BUITENLAND. lêmtfyim. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. van 't vorige jaar 2 uren per dag minder onder wijs genoten dan anders. De onderwijzer heelt gemiddeld dagelijks 2 uren meer schoolgehouden. Ook de heer Bartstrapredikant te Klundert, heeft voor de beroeping naar Arnemuiden bedankt. Bij W. E. J. Tjeenk Willink, te Zwolle, ver scheen dezer dagen eene brochure, getiteld „de opleiding onzer Infanteriedoor S". In het eerste gedeelte daarvan bespreekt de schrijver den heerschenden geest in het leger, vooral ook onder de officieren, wat aangaat de oefeningen der troep, en schetst daarna de vorming onzer miliciens tot bruikbare soldaten. „In het belang van officier en soldaat zoo besluit hij dat gedeelte, is het dat onze oefeningen anders worden". De beantwoording der vraag „hoe ze dan te regelen" stelt de schrijver zich in het laatste gedeelte zijner brochure voor. Het aannemen eener vaste methode bij het on derwijs, eene methode, waarbij iedere oefening geleidelijk uit de onmiddellijk voorgaande volgt, het brengen van meer eenheid in de oefeningen, door het volgen van een algemeenen leiddraad, is het eerste waarop de schrijver aandringt. Hij gaat vervolgens in het kort na, hoe de oefeningen bij een bataljon zouden kunnen geregeld worden. Wij rejeveeren daarvan alleenhet meer vasthou den aan het zoogenaamde „stramme" in het exer- ceeren, als middel tot het inprenten van tucht, de wenken omtrent het exerceeren in compagnie school het onderwijs in het tiraiileeren enz. Moge dit boekje er toe bijdragenom de oefe ning, ook nu reeds, zoo goed te doen plaats hebben als bij den tegenwoordigen toestand mo gelijk is en het ook later, wanneer de langge- wenschte reorganisatie onzer levendige strijdkrach ten eens tot stand zal zijn gekomen, zijn nut blijven stichten. De lessen in de landbouwwetenschap te Oost» burg werden Zaterdag door den heer Yorsterman van Oijen aangevangen met een achttal leerlingen, en wel in het schoollokaaldaartoe door den ge meenteraad van Oostburg welwillend beschikbaar gesteld. Te oordeelen naar deze betrekkelijk ruime be langstelling, mag men hopen dat de afdeeling Oostburg der Zeeuwsche landbouwmaatschappij> voor wier rekening de cursus wordt gegeven, zich niet zal teleurgesteld zien in haar pogen om landbouwkennis te bevorderen en te verspreiden- Eergisteren avond viel een druk bezoek ten deel aan de door onzen stadgenoot C. Louwerse vervaardigde en op een terrein in de Lambrecht- straat alhier geplaatste velocipède van nieuwe constructie. De vervaardiger heett getracht de gevaarlijke, moeilijke en onaangename eigenschap pen, verhonden aan veloeipèdes van Amerikaan sche constructie gelijk er ten vorigen jare op de kermis alhier een geplaatst was, te ontgaan zoo als de open zijwanden bij de krukken, waartus- schen de voet zoo licht gekneld kan worden; de uitstekende punten buiten de moeren dor assen, waardoor de pantalons vaak gescheurd werden; de onvoldoende vastheid der moeren, die om de twee of drie ritten moesten aangeschroefd worden De heer Miidway, dien de hulpprediker aan de deur van het huis ontmoet had, liet met eene on beschrijfelijke verbazing het oog op dit wonder lijke tooneel rasten. Wie waren die kinderen en die dames? De eene, uit haar humeur, de houts kool als eene ervaren artiste in de hand houdende; de andere verrast, maar met eene vijandige uit drukking, waarvan hij de reden niet begreep, in haar blik. „Kindlief," zet de hulpprediker zachtmoedig, „ge moest geen atelier van de zitkamer maken." Het geschreeuw der kinderen bracht hem niet van zijn stuk, want waarschijnlijk was hij daaraan gewoon. „Cecily," vervolgde hij, „hier breng ik mijnheer Miidway mede, van Oxford, die gekomen is, om het dorp eens te zien." Deze woorden gingen van een lichten zucht vergezeld. „Zoudt ge voor thee willen zorgen?" „Ja, papa," gat zij kortaf ten antwoord, en op de voorstelling slechts met eene hoofdbuiging antwoordende, nam zij de kinderen op om ze uit de kamer te brengen, Charley die half gekleed was onder den eenen en Harry die bloote voeten had onder den anderen arm. Zij had onmiddellijk toen zij de donkere gedaante van den vreemde tegen het licht zag afsteken, geraden wie hij was. De bitterheid, die op dat oogenblik als eene fon tein in haar hart opwelde, laat zich niet beschrij ven. Alles was dus voorbijEr bleef geen verdere hoop, die zij, hoe fantastisch ook, op den rector, den kanselier of de koningin gebouwd had, meer over! Fantastisch was die hoop inderdaad geweest, den te grooten slag der krukken, waardoor de voet zich te hoog en te laag moest bewegen, het geen noodeloos vermoeienis veroorzaakte; het gebrek dat zij die het trappen niet konden vol houden hunne voeten niet wisten te bergen; de te nauwe dames-zitplaatsen enz. Die bezwaren nu heeft de heer Louwerse, naar eene eerste werking der inriphting te oordeelen, overwonnen en bovendien het aangename voor de liefhebbers verhoogd door de toepassing van een tweede rail, zoodat twee personen au naast elkander gezeten, met hunne dames onmiddellijk voor of achter zich, gemakkelijk samen een gesprek kunnen voeren. De inrichting der tent is net en een bezoek over waard. Naar wij vernemen zal zij a. Zaterdag, alsmede Maandag, Dinsdag en Zaterdag der vol gende week weder geopend zijn. De vervaardiger is voornemens met zijne cirque de Haagsche en andere kermissen te gaan bezoeken. Gisteren namiddag is in de gracht bij de Vlissingsche brug alhier een jongen gevallen, die een in het water gewaaid kinderhoedje daaruit wilde halen. Hij heeft zich zeiven gered. De heer W. C. Deckers, bariton-zanger te 's Hertogenbosch, die zich reeds vroeger te Vlissin/sen hooren deed, heeft zijne belangelooze medewerking toegezegd voor eene uitvoering, welke door de vereenigingen „Ons Genoegen" en „Ylissing's Mannenkoor" den 20™ dezer ten voordeele der slachtoffers van den watersnood gegeven zal worden. Yolgens een bericht in den Messager de Paris zouden de Engelsche bankiers den khédive van Egypte voordeeliger aanbiedingen hebben ge daan dan de Fransche. Die aanbiedingen zouden nederkomen op eene consolideering der schuld in een 7 percents met aflossing binnen 50 jaren. De khédive heeft de voorstellen van het Fransche consortium definitief verworpen. De prins van Wales is Vrijdag te Malta aangekomen en heeft een feestelijken intocht in Valetta gehouden. De ontvangst van de zijde der bevolking was zeer hartelijk. Tal van adres sen van eerbied en hulde werden den Engelschen troonopvolger overhandigd. Natuurlijk had een reeks van feesten plaats. De „Geier Wally", een roman van mevrouw von Hillern, die verleden jaar in de Deutsche Rundschau verscheen en sedert in verschillende talen, ook in het Engelsch werd vertaald, en in laatstgenoemde taal zelfs in twee edities verscheen, wordt thans te Londen voor het tooneel bewerkt. De zending van den heer Cave naar Egypte om den khédive te adviseeren heeft aan Engeland de kleinigheid van f 26,400 gekost. Door de rechtbank te Antwerpen is de ka tholieke vicaris Koopmann, wegens aanranding tegen de eerbaarheid in 82 gevallenveroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf en daarna tot 10 jaren verlies van burgerlijke rechten. De vicaris heeft zich echter in tijds uit de voeten gemaakt en men vermoedt, dat hij in een of ander klooster rustig zijn verdere dagen zal doorbrengen. De kroonprinses van Duitschland is voorne mens den 12™ April met haar jongste kinderen naar Coburg te gaan om aldaar hare moeder, ko ningin Victoria, een bezoek te brengen, waarmede zij zich niet bijzonder haast. Den 6en dezer begon te Parijs de verkoop der schilderijen-verzameling van den voormaligen president der Fransche kamer Schneider. De 34 stukken der Nederlandsche school, die toen werden verkocht, brachten 960,000 franken op. De be roemde „watermolen" van Hobbemawerd voor 100,000 franken voor het museum te Antwerpen aangekocht. Dezer dagen is officieus uit St. Petersburg gemeld, dat het plan tot codificatie van het inter nationaal oorlogsrecht van de zijde der Russische regeering weder zal worden opgevat. Op het maar Cecily was jong, en die illusie had haar, zelfs iu hare grootste moedeloosheid, meer gesterkt •dan zij zelve wel wist. Het was haar nu alsof zij in een onpeilbaren afgrond was gestort en haar hart klopte alsof zij er physieke pijn van onder vond. Maar de zenuwachtige overspanning schonk haar kracht, of zij zou die heide kinderen niet te gelijk hebben kunnen wegdragen, éen onder eiken arm, 'tgeen de vreemde bezoeker met verbazing aanzag. De kleine Charley, altijd vreedzaam van karakter, hield haar vast om haar hals en drukte zijne wang tegen de hare; maar Harry hief zijn hoofd uit de horizontale positie op en bleef grim men. Zij hield niet veel van de kinderen; hoe kon dat ook? en misschien zou zij in hare opge wondenheid hen gaarne eens door elkander geschud hebben. Men had het haar kunnen vergeven, want zij gevoelde dat hare jonge armen haar gansche leven lang met dien last bezwaard zouden blijven, en zij begreep dat haar vader en hare zuster allervoorkomer.dst konden zijn jegens den bezoeker, die hen uit hunne woning kwam ver drijven; dit maakte haar nog toorniger dan al het andere. „Die twee" zouden nergens aan denkenzij zouden hem vieren, alsof hij hun beste vriend was. En zoo kwam het ook inderdaad uit. Toen Cecily, na de kinderen bezorgd te hebben, terug kwam om de thee te zetten, vond zij Mab en den heer Miidway zeer gemeenzaam met de beschou wing van de onvoltooide teekening bezig. Hij had aanmerkingen gemaakt, maar ook geprezen, en Mab gloeide van genoegen en opgewektheid. Lachend oogenblik moet man in de Russische hoofdstad bezig zijn de door de Brusselsche conferentie open haar gemaakte verklaring, op grond van de be denkingen van sommige regeeringen en de advie zen van uitstekende rechtsgeleerden, aan eene revisie te onderwerpen. De eventueelen verbe terde voorstellen van Rusland zullen tot grondslag verstrekken voor een eindconferentie, die aan de te Brussel afgelegde verklaring rechtskracht zal geven. De pogingen tot humaniseering van den oorlog zullen dus weder worden opgevat en de Volks-Zeitung, die dit bericht mededeelt, verwacht van die pogingen al zeer weinig resultaten, maar zou het wenschelijker achten een internationaal vrederecht te organiseeren en te beproeven of er geen middel was te vinden den oorlog zelf af te wenden, Volgens de Deutsche Nachrichten heeft de paus den gewezen aartsbisschop van Posen en Gnesen, kardinaal Ledochowski, een vasten werk kring te Rome toegedacht, waaruit men opmaakt, dat hij niet weder in zijn diocees zal terugkeeren. De vestingwerken te Metz zijn zoo goed als gereed. In het geheel zijn er 11 forten, waarvan 4 geheel nieuw zijn gebouwd en 7 uit den tijd der Franschen afkomstig zijn. Reeds geruimen tijd geleden heeft men een aanvang gemaakt met de forten te wapenen en met munitie en proviand te voorzien, waartoe groote hoeveelheden uit de fa brieken en magazijnen van Mainzzijn overgebracht. De magazijnen te Metz zullen in het geheel eene voldoende hoeveelheid proviand voor 40,000 man gedurende eenige jaren kunnen bevatten. De ge zamenlijke werken zijn reeds van een voldoende bezetting voorzien. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departe ment van marine op den 21™ April a. zal worden aanbesteed23,000 kilogram roode tarwe23,000 kilogram witte tarwe en 14000 kilogram rogge. Heden is te Vlissingen aanbesteed: 1° Het éénjarig onderhoud van de metsel- en timmerwerken enz. aan de vestingwerken te Vlis singen en te Rammekens, minste inschrijver de heer P. Krijgerte Middelburg voor f 1957. 2° Het éénjarig onderhoud van de kazerne gebouwen enz. te Vlissingen en te Middelburg, minste inschrijver de heer P. Krijgerte Middel burg voor ƒ6834. Zaterdag jl. heeft te Zaamslag de aanbeste ding plaats gehad van het uitvoeren van herstel lingen, vernieuwingen enz. aan de werken der waterkeering van de calamiteuze polders Magaretha, Kleine Huissens en Eendracht, waarvan aannemer is geworden de heer J. P. van de Remortelte Hontenisse, voor 15,190. (Van 29 April.) Middelbubg. Gehuwd: G. Bouwense, jm. 23 j., met J. M. Adams, jd. 27 j. W. A. de Rijcke, jm. 24 j., met C. J. van Puffelen, jd. 20 j. J. A. van Dixhoorn, jm. 20 j., met G. H. A. Ladenberg, jd. 29 j. A. Landman, jm. 27 j., met E. A. Besemer, jd. 31 j. Bevallen: P. Willems, geb. Murk, d. J. E. van Wel, geb. Boone, d. J. E. Bouff, geb. van de Kop, z. H. Poelman, geb. van der Knijp, z. H. Kesteloo, geb. Roelse, d. N. de Kreek, geb. van Dijk, d. A. Z. Gunter, geb. de La Coer, d. K. Borstrok, geb. Blok, d. B. Alberts, geb. Duif, d. C. A. J. Rademaker, geb. Kok, d. J. Dekker, geb. Busquet, z. M. Provoost, geb. Marinissen, d. T. F. Kuijt, geb. de Wolff, z. A. M. Kalf, geb. Penders, z. M. J. E. Bourieius, geb. Carbasius, z. Overleden: W. A. Poerstamper, z. 9 m. M. E. de Graag, jd. 35 j. J. Remijn, jm. 23 j. J. W. Steijn, z. 3 w. A. Louwerse, z. 5 m. (Van 18 April.) VtissisGEN. Gehuwd: A. J. van der Harst, jm. 20 j., met C. J. Verbeek, jd. 19 j. BevallenL. M. Tournoy, geb. van Obergen, z. ijlde zij bij Cecily's binnenkomen heen om hare kiel uit te trekken en hare handen te wasschen, en de oudere zuster, die gevoelde dat hare oogen nog rood waren, besefte te gelijker tijd dat hare onvriendelijke en gedwongen ontvangst den be zoeker moest getroffen hebben. Met een zucht raapte zij hare huishoudboekjes van den grond op. Haar hart was vol. Hoe kon zij onbezorgd met een lachje op de lippen praten, zooals de anderen hadden gedaan De heer St. John was zoo inge nomen met zijn bezoeker, alsof deze hem eene goede tijding had gebracht, in plaats van hem alle hoop te benemen. Zelden zag de goede man andere menschen dan de lompe kinkels uit het dorp» waar hij wel is waar vriendelijk meê omging, maar die over niets anders dan den veldarbeid en de plaatselijke nieuwtjes wisten te praten. De nieuwtjes uit Oxford klonken hem vrij wat liefe lijker in de ooren. Gaarne haalde hij nog eens op hoe het „in zijn tijd" was, zooals wij waar schijnlijk allen doen; en welk een onderscheid is er dan tusschen dat „toen" en het „thans". „Ik heb hem nog gekend dat hij een hulpprediker was zooals ik," zet hij met een lachje, toen hij van den deken der faculteit, dien grooten man, sprak. „Wij zaten op school naast elkander" (dit gold geen minder personage dan den vice-kanselier zeiven) „en ik durf zonder grootspraak zeggen, dat ik de knapste was." Met genoegen, maar tevens met verwondering hoorde hij, tot welke hooge waardigheden zij allen gestegen waren. Hij had Miidway ontmoet, toen deze juist door het J. J. van der Steen, geb. Verspoor, z. S. M. Van- damme, geb. Timmerman, z. C. van Sorge, geb. Aarnoutse, d. J. F. Blondé, geb. Pyson, d. Overleden: W. de Rijcke, jm. 29 j. L. Naere- bout, d. 14 w. J. E. J. Sesee, z. 17 m. J. van Breda, z. 4 m. M. de Nooijer, z. 4 m. J. J. Quite, z. 4 j. Goes. Gehuwd: D. Nonnekens, wed'. van J. P. Vroegop,_ 58 j., met A. Prins, wed®, van D. Tave- nier, 54 j. A. Romijn, jm. 23 j., met P. S. Non nekens, jd.. 24 j. Bevallen: H. Kloosterman, geb. Lukaart, z. K. Mulder, geb. Otte, z. G. Weezepoel, geb. Ge luk, d. J. van Luijk, geb. van Wijck, d. Ziekikzee. Gehuwd: W. A. Cashoek, jm. 19 j., met M. M. Vermaas, jd. 22 j. Bevallen: L. Geldhof, geb. Reijnoudt, z. M. Mallander, geb. Schoenmakers, d. J. Tabernee, geb. Tuijtel, z. A. M. Tuijtel, geb. de Vroome, d. Overleden: J. Korsten, man van J. de Lange, 74 j. M. Zigtmondt, jd. 43 j. P. Tabbernée, vrouw van H. J. Slegt, 45 j. L. F. van Sas, z. bijna 7 j. C. H. Peute, z. 8 w. H. Douw, z. 3 m. 8 April, 's av. 11 u. 52 gr. 9 's morg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 57 gr. 'sav. 11 u. 52 gr. 10 'smorg. 7 u. 50 gr. 'smidd. 1 u. 59 gr. 'sav. 6 u. 59 gr. De toestand in het Oosten wordt met den dag ingewikkelder en gevaarlijkerzoodat ieder oogen blik een ernstige crisis kan uitbreken. Niet alleen dat de verhouding tusschen de Turken en de Slavische Christenen even vijandelijk blijft, maar in troebel water is het goed visschen en er zijn altijd lieden die daarvan gebruik willen maken. Daarom stoken zij opzettelijk tweedracht tusschen hen die tot nogtoe in goede verstandhouding leef den. Zoo schijnt er ook thans te worden geïntri geerd om de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Rusland en Oostenrijk te verbreken. De Monde russe nl. deelt twee telegrammen uit Castel- novo mede, in het eerste waarvan wordt gemeld, dat generaal Roditch bij de ontmoeting met de hoofden der opstandelingen het ontwerp tot her vormingen van graaf Andrassy zou hebben voor gelezen en de proclamatie van Vassa effeadi en daarna zou hebben verklaard, dat men geen hulp van Rusland kon verwachten, noch de beloften van die mogendheid kon vertrouwen. De hoofden Lochtitza en Limonitch zouden daarop Oostenrijk hebben bedankt voor zijne hulp en hebben beloofd den volgenden dag te zullen antwoorden op de voorstellen in de nota van graaf Andrassy vervat. In het tweede telegram wordt gemeld, dat Turkije den wapenstilstand heeft verbroken door te Kleck troepen te ontschepen en 25 bataljons met een offensieve bedoeling te Trébinje samen te trek ken. De woorden van generaal Roditch betreffende Rusland hadden een groote opgewondenheid ver oorzaakt, die het onmogelijk maakte thans reeds tot eene beslissing te komen. Het blad, waarin beide berichten worden medegedeeld, drukt zich in zeer heftige taal. over Oostenrijk uiten indien zij waarheid bevatten is ongetwijfeld de houding van generaal Roditch onverklaarbaar en bestaat er groot gevaar, dat tusschen Rusland en Oostenrijk moeilijkheden ontstaan. Intusschen kan men 'aan die berichten nog geen onvoorwaardelijk geloof hechten, want zij zijn uit een particuliere bron afkomstig en nog op geen officieele of officieuze wijze bevestigd. Men vermoedt, dat de woorden van den Oostenrijkschen commissaris opzettelijk zijn verdraaid om wantrouwen te verwekken tusschen beide rijken. Het verdient echter opmerking, dat ia het laatst der vorige week geruchten in "omloop hek der pastorie keek en hem met de wellevendheid van den ouden tijd aangesproken. Zij waren in gesprek geraakt over de kerkelijke zaken, het natuurlijkste onderwerp voor twee predikanten, waarop de vreemde half met weerzin, half uit plichtgevoel, hem had gezegd wie hij was. St. John was in zijne armoede zoo gastvrij als een prins, en had er dus op gestaan dat zijn nieuwe bekende zou binnen komen om het huis te zien en alles te vernemen wat hij noodig had te weten. Hij zou, gelijk hij later zeide, eveneens gehandeld hebben jegens ieder die zijne woonplaats in het dorp was komen vestigen, en waarom zou hij het dan niet ten aanzien van den nieuwen predikant hebben gedaan? want in St. John's gemoed was geen bitterheid. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2