AcLvertentiën. WATERSNOOD. Zeetijdingen. Han delsberichten, Collecte Watersnood. GELDLEEHHSTG. Ingezonden Stukken. Graanmarkten enz. SPrffzen va» effecten. Pro Deo Yoor de eerste maal gedagvaard: teneinde het Schilderwerk aan verschil lende gemeente-gehouwen te Ylissingen meer en meer van haar invloed en voorrechten moet prijs geven. Een dergelijk lot wacht haar eerstdaags in Frankrijk, korten tijd el dorada van het katho licisme, doch waar het gezond verstand heeft ge zegepraald. De nieuwe minister van openbaar onderwijs nl., de heer Waddington, heeft bij de kamer van afgevaardigden reeds een wetsontwerp ingediend, strekkende tot intrekking van de artt. 13 en 14 van de wet van 12 Juli 1875 op het hooger onderwijs, waarbij het recht tot toekenning van academische graden ook aan particuliere in stellingen van hooger onderwijs was toegekend. Juist door de uitoefening van dat recht, waarvan zij spoedig een uitgestrekt gebruik wilde maken, hoopte de katholieke kerk in Frankrijk hare heer schappij over de geesten in het meest vrijzinnige land van Europa te vestigen, doch dit vooruitzicht zal haar voor goed worden ontnomen want het kan wel aan geen twijfel onderhevig worden ge acht of het nieuwe wetsontwerp zal door beide huizen van het parlement worden aangenomen. Daarenboven zal haar misschien heden nog worden herinnerd, dat de moderne staat geen inmenging van de kerk in zijn eigen aangelegenheden duldt, want namens de commissie van rapporteurs is door den heer B'risson voorgesteld eene enquête in te stellen naar de verkiezing van den legitimistischen kapitein de Mun in Morbihan, die het gevolg is van de inmenging der geestelijkheid. De discussie over de conclusie van dat rapport is gisteren tegen heden aan de orde gestPld, evenals die betreffende het voorstel tot opheffing van den staat van beleg. Door de heeren Naquet en Eolland werden een paar andere liberale wetsvoorstellen ingediend. Dat van eerstgenoemde strekt tot intrekking der wetten op het recht van vereeniging en vergade ring, dat van laatstgenoemde tot opheffing van de wet bpi de maires. Generaal Cissey deponeerde een wetsontwerp tot organisatie van den grooten staf. De commissie door den senaat verkozen tot het onderzoeken van het voorstel van de heeren Vic tor Hugo c. s., om amnestie te verleenen voor politieke- en persdelicten bestaat, geheel uit leden die tegen eene amnestie, maar voor het verleenen van gratie aan bijzondere personen gestemd zijm Eene gisteren door Disraëli in het Engelsche lagerhuis gedane mededeel ing strekt niet om een hoog denkbeeld te krijgen van den toestand der Egyptische financiën,maar integendeel wel om zich daaromtrent donkere voorstellingen te maken. Als men echter nagaat op welke wijze de onderkoning reeds jaren lang, hoewel dan ook met de beste bedoe lingen, met 's lands financiën heeft omgesprongen, is het geen wonder dat zij in geen besten staat verkeeren. De heer Disraëli nu, heeft op een vraag van den heer Carwright geantwoord, dat de khédive had verzocht het rapport van den heer Cave, met het oog op don on zekeren toestand der Egyp tische financies niet openbaar te maken, daar de inlichtingen door den onderkoning vertrouwelijk waren geschied. De Engelsche regeering zal aan het verlangen van den khédive voldoen. Het wetsontwerp betreffende de titulatuur van de koningin van Engeland is in derde lezing aange nomen met 209 tegen 134 stemmen. De prins van Montenegro schijnt zich bepaald verdienstelijk te maken in de onderhandelingen tusschen de Turken en de opstandelingen. Hij heeft den president van den senaat, den heer Petrovich, den minister van buitenlandsche zaken Ubriza en den senator Doscovich opgedragen zich naar GTahovo te begeven om met de insurgenten te onderhandelen en hen de verzekering te geven van de strikte neutraliteit van Montonegro. Overi gens zijn de berichten zeer tegenstrijdig. Terwijl Moukhtar Pacha meldt, dat de insurgenten, die zich te Piva bevonden om de proviandeering van Niksich te verhinderen, verdwenen zijn, wordt uit Slavische bron bericht, dat de achterhoeden van Dje- laleddin Pacha met verlies van 60 man is geslagen en dat Niksich op het punt staat zich door gebrek aan levensmiddelen over te geven. Bij de Pruisische kamer is ingekomen een wets ontwerp tot inlijving van het hertogdom Lauen- burg bij de Pruisische monarchie. Bismarck is tot generaal van de cavalerie benoemd. Ovezande, 21 Maart. In de Nieuwe Goesche courant van heden vin den wij een stukje geplaatst betreffende het alhier gehouden vergelijkend examen voor de vacature van hoofdonderwijzer. Daarin worden klaagliederen aangeheven omdat en zeker heer van Mierlo, een man met vier akten en vele getuigschriften, slechts n° zeven (er waren zeven sollicitanten) bij die gelegenheid halen kon. Wij beklagen, overtuigd als wij zijn van de stipte rechtvaardigheid waarmede dat examen is afgeno men dien man der vier akten enz., omdat hij zijn elders verkregen roem hier niet heeft kunnen handhaven. Wij zullen ons echter hartelijk ver blijden, als straks bij de keuze van een hoofd onderwijzer even onpartijdig zal gehandeld worden als bij de afneming van meergenoemd examen. Dan zal zeker de bekwaamste en ge schiktste m. a. w. hij die het verdientook de gelukkige zijn. De inzender die op de hoogte schijnt te wezen om den heer v. M. te beoordeelén, zal toch wel niemand in verdenking willen brongen. Althans dan heeft hij weinig eer van zijn werkimmers de kern der Ovezandsche burgerij weet hoe de vork aan den steel zit. Overigens is zijn stukje niet zeer vleiend voor den toekomstigen onder wijzer, hetzij Roomsch-katholiek of protestant, daar toch, volgens hem, de heer v. M. de man der verwachting wgsvan de zes anderen wordt niet gesproken. Wat de groote uitgaven betreft, die velen zich moeten getroosten om hunne kinderen Franscli en Hoogduitsch te laten leeren, wij wéten niet wie schrijver hier op het oog heeft, ons is slechts een enkele bekend die, en wel om geheel andere redenen, zijne kinderen elders ter school laat gaan. Nog merken wij even op, dat het bezit van vier aktennaar onze mee ning, een bewijs is, dat de heer v. M. althans eenmaal flink op de hoogte kan geweest ziju. X. In het nommer uwer courant van Donderdag 23 dezer komt voor een bericht uit Vlissingen, betreffende de aldaar gehouden verkiezing van een raadslid. In dat bericht heeft óf de inzender eene onjuistheid begaan, óf de kiezer (volgens uwe Middelburgsche zuster de heer Schuijlenburg) eene onjuistheid gezegd. „Immers de lijsten wor den niet op 25 April geslotenmaar u i t e r 1 ij k op 25 Aprilzie art. 31 der kieswet." Ik neem voor een oogenblik eens aan het ergste geval dat die kiezer dit had gezegd en zich dus daarin had vergistdan belet dit nietdat hij in de hoofd zaak gelijk kan hebben. Dit hangt af van den datum der uitgifte van de oproepingsbrieven voor de verkiezing en van dien der sluiting van de kiezerslijstenwelke op zijn vroegst 29 Februari kan zijn. Art. 34 der kieswet bepaalt dat de herziening jaarlijks in de 2e helft der maand Fe bruari zal plaats hebbenmet inachtneming der bepalingen van art. 8- 32. Art. 10 bepaalt aan plakking en ter visie legging gedurende 14 dagen. Eerst na het verstrijken dier 14 dagen kan de sluiting volgens art. 31 pla.vts hebben. Heeft nu de sluiting der kiezerslijsten later plaats ge had dan de uitgifte der oproepingsbrieven iets dat zeer wel mogelijk isdaar men er tijd mede heeft tot 25 April', dan heeft de kiezer een juiste opmerking gemaakt en is het buiten kijf dat de kiezerslijsten van 1875 toen alleen van kracht warenzoodat de verkiezing te Vlissingen in dat geval onwettig- is en de kiezers het genoegen zul len hebben van een bis in idem. B. Heden schutten te Vlissingen de schooners Francois, gezagv. Rijke, in ballast naar Noor wegen en Adriana Wilbelminagezagv. Reijn- houtmet ijzer en beenderenbestemd naar New-Castlelaatstgenoemde heeft bij het ten anker komen ter reede anker en ketting verloren. Het stoomschip Groningennabij den Rot- terdamschen waterweg gestrand, is bijdenfokke- mast midden door gebroken. Gent 24 Maart. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 27.rogge op staal fr. 14.75 gerst fr. haver fr. 24.50boekweit fr. 17. paardenboonen fr. 19.25; koolzaad, fr. 42. lijnzaad fr. 34.50; lijnkoeken fr. 28.50; koolzaad koeken fr. 21.50; boter fr. 3.75 per kilogram; eieren fr. 2.15 per 26 stuks. Vlissingen, 24 Maart. Boter per kilogram 1.40 a 1.45. Eieren f 3.40 per 104 stuks. Amsterdam 24 Maart. Raapolie ƒ36. Patent olie 38. Lijnolie 28j. Amsterdam, 24 Maart. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2i pet. 631 dito dito dito 3 74J dito dito dito .4 991 Aand. Handelmaatschappij. 5 110J dito exploitat. Ned. Staatssp. 91 Lotep stad Rotterdam. 3 f dito dito Amsterdam 3 96 België. Certificaten bij Rothschild. 2£ pet. Frankr. Inschrijvingen3 dito. 5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102 j Certific. Inscr. 5e serie 5 77J Obl. Hope Cd. 1855 6e serie. 5 92 dito f 1000 1864 5 10U dito L. 100 1872 5 98| dito L. 100 1873 5 98fJ- Loten 18645 f 338 Loten 18665 330 Oblig. Hope CL Leen. 1860. 4j pet. 93^ Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2e a4L. 4 Obligatiën 1867—69 4 83 Certificaten 6 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 258 Oblig. dito41 pet. 87| dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 „124 dito Baltische spoorweg. 3 1381 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 1001 dito dito Jelez-Griasi. 5 f 2351 dito dito Jelez Orel 5 pct.lOOj dito dito Charkow Azow 5 961 Polen. Schatkistobligatiën,4 pet. 821 Aand. Warschau-Bromberg. 4 631 dito dito Weenen. 5 122 Oostenr. Hongar. Italië. Spanje. Portugal, Turkije. Egypte. Amerik. Brazilië. Oblig. metal, in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 60f$ dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 57 A dito dito Febr./Aug. 5 581 Aand. Nation, bank3 f 923 Loten 1860 5 5831 dito 1864 „136 Schatkistbiljetten.6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 71 j Certific. Amsterdam5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 102j Obligatiën Buitenl3 pet. 17§ dito Binnenlandsche3 16 A .Obligatiën. 3 531 Inschrijving Alg. schuld. 5 16 Obligatiën 1869 6 f 50 dito 1868 7 pet. 57 dito 1873 7 „571 Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 99-f Illin. Cert. Amsterdam 881 Oblig. Illinois Redemtion. .6 dito Central Pacific6 911 Certific. Chic. N. W7 „563 Oblig. Madison Ext. 7 861 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 „82 dito Union Pac. Hoofdl. .-6 89f Obl St.Paul&Pac.Spw.Bsec. 7 dito dito dito 2csec. 7 281 Oblig. 186341 dito 1865 5 92fl Prijzen van coupons. Amsterbam, 24 Maart. Metall. 21.621dito zilver 22.20Div. Eng. per f 11.921 j Eng. Portugal per f 11.921Spaansche piasters 1.24; Amerikaan3che dollars (in goud) f 2.431. Amsterdam 23 Maart. Metall. 21.6215 dito zilver 22.25; Div. Eng. per 11.921; Eng- R assen per 11.9215 Eng. Portugal per ƒ11.921; Frans, 47.65; Belg. f 47.65; Pruis, f 58.50; Hamb. Russen ƒ301; Russen in Z. R. 301 Pool- scke per fl. Poolsehe per Z. R. Spaan sche piasters f 1.24; Spaansche binnenlandsche ƒ1.081; Amerikaansche dollars 2.431; papier/2.12. Ondertrouwd A. W. INGELSE en P. VAN POELJE. Middelburg, 24 Maart. Eenige kennisgeving. Har'telijken dank aan allen die ons hunne be wijzen van deelneming schonken bij het overlijden van onzen echtgenoot en vader CORNELIS DE JONGE. Wed. C. DE JONGE -Cevaal. JOH. DE JONGE. Middelburg, JAC. DE JONGE. 24 Maart 1876. A\ DE JONGE. Na de gisteren gedane opgaat is bij de Com missie nog ontvangen van den, heer P. C. Groen pastoor en eenige anderen 150, collecte Christe lijke Jongelingsvereeniging Rom. I v. 16a 3, Armweeshuis Heeren gracht 5.40, van D W D V 10, W f 2.471, F 5, K f 5, collecte Armen- kerk 1, 1 mand, 1 kist en 1 pak met kleeding- stukken. Bij den heer F. G. Sprenger T 10, H 10 en bij den heer C. J. J. A. van Teijlingen f 0.45 en 20, te zamen met, het gisteren opge- gevene 4610.74. De Commissie blijft zich gaarne met het ontvan gen van giften belasten. De ondergeteekenden maken bekend dat zij zich hebben geconstitueerd als Commissie voor de ge meente Vholen en daartoe benoemd zijn door den Gemeenteraadter inzameling van giften ter voorziening in de behoeften der noodlijdenden door den Watersnood. De Ingezetenen worden uitgenoodigd zoo zij giften daarvoor willen afzonderendeze ter hand te willen stellen aan een der ondergeteekenden Leden der Commissie. De Commissie zal alles wat tot dit doel bij hen inkomt, toezenden aan de Algemcene Com missie voor de noodlijdenden der jongste Over stroomingen te Amsterdamwaarvan de Heer Jhr. Mr. C. J. A. DEN TEXBurgemeester van AmsterdamVoorzitter is en de Heer Mr. J. A, SILLEM Secretaris. Het doen eener collecte aan de huizen zal nader worden bekend gemaakt. Tholen, 23 Maart 1876. De Commissie C. J. DE VULDER VAN NOORDEN. N. D. PACHE AUGUSTIJN. M. G. VAN STAPELE. J. M. BOOM. In het jaar 1800 zes en zeventig den een en twintigsten der maand Maart, heb ik WILLEM Z0ELLER, Deurwaarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg en aldaar wonende, ten verzoeke van SARA WILHELMINA LEEN- HOUTS, zonder beroep, wonende te Vlissingen, vrouw van na te noemen gerequireerde, te dezer zake woonplaats kiezende ten kantore van haren procureur Mr JAN WILLEM LASONDER, wonende te MiddelburgRotterdamsche Kade O 228, EDUARD DE RIJCKE of DE RIJKE, boots man ter koopvaardij, vroeger wonende te Vlissin gen doch wiens tegenwoordige woon- of verblijf plaats onbekend is, bij gevolg mijn exploit doende bij aanplakking van een afschrift aan de hoofddeur der gehoorzaal van de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, van een tweede afschrift aan het gemeentehuis te Vlissingen als laatste woonplaats van den afwezige, terwijl ik nog een derde afschrift heb overgegeven aan den heer Ambtenaar bij het Openbaar Ministerie bij meer gemelde Rechtbank, mijn exploit doende aan het parket aldaar en sprekende met den Heer Officier van Justitie in persoon, die het origineel voor „gezien" heeft getee- kend; zullende ook nog afschrift van dit exploit worden geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant en de Middelburgsche courant, als daartoe aange wezen nieuwspapieren om te verschijnen op Woensdag den acht en twintigsten Juni 1SOO zes en zeven tig, des voormiddags te tien uren, ter terechtzitting van en voor de Arrondisse ments-Rechtbank te middelburg, gehouden wordende in een der zalen van het Stadhuis aan de Groote Markt aldaar, aangezien de eischeresse den achtsten April 1800 zes en veertig te Vlissingen met den ge daagde gehuwd is; aaDgezien de gedaagde zich den achttienden Juni 1800 drie en zestig als bootsman ter koopvaardij heeft doen aanmonsteren en daarna met het bark schip „de Walcheren" kapitein D. H. van der Heijde van Middelburg naar Oost-Indië is vertrokken; aangezien de gedaagde van Vlissingen met ge zegd barkschip „de Walcheren" uitgezeild in Oost-Indië en wel te Batavia is aangekomen, van waar „de Walcheren" dato 11 December van ge zegd jaar 1863 naar New-York is vertrokken aangezien de gedaagde na aankomst van „de Walcheren" te New-York in het voorjaar van 1800 vier en zestig deserteerde, en de eischeresse daarna nimmer iets van hem meer heeft vernomen, waar uit van zijn leven of dood kon blijken aangezien het dus hoogstwaarschijnlijk is dat de gedaagde is overleden en de omstandigheden waarin de eischeresse hierdoor is geraakt, haar mitsdien het recht geven en zij er belang bij heeft te procedeeren tot vermoedelijk overleden ver klaring. Mitsdien op bovengemelden dag, uur en plaats te verschijnen, teneinde, hetzij door zijn eigen persoon of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, zullende, ingeval die alsdan niet mocht geschieden, daarvan door de eisscheresse worden verzocht akte en tevens verlof tot het doen .eener tweede dergelijke dagvaarding, met reserve van kosten. De kosten zijn in debet. Z0ELLER, Deurwaarder. Het AANDEEL genummerd DEUTIEÜ der geldleening in 1875 door het Waterschap Schouwen gesloten is uitgeloot af te lossen 1 Juli 1876. C. VAN DER VLIET Dz., Ontvanger-Griffier. De DIRECTIE DER SOCIËTEIT „van On genachten Vrij," te Goes, daartoe gemach tigd door de leden maakt bij deze bekenddat van 27 Maart e. k. tot en met 3 April daaraan volgende ten kantore van de Firma VAN DER BILT LA-MOTTHE RISSEEUW, Effecten handelaars te Goes de gelegenheid is opengesteld tot inschrijving in de A£ pet. geldleening ten laste van genoemde Sociëteit, groot f 23,600. Prospectussen dezer leeuing zijn op franco aan vrage bij genoemde firma gratis verkrijgbaar. Aan Heeren Bankiers eu Commissionairs in Effecten wordt J pet. provisie van de aangenomen inschrijving uitgekeerd. Goes, 20 Maart 1876. De Directie voornoemd, Z. D. van der BILT LA MOTTHE Voorzitter. J. C. D. van den BUSSCHE, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlissingen, zijn voornemens op Zaterdag den 1™ September 1876, des namiddags te 2 uren op het raadhuis aldaar aan te be steden Bestek en voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarie, Vlissingen, 20 Maart 1876. De Burgemeester en Wethouders voornoemd WINKELMAN, De Secretaris P. FORBES WELS.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3