4 Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Verkoopingi - The Stat I Maart a. en de herstemmingzoo die noodi g is op Donderdag 6 April daaraanvolgende. Men schrijft ons uit Rotterdam: „Voor de arrondissements-rechtbank alhier werd Dinsdag het drukpers-proces behandeldwaarvan wij onlangs melding maakten. De heer H. Heijer- mans stond als redacteur van het Zondagsblad (uitgave van de heeren Nijgh van Ditmar) terecht, omdat hij in zijn blad het publiek ge waarschuwd had tegen zekere maatschappij die zich ten taak stelt van personen uit de lagere volksklasse contributiën te innen, voor het aldus opgehaalde geldna aftrek van de administratie kosten voorwerpen aan te koopen en deze voor werpen onder de contribuanten te verdeelen. „De drie zoogenaamde directeuren dezer maat schappij werden als getuigen gehoord. Op de toehoorders maakte dit verhoor den indrukals of die „directeuren" de eigenlijke beschuldigden warendie zich te verantwoorden hadden wegens praktijkenwelke de tusschenkomst van den straf rechter hoogst noodig maakten. Er kwamen leelijke antecedenten ten laste van deze „directeuren" aan het licht, en nog leelijker bijzonderheden aan gaande het philanthropisch karakter hunner maat schappij. Vooral de rechters m™. Bergsma en de Sitter wisten met bewonderenswaardigen tact antwoorden uit te lokkendie geen twijfel over lieten of men had hier te doen met eene onder neming, die de ernstige waarschuwing der pers dubbel en dwars verdiend had. „Maar van waar dan deze strafvervolging Ver biedt onze wetgeving aan de pers, te waken dat een onontwikkeld publiek niet het slachtoffer worde van lieden als deze „directeuren" De rede van den substituut-officier van justitie mr. v. d. Werk zou opheldering geven. Deze ambtenaar van het openbaar ministerie keurde het goeddat de pers waarschuwde tegen maatschappijen als deze. Hij wilde ook niet het recht van critiek betwisten. Maar de strafvervolging gold de wijze van critiseeren. Eene scherpe cri tiek keurde hij goedmaar niet deze scherpe critiek. Evenwelverzachtende omstandigheden waren slechts voor het grijpenen daarom eischte hij slechts eene geldboete van f 10. „Een zeer genadige straf, maar dan toch een straf. Een straf wegens de wijze waarop iets gedaan wordt, dat men goedkeurt. „Het komt ons voor, dat door de wijze, waarop het O. M. zijne, houding in deze zaak heeft ver dedigd, die houding niet beter wordt. Intusschen zal thans de rechtbank een voor de pers zeer ge wichtig beginsel te beslissen hebben. De grond wet waarborgt ons drukpersvrijheid, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet. Die ver antwoordelijkheid was tot hiertoe wel te dragen. Minder door onze strafwetgeving dan door de practijk werd zij de pers tamelijk gemakkelijk gemaakt. Doch wanneer het voortaan voor den rechter niet meer de vraag zal zijn of de pers goed of kwaad doet, maar wel op welke wijze zij het goede doet, dan zai het zeer moeilijk worden die verantwoordelijkheid te dragen. De pers zou dan onder een repressief stelsel komen, nog veel erger dan een preventief stelsel (censuur)* „Ook in ander opzicht zal het vonnis der recht bank in deze zonderlinge zaak van zeer veel ge wicht zijn. „De wet verbiedt het houden van loterijen zon der autorisatie. De bewuste „directeuren" nu houden eene „verdeeling", die door den ambte naar van het O. M. werd genoemd eene vermomde loterij en door een der rechters zelfs eene open bare loterij. In plaats nu, dat deze lieden wegens die obwettige handeling terechtstaan, wordt ge hoor gegeven aan hunne klacht tegen de pers, die het onwettige dezer handeling aanwees en het tot in het gebeente door. Hij kreeg vermaningen van rhumatiek en had een zwaren aanval van de griep te doorstaan. Dit was in 't voorjaar, het gevaarlijkste seizoen voor iemand met zwakke longen, en in Chester's familie was eens een jong meisje aan de tering gestorven. Hij bad nu juist den leeftijd waarop de mensch het meest bezorgd wordt voor zijn leven en, de hoopvolle stemming der jeugd verliezende, begint te gevoelen dat hij sterfelijk is en dezen of genen dag den tol aan de natuur zal moeten betalen. Hij werd bang en raadpleegde een méégaand dokter, die volkomen bereid was te verklaren dat zijn gezondheidstoe stand een verblijf, óf te Mentone óf op Spitsber gen noodzakelijk maakte, precies zcoals de patient het verkiezen zou. De heer Chester plaatste daarop eene adverten tie om een hulpprediker. De gemeente was zoo klein, dat" hij tot op dat oogenblik aan zulk een voorwerp van weelde geen behoefte had gehad. Hij kreeg nu een zeer geschikten plaatsvervanger in den heer Cecil St. John, die van harte gaarne bereid was al de plichten van het ambt voor minder dan de helft van het traktement te ver vullen. Chester, die in zijn soort een liberaal man was, stond aan St. John de pastorie af om te bewonen en liet hem al zijne meubelen ten gebruike, met uitzondering van de kostbare Smir- nasche tapijten, die ieder ook bekennen zal dat te goed voor e'en hulpprediker waren; en daarop sloeg hij den weg naar 't Zuiden en den zonne schijn in. Wat was het hem nu luchtig om 't hart 1 publiek waarschuwde op zijne hoede te zgn. Welken indruk zou het moeten maken op het publiek, waar zulke heden hunne clientèle vinden, zoo een rechterlijk vonnis niet aan hunne hande lingen een einde maakte, maar integendeel hun de kroon op het hoofd plaatste? „Doch wij willen, al is de substituut-officier van de Werk zoo edelmoedig critiek toe te laten, niet een vonnis critiseeren, dat er nog niet is. Alleen veroorloven wij ons, in het belang van de roeping der persernstig te protesteeren tegen de leer, door het openbaar ministerie ver kondigd." Herbenoemd tot burgemeestersvan Cadzand de heer A. Erasinusvau Retranr hemen t de heer Iz. Risseeuw Jz.en van Zuidzande de heer A. J. Rissceuw. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. van Nispen Jz.te Bruinisse, als opzichter der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. TWEEDE KAMER. De geheele zitting was gewijd aan de toelich ting en besproking der verschillende amendementen voorgesteld op artikel 5 der wet op het hooger onderwijs, aanwijzende de leervakken, waarin aan de gymnasia onderricht gegeven zal worden. Om trent een aantal vakken openbaarde zich groot verschil van meening. De regeenng heeft het artikel nader eenigszins gewijzigd in den geest van het voorstel der com missie van rapporteurs, zoodat het onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche letterkunde uit de rij der verplichte vakken wegvalt. Mede is art. 9 betreffende de examens gewijzigd in den geest der voorstellen van de commissie aan rap porteurs. middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleen'dmet 1 Mei a.aan F. F. Milatz als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum. De minister van marine brengt in de Staats courant van hedenten vervolge op de aankon diging van den 3en dezer, ter kennis dat in dit jaar bij het Koninklijk instituut voor de marine worden opengesteld48 plaatsen voor adelborsten 3e klasse voor den zeedienst en 6 plaatsen voor adelborsten 3e klasse voor de mariniers. Het admissie-examen zal aanvangen in de maand Juni a. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M*. schroefstoomsc.hip Aruba, onder bevel van den luitenant ter zee 1" k'asse jhr. J. A. Röellden 8en dezeruithoofde van het ongunstige weder, te Cowes binnenge- loopen. Het oefenings-eskader in West-Indië zal waarschijnlijk, volgens de plannen der regeering, dit jaar daar gestationeerd blijven. Landbouw. (Vervolg.) Om te doen zien hoe gemakkelijk men zaden en planten veredelt toekende spreker oen. bloeiende schorseneer. Yan de bloemen, die zij meestal in rijken overvloed draagt, behield zij er slechts vier. Deze vier verdeelen nu het voedsel en het sap, Te Mentone werd hij spoedig beter, zoodat bij zich naar aangenamer en levendiger plaatsen kon begeven, doch daar hij om redenen van gezond heid zijne gemeente had verlaten, vereischte het fatsoen dat hij „sukkelend" zou blijven. Niets valt gemakkelijker, wanneer men geld genoeg bezit en niets te doen heeft. Hij kocht eene kleine villa bij Napels, die een lief uitzicht had en togen den oostenwind beschut lag. Hij werd eene groote autoriteit met opzicht tot de antiqui teiten van den omtrek en kwam daardoor in voort durende aanraking met de voornaamste personen. Bijzonder nam hij zich in acht; nooit was hij na zonsondergang buitenshuis, zorgvuldig meed hij den wind die sirocco genoemd wordt, en geen voorzorgen waren er die hij niet tegen de koorts aanwendde. Hij begon er aan te denken een boek over Pompeji te schrijven. En op deze wijze vloten zijne jaren onder de aangenaamste tijdkor tingen heen, zoodat hij ten slotte bijna vergat dat bij eigenlijk dominé te Brentburn was. Jonge leden van zijne academische faculteit herinnerden het zich echter nu en dan zeer goed en vroegen stekelig of hij nimmer van plan was dood te gaan. „Ge kunt verzekerd zijn, dat hij daar wel voor zorgen zal, als hij er iets aan doen kan", zet de deken der faculteit dan met een lachje, want hij kende zijn man. In al dien tusschentijd maakte de hulpprediker St. John het zich zoo gemakke lijk mogelijk en vergat van zijn kant, dat hij niet van rechtswege de dominé was. Geen wonder dan ook dat iemand, die toch twintig jaren lang dat anders misschien zestig a zeventig bloemen zou moeten voeden. De zaden, die zij geven, nu veel beter en 'krachtiger gevoed, hebben een niet falend kiem vermogen, en geven een veel beter en grooter wortelpen. Het vertoonde zaad van veredelde en niet veredelde leverden een zeer in 'toog loopend verschil. Na de bespreking dezer vele en nuttige zaken, verpoozen we een uurtje bij de winstgevende die ren in den landbouw. De dierkunde heeft ons een onschatbaar voordeel doen kennen. We kun nen namelijk onfeilbaar zeker aan elke koe zien, of ze veel of weinig, lang of kort melk geeft,' en of de melk boterrijk is of niet. Deze wetenschap zijn we verschuldigd aan Franciscus Guenon, een tuinmanszoon. Deze heeft zich van 1814—1861 gewijd aan het bestudeeren van den melkspiegel der koeien. De heer Sluis heeft die wetenschap, op de wijze door Guenon beschreven, aan de practijk getoetst en ze overal bewaarheid gevon den. Op welken stal men hem ook brengt, overal zal hij onmiddellijk de beste en de slechtste, de langste en de kortste melkgeefster aanwijzen. Ter verduidelijking wierp hij nu in ruwe omtrekken eene koe op 't bord en teekeude daarop van éen klasse der melkspiegels achtereenvolgens de ver schillende orden en hare kenmerken, zoo duidelijk en klaar, dat deze les zeker vruchten zal dragen. Daar uwe courant echter geen landbouwblad is en menige lieve lezeres telt, mag ik over dit onder werp niet verder uitweiden, dewijl ik dan ook zou moeten gewagen van den oorsprong der kalfjes, bekend onder den naam van stier. Genoeg zij het mee te deelen dat iedere boer in dien spiegel kan leeren kijken, en ik hem ten sterkste aan raad er dadelijk mee te beginnen. Die spiegel zegt wat de koe is en wat ze geeft. Tusschen dit alles strooide de spreker met kwistigen over vloed praotische wenken en opmerkingen over de koe vóór en na het kalven. Als dit laatste ge beurd is, staande vrouw en de meid vaak ge reed om het beest eens recht goed te doen, en het op allerlei dingen te trakteeren, die het anders nooit krijgt, doch die vaak het melkgevend ver mogen der koe verloren doen gaan, en dus zeer af te keuven zijn. Op afdoende gronden toonde nij aan waarom dit niet goed is. Zie maar eens, zei hij, wat de koe de eerste vier en twintig uren doet, als zij op de weide kalft. De eerste zes a zeven dagen mag men ze niet opproppen en de natuur geweld aandoen. Voor kraamvrouwen bakt men immers geen spekpannekoeken Aan het kiezen vooral van mannelijke fokdieren kan men geene te groote aandacht wijden en er meestal ook niet te veel geld voor besteden. Men moet ze voor gemeenschappelijke rekening koopen. In Engeland bcod de heer Sluis eens te vergeefs f 1500 voor een ram. Voor rekening der vereeni- ging „Hollandsch noorderkwartier" waarvan hij lid is, kocht hij er toen een voor f 800, waarmeê zij goede zaken maakte. In een jaar werd er, hij een dekgeld van ƒ15, op de aandeelen van 25, niet minder dan f 23.30 afgelost. Van zulke ram men krijgt men ooien, die op anderhalfjarigen leeftijd 120 geldenBij alles moet men naar vaste regelen te werk gaan, streven naar veredeling en naar grootere productie. Door velerlei ophel dering teekende spieker het te volgen spoor. De beantwoording der gedane vraag: moet men de melk, als ze van de koe komt, spoedig afkoe len, ja, of neen sloot de voordracht. Melkkelders dicht aan den openbaren weg, of in de nabijheid van machinerieën zijn niet goed, daar door het trillen van den grond de melk in beweging komt. De melk moet zoo spoedig mogelijk in roombussen gedaan worden en stil blijven staan. Hoe ze ge plaatst en behandeld moet worden, maakte hij duidelijk door een teekening en eene beknopte verklaring van een Zweedschen melkkelder. Door arbeid kan men alles, maar door arbeid de fungeerende predikant was geweest, in dat denkbeeld geraakte. St. John was iemand van groote gemoedsrust en geringe geestkracht. Waar men hem neerzette bleef hij zitten, in dank alle gaven der Voorzie* nigheid aannemende, zonder eenige poging om te veranderen wat verkeerd of te verbeteren wat slecht was; niemand had het verder gebracht dan hij in de kunst om zich in de omstandigheden te schikken. Was hij eenmaal ergens geplaatst, dan kon alleen eene kracht van buiten hem in bewe ging brengen, nimmer eene kracht van binnen. Hij nam al wat hem overkwam aan, zooals de vogels de kruimkens aannemen die men hun toe werpt, zonder naar dó herkomst te vragen noch eenige verkiezing aan den dag, te leggen. De eenige zaak, waarin hij ooit een eigen wil had, was de vriendelijkheid. Hij kon niemand kwetsen, niemand iets onaangenaams aandoen, en door zijne zachtmoedigheid gevoelde hij zich zelf te nauwer- nood ooit ongelukkig. Al de armen hadden hem lief; nooit kon hij huu iets weigeren, en zijne vermaningen waren altijd als een balsem, zoodat zij niemand pijn deden. Dit was de indruk, dien St. John op zijne vrien den en zijne gemeente maakte. Het was hun als of hij altijd dezelfde zou blijvenen dat hij zou sterven of weggaan of iets anders worden dan hij altijd geweest was, kon men zich even moeielijk voorstellen als dat geologische tijdperk toen de bergen nog in vloeibaren toestand verkeerden en geen plantgewas op de aarde groeide. Dat dit nu gegrond op kennis. Laat het dus van ons niet langer gezegd kunnen worden, dat we onze jon gens thuis en de land- en tuinbouwscholen onbe volkt laten. Met een lulde goedkeuring der aanwezigen en eene warme dankbetuiging van den «voorzitter, eindigde dit leerrijke tochtje door veld en stal. Schouwen-Duiveland, 4 Maart '76. Men schrijft aan de Goesche Ct. uit Weste lijk Zeeuwsch VlaanderenDezen winter worden er ontzaglijk veel boomen geveld en vele zijn aangekocht door vreemdelingen. Een van deze heeft minstens 20.000 besteed in verschillende gemeenten van dit district. De loting voor de nationale militie is afgeloopen enzooals gewoonlijkwerd daarbij veel en hevig gevochten. Dit jaar zelfs nog meer dan gewoon lijk. Politie en goede wegen ontbreken dan ook in grooten getale, 't Gemis van de eerste wordt vooral gevoeld op feestdagen in die buurten, waar plusminus 10 herbergen waaronder een aantal kroegen zich bevindenen die toch zonder politie zijn, daar deze de handen vol heeft binnen de gemeenten. Door den gebrekkigen toestand der meeste we gen zijn vele landlieden verplicht de weekmarkten te Oostburg, IJzendijke enz. te voet te bezoeken. Te Driewegen heeft vóór eenige dagen een persoon, waarschijnlijk wegens huiselijke onaan genaamheden zich door ophanging van 't leven beroofd. Men zal zich herinneren, zegt het U. D., dat onze beroemde zeeheld M. A. de Ruyter, nu twee .eeuwen geleden, in 1676, te Napels, door zijne voorspraak, do in vrijheidstelling heeft bewerkt van 26 Hongaarsche predikanten, die om hunne belij denis van het evangelie uit hun vaderland naar Italië gevoerd waren en op de galeien in de vreese- lijk8te slavernij zuchtten. Dit is in de vorige maand, den 11 Februarifeestelijk herdacht door de hervormde hoogeschool te Debreecn in Hon garije, tot eer der nagedachtenis van onzen on- vergetelijken de Ruyter. Aan de godgeleerde faculiteit der Utreehtscke hoogeschool is van deze feestelijke herdenking door een Latijnschen brief kennis gegeven, met bijvoeging van de meest har telijke wenschen voor den welstand en bloei van het koninkrijk der Nederlanden, van de Nederland- sehe kerken en bepaald ook van de hoogeschool te Utrecht. De aandeelhouders der Hollandsehe bank te 'sGravenhage hebben met den len April a. tot directeur benoemd den heer mr. H. Vreede, in plaats van den heer W. Eek die zijn ontslag ver zocht heeft. Mevrouw de weduwe Anton Bergmann heeft de 5000 frankenwelke aan haar echtgenoot waren toegekend voor zijn werk „Erneat Staas", bestemd voor een nieuw uit te Schrijven prijsvraag op het gebied der Nederlandsche letterkunde. Dinsdag avond is te Amsterdam in 't Entre potdok brand ontstaan in de lading katoen van een Amerikaansch schip; de brandweer was da delijk tegenwoordig en wist een uitbarsting der vlammen te voorkomen. De kapitein van 'tschip „Neutraal", uit Nieuwe-PekelaC. S. S. Dietzis op reis van Hammerfest naar Venetië door een stortzee over boord geslagen en verdronken, een vrouw met zoontje achterlatende. De aandeelhouders van den dierentuin te Brus sel zijn tegen 19 dezer tot een algemeene verga dering bijeengeroepen, om te beraadslagen over de ontbinding der maatschappij, want, niettegen staande alles wat er aangewend is om den dieren- zoo stond met een hulpprediker, die er eigenlijk slechts tijdelijk was en door eenig ongeval, dat een anderen oud mau in Italië weervoer, of door een of anderen gril van dienzelfden ouden man uit zijne plaats kon verdreven worden alsof hij nooithad bestaan, zette nog iets bijzonder eigenaardigs aan dien indruk bij. Niemand kon zich voorstellen wat Brentburn zou zijn zonder den heer St. John, en deze dacht er eveneens over. Op het tijdstip, waarop dit verhaal een aanvang neemt, was de hulpprediker een weduwnaar met twee gezinnen. Hij was zoo onvoorzichtig geweest tweemaal te trouwen; hij had twee volwassen dochters, die tot hem zouden komen, maar nog niet aangekomen waren, en twee zeer kleine jon gens, wier moeder kortelings gestorven was. Hoe die moeder en de knaapjes er gekomen waren, tot St. John's eigen groote verbazing, en wie de dochters waren die hem bijstand zouden komen bieden, moet ik verhalen voordat ik verderga. Het geheele tweede huwelijk was in het leven van den hulpprediker eene toevallige omstandigheid. tuin aantrekkelf tekort nog te gr< er meer uitbreic melingen zeldzan lingen te lokken (Wordt vervolgd-) Gisteren avonc een hu is en erf n° 33. Verkocht 8 Maart 's av. 11 9 's morg. 's av. 6 T' Zitting De algemeene werp "tot regelinj den geopend do rede ten betooge geen kennis van sitair onderwijs kundigen waren kundige betreft eigen taal vervl gepriviligeerde st Grieksch achtte 1 en hij wenschte| gerscholen als zouden aansluite studiën, gebrek zou echter in de? tot de academie trachten de wet onmacht om orj het meest demon Drie sprekers 1 de eerste plaats ving onder den lies van een trou de algemeene sj kamer, van den ste vruchten val van groote ontwi stige en logisch willig, niet om hoogescholen verl voor dit debat. een nederig, eem den moed vaD maar daarbij ge| een zeer groote kamer, voor he<| lijken indruk zot; hij er zich toe, dè poging tot verklarende dat vruchten afwerpei beginsel dat wij c De heer Jonckl hulde aan de Loon, die ook treurd, daar hij gemoedelijk tegel: bacli bestrijdend, geldt voor de vl maar niet voor prof. Donders dj verklaarde, terwi maar ook de ei land voor spreker Met dit gevoe Berkhout ten vol sieke vorming vei De heer van lijk verwachtte v< dus slechts vier moesten worden gemeene wet te hoogleeraren,reg fing van twee godgeleerdheid. Alsvorens de nu ook de mini sombere stemming hooggewaardeerde wacht verlies di plaats men zoo i Met genoegen discussie constate? dat de heer 1 erlangen zou: klassieke vorming gen van den til nister geloofde kundige wetenselL degelijk klassieke dan hoe de leve' eenheid van wet| om zoozeer aan gelijk tfouwens daarvan uitspraak nister op dat dep tot Latijn en Gi noch de vakstud zen. Niet ten bn: dat het wenscheli medici te splitsei een deel aan de h de heer van Wal sche faculteiten, terwijl hij den dat, ofschoon men zicht zou noodig de bedenkingen ni men liever het best Nadat de heer hij alleen vrijheid heer Idzerda herii werden de algeme< Op art. 1 (oms stelde de heer Lenti het dualistisch kaïf definitie was, mo ter uitdrukken die." De minisi elastisch moest zij ontbrak; dualistis het hooger onderv. om de wetenscha

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2