lelegraphische berichten, Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Koloniën, Verkoopingen en Aanbestedingen, Burgerlijke stand. Thermometerstand, Gemeenteraad van Vlissingen. genoeg, dan is dat eene directe vermaning aan de ouders om wat beter te zorgen, dan is dat eene opwekking voor ons, personen uit de hoogere standen, om toch wat meer te letten, ook persoonlijk te letten op die lagere huisgezinnen en op hendie spoedig aan het hoofd daarvan kunnen staan, onze dienstba ren Dan is dat ook eene vermaning aan de godsdienstleeraars, om vooral werk te maken van de cathecliisatiënIk neem daarom nog geen scheiding aan tusschen onderwijs en opvoeding: het onderwijs is dat onderdeel der opvoeding 't welk ik aanneem op het territoir waar het behoort, en meer w i 1 ik daar niet hebben." Teneinde niet, als de Standaard, in de nood zakelijkheid te komen om seriën van acht of tien hoofdartikelen te schrijven over een en hetzelfde onderwerp, zullen wij veel van het geen nog te Vlissingen gezegd is thans onaan geroerd laten. Daaronder ook dat zonderlinge revolutionaire denkbeeld, alsof bij de verdeeling der staatslasten ieder slechts te betalen zou hebben voor de dingenwaarvan hij recht streeks genot heefteen denkbeeld dat yan anti-revolutionaire zijde aangeprezen wordt, zonder te bedenken, naar het schijnt, dat daar door de grondslagen der maatschappij aange tast en het leven der menschen in een geord en den staat tot eene onmogelijkheid gemaakt zouden worden. Voor het oogenblik laten wij het onderwerp rusten, tevreden indien wij iets toegebracht hebben om bij onze lezers de over tuiging te versterken dat de strijd, die nu weder aangevangen wordtvóór jaren reeds gestreden en volstreden is en dat in de onder- wijs-quaestie nog altijd waar is wat Thorbecke, op zijne gewone kernachtige wijze het geheele debat resumeerendeer voor twintig jaren (kamerzitting van 26 September 1856) van zeide „Het middel van verzoening is niet om de wet met de petitionarissen (de anti-revolutio nairen), maar om de petitionarissen met de wet te verzoenen." De collecte voor den watersnood heeft te Oost burg opgebracht f 460.41}, welke gelden aan de algemeene commissie te Amsterdam zijn verzonden. Op het gedeelte 's Bosch-Vught van den spoorweg Utrecht's Hertogenbosch is heden de dienst hervat. Op de geheele lijn zal zulks waar schijnlijk den 29en dezer plaats hebben. De S taats-courant van Zondag en Maandag 26 en 27 dezer bevat het koninklijk besluit van den 12™ dezer, houdende nadere bepalingen tot vereen - voudiging van de formaliteiten, in acht te nemen bij den in-uit- en doorvoer van goederen, en zulks met wijziging en aanvulling van het konink lijk besluit van 26 Maart 1872 (Staatsblad n°. 19. In het tijdperk van vier weken, 20 Februari tot 18 Maart 1876, zijn, blijkens bij de regeering ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast in Zuid-Holland 162 runderenin Noord- Holland 6 in Utrecht 11in Friesland 68 in het rijk 247. In het vorige tijdperk van vier weken waren 237 runderen door die ziekte aangetast. De minister van binnenlaudsehe zaken maakt in de Staats-courant bekend dat aan de kamara van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Botter dam, 's Gravenhage, Dordrecht, Schiedam, Middel- burg, Vlissingen, Leeuwarden, Harlingen, Groningen en Zwolle, verzonden zijn de berichten wegens den handel en de scheepvaart in het Britsche konink rijk, over de maand Februari jl. Het batig saldo der Hollandsche ijzereD spoor wegmaatschappij over 1875 bedraagt f 89(,376, zoodat na aftrek eener belooning aan sommige geëmploieerdenwordt uitgekeerd een dividend van f 59 per aandeel. TWEEDE KAMER. Ingekomen een wetsontwerp tot verlenging van den termijn van oplevering der werken van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij. De heer Mees heeft vergunning gevraagd en bekomen om op een nader te bepalen dag eene interpellatie tot de regeering te richten over de door de jongste stormen veroorzaakte verondieping in den Botterdamschen waterweg. - Bij den aanvang der zitting vroeg de heer Jonck- bloet verschooning voor de heftigheid, waarmede hij Vrijdag jl. het woord gevoerd heeft. Op voorstel van den heer Moens werd, ondanks bestrijding van den minister, in beginsel uitge. maakt dat de vakkenwaarin bij de academiën onderwijs zou worden gegeven, afgescheiden zou den zijn van de vakkc-n waarin geëxamineerd en wat daarbij opgenomen zou worden. Daarop be. gon de beraadslaging over de vakken bekoormde tot de faculteit der godgeleerdheid, doch de kamer stuitte hier op moeilijkheden, daar verscheidene leden bij het nu aangenomen stelsel de nomencla tuur in de amendementen onvolledig achtten. De ministerdit erkennende vroeg en verkreeg uitstel, tot het voorstel van een nieuw program ma van vakkeu. Inmiddels werd besloten de discussie over de volgende artikelen voort te zetten. Artt. 36 tot 47 (duur van den cursus, vacantiën, programma der lessenhulpmiddelen voor het onderwijs, prijsvragen en beurzen, docenten en academische beambten) werden nagen ieg onveranderd aange nomen. Ook de lectoren bleven behouden. De traktementen der hoogleeraren werden aangehouden tot na de beslissing omtrent de college-gelden. Heden werd te Brussel eene voorloopige ver gadering gehouden van aandeelhouders in de Belgische Bank. Evenals op gelijke vergade ringen te Gent en te Luik is geschied, werd ook hier besïoten j omtrent de door de directie aange kondigde verdediging in de algemeene vergadering der Belgische bank, die morgen zal plaats hebben, geene beslissing te nemen voor dat een nieuwe algemeene vergadering zal worden bijeengeroepen. marine. Benoemd, met 1 April a. bij de direc tie der marine te Heilevoetsluis tot oprichter van politiede gepensioneerde sergeant der mariniers H. J. Reisig, en bij die te Amsterdam tot teeke naar le klassede teekenaars 2e klasse, J. Roos en F. A. J. Gèrner. De gemeenteraad van Sneek die reeds voor enkele verdienstelijke leerlingen der ïusschenschool en van het kosteloos onderwijs de gelegenheid opengesteld heeft om gratis den voorbereidenden cursus en den cursus aan de B. B. school aldaar te volgenheeft ook met 6 tegen 5 stemmen besloten de daarbij benoodigde leerboe ken enz. kosteloos te verstrekken. Ook te Rotterdam heeft zich eene commissie gevormd met het plan om een grondig en volledig onderzoek in te stellen naar den staat van het lager onderwijs daar ter stede. Ruim honderd inrichtingen moeten daartoe door haar nagegaan worden. De commissie bestaat uit 16 leden. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de daar gevestigde afdeeling van „Volksonderwijs". Op haar daartoe gedaan verdoek heett de commissie van alle schoolbesturen en schooleommissiën beloften van medewerking ontvangenalleen de Roomsch- katholieke clerezy en bet R. K. armbestuur ant woordden nog niet. Beroepen bij de N. H. gemeente te Arnemuiden de heer P. Bartstra, predikant te Klundert. Bij beschikking van dea minister van kolo niën van den 24en Maart jl. is de heer J. Hol, teekenaar 3e klasse bij de directie der marine te Amsterdam, gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indiëom te worden geplaatst als scheepsteekenaar aan het marine-etablissement te Soerabaija. 1 i Behalve een aantal goederen heeft de hoofd commissie voor den watersnood te Rotterdam reeds ontvangen f 36,423die te Amsterdam 34,618. Eene dame uit Oudenbosch heeft 1600 ge kookte eieren naar de watersnood-commissie ge zonden. Weldra worden te Nieuwediep met het stoom schip „Koning der Nederlanden" uit Atchin terug verwacht een zestigtal mariniers, onder geleide van de kapiteins Cramer von Baumgarten, Courier dit Dubekart en Dibbetz, benevens de le luit' Pilaar en Reeringh. In het laatst van Mei a. zal waarschijnlijk met het stoomschip „Voor waarts" nog repatrieeren eene compagnie, onder bevel van den kapitein de Gelder. De nieuw benoemde schoolcommissie van Öpsterland heeft haar eersten tocht gedaan, doch mot het noodlottig gevolg, dat ze, in plaats van in de school te Langezwaag, terecht kwam in een diep vaarwater. De zes heeren werden met veel moeite gered. De vroegere schoolcommissie nam haar Ontslag, omdat ze wel weid gehoord, maar de gemeenteraad zich weinig om haar advies bekommerde. De oude commissie, zoo men zegt, is na veel strijd in het water gevallenopmerke lijk, dat de nieuw benoemde dit zoo spoeuig in lettei lijken zin moest doen. Zutph ot.) De commissie voor volksbijeenkomsten te Leiden heeft bij den uitgever Brill doen drukken eene handleiding voor het kweeken van planten door den handwerksman. Dit boekje wordt gratis verstrekt aan allen die minstens drie planten aan vragen bij de aldaar bestaande Floralia-commissie. Van deze gelegenheid wordt door de handwerks lieden druk gebruik gemaakt. Van de 43 lotelingen der lichting 1876 van het regiment grenadiers en jagers, die zich hebben aangemeld voor het examen van milicien-sergeant, hebben 30 voldaanonder welke zich o. a. be vindt de milicien Buy zevan Zierikzee. Het zendingsfeest zal dit jaar worden ge houden Woensdag den 5en Juli te Velzen op het landgoed Beekensteineigendom van de familie Boreel van Hoogelanden. De spoorwegdienst tusschen Hoogezand en Groningen via Kropswoldeis thans wel weder hervatmaar de baan ziet erzooals licht te be grijpen valtnog deerlijk gehavend uit. Er zal wel eenigen tijd verloopeneer de weg weer zijn oorspronkelijke breedte zal hebben teruggekregen. Geheele brokken gronds toch zijn door het lang durig en hevig geklots der woedende watermassa weggespoeld, terwijl nog onderscheiden telegraaf palen langs den weg liggen. Te Berlijn is de sneeuw nog later gevallen dan hierden 21en dezer, op lentedag dus, was er een balvtn voet sneeuw gevallen en den volgenden dag, op den verjaardag van den keizersneeuwde het onophoudelijk. r Gedurende de stormen van de laatste weken zochten honderde schepen een toevlucht in de Engelsche havensom zoodra het weder gunstig was het ruime sop te zoeken. Te Liverpool moet dit een zeldzaam schouwspel hebben opge leverd, daar niet minder dan 400 schepen van allerlei nationaliteit ongeveer gelijktijdig de haven verlieten en in verschillende richtingen weg ste venden. Door de uit Frankrijk verbannen communa- listen die zich te Londen bevinden werd de 18e Maart, als de jaardag der commune van 1871, fees telijk gevierd; onder de 250 feestgenooten bevonden zich ook vele vrienden uit andere nationaliteiten zoo werd o. a. het woord gevoerd door een Rus, een Pool en een Duitscher. De „Serapis", waarmede dc prins van Wales naar Engeland terugkeert, brengt ook een menagerie van 80 beesten mede waaronder olifanten tijgers enz. De vervolging tegen den voormaligen minis ter van oorlog der veroenigde staten, Belknap, zal weldra worden voortgezet, daar de getuige Marsch gevonden is en zich bereid heeft verklaard getui genis af te leggen indien hem en zijne vrouw vrijstel ling van straf werd verzekerd, hetwelk door de regeering is toegestaan. De gearresteerde aanvoerder der opstande lingen in de Herzegowina Liubobratich is den 20™ dezer met zijn vrouw en mejuffrouw Johanna Mer- kus te Lintz aangekomen. Volgens een bericht in de Neue freie presse droeg de Nederlandsche ama zone de kleederdracht der Herzegowiners en had zij sandalen aan de voeten. Bij hunne aankomst te Lintz trokken zij aller aandacht tot zichzij droegen bouquetten en lauwerkransen die met lin ten van de Slavische kleuren prijkten. Er wordt bij ons wel eens geklaagd over de vereeniging van verschillende betrekkingen met het mandaat van afgevaardigde. Nog veel sterker doet zich dit bezwaar in Duitschland gevoelen en sommige afgevaardigdendie thans lid zijn van den rijksdag en de Pruisische kamer, moeten heb ben besloten voor een van beide mandaten voor het volgende zittingjaar te bedanken. Een van die heeren is lid van den rijksdag, de Pruisische kamerde provinciale statenden kreitsraad, de algemeene en de provinciale synode, en van den gemeenteraad, ambtenaar van den burgerlijken stand, gezworene en voogd. Men moet zeggen, dat de man zich jegens de publieke zaak wel verdienstelijk tracht te makenmaar men begint in Duitschland toch in te ziendat een dergelijke combinatie van betrekkingen niet houdbaar i3. Bij een decreet van de keizerin-regontes van China wordt bepaald, dat de vijfjarige keizer Kwang-su in de maand Mei a. een aanvang zal maken met zijn regelmatig schoolonderwijs. Uit Weenen wordt gemelddat de bekende juffrouw Merkus, die met Ljubobratich is gearres teerd, de Oostenrijksche politie beeft misleid en, in plaats van naar Nederland terug te keeren, naar Servië is ontsnapt. Tien merkwaardige reclame voor een dagblad leverde dezer dagen de Kreutz-Zeitung. Daarin kwam het volgende verhaal voor. „Men schrijft onsEenige weken geleden moest ik eenigen tijd in een wachtkamer vertoeven toen een jonge schoone dame binnenkwamgevolgd door twee jonge mensehen oogeuschijnlijk handelsreizigers. Om zich aan de vervolgingen van de beide heeren te onttrekken nam zij plaats aan eene tafel, waar op verschillende couranten lagen en keek de Nord- deutsehe Zeitung, de Post enz. vluchtig iu. Aan een voorbijgaand kellner vroeg zij„Hebt gij de Kreutz Zeitung niet Verbaasd keek de eene reiziger den ander aan en zijde „Zegdie moeten we met vrede laten, dat schijnt iets voo r- naams te wezen. Zij leest de Kreutz-Zeitung." De Pruisische minister van onderwijs heeft bepaald, dat onderwijzeressen slechts bevoegdheid tot het geven van onderwijs in instellingen van middelbaar en hooger onderwijs kunnen verkrij gen, indien zij zoowel in het Fransch als het EngeLch en niet, zooals tot nogtoe het geval wasin éen van do beide talen geëxamineerd zijn. Vrijdag avond is te Vlissingen in het openbaar vevkochteen huis en erve met pakh uis staan de en gelegen op den Steenenbeer I ne 17. Verkocht voor ƒ4900. (Van 1926 Maart.) Middelburg. OndertrouwdM. de Jonge, jm. 25 j., met C. F. de Rijcke, jd. 26 j. A. W. Ingelse, wedr. 71 j., met P. van Poelje, wede. 51 j. Bevallen: J. Lakkee, geb. Kervink, d. D. Hackenberg, geb. Vermeulen, z. J. H. Poerstam- per, geb. van Loo, z. S. Gideonse, geb. de Visser, z. S. van Straten, geb. Wijzenbeek, d. J. Koster, geb. van Leersem, d. E. Maas, geb. Meenwse, d. Overleden: J. Bouman, wedr. van A. G. Col- legnon, 72 j. A. C. Vroone', wedr. van M. P. Mas- keres, 52 j. J. B. Wiessner, man van J. W. Kluijf- hout, 57 j. (Van 1825 Maart.) Vlissingen. Gehuwd: A. de Ronde, jm. 26 j., met E. C. Amadio, jd. 21 j. BevallenP. T. Beniest, geb. Renier, z. D. M. Vroome, geb. van Outrijve, d. E. P. Almoij, geb. de Visser,-d. J. Matthijsse, geb. Bosselaar, d. M. Baljé, geb. Theijsse, z. E. J. Timmerman, geb. Vandamme, d. J. Guillaume, geb. de Lange, z. A. M. Roelofs, geb. Kok, z. D. Laroij, geb. Pot ters, d. (levenl.) N. Sterzenbach, geb. van den Ende, z. C. Hendrikse, geb. de Kan, d. J. Raams- donk, geb. Henke, z. E. H. Bolderman, geb. Hint zen, d. OverledenM. Zeeveld, d. 1 j. N. Uyterschout, d. 14 m. H. Philipse, jm. 26 j. A. Sobier, z. 8 m. J. Dekker, z. 5 w. Goes. Gehuwd: A. Willeboer, wedr. vau M. de Jonge, 61 j., met W. Karelse, wed", van A. de Buck, 47 j. Bevallen: M.Engelblik,geb.Brouwer,d. N.Z.M. Oosse, geb. Stouthamer, d. J. van Zweeden, geb. Bakker, d. OverledenP. J. de Jongh, d. 2 m. B. J. Ha. melink, wedr. Van K. J. Lancester, 70 j. D. H. Swart, jm. 22 j. J. J. H. Timmermans, jm. 25 j, J. G. Leijdecker, wed", van J. K. Kolenbrander, 77 j. 25 Maart'sav. 11 u. 38 gr. 26 's morg. 7 u. 35 gr. 's midd. 1 u. 42 gr. 's av. 11 u. 38 gr. 27 'smorg. 7 u. 38 gr. 'smidd. 1 u. 46 gr. 's av. 6 u. 48 gr. - Zitting van Zaterdag 25 Maart. Voorzitter de heer Winkelman. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden na kleine wijziging goedgekeurd. In de eerste plaats is aan de orde de beslissing over het in de vorige zitting wegens het staken der stemmen aangehouden amendement van den heer Verkuyl Quakkelaar strekkende om in art. 4 der concept-verordening voor het pensioneéren en op wachtgeld stellen van gemeente-ambtenaren en bedienden den voorgestelden diensttijd van 40 jaren te veranderen in 30 jaren. De uitslag der stemming is dat dit amendement met 7 tegen 5 stemmen verworpen wordt. Vóór stemden de heeren de Kruijfï, van .Uije PieterseMortier, Pot en Verkuyl Quakkelaar. Alsnu komt de geheele concept-verordeniDg in stemmingdie tot uitslag heeft dat zij met 7 te gen 5 stemmen verworpen wordt. Voor stem den de heeren Verkuijl Quakkelaar, de Kruijff, Ockersvan Uije Pieterse en Mortier. Vervolgens is aan de orde de door burgemeester en wethouders in de vorige zittingnaar aanlei ding eener misive van gedeputeerde staten van Zeelandvoorgestelde wijziging in de heffing van het schoolgeld op de school van den heer Stuart, strekkende om dat schoolgeld van f 66 te vermin deren tot 40 's jaars per leerling voor het onder wijs in alle vakken. De voorzitter deelt mede dat burgemeester en wethouders bij nader inzien het schoolgeld zouden willen laten zooals het is. Bij de rijks-hoogere burgerschool te Middelburg bedraagt het school geld wel is waar slechts 40 's jaars voor alle vakkenmaar daar moeten de leerlingen zei ven de boeken en schoolbehoeften voor eigen rekening aanschaffenwaarvan de kosten blijkens ontvan gen inlichting van iemand wiens zoon die inrich ting bezocht heeft, gemiddeld f 64 'sjaars be dragen. De heer van Uije Pieterse geeft te kennen, dat in de vergadering van burgemeester en wethou ders besloten is het voorstel tot vermindering van het schoolgeld in te trekkenzoodat het buiten discussie blijft. De heer Callenfels zegt dat deze houding en handeling van het dagelij ksch bestuurop zijn zachtst uitgedrukt, hem ten zeerste bevreemdt. Zijns inziens heeft de raad recht op de behande ling van het voorstel. Burgemeester en wet houders kunnen het desverkiezende amendeeren, maar mogen het niet intrekken. Hij verlangt dan ook dat de vergadering zal uitmaken of zijne zienswijze al of niet wordt gedeeld. Zoo niet, dan reserveert hij zich zijne rechten om te pro testeeren. De heer Yerkuyl Quakkelaar was het met den vorigen spreker niet eens, dat burgemeester en wet houders niet het recht zouden hebben tot intrek king van een door hen gedaan voorstel; zij hebben dit recht evengoed als ieder lid dezer vergadering. Evenwel verklaarde ook hij, dat de houding van het dagelijksch bestuur hem bevreemdt, te meer daar de behandeling van hun voorstel zelfs op de convocatiebriefjes vermeld staat. Volgens den heer Kleijnhens heeft het dage lijksch bestuur wel degelijk het recht tot "^rek king van zijn voorstel. Wenscht de heer Callen fels evenwel over de zaak zelve te spreken, dan kan hij dat doen ook na de' intrekking, want dan komt de brief van den inspecteur van het lager onderwijs ter tafel. De heer Callenfels bestrijdt de meening der heeren Quakkelaar en Kleijnhens omtrent het recht

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2