N°. 84. 119e Jaargang. Vrijdag 7 April. 18T6. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijko nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz, van 1-^-7 regels f 1,50; iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte^ Middelburg, 6 April. FEXJIIL.XjElT'OlSr- De hulpprediker van Brentburn. Benoemingen en besluiten, In de gisteren gehoudene jaarlijksche algemeene vergadering van het Zeeuwseh genootschap der wetenschappen zijn benoemd tot leden de heerenH. G. Hartman Jz.gemeente-secretaris, van Goes. Mr. M. Jacq. de Witt Hamer, procureur te Goes. Mr B. C. Cau, lid der provinciale staten van Zeeland, te Zierikzee. Theod. Jorissenhoogleeraar te Amsterdam. Dr. D. J. Steijn Parvê, inspecteur over het mid delbaar onderwijs, te Leiden. D*. Jan ten Brink, letterkundige, te 's Hage. Mr. J. A. Fruin, hoogleeraar, te Utrecht. Dr. J. B. Dompeling, med. dr. te Utrecht. D'. L. J. Egeling, inspecteur over het genees kundig staatstoezichtte 's Gravenhage. Dr. A. W. Bronsveldpredikant bij de hervormde gemeente te Haarlem. A. Moens, inspecteur over het lager onderwijs, te Utrecht. P. Leendertsz Wz., predikant bij de doopsge zinde gemeente te Medemblik. Jhr. J. E. H. Hooft van Iddekinge, directeur van het kabinet van penningen en munten, te 's Gravenhage. Dr. T. C. Winkler, conservator bij het Teijler's genootschap, te Haarlem. Dr. D. Lubach, inspecteur over het geneeskundig staatstoezicht, te Kampen. Dêsirê Delcroix, chef de bureau aan het minis terie van binnenlandsche zaken te Brusselbelast met de belangen der Vlaamsche taal- en letterkunde. Dr. Paul Frédéricq, hoogleeraar te Gent. Dr. C. J. Hansen, stads-bibliothecaris te Ant werpen. Mr. Thom. P. Burgers, president der Zuid-Afri- kaansche republiek. In dezelfde vergadering werden tot bestuursle den verkozenin plaats van jhr. m'. G. L. Schorer (van hier vertrokken) jhr. mr. D. G. van Teylingen en in plaats van den heer K. B. Pekelharing (periodieke aftreding en niet dadelijk weder her kiesbaar) de heer J. J. L. Lutï. Ten behoeve der wetenschappelijke expeditie naar Sumatra, ontworpen door het Aardrijkskun dig Genootschap, is door het Zeeuwseh Genoot schap der wetenschappen ontvangen van zijne directeuren en leden en van verdere belangstel lenden in Zeeland: te Middelburg f 516, te Vlissingen (voorloopige 19. Naar Tiet Engelsch van Mevrouw Oliphant. {Vervolg.) „Mijne beste, wij moeten den loop der zaken afwachten," antwoordde hij; „er is nog geen dadelijke haast. Laten wij eerst zien wie benoemd wordt en wat de nieuwe predikant dan voorne mens is." „Maar St. John," bracht juffer Maydew in 't mid den, „gij zijt een zeer geleerd man en als het de academie is die de plaats begeeft. „En nog wel mijne eigene faculteit," zei hij nadenkend, „waarvan ik nu zeker een der oudste 1 eden ben. Zij zouden inderdaad niet kwaad doen, mij hier mijne overige levensdagen te laten slijten. Maar ik heb nooit bijzondere onderschei dingen behaaldik heb mij nooit op den voorgrond weten te stellen. Neen, wij kunnen niets doen dan afwachten en zien wat er gebeurt. Eenige dagen of weken zal weinig verschil maken. Wees zoo bedaard mogelijk, lieve kindereneindigde hij; „ik maak er mij niets ongerust over." „Ik wilde wel eens weten, of hij ongerust zon zijn, als ge van honger laagt te sterven," riep opgaaf) 10, fe Goes (zuiver) f 48, te Heinkens- zand f 75, te Wolfaartsdijk f 12.50 te Tholen f 22.30; te zamen f 683,80. Aan den heer A. C. van der Zalm is roet 1 Mei a. eervol ontslag verleend als cipier van het huis van arrest te Zierikzeeen in zijne plaats benoemd de heer J. L. v. d. Lijke, thans le be waarder in het huis van arrest en provoost te Haarlem. In eene gisteren avond alhier gehouden en tal rijk bezochte vergadering van de leden der Werkmans-vereeniging is met groote meerder heid van stemmen besloten, terug te keeren tot de vroeger gevolgde wijze van handelen en de helft van het bedrag der rekeningen van de ge- neesheeren op de leden over te brengen. Deleden die op den vastgestelden termijn den geneesheer niet hebben voldaan, zullen geroieerd wprden. De heer mr. ,J. H. de Laat de Kanter, pro cureur en laatstelijk plaatsvervangend kantonrech ter te Goes, heeft in de gisteren gehouden zitting van het gerechtshof te 's Gravenhage den eed afgelegd als rechte r-plaatsvervanger in de arron- dissements-rechtbank te Goes. Adressen van instemming met het wetsvoor stel-Moens circuleeren te Veendam, Ommelan- derwijk en Zuidwending, Wildervank en Stads kanaal Oud- en Nieuw PekelaMuntendam, Zuid- en Noordbroek. Tot de tweede kamer wordt in die adressen het verzoek gericht, zoo spoedig mogelijk dat voorstel goed te keuren. Ongelukkig heeft echter de kamer, door haar gisteren genomen besluit om de interpellatie van den heer Mackay over de suiker-quaestie nog vóór het Paaschreces voort te zetten, het onderzoek van het wetsvoorstel in de afdeelingen vóór het reces zöo goed als onmogelijk gemaakt. Werd door den heer des Amorie van der Hoe ven aan den minister Heemskerk in de zitting van eergisteren het bondgenootschap der katho lieken, zooveel de wet op het hooger onderwijs betreft opgezegdhet hoofdorgaan dier partijde Tijd, geeft aan hetzelfde gevoelen den vormeener nog duidelijker oorlogsverklaring. Genoemd blad is van oordeeldat de feiten der laatste dagen den heer Heemskerk niet als een ernstig staatsman hebben doen kennen. Het ver trouwen in zijnen ernst is verzwakt, bijna ver dwenen; zijn regeeringsbeleid boezemt alleen eene soort van verwondering in over zoo groote beweeg- juffer Maydew uit, toen de meisjes haar des avonds naar het station brachten. „Ik moest wel zoo niet tegen u spreken over uw papa, maar zoo hij niet ongerust is geweest, waren anderen het des te meer met betrekking tot hem. Wat heeft uwe arme moeder gezwoegd en geslaatd om alles in orde te houden, en de arme juffrouw Brown even zeer! Het kostte hem niet veel haar te trouwen, maar het heeft haar het leven gekost." „Tante!" riepen de meisjes tegelijk met ver ontwaardiging uit. „Wel kinderen," hervatte tante, „zij zou nog in leven kunnen zijn, als eene fatsoenlijke onge trouwde vrouw, die haar plicht deed, zooals zij er wel toe in staat was; maar in plaats daarvan kreeg zij een paar kinderen en stierf. Gij begrijpt dat nog zoo niet, want gij zijt te jong. En dat alles omdat hij was wat gij goedhartig noemt en haar niet kon zien schreien. Alsof de besten on der ons niet dikwijls genoodzaakt waren zelf te schreien en het anderen te zien doenMaar zij bedachten geen vaD beiden wat ze deden, en de genen, die er bij zullen lijden, zult gij zijn." „Tante, zoo moet ge niet van papa spreken." „Dat is ook zoo, en ik vraag u excuus," zeï tante Jane, hare oogen afwisschende. „En wij hadden hem zoo niet alleen moeten laten," merkte Cecily met een zucht aan. lijkheid. Het doet de Tijd zeer leed, te zien, met welk een gemak deze ministerde ontwerper eener gewichtige wet, zijn eigen ontwerp naar hartelust en willekeur door anderen laat hervor men veranderenversnijdenverwringen krom men en recht maken. Nog treuriger is hetdat een man van pas uitgesproken overtuigingen zich tot den dienaar van andere, lijnrecht tegenover staande overtuigingen maakten helpthet door hem afgekeurde werk te voltooien. Noemt men dit regeeringsbeleid 1 Beleid is ermaar van regeeren is hier geene spraak. Men heeft hier niets anders dan het beleid van de gedweeë volgzaam heid. De raad van den heer Heydenrijck is de bestede minister moet de wet intrekken. Maar de slotsom, waartoe de Tijd bij het overzien der jongste gebeurtenissen komtis deze„zij die in den minister Heemskerk eene het liberalisme tegenhoudende kracht meenden te zien stelien zieh bloot aan de teleurstelling in hem een ge dienstigen wegbereider voor het radicalisme te moeten aanschouwen." Bevestigen de gunstige voorspellingen zich, in den laatsten tijd omtrent de eindstemming over de wet op het hooger onderwijs gedaan, dan zal de onttrekking van den steun der katholieken den heer Heemskerk in dit opzicht weinig deren. Maar voor het vervolg zal zijne „coneiliante poli tiek" er niet gemakkelijker door gemaakt worden. Het Handelsblad meldt dat het bezoek van Z. M den koning en H. M. de koningin te Amster dam thans bepaald is op den 25en dezer. ifn de S taats-courant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 23en Maart jl., houdende vaststelling van voorschriften voor het opmaken en bijhouden van een ligger der toe gangswegen tot spoorwegstations. De instelling Nederlandseh Mettray viert morgen, den 7en dezer, haar 25jarig bestaan. Bij die gelegenheid wordt des avonds in het Odeon te Amsterdam een algemeene vergadering dier maatschappij gehouden. Uit Amsterdam wordt aan het Utr. Dagblad een en ander medegedeeld omtrent eene aldaar opgerichte „commanditair-bankvennootschap", met het menschlievende doel om effecten en andere rentegevende stukken te verkoopen bij be taling in termijnen. Men betaalt dan, in plaats van f400 of f 1000 in eens, slechts f 10.50, 12.50 of ƒ17.50 per maand. Tot waarschuwing tegen deze speculatie, waar van het eigenlijke doel is de spaarpenningen onzer HOOFDSTUK VIII. DE NIEUWE "PREDIKANT. Het nieuws, dat zooveel opschudding in de pas torie te Brentburn had teweeg gebracht, was oud nieuws te Oxford, waar men reeds bepaald had wie Chester's opvolger zou zijn. Het geleerde lichaam, dat gerechtigd was tot de benoeming, had niet het flauwste vermoeden dat er een St. John op aarde was. Wel waren verscheidene leden daarvan zijne tijdgenooten en bekenden geweest in die voormalige dagen, toen zij zeiven aan den uitslag van een examen dachten met een schrik, dien de verdelging of de redding eener we reld thans te nauwernood bij hen zou verwekken maar was het te verwachten dat zij zich een mali zouden herinneren, die op zijn vijfenzestigste jaar nog hulpprediker was, die nooit om iets had ge vraagd, nooit naar iets had gestaan en zich een menschenleven uit het gezicht had gehouden De weinigendie eene schemerachtige herinnering hadden dat „de oude St. John" Chester's hulppre diker was, verkeerden natuurlijk in het denkbeeld, dat hij zulk een langen tijd in die onzekere en weinig voordeelige betrekking was gebleven, om dat hij door vaste banden aan die plaats verbon den was of er eene bepaalde voorliefde voor had, en dat hij middelen genoeg bezat om die luim in te willigen. Wel was hij in zijne jeugd arm ge weest, maar zijne vrouw kon geld gehad hebben of misschien had hij geërfd.'Wat was waarschijn lijker dan dat iemand met een zoo patricischen burgerij eerst toe te vertrouwen aan onbekende personen, om ze vervolgens (indien vóór dien tijd de „vennootschap" niet in de lucht vliegt) voor mis schien waardelooze vreemde effecten in te wisselen, laten wij hier eenige zinsneden volgen uit de circulaire, waarmede deze onderneming overal agenten zoekt te krijgen. De taal en stijl dniden aan dat men hier met eene speculatie uit Berlijn te doen heeft» waar, gelijk men weet, de beurs-zwendelarij tot het hoogste punt van volmaaktheid gebracht is. „Wat de verdienste betreft, zoo moet ik ndoen opmerken, dat ik agenten heb, die van ƒ200 tot ƒ300 per maand verdienen, daar dit van het aan tal stukken afhangt dat men verkoopt. „Met vlijt en volharding zal het u in het begin niet moeielijk vallen van 10 tot 15 stukken per maand te plaatsen, waarvan u dan de helft der eerste termijn bekomt, benevens 50 salaris, te zamen ongeveer 112 tot ƒ143. „Echter kunnen wij u dan alleen 50 salaris geven, wanneer u 10 stuks per maand plaatst, daar wij natuurlijk hier niet weten kunnen, of u ginder werkzaam is of niet, terwijl u bij elk stuk, dat u minder verkoopt f 5 wordt afgetrokken. „Wanneer u in deze wilt slagenmoet u 1° geduldig en volhardend zijn, nl. niet direkt bij de eerste weigering laten afschrikken 2° het bij alle menschen van wat voor stand of rang ook, die u denkt, die f 10) of 12) per maand kunnen betalen, proberen. „Agent en koopman zijnde zal het u bekend zijn, dat wil men iets wat bet ook zij verkoopen, men de zaken steedsvan de schoonste zijde moet voorstellen en niet vergeten, dat er verschil lende soorten van menschen zijn; ter wijl de een deze stukken zal koopen bij wijze van spaarpot, zal de andere het doen om reden hij op de loten wil spelen, om zoodoende zijn geluk te beproeven. „Ten slotte bemerken wij u nogdat u den koo- per het bewijs, dat bij ieder stuk ingesloten is, naauwkeurig doet onderteekenen, terwijl u ons dat en de halve termijn overmaakt. „De kooper ontvangt dan binnen eenige dagen eene aanschrijving uit Berlijn, dat het stuk voor zijne rekening geboekt is." ridderorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw de hoofdingenieur van den waterstaat in Utrecht L. J. du Cellió Muller. huizen van verzekering. Pensioen verleend, ten bedrage van f 182 'sjaars, aan J. C. Reisinger, gewezen bewaarder der le klasse in het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg. naam vroeger of later zwaar zon erven? Laat dus niemand den staf over de heeren van de fa culteit breken. Zij zouden in staat zijn geweest eene groote daad van gerechtigheid te doen en het alledaagsche, maar oude lid hunner faculteit de plaats te schenken als loon voor zijn langdurigen arbeid, indien zij maar van hem geweten had den. Maar wat konden zij anders doen, daar zij niet van hem wisten, dan het ambt begeven aan het jeugdige faculteitslid, dat allerlei eervolle onderscheidingen verworven had en zich nu bereid verklaarde deze nederige predikantsplaats aan te nemen? Iedereen zei dat het eigenlijk beneden Mildway was, zich te gaan begraven in zulk een verloren dorpje als Brentburn dat het onbegrijpe lijk was hoe hij er toe kwam; dat hij er een even grooten at keer van zou krijgen als Chester, die ook een zoo uiterst knap man was geweest. Kwa de tongen die zelfs in zulke klassieke plaatsen gevonden worden onderstelden dat het hem om het geld te doen was, ofschoon anderen meenden dat hij het alleen deed, omdat hij eene tamelijk goede plaats, niet te ver van de stad en in een goed graafschap gelegen waar verscheidene aanzienlijke familiën woonden, niet voorbij den neus wilde laten gaan. Zeer weinigen dachten er aan, dat hoogere beweegredenen zijne keus hadden kunnen bepalen. Roger Mildway was een der merkwaardigste jeugdige theologanten te Oxford. Hij behoordo niet tot de tegenwoordige twijfelaarsmisschien was hij niet zoo geleerd als deze, maar hij voelde

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1