Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Koloniën. zooals de commissie van rapporteurs voorstelt of der „theologie of godgeleerdheid", gelijk de heer Saaymans Vader verlangt. Maar eer de kamer daartoe gevorderd is, zal er gelegenheid genoeg zijn om dit overzicht te hervatten. Het Zeeuwsch genootsehap der wetenschap pen heeft zich voor het inzamelen van gelden ten behoeve der wetenschappelijke Sumatra-expe- ditie, in betrekking gesteld tot zijne buiten Mid delburg wonende leden, zoodat zich verschillende sub commissiën gevormd hebben. Te Middelburg hebben reeds 59 ingezetenen bijdragen toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van f 495,50. Voor verdere belangstellenden ligt de inteekeniijst ter beschikking bij den concierge van het museum alhier. Naar wij vernemen is de spoorwegdienst Utrecht - Boxtel tengevolge van den Imogen waterstand heden tijdelijk gestaakt. Men meldt ons uit HansweertZondag namid dag ongeveer half zes uur was men hier getuige van een voorbeeld van zeldzame plichtsbetrach ting. Terwijl de wateren der Schelde in onstui mige vaart door een storm uit het Z. W. werden voortgedreven en over de gansche lengte van den Scheldedijk hun schuim landwaarts inwierpen, moest de licht wacht' r J. C. van den Berg het licht aan het einde van de haven gaan ontsteken. De dijk, die er hëen leidt, was bijna geheel onder de golven bedolvenniettegenstaande het levens gevaar aanvaardde van den Berg den tocht om den schepeling zijn gewoon sein niet te doen mis sen. Halverwege gekomen staat de wakkere lie ht- wachter voor een ongeveer 50 meter lange opening, door de golven in den dijk gemaakt. Ook die hinderpaal houdt hem niet terugruim drie minu ten lang verdwijnt hij voor bet oog der toeschou wers, komt daarna uit de diepte weder boven en bereikt zijn lantaarndie van alle zijden door de golven bedreigd werd. Hieruit ziet men dat het ware plichtsgevoel zelfs levensgevaar trotseert. Zulke voorbeelden verdienen vermelding. Men schrijft ons uit Fort Bath van den 12en dezer De inwoners dezer gemeente zaten~dezen mid dag in den grootsten angst. Een felle storm uit het Z. W. deed het water der rivier tot een on gekende hoogte stijgen. Met kracht sloegen de golven zoover het oog den dijk kon zien er overheen. Hier en daar zijn stukken binnenwaarts weggeslagen, zoodat hij een tweede proef niet zou kunnen doorstaan en er dezen nacht met ijver moet gewerkt worden om de schade zooveel mo gelijk te herstellen. Van de bewoners der aan den dijk staande huizen begaven zich enkele ge zinnen, uit vrees voor doorbraak en instorting der gebouwen binnen de gemeente. Het gebouwtje van de zelfregistreerende peilschaal, onlangs gezet en nu reeds met peilschaal etc. 10,000 kos tende, kan als verloren worden beschouwd. En kele huizen verloren schoorsteenen, terwijl vele daken van pannen werden beroofd, De sedert lang verwachte vergadering der Vlis- singsche af deeling van de vereeniging Volkson derwijs, waarop aan de voorstanders vrn het bijzonder onderwijs gelegenheid gegeven zal worden om met die der openbare neutrale school in debat te treden, zal Zaterdag den 18en dezer, des avonds te 7j uur, in het lokaal van den heer Kuipers op de Grocte markt te Vlissingen, gehouden worden. De leden der afdeeling hebben met de vrouwen uit hun huisgezin vrijen toegang. De godsdienst- Doch buiten die kleine gebreken, welke iedereen beweerde dat in hare betrekking eigenlijk voor- deelen waren, was zij een goed vrouwtje dat ook vriendelijk was voor de beide meisjes, ofschoon zij die kinderen niet begreep. Juffrouw Brown was in geen enkel opzicht een genie, maar al ware zij dat geweest, het zou haar toch niet gebaat hebben, omdat zij niet de vrouw des huizes, maar slechts de gouvernante was. De meid, die onder Esther's bestuur zoo goed gewerkt had, maakte aanspraak op den rang van huishoudster, begon zich hij uitnemendheid de „keukenmeid" te noemen en gaf zich airs, waarover juffrouw Brown slechts met groote moeite zegevierde. In het huishouden heerschte een andere geest dan vroeger. Nu en dan kwam het tot een crisis, die St. John's ge moedsrust erg verstoorde, wanneer zijne beslissing van beide zijden werd ingeroepen. Maar toch was de huiselijke inrichting zoo goed georganiseerd, dat de zaken, nu eens wat beter, dan eens wat minder goed, verscheidene jaren bleven loopen. De meisjes groeiden gezond en sterk op en zagen er gunstig uit. Juffrouw Brown besteedde hare beste zorgen aan beide. Zij vermaande zooveel mogelijk tot ingetogenheid, hetgeen zij als haar plicht beschouwde en ontegenzeggelijk beiden ook tot nut strekte. De arme Esther had haar oudste meisje Cecil genoemd naar den vader, maar sedert lang was dit door gebruik en misschien omdat bet romantischer klonk in Cecily veranderd. Mabel had haar naam om een gelijksoortige reden gekregen, te weten omdat die aangenaam klonk. leeraars en de onderwijzers daar ter stede zijn uitgenoodigd als gasten tegenwoordig te zijn. Ook alle onderwijzers van elders hebben vrijen toegang. De overige belanghebbenden (zoowel mannen als vrouwen) betalen 25 cent entrée. Het debat zal ingeleid worden door den beer van Otterloo, leeraar aan de Handelsschool te Am sterdam. Na zijne voordracht zal en gelegenheid zijn tot onderlinge gedachtenwisseling. Men verneemt, dat .tusschen onze regeering en de regeeringen van België en Frankrijk onderhan delingen zijn aangeknoopt betreffende het steeds toenemende bederf van de wateren der Schelde, dat veroorzaakt wordt door de vaste en vloeibare stoffenafkomstig van de werkplaatsen en fabrie ken aan de oevers der rivier gelegen. Allerwaar schijnlijkst zullen in elk der drie landen maatre gelen van voorziening verordend worden; men verwacht bet bedreigen van strenge straffen tegen hen, die met het verontreinigen van dat water voortgaan. Vad De minister van financiën heeft benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen te Maastricht, den heer m'. C. E. Achterberg eandidaat-notaris te Rotterdam. De minister van financiën brengt in de Staats courant van-Zaterdag ter kennis van belanghebben den dat in de maand Juni a. te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen die wenschen te dingen naar de betrek king van klerk bij de rijks-telegraaf. De rijkstelegraaf klerken worden onderscheiden in klerken eerste, en tweede klasse. Aanstelling geschiedt op eene jaarwedde van f 350welke belooning voor de klerken met het gewone dienst werk belastkan klimmen tot f 800. De klerken kunnenmits voldoende aan de daarvoor gestelde eiseben, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist. Zij die zich aan het bedoelde onderzoek verlan gen te onderwerpenmoeten zich daartoe vóór of op den 15en Mei a. aanmelden bij het departement van financiën door een op zegel geschreven ver zoek met nauwkeurige opgave van naam voor namen en woonplaats. Daarbij moeten worden overgelegd bewijsstukken, ten blijke dat de can- didaat isa Nederlandergeboren in een der jaren 1851 tot 1860 ingesloten; 5 onberispelijk van gedragvolgens verklaringna den len Maart 1876 afgegeven door bet'bestuur der gemeente, waar de woonplaats van den candidaat is ge vestigd. Tot hét vergelijkend onderzoek wordt niemand toegelaten tenzij bij door een vanwege bet rijk aan te wijzen geneeskundige is bevonden te zijn van een gezond lichaamsgestel en zonder gebre ken met name doofheid en bijziendheid. Als kundigheden worden gevorderdhet vlug schrijven van net en duidelijk schrift5. de Nederlandsche taal (het leveren van een opstel over een gegeven onderwerp in goeden stijl, zon der taalfouten en van degelijken inhoud); c. de Fransche taal (de candidaten behooren hunne ge dachten daarin zonder moeite te kunnen uitdruk ken, en een prozastuk uit het Nederlandsck in het Franscb te kunnen overbrengen zonder taalfouten, terwijl zij ook verklaring moeten weten te geven van de voornaamste taalregels); d. de beginselen der cijferkunst met inbegrip van de'jlecr der evenre digbeden, die der gewone en tiendeelige breuken en de kennis van het tientallig stelsel van maten en gewichten. De aanstelling van hen, die aan de eischen van het examen zullen hebben voldaan, geschiedt naar mate de behoefte bij den rijks telegraafdienst die vorderen, en in de volgorde der rangnommers, den 'tWas in den tijd toen die soort van namen in den smaak kwamen en voor een tijd de ouder wet- sohe Janes en Elisabeths verdrongen; maar deze naam onderging eene onvermijdelijke verkorting en werd dua Mab. Beiden waren aardige meis jes, Cecily bezat de zachtheid van hare moeder, Mab de meer regelmatige schoonheid van haar vader. Zij brachten haar leven door in de open lucht, in het bosch dat zoo dicht bij de hand was, in den ouderwetschen tuin waarvan zij een hoekje bewerkten, of, als zij tijd hadden om zoo ver te gaan, op de gemeene weide en tusschen de pijn- boomen, waai' de windjes 'hare jonge hoofdjes als electriseerden. De vriendinnen van juffrouw Brown in het dorp hadden „meêlijden" met haar, dat zij twee zulke wilde juffertjes regeeren moest, en soms viel het haar zelve wel eens wat moeielijk en kon zij een zucht niet onderdrukken, maar zij troostte zich dan met de overtuiging dat zij een goed werk verrichtte. Ik geloof echter niet, dat zij hare taak zoo zwaar vond als zij wel eens zeide; do meisjes zagen niet tegen haar op, maar zeer vriendelijk op haar neer, 't geen ongeveer op 't zelfde uitkwam, en droegen met jeugdige edel moedigheid zorg haar niet te laten bemerken dat zij haar begrepen en een weinig om haar lachten. Kinderen zijn verschrikkelijk scherpziende en begrijpen de gezochte voorwendsels dikwijls beter dan wij zelf. Zij pasten op baar, wanneer zij dacht dat zij op de meisjes paste, en echter leerden zij de eenvoudige lesjes, die zij beiden opgaf en niet zonder een zeker genoegen, want haar levendige candidaten naar den graad hunner bekwaamheid toegekend. In de heden gehouden zitting der tweede ka mer liep de discussie over het stelsel der regee ring, vervat in artikel 6 van het wetsontwerp op het hooger onderwijs, strekkende om in iedere gemeente boven de 20,000 zielen het bestaan van een gymnasium verplichtend te stellen, en facul tatief voor de overige gemeenten, terwijl waar dit noodig is dispensatie kan worden verleend. Hierbij kwamen in behandeling amendemen ten van den heer van Naamen om de gemeenten hoogstens in de helft der kosten van de verplichte oprichting van gymnasia van rijkswege te ge- moet te komenen van de heeren Jonkbloet, Lenting en Schimmelpennink van der Oijeom nevens de imperatieve bepaling voor de oprich ting van gemeentelijke gymnasia ook nog de facultatieve verplichting tot oprichting van eeu rijks gymnasium in de wet op te nemen. De heer Bergsma wil de verplichting van het rijk tot subsidieering van gemeentelijke gymnasia voorop stellen. *De minister, van binnenlandsehe zaken heeft allé amendementen bestreden en het stelsel der regeering als bet minst kostbare en meest prak tische verdedigd. Morgen zal de discussie worden voortgezet. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Almelo m'. A. van Laer, thans rechter in de arrondissements recht bank te Hoorn. geneeskundig staatstoezicht. Benoemd tot adjunct- inspecteur voor bet geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht dr. G. P. van Tien hoven te 's Gravenhage. belastingen. Benoemd- tot bewaarder van de hypotheken het kadaster en de scheepsbewijzen te Zutfen m'. J. Reynvaanthans ontvanger der registratie en domeinen te Zalt-Bommel. leger. Gedetacheerd voor den tijd van vijfjaren bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië de 2' luitenant B. R. W. G. van der Grijp van het 2e regiment infanterie. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag den 27en Maart eene keuring plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zee macht een verbintenis wenschen aan te gaan. Voor den dienst der gouvernements-marine in Nederlandsch-Indië zijnblijkens de Staats-cóurant van Zondag en Maandag 12 en 13 dezerbenoo- digd eenige derde stuurliedenalsmede twee tweede stuurlieden. Jongelieden beneden den leeftijd van vier en twintig jarenof, voor zooveel het de betrekking van tweeden stuurman betreftstuurlieden niet ouder dan dertig jaren, en bij voorkeur afkom stig van de kweekschool voor de zeevaart te Am sterdam, die genegen zijn mede te dingen, kunnen zichbij gezegeld requesttot het departement van koloniën wenden. De hevige storm van gisteren heeft alhier aan huizen, daken en schoorsteenen nog al belangrij- aard deed haar die kleine inspanning als eene afwisseling aangenaam vallen. Haar vader droegen zij eene half minachtende neen, dat woord is 1e sterk half neerbuigende vereering toe. Hij was in hare oogen eene soort van godheid, maar eene vrij hulpelooze godheid, die weinig voor zich zeiven kon doen en in al wat handigheid ver- eisehte ver beneden haar stond, doch overigen egoe- diger, vriendelijker, schooner en braver was dan eenig ander mensch op aarde. Zij wisten dat hij nu eu dan iets onverstandigs zou doen, maar met de woorden, dat dit zoo „papa's manieren" waren, schikten zij er zich in, zonder er aanmerking op te makenzij glimlachten wel eens tegen elkander, doch naar haar gevoelen was hij iemand, die, of schoon zekere zwakheden niet te ontkennen waren, zoo hoog stond, dat niemand anders met hem in vergelijking kon komen. Aldus gingen de zaken tot dat Cecliy vijftien jaren was, toen er belangrijke veranderingen in het leven der zusters kwamen en meer bijzouder nog in dat van haar vader. HOOFDSTUK. III. TANTE JANE. De jonge juffers St. John hadden slechts éene familiebetrekking voor zooveel zij wisten, namelijk Jane Maydew, die te Londen woonde, de tante vau hare moeder. Die dame had (hoewel helaas ke schade toegebracht. Op den achtersingel bij de Wiuterstraat zijn twee in aanbouw zijnde wo ningen die Zaterdag onder kap gebracht waren, omvergewaaid. Niets bleef staan dan een paar brokken muur, In de Lange Breestraat is een voorgevel en een daarnaast staande muur, beiden blijkbaar door ouderdom verzwakt, ingestort. Van een gebouwtje in de stadsschuur is een groot stuk lood afgewaaid. Onderscheidene huizen heb ben schade geleden aan schoorsteenendakpannen enz. Van persoonlijke ongelukken hebben wij ge lukkig niet3 vernomen. Donderdag avond is het beurtschip „de Vrouw Johanna", gevoerd door schipper Adriaansen, varende van Middelburg op 's Ha ge niet ver van Dordrecht op een onder water staanden en van geen waarschuwingsteeken voorzienen paal ge- stooten, dadelijk overzij gevallen en zoo spoedig gezonken dat de opvarenden zich haasten moesten om zich te redden. Men is den volgenden dag aan 't werk gegaan om het vaartuig weder op te richten en hoopt het spoedig naar de-werf te kun nen sleepen. Een gedeelte van lading en inven taris is verloren gegaan. Een der beerenleiders, die voor eenigedagen ook onze gemeente bezocht hebben, heeft te Sas vau Gent zijn intocht gedaan, in tamelijk beschon ken toestand op zijn beer zittende, die door den anderen leider, een Bosniër, bestuurd werd. Van alle zijden komen weder berichten om trent den steeds wassenden waterstand der-rivieren. Niettegenstaande men zich op vele plaatsen over de verweeking der dijken zeer ongerust maakt, worden tot dusverre geen overstroomingen van eeuigszins ernstigen aard gemeld. De kas van het Anti-dienstvervangingsbond is in den laatsten tijd weder door verschillende giften gestijfd. Daaronder bevonden zich o. a. zes bijdragen van de afdeeling Middelburg van f 10 elk, waarvan de helft in de algemeeue kas komt. In Groningen zal weldra een ondersteunings fonds voor weduwen en weezen der provinciale ambtenaren tot stand komen. Te Arnhem heeft dezer dagen een knaap, die in eeiie fabriek werkzaam was, zich zoodanig bezeerd dat zijn arm afgezet moest worden. In het gasthuis opgenomén, moest hij zijn leeftijd op geven en nu bleek dat de jongen nog geen elf jaren telde. Eene treurige manier zeker voor de politieom achter een overtreding der wetvan Houten te komen. Maar nog treuriger dat fabri kanten zich voor dergelijke overtredingen niet te hoog achten. Te Utrecht zijn twee geheime pandjeshuizen ontdektwaar eene rente van vijf cent van iedere gulden per week gevorderd werd, dus 260 pet! De geheele knoeiboelter waarde van eeni ge honderde guldens, is door de politie in beslag genomen. Vrijdag avond is de trein van den Holland- schën spoorweg, welke te 8.25 van Rotterdam naar Amsterdam vertrekt, tusschen de Vinkenbrug en Leiden ontspoord, tengevolge van het afspringen van een band van een der wielen. De drie middelste wagens waren zoodanig beschadigd, dat ze op de plaats van het ongeluk moesten achterblijveneen waggon, waarin vijf personen zaten werd geheel omgeworpen. De reizigers zijn naar het station Leiden gebracht, met de locomotief en de overige wagens. Zij zijn daar overgestapt en de goederen overgeladen in den trein, welke van Amsterdam kwam, en nu, in plakts van zijn weg te vervolgen, weer naar Amsterdam terugkeerde. De reizigers in de richting van Rotterdam zijn, na een oponthoud van anderhalf uur, met een extra trein naar de plaats hunner bestemming vervoerd. Persoonlijke onge lukken zijn niet voorgevallen, Een der reizigers is bij het ongeval uit een waggon gesprongen; toen hij zijn weg te voet vervolgen slechts in den vorm van eene lijfrente) het prach tige inkomen van twee honderd vijftig pond ster ling 'sjaars. Eene oude dame, die alleen voor zich zelve behoefde te zorgen, had vijftig pond in 't jaar méér dan een predikant met een huisge zin! Meer dan eens was dié gedachte zelfs bij Esther opgerezen, ofschoon het haar niet aan overleg ontbrak en zij meer met een pond sterling kon doen dan de meeste andere menschen. Juffer Maydew had niet veel méér jaren dan hare nicht had geteld, maar was toch nu eene oude dame van vijf en zestig of daaromtrent. Zij nam het er goed van, gelijk de meeste menschen gaarne doen, maar had toch gedurende de laatste twintig jaren met de stiptste regelmatigheid vijftig pond 'sjaars ter zijde weten te leggen. Duizend pond is een mooi sommetje, maar schijnt toch niet veel wanneer men het als de vrucht van twintig jaren sparens moet beschouwen. Een Londenseh effec tenmakelaar verdient het gemakkelijk op éen morgen, alleen door fondsen van den een aan den ander te verkoopen. En als men dan aan den anderen kant bedenkt hoeveel zorg en hartzeer er aan verbonden kan zijn Waarschijnlijk dacht echter juffer Maydew zoo ver nietzij was inte gendeel zeer trotseh op haar duizend pond, 'tWas haar eigen werk, zij had het uit niet voortgebracht, en de woorden „duizend pond" op zich zelf klon ken haar reeds als muziek in de ooren. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2