BUITENLAND. Ingezonden Stukken. Zeetijdingen. Handelsberichten. Algemeen Overzicht, Gnaanmarkten enz. publiek behoeft, en dan blijft de minister de be wering volhouden, dat het publiek, wanneer het aan de tanden lijdt, zich naar den tandmeester pleegt te begeven en niet naar den gewonen arts, behoudens het viertal dat zich die kennis eigen heelt gemaakt." De onderdeelen van het wetsontwerp worden door den minister nader toegelicht en enkele daar van gewijzigd. Duidelijker is thans bepaald dat vergunning tot uitoefening der tandheelkunde- hier te lande slechts kan gegeven worden wanneer het blijkt1° dat het diploma na afgelegd examen verkregen is 2° dat het in het rijk, waar het verkregen is, be voegdheid geeft tot uitoefening dier kunst. 't Is een onloochenbaar feit, dat niettegenstaande de volhardende pogingen van de mogendheden en de diensten van Montenegro niet alleen geen verbetering komt in den toestand in de Herzego- wina en Bosnië, maar integendeel het karakter van den opstand veel gevaarlijker en dreigender wordt. Dit is bijna uitsluitend de schuld van de Turken die onverbeterlijk zijn. Eenige dagen gele den kwam een bericht, dat de Turken te Bileck eenige Christenen hadden vermoord en met de hoofden der verslagenen op de bajonnettcn hun ner geweren hadden geloopen. Aanvankelijk werd aan dit gerucht geen geloof gehecht en hoewel bevel werd gegeven tot een gestreng onderzoek hoopte men, dat dit de onwaarheid er van aan het licht zou brengen, omdat men wel begreep, dat zoo het waar was daarin een groot gevaar voor het welslagen van alle verdere onderhande lingen over de pacificatie was gelegen. Een tele gram uit St. Petersburg van gisteren doet onder stellen dat het feit maar al te waar is. Het fanatisme der Muzelmannen kent geen grenzen en dit prikkelt de Christenen tot wraakneming. Vijf duizend opstandelingen zijn met dat doel de districten Biekhatch en Travenick binnen gedron gen, eene beweging die met het oog op den tijd van het jaar van groot gewicht wordt geacht, waarschijnlijk omdat de veldarbeid daardoor wordt verhinderd. Een telegram uit Raguza aan de Monde Russe bevestigt ook het vroegere bericht, dat de Bosnische opstandelingen, onder bevel van Babitch, de Turksche troepen te Unaz hebben geslagen en dat zij vervolgens tegen Grahovo zijn opgerukt. Tevens wordt daarin gemeld, dat te Sava de moorden en brandstichtingen voortgaan en dat de Christenen in alle richtingen vluchten. Eenige dagen geledon moeten 500 gezinnen van vluchtelingen voornemens zijn geweest naar hun ne haardsteden terug te keeren, doch de gebeur tenissen der laatste dagen zullen hen wel van dit voornemen hebben doen afzien. De Porte zelve blijft volgens St. Petersburg- sche berichten geheel werkeloos en laat de mogendheden haar gang gaan in de pogingen tot pacificatie zonder die door de invoering van de toege zegde hervormingen te steunen, zoodat over het ge heel de stand van zaken achteruitgaat, Ten aanzien van de financiën kan men op de verzekeringen en beloften van Turijke evenmin rekenen. De Porte heeft thans officieel bekend gemaakt, dat door de overmacht der omstandigheden en door de daling der prijzen van landbouwproducten, de inkasseering van achterstallige belastingen voor de leeningen van 1869 en 1873 is vertraagd en dat zijdaar zij niet tot nieuwe drukkende lee ningen wil overgaan heeft besloten de betaling der April-coupon uit te stellen tot Juli, evenals voor de obligaties der spoorwegen hoewel daarvoor de noodige fondsen aanwezig zijn. In ieder geval zal de April-coupon den len Juli worden betaald met 6 percent rente voor de latere betaling. Natuurlijk bestaat er geen enkele waarborgdat niet in Juli dezelfde manoeuvre zal worden her haald. Wat betreft de onderhandelingen tusschen baron Roditseh en Yasa effendideze zijn geschorst, omdat Turkije weigert de noodige waarborgen voor de uitvoering der hervorming te geven. Er moet echter 250,000 pond sterling beschikbaar zijn gesteld voor den wederopbouw van de verwoeste huizen. Léon Gambetta weinige jaren geleden nog de schrik van verre het grootste gedeelte der Fran- schen, vooral van de bedaarde en nijvere bur- gerij, is thans benoemd tot voorzitter van de commissie voor het budget der kamer van afge vaardigden. Zoo hij al volkomen getrouw is ge bléven aan zijne beginselen de jaren en zijn rijke ervaringen hebben ongetwijfeld een kalmee renden invloed op zijn vurig karakter uitgeoefend en hem tot die wijze bezadigheid gevoerddie men thans zoozeer in hem bewondert en waarvan hij weder blijk heeft gegeven bij de aanvaarding van zijn nieuwe betrekking. „Wij hebben o zeide hij eene regeering die alle waarborgen oplevert voor de wettelijke belangen van een wijze, georganiseerde, naar vooruitgang strevende republiekdie de strijdlustige periode is te boven gekomen. Nu wij van de zuiver politieke vraag stukken zijn verlost kunnen wij al onze krachten wijden aan de ontwikkeling van de materieele en moreele belangen zonder welke de republiek niet aan de eischen der natie zou beantwoorden." Deze taal is vooral ook merkwaardig omdat zij getuigt voor de goede verstandhouding tusschen het mi nisterie en de republiekeinen, die blijkbaar tevreden zijn over de houding der regeering. Waarschijn lijk zal deze hen binnen enkele dagen nog meer aan zich verbinden door nieuwe wijzigingen niet alleen in het korps der prefecten, maar ook onder de ambtenaren zoodat successievelijk het perso neel der administratie van heterogeene bestand- deelen zal worden gezuiverd. De verkiezing van den heer Miramon (rechter zijde) in Haute Loire werd door de kamer vernie tigd, waarop die van den heer Acloeque (consti tutioneel) in Ariège zonder debat werd goedge keurd. Door den heer Raoul Duval werd een voorstel ingediend, strekkende dat de kamer de urgentie zou uitspreken voor de afkondiging van de wet tot opheffing van den staat van beleg, waarop de minister van binnenlandsche zakende heer Eicardmededeeldedat de ministerraad dien morgen had besloten dat de afkondiging onmid dellijk zou plaats hebben. Deze verklaring ver wekte een storm van toejuichingen onder de lin kerzijde, zoodat men wel kan aannemen, dat de positie van het tegenwoordige Fransche kabinet zeer gunstig isdaar het stellig op den steun van de republikeinen kan rekenen. In weerwil van de steeds toenemende manifes taties zoowel door de Engelsche natie zelve als door hare organen tegen den titel van keizerin door koningin Victoria aan te nemen, volhardt de regeering in haar eenmaal aangenomen plan en wil zij geen voldoening schenken aan het alom uitgesproken verlangenalthans de door de Observer aangekondigde verklaringdat de koningin van den gehaten titel zou afzien, is niet gevolgd. De door lord Shaftesbury in het heerenhuis aange wende pogingis ook mislukt. Hij heeft voorge- gesteld, dat het huis zich met een eerbiedig adres tot de koningin zou wenden met verzoek om, in plaats van dien van keizerin, een anderen titel aan te nemen meer in overeenstemming met de geschie denis der natie en de loyauteit en de gevoelens der zeer getrouwe onderdanen van hare majesteit. In flinke taal betoogde de redenaar overtuigd te zijn, dat de titel van keizerin in plaats van de waardigheid der kroon te verhoogen haar zou ver lagen. Die titel is in strijd met het gevoel der Engelschen en in Indië zal hij slechts herinneringen opwekken aan tijden van onderdrukking en wille keur, zoodat lord Shaftesbury overtuigd was, dat ook het grootste gedeelte der Indische bevolking zeer tegen dien titel zou zijn, indien haar gevoe len werd gevraagd. Het voorstel werd wel door eenige sprekers verdedigd, doch ten slotte met 137 tegen 91 stemmen verworpen. Het is thans opgehelderd waarom de minister van financiën, hoewel er een overschot op den vorigen dienst is, waarmede het geraamde op den nieuwen dienst kon worden gedekt, toch vermeer dering van belasting vraagt; De minister heeft nl. eén buitengewoon te kort van 800,000 pond te dekken, grootendeels ten gevolge van buitenge wone uitgaven voor het onderhoud van het leger en de vloot en voor de burgerlijke administratie. De regeering heeft aan eene verhooging van de inkomstenbelasting de voorkeur gegeven boven eene verhooging van de belasting op de spiritualia. Bij de tweede lezing van het wetsontwerp tot opneming van Lauenburg bij de Pruisische mo narchie heeft Bismarek niet minder dan vijf malen het woord gevoerd, daar vooral door dr. Virchow voortdurend amendementen werden voorgesteld, die telkens na de tusschenkomst van von Bismarek werden verworpen, zoodat ten slotte het geheele wetsontwerp onveranderd werd aangenomen. De nieuwe Pruisische bezitting zal heeten „Kreits hertogdom Lauenburg". Virchow had het. woord „hertogdom" willen laten vervallen, doch von Bismarek wilde het behouden ter wille van het nationale gevoel in Lauenburg. Het kost toch niets, zeide hij. De behandeling der artikelen van het wetsont werp betreffende het hooger onderwijs, die gisteren in de Belgische kamer een aanvang nam, heeft aanleiding gegeven tot een zoo grooten stroom van amendementen, dat de heer Santkin de zitting van gisteren wie séance amendementale heeft ge doopt. De Belgische afgevaardigden zullen dus in deze zaak hun Nederlandsche collegas niet toegeven. De amendementen zullen worden ge; drukt en heden zal men eigenlijk eerst over arti kel 1 gaan spreken. Mijnheer de redacteur. Wees zoo goed het volgende op te nemen aan gaande de gymnastiek-uitvoering die op 30 Maart jl. plaats had in den schouwburg te Middelburg. Het doel der uitvoering is edel en menschlie- vend, en daarom komt allen, die hebben meêgewerkt lof en dank toe voor hunne pogingen om den nood der lijdenden te helpen lenigen. Men is nog al eens gewoon om zaken tot een dergelijk doel te behandelen als dpodenmen zegt er niets van dan goeds. Deze gewoonte is evenwel geen wetware dit zoo, dan kon men verwachten, dat eerstdaags een dief zich voor den rechter totaal vrij pleit door eenvoudig te zeggen: „Mijnheer, wat ik ge stolen heb, was bestemd voor de watersnoodlij denden." Daar nu doel en middel twee zijn en publieke zaken publiek mogen beoordeeld worden, zij het mij vergund het een en ander te zeggen omtrent bovenbedoelde uitvoering. De oefeningen aan de werktuigen waren alle van de zwaarste en werden meerendeels flink uitgevoerd. De werkers bewezen, dat zij het tot een hooge mate van vlugheid en spierkracht heb ben gebracht. De netheid van werken liet bij een paar wel iets te wenschen over. De carrés met den langen stok werden goed en netjes uitgevoerd. Minder gelukkig zijn de vrije oefeningen en de marsch met standen uitgevallen. De eerste bepaal den zich tot éene beweging met de armen in drie verschillende richtingen onder het markeeren van den pas. De beweging geschiedde in eene veel te snelle maat om ze goed te kunnen doen, van daar dat het uitstrekken der armen maar een ruw uitstooten was en het markeeren van den pas veel geleek op voeten vegen. De uitdrukking „marsch met standen" deed heel wat anders ver wachten dan men te zien kreeg. Het markeeren van den pas is toch geen marcheeren, en bij het werkelijk marcheeren was geen anderen stand te zien, dan dien van een welgeschapen gaand jong mensch, en stil staan, met éen arm bovenwaarts of naar beneden gestrekt, of met beide handen op de borst, is toch ook alweer geen marcheeren. De loopoefeningen konden niet. gebeuren op de maat van het muziekstukdat bij den aan vang dier oefeningen gespeeld werd. Dit scheen de orkest-directeur dan ook te begrijpen, want onder de bedrijven door nam hij een ander stuk, dat beter geschikt was, waarna de looppas goed ging. Bij de verschillende bewegingen ware een flink kommando te verkiezen geweest boven het geven van signalen met hand of zakdoek. De muziek w as niet zoo hard of eén mannenstem kon er best boven uit gehoord worden. Deze uitvoering was geheel berekend op het maken van effect. Vandaar dat er menigmaal zwaar gezondigd is tegen de eischen, die de weten schap aan de gymnastiek stelt. Onder deze eischen behooren le beginnen met vrije oefeningen, om de spieren tot sterkere werking aan de werktuigen voor te bereiden, 2e aan deze een geleidelijke volg orde van gemakkelijke tot meer moeilijks oefenin gen in aanmerking nemen, 3" afwisseling van bewegingen om alle lichaamsdeelen beurtelings te doen werken, 4e de bewegingen slechts zoo snel nemen, dat de spieren tijd hebben om te werken en slechts zoo lang voortzetten, dat men door éen enkele beweging niet afgemat is. Aan deze eischen is op bedoelde uitvoering zelden voldaan. De vrije oefeningen (voor hen, die aan de werktuigen gewerkt hebben, waren dit de oefeningen met den halterstaf) kwamen eerst nadat er reeds aan drie werktuigen, en dan nog alleen met de armen, gewerkt was. Min der kracht eischende bewegingen werden aan de werktuigen niet gedaan, en dit was eenvoudig het gevolg hiervan, dat ieder kon doen, wat hij ver koos en bij voorkeur zijn stokpaardjes bereed, wat in dit geval altijd te wachten is. Het is juist tegen het zoogenaamde vrije turnen op open bare uitvoeringen dat men tegenwoordig sterk protesteert. Zelfs in eene vergadering van de vereeniging van gymnastiekonderwijzers in Zuid- Holland werd kort geleden met' algemeene stem men besloten, dat het vrije turnen moet beschouwd worden als hoogst verderfelijk voor het onderwijs in de gymnastiek. Afwisseling van bewegingen ter oefening van alle lichaamsdeelen bestond niet. Om hiervan overtuigd te zijn behoeft men slechts het oog te slaan op het cacographisch programma. Daarop vindt men onmiddellijk achter elkaar„brug, be weegbaar rek en ringen" drie werktuigen, waaraan hoofdzakelijk met de armen gewerkt wordt. In de 2" afdeeling„halterstaf, vaste rek en springen aan of over het vaste rek;" weer drie, waarvan het bij de eerste twee alleen en bij het derde hoofdzakelijk op de armen aankomt, want de hoogte van den sprong hangt hier maar voor een klein deel af van de werking der beenen. De volg orde der werktuigen in de 2" afd. was in zoo verre gelukkiger gekozendan die in de 1°, dat er voor de meeste werkers een oogenblik van' rust kwam onderwijl de beide andere nommers van de 2e afd. werden uitgevoerd. Dezelfde nom mers van het geheele programma hadden zoodanig kunnen afgewisseld wordendat er voor ieder werker op een oogenblik van inspanning een oogen blik van rust was gevolgd. Aan de laatste der gestelde eischen werd even min voldaan. De vrije oefeningen gingen te vlug en duurden te lang; dit laatste was ook het ge val met de vrij zware halterstaven o. a. eene beweging hiermede werd uitgevoerd gedurende 26 maten van de 4/4 maat terwijl men na .8 a 10 maten reeds met recht naar een oogen blik rust verlangt. Of zou misschien het effect verhoogd woréen door 26 maal dezelfde beweging te zien? Het doel van dit schrijven is geen ander, dan de gymnastiek te helpen bewaren voor ontaarding in kunstenmakerij en het vertoonen van enkel effectmakende bewegingen. Zoo dienstig als een uitvoering van werkelijke gymnastiek isom het publiek voor dit vak van onderwijs te winnen, zoo verderfelijk is eene uitvoering, die .lijkt op het nabootsen of evenaren van acrobaten. Men bedenke wel, dat de gymnastiek door het groote publiek nog niet genoeg gekend is en gewaar deerd wordt en dat iedere poging om haar ingang te doen vindenmet kracht moet gesteund worden, maar dat ook alles moet worden vermeden, wat tot een scheeve voorstelling leiden kan. Wil men dan toch uitvoeringen geven waarop hoofd zakelijk effectmakende draaien en sprongen zullen vertoond worden, goed, maar men geve er alsdan een anderen naam aan en yare niet onder de vlag van gymnastiek. Laat de gymnastiek blijven of doe ze worden wat ze zijn moeteene regelmatigeop weten schappelijke gronden berustende lichaamsbeweging, vrij van jacht op uiterlijk vertoon, en zóo beoefend, dat zij een voldoenden waarborg vormt tegen de nadeelen, die uit de tegenwoordige wijze van opvoeden ontstaan kunnen. P. vak der Meülen leeraar aan de H. B. S. te Goes. Oil cliable l'espicglerie va-t eïle se nieher Mijnheer de redacteur, vergun mij eenige regelen plaats voor eene uiting van verontwaardiging en ergernis. Uilenspiegel bederft ons ernstig, diep dóórden kend, allerbezadigst volkskarakter! Uilenspiegel moet opgeheven worden en zijn reeds op ons volk teweeggebrachte invloed met wortel en tak uit geroeid! Gerechte hemel! zelfs ons erntfest officieel orgaan, onze Nederlandsche Staats-courant begint zich grappen te veroorlovenMijnheer de redacteur, waar moet het heen? In het nommer onzer Staats courant van 31 Maart worden, als goedgekeurd, statuien medegedeeld van eene zich noemende „Christelijke Evangelische gemeente te Goes, welke statuten blijkbaar ver zonnen en niet kunnen zijn goedgekeurd. Daar om moet zulk een grap van ons officieel orgaan ten hoogste worden afgekeurd en men mag ver wachten dat in de tweede kamer nadrukkelijk daarop zal worden gewezen. Nu de Staats-courant de geheele wereld buiten Nederland ignoreert, moet men daarom niet de leesbaarheid van dat blad trachten te verhoogen door zulke misplaatste grappen. Maar dat komt er van als een Uilen spiegel onzen Nederlandschen plechtigen volksaard heeft vervalseht! Gij weet dan, M. d. E., dat het eerste vereischte om statuten van een genootschap te doen goed keuren is, dat dit genootschap niet strijdt met de goede zeden. Nu is het bekend onder welke bij zondere omstandigheden indertijd de stad Jericho door spionnen werd verkend. Te Jericho „op den wal" woonde, volgens Jozua II vers 15, eene vrouw van zeer bijzonder dubieuse reputatie met name Eachab, in wier huis wij treden hier in geen nadere détails deze spionnen van Jozua nacht verblijf hielden. En nu wordt (men denke aan verchristelijkt kapitaal en christelijke herbergen) in de Staats-courant beweerd dat te Goes „op den wal" in een „Rachabshuis" algemeene en (art. 8) bijzondere bijeenkomsten zullen worden gehouden van de leden dier beweerde Christelijke Evangeli sche gemeente. Men moge liberaal zijn, mijnheer de redacteur, zooveel men wil, maar onder het tegenwoordig ministerie had men althans zulke ergerlijke grappen in de Staats-courant niet kun nen verwachten. Het is billijk dat daarover licht, meer licht opga En de redactie van de Staats-courant kan niet ontkennen dat zij die beweerde statuten heeft geschreven, of nog vreeselijker gedachte! het stuk van een ambtenaar heeft ontvangen, want do taal daarvan verraadt door hare fraaiheid en kristalhelderheid maar al te duidelijk de pen van ienjand, die gewoon is om administratieve staats stukken te stellen. -Als bewijs daarvan citeer ik-: „Zoo bestaande leden van het bestuur door om standigheden noodig oordeelen, zullen zij ook hun getal kunnen verdubbelen." Dit is de eigen aardige stijl op administratief gebied. Het bewijs is dus geleverd en alleen door oprechte bekentenis van schuld kan de redactie der Staats-courant zich nog eenigszins redden. Laat zij vooral niet op nieuw aardig trachten te zijn en beweren dat die statuten voor het nommer van den eersten April wareif bestemd. Figaro's beginselje me Hdte de rire de tout, de peur d'etre oblige dien pleurer mag het beginsel der Staats-courant niet zijn. Maar M. d. E., ik herhaal als CatoEn eindelijk ben ik van oordeel: dat Uilenspiegel moet worden verboden, opgeheven en verbrand! Goes. A. B. r— Van Middelburg vertrokken om eene lading, het barkschip Jacobus Anthoniegezagv. Visseren alhier door het kanaal-gepasseerd het stoomschip Mulvanygezagv. Zimmermangeladen met spoorstaven naar Vlissingen. Te Vlissingen naar bniten geschut en naar zee vertrokken het barkschip Jacobus Anthonie, gezagv. Visser, in ballast bestemd naar Riga. Volgens bericht van den gezagvoerder A. Jörgensen, voerende het barkschip Riga, lag hij den 12en Maart te Matanzas zeilklaar met bestem ming naar Gothenburg. Amsterdam, 5 April. Raapolie op zes weken ƒ38}. Lijnolie f37£.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3