N°. 76. 119e Jaargang. 1876. Woensdag 29 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs ppr'3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommèrs zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiën20 Cent per. regel. Geboorte- Tronw- Doodberichten enz.van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Watersnood. BERICHT. Zij die zich voor 1 April 1876 op deze courant abonneerenontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mèrs van het blad gratis. FDBXJXLXjE'X'OISr™ 12. De hulpprediker van Brentburn. Middelburg, 28 Maart. IMDDELBURGSCHE C OER ANT. Sedert gisteren is nog aan het bureau dezer courant ontvangen: van N. N. /2.50; met de vorige opgaven 542.45^. Door burgemeester en wethouders van Middel burg wordt het volgende bekend gemaakt: Nationale Militie. Tweede zitting ran den militieraad. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ter kennis der lotelingen dier gemeente, behoorende tot de lichting van het jaar 1876, die door den militieraad voor den dienst der militie zijn aangewezen of omtrent welke nog geene uit spraak is gedaandat die raad op Maandag den 10en April 1876, des voormidags te 9J uur, in het gewoon lokaal in de abdij eene tweede zitting zal honden om uitspraak te doen omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken; alsmede omtrent hen die als plaatsvervangers of nommer- verwisselaars verlangen op te treden, en dat, bij aldien nopens 'hunne reden van vrijstelling nog geen uitspraak is gedaan of zij zich in den dienst der militie wenschen te doen vervangen, zij op gemelden tijd voor den militieraad moeten ver schijnen, vergezeld van de personendie als plaats vervangers of nommerverwisselaars voor hen ver langen op te treden en voorzien van de navolgende stukken 1° wat den plaatsvervanger betreft: a. van een getuigschrift, dat hij is ingezeten, ongehuwd of" kinderloos weduwenaar, niet beneden de 21 jaren oud, en dat hij een goed gedrag heeft geleid. (Dit getuigschrift wordt afgegeven door den burgemeester;) b. van bet bewijs dat by zijne plichten ten aan zien van de militie heeft volbracht, of dat hij er geene te volbrengen had; c. indien hij vroeger als militair of op 's lands vloot mocht hebben gediend, van een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, af gegeven door den kommandant van het korps waarbij hij laatstelijk heeft gediend. (Dit getuig schrift kan bij dien kommandant worden aan gevraagd;) d. zoo hij minderjarig is, van een bewijs van de toestemming van zijn vader of voogd, om als plaatsvervanger op te treden; 2. wat de nummerver wissel aar betreft: a. van een bewijs, afgegeven door den burge meester der gemeente waar hij voor de militie is ingeschreven en onder anderen inhoudende, dat hij Naar het Engelseh van Mevrouw Oliphant. Vervolg.) Van dien dag af liet hg Mab figuren teekenen, waarvoor zij aanvankelijk even weinig aanleg toonde als voor de lagere sfeer der landschapjes; want daar de jonge dame als met een sprong tot de uitoefening van iets dat reeds eigen werk scheen gekomen was, had zij niet veel lust tot het leeren der beginselen terug te keeren. Door de school- tucht en eene genoegzame werking van haar eigen gezond verstand werd zij er echter toe be paald en voelde zij weldra vasten grond onder hare voeten, zoodat zij snelle vorderingen maakte. Na drie jaar op school te zijn geweest had zij het zoover gebracht, dat de heer Lake, die na een lang en welbesteed leven zijne rust ging nemen, haar als zijne opvolgster aanbeval, zoodat opbaar zeventiende jaar, een jaar voordat mevrouw St. John stierf, juffer Maydew en haar vader van de Zorg voor haar ontheven waren. Zoo knap was Cecily niet, maar toch was ook zij liever begon nen de juffrouwen Blandy te helpen, dan naar de pastorie terug te keeren en van hare zuster te tot dusverre tot geenen dienst bij de militie is verplicht geweest; h. van de onder litt. c en d vermelde stukken; c. zoo hij voor de militie is ingeschreven in eene gemeente van een ander militie-districtdan waar toe de loteling behoort, wiens dienst hij verlangt waar te nemen, van een door den voorzitter van den militieraad van dat district afgegeven uittreksel uit het lotings-registerwaarop hij voorkomt, bevattende de daarin ten zijnen aanzien vermelde opgaven. Nadat de persoon die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar zal optreden, als zoodanig is toegelaten, zal, door ot van wege den loteling, die zich doet vervangen aan den militieraad moeten worden overgelegd een afschrift van de notariëele akte van overeenkomst over de vervanging in den dienst. Tot afgifte van die stukken hierboven onder la en d en 2a bedoeld, zal op Maandag den 3en April e. k. des voormiddags van 10 tot 12 uur, in een der lokalen van het raadhuis zitting worden gehouden. Die als plaatsvervanger verlangt op te treden, zal alsdan vergezeld moeten zijn van twee bij den burgemeester bekende en ter goedernaam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de ver- eischte verklaring omtrent het gedrag enz. van den plaatsvervanger kunnen afleggen en onder teekenen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be boert, op heden den 16en Maart 1876. De burgemeester en wethouders voornoemd, (Get.) SCHÜRER. De secretaris, (Get.) G. N. DE STOPPELAAR. VEEMARK T. Bij publicatie van burgemeester en wethouders zal op Donderdag 6 April a., van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren, veemarkt gehouden worden. De daarop volgende veemarkt zal den 20en April a. plaats hebben. De collecte voor de slachtoffers van den water snood heeft opgebracht te Oost-en West-Souburg 180.05, te Waarde /125.85, te Kruiningen ƒ280, waaronder 11.11 bijeengebracht door de kinde ren op de openbare schoolte Arnemuiden ƒ53.50. Al deze bedragen zijn naar de hoofdcommissie te Amsterdam verzonden. In de heden namiddag voortgezette zitting van den Vlissingschen gemeenteraad is, nadat de behandeling in gesloten zitting van de be zwaarschriften tegen het kohier van de plaatselijke directe belasting op de inkomsten was afgeloopen, besloten het kohier naar burgemeester en wet houders terug te zenden, teneinde het te doen scheiden. Een weinigje Engelseh en muziek on derwijzen is niet zoo voordeelig als een onmisken baar talent voor het teekenen, maar 'twas beter dan alleen eene vreemde wereld in te gaaneene nuttelooze bewoonster van de pastorie te worden. Als secondantes waren de meisjes er ën slechter èn beter aan toe dan de leerlingenslechter, daar het voor eene afdaling op de maatschappelijke ladder geldt wanneer degeen, die tot nog toe be taalde om onderwezen te worden, betaald wordt om te onderwijzen; en beter, daar zij vrij waren van sommige beperkende schoolbepalingen en eene soort van onafhankelijkheid genoten. Zij mochten de groote zolderkamer blijven bewonen, wier naakte wanden thans half bedekt waren met Jeekeningen van Mab en die Cecily met een instinct van huishoudelijkheid gezelliger en huiselijker had we ten te maken dan eenig ander vertrek in het ge- heele gebouw. Zij werden soms bits bejegend door ouders, die de manieren van deze juffers St. John te vrij en te familiaar vonden alsof zij gelijk stonden met hare élèves, en door de oudste juffrouw Blandy, dia de meisjes veel te eigendunkelijk vond, zoodat zij nu en dan beleedigingen hadden te on dergaan, die moeielijk te verduwen waren. Doch zij waren met haar beiden om dat te dragen, en dat was veel; en bij de aanhoudende gesprekken die zij altijd met elkander over alles hadden, spraken zij elkander moed in. 't Was echter soms wel hard, de muziek te hooren die door de open vensters kwam van dat groote huis op het plein, waar beider oude schoolkameraad juffer Robinson bijwerkenom het later den raad ter vaststelling aan te bieden. Voorts is behandeld en vastgesteld eene veror dening tot het voorkomen van hondsdolheid. Ten slotte is besloten dat a. Maandag door en namens de leden van den gemeenteraad aan de huizen der ingezetenen eene collecte zal gehouden worden ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. Te Zierikzee had op 27 dezer in eene open bare civiele zitting der arrondissements-reebtbank de beëediging en installatie plaats van jhr. nu. W. A. de Jonge als substituut-griffier dier recht bank. Tot deurwaarder der directe belastingen in het district Goes is door den minister van financiën benoemd de heer C. J. de Raad, te Goes. Te 'sHeerenhoek had den 23en dezer de ver kiezing plaats van een lid van den gemeenteraad in plaats van den wethouder B. A. Remijn, die zich elders gevestigd heeft. Daar niemand de volstrekte meerderheid bekomen heeft, moet her stemming plaats hebben tusschen de heeren P. J. Rijk en J. Rijk, die de meeste stemmen verkregen. Blijkens bet verslag van den toestand van het kroondomein over 1875 zijn gedurende dit jaar afgekocht de volgende tienden In het rentamty Middelburg 16 blokkentot een bedrag ƒ86,234,041. In het rentambt Tholen 5 blokken, tot een bedrag van ƒ4384.13. In het rentambt Goes 26 blokken, tot een bedrag van f 41,249. In het rentambt Zierikzee 113 blokkentot een bedrag van f 112,140.30. Onder de rampen wordt vermeld de op den 18™ Maart 1875 ontstane brand in de tegen brand schade verzekerde vlasschuur eener bouwhoeve onder Hontenisse, welke weder opgetrokken is. Met het droogleggen (draineeren) der gronden, welke daarvoor geschikt zijnwordt voortgegaan in de rentambten Tholen en Hulst. Krachtens de wet van 29 Nov. 1874 (Stbl. n° 152) werden aan J. Kleppe, te Poortvliet, twee perceelen bouwland verkocht voor ƒ830, tot beëindiging eener procedurewegens wederrechtelijke in bezit neming dier perceelen. De prinses Zu Wied, dochter van Z. K. li- prins Frederilt, is gisteren van haar derden zoon bevallen. De zee-rampen in en nabij den nieuwen Maas mond houden niet op. Terwijl het wrak van de woonde, en de rijtuigen te zien aankomen en de balcostumen te moeten bewonderen, waarop de beide secondanten een blik konden werpen als zij in de schemering van den zomeravond aan 't strand gingen wandelen, eene vrijmoedigheid die de oudste juffrouw Blandy zeer afkeurde. -Waarom is er zooveel verschil tusschen de menschen zei Cecily wijsgeerig gestemd„waar om hebben wij zoo weinig en Alice Robinson zoo veel? Dat schijnt niet billijk verdeeld." „En zijn wij zelfs niet mooier dan zij, of liever goediger?" vroeg Mab met een glimlach. „Of gelukkiger hernam Cecily met een zucht. Zij staat boven ons in elk opzicht, en daar is niets tegenover om het weer gelijk te maken. Maar ja, toch; zij heeft zeer rare menschen tot vader en moeder, en onze papa is een waar gentleman." „Arme papa!" riep Mab uit. De jonge dames veranderden om de tien minuten van gemoedsstem ming en waren nooit lang achtereen dezelfden. „Met recht moogt ge vragen waarom er zooveel verschil tusschen de menschen is?" zei Cecily, vergetende dat zij zelve dat gevraagd had. „Daar hebt ge nu papa; hij is waard dat wij hem lief hebben, maar hij stelt het geduld op eene zware proef. Als wij maar eens bedenken hoe alles veranderd is en dan die twee kleine kin deren! Maar toch moeten wij ons afvragen: Waren wij te huis het gelukkigst, of hier?" „Hier hebben wij meer afwisseling," zei Mab op een beslisten toon; „hier hebben wij bijvoorbeeld de zee en daar hadden wij alleen den tuin." Groningen bezig is op te brekende duikers hun arbeid met bet opvisschen der lading van de Thomas Sorby nog steeds voortzettenen de Mercur op bet Noorderhoofd van den Waterweg als waarschuwend baken voor andere, schepen dient, is de stoomboot J. M. Lennard, gisteren morgen binnenkomende, weder op het Noorder hoofd gestoomd. De sleepboot en de lichters zijn er dadelijk heen vertrokken. Het schip moet ge heel lossenalvorens het kan worden afgesleept, daar het voorschip zwaar lek is. Volgens de N. Rott. Ct. zit de stoomboot gevaarlijk. Als nu het weder maar zoo stil blijft ais thans het geval is, bestaat er misschien nog kans dat het met de Lennard iets gelukkiger zal afloopen dan met zijne lotgenootën. Een geacht ingezeten van Breda heeft, met meer goedhartigheid dan hooghartigheideen ver zoek tot den lord-mayor van Londen gericht om Engelsche hulp tot leniging van de rampendoor den watersnood in Nederland veroorzaakt. Eene zeer overdrevene schildering der overstrooming moest, blijkens zijn in het Handelsblad medege- deelden brief, dienen tot versterking van dit ver zoek. Eene andere dergelijke bede, door eene firma te Rotterdam tot de kooplieden van Man chester gericht had ten gevolge dat aldaar eene commissie zich vereenigdedie eene som van ƒ6358.50 bijeenbracht. De burgemeester van Amsterdamvoorzitter der Nederlandsche hoofdcommissie heeft nu den lord- mayor van Londen medegedeeldonder dankbe tuiging voor diens bereidwilligheid voor het inza melen van liefdegiften dat de Nederlandsche lief dadigheid voorzien zal in hetgeen tot leniging van den nood vereischt wordt. Terecht voegt het Handelsblad hierbij: „De Engelschen zijn een edelmoedig volken hun kooplieden en industrieelen laten zich nooit onbe tuigd wanneer hun hulp gevraagd wordt. Een reden om haar slechts te vragen wanneer zij wer kelijk onontbeerlijk is." Onze Haagsehe correspondent schrijft ons het volgende „Twee belangrijke beslissingen zijn sedert mijn laatste schrijven in zake het hooger onderwijs ge vallen, welke twee echter naar mijne meening, die ik in alle bescheidenheid tegenover het „de wet zal wel doorgaan" van den heer Kappeyne stel, de kansen op aanneming van 's heeren Heemskerk's sterk getransformeerde wetsvoorstel niet hebben verhoogd. Zooals de zaken nu reeds staan is het, gelijk men 't noemt, een dubbeltje op zijn kant ot de wet zal worden aangenomen of niet; wanneer de nog onbehandelde artikelen „Ge vergeet het weiland; het was in zijn soort even mooi als de zee en er verdronken geen men schen. En denkt ge dan niet meer aan het bosch en aan de zonsondergangen?" „Ook bier is de zonsondergang een heerlijk ge zicht," antwoordde Mab. „En wij hebben hier altijd druk werk, de meisjes zijn aardig en de ouders soms niet minder." „Wij zouden te buis ook werk genoeg gehad hebben," merkte Cecily aan, en nu het onderwerp zoo wat uitgeput scheen, hield het gesprek plot seling op. Zij wandelden het strand langs, nage noeg alleen. Slechts hier en daar passeerden zij een paar groepjes menschen of enkele personen, meestal ambachtslieden, die nog een avondluchtje gingen scheppen. De frissche zeewind verkoelde hare jeugdige wangen en de schemering strekte meer en meer hare vleugelen over de blauwe wateren uit, die met zacht murmelenden cadans aan hare voeten op het zand kwamen wegsterven. Dit alles deed de meisjes de muziek van juffrouw Robinson's bal vergeten. En echter is een hal een heerlijk iets wanneer men pas achttien jaar is; en als twee jonge meisjes, geheel van dergelijke vermaken verstoken, den rug aan de toovergaarde, waar anderen dansen, toekeeren, zou het wel wonder zijn, indien er niet een gevoel van spijt bij haar oprees, ofschoon het zachte vallen van den avond en 't ruischen van de groote zee en de frissche koelte die haar gelaat verkwikte een genot was, dat, indien zij 't maar geweten hadden, ver boven het genoegen stond dat eenig bal, alleen als

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1