Ingezonden Stukken. Een praatje over getuig-geld, Correspondentie. Zeetijdingen. Handelsberichten. AcLvertentiën. Graanmarkten enz, gemaakt. Om voor het vervolg de middelen te kunnen waarborgen tot nakoming van de verplich tingen van den staat zal de regeering van de Cortes een meer uitgebreide volmacht vragen om het grootste gedeelte der belastingen te her vormen. Met de bank van Spanje en de hypotheekbank zullen overeenkomsten worden gesloten voor de teruggave van de vlottende schuld. Eerstgenoem de instelling zal gedurende twaalf jaren de op brengst van de grondbelasting en industrieele be lasting genieten; de tweede zal de opbrengsten der douane ontvangen. Op sommige belastingen zullen opcenten worden geheven tot het uitgeven van obligaties rentende 6 percent, aflosbaar binnen 12 jaren door driemaandelijksche uitlotingen. Deze schikkingen zullen tengevolge hebben, dat de schuldeischers van de geconsolideerde binnen- en buitenlandsche schuld van 3 percent en andere staatsschulden, te rekenen van 1 Januari 1877 het derde gedeelte van hun respectieve intresten zul len kunnen ontvangen. Te beginnen met 1 Juli 1879 zullen jaarlijks 25 millioen pesetas voor af lossing kunnen worden besteed, en deze som zal achtereenvolgens worden verhoogd met de renten van de afgeloste kapitalen en andere inkomsten die vrij vallen. De fondsen voor aflossing bestemd zullen in evenredigheid worden besteed voor kapi talen en renten. De minister heeft voorts nog een geheel plan tot verdere regeling van de ver plichtingen jegens de schuldeischers voorgesteld en wenscht de instelling van een speciale commissie, bestaande uit den minister van financiën den gouverneur der bank van Spanje en andere ambte naren benevens eenige afgevaardigden, die er voor zal moeten wakendat de fondsen voor betaliug van intresten en aflossing van kapitalen bestemd worden gebruikt voor het aangewezen doel. Ongetwijfeld zal de richtige nakoming van dit plan indien het door de kamers wordt goedge keurd grootendeels afhangen van den verderen loop van zaken op politiek gebied en te dien aan zien kunnen nog ernstige moeilijkheden worden verwacht, daar de oppositie tegen de afschaffing der fueros in de Baskische provincies allengs een meer bedenkelijk karakter krijgt. Te Guipuzcoa werd Zaterdag een zoo stormachtige vergadering gehoudendat de afgevaardigden van San Sebas tian weigerden verder deel te nemen aan het debat. De bevolking en een groot aantal leden van de kamer moeten hebben verklaard, dat zoo de fueros worden aangerand en de privilegies verminderd, dit eene aanleiding zou wezen om definitief met Spanje te breken en zich, onder bescherming der grocte mogendheden, voor onaf hankelijk te verklaren. Alsof deze maar terstond bereid zouden wezen die onafhankelijkheid te erkennen? Wij betwijfelen het, en meenen te mogen onderstellen dat Spanje krachtig genoeg zou wezen om indien de afschaffing van de fueros door de Cortes wordt aangenomen die maatregel ook desnoods met de wapenen door te voeren. Hierdoor echter zouden natuurlijk opnieuw groote kosten en calamiteiten ontstaan, die een nadeeligen invloed zouden uitoefenen op de nale ving van het financieele plan. Dat het slot van het overzicht in ons vorig nommer door eene vergissing bij bet in elkander zetten van den vorm, op eene verkeerde plaats kwam té staan, zullen onze lezers wel hebben opgemerkt en daaruit hebben gezien, dat de Hon- gaarsche ministers, alvorens de onderhandelingen over het Oostenrtjksch Hongaarsche traktaat voort te zetten, naar Pestb waren teruggekeerd om met de voornaamste leden van hunne partij eene con ferentie te houden. Heden reeds werden zij weder te Weenen verwacht en Woensdag zal andermaal onder voorzitterschap van den keizer, eene bijeen komst plaats hebben, waarin eene beslissing zal worden genomen. De stand van zaken schijnt niet ongunstig te wezen; uit Weenen althans wordt gemeld, dat Koloman Tisza in het Hongaar sche parlement op een groote meerderheid voor het compromis kan rekenen, niettegenstaande de oppo sitie in zijn eigen partij en de hartstochtelijke taal der Hongaarsche bladen. Is dit bericht juist dan kan men het Hongaarsche ministerie reeds behouden achten en zal het aan de leden van den Oostenrijkschen rijksraad afhangen of het Cisleitbaansche kabinet al of niet zal moeten af treden. Aller hoop is nu gevestigd op de be slissing van keizer Frans Jozef, die wellicht ten gevolge kan hebben dat van weerszijde wordt toegegeven en dus een crisis wordt vermeden. Thans wordt uit Berlijn gemeld, dat de sultan wel geneigd is de onderhandelingen over de paci ficatie van de Herzegowina voort te zetten, waarop zelfs door Engeland was aangedrongen. Zijn aan vankelijke weigering was gebaseerd op de meening, dat de overeenstemming tusschen de drie keizers verbroken wasdoch na van deze dwaling te zijn genezen is hij tot andere gedachten gekomen en schijnt hij het beter te hebben geacht zich niet te sterk tegen den wensch der mogendheden te verzetten. Hij kan licht eenige beloften doen met de reservatio mentalis om die toch niet na te komen. Over het geheel blijven de berichten uit bet Oosten even verward als altijd. Het blijkt nu wederdat aan den strijd tegen Moektar Pacha geen Montenegrijnen hebben deelgenomenzoodat de Porte dan ook geen plan heeft op een oorlogs verklaring tegen dat vorstendom maar alleen om te Scutari een kamp aan te leggen om Montene gro te bewaken, en dit te waarschuwen dat bij eene schending van de neutraliteit de Turksche troepen zijn grondgebied zullen binnenrukken. Niettegenstaande de nederlagen door Moektar pacha geledenen die thans officieel worden erkendheeft hij bevel gekregen omhet koste wat het wilNiksich voor drie maanden te pro viandeeren. 't Zal er nu maar van afhangen of de opstandelingen sterk genoeg zijn om aan een nieuwe poging weerstand te bieden. Onlangs zijn twee eenvoudige personen nit eene Zeeuwsche gemeentegelegen tusschen Sluis en de Eendrachtnaar 's Hage geroepen en zooals brave Nederlanders betaamtnaar 's Hage gegaan, om voor het nieuwe gerechtshof getuigenis der waarheid te geven. Ze zijn daarvoor drie dagen van huis geweest en hebben elkbuiteu het ver lies van daggeldvijf gulden toegegeven Zie daar eene treurigemaar ware geschiedeniste treuriger omdat zij zich dagelijks herhalen zal. Nu zal „men" met zijn zeven koppen misschien denkendat die lui het er dan eens goed van genomen hebben. Och neenze zijn zuinig ge weest zooals ze thuis ook zijnen ik geef u de verzekering dat „men" het er niet voor kan doen. Een klein staaltje tot bewijs. Den dag van hun vertrek waren zeevenals de goudzoekervroeg op de baandaar ze zes en twintig kilometers 'tis de waarheid te voet moesten afleggen eer ze op de stoomboot konden stappen, die hen naar Rotterdam zou voeren. Gedurende dien tocht hebben ze halfweg in „Het zuigende kalf" te zamen en in vereeniging een half kruikje bier met een droog viscbje genomen. Op de boot een kom metje koffie en voor de Willemstad een bittertje. Ze zaten daar op de boot meen ik evenals in 't spoorgelijk zuinige getuigen pastop de minste plaats. Te 's Hage hebben ze in een klein herbergje vernacht. Schraalhans was overal kok. In éen woordze hebben een leven geleidzoo armoedig als een kerkmuisen toen ze den der den dag, omstreeks middernacht, koud en ver kleumd thuis kwamen zou zelfs de hardvoch- tigste Japannees er niet over gedacht hebben bun buik open te snijdendaar die zoo góed als bankroet was. Dit alles is nu niet het gevolg van de nieuwe gerechtshoven, maar van de toepassing van het nieuwe tarief vau gerechtskosten, dat met Januari in werking is getreden, en dat even slecht en onpractisch is als het slechte en onpractische Franschedat gedurende de vier en zestig jaren, die het hier geheerscht heeft, vervloekt en ver- wensckt is, door ieder die geroepen werd om de justitie te dienen. En toch durfde de memorie van toelichting, die het ontwerp dat nu wet is, vergezelde, zonder blikken of blozen en doof voor de eischen der practijk verklaren dat de afstandsgelden onge veer op hetzelfde bedrag bepaald waren als bij het decreet van 1811. In vier en zestig jaar dus niets geleerden vergeten de duizendmaal her haalde klachten over te geringe vergoeding. Na het bekend worden der nieuwe afstandstafelen, blijkt zelfs dat de vergoeding voor reiskosten voor verscheidene plaatsen eenige centen lager is Voor tijdverzuim wordt thans aan een getuige toegeschat vijftig cent, en wanneer, let wel, zijne tegenwoordigheid langer dan vijf uren gevorderd wordt, vijf en zeventig cent. Drie kwartjes is dus het hoogste dat een getuige van welken stand, rang of betrekking ook, per dag krijgt wanneer hij gedwongen wordt een dag uit zijne zaken te zijn. Pakjes thuisbrengen is vrij wat voordee- liger. Als schadeloosstelling voor reiskosten ont vangt hij voor de eerste dertig kilometers vijf cent per kilometer, en voor eiken kilometer meer twee en een halve eent. Alleen in het zeldzame geval dat er noch geheel, noch ten deele gebruik van spoortrein of stoomboot kan worden gemaakt, wordt de schadeloosstelling over den geheelen af stand berekend naar deu maatstaf van vijf cent per kilometer. Al is on3 land ons land niet meer, en al zijn de spoorwegen er nog niet als een tra lienet over neergedaald, toch kan men zeker weinig reizen van dertig kilometers doenzonder van spoor of stoomboot te kunnen gebruik maken. De regel is dus 1.50 voor de eerste dertig kilometers en twee en een halve cent voor eiken kilometer meer. Eer een getuige dus een rijksdaalder in de muis vau zijn hand krijgt, moet bij zeventig kilometers hebben afgelegd. Een ki lometer, of mijl, om in verstaanbaar Nederlandsch te sprekenis tien minuten en acht en veertig se conden gaans. De rekening is nu gemakkelijk te maken, en een afstandstafeltje, met vermelding der somdie voor het afgelegde wordt toegeschat, overbodig. Ik zou al te eentonig worden. Genoeg zij het te vermelden, dat ik getuigen gesproken hebdie in gemoede verklaarden evenveel toege geven als ontvangen te hebben. Blijkbaar heeft bij den steller van het tarief dan ook een plan van personenvervoer geschemerd, dat alle bekende vervoermiddelen in snelheid en goedkoopheid verre overtreft, doch dat hij óf uit bescheidenheid óf uit vrees van in vervoering te worden opgezetniet openbaar gemaakt beeft. Mogelijk heeft hij onnoozel als bij is (hij schrijft nog het gladde „d e z e 1 v e"), gedacht „vóór mijn tarief in werking komt, zullen de getuigen wel langs, door of met den telegraafdraad vervoerd kunnen worden." Een getuige uit Sluis zou zich dan slechts, een kwartiertje vóór hij in den Haag moest zijnbij den telegrafist behoeven aan te melden, met verzoek bem van voor zijn aangezicht vrij en frank weg te seinen naar 's Hage of elders, om op zijn tijd in zwerende houding voor den hove te staan. Kaart-telegrammen of andere vod derijen zijn veel te alledaagsch. Mensch-telegram- mendat is eerst iets grootsen den tarieffa brikant waardig. Zoolang nu deze nieuwe dienst niet behoorlijk is geregeld, geef ik in overweging om de getuigen met een rijkskanonneerboot of met de eene of andere monitor over te brengen, en ze op hunne bestemmingsplaats in de kazerne huisvesting en voeding te geven; alles voor rekening van den lande. Zoo zijn we, a\ ga ik niet aan 't schipperen, ongemerkt bij de schippers gekomen, die onder het Fransche tarief menige zure reis gedaan heb ben, om te gaan getuigen dat het waar of onwaar was dat Jan twee appels uit een romdom afgeslo ten boomgaard geatolen of Piet zijn buurman uit gescholden had voor „een sehoelje." Met vaderlijke bezorgdheid bepaalt onze wet, dat voor getuigen de tijdelijke verblijfplaats, en voor schippers, die in een schip wonen, de tijdelijke ligplaats als uitgangspunt kan worden aangenomen. Een rond en eenvoudig mensch zou nu denken dat als zulk een getuige, die onder eede verklaart, en dan zonder argwaan geloofd wordt, dat de beschul digde duizend gulden gestolen of zijn meisje ver moord heeft, dat die getuige, zeg ik, ook geloofd zal worden wanneer hij onder dienzelfden eed ver klaart, dat hij van daar of van ginds komt en daarheen moet terugkeeren. Als hij echter in dien waan verkeert, heeft hij niet buiten de wet, want daar staat het niet in, maar buiten een algemeenen maatregel van inwendig bestuur gerekend. Arti kel 38 van het besluit van 18 December 1874, Staatsblad n° 212, bepaalt te dien opzichte: Het tijdelijk verblijf van getuigen buiten bun hoofd verblijf, of de tijdelijke ligplaats van schippers, die in een schip wonen, worden bewezen door eene verklaring van den burgemeester of van den commissaris van politie der tijdelijke verblijf- of ligplaats. De verklaring wordt aan de toeschat ting gehecht." Welk eene afmattende kommiezerij Dewijl nu elk rechtgeaard schipper liever den wind iu zijn zeil en de zon op zijn wimpel ziet dan dat hij in de Nederlandsche staatsbladen tuurt, komt hij zonder die verklaring voor den rechter, en wordt daar afgescheept met vijftig of vijf en zeventig cents, als schadeloostelling voor reis- en verblijfkosten, onverschillig van waar hij komt of waar hij heengaat. Als men zoo genegerd wordt, is het zeker niet te verwonderen dat men kort en goed besluit om thuis te blijven en de boete te betalenzooals I. K,die naar ik meenonlangs van Krabben- dijke naar den Haag gedagvaard werd, doch niet verscheen en te dier zake veroordeeld is tot eene geldboete van twaalf gulden. Daar echter de strafrechtsspraak zonder getui gen onmogelijk is en ieder gehouden is te gaan als hij geroepen wordt, mag ik deze handelwijs geens zins aan- maar wel ten zeerste afradendaar er heel andere dingen zouden kunnen gebeuren dan eene veroordeeling tot geldboete. Op grond van al het vorenstaande durf ik ech ter op eene spoedige tariefsherkieziug aandringen, waarbij onder andere verbeteringen a. de schadeloosstelling voor tijdverzuim ver hoogd wordt; b. de schadeloosstelling wegens reiskosten niet met de helft verminderd wordtzoodra de reis langer dan dertig kilometers is c. de schadeloosstelling voor gedwongen verblij f- dagen verhoogd en zooveel malen toegeschat wordt, als de getuige noodig heeft voor het doen der reis heen en weder; en d. getuigen op hun eed geloofd wordenno pens hunne tijdelijke verblijf- of tijdelijke lig plaats. Ik wil niet aannemen, dat we andermaal vier en zestig jaren zullen zuchten onder een Nederlandsch prultarief, ofschoon de minister van justitie er stellig een lang leven van verwachtte, daar hij bij de beraad slagingen verklaarde „dat het tarief opgemaakt was door den verdienstelijken ambtenaar, die zoolang hij aan het ministerie van justitie werk zaam is, de rekeningen heeft nagezien, die altijd en met scherp oog de practijk beeft gecontroleerd, en de wets voordracht vervolgens met scherpzin nigheid is nagezienbestudeerd en onderzocht door mannen, die als rechterlijke ambtenaren de practijk kenden." 't- Staat gedrukt in de Handelingen der tweede kameranders zou ik het niet gelooveu. Dat iemaud die zijn leven lang met een blauw of rood potlood achter zijn oor rekeningen nagezien heeft, dit goed kan, veronderstel ik gaarne, maar dat hij daardoor de moeielijke kunst van wetgeving zou geleerd hebbenheeft hij door het besproken tarief volstrekt niet bewezen. Zeeland 20 April 1876. 11 1 'J De inzender van een bericht omtrent een eersten prijs in het teekenen wordt verzocht aan ons bureau nog eene nadere inlichting te willen geven. Gisteren te Vlissingen binnengekomenhet Duitsch stoomschip Phönixgezagv. Larsenvan Antwerpende Engelsche stoomboot Lady Derby, gezagv. Colemanvan Cardiff met eene lading steenkolen voor de Maatschappij „Zeeland", en het stoomschip Frieslandgezagv. Bikkomende van Rotterdam om bij te laden en troepen aan boord te nemen voor Oost-Indië. Rotterdam 24 April. Tarwe met redelijken aan voer 10 a 20 cent hoogerbruine en witteboonen 25 cent lagergerst 10 a 20 cent lagererwten 25 cent lageroverigens langzaam prijshoudend. Amsterdam, 24 April. Raapolie op zes weken f 37*. Lijnolie f 36|. üPrfjzen van effecten. Amsterdam, 24 April. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 24 pet. 62^ dito dito dito 3 74J dito dito dito 4 984 Aand. Handelmaatschappij. 5 pet. 100| dito exploitat. Ned. Staatssp. 93J Loten stad Rotterdam. 3 f 954 dito dito Amsterdam 3 944 België. Certificaten bij Rothschild. 2£ pet. Frankr. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 100 Certific. Inscr. 5e serie 5 764 Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 884 dito f 1000 1864 5 99J dito L. 100 1872 5 934 dito L. 100 1873 5 „934 Loten 18645 f 303 Loten 18665 293 Oblig. Hope Cc. Leen, 1860. 4j pet. 90 Certific. dito4 74| Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4 L. 4 75 Obligatiën 1867—69 4 79| Certificaten6 521 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 255 Oblig. dito44 pet. 844 dito dito4 f Aand. Kiew-Brest.5 118, dito Baltische spoorweg. 3 133 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 98 dito dito Jelez-Griasi. 5 f 229 dito dito Jelez Orel 5 pet. 974 dito dito Charkow Azow .5 Polen. Schatkistobligatiën4 pet. 774 Aand. Warschau-Bromberg. 4/61 dito dito Weenen. 5 1144 Oostenr. Oblig. metal, in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 544 dito dito April/Oct. 5 „544 dito in papier Mei/Nov. 5 5044 dito dito Febr./Aug. 5 514 Aand. Nation, bank3 f 843 Loten 1860 5 534 dito 1864 „121 Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam. 5 67 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 974 Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 144V dito Binnenlandsche3 13 J Portugal. Obligatiën3 514 Turkije. Inschrijving Alg. schuld. .5 „11 Obligatiën 1869 6 34 Egypte, dito 1868 7 pet. 42| dito 1873 7 4'34 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 102| dito dito dito 1885. 6 100 Illin. Cert. Amsterdam „86 Oblig. Illinois Redemtion. .6 „90 dito Central Pacific6 904 Certific. Chic. N. W7 51 f Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. .6 „874 Obl.St.Paul&Pac.Spw.Lsec. 7 dito dito dito 2fsec. 7 Brazilië. Oblig. 1863 44 854 dito 1865 5 90J Prjjzen van coupons. Amsterdam, 24 April. Metall. f 20.55; dito zilver 21.574; Div. Eng. per f 11.85; Eng. Portugal per f 11.85Spaansehe piasters f 1.14Amerikaansche dollars (in goud) f 2.434. Amsterdam 22 April. Metall. f 20.70dito zilver 21.60; Div. Eng. per 11.85; Eng- Bussen per 11.85; Eng. Portugal per /11.85; Frans, f 47.55; Belg. f 47.55; Pruis, f 58.50; Hamb. Russen 304Russen in Z. R. /304Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f Spaan sehe p:asters 1.14Spaansehe binnenlandsche 1.06; Amerikaansche dollars 2.434papier f2.13. Door 's Heeren goedheid viert de Wed. I. KOP PENJAN heden den 26en April haar 90en jaardag. Rozemarijnstraatje bij het Bagijnhof wijk E n° 213. Bevallen van een Jongen W. H. CROÏN— van Gorsel. Tholen, den 23™ April 1876. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijne geliefde echtgenoote ADRIANA SCHIPPER Willeboordse, in den ouderdom van ruim 56 jaren. Wissenkerke, 21 April 1876. A. SCHIPPER. Heden overleed, na een langdurig lijden, onze geliefde vader en behuwdvader JACOBUS PIETER TAZELAAR, in den ouderdom van 70 jareD. Namens kinderen en kindskinderen, Wissenkerke. H. TAZELAAR Jz.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3