Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Rechtzaken. lmt| Verkoopingen en aanbestedingen, Thermometerstand, Gemeenteraad van Middelburg, wij meenden dat die beraadslaging, welke naar het rapport te oordeelen, niet veel te beteekenen zou hebben, reeds gehouden en het ontwerp met een zeker aantal andere van even weinig omvang, onder den presidialen hamer dooi'gegaan was. Yan het Dagblad vernemen wij nu dat het ont werp op verlangen der régeering indertijd voor- loopig van de orde van den dag afgevoerd is en dat het in dit zittingjaar, onder n° 19 der stuk ken, weder door de regeering is aangeboden. Dit laatste konden wij niet weten. Op onze lijst der kamer-stukken staat nn 19 nog altijd oningevuld- Het schijnt dat de lands drukkerij voor de Haag- sche bladen eene vlugheid en beleefdheid aan den dag legtwelke wij provincie-mannen niet mogen ondervinden. Wat hier echter van zij, nu het ontwerp nog niet aangenomen iswordt de zaak zooveel te beter. De kamer heeft nu over de wijziging nog haar oordeel uit te spreken en indien de gemeente raad van Neuzen, gelijk wij uit de Neuzensche courant vernemen, voornemens mocht zijn zich voor de belangen dier gemeente, welke bij het tractaat zoo nauw betrokken zijn, tot de kamer te wenden, dan weet hij althans zeker dat hij niet met eene afgedane zaak aankomt. "L' Te Ylissingen is heden binnengekomen de Noord- duitscbe stoomboot Fried. Krupp, gezag v. Ar nolds, van Bremerhaven in ballast naar Shields. Van Vlissingen vertrokken de Engelsche stoom boot Prud hóe Castle in ballast. middelbaar onderwijs. Benoemd, met ingang van 1 September a.tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden L. Nautaleeraar aan het gymnasium aldaar. leger. Voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië de le luitenants J. N. Harde man van het instructie-bataljonen J. T. Le Maire, van het 2e regiment infanterie. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht in Nederlandsch-Indië tot officier van gezondheid 2e klasse, F. J. A. Czurda, civiel geneeskundige. De arrondissements-rechtbank heeft heden den voormaligen bewaarder le klasse in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhierdoor wiens achteloosheid den 9™ November jl. een dei- mannelijke gevangenende veroordeelde A. de Vos, gelegenheid heeft weten te vinden om te ontvluchtenbij verstek schuldig verklaard aan het door onachtzaamheid laten ontkomen van een gevangenedie tot dusver niet opnieuw gevat of in het huis van verzekering alhier teruggebracht is. In overeenstemming met het gevoelen van den substituut-officier van justitie (die veroordeeling tot acht dagen cellulaire gevangenisstraf eischte, doch op het onbesproken gedrag en de verzwakte geestvermogens van den beklaagde wees als ver zachtende omstandigheden), heeft ook de rechtbank verzachtende omstandigheden aangenomen en den beklaagde bij verstek veroordeeld tot drie dagen gevangenisstrafin eenzame opsluiting te onder gaan. Na eergisteren avond voor hare leden en be gunstigers in het Schuttershof hare veertiende die bleeke kinderen aan, overdenkende hoe zij ze op hare hand zou kunnen krijgen, hetgeen haar een der moeielijkste dingen ter wereld toescheen. Eindelijk kwam zij op den vernuftigen inval eens te zingen. Plotseling draaide het statige tweetal zich weêr op zijne assen rond, staarde haar aan en staakte het spel totdat het deuntje uit was; en toen gebeurde er iets, waarvan de jaarboeken der kinderkamer van Brentburn geen tweede voor beeld vermeldden. Charley namelijk nam zijn duim uit zijn mond, keek haar met zijne grijze oogen aan en zei uit eigen beweging: „Nog eens." „Kom dan hier op mijn schoot," antwoordde Cecily, hem hare hand toestekende. Charley had een oogenblikje een inwendigen strijd tusschen vrees en aangroeiend vertrouwen, en zich daarop, door op de blokkendoos te leunen, oprichtende, kwam hij langzaam naar haar toe, ofschoon een waak zaam oog op hare bewegingen houdende. Toen hij echter eenmaal op haar schoot was aangeko men, bevond hij er zich op zijn gemak. Zij was vriendelijk voor hem en had een breeder schouder om tegen te rusten, een langer arm om hem te omvatten dan Antje. „Nog eensherhaalde hij dus, en stak zijn duim in den mond met de hou ding van een kenner die zich volkomen op zijn gemak gezet heeft, om een stuk, dat op zijn be paald verlangen zal worden uitgevoerd, ten volle te genieten. Cecily had de knaapjes eens voor al gewonnen. Harry was te veel verbaasd, dat de directie hem aldus ontging, om er eenig verzet tegen te doen, buitengewone vergadering te hebben gehouden, trad de rederijkersvereeniging „Or.s Genoegen" gisteren avond in den schouwburg a'ihier op. Beide avonden werd, met gewaardeerde medewerking van een lid der onderofficieren-vereeniginghet tooneelspel „De Gebochelde, of de moord in de slotgracht van Caylus", bewerkt door P. Regland, in costuum opgevoerd. Die opvoeringen mogen weder zeer goed geslaagd worden genoemd. De titelrol en verdere hoofdrollen werden verdien stelijk vervuld. Ook de costumes waren net. Het doel der openbare opvoering in den schouw burg de voorstelling had plaats ten bate der Vereeniging tot het bezoeken der armen werd mede, te oordeelen naar het zeer groot aan tal aanwezigenbereikt. Dit laatste is zeker, meer nog dan de verworven toejuichingen van het publiek, de beste voldoening voor de medewerkers. Z. K. H. prins Hendrik heeft zijn gewoon jaar lij ksch bezoek te Delft gebracht bij het graf zijner voor vier jaren hem door den dood ontrukte gemalin en het graf met een krans van groen en bloemen getooid. Onze landgenoot, dr. A. van der Linde, wiens historisch-litterarische bibliographisehe en wijsgeerige werken in de geleerde wereld te Beriijn in hooge achting staanis door de Prui sische regeering benoemd tot bestuurder der lands- boekverzameling te Wiesbaden. Op de inteekeningslijsten van het Roode Kruis in Ned.-Indië is reeds ingeschreven voor een bedrag van 56,578behalve een aantal giften in goederen verkwikkingsmiddelenlectuur enz. Gisteren morgen is het standbeeld van Rem brandt te Amsterdam van het voetstuk afgenomen- en op planken en rollen geplaatstzoodat het vervoer naar, de Botermarkt gemakkelijk geschie den kan. Het beeld weegt ruim 6000 kilo en werd vóór 24 jarenden 8en Mei 1852, op het voetstuk geplaatst. De vrees voor ongeregeldheden onder de veenwerkers te Sloten is grootendeels verdwenen. De eischen der werklieden zijn gedeeltelijk inge willigd en hun loonen met 3 a 4 stuivers per roede verhoogd. Men hoopt dat het werk spoedig hervat zal worden. Gedurende het jaar 1875 bedroeg het aantal landverhuizers uit Nederland naar Amerika 585 personen, zijnde 171 mannen, 123 vrouwen en 291 kinderen, meerendeels behoorende tot den minge- goeden stand. Het grootste aantal van alle pro vinciën leverde Zeeland, zijnde 150 personen. Op eene vergadering van aandeelhouders der Bel gische bank, welke Dinsdag te Brussel gehouden is, werd besloten aan commissarissen het uitbren gen van een uitvoerig rapport op te dragen be trekkelijk de door het bestuur overgelegde stukken waaruit de tegenwoordige toestand der bank, na den diefstal door den kassier 't Kint de Rodenbeke gepleegd, blijkt. Dat rapport zal uiterlijk den 15en Juni aan de belanghebbenden moeten worden medegedeeld. De heeren Fortamps, gouverneur der bank, Coke, vice-gouverneurSabatier, Vandevin en Gendebien, directeurenhebben zich bereid ver klaard, ofschoon zij in beginsel niet de verant woordelijkheid voor het gebeurde op zich nemen, om persoonlijk een gedeelte der veroorzaakte schade te helpen dragen, de eerstgenoemde tot een bedrag van 1,400,000 franken de tweede voor 225,000 franken, en de drie directeuren respective!ijk voor 500,000, 400,000 en 100,000 franken. Omtrent de verantwoordelijkheid heeft de ver gadering nog geen besluit genomen. In een vol gende vergadering, welke op den 4en Juli bepaald is, zal een nieuwe raad van bestuur worden benoemd. Terwijl te Weenen de OostenrijksckeenHon- gaarsche ministers onder voorzitterschap van keizer Frans Jozef onderhandelingen voerden over een maar volgde zijn broertje in sprakelooze verwon dering en leunde tegen hare knie aan. Cecily zong nu een liedje voor ben, dat zoo weinig let terkundige en muzikale waarde had, dat ik den verfijnden lezer niet durf te ergeren door het te noemen; doch Harry en Charley riepen op hunne manier bis, en de laatste, te veel in vervoering om er aan te denken dat hij zijn duim uit zijn mond moest nemen, zei met een dikken tong„Wog eews." „Maar, o, o, wat zal dat een tijdverlies geven!" zet Cecily, toen zij met de kinderen naar den tuin gegaan was en daar een karpet uitgespreid had waarop zij mochten spelen. „Doch als wij Antje laten gaan, zal er althans een mond minder be hoeven opengehoilden te worden, en dat is al veel. Gij moet mij wat komen helpen, Mab, terwijl ik brieven ga schrijven." „Aan wie wilt gij schrijven?" vroeg' do jongere zuster. „Ik zal u gaarne helpenmaar zoüdt ge 't Antje niet deze maal nog-willen vergeven en haar laten blijven?" „Ik kan mij in mijn eigen huis de wet niet laten stellen," antwoordde Cecily, haar hoofd Opheffende meteen air, dat Mab zelve.eenigszins ontsteld deed staan. „En vroeger of later, moet het toch ge beuren. Waar wij ook heengaan, ben i k het die voor de kinderen te zorgen zal hebben, t Zal aanvankelijk wel lastig zijn, maaf 'tzal mij ge makkelijker gaan vallen naarmate ik meer van hen begin te houden. Wij behooren nu van hen te houden, Mab." Lachend keek Mab naar de kinderen en ant- nieuw handels- en tolverbond tusschen de beide landenwerd door de studeerende jongelingschap te Pesth een groote demonstratie gehouden ten gunste van een zelfstandig tolgebied en een zelf standige bank in Hongarije. Met 500 fakkels trok de stoet in de eerste plaats naar de liberale clubalwaar een beroep werd gedaan op de libe rale volksvertegenwoordigers ter verkrijging van de verlangde zelfstandigheid. Vervolgens begaf men zich naar de club der onafhankelijkheids partij alwaar de president in een uitvoerige rede niet alleen het verlangen der demonstranten bil lijkt, maar daarenboven betoogde, dat Hongarije ook een zelfstandig leger moest hebbenomdat zonder een zelfstandige militaire organisatie Hon garije niet over zijne financiën kon beschikken, geen staatgeen volk geene natie was. De af gevaardigde Ernst Simonyi maande de bevol king aan op den thans ingeslagen weg van zelf kennis en zelfwaardeering voort te gaande stom van den geestdrift zou alle hinderpalen tot ver krijging van het verlangde uit den weg ruimen. De Belgische senaat heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij het traktement voor de openbare onderwijzers wordt vastgesteld op een minimum van 1000 fran ken, evenals dat tot regeling van het pensioen der onderwijzers. België zal dus ook zijn minimum- lijders hebben. Een ergerlijke gebeurtenis had op Goeden Vrijdag van dit jaar in de katholieke kerk te Soncino nabij Cremona plaats. De voorstelling van den dood des Heeren was daar zoo natuur lijk nagebootst dat op het kruis, hetwelk in een soort van graf was neergelegd, een levende oude man lag die den dooden Christus moest voorstellen. Een zwarte sluier die over hem lag uitgespreid liet echter duidelijk genoeg ontdekken, dat het indi vidu zich in volkomen paradijscostuum bevond, te meer daar vier groote kaarsen de voorstelling duidelijk verlichtten. Toen de geloovigen werden binnengelaten drongen zij om het graf heen en een kind had het ongeluk in zijn nieuwsgierigheid een van de waskaarsen om te stooten die op „het lijk" viel, waardoor de sluier onmiddellijk in brand geraakte. De gewaande Christus sprong ijlings op en vloog als een pijl uit den boog door de rijen der verbaasde vrouwen de kerk uit. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaardenwaarop door het departe ment van marine op den 12en Mei aanstaande zal worden aanbesteed de levering van houtwaren, ijzerwerkkoper tinloodzink blikkolen, turf, verfwaren, vlaggedoek, zeildoek, huiden of lederkaarsenroetglas enz. 3 Mei. 'sav. 11 u. 43 gr. 4 'smorg. 7 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 55 gr. 'sav. 6 u. 50. Zitting van Woensdag 3 Mei. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Snouck Hurgronje, Dronkers en Snijders met, en Jeras zonder kennisgeving. Na de resumtie der notulen wordt gelezen eene missive van den heer Mathon, die, daar hij door zijne overplaatsing naar Amsterdam heeft opge houden lid van den raad te zijnontslag verzoekt als lid der plaatselijke schoolcommissie en als lid van het bestuur der godshuizen. Dit ontslag wordt verleend, onder dankbetuiging aan den heer Mathon voor zijne aan de gemeente bewezene diensten. Van de schoolcommissie zal eene aanbeveling, van het bestuur der godshuizen eene voordracht van twee personen ter vervulling der alsnu ontstane vacatures gevraagd worden. De voorzitter deelt mede, dat tusschen het woordde: „Ik heb geen hekel aan hen; 'tzijn kluchtige kereltjes, die er uitzien alsof zij honderd jaar vóór hun tijd geboren waren. Ik geloof eigen lijk dat het in 't geheel geen kinderen zijn, maar oude mannetjes, die veel meer weten dan wij, en dat Charley heel wat zou kunnen vertellen, als hij wilde. Er zit veel in hem, als hij zijn duim maar uit zijn mond verkoos te halen." „Charley is mijn jongen," zei Cecily; „van hem houd ik het meest." „Ik ook," verklaarde Mab, „hij is de kluchtigste. Gaat gij hier schrijven?" „Ik moet het oog op hen houden," zeï Cecily op een toon, waaruit het gevoel van hare verant woordelijkheid sprak. Zij was bovendien ingenomen met de overwinning, die zij op de kinderen behaald had en beschouwde het als Van 't hoogste belang den „invloed" niet te verliezen, dien zij had ver kregen. Zij had dus haar schrijflessenaar naar buiten gebracht (een net meubeltje van rozenhout met geelkoperen beslag) en daarmede onder den ouden moerbezieboom plaats genomen, waar de wind telkens onder haar papier speelde en hare lokken tegen haar gelaat deed wapperen. Het was een zoo aardig tafereel als men in een tuin zien kon. Doch wanneer men wist wat nu Cecily's taak was, kwam er een schaduw over dit bekagelijke tooneei. Zij had twee brieven te schrijven, en nog iets onaangenamers dan brieven, namelijk eene advertentie iü de G u a r d i a n. Dit laatste was een moeielijk werk en ontperste meüigen zucht aan die jeugdige borst. dagelijkseh bestuur en de plaatselijke schoolcom missie een verschil van gevoelen is ontstaan om trent het personeel der hulponderwijzeressen op de school van mejuffrouw Achilles. De school commissie heeft zich tot den raad gewend om de zaak te beslissen. Daar het voor burgemeester en wethouders moeilijk is een prae-advies te geven, stellen zij voor de stukken te stellen in handen eener speciale commissie. Hiertoe besloten zijnde, wijst de voorzitter tot leden dier commissie aan de heeren Luteijn, Damme en Fokker. Vervolgens wordt goedgekeurd eene door het burgerlijk armbestuur ingezonden gewijzigde be grooting voor 1875. De subsidie der gemeente komt daarop f3000 minder voor dan geraamd was. Van gedeputeerde staten van Zeeland zijn inge komen de besluiten op de reclamaties tegen de plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor het loopende jaar, te weten: a C. H. J. van Benthem Jutting, overgebracht uit de 18e naar de 15e klasse. b J. J. Beunke, overgebracht uit de 12« naar de 10e klasse. c J. Janse, overgebracht uit de 7e naar de 5e klasse. d W. Janse, overgebracht uit de 5" naar de 3e klasse. e Ph. J. J. le Marchand, aanslag gehandhaafd. f D. J. Bekaar, aanslag gehandhaafd. g J. J. Verbrugh, aanslag gehandhaafd. Ji C. P. van den Houte Willems, wed. H.Hen- gelaar, aanslag gehandhaafd. Het kohier wordt dienovereenkomstig gewijzigd en bedraagt alsnu ƒ70,742.471, of 83.22 minder. W. Uijterschout heett bijadres verzocht dat hem verkocht worde eene uitgestrektheid grond, groot 200 centiaren, liggende aan den Koude- kerkschen weg. Burgemeester en wethouders stel len voor dit verzoek in te willigenmits de adres sant ongeveer 263 centiaren koopedaar de gemeente anders eigenares zou blijven van een klein hoekjedat geene waarde zou hebben, en wel tegen een prijs van ƒ3 per centiare. Zon der hoofdelijke stemming wordt alzoo besloten. Van J. H. van Eldijk jr. is een adres ingeko men waarin hij te kennen geeftdat hij de zaak in brandstoffen van den heer J. Agelink van Ren- tergem heeft overgenomen. Daar de grond van het pakhuisstaande in de Bogardstraat D n° 37, erfpacht is en deze 31 December 1878 eindigt, verzoekt hij haar voor den tijd van 25 jaren te verlengen. Burgemeester en wethouders stellen voor het verzoek in te willigenonder bepaling datbijal dien iemand zich mocht aanmelden bereid om op dien grond een woonhuis te bouwende gemeente ten allen tijde de erfpacht zal kunnen opzeggen en bedoeld terrein zonder eenige schadevergoeding in gebruik nemenbinnen drie maanden na de opzegging. Zonder hoofdelijke stemmming wordt dienover eenkomstig besloten. Hangende de quaestie tusschen het gemeente bestuur en gedeputeerde staten over de voorwaarde der traktementsverhooging van de hulponderwij zers welke aan de beslissing van den koning is onderworpen, stellen burgemeester en wethouders voorter voorziening in het gebrek aan hulpper soneel op school C (hoofdonderwijzer de heer van Sluijs), den heer Sandersthans tweede hulpon- wijzer op school E (hoofdonderwijzer de heer van Swers), tijdelijk over te plaatsen als vierden hulp onderwijzer op school C, op dezelfde jaarwedde; en den kweekeling Wanjon od school C tijdelijk aan te stellen als hulponderwijzer op school E op eene jaarwedde van 500. De belanghebbenden en ook de hoofdonderwijzers nemen hiermede genoegen. De heer van Hoek, hoezeer ten zeerste de po gingen van burgemeester en wethouders appre- cieerende om den treurigen toestand op school C te verbeteren, mèent dat die poging weinig af doende zal zijn. Als lid der plaatselijke school commissie heeft hij nog heden die school bezocht en daardoor is zijne overtuiging bevestigd dat de toestand daar zeer treurig is wegens gebrek aan hulppersoneel. Het is daarom dat hij aan burge- meetser en wethouders vraagt, of het niet moge lijk zou zijn op die schooi nog een tweeden hulponderwijzer aan te stellen. De voorzitter is het geheel eens met den heer van Hoek, dat de toestand treurig is, doch het is onmogelijk om daarin te voorzien zoolang de raad van state en de koning geen beslissing hebben genomen in het bekende geschil met gedeputeerde staten. Op de bestaande traktementen zou eene oproeping niet baten, en de hoogere traktementen mogen niet worden toegekend zoolang de besluiten van den raad daaromtrent niet zijn goedgekeurd. Na de door den voorzitter gegeven inlichting „Een bejaard geestelijke, die langen tijd al hulpprediker in éene gemeente heeft gestaan, maar nu door omstandigheden buiten betrekking ge raakt „Zou dat wel goed zijn?" vroeg Mab. „'tls als of papa een lakei of koetsier wasHet klinkt niet mooi 1" „Wij moeten tnaar niet letten op het ffioöi of leelijk klinken," merkte Cecily aan. „Hoe moeielijk is het, zelfs zulk eene kleine advertentie te stellen Wacht, dit zal beter zijn: „Een bejaard geestelijke, die langen tijd als hulpprediker in éene gemeente heeft gestaan, wenscht als zoodanig herplaatst te worden." Maar nu moeten wij iets over zijne richting zeggen, en echter weet ik niet of hij orthodox of liberaal is." „Zeg: van gezonde beginselen," was de raad van Mab; „ik heb dat meer in advertentiën gezien." „Hij is van gezonde beginselen," schreef Cecily, „en bezit eene langdurige ondervinding. Adres met franco brieven bij Ja, waarzoo? Dat is de vraag. Wij kunnen hier toch niet onzen vollen naam en woonplaats zetten?" „Ik ben benieuwd of iemand zich zal aanmelden,' zei Mab. jMaaï indien dat gebeurde, zoudt gij den reflecteerende in dwaling brengen door hem te doen denken: Daar is juist de persoon dien ik zoek. En wat zou hij teleurgesteld wezen Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2