BUITENLAND. Handelsberichten. Duitsche spoorweg-politiek Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz, HPrffzen va hi effecten. Zonnemaire, Brouwershave, Duivendijke, Elkerzee, Ellemeet, Noordwelle, Ronesse, Hamstede, Burgh, Serooskerke, Kerkwerve. T h o 1 e nTholen, Oud-Vossemeer, St. Philips- land, St. Annaland, Stavenisse, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet. Sommelsdijk: Sommelsdijk, Middelharnis, Stad-aan-'t Haringvliet, Den Bommel, Oltgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Herkingen, Dirksland, Melissant, Stellendam, Goedereede en Ouddorp. Voorts behelst de voordracht o. a. de volgende bepalingenDe leden der ontbonden arr.-recht- banken, de ambtenaren van het O. M. en de grif fiers en subst.-gr. bij die rechtbanken houden hunne volle wedde als wachtgeld, en wel: 1° zij, die bij het in werking treden dezer wet den ouder dom van 65 jaren bereikt hebben, levenslang; 2° de anderen totdat zij, hetzij opnieuw in eene rechterlijke betrekking of, krachtens koninklijke benoeming in eene met het lidmaatschap der rech terlijke macht onvereenigbare, van rijkswege be zoldigde betrekking zijn geplaatst, hetzij eene rechterlijke betrekking weigeren te aanvaarden, die hun, krachtens art. 4, ook buiten hun verzoek kan worden opgedragen. De griffiers bij de ontbonden rechtbanken worden geacht eene wedde te hebben genoten, gelijkstaande met de som hunner bezoldiging, vermeerderd met hetgeen hunne emo lumenten gemiddeld in dr drie laatste jaren, voor afgaande aan dat, waarin deze wet in werking treedt, boven de onkosten der griffie hebben be dragen. De volgende betrekkingen kunnen aan de leden van de ambtenaren van het O. M., de griffiers en subst.-griffiers bij de ontbonden rechtbanken, ook buiten hun verzoek, worden opgedragenaan de presidenten de betrekking van president, vice- president of raadsheeraan de rechters die van president, vice-president, raadsheer of rechter; aan de officiers die van procureur-generaal, advo caat-generaal, officier, president, vice-president of raadsheer; aan de substituut-officiers, behalve de reeds vermelde, ook die van subst.-officier aan de griffiers die van president, vice-president, raadsheer, rechter of griffier; aan de subst.- griffiers, behalve de in de laatste plaats vermelde, ook die van subst.-griffier. Bij weigering om deze betrekking te aanvaarden, wordt het hierbo ven bedoelde wachtgeld met de helft verminderd. De kantonrechters en de griffiers bij de ontbonden kantongerechten houden hunne vólle wedde als wachtgeld, en wel: 1° zij, die bij het in werking treden dezer wet den ouderdom van 65 jaren hebben bereikt, levenslang; 2° de anderen totdat zij in eene van rijkswege bezoldigde betrekking zijn geplaatst. De procureurs bij de ontbonden rechtbanken worden geacht te zijn aangesteld bij de rechtbank, waartoe de gemeente behoort waar de ontbonden rechtbank, bij welke zij hunne bediening uitoefen den, was gevestigd. Zij zijn niet verplicht hunne woonplaats over te brengen naar den zetel van de rechtbank, waarbij zij geacht worden te zijn aan gesteld; doch stellen aldaar eene ter griffie aan te wijzen woonplaats. Openvallende plaatsen van de bij dit artikel bedoelde procureurs worden niet vervuld. De deurwaarders bij de ontbonden rechtbanken of kantongerechten worden geacht te zijn aange steld bij de rechtbank of het kantongerecht, waar toe de gemeente behoort waar de ontbonden rechtbank of het ontbonden kantongerecht was gevestigd. Zij zijn niet verplicht hunne woonplaats derwaarts over te brengen. De kantonrechters worden voor het leven, de ambtenaren van hat O. M. en de griffiers tot weder- opzeggens toe benoemd. De kantonrechters-plaats- vervangers voor vijf jaren. De thans in functie zijnde kantonrechters blijven in functie gedurende den tijd, waarvoor zij zijn aangesteld. Bij herbe noeming na verloop van dien tijd worden zij voor het leven benoemd. De kantonrechters brengen voor buitengerechte lijke verrichtingen geene vacatie- of andere loo- nen in rekening. Voor het verlies hunner emolumenten genieten zij als schadeloosstelling eene vaste jaarlijksche toelage, gelijkstaande met het bedrag hunner tot dusver genoten wedde, ver meerderd met het gemiddeld bedrag van die emolumenten in de drie laatste jaren, maar daar entegen verminderd met de wedde, voor het vervolg aan hun ambt verbonden. De voorgestelde nieuwe inrichting enz. treedt in werking op 1 September 1876. H o o e r- onder wijs. De heer van Naam en heeft amendementen voor gesteld strekkende om de gemeenten hoogstens in de helft der kosten van de verplichte oprich ting van gymnasia van rijkswege te gemoet te komen en die subsidie facultatief te stellen daar waar de oprichting niet impératief is gesteld. Daarentegen van iederen gymnasiast een bijdrage van hoogstens 100 's jaars te vorderen. De heer de Bruijn Kops heeftvoor 't geval het examenstelsel voor de doctoraten in de wet behouden blijftvoorgesteld het examen in de redeneerkunde te doen vervallen en verder eenige gewijzigde bepalingen omtrent de aansluiting der zoogenaamde aanvullingsexamens. De heeren van Nispen en van der Hoeven heb ben o. a. voorgesteld het examen voor het docto raat in de godsdienstwetenschap en de wijsbegeerte te doen vervallen en een nieuw art. 112 op te nemen, bepalende dat tot het afleggen der docto- raal-examens ieder wordt toegelaten, onverschillig hoe en waar hij zijn kennis hebbe verkregen, mits hij in het bezit zij van een der getuigschrif ten van genoten gymnasiaal onderwijs. Nieuwe amendementen zijn door den heer van der Kaay ingediend. Zij strekken om het onder wijs op de gymnasia tot enkele vakken te beper ken teneinde betere voorbereiding te verkrijgen voor het universitair onderwijs en het aantal van henvoor wie de universiteit toegankelijk iste vermeerderen. De onderhandelingen tot samenstelling van een nieuw Fransch ministerie hebben eindelijk tot een resultaat geleid. Gisteren reeds is het nieuwe kabinet benoemd en heeft terstond met maarschalk Mac-Mahon een ministerraad gehouden. Het be staat uit de heeren Dufaure, vice-precident, justitie Decazesbuitenlandsche zakenCisseyoorlog; Léon Say, financiën, vier oude titularissen; Ri- card, binnenlandsche zaken; Waddington, onder wijs; Christophle openbare werken; Tesserenc de Bort, koophandel, en Fourichon, marine. Allen zijn ongetwijfeld constitutioneele mannen behooren- de tot het linkercentrum der kamermaar in zijn geheel heeft het kabinet een naar de rechterzijde overhellende kleur en komt meer overeen met de meerderheid van den senaat dan van de kamer van afgevaardigden, zoodat het nog twijfelachtig is of deze de nieuwe titularissen wel met bijzondere ingenomenheid zal ontvangen. Het verschil in samenstelling tusschen den se naat en de kamer is al terstond aan den dag ge komen bij de verkiezing van de voorzitters en se cretarissen der af deelingen. In de kamer toch be- hooren de 11 voorzitters en secretarissen allen tot de groepen der linkerzijde, en wel zes tot de republi keinsche linkerzijde, twee tot de republikeinsche unie en drie tot het linkercentrum. Van de 9 bureaux van den senaat daarentegen behooren 4 voorzitters en secretarissen tot de rechterzijde1 tot de Bonapartisten en 4 tot de republikeinen. De toevallige samenstelling van de afdeelingen zal waarschijnlijk oorzaak zijndat de republikeinen slechts in 4 afdeelingen eene meerderheid konden krijgen, doch in ieder geval blijkt dat het zuiver republikeinsche element in den senaat niet zoo sterk domineert als in de kamer. Daarin is het nog versterkt door een besluit van de constituti- oneelen. Aanvankelijk waren deze voornemens een afzonderlijke groep te vormen, doch bij nader in zien hebben zij begrepen daartoe eigenlijk niet talrijk genoeg te zijnen slechts een onbeduide invloed op den gang van zaken te kunnen uitoefe nen. Na eenig overleg met de leden van het lin kercentrum zijn zij tot het besluit gekomen zich zeer goed hierbij te kunnen aansluitendaar zij dan eenvoudig de meest gematigde leden van deze groep zouden uitmaken. Verscheidene hun ner o. a. de heeren Léon Renaul en Savary, heb ben zich reeds bij het linkercentrum aangesloten. Het onderzoek der geloofsbrieven gaat met spoed voortiedere afdeeling heeft bij loting eene com missie van vijf leden samengesteld, diefde geloofs brieven onderzoekt. De heer Grévy heeft gisteren het voorloopig presidium aanvaard met een korte redewaarin hij zijne mede-afgevaardigden dank betuigde voor het zoo algemeen in hem ge stelde vertrouwen en hen de verzekering gaf de waardigheid en de prerogatieven van de kamer, zoowel als van de afzonderlijke leden te zullen handhaven. De koningin van Engeland wil werkelijk tot keizerin van Indië worden verheven. Disraëli stelde gisteren in het lagerhuis voor over te gaan tot de tweede lezing van het wetsontwerp betref fende de titulatuur der koningin en deed tevens mededeeling van het verlangen van hare majesteit. Zij schijnt dus door de oppositie tegen dien titel niet te zijn afgeschrikt. Door den heer Samuelson is echter aangekondigddat hij een amendement op dit wetsontwerp zal voorstellenwelke mede deeling door de oppositie met luide toejuichingen werd ontvangenzoodat deze quaestie vermoe delijk nog tot hefüge debatten aanleiding zal geven. Teneinde de financieën van zijn land beter te regelen heeft de onderkoning van Egypte o. a. besloten tot oprichting van een Egyptische bank, terwijl hij aan de regeeringen van Engeland Frankrijk en Italië heeft verzocht ieder een finan- cieelen specialiteit bij die bank af te vaardigen. Hiertegen is in het Engelsche parlement dat zich tegenwoordig bijzonder aan de Egyptische aangelegenheden gelegen laat liggen protest aangeteekenddaar zoodanig commissaris toch slechts een particulier karakter zou hebben en geen publieke functieën zou kunnen uitoefenen. Door den heer Campbell is eene resolutie aange kondigd, om te verklaren, dat het voor Engeland niet wcnsclielijk is deel te nemen aan eenige schik king om de uitgifte van eene leening voor den khédive gemakkèlijk te maken. Deze heeft echter reeds verklaard de bevoegdheden van de buiten landsche commissarissen te zullen regelen in over eenstemming met de bedoeling van hun respectieve regeeringendat is in den zin als door Disraëli in het parlement is aangegevendat de taak van den commissaris zal wezen zekere inkomsten te ontvangen en die aan te wenden tot aflossing van Egyptische schuld. De discussies over het ontwerp-adres van ant woord op de troonrede schijnt aan den heer Pidal, van de geavanceerd katholieke en gematigd liberale party, aanleiding te hebben gegeven tot een vrij scherpen aanval tegen de ministers. Volgens een telegraphisch bericht althans heeft de heer Canovas del Castillo de rede van den heer Pidal als par tijdig gequalificeerd en al diens beschuldigingen weerlegt op eene wijze die hem de gelukwenseken van een groot aantal afgevaardigden heeft ver schaft. Berichten uit Ragusa maken weder melding van ontmoetingen tusschen de opstandelingen en de Turksche troepen. Maandag zou bij Mitrovizza een strijd hebben plaats gehad waarin de Turken met een verlies van 1000 dooden en een groot aantal gewonden op de vlucht zijn gegaan, terwijl de opstandelingen slechts geringe verliezen hadden geleden en verscheidene kanonnen, benevens een menigte munitie en levensmiddelen hadden buit gemaakt. In een ander gevecht bij Lybuska waren de Turken eveneens ontvlucht en op Oosten- rijksch grondgebied verdwaald waar zij een huis hadden verbrand én een Oostenrijker hadden ge dood. Indien dit waar is kan men weer vertoogen van Oostenrijk bij de Porte tegemoet zien. Inge volge nieuwe instructies van Andrassy zal baron Roditch zich opnieuw naar de opstandelingen be geven om andermaal met hen te onderhandelen. De gewezen minister van oorlog der Vereenigde staten Belknap is wel voor het hof verschenen, maar nog niet gehoord en tegen eene borgstelling van 12,000 dollars in vrijheid gesteld, terwijl de kamer van afgevaardigden zich genoodzakt heeft gezien de verdere vervolging onbepaald te verda gen, daar de getuige Marsh verdwenen is en nog niet is ontdekt. Misschien heeft hij wel op ver- eerend verzoek van mevrouw Belknap met een welvoorzienen buidel de plaat gepoetst om op die wijze den ex-minister te redden. Het voornemen der Duitsche regeeriDg om alle spoorwegen in het rijk tot staatsspoorwegen te maken geeft de Volks-Zeitung)aanleiding', tot een vrij scherp artikeltje over de politiek der regeering. Het geluk begunstigt ons nog! roept hot blad uit. Dit moet de nijd althans erkennen. Hij moet toegeven dat de goede Voorzienigheid ons steeds met de aanleiding tot een nieuwe politieke zenuw aandoening begunstigt voor nog de vorige haar voortstuivende kracht heeft verloren. Wij hadden behoefte)) aan een! nieuwe opfris sching onzer zenuwen. De strijd over de kerke lijk politiek is doodgebloed, de ketellapper Duches ne heeft door een krachteloos concessie artikel in de wet zijne beroemdheid verloren. De finale van het Arnim-proces lijdt aan ziekte-attesten. De „oorlog in het verschiet" is in het water gevallen. De verbetering van het bier door een hooge belas ting op de brouwerijen is mislukt. Strafnovelle is in milde concessies opgelost. Don Carlos is ge vlucht en de clerieale onderwijswet in Frankrijk is reeds op de doodenlijst geplaatst. Waar ter wereld zullen we nu een nieuwen prikkel vinden om niet in eene verslapping der zenuwen te vervallen, die Gods water maar over Gods akker laat loop en? Dank der Voorzienigheid, heeft de hemel den twistappel der rijks-spoorwegen in de wereld ge zonden. Beiëren denkt er niet aan zijne spoorwegen aan het rijk af te staan. Dat kan niet zoo roept men anders Man een gevolg van particularisme en Reichsfeindlichheit wezen. Saksen wil ook niets van het plan wetenwat natuurlijk daardoor komt dat men Saksen niet heeft geannexeerd! Of eenige regeering in het Duitsche vaderland» naar het spoorwegplan smacht weten wij niet zegt de Volks-Zeitung maar het gerucht is door het land gegaandat zelfs de Pruisische ministers niet geneigd zijn het Duitsche rijk een liefdeoffer te brengen. Maar, maarde rijkskanselier wil het! En daarmede is minstens voor alle goedge- zinden uitgemaaktdat ieder die het niet wil een vijand van het rijk, een Kullmann, een Duchesne» een ultramontaan, een sociaal-democraat of misschien nog wat erger moet wezen. Voorloopig zal aan de afgevaardigden een wets ontwerp worden voorgelegd, waarbij alle Pruisische staatsspoorwegen in rijksspoorwegen zullen worden veranderd. Waarom? Dat mag de lieve God weten! Worden de Pruische spoorwegen slecht beheerd, dan bestaat er althans geen enkele hin derpaal om dat te verbeteren. Is het tarief te hoog? Zijn de inkomsten te gering? Is de dienst onpraktisch geregeld Wie ter wereld zou zich tegen eene verbetering verzettenW at men in naam van het Duitsche rijk met deze spoorwegen wil of kan doen, dat kan men er als Pruisisch staatseigendom veel eerder mede doen, omdat men reeds een georganiseerd bestuur heeft, terwijl dit in het Duitsche rijk nog in het leven moet worden geroepenIs men echter voornemens de Pruisi sche administratie met de personen mede voor het rijk over te nemen en dat ligt voor de hand dan begrijpt stellig niemand waartoe het dient, dat in plaats van een eenhoofdige een tweehoof dige adelaar op de schrifturen en akten zal wor den gedrukt. Natuurlijk kunnen slechts vijanden van het rijk zoo denken. Wie een gepriviligeerd vijand van het rijk wil wezen moet verklarendat de Prui sische staat door de voltrekking van het spoor wegplan zijn particularisme opgeeft en inDuitsch- land wil opgaan. Er wordt ook reeds verzekerd, dat de kleine Duitsche staten volkomen bereid zijn tot dit doel ieder offer te brengen en in dat geval zouden de stemmen in den bondsraad voor het plan voldoende wezen om het in weerwil van Beieren Saksen Wurtemburg en Baden te ver wezenlijken. Hierdoor zou juist alles zijn bereikt wat men noodig heeft. Zegevierende Reichsfreund lichkeit en een nieuw conflict Tegenover deze gunstige beschikking van het lot bestaat slechts éen bezwaar. De Fortschritts- Partei heeft zich reeds tegen het ontwerp ver klaard en er bestaat geen grond om te vermoeden, dat zij van zienswijze zal veranderen. Men moet echter afwachten welk besluit zij in het oogenblik der beslissing zal nemen. Een grooter bezwaar ligt in de houding van het centrum. Hoewel dit do minderheid van het parlement vormt, is toch reeds uit eenige voorbeelden gebleken hoezeer het de politieke gezindheid van de meerderheid kan doen omslaan. De leiders van het centrum behoeven slechts het voorstel te doen: „alle spoorwegen aan het rijk over te dragen" en zij kunnen er zeker van zijn dat het evenzeer zal worden verworpen als het algemeen stemrecht en de afschaffing der Sechandlung, want het staat vast, dat als het cen trum „ja" zegt de Reichsfreundlichkeit „neen" zegt. Wij weten natuurlijk niet of het centrum zoo wijs zal zijn tot dit initiatief te besluiten en wij zul len verder het regeeringsvoorstel in de Pruisische kamer aan zijn lot overlaten. Voorloopig'echter kan iedere Reichsfreund de hand op het hart leggen en tegen alle Beieren en Saksers uitvaren. Wij hebben éan zenuw versterkenden strijd in het vooruitzicht en meer hebben we voor het oogen blik niet noodig. Dit artikeltje van de Volks-Zeitung veroorlooft o. i. een merkwaardigen blik in de Duitsche poli tiek en den toestand-der publieke opinie in Duitsch- land, die zich oplost in Reichsfreundlichkeit of Reichsfeindlichheit. Gent 10 Maart. Roode en witte tarwe ad 100 kilo op staal fr. 26.50; rogge ad 100 kilo op staal fr. 15.25gerst fr. haver fr. 23.boekweit fr. 16.75; paardenboonen fr. 19.50; koolzaad, fr. 43.lijnzaad fr. 35.lijnkoeken fr. 28.50; koolzaadkoeken fr. 21.50; boter fr. 3.65 per kilogram; eieren fr. 2.per 26 stuks. Vlissingen, 29 Januari. Boter ƒ1.40 a /1.3o Eieren, a f per 104 stuks. Amsterdam, 10 Maart. Raapolie op zes weken 38 Lijnolie 36J. Amsterdam, 10 Maart. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2£ pet. 634 dito dito dito .3 75 dito dito dito 4 99^ Aand. Handelmaatschappij. 5 109j dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 f 98 dito dito Amsterdam 3 96 België. Certificaten bij Rothschild. 2£ pet. Frankr. Inschrijvingen3 - dito5 f» Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 1014 Certific. Inscr. 5e serie 5 Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 92| dito 1000 1864 5 1014 dito L. 100 1872 5 98A dito L. 100 1873 5 98& Loten 1864. 5 335 Loten 18665 336 Oblig. Hope &Cc. Leen. I860. 4* pet. 934 Certific. dito4 75f Inscr. Stieglitz C°. 2ea,4L. 4 754 Obligatiën 186769 4 834 Certificaten6 53-^ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 2504 Cbiig. dito44 pet. 874 dito dito4 f Rusland. Aand. Kiew-Brest.5 f -dito Baltische spoorweg. 3 137 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pct.100 dito dito Jelez-Griasi. 5 235 dito dito Jelez Orel 5 pct.100 dito dito Charkow Azow 5 96| Polen. Schatkistobligatiën4 824 Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 120 Oostenr. Oblig. metal, in zilv. Jan./Juli. 5 pet. 60jf dito dito April/Oct. 5 60^ dito in papier Mei/Nov. 5 57 j dito dito Febr./Aug. 5 584 Aand. Nation, bank3 921 Loten 1860 5 585 dito 1864 1374 Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 „72 Italië. Certific. Amsterdam5 68-j Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 103 Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 184 dito Binnenlandsche3 164 - Portugal. Obligatiën3 53-^j Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 184 Obligatiën 1869 6 f Egypte, dito 1868 7 pet. 624 dito 1873 7 60 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 99^ Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. .6 dito Central Pacific6 93 Certific. Chic. N. W7 56| Oblig. Madison Ext7 86 dito Winona-St. Peter 7 dito N. W. Union7 824 dito Union Pac. Hoofdl. .6 „904 Obl. St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 484 dito dito dito 2esec. 7 294 Brazilië. Oblig. 186344 864 dito 18655 Prijzen van coupons. Amsterdam, 10 Maart. Metall. 21.60; dito zilver 22.20Div. Eng. per f 11.924 j Eng. Portugal per f 11.924Spaansche piasters ƒ1.24; Amerikaansche dollars (in goud) ƒ2.434. Amsterdam 9 Maart. Metall. 21.75dito zilver 22.224; Div. Eng. per 11.90; Eng- Bussen per 11.90; Eng. Portugal per ƒ11.90; Frans, 47.65; Belg. 47.65; Pruis, ƒ58.50; Hamb. Russen ƒ304; Russen in Z. R. ƒ304 i P°°l- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters 1.27Spaansche binnenlandsche ƒ1.08; Amerikaansche dollars 2,43; papier ƒ2.12.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3