BUITENLAND. Zeetijdi ngen. Handelsberichten. Verkoopingen en Aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Kamer van koophandel en fabrie ken van Vlissingen, Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz. Prijzen van effecten. zijn geweest eenig teeken van leven te geven. De toepassing der electriciteit is zoo eenvoudig, dat zij zelfs door een leek kan plaats hebbende einden van den draad der eleetrisehe batterij moeten een weinig worden aangepunt en in de huid van het lichaam worden gestoken, waarbij echter de aanraking van been moet worden ver meden; gewoonlijk geschiedt het insteken in de hals, den voet of de hand. Als drie uren na het ontstaan van den levenloozen toestand de spieren reageeren, is dit een bewijs dat men met een schijndoode te doen heeft. Gisteren zijn te Meliskerke ten verkoop aange boden: 1° Een hofsteedje met 8 aren 61 centiaren tuingrond, op het dorp Meliskerke. Verkocht voor ƒ1805. 2° 43 aren 60 centiaren bouwland aldaar, en 3° 41 aren 85 centiaren bouwland aldaar. Samen verkocht voor ƒ2045. 4° 54 aren 60 centiaren weiland aldaar. Ver kocht voor 1200. 5° 34 aren 30 centiaren bouwland aldaar. Ver kocht voor 925. 6° 43 aren 10 centiaren weiland aldaar. Ver kocht voor f 1002. 7° 86 aren 50 centiaren weiland aldaar. Ver kocht voor 1826. 8° 39 aren 50 centiaren weiland aldaar. Ver kocht voor 950. 9° 51 aren 90 centiaren weiland, 10». 29 aren bouwland, en 11°. 34 aren 50 centiaren bouwland aldaar. Samen verkocht voor 2650. 12° 41 aren 50 centiaren bouwland aldaar. Ver kocht voor 910. 14 Maart's av. 11 u. 48 gr. 15 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 43 gr. 's av. 6 u. 46 gr. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 14 Maart. Voordat de discussie over art. 6 van het wets ontwerp op het hooger onderwijs werd voortgezet deelde de minister mede, dat art. 7 door de re geering nog aldus zou worden gewijzigddat gemeenten met meer dan 20,000 zielen ookop verzoekvergunning zouden kunnen erlangen tot het oprichten van een progymnasium in plaats van een gymnasium. Die gemeenten zouden dus te verklaren hebben of zij haar gymnasium willen behoudenof dispensatie verlangenof een pro gymnasium, of rijkssubsidie. De gemeenten met een minder zielental zouden de keus hebben tus schen subsidie of progymnasia, doch volkomen vrij zijn. De minister bestreed verder de amendemen ten nogmaals als een premie op het niets—doen. De heer Bergsma verdedigde zijn amendement, dat uitging van de stelling: hooger onderwijs is rijksbelang. De regeering wenschte een verkeerd dwangstelselde amendemenlen-Lenting en - Jonck- bloet zouden te weinig gymnasia doen ontstaan spreker daarentegen gaf het hoog noodige, en liet de behoefte niet door de regeeringmaar door de wet beoordeelen en uitspreken. Nadat nog verschillende sprekers het woord ge voerd hadden, werd op voorstel van den heer de Bieberstein met 39 tegen 30 stemmen besloten de discussiën te sluitenwaarna de beer Bergsma nog constateerde, dat de minister erkende dat zijn amendement het eenig uitvoerbare is. Achtereenvolgens werden verworpen: 1° het aihendement-Bergsma, (oprichting van rijksgyomasia) met 47 tegen 22 stemmen. 2° het amendement-Lenting met 60 tegen 9 stemmen. 3° het sub-amendement-Schimmelpenninck van der Oye met 57 tegen 11 stemmen. 4° het amendement Jonekbloet met 47 tegen 23 stemmen, en 5e het amendement-van Naamen met 58 tegen 12 stemmen. Daarna is het regeerings-artikel aangenomen met 38 tegen 32 stemmen. Tegen de heerenv. Kerkwijk, Jonekbloet, Kerens, de Roo, Lenting, de Vries, v. Harinxma, v. d. Kaay, Cremers, Moens, Bergsma, Hingst, Kcps, Geertsema, v. Houten, Zylker, Mirandolle' MackayBlussév. EekStieltjes, Kappeyne Tak, Viruly, Mees, Godefroi, Bredius, Gratama, Idzerda, Wybenga, Vening Meinesz en Smidt. Als art. 6 bis had de beer Bergsma voorge steld een toekenning van vergoeding van do helft der kosten voor gymnasia en progymnasia. Demi- nister meende dat door de verwerping der amende menten dit artikel was veroordeeld, doch verwees het in elk geval tot bij art. 8, met welk laatste gevoelen de heer van Houten instemde, waarna de heer Bergsma zijn artikel aanhield, Art. 7 bepaalt den cursus op zeven jarenluidt vervolgens in alin. 2 „Dit leerplan wordt zóo ingericht, dat het na het vijfde jaar splitsing toelaat tusschen de leer lingen, die gedurende de twee laatste jaren van den cursus voortgezet onderwijs, hoofdzakelijk in de letterkundige, of zij die dit hoofdzakelijk in de wis- en natuurkundige vakken verlangen te ge nieten; en laat, in alin. 3, bevoegdheid tot ver mindering van den cursus op vier jaren, met toestemming des konings, in gemeenten met min der dan 20,000 inwoners (progymnasia). De heer Lenting stelde voor den cursus op zes jaren te verminderen, met vervalling van de split sing, in alin. 2 bepaald. De heer van den Berch van Heemstede wenschte alin. 2 te lezen: „Dit leerplan wordt zoo ingericht, dat er na het vierde of vijfde studiejaar voor hen, die dat ver langen, in het bijzonder onderwijs zal worden gegeven in de voorbereidende vakken voor de verschillende examina in het IXC hoofdstuk om schreven; daar hij in het algemeen een 4jarigen cursus voldoende achtte. Nadat de heeren Rombach, 'Saaymans Vader, van Houten, Teding van Berkhout en Jonekbloet hierover het woord gevoerd hadden werd de zit ting verdaagd tot morgen te 11 uren. Militaire academie. Na raadpleging met den gouverneur der konink lijke militaire academie, is het den minister van oorlog wenschelijk voorgekomen enkele wijzigingen te maken in het aanhangig wetsvoorstel tot rege ling van het onderwijs bij die instelling. Die wijzigingen betreffen verduidelijking van voorgestelde bepalingen en verandering van het tijdstip voor het in werking treden dier bepalin gen, tengevolge van de vertraging in de afdoening van het voorstel ontstaan. Bovendien is in art. 3 voorgesteld verlenging tot 4 jaren van den cursus voor de cadetten der infanterie en cavalerie. In overeenstemming met het gevoelen van het bestuur der academie acht de minister van oorlog 't wenschelijk, om de practische opleiding van het theoretisch onderwijs te scheiden en verkieslijk, ook in het belang van Je opleiding der cadetten van de artillerie en genie, dat het vierde jaar door die der infanterie en cavalerie aan de practische opleiding bij de academie worde besteed, in plaats van gedurende dat jaar als cadet onderofficier bij een der korpsen van het leger te worden gedeacheerd. In het bij de toelichting medegedeelde ontwerp voor het programma van het toelatings-examen zijn enkele veranderingen, van ondergeschikten aard, .wenschelijk voorgekomen. Het spreekt van zelf, dat, wordt de voorge stelde regeling bij de wet bekrachtigdde vast stelling van het programma nog nader overleg met het bestuur der academie vordert, dat de ondervinding ook later daarin de wenschelijkheid tot wijziging zal kunnen aantoonen en dat bij overleg met den minister van binnenlandsche zaken voor de aansluiting van het onderwijs op de hoo- gere burgerscholen, veranderingen noodig kunnen blijken. ^-Zitting van Mandag 13 Maart. Voorzitter de heer F. Wibaut. Afwezig de heeren B. Flander, C. Mortier en J. Verkuyl Quakkelaar. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en goedgekeurd. De voorzitter brengt in herinneringdat in eene vroegere vergadering gesproken is over hetgeen gedaan zou kunnen en moeten worden om te trachten de opheffing van het kantongerecht te Vlissingen te voorkomen. De bespreking ovêr die zaak is destijds aangehouden, op grond dat men niet genoegzaam zeker wist of het betrokken wetsontwerp reeds aan de vertegenwoordiging was ingediendthans is dat bezwaar vervallen, daar het ontwerp van wet openbaar is. Door alle leden wordt de noodzakelijkheid van het behoud van het kantongerecht alhier erkend. De scheepvaartbeweging, die de regeering zelve blijkbaar uit de aangelegde werken verwachten vooral ook de uitgebreide scheepvaart op de Wester-Scheldedie zoo dikwijls gevallen doet voorkomen dat de geheele equipage aan den wal komt om voor den kantonrechter verklaring af te leggen en gedurende dien tijd het schip als 't ware a Vabandon ter reede blijft liggen, pleiten sterk voor het behoud van het kantongerecht in eene zeeplaats als Vlissingen. Sommige leden betuigen ook hunne bevreemding dat de regeering, op hetzelfde oogenblik dat zij uithoofde van de scheepvaart het noodig acht om het kantongerecht van Axel naar Neuzen over te brengen, het kantongerecht te Vlissingen overbo dig oordeelt. De voorzitter noodigt den secretaris uit voor te lezen een adres dezerzijds aan de tweede kamer gezonden in Juli 1870, betreffende datzelfde onder werp daar alstoen hetzelfde gevaar aanwezig was. Daarin bijken al de motieven aangevoerd te zijn, die, voor zooveel handel en scheepvaart betreft, pleiten voor het voortbestaan van het kantonge recht te Vlissingen. Daarop wordt besloten zich opnieuw tot de tweede kamer te wendenen de bezwaren te ken nen te geven die bestaan tegen de opheffing van het kantongerecht. De secretaris geeft te kennen dat hijom de urgentie der zaakbereids een concept-adres heeft gereed gemaakthetwelk voorgelezen en in hoofd zaak goedgekeurd wordt. De voorzitter benoemt daarop de heeren van Duuren Dutilh en Siegers in commissie, om, na afloop der vergadering, met den secretaris het adre3 nader vast te stellen, opdat het dadelijk verzonden zou kunnen worden. De voorzitter geeft kennis dat is ingekomen een brief van de commissie uit de kamer van koop handel te Middelburg aan die te Vlissingen, die echter nog niet in behandeling genomen kan wor den, aangezien de onvoltalligheid der commissie de afdoening heeft vertraagd. Geschiedt mecledeeling van de wijze waarop de entreegelden, voor de bezichtiging aer reliëfkaart ontvangen onder de verschillende armbesturen zijn verdeeld. Van sommige armbesturen is daar voor eene dankbetuiging ingekomen. Nog zijn ingekomen twee brieven met handels berichten van het vereenigde koninkrijk Groot- Brittannie; een van den minister van binnenland sche zaken met een suppletieljst der schepen behoorende bij bet algemeen seinboek, en een vermeldende de wijzigingen die in het tarief voor het kanaal van Walcheren en zijne havens zijn gebrachttengevolge van de nieuwe wijze van meting voor de zeeschepen voorgeschreven. De heer J. Dommisse Cz. brengt ter sprake de wenschelijkheid om het belangstellend publiek in de gelegenheid te stellen om kennis te nemen van de onderscheidene, soms belangrijke stukken die bij de kamer inkomen. Na eenige discussie waaruit bleek dat alle leden daar voor zijn wordt besloten dit voorstel in beginsel aan te nemen en later de wijze van uit voering te regelen. Door den heer Siegers wordt gevraagd of reeds iets gedaan is aan het verzoek, vroeger door hem gedaan om zich in betrekking te stellen met de kamers van koophandel te Maastricht, en 's Hertogenbosch of Breda, teneinde van haar de noodige inlichtin gen te verkrijgen betreffende de beweging die ont staan is ten gunste van een tolverbond met België. Hoewel deze zaak voor 't oogenblik rust, meent hij^ dat het laatste woord daaromtrent nog niet gesproken is, eu zou hij gaarne kennis nemen van hetgeen vóór en tegen dat onderwerp gesproken is, teneinde daaruit een eigen oordeel te vesti gen. Hij acht deze denkbeelden tot bevordering van vrij verkeer belangrijk genoeg om er meer van te weten dan nu het geval is. Hij vertrouwt dat. de kamers, die speciaal daarin thuis zijndie inlichtingen wel zullen willen geven. De voorzitter zegt dat daaraan niets gedaan is, maar dat daaromtrent, destijds, ook geen besluit genomen is. Wanneer de beer Siegers evenwel daarvan een voorstel wil doen, dan zal hij het in omvraag brengen. Dit voorstel gedaan zijnde en geen der leden daar iets tegen hebbende, belooft de voor zitter met de respectieve kamers van koophandel daarover in correspondentie te zullen treden. Niets meer te behandelen zijnde wordt de ver gadering door den voorzitter gesloten. Door de voortdurende stoornis in de telegraphi- sche gemeenschap zijn weder geen latere berich ten uit Frankrijk ontvangen dan die de Fransche bladen bevatten. De organisatie der verschillende machten in den staat op den grondslag der nieuwe constitutie vordert regelmatig zonder schokken of moeielijk- heden. De bureaux zijn overeenkomstig de voor- loopige onderhandelingen samengesteld. In den senaat werden tot vice-presidenten gekozen de heeren Martel en Duclerc van de linkerzijde en generaal Ladmirault en de Kerdrel van de rech terzijde. Misschien zou het wel gelukt zijn om voor de linkerzijde nog een derden zetel te verove ren indien zij een ander dan Jules Simon candi- daat had gestelddaar deze niet alle stemmen van de linkerzijde op zich heeft vereenigd doch het schijnt wel dat in dezen tak der wetgevende macht de beide groote partijen ongeveer gelijk in kracht zijn. Tot quaestoren werden gekozen de heeren Baze (constitutioneel)Toupet des Vignes (republikein) en d' Aurelle de Paladines (consti tutioneel.) Tot vice-presidenten van de kamer van afge vaardigden zijn gekozen de heeren Bethmont Rameau en Lepèrevan de linkerzijde, en de Durfort deCivrac, van de rechterzijde; tot quaes toren de heeren DaillyDenfert Roehereau en Faye allen van de linkerzijde, zoodat het duide lijk is, dat deze verreweg het overwicht heeft. Zoowel in den senaat als in de kamer zou gis teren door de regeering eene verklaring worden gegeven omtrent de door haar te volgen gedrags lijn een soort van politiek programma. In het eerstgenoemde lichaam zou dit door den minister president Dufaure geschieden doch men betwij felde of de minister van binnenlandsche zaken, de heer Ricard, zich met die taak in de kamer zou willen belastenomdat hij nog niet aldaar wilde optreden zoolang zijne verkiezing tot senator niet is beslist. Volgens hetgeen daaromtrent gis teren morgen bekend was zou de regeering o. a. als hare overtuiging te kennen gevendat de nauwgezette en eerlijke toepassing van de consti- tutioneele wetten de rust en de toekomst van het land zal verzekeren. Zij zal daarom getrouw blijven aan den liberalen en tevens conservatieven geest dien zij voorstaat. Zij zal van alle ambte naren onverschillig in welken graad, eene ver klaring eiscben van trouw aan de constitutie eu niet dulden dat zich onder hen personen bevinden die den regeeringsvorm van het land mochten sohenden. Het openhaar gezag heeft een afkeer van die oorlogzuchtige avonturen waarin andere regeeringen wel eens de eer en de toekomst van het land hebben gezocht. De regeering zou voorts nog verklaren de vrijheid van handel te zullen handhaven en voor den staat het recht te zullen eischen tot toekenning van academische graden. Men kan dus weldra de indiening van een wets ontwerp verwachten tot wijziging van de wet op het hooger onderwijs, die nog in het laatste tijd perk van haar bestaan door de nationale verga dering is vastgesteld, en waarmede de katholieke kerk zoozeer was ingenomen. Dit besluit van de Fransche regeering kan misschien van invloed wezen op de beslissing der Belgische kamer, waarin de strijd over het recht tot toekenning van die graden nog niet is ten einde gebracht. Zooals wij eenigen tijd geleden hebben medege deeld heeft de maatschappij van den St. Gothard- spoorweg veel meer geld noodig gehad dan aanvan kelijk was aangevraagd, zoodat de aanleg wan die lijn veel meer kost dan de raming had bedragen. Hierdoor is groote ontevredenheid bij de aandeel houders ontstaan en de zaak heeft aanleiding ge- goven tot gelijktijdige interpellaties in de kamers van Italië en Zwitserland. Door de regeeringen van beide landen zijn belangrijke sommen voor den bouw van dien spoorweg toegestaan. Door den minister van openbare werken werd in de Itali- aansche kamer aan den heer Petrucecelli medege deeld, dat hij aan het gouvernement te Bern eene nota had gezonden teneinde het in kennis te stel len met de ongerustheid die de financieele toestand van de St. Gothard-maatschappij in Italië had ver wekt. Hij had echter geen enkele officieele mede- deeling omtrent den staat- van zaken ontvangen en kon dus te dien aanzien geen afdoende ophel dering geventerwijl hij zich volkomen vrij heid van handelen wilde voorbehouden totdat de belanghebbende regeeringen voorstellen konden doen die aanleiding kondeD geven tot afdoende beraadslagingen. De heer Petrucelli verklaarde met zijne interpellatie slechts ten doel te hebben den minister uit te noodigen, dat hij geen nieuwe verplichtingen ten aanzien van genoemde maat schappij zou aangaan. In den Zwitserschen bondsraad heeft de presi dent te kennen gegevendat hij op dit oogenblik nog niet in staat was een antwoord te geven omtrent den toestand der St. Gothard-maatschappij, doch hij zal met de belanghebbende staten Italië, Duitschland en de Zwitsersche kantons in on derhandeling treden. Het schijntdat de discussies over het ontwerp- adres van antwoord op de troonrede in de Spaan- sche kamer in de laatste dagen heftiger zijn ge worden. Eergisteren heeft de heer Mena Zorilla, lid der commissie voor het ontwerpen van genoemd adres, verklaard dat met de regeering van Cas- tellar de individueele rechten in Spanje hadden opgehouden te bestaan, terwijl hij zijne mede afgevaardigden aanspoorde om de voordeelen van den vrede niet te laten verloren gaan. De mar kies van Sardoal verdedigde de revolutie van 1868doch hij werd heftig bestreden door Zo rilla. Onze landgenoote, mejuffrouw Lucas, deelt in het lot van den aanvoerder der opstandelingen in de Herzegowina, Ljubibratich. Zij behoorde met de heeren George PetrovichTornaValle Ba- bordichJako MukichCarlo Faella en Cesare C.sari tot zijn staf; allen zijn door een Oosten- rij ksche patrouille gearresteerd en zullen in het binnenland worden geïnterneerd. Een telegram uit Slavische bron meldtdat zij te Sign met enthousiasme zijn begroet en dat de bevolking aldaar hunne in vrijheidsstelling eischte. Gisteren is de Belgische sleepboot Eduehene, terwijl dezelve trachtte assistentie te verleenen aan het op de Caloot gestrande Engelsche driemast schip, mede op strand geraakt en zit zeer ge vaarlijk. Een der jl. Zondag bij Rammekens op strand geslagen schepen, de Fransche brik HirondeUe, gezagv. Casse, van Antwerpen bestemd naar Sene gal, is, na van-anker en ketting voorzien te zijn, vlot gekomen, naar de reede gesleept en gean kerd. Dezelve zal vermoedelijk te Vlissingen in de haven worden gebracht om nagezien te worden, Heden morgen istengevolge van het storm weder, terug uit zee en te Vlissingen in de bhi- tenhaven aangekomen, de tusschen Antwerpen en Londen varende stoomboot HoHand, geladen met vee (1500 schapen); zal steenkolen enz. in nemen. Nog is binnengekomen terug uit zee, de tus schen Antwerpen en Londen varende stoomboot Dolphinmet passagierslading en vee wegens gebrek aan steenkolen. Het stoomschip Mercur, dat van Libau komende met defecte machine bj de zwarte ton N' 2 tusschen de hoofden van den Niéuwen Rot- terdamschen waterweg geankerd lagis door het breken der beide kettingen binnen het Noorder- hoofd op den wal gedreven. Drie sleepbooten waren er gisteren avond nog niet in geslaagd het schip af te brengen. Het roer is gebroken en het schip lek. Het schip Minister Fransen van de Putte heeft na volbrachte herstelling te Port Elisabeth de reis van daar naar Nederland voortgezet. Amsterdam, 14 Maart. Raapolie op zes weken 38{. Lijnolie f 37. Amsterdam, 15 Maart. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2£ pet, 63 dito dito dito 3 74£ dito dito dito 4 100 Aand. Handelmaatschappij. 5 110£ dito exploitat. Ned. Staatssp. 90 Loten stad Rotterdam. 3 f 98$ dito dito Amsterdam 3 96 België. Certificaten bj Rothschild. 2j pet. 59$ Frankr. Inschrijvingen3 62$ dito5 n Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102$ Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 91$ dito f 1000 1864 5 101$ dito L. 100 1872 5 „98$ dito L. 100 1873 5 981 Loten 18645 f 336 Loten 18665 327 Oblig. Hope &Cc. Leen. 1860. 4j pet. 93 Certific. dito4 Inscr. Stieglitz C°. 2ca4L. 4 Obligatiën 186769 4 83$ Certificaten6 - Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 251 Oblig. dito4$ pet. 87$ dito dito...4 f Aand. Kiew-Brest5 125 dito Baltische spoorweg. 3 138 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pct.100 dito dito Jelez-Griasi. 5 234$ dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow .5

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3