog sterker uiteen dan gisteren. Een nader telegram uit St. Peters burg bevestigt het geen reeds door Havas is medegedeeld, dat Moek tar Pacha niet in Niksich is geweest. Meer en meer blijkt uit de zijdelingsche berichten, dat de zoo hoog geprezen proviandeering slechts gedeel telijk is gelicht. De Tnrksche generaal is niet verder gegaan dan Grisciski vanwaar 300 vrach ten levensmiddelen, door de bevolking, het garni zoen van Niksich en eenige soldaten van Moektar binnen dé vesting zijn gebracht. Deze voorraad is slechts voor drie weken voldoende en daaren boven zijn de soldaten van Moektar, die hebben geholpen, te Niksich moeten blijven, waardoor het aantal monden aldaar weder is vermeerderd, want de weder aanrukkende opstandelingen verhinder den hen de vesting te verlaten en hebben de ver dere proviandeering belet. Al vechtende is Moek tar Pacha tot Slostott aan den noordelijken ingang der passen van Douga geretireerd, alwaar hij door de opstandelingen werd ingesloten. Volgens latere geruchten had hij zich een doortocht gebaand, doch dit is nog niet met zekerheid bevestigd, tenzij men geloof zou willen hechten aan desnor- kende berichten uit Konstantinopel die nog ante- rieur zijn aan het St. Petersburgsche telegram. Weldra zal de werkelijke staat van zaken aan den dag komen. Bij een speciale boodschap heeft de president der Vereenigde staten van Noord-Amerika de beide huizen van het congres uitgenoodigd de opening der tentoonstelling te Philadelphia op den lGen dezer bij te wonen. ii. Niet minder dan het hoofdgebouw munten de andere gebouwen uit, waarin de schatten dei- oude en nieuwe wereld te Philadelphia zullen wor den tentoongesteld. Het paviljoen der schoone kunsten (Memorial Hall) wordt als het best ge slaagde van alle nevengebouwen geroemd. Het is uitsluitend gebouwd uit fondsen in den staat Penn- sylvanie voor dat doel bijeengebracht. Daar het bestemd is om te blijven staan is het, teneinde het zooveel mogelijk voor brandgevaar te behoeden, uit graniet en baksteenen gebouwd, terwijl het op een heerlijk punt is gelegen, waarvan men Phila delphia en de Schuylkill kan overzien. In renais sance stijl gebouwd wordt het centrum gevormd door een koepel van 120 voeten hoog, die in een rotonde uitloopt waarop zich het beeld van Colum- bië verheft; rondom de koepel zijn vier andere beelden geplaatst, de vier werelddeelen voorstel lende. In de in het midden gelegen hoofdfacade bevindt zich een ruime, prachtige entrée met een stoep van 70 voeten breed er voor. Drie ijzeren deuren van 40 voeten hoog met bronzen paneelen, geven toegang tot de verschillende zalen die in denzelfden stijl als het gebouw zijn versierd, en die onderling gemeenschap hebben met de hoofd zaal, die een hoogte van 80 voeten heeft; deze zaal en de gaanderijen kunnen gemakkelijk 8000 personen bevatten. Hare afmetingen zijn bijna dubbel zoo groot als die van de grootste zaal in de Vereenigde Staten. Eindelijk bevindt zich aan de noordzijde van het gebouw een reusachtig bal kon, dat de paviljoens aan de zijden onderling ver bindt, een lengte van 275 voeten heeft en vanwaar men het geheele park kan overzien. Alle galerijen evenals de middenzaal ontvangen het licht van bovenalleen de paviljoens worden op zijde verlicht; deze zijn speciaal bestemd voor de beeldhouwkunst. De binnenmuren van het ge bouw hebben een oppervlakte van 75,000 vier kante voeten, bestemd om met schilderijen te worden behangen. De glazen daken zijn alle dubbelhet bovenste dak is van gewoonhet onderste van gepolijst glas, volgens het stelsel in de schilderij-galerijen van het museum van South Kemsinigton te Londen. Het machine-gebouw (Machinery building) ver heft zich ten westen van het hoofdgebouw. Het beslaat eene oppervlakte van 15 acres en bevat een zaal van 1400 voeten lang bij 360 breed, met een nevenzaal in het midden van 208 voeten bij 210. De lichte en tevens sterke constructie is zeer opmerkenswaardig en het is bijna onmogelijk er een tijdelijk gebouw in te zien. Twee hoofdgan gen verdeelen het in drie gedeelten. De verlen ging van het transept, geflankeerd door twee lage zijden, is voor de hydraulische machines gere serveerd. Al het mogelijke is gedaan om de overbrenging van de beweegkrachtdie gratis aan de exposan ten wordt verstrekt, gemakkelijk te maken. Tot dit doel is op een hoogte van 20 voeten van den grond een dubbele rij drijfassen aangebrachtzoo wel in het middelstuk als in de beide lagere gedeelten. De hoofdas wordt gedreven door twee enorme machines van Carliss van 1400 paarden krachten. Daarenboven kan telkens wanneer de noodzakelijkheid daarvoor zal zijn erkendbijzon dere drijfkracht worden verschaft. In het bijgebouw voor de hydraulische werk tuigen bevindt zich een ontzaglijk waterreservoir, aan welks uiteinde een waterval is gevormd van 35 voeten hoog bij 40 voeten breeddie door speciaal daarvoor opgerichte pompen zal worden gevoed. In dit gebouw zal men de zeldzaamste en talrijkste verzameling van werktuigen voor fabricage zien, die ooit is bijeengebracht, en men twijfelt er niet aan of dit gedeelte zal een van de nieuwste en belangrijkste van de geheele tentoon stelling wezen. Het gebouw voor den tuinbouw (Horticultural building) is geheel op kosten van de stad Phila delphia gebouwd, die zich deze uitgaaf heeft ge troost om aan Fairmount Park nieuwe aantrek kelijkheid bij te zetten. Schilderachtige valleien langs de oevers der rivier omgeven dit gebouw en scheiden het ten zuiden van het paviljoen der schoone kunsten, ten noorden van het gebouw voor de producten van den landbouw bestemd. Om den toegang gemakkelijk te maken heeft men over de ravijnen sierlijke bruggen gelegd van 500 voeten lang bij 60 breed, niet alleen voor voet gangers, maar ook voor rijtuigen en spoortreinen. De oppervlakte van het gebouw beslaat ongeveer lj acre; het is in Moorschen stijl, geheel uit mar mer, ijzer en glas gebouwd. Het centrum bestaat uit een serre van 230 voeten lang en 55 voeten hoog, waarin zich 8 springfonteinen bevinden verschillende andere serres buiten de hoofdserre geplaatst, maar door gaanderijen en terrassen er mede verbonden, verschaffen het geheel een hoogst oorspronkelijk en schoon aanzien. Trappen van blauwen steen geven toegang tot de hoofdingangen. Eondom het gebouw bevinden zich zorgvuldig toebereide terreinen, bestemd voor ontwerpen, plan nen en bezaaiing. Deze terreinen vormen een serie tuinen. Het gebouw voor landbouw-producten bestemd (Agricultural building) is door een vallei van dat voor den tuinbouw gescheiden en is bijna geheel van hout en glas vervaardigd. Zijn oppervlakte beslaat 10 acreshet bestaat uit een groot middel schip, doorsneden door drie transepten van gothi- sche bogen. De stallen voor paarden, hoornvee, enz. zijn in groote gangen rondom dit gebouw; een afzon derlijke gang is bestemd voor wedrennen met paarden. Oostburg, 3 Mei. De aanvoer van granen was heden tamelijk groot, en vooral van gerst en tarwe. Voor laatstgenoemd artikel, benevens voor paardenboonen, bestond goede vraag, doch gerst was alleen begeerd in de wichtigste qualiteiten, waarvoor iets meer is besteed, blijvende de lichte soorten nauwelijks prijshoudend. Zomergerst moest men zelf lager afgeven. Voor tarwe en paarden boonen weiden hooger prijzen besteed. Overige graansoorten onveranderd. Men betaalde voor tarwe in puike en goede soorten 9.75 a f 9.60, ordinaire f 9.50 a 9.25, mindere en blauwe f 9 a ƒ8.50; rogge 7.10 a f 6.80; wintergerst 6.40, f 6.25 a 6; zomergerst f 6, f 5.75 a f 5.50; haver f 4.50, f 4 a f 3.50; paardenboonen f 8.75, f 8.50 a 8.25; erwten 10.50 f 10 a f 9.50; kanariezaad werd op f 47 per 100 kilo gehouden. Middelburg 4 Mei. Uit Walcheren was de aan voer van wite boonen en tarwe kleinvan de overige artikelen zeer onbeduidendvan buiten was zeer weinig aangevoerdin tarwe kon niet veel voor buitenlandsche verzending worden ge daan daar de landlieden te hooge prijzen vorder den; jarige Walchersche tarwe van den zolder zonder verandering a f 10 verkocht, nieuwe goede dito f 0.20 hooger en f 9.75 a 9.80 betaald; rogge f 7.50 en wintergerst op f 6.30 gehouden de laatste zonder koopers, Zeeuwsche zomergerst f 5.90 afgegeven puike Walchersche zomergerst eender f 6.25 gekocht; dito witte boonen f 0.15 a f 0.25 lager en voor f 10.50 a f 10.60 losge laten dito bruine boonen f 0.25 hoogerf 14.50 a f 14.75; dito paardenboonen blijven gezocht en onver?nderd a 8.60 gekocht; dito groene erwten opgeruimd. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd: 1 paard, 1 vette vaars, 8 kalf koeien, 3 vare koeien, 15 stuks jong vee, 2 vette kalveren, 2 schapen63 magere varkens. De gemiddelde prijzen waren, 1 paard 75; 1 vette vaars 75 a 80 cent per kilogram; kalf koeien 160 a f 175; varekoeien f 40 a 110, jong vee 20 a 70, vette kalveren 14 a f 20, schapen f 20 a f 30, magere varkeus f 12 a f 25. gemiddelde marktprijzen. Versche boter f 1.10 a f 1.20eieren per 100 stuks 2.80. g®rüaen van effecten. Amsterdam4 Mei. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 62jj dito dito dito .3 74$ dito dito dito 4 98$ Aand. Handelmaatschappij. 5 103 dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 f 94 dito dito Amsterdam 3 95 België. Certificaten bij Rothschild. 2$ pet. Frankr. Inschrijvingen3 63$ dito5 101 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101$ Certific. Inscr. 5e serie 5 77$ Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. 5 89$ dito f 1000 1864 5 101$ dito L. 100 1872 5 „96$ dito L. 100 1873 5 96$ Loten 18645 f 331 Loten 1866. .........5 323 Oblig. Hope &C°. Leen. 1860. 4j pet. 92 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4L. 4 75$ Obligatiën 186769 4 82 Certificaten6 52$ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 257 Oblig. dito4$ pet. 86 dito dito4 f Aand. Kiew-Brest5 „116 dito Baltische spoorweg. 3 123$ Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 99$ dito dito Jelez-Griasi. 5 f 231 dito dito Jelez Orel 5 pet. 99$ dito dito Charkow Azow 5 92$ Polen. Schatkistobligatiën4 pet. 80$ Aand. Warschau-Bromberg. 4 61$ dito dito Weenen. 5 116 Oostenr. Oblig.metal.inzilv.Jan./Juli. 5 pet. 57$ dito dito April/Oct. 5 57$ dito in papier Mei/Nov. 5 54$ dito dito Febr./Aug. 5 54$ Aand. Nation, bank3 f 872 Loten 1860 5 555 dito 1864 132 Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 67$ Italië. Certific. Amsterdam5 68$ Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 99$ Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 12$$ dito Binnenlandsche3 12$ Portugal. Obligatiën3 51$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 10$ Obligatiën 1869 6 f 34 Egypte, dito 1868 7 pet. 42$ dito 1873 7 „43

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3