N°. 103. 119e Jaargang. 1876. Maandag 1 Mei. Telegraphische berichten. DE RUITER# STERFDAG. Kerknieuws. Marine en leger. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 j iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg, 29 April. FEUI 3L.LE TOIST. -O" In de heden alhier gehouden algeineene verga dering van het polderbestuur van Walcheren zijn de volgende onderwerpen in behandeling ge- Domen. Na voorlezing van het jaarverslag is de begroo ting behandeld en onveranderd vastgesteld tot een bedrag van 272,829,25in ontvang en uitgaaf. Bij de vaststelling is tevens overeenkomstig het voorstel van het dagelijksch bestuur besloten, de jaarwedde van ieder der beide ondercommiezen aan de Noordwateringop grond vaD erkenden ijver en verdiensten, gepaard aan uitbreiding van werkzaamheden, met f 100 te verhoogen en alzoo te brengen op 700. Aan het dagelij ksch bestuur is machtiging ver leend tot onderhandschen aankoop van steen ten behoeve van de Noordwatering van S. Brouwer te Aagtekerke. Betreffende de in de najaarsvergadering behan delde quaestie van het doorzijpelen van zout water door den kanaaldijk worden, blijkens mededeeling van het dagelijksch bestuur, onderhandelingen ge voerd met den hoofdingenieur van den waterstaat, die nog niet zijn afgeloopen. Daar het evenwel blijkt dat tusschen Souburg en Vlissingen eenig water uit het kanaal in den polder vloeit, is besloten om bij wijze van proef den Vlissing- schen watergang van het overige polderwater af te sluiten door het plaatsen van kistdammen. In een volgend nommer geven wij van deze vergadering het gewone verslag. Ter herdenking aan den dood van de Ruiter wapperen te Vlissingen de nationale kleuren van de openbare gebouwen en vele particuliere wonin gen. Heden avond zal bij het standbeeld eene plechtige demonstratie geschieden en een immor tellenkrans aan den voet van het standbeeld nedergelegd worden. Blijkens publicatie van den burgemeester van Neuzen zijn de mazelen aldaar epidemisch heerschende. Gisteren zijn te Neuzen per provinciale stoom boot aangekomen de 2e en 3e compagnie van het 2e bataljon 3e regiment infanterie en zijn van daar ii. Den 19en Februari 1676 verliet de Hollandsche vloot Napelsalwaar de Ruiter namens den koning van Spanje feestelijk onthaald en met prachtige geschenken vereerd was. Te Palermowaar men den 23en aankwam, wachtten hem nieuwe eerbe- wijzingen. Hier vereenigden zich tien Spaanscbe schepen onder den vice-admiraal generaal don Francisco Pereira Freire de la Cerda met de onzen, waarna de geheele scheepsmacht27 bodems sterk, den 14™ Maart in zee stak teneinde de Franschen op te zoeken, of iets tegen Messina te onder nemen. De Nederlandsehe vloot was door hare vereeni- ging met de Spanjaarden wel vermeerderd, doch weinig versterkt. Reeds dadelijk rees eene moei lijkheid ten aanzien van den voorrang der beide opperbevelhebbers. Den koninklijken admiraal in de achterhoede te plaatsen ging niethem voorop te stellen verbood de Ruiter 's eergevoel en waarschijnlijk ook zijn wantrouwen in den strijdlust of de strijdvaardigheid zijner bondge- nooten. Er schoot dus niets anders over dan den don de eereplaats in het midden te geven. De Ruiter nam zelf het bevel over de voorhoede, uit 9 Hollandsche schepen bestaande. Hierdoor werd echter de Hollandsche vloot in tweeën ge scheiden. Daarbij kwam nog dat de vice-admi- naar Vlissingen vertrokken de 1® en 2® compagnie van het 3e bataljon van genoemd regiment. Tot lid van den gemeenteraad te Oost- en West-Souburg is verkozen de heer J. M. Pleijte* Door den gemeenteraad van Cortgene is besloten, de najaars-veemarkt aldaar, tot dusver gehouden op den eersten Woensdag in Novembervoortaan te doen plaats hebben op den derden Woensdag in October. Aan boord van het stoomschip Friesland, dat heden van Vlissingen naar Oost-Indië vertrokken is, bevonden zich de volgende passagiers le klasse. De heer J. D. Heijning met vrouw, gouvernante en 4 kinderen. De heeren H. de Jong v. Beek en Donk, F. J. Erdstrieck, C. J. G. de Booy, W. B. de Bas, met vrouw, 5 kinderen, baboe en gouvernante, E. A. van der Does Prins, L.Junius vHemert, J. G. Nijgh, F. de Cocq Buning, kom- mandant van het detachement suppletie-troepen, met vrouw en 5 kinderen, J. G. Schrater, C. F. v. Geusau, Hinloopen, met vrouw en 2 kinderen, J. H. V. Steinmetz en vrouw, E. C. Suermondt, vrouw en 4 kinderen, A. Salmon, vrouw, kind en baboe, mevrouw P. C. de Jager, mevrouw L. M. L. Munninck Huijser. Passagiers 2a klasse. De heeren D. W. Lauter- mans met vrouw, I. F. W. Cohen Stuart, P. C. de Jager, H. M. Bommezijn, G. J. A. Graichen, benevens de onderofficieren van het detachement troepen: A. J. PluijniA. E. Oomkens, A. F. A. van Seters, C. J. J. PernèG. H. ZollN. T. v. d. TakF. J. K. CollinsH. Verschooff, A. J. P. Hefftrich en L. W. Siebenhaar. In de eergisteren avond te Zierikzee gehouden vergadering der afdeeling „Volksonderwijs" werd, na uitvoerige bespreking besloten. a tot het zenden van een adres van instem ming met het wetsvoorstel van den heer Moens, en dit eerstdaagsook voor niet-leden der afdee ling ter teekening te leggen 6 dat het wenschelijk is een afgevaardigde te zenden naar de algemeene vergadering, die op 20 Mei a. te Utrecht zal worden gehouden c de keus aan het bestuur over te latenen aan den gekozenedes gevorderd, f 15 als eene tegemoetkoming in de reis- en verblijfkosten uit de kas der afdeeling toe te staan. Het doel en de strekking van de wetsvoor- dracht zijn te zeer bekend, over het algemeen is men te veel van het noodzakelijke eener herzie ning onzer schoolwet overtuigd, om op eene alge meene onderteekening aan te dringen. Zoodra raai de Haanwien nu het bevel over de acht schepen der achterhoede toekwam, een ruw en onhandelbaar man was wien de Ruiter niet gaarne lijden mocht, zoodat de samenwerking met dezen ook al te wenschen overliet. Tot onderbevelhebber van de Haan werd kapitein Middelland benoemd, die in plaats van den gesneuvelden Verschoor tot schout bij nacht bevorderd was. Het schip „de Spiegel", vroeger door Verschoor gevoerdwerd onder de bevelen gesteld van kapitein Schey, wiens eigen bodem, de „Essen", tengevolge der in het gevecht bij Stromboli bekomen schade gezonken was. Den 21™ Maart werd in een krijgsraad, in de haai van Melasso gehoudenbesloten tot een aan val op Messina. Den 24™ vierde men den 69en verjaardag van de Ruiter, dievoor zoover de groote, eenvoudige man daarvoor gevoelig was, werd opgeluisterd door de ontvangst van vleiende brieven van den groothertog van Toscane, den onderkoning van Napels en andere voorname per sonen die hem met den afloop van den slag bij Stromboli geluk wenschten. Het duurde tot den 22™ April alvorens men, na door het ongunstige weder en andere omstandig heden steeds verhinderd te zijn geweest om iets tegen Messina te ondernemen, de Fransche vloot te zien kreeg, ongeveer in den uitgang der straat van Messina, Oostelijk dus van het eiland Sicilië en in het gezicht van den berg Etna. De vijan delijke vloot bestond uit 30 linieschepen, 3 fregatten en 7 branderswas bemand met 10665 koppen en gewapend met 2172 stukken geschut. Do bekwa- het bekend iswaar het adres ligtzullen de bewoners van Zierikzee en omstreken zich zeker, ook' zonder opwekking daartoehaasten door hunne onderteekening een blijk van sympathie te geven. Door het gemeentebestuur van Sommelsdijk worden pogingen bij de regeering aangewend om aldaar eene rijks hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus te doen oprichten, waartoe de ge meente zich aanzienlijke geldelijke opofferingen wil getroosten. Dit plan is van groot belang voor alle gemeenten in Goeree en Overflakkee, die dan ook de pogingen van Sommelsdijk door adressen bij den minister van binnenlandsche zaken onder steunen. De Staats-eourant van heden bevat een konink lijk besluit van den 15™ dezer tot gedeeltelijke wijziging van den loop der liniën van toezicht in de provincie Zeeland. Deze wijziging betreft eer stens het gedeelte van de Belgische grens af tot aan het punt waar de dijk tusschen den Strijders- gatpolder en den polder van de watering van Zuidzande stuit op den Antwerpschen polder, en ten tweede van het punt af waar de linie den Stam- psrhoekpolder verlaat. Behalve de gisteren door ons reeds genoemde wetsontwerpen betreffende de tabaksbelasting en het verhoogd recht op de thee heeft de minis ter van financien ook zijn ontwerp tot afschaffing van den accijns op het vleesch (met de tabaks belasting samenhangende) ingetrokken. De ver hooging van den accijns op het gedistilleerd en de nadere bepalingen omtrent den accijns op de bieren en azijnen blij ven gehandhaafd en de tarief rechten in 't algemeen worden verminderd. De sterfdag van d.9 Ruiter wordt heden aan de kweekschool te Leiden herdacht door de ontr hulling van een borstbeeld van den zeeheld en door eene toespraak tot de kweekelingen, terwijl de vlaggen halfstoks zullen waaien. Te Amster dam zal de heer Victor, die het huis op den Bui tenkant bewoont waar de Ruiter eenmaal woonde, op zijne in het dok liggende schepen de vlag half stoks doen waaien en zullen op het graf in de Nieuwe kerk immortellenkransen en een lauwer krans worden nedergelegd, door belangstellenden gezonden. Waarschijnlijk zal heden de wet op het hooger enderwijs door den koning, terwijl Z. M. zich nog te Amsterdam bevindt, bekrachtigd worden. me Duquesne was haar aanvoerder en had onder zich de vice-admiralen d'Almeras, Gabaret en d'Humieres, die ieder over eene afdeeling het bevel voerden. Sedert het gevecht bij Strom boli had men op de Fransche schepen, in de baai van Messina liggende, ruimschoots den tijd gehad om de bekomene schade te herstellen en zich te ververschen. De 17 Hollandsche schepen voerden slechts ongeveer 4500 koppen en 852 stukken, ter wijl van de tien Spaansche schepen, naar het ge tuigenis der Spanjaarden zeiven, slechts vier of vijf in staat waren om iets van belang uit te voeren. Omstreeks vier uren in den namiddag geraakte de voorhoede onder de Ruiter in een hevigen strijd met de Franschen. De Spaansche schepen bleven echter ver in de lij; sommige hunner schoten ge weldig, doch deden den vijand weinig of geen schade; andere deden bijna geen schot daar het hun, volgens de verklaring hunner bevelhebbers, aan kruit en lood ontbrak. Te vergeefs liet de Ruiter den Spaanseken admiraal verzoeken om toch naderbij te komen; hij bleef waar hij was en hield daardoor ook de Hollandsche achterhoede zoo lang op, dat deze eerst tegen het vallen van den avond aan den strijd kon deel nemen. Al dien tijd was de Ruiter met zijne schepen aan het geweldigste vuurgevecht blootgestelddat misschien ooit op zee geleverd is. Het tweede schip van kapitein Schey, „de Spiegel," dat van den graaf van Stirum, „de Leeuwen" en dat van kapitein Uitterwijk, „Damiaten", werden geheel red deloos geschoten; in de drie marszeilen van het Het vijftiende taal- en letterkundig eongrea dat te Brussel gehouden zou worden, dreigt ten gevolge van den hevigen partijstrijd in België te zullen mislukken. De regelingscommissie, be staande uit de heeren dr. J. Nol et de Brauwere van Steeland, prof. E. van Driessche en M. H. van Lee, heeft althans van de haar gegevene opdracht afgezien, dewijl zij vreesde dat het congres slechts eene staats- of kerkvergadering, eene kampplaats van staatkundig, godsdienstig of persoonlijk kra keel zou worden. De heer P. W. van Loon, predikant të Voorthuijzen, heeft voor het beroep naar Vlissin gen bedankt. Bij kon. besluit zijn de 2" luits. J. F. Breijer en H. C. Verniers van der Loeff, respectievelijk van het 4e en 5e reg. inf.in rang en ancienne- teit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië. Bij kon. besluit worden Zr. Ms. ramschip Schor pioen, liggende te Willemsoord, en Zr. Ma. moni tors AdderHeiligerleeen Tijger, liggende te Hellevoetsluis met den 16™ Mei aanstaande in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen respectievelijk aan den kap.-luit. ter zee W. Steffens en aan de luits. ter zee le kl, C. J. Marinkelle, K. W. E. von Leschen en H. J. van Broekhuyzen. Voorts wordt de kap.-luit. ter zee E. F. Hauel von Cronenthall met den laatsteu dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. M«. ramschip Guinea en met 1 Mei d. a. v. vervangen door den kap.-luit. ter zee J. A. Baart de la Faille. PROCES- JUT. De advocaat mr. Thorbecke hield heden eene pleitredewelke anderhalf uur duurde, ten behoeve van Christina Goedvolk. Hij voerde twee hoofd stellingen aandat de herroeping harer bekentenis op aannemelijke gronden rustte, en dat die be kentenis zelve niet door de omstandigheden gerechtvaardigd was. Op deze gronden conclu deerde hij tot hare vrijspraak. Bij repliek hield het openbaar ministerie zijne conclusiën vol. Ook de advocaat mr. Cort van der Linden con cludeerde bij zijne dupliek tot vrijspraak van Jut. admiraalschip vond men later ruim 140 gaten van kanonskogels, zoodat met recht van een „kogel regen", gesproken kon worden. Door hunne on geloofelij ke vlugheid in het bedienen van het geschut hielden de onzen echter de Fransehen van zich af, en noodzaakten hen zelfs tot afhouden, wat in vluchten veranderde, toen ook de Haan eindelijk gelegenheid vond om aan het gevecht deel te nemen. Toen deden ook eenige Spaan sche bevelhebbers, Spaansche Vlamingen noemt Brandt hennaar behooren hun plicht „en vochten als Hollanders." Den volgenden morgen zag men de vijanden heel in de verte, vluchtende naar Messina. Ook de Hollandsche vloot was toen genoodzaakt van de vervolging af te zien en naar de baai van Syracuse af te houden daar het admiraalschip en verschillende andere schepen zoodanig beschadigd waren dat ze nauwelijks zee konden bouwen. Midden in het heetst van den strijd terwijl de Ruyter op het zonne- (campagne) dek zijne beve len stond te geven, werd hij door een kogel getrof fen die zijn linkervoet bijna geheel wegnamzijn rechterbeen gedeeltelijk verbrijzelde, hem van het zonnedekomtrent ter hoogte van zeven voet, naar beneden deed storten en hem bij dien val nog eenige kwetsuren van minder belang bezorgde. Door den val en zijne verwonding bedwelmd, werd de admiraal in zijne kajuit gedragenter wijl de kapitein van zijn schipKallenburg, het gevecht zoo dapper voortzette, dat niemand vóór het einde van den slag bemerkte dat aan de

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1