BïïITEFLASra. Handelsberichten. Zeetijdi rtgen. Verkoopingen en Aanbestedingen, Burgerlijke stand. Thermometerstand, Staten-Generaal. Algemeen Overzicht, Belgische brieven, Graanmarkten enz. jPrfJase» van effecten. wilde, sloeg hij eene verkeerde richting in en kwam in het water terecht, waaruit hij zich echter spoe dig wist te redden. De prins van Wales is Zaterdag te Bombay aangekomen en terstond aan boord van de Serapis gegaan om naar Engeland terug te keeren. JL Zaterdag is te Domburg te koop aange boden 1° Een woonhuis met tuinzijnde het zuide lijk gedeelte van het voormalig pastorie-gebouw te Domburg, wijk A n° 76. Verkocht voor ƒ897. 2° Het noordelijk gedeelte van het voormalig pastoriegebouw, zijnde de keuken met bergplaats en tuin aldaar, Verkocht voor 645. 3° Een woonhuis en erf met bergplaats en tuin aldaaraan de Marktwijk A n° 85. Opgehouden op f 2000. (Van 5—12 Maart.) Middelburg. OndertrouwdC. L. Pauwels, jm* 25 j., met T. L. van Mourik, jd. 22 j. C. J. Dliont; jm. 24 i., met C. J. van den Abeele, jd. 19 j. Bevallen: S. J. Jonk, geb. Boone, d. E. C. Touburg, geb. Michel, z. T. de Ruiter, geb. de Boer, z. A. de Rijcke, geb. Boucirie, z. J. Geel hoed, geb. Herrebout, z. W. C. Clotscher, geb. Wiessner, d. M. B. Wisse, geb. van Pagé, z. A. P. Hondius, geb. Oberliese, d. J. Franse, geb. van Tatenhove, z. Overleden: J. C. Schuijs, jm. 31 j. 0. de Korte, vrouw van L. van Moolenbroek, 70 j. L. C. van Breda, z. 7 m. J. Poleij, man van A. W. Huvers, 76 j. J. Govaard, z. 1 m. W. C. Ruitenbeek, d. 3 m. J. Brouwer, man van J. de Rijke, 76 j. J. E. Hagen, jd. 70 j. (Van 411 Maart.) Vlissikgin. Gehuwd: M. de Nooijer, jm. 36 j., met J. W. Grootjans, wede. van H. van Beek, 28 j. Bevallen: C. M, Hol, geb. de Pauw, z. W. J. Jobse, geb. Harmse, d. A. Staal, geb. Robers, d. A. M. Debrae, geb. Legein, d. M. Fierens, geb. Brees, d. A. M. van Dierendonck, geb. Fens, z. C. Hage, geb. Roelse, d. M. L. Baillieul, geb. Ureel, d. M. de Waard, geb. Tromp, z. J. H. de Vries, geb. van Rooijen, d. Overleden: A. Bostelaar, d. 2 j. F. M. Mol, vrouw van J. Raats, 62 j. J. J. Jansen, z. 17 m. J. de Pachter, weck van J. Andriesse, 83 j. J. Quist, d. 11 m. M. de Kam, z. 1 j. M. S. Free man, jd. 65 j. Goes. Bevallen: H. E. Does, geb. Reijnhout, d. R. Gunst, geb. Baas, d. F. J. van Hese, geb. den Herder, z. J. C. van de Rafelaar, geb. van Ros- sum, z. J. Burgs, geb. Steenbakker, d. M. Wes- sels, geb. Mulder, d. A. Stieger, geb. van der Reit, d. E. W. de Jonge, geb. Vertregt, d. Overleden: J. J. Vaes, d. 13 d. A. W. Vissers, wedr. van D. Sanderse, 57 j. J. P. van Ettinger, d. 1 j. G. L. Valekenaer, wede. van J. J. van Deinse, 82 j. Zierikzee. Gehuwd: P. Maijs, wedr. 22 j., met C. de Jonge, jd. 35 j. Bevallen: A. L. Lekluse, geb. Drijfhout, d. M. G. Wisse, geb. Welters, d. T. Versteeg, geb. Heuseveldt, d. C. J. Le Clerq, geb. Brandt, z. S. A. Sebouls, geb. van Beveren, z. E. de Bruin, geb. Machoel, d. J. W. Schoenmaker, geb. Olburg, d. J. van Dijke, geb. van Dijk z. Overleden: C. Put, d. 2 m. J. Melis, wede. van W. Vuster, 70 j- S. Lokker, man van A. Hanse, 56 j. P. Karreman, z. 2 m. G. Visser, wede. van P. J. Appels, 65 j. N. Orneé, vrouw van J, van der Werf, 65 j. 11 Maart's av. 11 u. 42 gr. 12 's morg. 7 u. 39 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 'b av. 11 u. 41 gg. 13 's morg. 7 u. 41 gr. 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 6 u. 43 gr. Hooger onderwijs. De heeren des Amorie van der Hoevenen Haff- mans hebben nieuwe amendementen voorgesteld, strekkende om het minimum der jaarwedden van de hoogleeraren op j 3000 te stellen, met opklim ming tot f 4000 na vijfjarigen en tot ƒ5000 na tienjarigen dienst; voorts om de bepalingen omtrent de collegegelden in de wet te doen ver vangen door de volgende bepalingen„De colle gegelden voor de lessen, waartoe ieder hoogleeraar uit kracht van zijn beroep is gehouden, bedragen 15 voor een college van tweemaal 's weeks en ƒ30 voor een college van meer dan tweemaal 's weeks. Voor buitengewone colleges en afzon derlijk aan een of meer studenten in 't bijzonder te geven lessen privatissimastaat het eiken hoogleeraar vrij zoodanige schikkingen te maken als hij zal goedvinden. De wijze en tijd van de betaling der collegegelden worden door de facul teiten of den senaat bepaald. „De toegang tot de inrichtingen en verzamelin gen der universiteiten wordt aan alle bij haar in geschreven studenten kosteloos verleend." „De lectoren en privaat-docenten mogen voor de bijwoning hunner openbare lessen niet meer vorderen dan het bedrag der collegegelden boven vermeld. Ten aanzien van privatissima staat het hun vrij zoodanige schikkingen te maken als zij goedvinden." De heer Saaymans Vader heeft voorgesteld om in het amend. Jonckbloet c. s. het woord „gods dienstwetenschap" aldaar te doen vervangen door „theologie of godgeleerdheid" en deze als eerste faculteit onder de vakken van universitair onder wijs te doen opnemen. t Pensioenen van het löotibswoasen. Over 't geheel deelde men in de afdeelingen der tweede kamer in de meening der regeering, dat de pensioenen der zeeloodsen, in verhouding tot dien belangrijken tak van dienst, te gering geacht moe ten worden. Algemeen werd dan ook het wets ontwerp tot wijziging der pensioenwet van het rijksloodspersoneel met ingenomenheid ontvangen. Eenige leden oordeelden zelfs dat men niet ver genoeg was gegaan en dat een meer aanzienlijke verhooging dezer pensioenen alleszins gerechtvaar digd zou zijn. Tevens werd bij deze gelegenheid door sommige leden aangedrongen op verbetering van de trakte menten der zeeloodsen. Deze toeh behooren ge- evenredigd te zijn aan de traktementen in het bui tenland en men twijfelde of dat wel het geval is. Hierop werd evenwel geantwoorddat aan derge lijke regeling geenerlei behoefte bestaat; de trak tementen zijn voldoende, er wordt niet over geklaagd en er bestaat geen gebrek aan geschikt personeel. Over het algemeen is het resultaat der onder handelingen van baron Roditch met de opstande lingen vrij rooskleurig voorgesteld en werd de verwachting uitgesproken dat zij met een volko men succes zouden worden bekroond. Wat ech ter werd medegedeeld maakte op ons een minder gunstigen indruk, daar men o. i. wel tusschen de regels kan lezen dat au fond al zeer weinig- vorderingen waren gemaakt. Dit wordt thans nader bevestigd door een telegram uit St. Peters burg. Daarin wordt gemelddat de Turken niets doen; zij verwachten hun heil van de diplo matieke tusschenkomst der mogendheden en hopen dat de zaken zullen worden geschikt zonder tot werkelijke concessies over te gaan. Montenegro tracht zooveel mogelijk eene houding aan te ne men overeenkomstig de wenschen der mogendheden en laat de gebeurtenissen haar loop zonder eenige officieele inmenging. De opstandelingen zetten iDtusschen den strijd voort; zij werken het terug' keeren naar de haardsteden zooveel mogelijk tegen en trachten Servië en Montenegro in den strijd te sleepên. De mogendheden slaan dit alles met nauw keurigheid gade en wenden alle pogingen aan om het status quo te handhaven, maar indien de Porte geen handen aan het werk slaat en de hervormin gen, die zij heeft beloofd, niet invoert wordt van de bemoeiingen der mogendheden geen gunstig ge volg verwacht. Een telegram uit Mostar meldt, dat Selim Pacha, die van Gatzko naar Piva was gegaan om deze plaats te proviandeeren, op zijn terugtocht door een bende insurgenten was overvallendie hem den pas trachtten af te snijden. Dit is hun wel nic-t geluktdoch in den strijd die zich ontwik kelde verloren de Turksche troepen 60 mande opstandelingen nog veel meer. Hoewel deze tot den aftocht werden genoodzaakt blijkt toch uit dit gevecht weder, dat de vertoogen van baron Ro ditch hen nog niet hebben kunnen bewegen de wapenen neer te leggenzelfs niet om de vij andelijkheden voorloopig te staken. Dat het vertrouwen in het welslagen der pogin gen tot pacificatie van de Herzegowina en Bosnië, daar waar men meer van nabij met den toestand bekend is, volstrekt niet algemeen wordt gedeeld, bewijst eene interpellatie die Zaterdag in de Hou- gaarsche kamer aan de orde was, betreffende de nota van graaf Andrassy. De interpellant vroeg o. a. ook naar de voornemens der regeering voor het meer dan waarschijnlijke geval dat het werk der pacificatie zou mislukken en de Serviërs in den opstand zouden worden mede- gesleept. Zonder in bijzonderheden af te dalen verklaarde de minister van koloniën Tisza dat de Hongaar- sche regeering haar zelfstandigen invloed op den gang van zaken zou handhaven. De handelwijze van graaf Andrassy had niets van eene interven tie, maar zij was in ieder geval een dienst aan den Europeeschen vrede en daardoor .ook aan Hongarije bewezen. Wat hem zelf betreft gelooft de minister niet dat de pogingen om de rust en de orde te herstellen zullen mislukken, of dat Servië het tot eene interventie zal laten komen. Servië kan geen oppositie voeren tegen de belan gen van Europade regeoring van dat vorstendom moet alle gevaarlijke eventualiteiten vermijden. Iudien deze echter mochten voorkomen zal de regeering handelen overeenkomstig de belangen der monarchie, maar de minister gelooft niet, dat de deelneming van Servië aan den opstand tot verdeeldheid tusschen de Europeesche mogendhe den zal leiden. De woorden van den minister schijnen een gunstigen indruk te hebben gemaakt, daar zij herhaaldelijk werden toegejuicht. Terwijl do verschillende politieke groepen van den Franschen senaat en de kamer druk bezig zijn zich te constitueeren, wordt het onderzoek der geloofsbrieven met spoed voortgezet. Zaterdag waren 184 verkiezingen van senaatsleden goedge keurd. Tegen de verkiezing in Hérault was pro test aangeteekend, en in het rapport van den heer Hérold wordt de pressie, door de admini stratie aldaar uitgeoefend, ten sterkste afgekeurd, doch niet van dien aard geoordeeld om de ver kiezing nietig te verklaren, die dan ook is goed. gekeurd. De senaat heeft bepaalddat zijn bureau zal bestaan uit 1 president, 4 vice-presi- denten, 6 secretarissen en 3 quaestoren. Van den heer Thiers is een brief ingekomen, dat, aange zien hij veertig jaren Parijs heeft vertegenwoor digd, hij het lidmaatschap der kamer voor die stad heeft aangenomen en zich dus genoodzaakt ziet voor het lidmaatschap van den senaat voor Bel fort te bedanken. De conservatieven in dat dis trict moeten voornemens zijn thans in plaats van Thiers den heer Buffet candidaat te stellen. In de kamer heeft het onderzoek der geloofs brieven nog tot geen discussies aanleiding gegeven. Heden zullen de leden voor het bureau worden gekozen. Tot onder-secretaris van staat bij het ministerie van binnenlandsche zaken is benoemd de heer Marcère, republikeinlid van de kamer voor het departement Nord. In strijd met de in Frankrijk heerschende gewoonte is de minister zelf, de heer Ricard, geen lid van een der beide huizen van het parlement, doch hij is thans candidaat voor den senaat in plaats van den heer la Rochetta en moet voornemens zijn geen veranderingen in het per soneel der administratie te brengen zoolang die verkiezing niet heeft plaats gehad. Terwijl de Italiaansche kamer het adres van antwoord op de troonrede reeds heeft aangenomen, worden de discussies over hetzelfde document in de Spaansche kamer steeds voortgezet, doch de politieke beginselen die daarbij ter sprake komeD worden met de meeste kalmte behandeld. Brussel 11 Maart. De zitting der kamer van afgevaardigden was gisteren belangrijk door de interpellatie van den heer Jottrand betreffende de eenigen tijd geleden te Meche en plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Ditmaal was de minister van justitie tegenwoordig. De heer Jottrand herinnerde, dat de betreurens waardige ongeregeldheden die den 13en Febauari jl. te Mechelen hebben plaats gehad den, 15en daar- envolgende door den heer Wasseige in de kamer ter sprake zijn gebracht, waarbij toen een dubbele enquête óp administratief en op rechterlijk gebied werd gevraagd. De rechterzijde wilde dat zij ge streng, de linkerzijde dat zij onpartijdig zou wezen, en de minister van staat verklaarde, dat zijn col lega voor justitie over de rechterlijke enquête zou waken, terwijl hij de q'uaestie zou onderzoeken en de van zijne zijde in te stellen enquête met kracht zou doorzetten. Daar de administratieve enquête geëindigd moet wezen was het noodzakelijk daaromtrent mededeeling te doen zeide de heer Jottrand aangezien er twee achtenswaardige ambtenaren bij betrokken zijn, die onder een beleedigende verdenking gebukt gaan welke niet onbepaald op hen mag blijven rusten. Thans echter besprak de heer Jottrand speciaal de rechterlijke enquête. De wijze waarop zij is gevoerd is door de liberale pers met scherpte gehekeld. Men verzekert, dat de rechter van in structie zijn toevlucht heeft genomen tot zonder linge handelingen, waaraan men noch te Mechelen noch ergens anders gewoon is, en de minister van justitie behoort met de grootste zorg te waken dat niet opuieuw feiten plaats hebben als door de pers zijn medegedeeld. De heer Jottrand vroeg den minister wat hij had gedaan om zich te overtuigen van de volkomene wettigheid der benoeming vaneen bij zonderen rechter van instructie voor deze zaakof hij bekend was met de eigendunkelijke handelingen van den rech ter ad hoe en wat bij voornemens was te doen om dezen jeugdigen ambtenaar de vastgestelde regelen te doen eerbiedigen en de wet na te leven? In de eerste plaats verwonderde iedereen er zich over, dat de gewone rechter van instructie is ver vangen door den jongsten en minst ervaren rechter een maatregel die niet te rechtvaardigen is indien er geen volstrekte belemmering of verhindering bestaat. Deze motieven bestaan echter niet en men onderstelt, dat de wettelijkheid niet is geëer biedigd. De minister kan zich niet achter de be schikking van de rechtbank te Mechelen verschui len, want zij is genomen op requisitoir van den procureur-generaal, hetwelk den minister van jus titie kan surveilleeren. Hieromtrent wenschte de heer Jottrand inlich tingen. In een land waarin een rechter van in structie door zijn macht kan beschikken over het fortuin en de eer der burgers moet men zorgen dat de wet wordt geëerbiedigd en de enquête volledig zij. De heer Jottrand vermeldde nu ver schillende feiten betreffende de getuigenverhooren die in strijd zouden zijn met de bepalingen der wet; o. a. las hij een brief voor van den heer Geerts, directeur van de schilderschool te Mechelen die zich ernstig beklaagde over de behandeling zijner moeder door den rechter van instructie, die haar 3 uren had laten wachten en toen, op hare verklaring dat zij niet langer kon blijven en zou heengaan, dreigde haar door de gendarmes te zullen laten arresteeren. De minister van justitie betreurde de woorden die door den heer Jottrand ten aanzien van een magistraat waren gesproken, doch hij deinsde er niet voor terug opheldering te geven, hoewel hij zich van inmenging in de instructie had onthouden. Hij koestert den grootsten eerbied voor de rechterlijke macht. Wat de feiten betreft verklaarde hij dat de aanstelling van een specialen rechter van in structie door de rechtbank te Mechelen in dit geval zeer wenschelijk was, met het oog op den gezondheidstoestaud van den gewonen rechter van instructie, den heer Pauille. Een dergelijke.maat. regel is meermalen ten aanzien van omvangrijke zaken genomen; hij is volkomen wettig en onaan tastbaar. De beweerde zonderlinge handelingen van den rechter van instructie door 1'Opinion, de Nouvelles du jour eu de Gazette medegedeeld, zijn door den procureur-generaal volkomen goedgekeurd. Toen de rechter van instructie aan den chef van het parquet vroeg wat hij op de beschuldigingen der bladen moest antwoorden, verklaarde die ambtenaar zich, indien het noodig mocht zijn, zelf daarmede te zullen belasten. De critiek dier bladen is in alle opzichten ongerijmd. Ten aanzien van den brief van den heer Geert» zeide de minister niet te gelooven, dat de rechter van instructie, de heer de Bruyn, juffrouw Geerts, die eigenares is van een kroeg in de Bruul, zou hebben beleedigd. Het is mogelijk dat hij niet in zijn humeur is geweest, doch is dat dan zoo'n groote misdaad De heer van Humbeeck betoogde dat de procu reur-generaal onwettig had gehandelden dat sommige getuigenverhooren op onwettige wijze hadden plaats gehadwaarna de heer Jottrand constateerde, dat de feiten, door de bladen medege deeld, juist zijn en niet door den minister zijn weerlegd. Nadat nog de minister van openbare werken had medegedeelddat de door zijn departement ngestelde enquete niet was afgeloopen, aangezien sommige getuigen door ongesteldheid waren ver hinderd te verschijnen, voerden verschillende spre kers het woord, doch zonder eenig resultaat. De interpellatie eindigde zonder dat door de linkerzijde eene motie werd voorgesteld, en men vraagt zich af waartoe dan eigenlijk het geheele incident diende. De minister heeft het laatst het woord gehad en is dus ongeschonden uit den strijd gekomen. De door stormweder jl. Zaterdag te Vlissingen binnengekomene stoomboot Prins van Oranje, gezagv. Ascherman is gisteren morgen naar Duin- kerken vertrokken. Gisteren zijn te Vlissingen 5 schepen van hunne ankers geslagenwaarvan een Engelsch driemast schip is gestrand op de Caloot, drie aan Ramme- kens en éen aan Ellewoutsdijk. Rotterdam, 13 Maart. Tarwe redelijk, rogge fiksch, gerst ruim, paardeboonen ruim, haver vrij- goedoverigens redelijk, alles onveranderd. Amsterdam, 13 Maart. Raapolie op zes weken 38(. Lijnolie f 37. Amsterdam, 13 Maart. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2# pet. 63# dito dito dito 3 74| dito dito dito 4 99# Aand. Handelmaatschappij. 5 110# dito exploitat. Ned. Staatssp. 90# Loten stad Rotterdam. 3 f 98# dito dito Amsterdam 3 96 België. Certificaten bij Rothschild. 2# pet. - Frankr. Inschrijvingen3 dito. 5 99# Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101# Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C J. 1855 6e serie. 5 91# dito f 1000 1864 5 101# dito L. 100 1872 5 „98# dito L. 100 1873 5 „98# Loten 18645 f Loten 18665 Oblig. Hope &C". Leen. 1860. 4j pet. 92## Certific. dito4 75# Inscr. Stieglitz C°. 2e a 4L. 4 Obligatiën 186769 4 82## Certificaten6 53# Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 251 Oblig. dito4# pet. dito dito4 f Aand/Kiew-Brest5 125 dito Baltische spoorweg. 3 137 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pct.100# dito dito Jelez-Griasi. 5 f dito dito Jelez Orel 5 pct.100# dito dito Charkow Azow .5 96 Polen. Schatkistobligatiën4 82# Aand. Warschau-Bromberg. 4 f 63# dito dito Weenen. 5 119 Oostenr. Oblig. metal, in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 61^ dito dito April/Oct. 5 60^ dito in papier Mei/Nov. 5 57## dito dito Febr./Aug. 5 58# Aand. Nation, bank3 f 921 Loten 1860 5 583 dito 1864 „137 Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 Italië. Certific. Amsterdam5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 102# Spanje. Obligatiën Buitenl3 pot. 181 dito Binnenlandsche3 16 Portugal. Obligatiën3 53# Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 17# Obligatiën 1869 6 f 54 Egypte, dito 1868 7 pet. 62 dito 1873 7 60 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 99# Illin. Cert. Amsterdam 88# Oblig. Illinois Redemtion, .6 „90 dito Central Pacific6 „93 Certific. Chic. N. W7 56& Oblig. Madison Ext. 7 86# dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 82 dito Union Pac. Hoofdl. 6 90#

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3