BUITENLAND. Advertentiën. Zeetijdingen. Handelsberichten. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. PrQzen van effecten. van burgemeester en wethouders. Een geschreven recht bestaat er niet en hem is geen voorbeeld bekend dat een voorstel als dat van het dagelijkseh bestuur, met zulk een duidelijk omschrij venden considerans, zoo onverwacht weiler ingetrokken is. Hij insteert dat het voorstel behandeld worde en vreest dat anders bet prestige van het dagelijkseh bestuur in de waagschaal zal gesteld worden. De heer van Uije Pieterse gelooft, dat de heer Callenfels te ver gaat. Deze moge van oordeel zijn, dat burgemeester en wethouders wat overijld gehandeld hebben, maar het gaat niet op te be weren dat B. en W. het recht niet zouden hebben tot intrekking van een voorstel, en evenmin te willen dat een reeds ingetrokken voorstel toch nog in behandeling koire. Daarvan heelt spreker nooit gehoord, maar wel van het tegenovergestelde, ook bij de staten-generaal, waar de ministers meermalen eenig wetsontwerp intrekken als zij dat wenscbe- lijk achten, zelfs gedurende of na het einde dei- debatten. De heer Callenfels bleef volharden in zijne mee ning, welke bestreden werd door den voorzitter, die tevens opmeikte, dat de heer Callenfels de vrijheid heeft om desverkiezende het ingetrokken voorstel van B. en W. over te nemen. Daar de heer Callenfels tot dit laat3te niet ge zind blijkt, wordt aan de orde gesteld de brief van den inspecteur voor het lager onderwijs, waarin een schoolgeld van 66 op meergenoemde school te hoog wordt genoemd. De heer Kleijnhens herinnert dat in de raads vergadering van 7 April 1875 is behandeld een voorstel van den heer Callenfels, om het school geld op de school van den heer Stuart met f 6 te ver minderen, waarmede zich echter slechts drie leden, de heeren Verkuyl Quakkelaar, Pot en Callen fels, hebben kunnen vereenigen. Dit is wel een reden om zich eerst goed te bedenken wat men doet en of men de waardigheid van den raad niet in de waagschaal stelt door toe te geven aan het verlangen van gedeputeerde staten. "Wat de zaak zelve betreft, merkte hij op dat de vergelijking van de school van den heer Stuart met de rijks hoogere burgerschool niet opgaat. Laatstgenoemde wordt ook bezocht door leerlin gen uit verschillende gemeenten, die van den heer Stuart alleen door leerlingen uit Vlissingen. Op laatstgenoemde school worden de leerboeken gratis verstrekt, maai- op de hoogere burgerschool niet; spreker heeft voor zijn zoon voor boeken en papier gemiddeld 45 'sjaars betaald. Die ƒ45 moet men dus voegen bij de ƒ40 schoolgeld, en dan krijgt men 85 voor de hoogere Durgerschool, tegenover 66 voor de school van den heer Stu art. Die twee scholen zijn ongelijksoortige groot heden waarvan de vergelijking niet opgaat. De vraag die de inspecteur had behooren te onder zoeken is z. i. deze: of het schoolgeld opde school van den heer Stuart moet beschouwd wor den als eene tegemoetkoming in de kosten zooals de wet wil, dan wel als bestrijding der uitgaven. Spreker betoogt dat het slechts eene tegemoetkoming is. Do kosten toch be droegen verleden jaar ƒ4000 en daarvan oatving de gemeente slechts ƒ1400 aan schoolgeld terug. De heer Callenfels zegt dat zijn beginsel altijd isde weten deze spreekt slechts van eene tegemoetkoming. Het schoolgeld moet dus matig zijn, maar dat is het niet. Zijns inziens behoort het verminderd te worden en moet men toegeven aan het verlangen van gedeputeerde staten overeenkomstig het primitieve denkbeeld van burgemeester en wethouders. Bij de verge lijking mag men ook niet voorbijzien, dat de leerlingen der hoogere burgerschool ook vrij on derwijs krijgen in het teekenen en de gymnastiek, waarvoor men hier afzonderlijk betalen moet. Ook is de berekening van het schoolgeld z. i. voor het oogenblik niet juist, daar het 1720 bedraagt. De heer J. J. P. Hector was het eens met den heer Callenfels en niet met den beer Kleynhens de heer J. G. Hector stemde den heer Kleynhens toe, dat het hier geheven schoolgeld slechts eene tegemoetkoming is en met het oog op de gemeentekas niet verminderd kan wordende heer Verkuyl Quakkelaar verklaarde zich voor vérmin dering; de heer Mortier eindelijk was tegen ver mindering, daar hij daarin eene begunstiging van de school van den heer Stuart zou zien. De vraag of het schoolgeld verminderd zal worden, werd ten slotte met 7 tegen 5 stemmen ontkennend beantwoord. Voor stemden de heeren Callenfels, J. J. P. HectorPot, Quakkelaar en de Kruyff. Alsnu komt aan de orde het voorstel van bur gemeester en wethouders tot nadere regeling der jaarwedden van hulponderwijzers en hulponder- wijzeressrn. Te dezen aanzien worden de vol gende besluiten genomen: a De jaarwedden der hoofd-en hulponderwijzers op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens blijven onveranderd, daar zij op dit oogenblik voldoende geacht wor den. De heeren J. J. P. Hector en Callenfels stemden tegen. b De jaarwedde der eerste hulponderwijzeres op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes (hoofdonderwijzeres mej. Bijleveld) wordt bepaald op /600, zijnde ƒ50 meer dan tot dusver. De heer Laernoes stemde tegen. c De heer Schraver stelde voor, om de jaarwedde der tweede hulponderwijzeres op de school van mej. Bijleveld van 550 te brengen op 575, op dat er verschil besta tusschen deze jaarwedde en die van de hulponderwijzeres op de gewone lagere school. De heer Verkuyl Quakkelaar wilde be palen, dat als de hulponderwijzeres akte als hoofd onderwijzeres heeft, zij 50 traktement meer zal ontvangen. De heer Kleijnhens bestreed het voor stel van den heer Schraver met het oog op den financieelen toestand der gemeente. Dit voorstel werd dan ook met 8 tegen 4 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Schraver, J. G. Hector, Callenfels en J. J. P. Hector. Het traktement blijft dus 550. d De hulponderwijzers met akte van hoofdon derwijzer op de scholen voor gewoon lager onder wijs ontvangen eene jaarwedde van 600. Dit besluit werd met algemeene stemmen genomen. e De overige hulponderwijzers en hulponderwij zeressen genieten 550. Ook dit besluit werd ge nomen met algemeene stemmen. De eerste hulponderwijzers, die door het ge meentebestuur worden aangewezen om den hoofd onderwijzer als zoodanig ingeval van ziekte te vervangen, genieten eene toelage van 25 'sjaars. Dit besluit werd genomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Laernoes en Schraver. Vervolgens wordt op voorstel van den voorzitter besloten, aan burgemeester en wethouders op te dragen een adres aan de tweede kamer der staten- generaal te richten, waarin op behoud van het kantongerecht te Vlissingen wordt aangedrongen. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede- deeling van den voorzitter, dat B. en W. zich vereenigd hebben met het adres aan den minister van financiën, door de gemeentebesturen van Am sterdam, Rotterdam, 's Hage en Utrecht gericht, betreffende eene gewenschte afschaffing van zegel recht voor de akten van den burgerlijken stand enz. Een verzoek van Jansen, tapper, slijter en win kelier, dat de raad verklare dat hij vrij is van de bij de politie-verordening voorgeschreven verplich ting tot het branden van een licht boven de voor deur en de politie niet bevoegd is hem te dien aanzien te bemoeilijken, wordt verzonden naar B. en W., tot wier competentie het behoort. Van de plaatselijke schoolcommissie is een voor stel ingekomen dat de raad zich tot de regeering wende met verzoek dat een der nieuw op te rich ten rijkskweekscholen voor onderwijzers te Vlis singen gevestigd wordezoo mogelijk met aan bieding van eenige opoffering. De voorzitter vraagt of de raad dit verlangt te doen De heer van Uije Pieters wil de beslissing aan houden totdat over het wetsvoorstel van den heer Moens beslist zal zijn. De heer Callenfels wees er op dat andere gemeenten (o. a. Middelburg en Goes) reeds zijn voorgegaanmaar de heer van Uije Pieterse meende datal loopen anderen vooruit, de raad van Vlissingen dat niet behoeft te doen, en dat zij die reeds aanvragen bij de regeering gedaan hebben een wonderlijk figuur maken. De heer Verkuyl Quakkelaar wilde aan B. en W. opdragen een adres te zenden zoodra de beslissing over het wetsvoorstel-Moens gevallen zal zijn. De heer J. G. Hector vroegwelke opofferingen de gemeente zoo al zou denken te kunnen aan bieden doch de voorzitter en andere leden meen den dat het beter was dit punt te laten rusten tot zoolang onderhandelingen geopend worden. De slotsom isdat besloten wordt aan burge meester en wethouders op te dragen een adres aan de regeering te richten, zoodra het voorstel- Moens door de staten-generaal mocht worden aan genomen. Op voorstel van- B. en W. wordt met 9 stem men tegen 1 afwijzend beschikt óp een adres van den opzichter bij de burger avondschool Daams, om verhooging zijner jaarwedde, thans ƒ50 be dragende. De heer J. G. Hector stemde voor, terwijl de heeren Quakkelaar en Ockers bij de stemming afwezig waren. Van het bestuur der iiarmonie „Ons Genoegen", die op 6 Juni a. haar vijfjarig bestaan hoopt te vieren en bij die gelegenheid een festival wenscht te houden en op die wijze op den derden Pinkster dag een edeler genot zal aanbieden dan de Sou- burgsche kermis geeft, i3 een verzoek ingekomen om kosteloos gebruik te mogen maken van den muziektempelvan een gedeelte der Groote Markt en van lokalen in bet raadhuis tot het aanbieden van den eerewijn. Zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming is dit verzoek ingewil ligd. Aan den heer P. Laernoes is op zijn verzoek ad 4 per 2 Ms in koop afgestaan een brandgang bij zijn woonhuisloopende van de straat naar het hospitaal. Vooraf was verklaarddat bedoelde gang niet meer voor publieken dienst bestemd is. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten tot door den minister van financiën vooraf goedgekeur de agreatie van twee verificateurs ad 50 ieder 'sjaars en drie kommiezen ieder ad ƒ25 'sjaars ten dienste der gemeente. Wordt gelezen een voorstel van den controleur der plaatselijke belastingen met daarbij gevoegd concept-besluit, strekkende om premiën aan de kommiezen toe te kennen voor iedere aanhaling van aan accijns onderhevige goederen, bij beken den ten bedrage van de gesloken belasting, doch hoogstens 10en voor aanhalingen bij onbekenden de halve premie. De heer Calienfels verklaarde zich hiertegen, als zijnde z. i. vernederend voor de ambtenaren. De beer J. G. Hector meende dat de raad geen vrijheid heeft om buiten de wet om zoodanige premiën toe te kennen. De heer van Uije Pieterse geloofde niet dat de wet de aanneming van het voorstel verbiedt, maar hij betwijfelde het of de voorgestelde maatregel wel goed wer ken zou. De beslissing wordt aangehouden tot na de be handeling der politie-verordening. Van gedeputeerde staten zijn twee beschikkingen ingekomen betreffende aanslagen op het suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting op de in komsten. Volgens die beschikkingen wordt me vrouw Hazenberggeb. du Burk van de 5e klasse teruggebracht naar de 3e 600800.)en de aanslag van den luitenant ter zee H. A. de Smit van den Broecke, op grond van zijne onder dag- teekening van 26 Januari jl. daartegen ingebrachte bezwarenvernietigd. De vergadering gaat alsnu over in eene met gesloten deuren ter behandeling der reclamatiën tegen het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1876. De verdere openbare werkzaamheden worden geschorst tot Maandag 27 Maart. „De berichten uit het Oosten luiden in den laat- sten tijd minder bedenkelijk", werd in het politiek overzicht van de week in het Zaterdag avond verschenen nommer van de Berlijnsche Volks-Zei- tung gemeld, en werkelijk was door hetgeen in de laatste week was vernomen de hoop opgewekt, dat de zaken een eenigszins betere wending had den genomen. Hoewel we nooit eenige waarde hebben gehecht aan de rooskleurige en optimisti sche berichten van de Porte was het toch niet onmogelijkdat 'de volhardende pogingen van Oostenrijk en de tusschenkomst van Montenegro althans eenig gunstig resultaat zouden bewerken. Het blijkt echterdat het verkeerd is zich zelfs de geringste illusie omtrent een spoedig en gun stig einde van den Turkschen opstand te maken, zoolang niet bepaalde, geconstateerde feiten daartoe grond opleveren. Een telegram van het Russisch agentschap toch vernietigt alle gunstige voorstellingen en meldt ons, dat de Monde Russe een telegram uit Ragusa openbaar maakt, volgens hetwelkMoukhtarPacha uit Konstantinopel bevel heeft ontvangen om den wapenstilstand met de opstandelingen te weige ren en met geweld van wapenen tot Mos tar door te dringen. Hij was echter door de opstandelingen terruggeslagen en genoodzaakt geworden naar Kostatza terug te keeren. Te Niksieb moet be paald hongersnood hesrschenwaardoor de stad verplicht zou worden zich over te geven. Hoewel deze berichten nog niet officieel zijn bevestigd meent het agentschap toch, dat zij allen grond van waarschijnlijkheid hebben en voegt er bij dat in ieder gevalde toestand in het Oosten alles be halve gunstig is. De prins van Servie toch is overgegeven aan de praktijken en intriges van de Omladina en de agenten van prins Karageorgewitch (de groot-Servische partij) en men vreest dat hij er zijn kroon bij zal inschieten. De vertegen woordigers van de uit Bosnië en de Herzegowina gevluchte opstandelingen hebben daarenboven eene petitie tot de mogendheden gericht, waarin zij verklaren de concessies van de Porte niet te kunnen aannemen. Zij wantrouwen den eisch om de wapenen neder te leggen, waardoor het land zou worden prijs gegeven aan zijne onderdrukkers. Eindelijk deelt het agentschap nog mede, dat hét bericht, volgens hetwelk de mogendheden eene collectieve nota tot Servië zouden hebben gericht, om zich over zijne houding te beklagen en het aan te manen de pacificatie te bevorderen, onge grond is. Omtrent den toestand in Servië meldt daarentegen de Politische Correspondentzdat ter wijl op politiek gebied de regeering van het vor stendom nog steeds een vredelievende taal voert, de minister van oorlog het leger geheel op voet van oorlog heeft ingericht en ingedeeld in 6 divi sies ieder van 6000 tot 7000 manterwijl een groote promotie onder het korps officieren heeft plaats. Dus kan men rekenen, dat Servië op het oogen blik over een leger van 36,000 tot 42,000 man beschikteen geduchte vijand alzoo voor Turkije, dat nu reeds geen kans ziet de verdeelde groepen opstandelingen te onderwerpen. Omtrent de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Hongarije wordt niet veel goeds gemeld. Binnen kort zullen de Hongaarsche ministers zich weder naar Ween en begeven om verder met de ministers aldaar te onderhandelen, doch van de zijde van Oostenrijk wil men in de quaestie der verteringsbelastingen geen de minste conces sie doen, en de Hongaarsche ministers moeten bij hun vorig verblijf te Weenen hebben verklaard, dut zoo eenig Hongaarsch minister een Ausgleich mocht onderteekenen zooals het Oostenrijksche kabinet verlangtin geen geval een Tisza of Szell daaronder zijn handteekening zal stellen. Ook in dit opzicht schijnen dus de officieele mededeeiingen te optimistisch te zijn geweest, daar er alle kans bestaat, dat de onderhandelingen niet tot het ge wenschte resultaat zullen leiden. De aanstaande verkiezing van een nieuwen presi dent der Vereenigde staten van Noord Amerika, in plaats van generaal Grant heef reeds groote levendig heid onder de partijen opgewekt. Qveral worden voorloopige vergaderingenh geouden om de candida- ten te bespreken en voor te stellen. Als republikcin- sche candidaten worden vooral genoemd de tegen woordige minister van financien Bristow, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt in den strijd tegen de schandelijke handelingen van ambtenaren, en het New-Yorksche lid van den senaat Roscoe CoDkling, een hoogst bekwaam en parlementair republikein de democraten wijfelen nog tusschen gouverneur Tilden van New-York en den senator Bayord van Delaware. De inmenging van de administratie en van de geestelijkheid in verkiezingen heeft Zaterdag in de Fransche kamer weder een scherpe veroorcfeeling ondergaan daar de verkiezing van den heer Aymé de la Chevrelière (rechterzijde) in Deux Sèvres, op grond van zoodanige inmengingmet 333 tegen 152 stemmen werd vernietigd. Vóórdat dat over alle verkiezingen uitspraak zal zijn gedaan wordt andermaal een decreet betreffeude wijzigingen in het korps der prefecten verwacht. Het Italiaansche ministerie is definitief aldus samengesteldDepretisminister-president en financiën Nicoterabinnenlandsche zakengene raal Mezzacapo oorlog admiraal Brin marine Zanardelli, openbare werkenCoppino, onderwijs Manciuijustitie; Majoranokoophandel en land bouw Melegaribuitenlandsche zaken. Volgens ontvangen bericht uit Batavia was het barkschip Stad Middelburggezagv. L. P. da Vriesaldaar den 25en dezer gearriveerd. Alles wel aan boord. Rotterdam, 27 Maart. De aanvoeren waren redelijkalleen van erwten en puike bruine bco- nen was de aanvoer gering; tarwe 10 a 20 cent hoogergerstbeide soorten 20 cent lager erw ten 25 cent hooger; kanariezaad f2 lager; overi gens prijshoudend. Amsterdam, 27 Maart. Raapolie op zes weken f38. Lijnolie ƒ37. Amsterdam, 27 Maart.' Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2£ pot. 63^ dito dito dito 3 74| dito dito dito 4 99£ Aand. Handelmaatschappij. 5 110J dito exploitat. Ned. Staatssp. 91| Loten stad Rotterdam. 3 f dito dito Amsterdam 3 95J België. Certificaten bij Rothschild. 2$ pet. Frankr. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101J Certific. Inscr. 5e serie 5 77| Obl. Hope C 1855 68 serie. 5 92| dito f 1000 18645 „102 dito L. 100 1872 5 98-^ dito L. 100 1873 5 984 Loten 1864,.5 f Loten 1866. 5 330 Oblig. Hope &Cc. Leen. 1860. 4} pet. 924 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 186769 j 4 83 Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 260 Cbiig. dito4j pet. 87 dito dito4 f 206 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 1384 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 pet. 99J dito dito Charkow Azow 5 961 Polen. Schatkistobligatiën4 pet. 821 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 1211 Oostenr. Oblig.metal.inzilv.Jan./Juli. 5 pet. 60^ dito dito April/Oct. 5 591 dito in papier Mei/Nov. 5 „571 dito dito Febr./Aug. 5 „571 Aand. Nation, bank3 f 917 Loten I860 5 dito 1864 „136 Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 701 Italië. Certific. Amsterdam5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 102 Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 16| dito Binnenlandsche3 15J Portugal. Obligatiën.3 531 Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 151 Obligatiën 1869 6 49 Egypte, dito 1868 7 pet. 561 dito 1873 7 56^ Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 1021 dito dito dito 1885. 6 991 Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. .6 dito Central Pacific6 911 Certific. Chic. N. W7 „551 Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 821 dito N. W. Union7 82 dito Union Pac. Hoofdl. 6 89J Obl. St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2=860. 7 28 Brazilië. Oblig. 1863 41 dito 1865 5 92^ Prijzen van coupons. Amsterbam, 27 Maart. Metall. 21.50; dito zilver 22.021Div. Eng. per 11.921Eng. Portugal per 11.921Spaansche piasters 1.19Amerikaansche dollars (in goud) f 2.431. Amsterdam 25 Maart. Metall. 21.621dito zilver 22.10; Div. Eng. per 11.921El>g- Rnssen per 1 ƒ11.924; Eng. Portugal per ƒ11.921; Frans, 47.65; Belg. 47.65; Pruis, 58.50; Hamb. Russen 301; Russen in Z. R. ƒ301P°ol- sche per fl. Poolsehe per Z. R. f 36}; Spaan sche piasters 1.20; Spaansche binnenlandsche f 1.08; Amerikaansche dollars 2.431; papier 2.12 Bevallen van een Zoon C. FRANKvan Os, Middelburg, 27 Maart 1876. Den 2Gm Maart 1876 is te 's Gravenhage, na eene korte ongesteldheid overleden, de HoogEd. Gestr. heer I. C. VERHEIJE VAN SONSBEECK, Ridder van verschillende Orden, gepensioneerd Luitenant-Kolonel der Artillerie, echtgenoot ran Vrouwe A. D. VAN FRANCKENBERG EN PROSCHLITZ. Heden overleed te Zierikzee onze geliefde vader en behuwdvader MARINUS HEUSEVELDT, na eene ongesteldheid van slechts 8 dagen, ia den ouderdom van bijna 74 jaren. Uit aller naam, Middelburg, A. FLIPSE, Mr. Timmerman 27 Maart 1876. en Metselaar. B. FLIPSE, geb. Heusevkldt. Eenige en algemeene kennisgeving zoo voor vrienden als begunstigers. De behuwdouders, broeder en zusters van wijlen den heer H. A. MANSFELDT, betuigen hunnen dank voor de deelneming bij zijn overlijden onder vonden. 27 Maart 1876. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvan gen hij het overlijden van onze geliefde moeder en behuwdmoeder MARIA MARG ARETHA WESTVEER, Wed. den heer J. JANSEN, betui gen wij onzen hartelijken dank. W. J. JANSEN. J. G. VAN UIJE—Jasses. W». VAN UIJE J.Jz. ALGEMEENE VERGADERING der Middelburg- schc Volkszangvereeniging op Woensdag 29 Maart.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 4