AdvertentiëXL. Wisselkoersen Réclames. Zeetijdingen. Voorloopige bekendmaking. Publieke Verkooping Ziekelijke toestanden in België. Han delsberichteO) UPrfjxen vsiii effecten. Dag- en Kostschool voor Jongejuffrouwen. het Schilderwerk aan verschil lende gemeente-gehouwen te Ylissingen 1° op Dinsdag 25 April 1876, eene kapitale HOFSTEDE en ver schillende partijen LAIlDi, te zaruen groot 48,58,37 hectaren, gelegen in de gemeenten Cadzand, Zuidzande en Nieuw- vliet 2° op Donderdag 4 Mei 1876, de aanzienlijke LAMDBOlIWER§ INSPAN op de hofstede in den Strij- dersgatpolder, gemeente Cadzand. 80 stuks Dekhalken 3 bij 6, waar onder van 13 meters lang, eiken Mestputpalen, Damstaken, Damplan ken, nieuwe Planken, Brandhout, 2 ijzeren Waterketels, geschikt voor regenbakken en wat meer zal wor den gepresenteerd. kende koffieis op het buget van den sultan eene som van 91,080 franken uitgetrokkenwaar van 22,080 franken voor traktementen van het personeel met de bereiding van den drank belast en 69,000 franken voor aankoop van koffieboonen. Voor tabak wordt 69,600 franken en voor verlich ting 113,620 franken vereisehtvoor iederen nacht worden in het paleis van den sultau 3000 was kaarsen verdeeld. De schrijver van het artikel in de Economiste francais/de heer Eschbach schijnt zijne inlich tingen uit een goede bron te hebben verkregen en zijne opgaven wijken dan ook niet veel af van hetgeen nu en dan omtrent het innerlijke van het paleis van den sultan is medegedeeld. (van onzen eigen correspondent Brussel 24 Maart Men herinnert zich den bekenden raad door den minister Guizot, onder de regeering van Louis- Philippe aan de Fransche burgerij gegevenals het beste middel tot welvaart en geluk. Enrichis- sez-vous t Wordt rijkDat was het wachtwoord dat hij haar toeriep. Maar deze zelfde staatsman deed later in de kamer van afgevaardigden eene vraag, die onnoozel en onbeschaamd te gelijk scheen: „Voelt gij het bederf, dat naar men zegt in uwe aderen doorgedrongen is?" Wanneer men op het oogenblik deze zelfde vraag richtte tot de Belgische groote financieele wereld en tot de staatslieden, die met haar in betrekking staan, dan zouden zij stellig in koor hetzelfde antwoord doen hooren, dat de Fransche afgevaardigden aan Guizot gaven„Neen duizend maal neenwij voelen ons niet bedorven Toch kan men zich niet ontveinzen dat er op het oogenblik in den toestand van ons land ver schillende ernstige en onrustwekkende verschijn selen zijn waar te nemen, die in hooge mate de aandacht van alle nadenkende lieden waardig zijn. De zaak van den oplichter 't Kintdeze diefstal) welke sedert tien jaren op groote schaal gedreven werd door een man, die tot eene der patricische famliën van de hoofdstad behoorde en als zoodanig in de eerste kringen werd toegelaten is volstrekt geen op zich zelf staand feit. Vergeten wij niet dat op dit oogenblik de mogelijkheid bestaat, dat de politie zich den een of anderen dag gedwongen zal zien om in de vergaderzaal der afgevaardigden of senatoren door te dringen en daar de hand te leggen op mannen, die namen dragen, welke zoo niet beroemd, dan toch tot dusverre geacht en eerbiedwaardig warendoch thans onherroe pelijk bezoedeld zijn door hunne deelneming in de ondernemingen van Langrand-Dumon- ceau. Maar ook deze zaak waarvan het on derzoek nu reeds vijf jaren geduurd heeft en over welke, na zooveel jaren aanhoudenden arbeid, nog nauwelijks een voldoend licht is opgegaan, staat weder niet op zichzelve. Reeds trekken andere zaken de aandacht tot zich, in de eerste plaats de speculatiën van Philippart, door welke velen op de ernstigste wijze in hun vermogen bedreigd worden. Het is alsof al dat beursspel, al deze schandelijke zwendelarijen, deze honderd m i 11 i o e nwelke naar men berekent op de Brus- selsohe beurs binnen den tijd van een jaar ver speeld zijn, nog niet voldoende waren. Daarom heeft de millioenen-diefstal der Belgische bank aan dit gebouw der schande de kroon opgezet. Men zal mij toestemmen dat dit geheele tafereel reden geeft tot bespiegelingen van bedervenden aard. Het onderwerp is te ernstig om hier in het voorbijgaan en oppervlakkig besproken te worden. Maar ik voel mij gerechtigd om er op te wijzen, dewijl het mij bekend is dat de eerlijkste en hoogst geplaatsten onder onze staatslieden er hunne aan dacht mede op gevestigd hebben en het onderwerp in gezette overweging nemen. Wenden wij ons tot het terrein der politiek, dan zien wij daar een verschijnsel, dat ook al niet tot opbeuring strekken kan. De heer Frère Orban is in den strik geloopen, dien hij zelf gespannen heeft. Hij had (zie mijn brief in uw nommer van den 6™ dezer), veronderstellenderwijs wel te ver staan, gesproken over de volkomens vrijheid van alle geleerde betrekkingen en die van het hooger onderwijs. In dien geest had hij het denkbeeld van een wetsontwerp opgeworpen, dat eigenlijk zuiver theoretisch was en niet bestemd om bij de wetgevende macht in beraadslaging te komen. Maar wat geschiedt nu? De katholieken grijpen dat voorloopige plan met beide handen aan, eigenen het zich toe met kennelijke goedkeuring van het ministerie en op die manier zullen wij nu weldra de wonderlijke vertooning zien dat een wetsvoor stel, uitgegaan van den leider der liberale partij, door de clericale rechterzijde wordt ter tafel ge bracht, verdedigd en tot wet verheven, terwijl de liberalen, enkelen hunner uitgezonderd, zich uit putten in vruchtelooze pogingen om dit ontwerp tegen te houden, dewijl zij het als noodlottig voor het liberalisme en de vrijheid beschouwen. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Docter B0NNARICGeneesheer in het Höpitaal des Vénériens te Lyondeelt in de Gazette médi- cale van Lyon de volgende conclusies medena talrijke proeven te hebben genomen met de Cap sules en de Inspuiting ran Matlco van de HH. GRIMAULT Cie.Apothekers te Parijs „In onze dagen is de geneeskracht van den „Copabu en de Peper van Cubebe meer en meer „betwist en ontkenden mogen zij tot dusverre „het meest zijn gebruikt als geneesmiddelen tegen „blennorrhagiemen kan ze thans niet meer be schouwen als de eenige middelen. Onze waarne mingen en onze bevindingen doen ons het ge tuigenis afleggendat de Capsules en de „Inspuiting van Maflcotoebereid door „GRIMAULT Cie., geschikt zijn om werkelijke „genezing aan te brengen bij de behandeling van „vloeiingen." HoofddepotH. H. ULOTH Cie., te Amsterdam, en in alle goede Hollandsche Apotheken. Heden middag passeerde het kanaal alhier het stoomschip Frans Naereboutkomende van Vüssingenmet bestemming naar Hellevoetsluis. Heden van V.lissingen naar zee vertrokken de Bux'ge meester van Middelburg gezagv. v. d. Bordenin ballast naar Shieldsde Zweed- sche stoomboot James J. Dieksongezagv. Hoglandmet een lading spoorijzers bestemd naar Gothenburgen de Noord-Duitsche stoomboot Oreoneragezagv. C. Heecktmet spoorijzers naar Nicolaijef. Amsterdam, 25 Maart. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 63$ dito dito dito. 3 74$ dito dito dito .4 99 Aand. Handelmaatschappij. 5 110$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 91$ Loten stad Rotterdam. 3 97$ dito dito Amsterdam ,3 „96 België. Certificaten bij Rothschild. 2$ pet. Frankr. Inschrijvingen.'3 dito. ..............5 - Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 - Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C". 1855 6e serie. 5 92$ dito 1000 18645 „102 dito L. 100 1872 5 „98$ dito L. 100 1873 5 „98$ Loten 18645 f 340 Loten 18665 330 Oblig. Hope&Cc. Leen, 1860. 4j pet. 93 Certific. dito4 75$ Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 Obligatiën 1867—69 4 „83$ Certificaten6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 259$ Cblig. dito4$ pet. 87$ dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorwèg. 3 138 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pct.l00$ dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Jelez Orel 5 pct.100 dito dito Charkow Azow .5 Polen. Schatkistobligatiën4 pet. Aand. Warschau-Bromberg. 4 63$ dito dito Weenen. 5 122 Oostenr. Oblig. metal, in zilv. Jan./Juli. 5 pet. 60$ dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 57$ dito dito Febr./Aug. 5 „58$ Aand. Nation, bank3 920 Loten 1860 5 dito 1864 Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 102 Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 16$$ dito Binnenlandsche3 15$ Portugal. Obligatiën3 53$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld. .5 „16 Obligatiën 1869 6 48$ Egypte, dito 1868 7 pet. 56$ dito 1873 7 „55$ Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 „99$ Illin. Cert. Amsterdam 88$ Oblig. Illinois Redemtion. .6 dito Central Pacific6 91$ Certific. Chic. N. W7 56$ Oblig. Madison Ext. 7 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 82 dito Union Pac. Hoofdl. 6 89$ Obl St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 28$ Brazilië. Oblig. 1863 4$ dito 1865 5 92$$ Prijzen van coupons. Amsterbam, 25 Maart. Metall. 21.62$; dito zilver 22.10Div. Eng. per 11.92$Eng. Portugal per S, 11.92$Spaansche piasters 1.20; Amerikaansche dollars (in goud) 2.43$. Amsterdam 24 Maart. Metall. 21.62$dito zil ver 22.20; Div. Eng. per 11.92$Eng- Russen per t 11.92$; Eng. Portugal per 11.92$; Frans, 47.65; Belg. 47.65; Pruis, f 58.50; jHamb. Russen 30$; Russen in Z. R. 30$ Pool- sche per fl.Poolsche per Z. R. 36$; Spaan sche piasters 1.24; Spaansche binnenlandsche /1.08$; Amerikaansche dollars 2.43$; papier ƒ2.12. Heden trof mijn hart een zware slag door het afsterven van mijn innig geliefde echtgenoot P. VAN OOSTEN, in den ouderdom van 27 jaren, mij nalatende twee kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. Domburg, Wed". S. E. VAN OOSTEN, 25 Maart 1876. Passenier. Algemeene kennisgeving. Heden overleed kalm en zacht, na een langdu rig doch geduldig lijden, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijn geliefde echtgenoot JAKOB BENJAMIN WIESSNER, in leven Horlo gemaker, in den ouderdom van 57 jaren. Middelburg, J. W. KLUIJFHOUT, 25 Maart 1876. Wed. Wiessner. Algemeene kennisgeving. Heden ontsliep, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde vader ADRIAAN CORNELIS VROONE, in den ouderdom van 52 jaren. Middelburg, W. VROONE. 25 Maart 1876. J. VROONE. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling, mij gegeven op den 24en dezer, betuig ik mijnen har- telijken dank. Wed. W. R. CEULEN. Sedert de laatste opgaaf is nog voor de nood lijdenden door den Watersnood bij de Commissie ingekomen: van het onderwijzend per soneel en de leerlingen der school voor onver mogen den ƒ16.10; eene door den burgemeester geopende bus van den besteller der stoomboot Govaert 12.70; opbrengst der lezing van mej. Elize -Baart, na aftrek van 20 voor onkosten, 31 van den burgemeester van Veere, opbrengst van eene collecte in die gemeente, 44.01; van idem bijeengebracht door de weezen en gealimenteerden in het Godshuis aldaar 1.55. Totaal bedrag met de vorige opgaaf f 4716. lO* Le ondergeteekende betuigt bij deze zijnen dank aan diegenen welke hem in staat hebben gesteld de som van 12.70 te kunnen overmaken aan de commissie voor de watersnood. C. A. W. GOVAERT, Logementhouder „de Stoomboot". Heden den 24™ Maart 1876heb ik onder geteekende WILLEM ZOELLERDeurwaarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, wonende aldaar. Ten verzoeke van JAN BUT) Kantoorbediende wonende te Vüssingenwoon plaats kiezende te Middelburg ten kantore van den Heer M'.FREDERIK MARIA CORNELIS VAN DE1NSEProcureur bij de Arrondissements- Rechtbank voornoemdwonende aldaar op de Dwarskaai G 109die voor mijnen requirant als Procureur occupeert krachtens verlof door de gezegde Rechtbank verleend bij op expeditie ge registreerd vonnis van den 8™ Maart 1876 zijnde de requirant bij beschikking dier Rechtbank van 24 Februari 1875 toegelaten om kosteloos te pro- eedeeren. Voor de derde maal gedagvaard ANTHEUNIS BUT, geboren te Veere, laatst aldaar woonachtigin Mei 1860 naar Slaham ver trokken wiens tegenwoordige woon- of verblijf plaats is onbekendingevolge de Wet exploit doende bij aanplakking van afschriften aan de voorname deur van de vergaderzaal der Arrondis sements-Rechtbank te Middelburg en aan het huis der gemeente Veere binnen welke de afwezige zijne laatste woonplaats had verder door overgifte van een afschrift aan den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij die Rechtbank en zulks ter zijner parket op het Stadhuis te Middelburg aldaar sprekende met den Wel Achtbaren Heer Officier van Justitie in persoondie het origineel van dit exploit met gezien heeft geteekend zullende hetzelve bovendien worden geplaatst in de Nederlandsche Staats-courant en in de Middel- burgsche courant om na verloop van drie maanden en wel op Woensdag den acht en twin tigsten Juni 1SOO zes en zeventig des voormiddags te tien uren te verschijnen ter terechtzitting van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg in het Stadhuis aldaarteneinde Aangezien op 10 Mei 1860 de gedaagde van Middelburg per schoonerkofschip Adolf Eduard" Reederij BODDAERT Co.kapitein G. TEEN- SMAnaar Siaham vertrokken is alwaar volgens ingekomen bericht die bodem den 21en dier maand is aangekomen en na ingenomen lading den 24en daaraanvolgende reeds gereed lag om de terugreis naar Middelburg te ondernemen alwaar men hoopte binnen weinige dagen terug te zijn. Aangezien echter naar de terugkomst van ge meld schip te vergeefs is uitgezienterwijl van hetzelve, noch van de bemanning ooit iets is ver nomen zoodat het als vrij zeker kan gesteld worden dat gemeld schip tijdens de stormen die den 27™ en 28en Mei 1860 hebben gewoed is vergaan en gedaagde benevens de overige beman ning door verdrinking is omgekomen. Aangezien mijn requirant als mede-erfgenaam in den boedel van zijn overleden vader en om dien tes kunnen vereffenen belang heeft dat zijn ge noemde broeder vermoedelijk overleden worde verklaard. Aangezien meer dan drie jaren verloopen zijn nadat de laatste tijding van gemeld schip bij den kapiteins vrouw Maria G. Borst destijds te Mid delburg gekomen is en dus het geding daartoe strekkende ingevolge de artt. 523 en volgende van het Burgerlijk Wetboek in verband met art. 1 der Wet van 9 Juli 1855Staatsblad n° 67 kan worden gevoerd. Mitsdien van zijn aanwezen aan gemelde Recht bank te doen blijkenbij gebreke waarvan de eischer zal concludeeren en verzoeken dat het der Rechtbank behage te verklaren dat er rechtsver moeden bestaat van het overlijden van den ge daagde sedert 24 Mei 1800 zestig. Zulks met veroordeeling van den afwezigein dë kosten van het gedingde gereserveerde daaronder begrepen. De kosten van dit exploit bedragen in debet f 9.60. (get.) ZOELLERDeurw. Gezien door ons Officier van Justitie bij de Arrondissements Rechtbank te Middelburg het origineel van dit exploit, waarvan aan ons voor den gedaagde copie gelaten is. Middelburg, 24 Maart 1876. (get.) SWATERS VAN SCHAUMBURG. In debet geregistreerd te Middelburg 24 Maart 1876deel 41blad 134 voorzijdevak 2twee bladen zonder renvooi, verschuldigd voor recht ƒ0.80, voor 38 opc. 0.30$, te samen f 1.10$. De Ontvanger g. a. (get.) L. J. BOURICIUS. Voor copie conform ZOELLERDeurwaurder MEJUFFROUW RAPPARD, Hoofdonderwijzeres te Geertruldenberg, heeft de eer Ouders en Voogden te berichten, dat er aan hare inrichting' nog eenige Fenslonnalres kunnen geplaatst worden. Het GEMEENTEBESTUUR van Geertruiden- berg recommandeert de bovengenoemde inrichting aan Ouders en Voogden, overtuigd van de goede leiding en het onderwijs hetwelk aldaar wordt gegeven en vooral ook met het oog op de gezonde ligging der gemeente. Geertruidenberg, 18 Maart 1876; Het Gemeentebestuur voornoemd, A. W. D. ROOIJ. De Secretaris, MEIJERS. bij de VLISSINGSCHE HANDELSBANK en Bijkantoor1 Middelburg. INKOOP. VEBKOOP. Londen 8/d. d. 12.09 12.13 Parijs 47.80 48.10 Brussel 47.75 48.— Berlijn 58.80 59.25 Sovereigns 11.98 12.08 Napoleons 9.50 9.60 Gouden Marken 11.70 11.80 Fransch Bankpapier 47.75 48.— Engelsch r> 12.08 12.12 Aan- en Verkoop van Effecten tegen 1/8 pet. Neemt gelden a deposito tegen rentevergoeding. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vüssingenzijn voornemens op Zaterdag den 1™ April 1876, des namiddags te 2 uren op het raadhuis aldaar aan te besteden Bestek en voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie, Vüssingen, 20 Maart 1876. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN, De Secretaris P. FORBES WELS. W0Ê»** Gisteren is de datum dezer Aanbeste- ding abusievelijk vermeld op 1 Sep tember. De Notaris HAMMACHEB, te Groede is voornemens, ten verzoeke van de erven van wijlen de echtelieden JANNIS DE HULLU Jacobszook en SARA CLARA STEENHART, in het open baar te verkoopen op Donderdag den 30™ Maart 1876, des namiddags te half éen, aan de loskade te Mid delburg, door Notaris D. VERHULST, van

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3