BUITENLAND. Het Italiaansche ministerie. Zeetijdingen, Handelsberichten. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. gesteld), was aan de orde de behandeling eener nieuwe concept verordening ter voorkoming van hondsdolheid. Bij de algemeene beraadslagingen gaf de heer van Uije Pieterse het verlangen te kennen, dat in deze verordening evenals in de vorige zou op genomen worden de bepaling dat de honden moeten voorzien zijn van een halsband met ingesneden naam en letters der voornamen van de eigenaars. De voorzitter deelde mede, dat die bepaling op verzoek van den commissaris van politie is weg gelaten aangezien zij zoo moeielijk is te hand haven, doch de heer van Uije Pieterse, er juist een middel in ziende om overtredingen te consta- teeren, behield zich voor later een voorstel in den door hem verlangden geest te doen, ook nadat de heer Callenfels had te kennen gegevendat bij het verplicht dragen van een muilkorf een hals band z. i. overbodig is. Vervolgens werd overgegaan-tot de behandeling der verschillende artikelen. Van 1 tot 6 werden zij onveranderd vastgesteld. De hoofdinhoud van deze is de volgende. Alle honden, waarover bij de politie klachten mochten worden gedaan van aanschieting en po ging tot bijten, zullen ter beoordeeling en op bevel van of vanwege den commissaris van politie voortdurend en ten allen tijde moeten voorzien zijn van een muilkorf, vervaardigd naar het ter gemeentesecretarie voorhanden model. Honden als trekdieren gebruikt mogen op de openbare wegen of straten niet losloopen. Voor of onder een wagen gespannen zijnde, moeten zij van een muilkorf voorzien zijn. In het openbaar mogen honden zonder toezicht niet losloopen tusschen 10 uren 's avonds en 6 uren 's morgens. Alle honden die gedurende bovengemelden tijd zonder opzicht of geleide op de openbare straat worden aange troffen, worden door de ambtenaren van politie opgevangen en in verzekerde bewaring gebracht, of, zoo de opvanging te moeielijk is, zoo mogelijk afgemaakt. Niemand mag zittten op eene kar of voertuigdie door een of meer honden getrokken worden. De geleiders van hondenkarren moeten de honden die daar voor- of aangespannen ziin aan een sterk touwriem of ketting vasthouden en zijn verplicht voor alle andere voertuigen tijdig uit te halen. Art. 7 luidde in het concept aldus„De geleiders of bestuurders van door honden getrok ken voertuigen mogen zich daarvan niet verwij deren en zijn verplicht de bevelen op te volgen hun door de politie gegeven ten opzichte van de met hun voertuig te volgen richting, de plaatsing of de daaraan te geven snelheid." De heer de Kruijff had bezwaar tegen de bepa ling dat de geleiders of bestuurdersdie meestal rondventers of leurders zijn en dus dikwijls bij de menschen in den gang komen, zich niet van hunne voertuigen mogen verwijderen. Moeten zij dan hunne bonden aan een riem of ketting vasthou den dan wordt het gevaarlijk vooral voor kinderen. De bepaling is vooral bezwarend, daar de politie tegenwoordig heel nauw ziet en aast op proces sen-verbaal; zij waarschuwt niet, maar tikt je maar zonder iets over het hoofd te zien. De beer Pot gaf te kennen datdaar de honden zoodra dit noodzakelijk wordt geacht van een muilkorf moeten voorzien zijnz. i. geen gevaar kan bestaan om het eerste gedeelte van art. 7 weg te laten. Ten slotte wordt met 8 stemmen tegen 1 (die van den heer Callenfels) besloten om de woorden „zonder toezicht" in het artikel te lasschen. De heer van Uije Pieterse stelde voor een nieuw artikel op te nemengelijkluidend met art. 5 der vorige verordening, waarin bepaald wordt dat de honden moeten voorzien zijn van een koperen halsband met den naam des eigenaars uitgesneden. Dit voorstel werd door den heer Pot onder steund. De heer Verkuijl Quakkelaar gaf den heer Pieterse in overweging om het woord „uitge sneden" weg te laten, daar banden met uitgesneden letters gewoonlijk onsterk zijn en ook lastig voor de honden. Ook wilde hij het woord „koperen" weglatendaar men evengoed een zinken of lede ren halsband gebruiken kan. - De heer van Uije Pieterse vereenigdé zich hiermedezoodat alsnu het artikel bepaalt dat alle honden van een behoorlijken halshand moeten zijn voorzien met den naam van den eigenaar en de eerste letters van zijne voornamen daarop duidelijk uitgedrukt, op eene boete van 1 voor elke overtreding. Tegen stemden de heeren de Kruijff, Callenfels en Verkuijl Quakkelaar. De overtredingen van art. 1 en 4 worden ge straft met eene geldboete van 5 en die van de overige artt. met eene boete van 3. Strafbaar zijn de' eigenaarsbezitters of gebruikers naar omstandigheden. De geheele verordening, in stemming gebracht zijnde, werd met algemeene stemmen aangenomen. 'Vervolgens werd besloten dat a. Maandag aan de huizen der ingezetenen door en namens de leden van den gemeenteraad eene collecte zal gehouden worden ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. De zitting wordt gesloten. aanvulling. In het verslag der zitting van jl. Zaterdag in ons voorlaatste nommer is, bij de bespreking van vermindering van het schoolgeld op de school van den heer Stuart, verzuimd te vermelden dat de heer Kleijnhens wel is waar tegen vermindering gezind was, doch alleen met het oog op den financieelen toestand der gemeente en de lasten die op de ingezetenen drukken. Anders zou ook hij gaarne tot vermindering van het schoolgeld medewerken. Het wetsontwerp „betreffende den overdracht van den eigendom en andere rechten van den Prui- sischen staat op spoorwegen aan het Duitsche rijk," vormt thans het brandpunt der Pruisische po litiek. Volgens eene mededeeling uit Berlijn aan de Kölnische Zeitung hebben de motieven van het wetsontwerp voor dien overdracht bij de meerder heid der kamer een gunstige ontvangst genoten. Het doel van dat ontwerp is slechts om voor 't oogenblik voor de Pruisische regeering machtiging te verkrijgen om met het Duitsche rijk traktaten te sluiten tot verkoop van de Pruisische spoor wegen aan dat rijk; die traktaten moeten later door de Pruisische kamer worden goedgekeurd. Door aanneming van dat wetsonwerp zou dus alleen worden uitgesproken, dat de kamer ?ich in beginsel vereenigt met het denkbeeld om alle spoorwegen in een hand te concentreeren, in het belang der industrie en de uitbreiding van het spoorwegnet. Men verwacht, dat de meerderheid tot deze uitspraak geneigd is, doch alleen zeker heid zal willen hebben omtrent de aanstelling van een afzonderlijk verantwoordelijk minister voor het verkeer. Daar de rijkskanselier bereid moet we zen om bij de eerste lezing reeds te dien aanzien stellige verklaringen af te leggen, zal dit be zwaar waarschijnlijk spoedig uit den weg wor den geruimd. Een andere vraag is of het Pruisi sche plan bij de rijks-autoriteiten voldoenden bijval zal ondervinden, en ook voor het geval dit niet mocht geschieden heeft de regeering te Berlijn haar gedragslijn vastgesteld. Zij wil er zich dan nl. toe bepalen zoo mogelijk alle particuliere spoorwegen voor den staat aan te koopen en al thans in eigen kring te centraliseeren wat moge lijk is. Een tweede ontwerp, dat tegenwoordig de ge moederen in agitatie houdt, is de Synodal-ordnung De discussies daarover in de speciale commissie moeten vrij heftig zijn, en het is nog niet gelukt volkomen overeenstemming met de regeering te verkrijgen. Een van de groote moeilijkheden waar op men is gestuit was de bepaling van artikel 14, betreffende het recht tot het heffen van kerkelijke belasting van de leden der Evangelische gemeen ten. Daarbij wordt aan de algemeene synode het recht toegekend om, behalve-de omslagen voor de kosten der synode en voor provinciale- en landskerkelijke doeleinden, eene belasting te heffen tot een maximum van 4 percent van het gezamenlijk bedrag der klassen- en inkomstenbe lastingen. De heffing wordt niet op die wijze geregeld, dat ieder individu hoogstens 4 percent van zijn klassen- of inkomstenbelasting moet be talen, maar de totaalsom mag niet meer bedra gen dan de totaalsom van die belastingen. Voor de Evangelische inwoners van Pruisen bedraagt de laatstbedoelde totaalsom 33,900,000 Mark, waarvan 1 percent is 339,000, zoodat de kerk, be- •halve de andere aangewezen omslagen, een bedrag van 1,356,000 Mark van de gezamenlijke Evan gelische bevolking kan heffen. Hoewel men, als de andere omslagen niet te drukkend zijn, die heffing niet onbillijk kan noe men schijnt er toch heftige oppositie tegen te be staan. De aanneming van het ontwerp is volstrekt nog niet boven allen twijfel verheven, en vandaar dat op officieuse wijze de gewone pressie op de kamer wordt uitgeoefend om te dreigen met de aftreding van den minister van eeredienst dr Falk. Maar zoo verzekert men daarbij zou het niet blijven, want het ministerie is vastbesloten hem niet alleen te laten gaan, doch gezamenlijk zijn ont slag te vragen, en daar de koning dit, om eene zaak waarin hij het volkomen met zijn kabinet eens is, moeilijk zou kunnen aannemen, zou het gevolg van een verwerping waarschijnlijk wezen ontbinding der kamer. Zóóver is men dus in Prui sen met de scheiding van kerk en staat gevorderd dat om een zuivere kerkelijke aangelegenheid niet alleen een ministerieelemaar zelfs een politieke crisis kan ontstaan! Bij de eerste lezing van het wetsontwerp tot inlijving van Lauenburg bij Pruisen was von Bis marck in de kamer tegenwoordig om, desgevorderd, deeld te nemen aan het debat. Zijn tusschenkomst was echter niet noodig, want nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd een voorstel van von Virchow om het wetsontwerp in handen eener commissie te stellen verworpen en tot de tweede lezing in openbare zitting be stolen. In dezelfde zitting heeft de minister van financiën medegedeeld, dat de dienst over hef jaar 1875 met een voordeelig slot van 15,793,121 Mark sluit, een resultaat datmet het oog op de ongun stige omstandigheden, alle verwachtingen verre overtreft. Tegenover de ongerustheid in Engeland dat Rusland gevaarlijke bedoelingen ten aanzien van Engelsch-Indië zou koesteren, worden van de zijde van Rusland wat trouwens te ver wachten was de meest vredelievende verze keringen gegeven. Rusland en Engeland zegt de Golos zijn geen mededingers in Centraal Azië. Zij hebben gemeenschappelijke belangen- Gleen verstandig mensch in Calcutta denkt aan de mogelijkheid van een Russischen aanval tegen Oost Indië. Het belang van beide staten brengt mede het fanatismus te bestrijdenniet het aan te wakkerende Centraal-Aziaten te ontwapenen, niet hun de wapens in de hand te geven. Kregen de Aziatische barbaren de overhand op de Euro- pcesehe beschaving, dan zouden de Engelschen evengoed uit Indie als de Russen uit Centraal Azië worden verdrongen. De Golos beveelt daarom evenals vroeger, vriendschap tusschen Engeland, en Rusland aan. Op den dag, waarop een vriend schappelijk gezantschap van den adjudant-generaal Kaufmann aan lord Lytton of omgekeerd de step pen tusschen Taschkend en Pesjawer zal door trekken', zal het Aziatische Mahomedanisme begrij pen dat het niet met twee elkander vijandige naties te doen heeftmaar met éen Europeesche machtdie slechts uit twee vertegenwoordigers Rusland en Engeland bestaat. Of de Engelschen zich door deze althans schoonklinkende taal ge rust gesteld gevoelen zal weldra in het parlement te Londen blijken. Gisteren is dit door Disraeli, naar het schijnt, met een kluitje in het riet gestuurd, toen de premier antwoordde op de interpellatie van den heer Anderson, betreffende de reis van de konin gin. Volgens het telegraphische bericht althans heeft hij zich bepaald tot de verklaring dat de regeering zoodanige maatregelen had genomen, dat de afwezigheid der koningin geen moeilijk heden in de politieke aangelegenheden van het land kon veroorzaken. De reis was door familie aangelegenheden gemotiveerd. Alweder werd op het Egyptische aanbeeld ge slagen door de heeren Campbell en Wolf. Aan eerstgenoemde gaf de heer Disraeli te kennen, dat de khédive den tekst van bet rapport van den heer Cave niet beziten wat betreft het openbaar maken van sommige gedeelten van dat rapport en het geheimhouden van anderendaaromtrent had de onderkoning zich niet verklaard. Aan den heer Wolf deelde de premier mededat het rap port gebaseerd was op mededeelingen van den khédive zelf en uit andere bronnen verkregen en dat de heer Cave ook niet verplicht was geweest een rapport te maken dat voor openbaarmaking bestemd was, daar verscheidene mededeelingen van vertrouwelijken aard zijn. Het nieuwe Italiaansche ministerie heeft giste ren zijn programma in de kamer aangeboden. Daarbij worden wetsontwerpen tot hervorming van het kiesstelselde onverenigbaarheid van sommige betrekkingen met het lidmaatschap van het parlement en de verantwoordelijkheid van ambtenaren aangekondigd. Overigens komt het programma in hoofdzaak overeen met hetgeen door de Diritto daaromtrent was medegedeeld krachtig optreden tegen de eischen der geestelijkheid, op het gebied der buitenlandsche politiek het voet spoor van het vorige kabinet volgen. Vöor alles zal een wetsontwerp worden aangeboden betreffende de werken van den Tiber en de conventie over de spoorwegen met Oostenrijk die het ministerie aanneemt. De regeering erkentdat de financiën verbeterd zijnmaar gelooft dat nog meer kan worden gedaanin éen woord de heer Depretis heeft het niet aan fraaie beloften en voorspiegelin gen laten ontbreken en ten slotte verklaard, dat het ministerie niet dat van eene partij is, maar de medewerking zal aannemen van allen die het willen steunen. Alweder heeft de Eransche kamer eenBonapar- tistische verkiezing vernietigd: die van den heer Cavini in Corsica. Twee andere betwiste verkie zingen zijn bevestigd, terwijl de discussie over die van den heer Corentin Guyho in Finistere tot heden is verdaagd. De optreding van het nieuwe kabinet in Italië heeft niet onder bijzonder gunstige omstandigheden plaats. Vroeger wisselden de portefeuilles slechts tusschen de verschillende groepen der gematigde meerderheid, thans was voor de eerste maal de oppositie geroepen een ministerie te vormen en zij had slechts over een beperkt materiaal en onbe proefde krachten te beschikken. In een radicale en een constitutioneele fractie gedeeld, moest zij óf een deel van haar eigen partijgenooten in de oppositie dringen óf de portefeuilles verdeelen. De samenstelling van het kabinet doet onderstellen dat men de voorkeur heeft gegeven aan het laatste en wil trachten een nieuwe kamermeerder heid in het leven te roepen. Depretisde minister-presidentdie tevens met de portefeuille van financiën is belast, is een eclecticusdie reeds in verschillende ministeries heeft gezeten en tegen allenwaarin hij geen zitting hadoppositie heeft gevoert. In 1860 behoorde hijonder Cavourtot de gematigde linkerzijde, vormde later met Borgoni en Mordini de terzo partito en werd na den dood van Ratazzi voorzitter van het comité der linkerzijdedie hij echter nooit onder éen banier heeft kunnen veree nigen. Hij staat als een eerlijk en goedgezind man en een bekwaam administrateur bekend, doch munt noch door bijzondere geleerdheid noch door welsprekend redenaarstalent uiten daaren boven is hij zijn beste levensjaren reeds te boven. Men kan hem aanmerken als de lijst der nieuwe schilderijwaarvan Nieoteraals minister van binnenlandsche zaken, de hoofdfiguur zal uitma ken. Deze jongeflinke mandie zijne vorming geheel in de school van het openbare leven heeft ontvangen en persoonlijk een levendig aandeel heeft genomen aan de samenzwering en den strijd en het lijden ten tijde van Pisacano en Garibaldi, heeft zich in de oppositie doen kennen als een bekwaam en bezadigd redenaarals een beslist kampioen voor de vrijzinnige beginselen. Zijn eerlijke bedoelingen en rechtschapenheid zijn boven allen twijfel verhevenof hij echter bij zijn ge brekkige tüeoretische ontwikkeling geschikt zal blijken voor den moeilijken post die hem is opgedragen, wordt zelfs in Italië sterk betwijfeld en in ieder geval moet zijn naam bij de rechter zijde en zelfs bij het centrum ernstige bedenkin gen opwekken. De naam van Manciniaan wien de portefeuille van justitie is opgedragenis onvergetelijk voor ieder, die in de Italiaansche kamerverslagen de uitvoerige en gezwollen redevoeringen van dezen Napoiitaanschen advocaat heeft gelezen. Herhaal delijk zijn hem belangrijke betrekkingen opgedra gen onder Ratazzi was hij in 1862 minister van onderwijs en hij staat bekend als een man met grondige juridische kennismaar in politieke aangelegenheden als een dweperdie het talent mist om den middelweg te houden tusschen zijne idealen en den feitelijken toestand. Mocht hem zooals is beweerd Taganidie onlangs een hoogst onpraktische rede over de Siciliaansche aange legenheden heeft gehouden, nog als secretaris generaal worden toegevoegd dan zou bij menigeen de schrik ten toppunt stijgen. Wat het ministerie van onderwijs betreft, betreurt iedereen de aftreding van den energieken en be kwamen Bonghien de naam van zijn opvolger kan dit leedwezen weinig verzachten. De heer Coppino moet een braaf jong man wezen, die zich door zijn ijver tot hoogleeraar in de Italiaansche litteratuur heeft opgewerkt, maar wiens bekwaam heden en talenten voor de moeielijke post die hem is aangewezenniet voldoende worden geacht. De openbare werken zijn aan de uiterste linker zijde geschonken, en de leden der rechterzijde zullen zich herinneren hoe de nieuwe titularis, de voormalige Bresciaansche democraat, in tijden van spanning en crisis steeds hun schrikbeeld is ge weest. Generaal Mezzacapo die als minister van oorlog optreedt is een tot nog toe weinig bekende persoonlijkheid. De lijst sluit met admiraal Brin voor marine en den senator Melegari, die van zijn gezantschapspost te Bern is teruggeroepen, voor buitenlandsche zaken. Aan zijn naam zijn her inneringen uit treurige en onaangename tijden uit de geschiedenis der nationale beweging in Italië verbonden, die men liefst met dien tijd zeiven vergeet. Reeds onder Ratazzi was hij secretaris generaal van buitenlandsche zaken en in de di plomatieke wereld is hij geen vreemdeling. Welke nu de stemming en de verhouding tus schen deze hoofdpersonen zal wezen is nog onbe kend; daaromtrent moet de toekomst licht ver spreiden, wat gedeeltelijk zal kunnen geschieden door de benoeming van secretarissen-generaal voor de verschillende departementen. Het stoomschip Mercur, op het Noorderhoofd van den nieuwen Maasmond gestrandis geheel ledig getost, daarna vlot gekomen en door eene sleepboot naar Schiedam gebracht. Het stoomschip Koning der Nederlanden, o. a. aan boord hebbende een detachement mari niers uit Atchinis gisteren te Nieuwediep bin nengekomen. Amsterdam, 29 Maart. Raapolie op zes weken ƒ37*. Lijnolie f36J. S*rêj/en van effecten. Amsterdam, 29 Maart. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. 63 dito dito dito 3 74J dito dito dito 4 99* Aand. Handelmaatschappij. 5 110* dito exploitat. Ned. Staatssp. 91f Loten stad Rotterdam. 3 f dito dito Amsterdam 3 95* België. Certificaten bij Rothschild. 2* pet. Frankr. Inschrijvingen3 dito.5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101* Certific. Inscr. 5e serie 5 77* Obl. Hope C". 1855 6e serie. 5 92* dito f 1000 1864 5 „102 dito L. 100 1872 5 98§ dito L. 100 1873 5 98* Loten 18645 f Loten 18665 329 Oblig. Hope &C®. Leen. 1860. 4j pet. 93 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 75* Obligatiën 186769 4 82* Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 258 Oblig. dito4* pet. 87 dito dito4 f Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 138 Oblig. spoorweg Poti-Tifiis 5 pct.100* dito dito Jelez-Griasi. 5 f dito dito Jelez Orel 5 pet. 99* dito dito Charkow Azow 5 95f Polen. Schatkistobligatiën4 pet. 82 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. .5 Oostenr. Oblig.metal.inzilv.Jan./Juli. 5 pet. 59** dito dito April/Oct. 5 59* dito in papier Mei/Nov. 5 56* dito dito Febr./Aug. 5 „57* Aand. Nation, bank3 f 900 Loten I860 5 „577 dito 1864 134* Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 70 Italië. Certific. Amsterdam5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 102 Spanje. Obligatiën Buitenl. 3 pet. 16* dito Binnenlandsche3 15** Portugal. Obligatiën3 52* Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 15* Obligatiën 1869 6 48 Egypte, dito 1868 7 pet. 55 dito 1873 7 „54* Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 99* Illin. Cert. Amsterdam 86*

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3