BUITENLAND. Aflvertentiën. Zeetijdingen, Handelsberichten. Thermometerstand, Staten-Generaal. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. gPrij aeaa van effecten. Coupon 3XT0 33 ftLiezensivereeniging „DE GK0NDWET." Justus van Liebig, den beroemden scheikundige, is reeds ruim 90,000 bijeengebracht. Het zal geplaatst worden te Munchen, waar Liebig ge woond heeft. Zaterdag jl. kwam in het stationsgebouw te Gent met tamelijke vaart een trein binnenstoom en terwijl de machinist door de wanhopigste gebaren te kennen gaf dat hij niet bij machte was de loco motief tot stilstaan te brengen. De trein liep dan ook met kracht tegen de borstwering aan het einde der baan die geheel vernield werd, de rij tuigen stormden met een vervaarlijk geweld tegen de locomotief en twee goederenwagens, die geluk kig onmiddellijk achter de locomotief volgden, werden letterlijk als papier in elkaar geschoven, verwonderlijk genoeg, werd niemand ernstig bezeerd. Den machinist gelukte het van den trein af te springen, de reizigers kwamen er met eenige kneuzingen en builen af. Volgens den machinist had hij op het reglemen tair voorgeschreven punt het voorste remtoestel in werking gebracht, maar de achterste rem wilde niet vatten. Deze uitlegging is zeer aannemelijk want indien niet een der beide remtoestellen gewerkt had, dan zou de borstwering, hoe sterk ook, niet in staat geweest zijn om den trein te doen stil houden, maar zou deze tot in het stationsgebouw zijn doorgeloopen. Een dergelijk ongeluk ge beurde voor eenige jaren aan het station der lijn Gent-Eecloo, bij de poort van Antwerpen. Overi gens wordt naar de oorzaken van het ongeval op Zaterdag jl. een onderzoek ingesteld. 2 Mei. 'sav. 11 u. 44 gr. 3 'smorg. 7 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 'sav. 6 u. 49. TWEEDE kamer. Belasting-wetten. Het antwoord van den minister van financiën ..op het voorloopig verslag der tweede kamer over de belastingwetten bestaat uit éen stukofschoon het eeD dwaling was om de verschillende ontwer pen als éen onafscheidelijk geheel te beschouwen De minister was bij die voorstellen van de over tuiging uitgegaandat de opvatting van den finaneieelen toestand dikwijls tot op zekere hoogte te zwart gekleurd was, maar hij heeft nimmer ontkend, en meende steeds daarin door de meer derheid der vertegenwoordiging te worden ge steund, dat men zeer omzichtig en zonder vaste inkomsten prijs te geven een beteren toestand moest scheppen. In dien geest werd de herziening van het tarief der in- en uitgaande rechten ontworpen, en of schoon de minister thans nog een stap verder wil zetten op den weg van vermindering en afschaf fing van tariefrechtenmet behoud van den vleeschaccijnszoo meent hij toch, dat het thans meer dan ooit plicht is zich te beperken tot het meest noodige. In het algemeen kan gezegd worden dat bij tariefwijzigingen uit den aard der zaak het belang van den verbruiker op den voorgrond treedt en dat dit belang er van zelf toe brengen moet om de beschermingdie ons tarief nog oplevertdaaruit weg te nemen en de thans nog belaste eerste levensbehoeften vrij te stellen. Hierdoor zullen natuurlijk tevens handel, scheep vaart en in zekeren zin ook de nijverheid gebaat worden terwijl de minister ook overigens meent, dat zijn voorstellen omtrent het tarief en de ver dere verbruiksbelastingen hebben bewezen, dat hem de belangen dezer gewichtige bronnen van volkswelvaart ter harte gaan. Porto-franco en heffing van accijnsen zijn on- vereenigbare begrippen. Yrijheid van invoer en omzet met daarop volgenden uitvoer is aan de accijnsplichtige goederen slechts op éen wijs te verzekeren, nl. door afschaffing van den accijns. En zoolang hier te lande toezicht op alle invoeren nocdig zal zijn om de heffing al ware het slechts van éen enkelen accijns te verzekeren, zal de toe komst die der commissie van enquête voor den geest zweefde, belaastot het rijk der idealen blijven behooren. De minister voldoet aan het verlangen der groote meerderheid, houdt den vleeschaccijns in stand en laat de tabaksbelasting ter zijde; maar tot afschaf fing van den zeepaccijns en vermindering van de zoutbelasting zijn de voorstellen nog niet gereed, en kunnen bij weglating van de tabaksbelas ting zeker nog niet gedaan worden. Ook de minister had wel gewenscht liever vooraf eene herziening van de directe belastingen ter hand te nemendoch men zie de moeilijkheden niet voorbij der bestaande omstandigheden. Zij, die zouden verlangen dat niet trapsgewijze, maar bij een algemeen, op hetzelfde oogenblik in te dienen voorstel, het geheele samenstel van al onze belastingen aan herziening zou worden onder worpen verlangen, naar 's ministers overtuiging, iets dat nimmer bereikbaar zal blijken. Inmiddels hoopt de minister dat nog in 1876 van zijn voorstellen omtrent enkele belastingwet ten aan de vertegenwoordiging zal kunnen blijken. De minister acht zich onbezwaard het voorstel tot verhooging van den gedistilleerd-accijns tot 57 per hectoliter te handhaven. Nu de meerdere inkomst, die hieruit voor de sdiatkist zal voortspruiten, niet meer noodig is om een gedeelte der opbrengst van den accijns op het geslacht te dekken, komt het hem wenschelijk voor die inkomst aan te wenden tot een meer uitgebreide herziening van het tarief van rechten. Vrijgesteld worden thans: balein, darmsnaren, drukletters, fabriek-, landbouw- en stoomwerktui gen enz.garensgranen en peulvruchten enz. haarpoeder, hout, met uitzondering van houtwerk- huiden, vellen en leder, met uitzondering van be- ïeide pelterijen en zadelmakers-, schoenmakers-, koffermakers- en alle ander niet afzonderlijk belast lederwerk; ijzer, met uitzondering van ijzerwerk, gegoten, gesmeed, geslagen of geplet, alsmede aambeeldenhaarden van ijzerdraadkoeken, raap-, hennep-, lijnzaad-, papaver en grondnotenkoeken, alsmede lijnmeel; koper, met uitzondering van opgemaakt koperwerk al of niet verlakt, geschil derd of verguld, pleet- en bronswerk, verguld koperdraad en vergulde koperen spijkers; loodrijst- meel, spelden, spiauter ot zink met uitzondering van of werk gereedschappen, al of niet verlakt of ge schilderd; steen, met uitzondering van gemalen, ge broken geslepen of zoogenaamde fijne tuf steen, tras of cement; stijfsel, stroo en spaan; teen- en manden werk, touwwerk, zaad, zeildoek van alle soorten, voorkomende onder manafacturen; zijde, gewerkt, als naai-, stik- of floretzijde. Van invoerrecht worden vrijgesteld metalen deelen van schepen, voor geen ander gebruik ge schikt. Olie, niet afzonderlijk belast, per 100 kil. 0.55 bij invoer. Het voorstel omtrent de lompen wordt gehand haafd. De verhooging van het invoerrecht op de thee vervalt. De financieele eind-resultaten zijn de volgende: de opbrengst van den accijns op het gedistil leerd klimt tot f 1,352,000; dat bedrag wordt voor de afschaffing van de leges en emolumenten verminderd met 300,000; blijft f 1,052,000. De opbrengst van het tarief zal met 1,042,419 verminderen. De bestaande beperking der hoogere afschrij ving tot bier, dat gebotteld ter zee wordt uitge- gevoerd naar landen buiten Europa vervalt en die afschrijving wordt voortaan verleend voor alle bier dat een hooger gehalte heeft dan 13 met uitzondering enkel van het bier, dat naar Frankrijk bestemd mocht zijn. De geheele buitenlandsche politiek draait om de Oostersche quaestïe; alle bladen zijn er vol vande telegraaf heeft er dagwerk mede ieder een volgt de ontwikkeling er van met zekere spanning in weerwil van den langen duur, de aanstaande bijeenkomst te Berlijn geeft er nieuwen gloed aan. Den 9en dezer zal keizer Alexander St. Petersburg verlaten om zich naar de Duitsche hoofdstad te begeven, van waar hij den 14e» te Ems wordt verwacht. Na zijn vertrek echter zullen de drie kanseliers van de drie groote keizerrijken, de diplomaten von BismarckGortschakoff en Andrassy nog eenige dagen te Berlijn vertoeven om met elkander te confereeren, en men kan er zeker van zijn, dat op die conferenties het lot van Europa voor de naaste toekomst zal worden vastgesteld. Of de pogingen der diplomaten ter verkrijging van de zoo lang gewenschte pacificatie zullen slagen zal volgens St. Petersburgsche berichten - geheel afhangen van de Porte, daar de toestand in zoover dezelfde is geblevendat de opstande lingen nog bereid zijn om de wapenen neder te leggenindien hen de waarborgen die zij voor de nakoming der beloften hebben gevraagd, wor den verschaft. In de politieke kringen der Rus sische hoofdstad heerscht daarenboven de over tuiging, dat Turkije nu zijn eergevoel bevredigd ismeer dan ooit geneigd zal wezen om de onder handelingen door de mogendheden geopend ernstig voort te zetten, 't Is wel mogelijk dat de prijs waarmede de overwinning op de opstandelingen is behaald en de proviandeering van Niksichde Turken tot gematigdheid stemt, want terwijl zij beweren, dat Moektar Pacha een volkomen over winning heeft behaald en de opstandelingen ge heel heeft verslagen, erkennen deze laatste wel, dat Niksich is geproviandeerd, maar verklaren tevens dat Moektar Pacha op zijn terugtocht in de passen van Douga zoo geweldige verliezen heeft geleden, dat hij overhaast naar Gatzko moest vluchtenmet een verlies van 2500 man, terwijl zij zeiven 400 man verloren. Men kan er zeker van wezendat weder van beide zijden wordt overdreven; het zal nu nog maar worden uitgemaakt wie het sterkst overdrijftom te kun nen bepalen aan welke zijde de grootste verliezen zijn geledenmaar in ieder geval zou het ons niet verwonderen, dat de krachten der insurgenten aan de Turken zijn tegengevallen. In weerwil van de herhaalde verzekering van een zeer op handen zijnde oplossing der Oosten- rijkschHongaarsche quaestie is zij nog altijd niet gevolgd. Gisteren zou nogmaals eene bijeenkomst der beide ministeries onder voorzitterschap van den keizer worden gehoudenwaarna de Hon gaarsche excellenties naar Pesth zullen terugkeeren. De uitslag der laatste verkiezingen in Frankrijk heeft vooral een goeden indruk gemaaktomdat daaruit blijkt dat de natie op den weg van ge matigden vooruitgangdoor haar sedert de ont binding der nationale vergadering ingeslagen, blijft voorgaan. Zorvuldig vermijdt zij alle uiter sten, iD weerwil dat zij in sommige zaken eeD meer geprononceerde houding van het ministerie zou verlangen. Evenmin als het aan een van de candidaten der ïntrausigenten gelukt is de over winning te behalen werd bij de laatste verkiezin gen een Bonapartist verkozen. De partij der linkerzijde, van de zuivere, maar bezadigde repu blikeinen werd alleen versterktde regeering moge daarin een nieuwe vingerwijzing zien omtrent den geest der publieke opinie. De taal door een paar ontslagen prefecten jegens het ministerie gevoerd geeft aan de republikeinsche bladen aanleiding om op een doortastenden maatregel tegen alle prefecten aan te dringen die anti-republikeinsche gevoelens zijn toegedaandoch de regeering heeft aan dat verlangen nog geen gehoor gegeven. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Eicard, is ech ter sedert eenigen tijd ongesteld en bevindt zich te Niort, en in Bonapartistische bladen wordt in de laatste dagen herhaaldelijk beweerd, dat hij zou aftreden. Hoewel het mogelijk isdat de heer Ricard nog eenigen tijd te Niort zal moeten vertoeven, bestaat er echter nog geen plan op een definitieve aftreding, doch wel om hem desnoods ad interim te vervangen door den heer Marcère. Een reeks van benoemingen die eergisteren in het Journal officiel verschenen hebben den heer Ricard weder den dank der republikeinsche partij ver schaft daar in een aantal belangrijke steden erkende republikeinen tot maires en adjunct-wwrires zijn benoemd. Weldra kan men in Spanje belangrijke beslissin gen verwachten. De minister-president Canovas del Castillo heeft de gedelegeerden van Biscaie en Navarre bij zich ontvangen en hen ten stelligste verklaarddat het oogenblik is aangebroken^ waarin aan de quaestie. der f euros een einde moet worden gemaakt, en het noodzakelijk is dat de Baskisehe provincies op gelijken voet als de andere deelen in de conscriptie en de belastingen. De gedelegeerden hebben eenig uitstel verzocht om te antwoorden, hetwelk tot 7 Mei is verleend. Volgens eene mededeeling aan verschillende leden van het congres gedaan zal het ministerie van de aanne ming der begrooting van den heer Salaverria een kabinetsquaestie maken. De heer von Delbrück heeft Berlijn verlaten en is naar Parijs vertrokken. De rijkskanselarij wordt nu geheel gereorganiseerd. Zij zal voortaan be staand uit een centrale afdeeling, of als men wil, afdeeling van binnenlandsche zakenwaarvan de leiding wordt opgedragen aan den Hessischen minister-president Hofmannmet den titelpre sident der rijkskanselarij. Als zelfstandige afdee- lingen, die rechtstreeks onder den rijkskanselier zullen staan, evenals thans de afdeeling rijks spoorwegen, worden gevormd eene afdeeling fi nanciën, onder beheer van den Pruisischen direc teur-generaal der belastingen Burghart; eene af deeling justitie met den onder-secretaris van staat dr. Friedberg aan het hoofd, en eindelijk een bij zondere afdeeling voor Elzas-Lotharingen waarvoor nog geen titularis is aangewezen doch waarvoor worden genoemd de heeren Herzog of von Müller. Gedurende de voorloopige afwezigheid van den heer von Delbrück wordt hij door den heer Eek vervangen; eerst als zijn verloftijd om is en zijn ontslag ingaat zal de nieuwe organisatie worden ingevoerd. Volgens schrijven van den heer L. P. de Vries, gezagvoerder van het barkschip Stad Middelburg, is hij den 23en Maart 11. te Batavia gearriveerd. Heden middag passeerden alhier door het kanaal de stoomschepen Belgique en Louise, komende van Antwerpen, met bestemming naar Rotterdam. Raapolie op zes weken Amsterdam 3 Mei f 37. Lijnolie ƒ361. Amsterdam3 Mei. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 62$ dito dito dito 3 74^ dito dito dito .4 98 Nederl. Aand. Handelmaatschappij. 5 pet,103$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 96 J Loten stad Rotterdam. 3 f 94$ dito dito Amsterdam 3 95 België. Certificaten bij Rothschild. 2$ pet. Frankr. Inschrijvingen3 dito5 101 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101$ Certific. Inscr. 5e serie 5 78 Obl. Hope C J. 1855 6e serie. 5 89$ dito f 1000 1864 5 101$ dito L. 100 1872 5 96$ dito L. 100 1873 5 96$ Loten 18645 331 Loten 18665 324 Oblig. Hope &C°. Leen. I860. 42- pet. 92$ Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 75$ Obligatiën 186769 4 82$ Certificaten6 53 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 256$ Cblig. dito4$ pet. 86$ dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 116 dito Baltische spoorweg. 3 134 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 99 dito dito Jelez-Griasi. 5 f 231 dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow 5 92$ Polen. Schatkistobligatiën4 pet. 81$ Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 61$ dito dito Weenen. 5 115$ Oostenr. Oblig.metal, in zilv. Jan./Juli. 5 pet. 57$ dito dito April/Oct. 5 „57$ dito in papier Mei/Nov. 5 54$ dito dito Febr./Aug. 5 54 Aand. Nation, bank3 872 Loten 1860 5 dito 1864 „130 Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 67$ Italië. Certific. Amsterdam5 68$ Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 99 Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerik. Obligatiën Buitenl3 pet. 12$ dito Binnenlandsche3 12$ Obligatiën3 51$ Inschrijving Alg. schuld. 5 11$ Obligatiën 1869 6 f 33$ dito 1868 7 pet. 43 dito 1873 7 43& Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 99$ Illin. Cert. Amsterdam „86 Oblig. Illinois Redemtion. .6 dito Central Pacific6 90$ Certific. Chic. N. W7 51$ Oblig. Madison Ext7 84 dito Winona-St. Peter 7 79$ dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. .6 88$ Obl. St.Paul&Pac.Spw.Psec. 7 dito dito dito 2esee. 7 26$ Brazilië. Oblig. 1863 4$ dito 1865 5 93$ Prijzen van coupons. Amsterdam, 3 Mei. Metall. f 20.82$; dito zilver 21.55; Div. Eng. per f 11.80; Eng. Portugal per f 11.80Spaansche piasters Amerikaansche dollars (in goud) f 2.43. Amsterdam 2 Mei. Metall. f 20.82$dito zilver 21.60; Div. Eng. per f 11.80; Eng- Russen per 11.80; Eng. Portugal per ƒ11.80; Frans, f 47.45Belg. f 47.45Pruis, f 58.50 Hamb. Russen 30$Russen in Z. R. f 30$Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sche p'asters Spaansche binnenlandsche 0.99; Amerikaansche dollars 2.42$papier ƒ2.13. Bevallen van een Meisje C. DE KOKvan der Meer. Moerdijk, 2 Mei 1876. De BURGEMEESTER van Oost- en ifrest- üouburg maakt aan de belanghebbenden bekend, dat op den 2en Mei 1876 in werking is getreden de verordening op het rijden met hon denkarren in deze gemeente. De Burgemeester voornd., PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Het bestuur der Maatschappij van Brandverzekering voor het koningrijk der Nederlanden, gevestigd te 's Her- togenbosch, maakt bekend, dat het dividend over 1875 is bepaald op vijf en dertig per cent van de gestorte 100,000, en alzoo de te rekenen van 1 Mei 1876 betaalbaar is met Zeventig gulden, mits behoorlijk ingevuld en onderteekend. De betaling geschiedt aan het hoofdkantoor te 's HertogenboschKleine Hekel E n° 75te Am sterdam bij de heeren WILLEUMIER, VAN TIJEN en VAN LAER; te Rotterdam bij de heeren H. A. BICKER CAARTENte Middel burg bij den heer M. C. JERAS, Lange Noord straat; en verder in de voornaamste plaatsen des rijks bij de agenten der maatschappij. De DIRECTIE der Nederlandsche Maat schappij van Brandverzekering te Tiel, adverteert, dat in de Jaarlijksehe Algemeene Vergadering van Deelhebbers gehouden op heden, het Dividend over het drie en veertigste Boekjaar'1875 is bepaald op Dertig percent. De coupons zijn van 1 Mei af betaalbaar ten kantore der Maatschappij te Tlel, zoomede bij hare Kassiers de Heeren LE NORMANT VAN OUWENALLER te AmsterdamGEBR". CHABOT te RotterdamH. M. VRIESENDORP te Dordrecht en J. A. DE WAAL te Middelburg. Tiel 29 April 1876. Jhr. D. F. REUCHLIN, Direc- Mr. M. TIJDEMAN, teuren. Mr. A. VAN WESSEM, 1 I Admini- strateurs. Mr. N. J. VAN LUTTERVET, J. J. D. P. REUCHLIN, Algemeene Vergadering op Zaterdag den 6en Mei 1876, des namiddags te 3 uren, in een der lokalen van de Sociëteit „de Vriendschap." Middelburg, 3 Mei 1876. Namens het Bestuur, P. ROETERT TAK Ez. Secretaris. De ondergeteekende zijne handelszaak over gedaan hebbende aan denHeer J. W. J. VAN VONDERS WESTERBURGERbetuigt bij deze zijnen hartelijken dank aan allen die hem gedu rende een ruim tal jaren hunne gunst hebben willen vereeren, en neemt derhalve de bescheidene vrijheid zijnen opvolger beleefdelijk bij alle zijne begunstigers aan te bevelen. Veere 3 Mei 1876. C. LANKESTER. Naar aanleiding van bovengenoemd bericht neem ik de bescheidene vrijheid, ook langs dezen weg mij beleefdelijk aan te bevelenbelovende door eene accurate bediening mij die gunst waardig te zullen maken. Veere 3 Mei 1876. J. W. J. VAN VONDERS WESTERBURGER, Oud-Verificateur.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3