Telegraphische berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws, Rechtzaken» Verkoopingen en aanbestedingen. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen tweede klasse A. J. H. Bachiene, P. J. Fabius, J. D. J. M. Bekaar, H. J. Payen en N. A. C. Hin- ópen, thans commiezen derde klasse. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen, met 15 dezer, de apotheker 2e klasse bij de zeemacht A. Scholkes. Gelijk bekend isheeft de heer M. Mieras,- van 's Heer Hendrikskinderenvroeger hulponder wijzer te Tiel en thans te Dodewaardtoen hem, wegens ziekte der stembanden, door den gemeen teraad van Tiel den 19en September 1874 wel zijn gevraagd verlof voor eene maand werd toegestaan, doch met inhouding van zijn traktement, daar tegen geprotreteerd. Zoowel bij dien gemeenteraad, als vervolgens bij gedeputeerde staten van Gel derland bleef de aangewende poging vruchteloos, en ook op zijn adres aan Z. M. werd den 8™ Mei 1875 afwijzend beschikt. Nu evenwel, in een ge lijk geval met een hulponderwijzer te Heerjans- dameen besluit van den gemeenteraad aldaar tot korting van traktement bij Z. M. besluit van 26 Februari 1876 (Staatsblad n° 45) is vernietigd, heeft genoemde heer Mieraszich hierop be roepende zich andermaal met een adres [tot Zr. M'. den koning gewend, met verzoek, alsnog het besluit van den raad van Tiel, dd. 19 September 1874, waarbij hem zijne jaarwedde wordt onthou dente vernietigen. (G. Ct.) Op de vergadering van Nederlandsche gym- nastiek-onderwijzerswelke den 18«n en 19™ dezer te Gouda gehouden zal wordenzijn o. a. de volgende punten ter bespreking aan de orde Het gymnastiek-onderwijs, zooals het uitgedrukt is in de concepten van het Nederlandsch onder wijzersgenootschap en de Maatschappij tot nut van 't algemeenin te leiden door den heer P. C. Adrian. Oprichting van gymnastische volkskringen, in te leiden door den heer F. G. Croessen. Bespre king over het aantal leerlingendat onder directie van éen onderwijzer voldoende gymnastisch onder wijs kan ontvangen. Werking van het Nederlandsch gymnastiekverbondin te leiden door den heer H. J. Steenbergen. Tevens zal de vergadering in overweging nemen de middelen ombij de behandeling van het wets voorstel-Moens tot wijziging der schoolwet van 1857het onderwijs in de gymnastiek verplich- end te doen stellen. Blijkens ministerieele kennisgeving in de Staats-courant van heden, zal in de maand Juni a. gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in artt. 4, 5 en 8 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 59), gewijzigd bij de wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n° 97) ter ver krijging van diplomafa voor het eerste en het tweede natuurkundig examen en het natuur kundige examen voor hulp-apothekersof van akten van bevoegdheid als arts of hulp-apotheker in art. 16 vermeld. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toe gelaten, moeten daarvan vóór 20 Mei a. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hoogleeraar dr. C. H. D. Buys Ballot, te Utrecht; voor het tweede natuurkundig examen, den hoog leeraar dr. F. C. Donders, te Utrecht; voor het geneeskundig examen, den hoogleeraar dr. M. Po- lano te Leiden, en voor het praktisch examen van hulp-apotheker, den hoogleeraar dr. R. S. Tjaden Modderman, te Groningen. De verdere Jvoorwaarden zijn in de Staats-cou rant omschreven. Zich veel gelukkiger en was veel aangenamer in den omgang. Overigens hield hij zich veel met kunst en rariteiten bezig, en zijne vertrekken ge leken meer op een museum van porselein en cu riositeiten dan op kamers van een geleerde. De vloeren waren belegd met allerlei mooie kleedjes, waarover zijne bezoekers, bij het artistieke sche merlicht dat er heerschte, altijd gevaar liepen te struikelende muren hadden olijfgroene of donker blauwe behangsels, die een Indische zonneschijn niet in staat zou geweest zijn op te helderen. Hij bezat weinig schilderpen, maar des te meer photographieën en eene verzameling beschilderde porseleinen platen, die zich met hunne primitieve kleuren in dit melankolieke licht beter voordeden dan schilderijen. Hij vond een onuitputtelijk ge noegen in het verzamelen, en als hij bij een koop man iets buitengewoons was meester geworden, keerde hij er in triomf mede naar huis en zocht er een plaats onder zijne kostbaarheden voor uit, waar 'tzich het best te midden van de omgeving voordeed. Als Mildway, van zijn werk opziende, zijn oog over al die heerlijkheden liet gaan en gevoelde dat alleen een fijne smaak, veel geduld en eene goed gevulde beurs dit alles bijeen had kunnen brengen en in staat was geweest het tot een zoo harmonisch geheel te vereenigen, dan vervulde een gevoel van welbehagen zijn hart. Doch dan ook zuchtte hij wel eens, want in alle volmaaktheid ligt iets melankoliekswat kan men anders doen dan zuchten, wanneer men zijn laatsten aankoop geplaatst heeft en eene volledigheid aan- De heer P. Stouten, te Borssele, is benoemd tot hulponderwijzer aan de O. lagere school te Elle- woutsdijk op eene bezoldiging van f 550, met f50 verhooging na verblijf van een jaar. 16 Leerlingen van de le klasse der burger avondschool te Zierikzee zijn na afgelegd examen tot de tweede klasse bevorderd en 8 leerlingen dezer laatste klasse met een loffelijk getuigschrift ontslagen. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsch her vormde gemeente te Vlissingen de heer H. W- van Loon, te Voorthuizen. Door den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Tholende heer A. Rutten, kapelaan te Gouda. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M». schroefstoomschip Aruba, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse j tu. J. A. Roëll, den 4en dezer te St. Vin cent aangekomen. Aan boord van dien bodem is alles wel. Men schrijft aan de G. Ct. uit Hoedekenskerke: Tegen verwachting heeft het koolzaad zich in den laatsten tijd weder bijzonder hersteld, vooral 't geen nog al ruim werd uitgezaaid. Zoo iets mag wel worden opgemerkt, daar het tot waar schuwing dienen kan voor 't vervolg, om niet te vlug te zijn met het omrijden, als in den winter of in het vroege voorjaar de plant als het ware verloren schijnt. Uit Zierikzee wordt ons gemeld dat den 4en dezer aldaar een concert gegeven werd door mej. F. Stoetz en de heeren Coenen, Hekking en Ruijgrok, dat door een talrijk publiek, zoo uit Zierikzee als uit de omliggende gemeenten werd bijgewoond. Het programma was hetzelfde dat bij eene vroegere gelegenheid hier ter stede werd uitgevoerd. De voordracht verwierf den daverenden bijval der toehoorders. Ter terechtzitting der tweede kamer van het gerechtshof te 'sGravenhage werd Dinsdag be handeld de zaak van T.V. uit Heinkenszand, door de rechtbank te Goes bij vonnis van 6 Maart tl. ter zake van poging tot crimineelen diefstal ver oordeeld tot een celstraf van 183 dagen. De appel lante was op zekeren avond met haar bovenlijf over een winkeldeur gaan liggen en wilde juist een stuk kaas van de toonbank grijpen, toen zij door een paar mannen, die zich in de kamer ach ter den winkel bevonden, werd betrapt. <Jhr. mr. de Brauw, die de appellante verdedigde, meende dat de getuigen zich hadden vergist in den per soon der appellante, wat door de duisternis zeer verklaarbaar was, en dat haar pertinente verkla ring, dat zij onschuldig was, dus zeer aannemelijk scheen. Het O. M. antwoordde daarop, dat het in den winkel licht genoeg was om de mogelijk heid van vergissing uit te sluiten, en dat de appellante reeds vroeger veroordeeld was en on gunstig bekend stond, waarom van die zijde de bevestiging van het vonnis a quo werd gerequireerd. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 11 dezer. schouwt, die het ongeoorloofd schijnt te verstoren, al ware het zelfs om er nog eene schoonheid te meer aan toe te voegen? Maar er lag nog meer dan enkele zwaarmoedigheid in dien zucht, want deze was de uitdrukking der onvoldaanheid van Mild- way's ziel. De mensch kan niet van rariteiten, van meubelen, van aesthetische schikkingen alleen leven, noch zelfs van de kunst, wanneer hij slechts een kenner en liefhebber niet een beoefenaar zelf is. Misschien denkt men dat zijne eenzaamheid hem drukte en hij eene levensgezellin wenschte; maar dat was het geval niet; hij was allengs verzadigd geworden van al zijne liefhebberijenen begon naar een wezenlijk doel in zijn leven te verlangen, en dit was de reden waarom hij de predikantsplaats te Brentburn, toen zij hem aan geboden werd, tot veler verwondering aannam. Nu was St. John, gelijk wij gezegd hebben, een lid van dezelfde faculteit en had hij de ge meente van Brentburn twintig jaar bediend en wat voor Roger Mildway slechts een avontunr was, eene proef van twijfelachtigen uitslag, zou voor hèm een lot uit de loterij geweest zijn. De volgende op de lijst der personen die aanspraak hadden, na Mildway, was John Ruffhead, die ge vestigd wilde zijn om te kunnen trouwen en die een predikantszoon was. Het schijnt dus eene zeer ongelijke lotsbedeeling, maar waarschijnlijk hadden noch St. John noch Ruffhead zulke ideale plannen ten nutte van de menschheid als Mildway. De oude man zou zijne routine gevolgd hebben gelijk hij zooveel jaren had gedaan, de arme men- Op verzoek eervol ontslag verleend aan de le luitenants der dienstdoende schutterij H. H. Dansdorp te Vlissingenen J. A. A. Küller te Middelburg. Benoemd tot procureur bij de arrondissements rechtbank te Goes do heer Margadant, candidaat- notaris te Rotterdam. TWEEDE KAMER. De beraadslagingen over het hooger onderwijs zijn heden.ten einde gebracht, zoodat morgen de eindstemming over het wetsontwerp zal plaats hebben. Eeu levendig debat werd nog gevoerd over de bepalingen betrekkelijk het bijzonder onderwijs. Het in het ontwerp aangenomen beginsel was: onbeperkte vrijheid behoudens de overlegging van de reglementen en statuten der bijzondere inrichtingen van hooger onderwijs onder welke ook de kerkelijke kweekscholen begrepen waren. De heer Heydenrijck protesteerde evenals de minister krachtig tegen de opvatting van den heer van Zinnicq Bergmann alsof het tegendeel beoogd werd. De minister merkte op dat de bedoelde scholen geen milder beginselen konden verlangen dan in deze wet waren nedergelegd. De minister verklaarde daarom in een levendige discussie over de amendementen van den heer Jonckbloet betrekkelijk het toezicht der inspec teurs en het jus promovendi van bijzondere inrich tingen, dat hij bij aanneming daarvan verplicht zou zijn de wet in te trekkenomdat de minister volkomen vrijheid wil en daarnevens geen ingrij pen van het particulier initiatief in den werkkring van den staat. De heer Jonckbloet trok daarop zijne amende menten in, dewijl hij het onverantwoordelijk achtte om voor dat punt eene goede wet in gevaar te brengen. Het amendement betrekkelijk de inspecteurs werd nu door den heer Lenting over genomen. De heer Verheijen die, ondanks de bezwaren welke uit de vroegere beslissingen der kamer bij hem ontstaan waren, verklaarde deze wet te zullen aannemen, stelde als hoofdvoorwaarde voor zijne stem de verwerping van dit amendement. Hij, evenals de heer Bergmann en de minister, waarschuwde tegen beperking der vrijheid, waaruit botsingen tussehen het kerkelijk en wereldlijk gezag zouden voortspruiten hoe welwillend ook de bedoelingen van den voorsteller mochten wezen. Het amendement-Lenting werd nu met 44 tegen 21 stemmen verworpen. Bij de overgangsbepalingen werd een amende ment van den heer de Vries aangenomen om de collegegelden voor de vaststelling van het pen sioen der hoogleeraren mede te rekenen. Nog is een nieuwe bepaling aangenomenstrek kende tot gedeeltelijke vrijstelling van dejaarlijk- sche bijdragen voor de thans ingeschreven studen ten, die hunne collegiegelden vooruit hebben betaald. Op de vergadering van aandeelhouders der vennootschap „De kleine courant" (het Nieuws van den Dag), Dinsdag morgen te Amsterdam gehouden, werd medegedeeld dat de coupon n° 6 der eerste reeks aandeelen met f 13,86 en de coupon n° 3 der tweede reeks met/' 90 betaald kunnen worden. Verslag en balans werden door de vergadering goedgekeurd. Als commissarissen werden her kozen de heeren mr. G. van Tienhoven en Justus Wüste. De voorgestelde leening van f 20,000 tegen 5 pet. werd terstond door eenige der aan wezigen volteekend. schen meer in slaap sussende dan wakker schud dende, en de jonge man, ofschoon hij zeker aan zijn plicht wel getrouw zou zijn geweest, zou misschien meer aan de aanstaande mevrouw Ruff head gedacht, dan eenige heldhaftige poging om de wereld van nut te zijn in 't werk gesteld heb ben; zoodat Mildway de taak waarschijnlijk nog uit het verhevenste oogpunt opvatte, ofschoon niemand kon voorspellen wat de uitslag zou zijn. Alvorens echter de benoeming voor goed aan te nemen, besloot hij op raad van een zijner vrienden persoonlijk naar Brentburn te gaan, om eens te zien hoe het plaatsje hem zou bevallen. Toen hij er aan het kleine landelijke station afstapte nam de schilderachtige ligging in het boschrijke oord hem reeds dadelijk in. Hij stond er zoo verbaasd over, dat hij een paar minuten noodig had om weder tot bezinning te komen. Toen vroeg hij den weg naar de kerk, want hij was de overtui ging toegedaan dat de natuur door de kunst on dersteund moet worden en hoopte dat hier het natuurschoon tot achtergrond voor eenig klein meesterstuk van oude bouwkunst zou strekken. Mén had hem gesproken van eene „heel lieve kerk," misschien uit volslagen onkunde, misschien uit overweging dat eene splinternieuwe en goed on derhouden kerk aangenamer voor den predikant moest zijn dan een bedehuis dat voortdurend be hoefte had aan reparatiën. Maar hoe dit zij, toen de kerk van Brentburn in hare kale nieuwheid voor de oogeu van den armen Roger Mildway verrees, stak hij de hand uit naar het eerste het Te Utrecht is Zondag jl. eene vrouw bevallen van twee kinderen die aan elkander gegroeid zijn. Vier kolossale spiegelruiten, welke gisteren door twee schildersknecbts te Utrecht op eene draagbaar vervoerd werdenvielendoor het breken van een der kruiszeelen tegen den grond aan stukken. De kweekschoo voor de zeevaart te Leiden heeft Dinsdag, in tegenwoordigheid van prins Hen drik, haar 20e jaarvergadering gehouden. De voor zitter, dr. A. Rutgers van der Loeff, heeft een gunstig verslag omtrent deze inrichting uitgebracht. In de laatste 20 jaren zijn niet minder dan 1275 jongelieden daar gevormd. Prins Hendrik heeft den voorzitter een woord van dank voor zijne vele zorgen ten behoeve der kweekschool toegebracht, en ook den minister van marine bedankt voor den door hem geschonken steun. De hoogleeraar van der Wijek deelde onlangs, toen de beraadslagingen over het hooger onderwijs in de tweede kamer begonnen waren, eenige cijfers omtrent het vermoedelijk gemiddeld aantal .der te Groningen studeerenden mede. Die cijfers gaven geen bijzonder gunstigen indruk omtrent den bloei der hoogeschool aldaar en lokten te recht of ten onrechte vrij wat tegenspraak, ja de verontwaardiging van sommigen op. Het col lege van curatoren heeft thans aan prof. van der Wijck een sclierpen brief gericht en hem onver holen zijn misnoegen betuigd. In de volgende maand zal eene conferen tie over de onderneming tot aanleg van de St. Gothard baan worden gehouden, waaraan gevol machtigden van Zwitserland Duitschland en Italië zullen deelnemen. Zij zal zich uitsluitend met de technische zijde der zaak bezig houden, om vóór alles de vraag te beantwoorden of en tot welken omvang het ondernemingskapitaal moet- worden uitgebreid. Over het algemeen is men overtuigd, dat de belangrijke onderneming niet door de geldquaestie zal mislukken. Zondag jl. zou te Wiesbaden de eerste gods dienstoefening der oud-katholieken in de katholieke kerk op de Louisen-Platz worden gehouden. Tegen 11 uren was het plein door duizende menschen bezet. Toen het oogenblik tot inbezitneming der kerk was aangebroken eischten de ambtenaren der politie bij het bestuur der kerk de sleutels op. Deze waren onbruikbaar gemaakt en de sloten waren door steenen zoodanig toegetakeld dat men ze ook met loopers niet kon openen. De politie brak de hoofddeur en een zijdeur open en onder hoera-kreten werd de kerk in bezit genomendie weldra tot de laatste plaats gevuld was. Het altaar en de kansel waren met floers behangen, de banieren, enz. waren verdwenen. Het floers werd spoedig weggenomen en de kerk door de politie ter beschikking gesteld van de oud-katholieke ge meente. De door bisschop Reinkens geleide gods dienstoefening verliep zonder eenige stoornis. Voor- loopig wordt de kerk door de politie bewaakt. Gisteren zijn te Biggekerke te koop aangeboden: 1° Eene hofstede met 50,aren 40 centiaren grond, in de gemeente Biggekerke. Verkocht voor f 2240. 2° 36 aren 90 centiaren bouwland, aldaar. Ver kocht voor f 900. 3° 56 aren 80 centiaren bouwlandaldaar. Verkocht voor f 1276. 4° 72 aren 30 centiaren weiland, aldaar. Verkocht voor 1925. 5° 33 aren 80 centiaren weiland6° 32 aren 10 centiaren weiland, en 7° 69 aren 40 centiaren weiland aldaar. Samen verkocht voor 2270. 8° 42 aren bouwland, aldaar. Verkocht voor f 952. beste steunsel dat hij grijpen kon, want hij dacht een flauwte te zullen krijgen. Dat steunsel was een houten hekwerk rondom een modderig vijvertje, dat tussehen twee hutten lag en aan de tuinheg van een dier hutten grensde: 'tKunnen de geuren die uit deze poel opstegen, geweest zijn, die hem eigenlijk dat gevoel van flauwheid veroorzaakten, doch in zijne ontzetting schreef hij het aan 't zien van de kerk toe. Hij had gehoopt een antiek dorpskerkje tussehen eerwaardige voorouderlijke olmen te vinden, met kunstig bewerkte spitsboog- ramen, waarin misschien nog stukjes oud geschil derd glas zouden glinsteren als smaragden en robijnen. Maar, helaas, de kerk maakte een pijn lijken indruk door hare nieuwheid; zij was in de uitstekendste orde; elke steen zag er uit alsaf hij pas dienzelfden morgen afgeschrobd wasen wat nog 't ergste was, zij was goed gothiek, volmaakt correct, onberispelijk in éen woord. Het hoofd zonk den jongen eerwaarde op de borst, zijn voet gleed uit, en had hg niet krampachtig de hand aan 't hekwerk geslagen, het resultaat had grotesk genoeg kunnen zijn. „Zijt ge niet wèl, mijnheer?" vroeg de oude vrouw Joel, die aan de deur harer hut stond, zooals bijna altijd het geval was. „O 'tis niets," antwoordde de nieuwe dominê met eene bevangen stem; „ik denk, dat het van de hitte is." Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2