N°. 61. 119e Jaargang. 1876. Zaterdag 11 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 10 Maart. FEUILLETON» 2. De hulpprediker van Brentburn. Benoemingen en besluiten. 0 n d erwij s. Kerknieuws, Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtzaken. MIRRE COURANT. ■«aSs» In verband met haren dagelijkschen stoomboot- dienst op Engeland heeft do stoomvaartmaat schappij Zeeland het voornemen opgevat om te Vlissingen, in de onmiddellijke nabijheid van do aanlegplaats barer stoomschepen, een botel te bouwen. Tot verwezenlijking van dit voornemen heeft zij een oppervlakte rijksgrond van ongeveer 40 aren bij de dubbele zeesluis in koop gevraagd. Tot bevordering van de pakketvaart op Vlis singen is het van groot nut, zegt de minister van financiënin het daartoe betrekkelijk aan de 2e kamer ingediend wetsontwerp, dicht bij de ver van 'de stad verwijderde buitenhaven ge legenheid te hebben tot herberging van reizigers. Daar de in koop gevraagde grond door zijn ligging bij de buitenhaveu in het havensta tion als 't ware daarvoor aangewezen is, meent de minister dezen onderhandschen verkoop met de verplichting tot den bouw van een hotel te mogen aanbevelen, als een nieuw middel om de zoo hoogst nuttige stoomverbinding te Vlissingen aaD te moedigen. Moge misschien de waarde van den grond aan de Vlissicgsche havens na ettelijke jaren door de ontwikkeling der scheepvaart hooger worden dan f 4 de centiare, voor het tegenwoordige kan die prijs voldoende heeten en zou hij in veiling waar schijnlijk op verre na niet te bedingen zijn, vooral niet als het voor menigen gegadigde onaannemelijk beding van bebouwing binnen 4 jaar gesteld werd. Aan de welwillende bemoeiingen en de gunsti ge beschikking van het departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't algemeen heeft de bibliotheek der Werkmansvereeniging al hier te danken, dat zij met een keur van 99 boek werken is verrijkt, die door het hoofdbestuur van genoemde Maatschappij aan bet departement zijn toegezonden. Hierdoor is in een groote en langge- voelde behoefte voorzien, daar de kas der werk mansvereeniging niet bij machte is om zelf de noodige werken aan te schaffen, terwijl door het bestuur dier vereenigiDg herhaaldelijk te vergeefs pogingen zijn aangewend om op eenige andere wijze de bibliotheek uit te breiden. Bij ministerieele beschikking van 7 Maart a. is aan de Rotterdamsche stoomvaartmaatschappij, gevestigd te Amsterdam, tot wederopzegging ver gunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee, tusscben Naar het JEngelsch van Mevrouw Oliphant. {Vervolg.) HOOFDSTUK II. DE VROEGERE GESCHIEDENIS VAN DEN HEER ST. JOHN. De eerwaarde heer Cecil St. John bracht reeds dadelijk toen hij het werkzame leven intrad, rechts en links een verkeerden indruk teweeg, waaraan hij zelf geen schuld had. Met zulk een familie naam, beroemd in de Engelsche geschiedenis, moest hij iemand van aanzienlijke geboorte zijn, en tot in de hoogste kringen zijn verwantschap hebben; en toch was dit het geval niet. Ik ben niet in staat te verklaren hoe die zaak in elkan der zat, noch hoe hij aan zijn naam kwam. Als men hem naar zijne familiebetrekkingen vroeg, antwoordde hij dat hij er in 't geheel geen had. Hij was het eenige kind van zijn vader, die op zijn beurt weer iemand anders eenig kind was geweest, en het gevolg er van was, dat hij nie mand had die hem in den bloede bestond. Onder de gemeente te Weston-on-Weir, waar hij het eerst Amsterdam en Rotterdam, met intrekking der be schikkingen betreffende dien dienst ten name van de binnen- en buitenlandsche schroefstoomboot- reederij. IiiiWWliMIWRi* JfJi consulaten. Erkend en toegelaten als consul van het Duitsche rijk te Samarang F. A. Erdman. ministerieels departementen. BeUOCITKl tot boilW- knndige bij het departement van financiën C. H. Peters, thans wonende te Maastricht. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 900 'sjaars, de kapitein A. H. J. L. Ponse van het 7e regiment infanterie. Eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, op verzoek, aan den 2e° luitenant C. J. van Gheel Gildemeester, van het 5e regiment infanterie. Burgemeester en wethouders van 2s Gravenhage hebben den gemeenteraad machtiging gevraagd, om ook de derde aan te houwen school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes gezamenlijk in te richten. Hiermede adviseeren zij in den geest van den districts-schoolopziener en van den inspecteur van het lager onderwijs, in strijd met de minderheid der plaatselijke schoolcommissiedie de derde school uitsluitend voor meisjes wil doen inrichten en de beide andere enkel voor jongens wil be stemmen. Een tienjarige ondervinding pleit voor het ad vies van B. en W. en van genoemde autoriteiten. Het samenzijn van jongens en meijes bleek voor bei den eer voor- dan nadeelig; de inrichting van het ouderwijs is voor allen voldoendede scheiding zou voor vele huisgezinnen ongelegen heid opleveren en plaatste men al de meisjes op éen school, weldra zou de behoefte aan een vierde school ontstaan. Nadat de gemeenteraad van Ingen (bij Rhenen) ruim twee maanden vruchteloos gezocht had naar een hulponderwijzer met hoofdonderwijzersakte, op een jaarwedde van f 600, besloot de raad in zijn jongste zitting niet om dat traktement te verhoogen, maar om den hoofdonderwijzer nog 17 uren per week meer te laten werken. Bovendien is deze zwak van gestel, terwijl het getal schoolgaande kinderen 90 bedraagt! Tot lector in de gerechtelijke geneeskunde aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam is be noemd d*. C. H. Kühn LHz. aldaar. - als hulpprediker stond, liep het gerucht dat zijn vader door zijne familie verloochend en onterfd was ter zake van een romanesk huwelijk; doch waarschijnlijk was dit niets dan een fabeltje, door een gemeentelid met eene levendige verbeeldings kracht uitgevonden. Gedurende al de jaren die hij te Weston had doorgebracht, was nooit iemand hem komen bezoeken, behalve éen van zijne voor malige leerlingen. Hij bezat geen enkel erfstuk, zelfs geen cachet noch eenig stuk porselein of iets van dien aard. Zijn vader was vóór hem hulp prediker geweest en reeds voor zóo geruimen tijd gestorven, dat St. John al lang vóór zijne komst te Weston opgehouden had daar bedroefd over te zijn. Ofschoon de dames op dat plaatsje erg meêlijden hadden met zijne eenzaamheid, is het niet zeker dat hij zich zelf zoo meêlijdenswaardig gevoelde, want hij was aan die eenzaamheid ge woon. Na zijne promotie had hij zich nog eenige jaren te Oxford opgehouden, om privaatlessen te geven aan studenten, zoodat hij reeds bijna vijf en dertig jaren was, toen hij, waarschijnlijk om wat afwisseling in zijn eentonig leven te bren gen, zijne eerste benoeming tot hulpprediker aan nam. Is men vijf en dertig jaren geworden dan gevoelt men zich niet zoo zeker meer dat alles wel van zelf zal gaan, en denkelijk was de ge dachte bij hem opgerezen dat een kerkelijk ambt hem een rustig leventje, waarvan hij zooveel hield, en misschien nog wel eenige bevordering verschaf fen zou. Hij aanvaardde dus de benoeming tot hulpprediker te Weston-on-Weir en nam kamers Beroepen hij de N. H. gemeente te 's de heer B. Mossel, te Renkum c. a. Het Utrechtsch dagblad meldt dat in dienst worden gesteld het schroefstoomschip 1* klasse van Galen, onder bevel van den kapitein ter zee H. P. van Boneval Fauremet waarschijnlijke bestemming naar de West, de twee ramtorensche- pen te Nieuwediepverschillende monitors en de kanonneerbooten type Staunch. De minister van marine brengt in de Staats courant van heden ter kennis van belanghebben den dat in de maand Mei a. bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machi nist-leerling 2e klasse wenschen te worden aan genomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot veertig bepalen. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen worden toegelaten dienen, vóór of uiterlijk op den laat- sten Aprileen op zegel geschreven verzoekschrift in aan het departement van marine, waarin zal moeten vervat zijn de naam, voornaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Alleen worden zoodanige jongelingen tot het examen toegelaten die op den len Januari van dit jaar het 15e levensjaar reeds en het 20e nog niet zijn ingetreden en dus die geboren zijn in de jaren 18571858, 1859, 1860 of 1861, en bij het vooraf te ondergaan geneeskundig onderzoek voor den zeedienst zijn goedgekeurd. De benoemde apotheker 2e klasse bij de zeemacht A. Schelkes wordt met den 16en dezer geplaatst bij de maritime ziekeninrichting te Hel levoetsluis. De officier van administratie 2e klasse J. C. de Vriesedienende aan boord van Zr. Ha. ram- schip Guineawordt met den 25en dezer op non- activiteit gesteld en met den 26en daaraanvolgende vervangen door den officier van administratie 2° klasse J. G. Bebelaar. De kapitein-luitenant ter zee W. EL F. van Oordt, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 22en Februari jl. van daar in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Bij gelegenheid van het feest harer 40jarige werkzaamheid als tooneelspeelsterzal mevrouw Kleine den 15en dezer te Amsterdam optreden hij juffrouw Joyce. Zijne komst haarde opzien in het plaatsje en velen waren van gevoelen, dat hij niet alleen de weleerwaarde, maar tevens de hoog welgeboren heer St. John moest zijn. Doch, he laas, gelijk wij reeds gezegd hebben bleek dit eene ijdele onderstelling te wezen. Evenwel was een naam als Cecil St. John, ook zonder de bij voeging van hoogwelgeboren, op zich zelf voldoende om eene gemeente in spanning te brengen, gelijk dan ook hier het geval was. Zijn voorkomen stelde niet teleur, want hij was rank, bezat een goed uiterlijk, betoonde zich ernstig en had in zijn geheelen persoon iets interessants. „Net een jong weduwnaar", dachten sommige der dames. Andere, romantischer gestemd, hielden het er voor, dat hij eene geheele geschiedenis achter zich moest heb- beD en door een zwaren slag moest getroffen zijn. Doch, gesteld dat dit zoo ware, hij sprak er nooit over en legde zich zoo met de horst op de ver vulling zijner plichten toe, alsof hij kortweg John Smith had geheeten. Ieder, die te Weston-on-Weir bekend is, weet dat het huisje van juffrouw Joyce dicht bij de pastorie staat. De dominé, met name Maydew, reeds een oud man, was bijna buiten staat zijn werk te verrichten, waarom hij dan ook een hulp prediker had genomen. Ofschoon populair bij de gemeente, was hij een zelfzuchtig man, die zijn gezin despotiek regeerde, hoezeer bijna niemand het bemerkte, want zijne ijzeren hand was altijd met den fluweeligsten handschoen bekleed, en al de Maydews waren innig aan hun vader verkleefd. in het tooneelspel „Zege na strijd", van den heer Schimmel. De 17jarige M. Sonsuit Amsterdam, heeft op de koninklijke muziekschool te Brussel den eersten prijs in de vioolklasse behaald. Gisteren is in den Vlaamschen schouwburg te Antwerpen een tooneelstuk in vijf bedrijven vertoond door den heer Henri van Kuyk uit den Max Havelaar getrokken. Beschuldigd van valschbeid in een onderhandsch geschrift door het namaken van een handteekening, en het verzinnen van een bevrijding en valschheid in een onderhandsch geschrift, en van het des bewust gebruik maken van dat valsche stukstond gisteren voor bet gerechtshof te 's Hage terecht een schip persknecht van HoofdplaatA. G. genaamd. Deze beschuldigde had in het begin van 1873 van eene weduwe te Hoofdplaat ter betaling ontvangen een rekening van de Gebr. B. te Middelburg, wegens geleverde ijzerwaren, groot ƒ17.60, doch had, in plaats van aan die opdracht te voldoenhet geld ten eigen bate aangewend en de rekening zelf met den valschen naam van Gebr. B. onder teekend. Eerst in het voorjaar van 1874 kwam dit bedrog uit. De bedrogenen gaven evenwel aan de zaak geen gevolgomdat de vader van beschuldigde beloofde het geld in wekelijksche termijnen terug te betalen, aan welke belofte hij slechts drie weken voldeed. In October 1875 evenwel werd ten nadeele van een broedor van de weduwe een bankbiljet van ƒ60 vermist en de verdenking van dit feit viel andermaal op G. Teneinde hem tot bekentenis te brengen werd nu van de valsche quitantie gebruik gemaakt en zoo kwam, twee jaren laterde gepleegde valschheid aan de ooren der justitie. De beschuldigde bekende die valschheid gepleegd te hebben, omdat bij wegens achteruitgang in geldverlegenheid was. Advocaat-generaal mr. Gre gory gaf te kennendat het vroeger onbesproken gedrag van beschuldigde aanleiding gaf om ver zachtende omstandigheden in aanmerking te nemen en eischte eorrectioneele gevangenisstraf van 1 jaar. Als verdediger trad voor beschuldigde op advo caat mr. A. H. H. van der Burghdie op de toe passing van verzachtende omstandigheden in nog ruimer mate dan door het 0. M. was verzocht aandrong en er op weesdat beschuldigde reeds 4£ maand preventief gevangen gezeten had. {Daghlad.) Hij had een zijner zonen naar Indië gezonden, waar deze gestorven was, en een anderen naar Australië, waarvan men sedert jaren niets meer had gehoord. Zijne oudste dochter was met een rijlc heer te Manchester getrouwd geweest, maar ook al gestorven en wel nog op jeugdigen leeftijd, want geen der kinderen was sterk. Tengevolge van dat een en ander was alleen zijne jongste dochter Esther hem overgebleven. Haar kon hij niet missen; bijna van hare wieg af had hij voorzien dat zij zijne oppasseres in de dagen zijns onderdoms zou worden, en daarom had hij haar op onverbiddelijke wijze daartoe bestemd. Geen man uit wiens oogen eenige bewondering of welwillendheid jegens Esther sprak, had haar ooit mogen naderen. 'tWas eene stilzwijgende overeenkomst, dat zij haar vader nimmer zou verlaten, en daar hij in zijne soort vriendelijk was, schikte zij zich volgaarne in haar lot en dacht zij dat het hare eigene keus was, overtuigd dat nimmer iets haar in verzoeking zou kunnen brengen om van hem te scheiden. Wat er van haar worden zou als haar vader was heengegaan, had zij zich nooit afgevraagd, en de oude man, wiens onverschilligheid minder onschuldig was, had er zich ook nooit het hoofd meê gebroken. In zijne opgeruimde buien zei hij „Esther zal wel terecht komen," en was hij plechtig gestemd, dan verklaarde hij „De Heer zal 't wel voorzien voor eene zoo goede dochter." Doch hij handelde alsof het hèm eigenlijk niet aanging, en zij 'tgeen minder verwonderlijk was deed dat ook, trouw

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1