Advertentiën. BEDESTOND Z e e t ij d i n g e n. Handelsberichten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger, Thermometerstand. State n-G- e n e r a al BUITENLAND. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. Prijzen van elfeeten. van de vierde klasse J. P. de Veer, J. F. W. Hoxel, F. P. H. van der Schrieck, J. W. B. Kühnen, W. Hovens Greve; F. J. W. van Goor, H. Plato, T. J. Meijer, T. J. Montijn, thans surnumerairs der posterijen. lege». Op non activiteit gesteldin afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de kapitein W. F. K. J. F. Fraekers van het 6e regiment infanterie. De Twentsche Ct. meldt dat te Ooststellingwerf, tengevolge der invoering van schoolgeldheffing, het schoolbezoek zeer verminderd is. Vroeger bleven de kinderen ten minste op school zoo lang de koeien op stal waren, doch thans begint het schoolverzuim reeds eerder. Bij gerucht wordt medegedeeld dat de heer D. van der Lindesedert 26 November 1821 hoofdonderwijzer te Wolfaartsdijk en bijna 78 jaren oudvoornemens is zijn ontslag uit die betrek king te verzoeken. Aan den cursus tot opleiding van hoofdonder- wijzers te Goes is tot onderwijzer in de natuur kunde en de natuurlijke historie benoemd de heer d'. H. Japikse, docent aan de H. B. school aldaar. Aan dr. L. Posthumus is als zoodanig eervol ont slag verleend. De luitenant ter zee 2e klasse H. P. Netscher en de officier van gezondheid 2' klasse G. P. J- Theunissen worden respectievelijk met den 16cn en den llen dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, laatstgenoemde ten einde gedetacheerd te worden aan boord van Zr. Ms. instructievaartuig Ternate. '3-1 Weder was gisteren avond een talrijk publiek in den schouwburg alhier vereenigd tot bijwoning der tooneelvoorstellingwelke door de onderoffi ciers-vereeniging van het depot 3e regiment in fanterie ten voordeele der geteisterden door den watersnood gegeven werd. Het programma be stond uit het drama „Lazaro de veehoeder, of misdaad en wraak" en uit het blijspel „Wie ben ik." De wijze van uitvoering verdient over het algemeen een woord van lof; een paar hoofdrollen in beide stukken werden zelfs verdienstelijk ver vuld. Het publiek toonde door warme toejuichin gen de welwillende bedoeling der dilettanten op prijs te stellen. Laatstgenoemden mogen de zelf voldoening smaken van ieder naar zijne krachten te hebben medegewerkt ter bereiking van het beoogde doel, dat ook in stoffelijken zin goed geslaagd mag heeten, daar de opbrengst voor de noodlijdendenna aftrek der onkostencirca 235 bedraagt. De prijs van het gas is door den gemeente raad van Groningen verlaagd tot zeven cent per kub. meter. Aan boord van eene kof-tjalk in eene der havens te Eotterdam heeft Zondag nacht eene ontploffing plaats gehadveroorzaakt door het lek worden eener flesch met benzine. De hevige slag deed alle bewoners in den omtrek wakker worden; de schippersknecht kreeg eene kneuzing aan den arm en het vaartuig werd beschadigd; overigens had het ongeval geen gevolgen. Een man te 's Hertogenbosch is door honds dolheid aangetast en na twee dagen lijdens in volkomen razernij overleden. Te Appeltérn zijn den 2™ dezer twee bouw hoeven door brand geheel vernield. De schade wordt berekend op ruim f 30,000terwijl 7 paar den en 7 ossen in de vlammen omkwamen. Op de 3» veiling van den Hollare-polder (Tholen) is die aangekocht door den heer L. Smit van den Kinderdijk voor 831 de 39 a. 24 c. Bij de verschillende spoorwegen in Oostenrijk zijn geruimen tijd gedetacheerd geweest eenige officieren der genie en pioniers zoomede een detachement van de spoorweg-afdeeling. Dezer dagen zijn deze weder naar hunne garnizoens plaatsen teruggekeerd. De minister van oorlog heeft aan het spoorwegpersoneel belast geweest met het onderricht in den spoorwegdienst, zijn dank betuigd voor de gewichtige diensten aan het leger bewezen. Wanneer zullen wij dit in Neder land beleven Zou onze tegenwoordige minister van oorlog, die om zijn spoorwegkennis algemeen bekend isen die dus misschien beter dan zijne voorgangers over het groote nutdat deze in tijd van oorlog kunnen aanbrengen, zal weten te oor" deelenhiertoe het initiatief nemen Het is te hopen. De Fransche Academie heeft een vasten secretaris gekozen, in de plaats van wijlen den heer Patin. De heer Camille Doucet verkreeg bij de eerste stemming 21 stemmenzoodat hij gekozen is- De heer Xavier Eyma, een verdienstelijk journalist, die zich ook naam heeft gemaakt als schrijver van een serie romans en van interessante werken over de zeden en het intieme leven van Amerikais in 60jarigen ouderdom te Parijs over leden. De koningin van Engeland, die Maandag jl- over Cherbourg en Brussel naar Baden-Baden is gereisd, wordt vergezeld door den minister van buitenlandsche zaken lord Derby. De Amster damsche brandweer isdezer dagen onderzocht door de leden van het bestuur van den „Süddeutschen Feuerwehrbund" die verklaarden dat zij op hunne inspectie-reis in verschillende landen de brandweer-telegraphie nergens zoo goed in orde en zoo doelmatig hadden gevonden als te Amsterdam. Een openbare verkoop van 54 runderen bij den landbouwer Johannes de Gier te Harmeier- waard die overeenkomstig de bestaande bepalingen moesten onteigend en afgemaakt worden, als zijnde een rund van die koppel door longziekte aangetast, lokte vele koopersde gemiddelde prijs was 25 a 30 ets. per half kilogram. De Utrechtsche slach ters hebben goede zaken gemaakteen hunner kocht niet minder dan 24 voet, zoodat hij een niet on aardige winst maakt, daar de prijzen van het vleesch te Utrecht gemiddeld f 0,90 a 1 per kilogram zijn. 3 April, 's av. 11 u. 42 gr. 4 'smorg. 7 u. 39 gr. 'smidd. 1 u. 50 gr. 'sav. 6 u. 55 gr. Bij de beantwoording van het verslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot intrekking van het keizerlijk deereet van 30 Dec. 1809 concer- nant les fabriques met de daarmede in verband staande verordeningen geeft de regeering het volgende te kennen. Zeker moet dit ontwerp worden aangemerkt als een laatste groote maatregel tot losmaking van de banden, die de kerkgenootschappen aan den staat verbinden, in zoover zij de vrije inwendige organisatie der kerkgenootschappen belemmeren. Op het oogenblik nu, dat die banden ten aanzien van het kerkgenootschap, waarvoor zij nog in sommige streken van ons land bestaan, worden losgemaakt, heeft men van de regeering geen bij zondere regeling van den rechtstoestand der kerk genootschappen, afwijkende van het gemeene recht der zedelijke lichamen, te wachteneen regeling waardoor opnieuw bijzondere banden tusschen den staat en de kerk zouden worden geknoopt en een soort van voogdij van staatswege in het leven geroepen als die, welke men, ook door het tegen woordige voorstelzooveel mogelijk heeft willen opheffen. De regeering acht zich niet geroepen om, bij de tegenwoordige opvatting van ons staatsrecht, ver andering te brengen in de verhouding van kerk en staat en in den tegenwoordigen rechtstoestand der kerkelijke goederen; integendeel zou het naar hare meening een bedenkelijke stap achterwaarts zijn, als men nu weder de voogdij der regeering ging invoeren, zooals, wat het hervormd kerkge nootschap betreft, is geschied onder het bekende organiek besluit van 1816 en de daarbij behoorende maatregelen. Zijn er leemten in onze wetgeving aangaande corporatiën en stichtingen, men zal bedacht moeten zijn op aanvulling van die leemten door verbete ring van het gemeene rechtmaar eene bijzondere wettelijke regeling op het beheer van het vermogen der kerkgenootschappon mag de regeering niet toezeggen. Het wetsontwerp is met de volgende bepaling aangevuld „Gedurende tien jaren na het in art. 1 aange* duide tijdstip, wordt telken jare op de staatsbe- grooting eene som beschikbaar gesteld, teneinde aan de kerkgemeenten of de bedienaren van den openbaren godsdienst voor het gemis, tengevolge van deze wet te lijden, eenige tegemoetkoming te verleenen, bij wijze van overgangsmaatregel. De som wordt voor het eerste jaar op f 14,000 bepaald èn telken jare met 1/10 van dat bedrag ver minderd." Met veel ophef werd dezer dagen in verschillende dagbladen gewezen op den gunstigen toestand der financiën van Groot-Britannië in weerwil van de storingen die zich op het gebied van handel en nijverheid aldaar doen gevoelen. Nu echter de begrooting door sir Northcote is aangeboden blijkt, dat men zich wel wat al te groote voorstellingen omtrent den staat der schatkist heeft gemaakt, hoewel die niet van dien aard is dat hij aanleiding behoeft te geven tot eenige ongerustheid. In het afgeloopen dienstjaar hebben de ontvangsten be dragen 77,131,000 ponden sterling en de uitgaven 76,421,000, zoodat er op dien dienst een batig slot is van 710,000 pond. Voor het loopende jaar schat de minister de uitgaven op 78,044,000 pond sterling en de inkomsten op 77,270,000, dus een tekort van 779,000. Of het overschot van den vorigen dienst reeds onder de inkomsten van den nieuwen zijn gebracht, dan wel of de minister dat voor een ander doel wil aanwenden wordt niet gemeld, maar zeker is, dat hij voorstelt het bedrag der inkomstenbelasting met 1 penny te verhoogen, met uitzondering van de inkomsten beneden de 150 pond sterling. Door die vermeerdering hoopt hij een overschot van 365,000 pond sterling te verkrijgen. Dat is anders dan de inkomstenbe lasting afschaffen, wat de conservatieven in Enge land steeds van de liberale regeering hebben ver langd en waarom zij grootendeels het tegenwoor- woordige kabinet aan het bestuur hebben gebracht. Wat de Egyptische aangelegenüeden betreft daaromtrent wordt uit Londen geseind, dat het rapport van den heer Cave een uitvoerig overzicht levert over alle bijzonderheden van de bronnen der Egyptische inkomsten en van de financieele administratie. Voorts wordt aangetoond, dat de voortdurende uitgave van 2$ millioen pond sterling van de jaarlijksche inkomsten en de drukkende leeningen den thans bestaanden moeilijken toestand hebben veroorzaakt, maar het rapport eindigt met de conclusie dat zoo de schuld werd veran derd in eene met billijke rente en de bronnen van inkomsten op behoorlijke wijze werden geëxploi teerd deze voldoende zouden zijn om alle lasten te dekken. Deze verzekering van den heer Cave zal waarschijnlijk strekken om de vrees voor een financieele crisis in Egypte te bezweren, doch al vorens een juist oordeel over den waren staat van zaken te kunnen vellen zullen meer bijzonderheden uit het rapport bekend moeten zijn. Vertoornd over de vernietiging van verscheidene verkiezingen, waarbij onregelmatigheden hebben plaats gehad, heeft de geheele rechterzijde der Fransche kamer van afgevaardigden eene demon stratie tegen de constitutie en vooral tegen de meerderheid georganiseerd die echter leelijk in het water is gevallen. Ongelukkigerwijs werd zij uitgevoerd door een Bonapartist, den heer Rendu, die voorstelde, dat het onderzoek van de geloofs brieven voortaan zou plaats hebben door het hof van cassatie. Bij de vaststelling van de grondwet echter is dit denkbeeld wel degelijk besproken en toen verworpenzoodat de toepassing daarvan geheel in strijd is met den geest der constitutie. De heer Brisson viel terstond speciaal de Bona part isten aan en verweet hen, dat wanneer zij de constitutie niet kunnen schenden met de wape nen in de hand, zij haar in minachting trachten te brengen en te ontduiken, want dat het voor stel in strijd is met de wet. Een van de onderteekenaars van het voorstel, de monarchaal de Castellaue, begreep terstond, dat het niet houd baar was en merkte daarom zelf den heer Rendu op dat hij het moest intrekken, terwijl hij er spottenderwijs bijvoegde, dat ook niet iedereen die lange constitutie kon kennenwaarop de heer Rendu verklaarde, dat hij de constitutie niet had nagezien. Een paar fraaie verklaringen van ver tegenwoordigers, doch waarmede zij blijkbaar geen ander doel hebben gehad dan om de constitutie in een belachelijk licht te stellen. De heer Rendu trok zijn voorstel in en daarmede was de zaak afgeloopen. Nadat de kamer de verkiezing van den heer Vitalis (rechterzijde) in Hèrault had goed gekeurd en door den president was medegedeeld, dat de senaat het voorstel tot dadelijke opheffing van den staat van beleg in de 4e). departementen, waarin hij nog is gehandhaafd, heeft aangenomen, werd de zitting tot heden verdaagd. De ministers Dufaure en Ricard hebben in de commissie voor de amnestie-voorstellen hunne vroegere verklaringen herhaald, dat de regeering zich niet met de amnestie kan vereenigen, maar bereid is tot het nemen van maatregelen tot ver zachting van het lot der veroordeelden. Op een voorstel van den heer Philippoteaux, om alle ver volgingen voor handelingen betreffende den opstand van 18 Maart 1871 te staken behalve indien zij met doodstraf of dwangarbeid moeten worden gestraft, verklaarde de heer Ricard dat de regee ring geen vervolgingen tegen eenvoudige soldaten der commune' zal instellenmaar dat zij wat betreft misdrijven tegen het gemeene recht de justitie niet aan banden wil leggen. De regeering zal een commissie benoemen om over het verleenen van gratis te adviseeren. Vertrokken van Middelburg' het brikschip Cle mens Florentinus, gezagv. van Eijk, met bestemming naar Noorwegen om hout. - Heden vertrok van Vlissingen naar zee het stoomschip P. Caland, gezagv. E. Deddes, be stemd naar New-Yorken de Engelsche stoomboot Sherburn, gezagv. Benson, in ballast bestemd naar Sunderland. Goes, 4 April. Tarwe met ruimen aanvoer 20 cent lager, rest eender. Rotterdam, 4 April. Ter markt van heden waren aangevoerd 1109 runderen145 vette, 175 nuchtere kalveren; 197 schapen; 302 varkens en biggen. Runderen 1" qual. 88; 2e qual. 75; 3e qual. 62; kalveren le qual. 110; 2e qual. 90; schapen 85 cent. Vlissingen, 4 April. Boter per kilogram f 1.30 a f 1.20. Eieren f 3.60 per 104 stuks. Middelburg 4 April. Raapolie f 35. Patent- ollie f 37. Amsterdam, 4 April. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 63$ dito dito dito 3 74} dito dito dito 4 98$ Aand. Handelmaatschappij. 5 110$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 93} Loten stad Rotterdam. 3 f 96 dito dito Amsterdam 3 96 België. Certificaten bij Rothschild. 2$ pet. - Frankr. Inschrijvingen3 64$ dito.....5 - 99$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101$ Certific. Inscr. 5e serie 5 m Obl. Hope CJ. 1855 6e serie. 5 92$ dito f 1000 1864 5 101 dito L. 100 1872 5 „97$ dito L. 100 1873 5 „97$ Loten 18645 335 Loten 18665 Oblig. Hope &Cc. Leen. 1860. 4j pet. Certific. dito4 75$ Inscr. Stieglitz&C°.2ea4L. 4 75$ Obligatiën 186769 4 82} Certificaten6 53 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 258$ Cblig. dito4$ pet. 87$ dito dito4 f 206 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 138 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pct.l00$ dito dito Jelez-Griasi. 5 f 234 dito dito Jelez Orel 5 pct.100 dito dito Charkow Azow .5 „96 Polen. Schatkistobligatiën.4 pet. 82} Aand. Warschau-Bromberg. 4/63 dito dito Weenen. 5 122 Oostenr. Oblig. metal, in zilv. Jan./Juli. 5 pet. 59$ dito dito April/Oct. 5 60$ dito in papier Mei/Nov. 5 57$ dito dito Febr./Aug. 5 „57$ Aand. Nation, bank3 f 905 Loten 1860 5 „576 dito 1864 Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 69$ Italië. Certific. Amsterdam5 69} Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 99} Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 17$ dito Binnenlandsche3 Portugal. Obligatiën3 52$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 14$ Obligatiën 1869 6 f 45 Egypte, dito 1868. 7 pet. 56 dito 1873 7 55 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 99$$ Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. .6 dito Central Pacific6 „92 Certific. Chic. N. W7 54^ Oblig. Madison Ext7 86$ dito Winona-St. Peter 7 82$ dito N. W. Union7 dito Union Pac. Hoofdl. 6 89} Obl. ShPaul&PacSpw.l'sec. 7 dito dito dito 2fsec. 7 27$ Brazilië. Oblig. 18634$ 86$ dito 18655 91 Prijzen van coupons. Amsterdam, 4 April. Metall. f 21.52$; dito zilver 21.87$Div. Eng. per f 11.92$Eng. Portugal per f 11.92$Spaansche piasters f 1.17Amerikaansche dollars (in goud) f 2.43$. Amsterdam 3 April. Metall. f 21.50; dito zilver 21.80; Div. Eng. per f 11.92$; Eng- Bussen per 11.92$; Eng. Portugal per /11.92$; Frans. 47.65Belg. f 47.65Pruis. 58.55 Hamb. Russen 30$Russen in Z. R. /31Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. f 36 JSpaan sche piasters 1.17; Spaansche binnenlandsche ƒ1.07; Amerikaansche dollars 2.43$; papier ƒ2.12. De ondergeteekende betuigt, ook namens zijn beide zonen, zijnen dank voor de deelneming onder vonden bij het overlijden van zijne geliefde echt- genoote JOHANNA APPOLONIA VAN DEN BROECKE. 2 April 1876. L. H. CADET. De ondergeteekenden betuigen hunnen harte- lijken dank, aan alle vrienden en bekenden voor de welgemeende blijken van belangstelling hun bij gelegenheid van den 2en April jl. betoond. B. v. M. BRANDON BRAVO. P. L. BRANDON BRAVOHeuvels. JACQUES BRANDON BRAVO, van Amsterdam. De kinderen en behuwdzoon van wijlen Mevrouw de Wed. H. J. A. BORSIUS—van Manen, betui gen bij deze hunnen opregten dank voor de vele bewijzen van deelneming, die zij bij het overlijden hunner geliefde moeder en behuwdmoeder raogten ondervinden. Middelburg, 3 April 1876. De collecte voor de noodlijdenden van den wa tersnood heeft in de gemeente Tholen, met inbe - grip van een gegeven Concert zuiver opgebracht f 425,61%. Deze opbrengst is door de benoemde commissie in de gemeente Tholen, opgezonden aan de alge- meene commissie te Amsterdam* Donderdag den 6£D April, 's avonds te uren, in de Kerk, Palingstraat te V1 i s s i n g e n, waar onderscheidene Sprekers van elders zullen optreden.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3