1 Handelsberichten. (jfctt. Verkoopingen en Aanbestedingen. Thermometerstand, 7 Maart 's av. 11 u. 43 gr. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht, Een Amerikaanscli reisje. Graanmarkten enz. B*i*{jzen van effecten. athenaea au den heer ilissing over hetwelk hij >e beraadsla- iangevangen. n week eene .rsonen hun nkwamen ten te voor- :n der vorige nen aan de voor eenige iet water en nheden, die kunnen her- iende klasse thans ver en van den Keulendie :n val waren a van water meerderen iade hier en van betee- og gebeuren De binnen water in èn es vallenden n waterplas, twaalfjarige ichrikkelijke 3 Turfmarkt te hij onder waterleiding zware voor- 3 ze provincie 3id door het tijd eijn ge aarde boven een andere ie. Ofschoon nen wij toch Is in handen spoorwegbe- ebellie, doch is nog niet etwich Ver- n inspecteur ie Sixma op ken kerel in ,ich over die rstig uitliet, tal personen ze zaak ge- 3 betrekking zelden" te erdjarig he rorden var altijd uit tn die socië- te Nijmegen, jaar celstraf eroordeeling eid was ge- an nog zeer tengevolge slijk binnen - worden uit wegen in de teekeningen ran de loka- n zullen ge- ie te 's Hage rbenden ge- hriftelijk en uur kunnen st ongewone in schuitjes, tand, is het eener oude ende te be- villemsvaart irt tusschen t heropend. PVageningen iet graf van roor de kos- >or de inge- de Garten- igarije heeft inaangename hun blad waarmede zoo spoedig twee dagen land is de niet open of 0Bder kruisband per post kan worden verzonden I0odat niet anders overblijft dan het onder cou vert tegen briefport te verzenden, dat voor ieder nommer 10 cent bedraagt, zoodat het abonnement met 5,20 per jaar zou worden verhoogd. Het ,is echter nog (le vraag of de regeering die wijze van verzending per post wil toestaan. In den tuin der Tuilerieën te Parijs staat een kastanjeboom, die een Europeesche bekend heid heeft verworven omdat hij sedert jaren regel matig den 20e" Maart in vollen bladerdos prijkte eer nog eenige van zijns gelijken knoppen ver toonde. Met bijgeloovige vereering sloegen de Parijzenaars steeds den boom gade en de voor malige keizerlijke eigenaar zag steeds met span ning den 20™ Maart te gemoet, want het volk zou het als een ongunstig teeken voor het keizerlijke régime hebben aangemerkt indien de boom op dien dag niet in het blad stond. Sedert twee jaren echter is de boom in de Tuilerieën door een anderen in de Champs Elysées overtroffen, die reeds in Februari zijn bladeren ontwikkelde. Den 26™ Februari jl. had hij, evenals op dien dag in het vorige jaar, de eerste volkomen ontwikkelde bladeren. De offieieuse bladen noemen hem reeds den marronnier du marechaU' Bij gelegenheid van het bezoek der konin gin van Engeland aan het vasteland zal zij te Cherbourg landen en zich van daar naar Duitsch- land begeven. Zij heeft te Brussel twae kost bare spoorwaggons besteld, die meer dan 100,000 franken moeten kosten en die naar Cherbourg zullen worden getransporteerd om daar de vorstin op te nemen. Later zullen zij te Brussel worden gedeponeerd ter beschikking van de leden van het Engelsche koningshuis, die het vasteland van Europa mochten bereizen. Te Parijs is een bende van een lOOtal mis dadigers gearresteerd Tla bande des not/eurs", die meer dan 200 diefstallen, een honderdtal nachtelijke aanvallen en eenige moorden hebben gepleegd. Het amphitheater te Leeds (Engeland)de eenige schouwburg der stad sedert de koninklijke schouwburg in het vorige jaar is verwoest, is Don derdag jl. een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 400,000 geschat. De keizer van Duitschland heeft afwijzend beschikt op het verzoek der schoonmoeder van graaf Harry von Arnim om hem een vrijgeleide te verleenen naar Berlijn, teneinde zijn aldaar ziek liggenden zoon te bezoeken. Op verzoek der ge- heele familie von Arnim om gratie voor den graaf, op grond van de diensten gedurende 30 jaren door hem aan de kroon bewezen, heeft de keizer nog niet geantwoord. De graaf was tegen den 21™ Februari voor het hof te Berlijn gedaagd. De dagvaarding is hem door den Duitschen consul te Florence overhandigd, doch hij heeft er geen notitie van genomen. De beschuldiging door het ministerie van buitelandsche zaken ingesteld bevat vier punten nl. hoogverraad, beleediging van den keizer, van prins Bismarck persoonlijk en van prins Bismarck in hoedanigheid van minister van bui- tenlandsche zaken. Don Carlos is Zaterdag avond over Folkestone te Londen aangekomen. Volgens een bericht in de Schlesische Presse verkeeren de adellijke en de hofkringen te Wee- nen in groote opgewondenheid over een boek, door een Hon gaarsche dame, die tot de hofhouding der keizerin behoorde, geschreven. Het wordteen mo del van gemeenheid, verachtelijke razernij enz. enz. genoemd. In de eerste plaats is het gericht tegen een hooggeplaatst militair met een schitterenden naam» maar de geheele aristocratie wordt successievelijk met bitter cynisme gebrandmerkt. Sociale ge breken uit de hoogste kringen der maatschappij, zoo schandelijk, dat zij tot nogtoe slechts bij het schuim der menschheid bekend zijn, worden on barmhartig publiek gemaakt. Zelfs de kroon bleef niet gespaard. De aristocratie heeft het boek terstond opgekocht, doch er wordt een twee den druk van gereed gemaakt, waarvan de poli tie de verschijning wil trachten te verhinderen. van binnenlandsche zaken de door de heeren Jonek- bloet c. s. voorgedragen amendementen op de artt. 7, 9 en 10 (onderwijs aan de gymnasia) overge nomen, behoudens eenige wijzigingen in de redactie. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaaiden waarop door het ministerie van binnenlandsche zaken (staatsspoorwegen) op den 16™ Maart a. zal worden aanbesteed: het op de hoogte brengen van een gedeelte van het sta tionsplein buiten de Delftsche poort te Botterdam, het maken van den bovenbouw, van bergplaatsen en van andere werken aldaar, en de voorwaarden, waarop door het departement van marine op den 28™ Maart a. zal worden aanbesteedhet maken van eene fiindeering voor een ijzeren kustlichttoren en het bouwen van twee woningen voor den dienst der verlichting bij Kijkduin. 8 'smorg.:7 u. 41 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 6 u. 47 gr. Hooger-Ondervrijs. Nadere wijziging van regeeringswege. Nieuwe amendementen. In het belang der discussie heeft de minister De heer Rombach heeft eenige sub-amendemen ten op de amendementen van de commissie van rapporteurs en ook eenige zelfstandige wijzigingen voorgedragen. Als vak bij de geneeskundige fa culteit wil hij de tandheelkunde voegen. Tot het afleggen der examina in de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuurkunde wil hij ook degenen toelaten, die het diploma bezitten van het eindexamen der hoogere burgerschool met 5jarigen cursus. Voorts andere wijzigingen in de vereischten van de examina voor sommige doc toraten. Ook de heer Teding van Borkhout heeft eenige amendementen voorgedragen, voornamelijk strek kende om het voorbereidend karakter der gymna sia duidelijk te doen uitkomen. De overigen betreffen mede de examina voor sommige doctoraten. De heer van den Berch van Heemstede heeft eenige sub-amendementen op de amendementen Jonekbloet c. s. voorgesteld, o. a. strekkende om den cursus in de gymnasia op zes jaren te bepa len, met splitsing van het leerplan voor hen die dit verlangen, voor de voorbereidende vakken in het IVe hoofdstuk vermeld. Ook de heer Gratama heeft eenige sub-amen dementen op bedoelde wijzigingen voorgesteld, strekkende om de redeneerkunde en de uiterlijke welsprekendheid als propaedeutische vakken op te nemen; wijders om de dissertatie facultatief te stellen; eindelijk tot aanneming eener gewij zigde orde van studie van het hedcndaagsche recht, vooral ook in verband met het Bomeinsche recht. De opening van een geheel nieuwe parlementaire periode gaat in Frankrijk met groote levendigheid gepaard. Eergisteren hadden te Parijs verschil lende bijeenkomsten plaatso. a. van het linker centrum dat besloot den heer d' Audiffret Pas- quier candidaat te stellen voor het presidentschap der kamer van afgevaardigdenals vicepresiden- ten de heeren MartelDuclerc en Jules Simon benevens een vierde ter keuze van de rechterzijde, als secretarissen de heeren Scheurer Kestner, Hé- roldde Saint-Vallier en Bompardbenevens twee van de rechterzijde en als quaestors de heeren BazreMagnin en generaal Fresnay. In eene bij Jules Simon gehouden bijeenkomst van de republikeinsche linkerzijdewaaraan ook sena toren deelnamen moet door den voorzitter zijn medegedeelddat de senatoren die tot het rech- tercentrum van de nationale vergadering hebben behoord als de heeren BoeherLambert Sainte Croixde Barante, de Bondy enz. hebben verklaard niet voornemens te zijn zich als een afzonderlijke groep te constitueeren en zich niet tegen de re publiek te zullen verzetten. Zij zijn integendeel bereid zich met de republikeinen te vereenigen voor de verkiezing van leden der bureaux. Des avonds hielden de bureaux van de drie republikeinsche groepen eene vergadering om te spreken over eene volkomen vereeniging van alle republikeineneen denkbeeld dat echter bij de meerderheid geen sympathie vond, doch het kwam tot geen beslissing. Na de gisteren plaats gehad hebbende voorloopige zitting der beide kamers heeft in eene vergadering van de uiterste linker zijde Gambetta nader op eene vereeniging van alle republikeinen aangedrongen. Hij achtte die noodzakelijk met het oog op de tegenwoordige positie van het ministerie en wenschte dat de ge- geheele republikeinsche partij gezamenlijk zou besluiten geen ander dan een zuiver republi- keinsch ministerie te zullen steunen. Terstond is eene commissie naar de vergadering van de repu blikeinsche linkerzijde gezonden om haar tot een gemeenschappelijke bijeenkomst uit te noodigen ter bespreking van deze aangelegenheid. Ook in de vergaderingen van de andere republikeinsche groepen van kamerleden en senatoren is de zaak besproken. In de voorloopige zittingen van beide afdeelin gen van het parlement waren de leden bijna vol tallig opgekomen. In den senaat werd de voor zitterszetel bekleed door den heer Gaulthier de Rumilly (republikein) als de oudste in jaren, die de vier jongste leden tot secretarissen aanwees, nl. de heeren de Bainneville (rechterzijde), Vandier (rechterzijde), Lacave-Laplagnue (constitutioneel) en de Colombet (rechterzijde). De senaat besloot het reglement van orde der nationale vergadering te volgen en bepaalde het aantal zijner afdeelingen Op negen. In de kamer van afgevaardigden fungeerde de Bonapartistische generaal Allard, eveneens als oudste in jaren, als voorzitter, terwijl secretarissen waren de heeren Echasseriaux fils (Bonapartist), Roy de Loulay fils (Bonapartist), Marcellin Pellet (republikein) en moeten in de officieele zitting van heden nogmaals worden geconstitueerd omdat die yan gisteren slechts officieus was. Voor den aan vang van die zitting zal de overgave van het ar chief der nationale vergadering plaats hebbenbij welke gelegenheid de heer d'Audifiret Pasquier eene redevoering zal uitspreken. Teneinde zoo spoedig mogelijk daarmede gereed te komen zal reeds heden een aanvang worden gemaakt met het onderzoek der geloofsbrieven: De dossiers zijn grootendeels gereed en zullen terstond onder de afdeelingen worden verdeeld. Men hoopt dat Zatel dag reeds een voldoend aantal leden (de helft -$- 1) zal zijn toegelaten om tot de samenstelling, van de definitieve bureaux over te gaan. Voor dien tijd zullen waarschijnlijk de onder handelingen over de reorganisatie van het minis terie tot geen resultaat leiden. Die tusschen Dufaure en Casimir Perier zijn geheel afgebro ken en de vice-president van den ministerraad heeft te vergeefs de portefeuille van binnenland sche zaken aangeboden aan den heer Bérenger. Daarop zijn onderhandelingen aangeknoopt met de heeren Ricard en Christophle, waarvan het resul taat nog niet bekend is. Volgens de laatste be richten zou de heer Dufaure voornemens zijn zelf aan het hoofd van binnenlandsche zaken te blijven, wat echter lijnrecht in strijd zou wezen met zijne tot nogtoe volgehouden bepaalde weigering om de portefeuille van dat departement definitief te aan vaarden en zijn uitdrukkelijke verklaring om jus titie te behouden niet alleen omdat hij volkomen op de hoogte is van dat departement maar ook omdat hij de combinatie van het vice-president- schap van den ministerraad met de portefeuille van justitie beter acht dan met die van binnen landsche zaken, aangezien deze de krachten van den titularis te zeer in beslag neemt. Een bericht uit Venetiëdat het huis Obreno- vitch vervallen zou zijn verklaard van den troon van Servië, de republiek aldaar zou zijn uitge roepen en de prins over de grenzen getranspor teerd, wordt uit St. Petersburg tegengesproken. De rapporten van den baron Roditch luiden intusschen nog niet gunstig omtrent het resultaat zijner onder handelingen. De prins van Montenegro heeft ver klaard, dat hij de opstandelingen wel niet zal steunen, maar het hem onmogelijk is de bergach tige grenzen van zijn land zoodanig af te slui ten dat zij niet kunnen worden gepasseerd. Hij kan er dus niet voor instaan dat geen van zijn onderdanen zich bij de insurgenten zal aansluiten. Eene bijeenkomst met LoukaPetrovitch en 19 andere opperhoofden der insurgenten heeft even min eenig succes opgeleverd. Zij verklaarden stoutweg, dat zelfs indien Oostenrijk de aanvoer van munitie verhinderde zij den strijd tot het uiterste zouden volhouden en dat zij de wapens niet zullen neerleggentenzij de mogendheden de uitvoering der door de Porte gedane beloften mochten ver zekeren. Het belangrijke khanaat Kokhandtot nogtoe onafhankelijk Turkestan dat thans door de Russen is onderworpen, zal een nieuwe provincie van het machtige Rusland worden en weder zijn ouden naam Ferghana verkrijgen, terwijl het voorloopig zal worden geadministreerd overeenkomstig een bijzonder ontwerp van generaal Kolpakosky. In derde lezing heeft het Engelsche lagerhuis het wetsontwerp tot aankoop der 177,000 aandeelen in het Suez-kanaal aangenomen. In den loop der vorige maand vielen in den Noord-Amerikaanschen staat Californië zulke ont zaglijke sneeuwmassa's, dat te Toano en Nevada groote vrees werd gekoesterd dat de uit het oosten verwacht wordende sneltrein de reis niet zou kunnen volbrengen. Zoowel op de Salt-Lake als op de Humbold-divisie vielen over een afstand van 164 kilometers zulke ontzag lijke hoeveelheden sneeuw als men sedert jaren in die streken niet had gezien. In den loop van den dag (Maandag 17 Januari) kwamen uit Green River en Laramie berichten, dat de trein aldaar was aangekomen, doeh tevens werd weinig hoop gekoesterd, dat hij te Toano zou komen, daar ook aan gene zijde van Ogden de sneeuw het verkeer hoogst moeilijk maakte. Hoewel men dus kon aannemen, dat de toestand tusschen Toano en Laramic niet beter was, gelukte het den trein toch tusschen 11 en 12 uren Toano te bereiken, waar hij zich echter slechts korten tijd ophield om zijn twaalf stoomrossen nog eens van het noodige te voorzien en dan op leven en dood weder in de sneeuwmassa voort te stoomen in de hoop Dinsdag avond de Pacific rivier te bereiken. De trein bestond uit een reusachtigen sneeuw ploeg, twaalf locomotieven van het zwaarste kaliber, een goederenwagende expres- en postwagen vier slaapwaggons en twee passagierswaggons. Nog geen vijf kilometers van Toano verwijderd werd de trein door een nieuwen hevigen sneeuw storm overvallen en raakte in een sneeuwmassa van meer dan 25 voet boog zoo beklemddat hij niet meer voor- of achteruit konmaar steeds dieper en dieper onder de sneeuw werd begraven. Goede raad was duur, en eindelijk werd besloten uit de passagiers eene commissie te verkiezen die naar Toano moest terugkeeren om hulp en bij stand te requireeren voor de ingesneeuwde reizi gers. Dit gelukte: spoediger dan men had kun nen hopen kwam hulp opdagen in den vorm van levensmiddelen, brandstof en bovenal een schare krachtige sneeuwscheppers, met schoppen en spaden gewapend. De passagiers verkwikten zich aan de goede gaven en toen sloegen allen handen aan het werk om te graven en te scheppen. In betrekkelijk korten tijd gelukte het de uit 22 gelederen be staande wagenreeks vrij te maken. De stoomfluit weergalmde en steunende en kuchend zette de trein zich achterwaarts in beweging. Do sneeuw viel zoo dicht, dat men niets van zich kon af zien; daarbij huilde de sneeuwstorm en veroorzaakto een geweld alsof aarde en hemel met elkander strijd voerden; voeg daarbij de luide en ongewone kommando's van den eersten machi nist de antwoorden van de andere machinisten en remmers de gelijktijdig uit 12 pijpen opstijgende vuur en rookkolommen, en men kan zich zoo verhaalt een reiziger dr. Gerhardt Rohlfeenigs- zins een denkbeeld vormen van het phantastische tooneel. Als men hierbij bedenkt, dat Toano 5964 voet boven de oppervlakte der zee ligt en de tempe ratuur in Nevada in Januari groote overeenkomst heeft met die in de Atlantische statendat daar enboven de blokkade van dien aard was dat de communicatie tusschen de verschillendei wagens hoogst moeilijk, nu en dan geheel onmogelijk was dan zal men moeten erkennen dat de positie van de reizigershoe romantisch men die ook moge vinden, alles behalve aangenaam was. Ieder der passagiers achtte zich dan ook gelukkig dat hij althans in Toano kon logeeren en niet op de sneeuw- heide behoefde te kampeeren. De sneeuwploeg die bij dezen trein werd ge bruikt weegt niet. minder dan 45,000 pond en heeft de hoogte van een huis van twee verdiepin gen als men daarbij voegt het gewicht der 12 locomotieven, dan krijgt men een totaal-gewicht van 800,000 a 900,000 pond met ongeveer 600 paar denkracht, en niettegenstaande deze reusachtige krachten moest de trein het lot van zoovele andere deélen en rustig afwachtentot wind en weer hem zouden veroorloven de reis te vervolgen. Middelburg 8 Maart. Raapolie f 36. Patent olie f 38. Lijnolie f 28$. Amsterdam, 8 Maart. Raapolie op zes weken 38$ Lijnolie 36$. Amsterdam, 8 Maart. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 63$$ dito dito dito 3 74$} dito dito dito 4 100 Aand. Handelmaatschappij. 5 109$ dito exploitat. Ned. Staatssp. 91$ Loten stad Rotterdam. 3 f 98 dito dito Amsterdam 3 96 België. Certificaten bij Rothschild. 2$ pet. 59$ Frankr. Inschrijvingen3 dito5 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101$ Certific. Inscr. 5e serie 5 77$ Obl. Hope C°. 1855 6" serie. 5 92$ dito 1000 1864 5 101$ dito L. 100 1872 5 98$ dito L. 100 1873 5 B 98| Loten 18645 340 Loten 18665 342 Oblig. Hope &Cc. Leen. 1860. 4jr pet. 92$$ Certific. dito4 75} Inscr. Stieglitz C°. 2°a4L. 4 Obligatiën 186769 4 83$ Certificaten6 53$ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 f 250$ Oblig. dito4$ pet. 87$>f dito dito4 Rusland. Aand. Kiew-Brest5 dito Baltische spoorweg. 3 138 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pct.l00$ dito dito Jelez-Griasi. 5 235 dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow .5 Polen. Schatkistobligatiën4 82$ Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 120$ Oostenr. Oblig. metal, in zilv.Jan./Juli. 5 pet. 61$ dito dito April/Oct. 5 61$ dito in papier Mei/Nov. 5 58$ dito dito Febr./Aug. 5 58$ Aand. Nation, bank3 f 921 Loten 1860 5 dito 1864 138$ Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 72$ Italië. Certific. Amsterdam5 68$ Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 f 103 Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 18} dito Binnenlandsche3 17$ Portugal.Obligatiën. 3 53$ Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 18$ Obligatiën 1869 6 f 54 Egypte, dito 186817 pet. 61} dito 1873 7 59$ Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 99$ Illin. Cert. Amsterdam Oblig. Illinois Redemtion. .6 dito Central Pacific6 93$ Certific. Chic. N. W7 56$ Oblig. Madison Ext7 86 dito Winona-St. Peter 7 82$ dito N. W. Union. 7 dito Union Pac. Hoofdl. .6 Obl St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 48 dito dito dito 2esec. 7 29$ Brazilië. Oblig. 18634$ 86} dito 1865 5 Pryzen van coupons. Amsterdam, 8 Maart. Metall. ƒ21.80; dito zilver 22.22$Div. Eng. per f 11.90Eng. Portugal per f 11.90Spaansche piasters f 1.27; Amerikaansche dollars (in goud) ƒ2.43. Amsterdam 7 Maart. Metall. 21.80dito zilver 22.20; Div. Eng., per 11.90; Eng- R ossen per ƒ11.90; Eng. Portugal per ƒ11.90; Frans, 47.65; Belg. 47.65; Pruis, ƒ58.50; Hamb. Russen 30$; Russen in Z. R. ƒ30}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters 1.27; Spaansche binnenlandsche ƒ1.07; Amerikaansche dollars 2,43; papie^2.12.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3