Verkoopingen en Aanbestedingen, Thermometerstand. Staten-Generaal. Gemeenteraad van Goes, Het dorp Bronkhorst is van alle kanten door het water omgeven. De landlieden van de omlig gende hoeven varen af en aan met hunne bootjes over de verdronken wei- en bouwlanden. De voetbode doet grootendeels zittend zijne ronde, varende van Steenderen over Arnhem naar Bram men en terug, daar ook de wegen naar Steenderen zijn ondergeloopen. Men zag daarom ook jl. Zondag de menschen niet ter kerk gaan, maar varen. In Brusselsche bladen wordt met bijzonderen lof melding gemaakt van de optredmg van mevrouw Rosa de Vries in een concert, in het Alhambrate Brussel gegeven ten behoeve van de Nederlandsche maatschappij van weldadigheid. Mevrouw de Vries heeft het publiek in verrukking gebracht door haar fraaie stem. Uit Moskow wordt van den 6en Februari gemeld, dat eeaige dagen te voren op een afstand van 10 mijlen dier stad zes sleden door wolven zijn overvallen. Alle reizigers zoowel als de voerlieden werden door de dieren verscheurd slechts éen voerman wist zich door een snelle vlucht te paard te reddenniet minder dan 23 per- Bonen verloren het leven. Den 26en Februari jl. werd te Dresden de nalatenschap van den bekenden misdadiger Thomas onder toeloop van een talrijk publiek verkocht. Bijna alie voorwerpen werden tegen de dubbele en drievoudige waarde betaald, natuurlijk om een gedachtenis aan den beruchten Thomas te hebben. Eenige vrienden van don beroemden Italiaan- schen republikein Emilio Castelar hadden voor Zondag den 13°n Februari jl. eene loge in den schouwburg te Barcelona ter zijner beschikking gesteld. De gouverneur der stad begaf zich daarop naar Castelar om hem te verzoeken niet in den schouwburg te komen, daar het volk eene demon stratie in den zin had. Castelar verklaarde echter toch te zullen gaan en de dringendste vertoogen van den gouverneur konden hem niet van dit voor nemen afbrengen. Het einde was dat de gouver neur hem ten stelligste verbood dien avond naar den schouwburg te gaan en hij liet, om de uitvoe ring van zijn verbod te verzekeren, de woning van Castelar door soldaten afzetten. De Etoile beige meldt, dat de administratieve enquête# betreffende de laatste ongeregeldheden te Mechelen thans is afgcloopen en dat zij heeft geleid tot zeer bezwarende onthullingen omtrent provo caties van de zijde der katholieken jegens de liberalen. De rapporten zijn Zaterdag aan de ministers van binnen!andsche zaken en justitie gezonden. Eergisteren zijn alhier te koop aangeboden: 1" Perceel. Een hofsteedje gelegen in de gemeente Domburg, aan den Geschieres weg, bevattende woonhuisschuur en verdere gebouwenmot vjl, cum en oouwfand, te zamen groot 94 aren en 30 centiaren. Verkocht voor f 2651. 2° Perceel. 54 aren en 90 centiaien weiland, in de gemeente Domburg gelegen ten noordwesten van bovengemeld hofsteedje tegen den weg. 3e Perceel. 99 aren en 20 centiaren weiland in de gemeente Domburg gelegen achter kavel nommer 2. Samen verkocht voor 3205. 4' Perceel. 1 hectare 26 aren weiland, in de gemeente Domburg, gelegen aan den Geschieres weg ten zuidoosten van kavel 1. Verkocht voor f 2410. 5" Perceel. 75 aren en 90 centiaren weiland, in de gemeente Domburggelegen aan den Meliskerk- schen wegzuidoostelijk van den Westkapjlscheu watergang. Verkocht voor f 1240. 6° Perceel. 1 hectare 12 aren 20 centiaren onbe- zaaid bouwlandin de gemeente Domburggele gen ten zuidoosten van kavel nommer 5. Ver kocht voor /2176. 7e Perceel. 1 hectare 91 aren en 64 centiaren onbezaaid bouwland met sprinkin de gemeente Domburggelegen ten noordoosten van kavel nommer 6. Verkocht voor ƒ3477. vond echter dat ander werk méér haast hadmen weet het: de kinderen verslijten zooveel en scheu ren alles. Reeds weinige dagen later kwamen de prins en Isa hun tegenbezoek op Sukdol afleggen. Daar gravin Ludmila niet ophield met noodigen, bleven beiden er dineeren. Zij en haar gemaal, grootge bracht naar de regelen van den ouden stijl, waren vol oplettendheden voor hunne gasten en tevens zoo hartelijk dat deze zich spoedig geheel tehuis gevoelden. Sita was in hare ongekunsteldheid de beminnelijkheid zelve, en bij het gelach der kin deren in de ruime eetzaal werd het den kinderloozen gasten wonderlijk te moede. Isa herinnerde zich den korten tijd van haar moederstaat; en waaraan dacht de prins, toen hij bij het dessert den kleinen Poldi op zijne knie nam en hem met biscuitjes voerde, die eerst in de champagne gedoopt waren Hij speelde met de zachte lokken van het knaapje en kneep het in de dikke wangen. De wijn, de warmte en het levendige gesprek hadden Sita's gelaat hooger dan gewoonlijk ge kleurd. Hare oogen fonkelden toen hare moeder sprak over het plan tot een reisje naar Praag, om daar den carnevalstijd door te brengen. Isa stelde haar broeder voor hetzelfde te doen, ten einde de kennis in de kringen van Praag weêr aan te knoopen, en de prins verklaarde er zich, met een blik op Sita, dadelijk toe bereid. Zeer laat in den avond scheidde men „op weêrziens te Praag." Iedereen was met de voorvallen van den dag zeer tevreden, behalve de kleine Poldi, die, 8° Perceel. 1 hectare 9 aren en 80 centiaren weiland, in de gemeente Domburg, mede gelegen aan den Meliskerkschen weg. Verkocht voor 2200. 9e Perceel'. 98 aren en 60 centiaren bouwland, bezet met tarwein de gemeente Domburggele gen aan het wegel ing ten zuiden der hofstede van Jac". de Korte. Verkocht voor f 2050. 10° Perceel. 69 aren en 30 centiaren weiland, in de gemeente Domburg, gelegen aan het wege- ling van Rapenburg. Verkocht voor f 1300. lle Perceel. 49 aren en 80 centiaren weiland, in de gemeente Domburg, genaamd „Baai-weide," gelegen aan het wegeling ten zuiden der hofstede „Hazenberg." Verkocht voor 840. 12° Perceel. 1 hectare 51 aren en 50 centiaren weiland in de gemeente Westkapellegelegen aan Kerkhovens weg. 13e perceel. 92 aren en 10 centiaren onbezaaid bouwland, in de gemeente Westkapellegelegen ten zuidwesten van kavel 12. 14° perceel 1 hectare 32 aren 90 centiaren onbezaaid bouwlandin de gemeente Westkapelle gelegen ten zuidoosten van karei 13. 15° perceel. 59 aren en 80 centiaren onbezaaid bouwland, ge legen in de gemeente Westkapelle ten noordwes ten van kavel 12. 16° perceel. 73 aren en 20 cen tiaren onbezaaid bouwland, gelegen in de gemeente Westkapelle, mede ten uo_>rdwesten ran kavel 12. 17* perceel. 1 hectare 30 aren en 50 centi aren weiland, gelegen in de gemeente Westkapede, ten noordwesten ran kavels 15 en 16. 18° perceel. 1 hectare en 29 aren weilandgelegen in de gemeente Westkapelle, ten noordwesten van kavel .17. 19° perceel. 34 aren en 30 centiaren onbe zaaid bouwland, gelegen in de gemeente Westka pelle, aan Kerkhovens weg. 20e perceel. 55 aren en 30 centiareu onbezaaid bouwland gelegen in de gemeente Westkapelle, aan opgemelden weg, ten zuidoosten van kavel 19. 21e perceel. 61 aren en 60 centiaren bou.vland bezet met tarwe gele gen in de gemeente Westkapelle aan Kerkhovens weg, ten zuidoosten van kavel 12. Samen ver kocht voor 17110. 22° Perceel. 48 aren en 50 centiaren onbezaaid bouwland met sprinkgelegen in de gemeente Westkapele, zuidwestelijk van de kavels 13 en 14. 23° perceel. 47 aren ea 10 centiaren onbe zaaid bouwland met sprink, gelegen in de gemeente WestkapelL, nevens en ten zuiden van kavel 22. Samen verkocht voor f 1438. 24e perceel. 1 Hectare 23 aren en 10 centiaren weiland met sprink, gelegen in de gemeente Zou- telande, aan Kerkhovens weg ten zuiden van den Wectkapelschen watergang. - Verkocht voor 2800. 25° Perceel. Een hofsteedje gelegen in dc gemeente Aagtekerke, aan den Koekocks-weg bevattende woonhuisschuur en verdere gebouwen, met boom gaard, tuin en weiland, tot 1 Mei 1882 in huur bij J. Dommisse, te zamen groot 91 aren en 20 centiarenwaarvan 48 aren en 20 centiaren voor de polderlasten aangeslagen als vrijland. 26e per ceel. 21 aren en 40 centiaren bouwland, gelegen in de gemeente Aagtekerke, aan bovengemelden weg. Samen verkocht voor 2220. 27° Perceel. 67 aren en 10 centiaren weiland, gelegen in de gemeente Aagtekerke, aan den Koe- koeks-weg. 28° Perceel. 1 hectare, 39 aren en 4 centiaren weiland en sprink, gelegen in de ge meente Aagtekerke, ten noorden van kavel 27. Samen verkocht voor 3850. 29° Perceel. 66 aren en 70 centiaren weiland, gelegen in de gemeente Aagtekerke aan den Koe- koeksweg. 30° Perceel. 60 aren en 40 centiaren weiland, gelegen in de gemeente Aagtekerke, ten noorden van kavel 29, uitkomende aan een wege ling. 31° Pereooi. 1 hectare 21 areu weiland, gelegen in de gemeente Aagtekerke, aan een we geling en westelijk van kavel 29. 32e Perceel. 67 aren en 50 centiaren weiland, gelegen in de gemeente Aagtekerke, aan den Koekoeksweg. Smnen verkocht voor f 6C01. 33e Perceel. 72 aren 10 centiaren weiland, ge legen in de gemeente Aagtekerke, westelijk van kavel 31, aan de overzijde van het wegeling. 34° Perceel. 78 aren en 80 centiaren weilandje- legen in de gemeente Aagtekerke, ten zuidwesten van kavel 33. 35° Perceel. 64 aren en 60 centi aren weiland, gelegen in de gemeente Aagtekerke, ten zuidwesten van kavel 34. Samen verkocht voor f 4100. 363 Perceel. 1 hectare 32 aren en 20 centiaren weiland gelegen in de gemeente Aagtekerke, nabij de hoofstede Waterloozewerve. Verkocht voor f 2700. 37e Perceel. 1 hectaren 27 aren en 30 centia ren weiland met sprink, gelegen in de gemeente Meliskerke, ten zuiden van den Westkapelschen watergang aan den Koekoeks-weg, bij de hofstede .bewoond door W. Jobse. Verkocht voor f 2410. 38° Perceel. Een onverdeeld aandeel in het toen zijne moeder nog een poosje bij hem zat nadat hij zijn avondgebedje gedaan had, zich be klaagde dat de prins hem zoo had geknepen. De gravin glimlachte en zei aan 't jongske dat hij het maar vergeven moest, want dat de prins het uit liefde had gedaan. Poldi kon dit niet inzien en had er nog veel tegen in te brengen, totdat bij eindelijk de oogen sloot en sliep. Den vijfden dag daarna waren de de Sukdols- ky's reeds in het „Zwarte Paard" in de Prager Nieuwstad ingekwartierd en hield prins Palm met Isa zijn intocht in het ouderwetsche paleis der Palms aan de Kleine Zijde. De bekenden van gravin Ludmila bestonden ongeveer uit den ge- heelen adel, diq den winter te Praag pleegt door te brengen, hetgeen Isa voortreffelijk te stade kwam. „Gravin Isa Palm" werd op alle bals en feesten genoodigd en hiermede plechtig in al de rechten, die zij aan hare geboorte ontleende, weêr hersteld. 'tWas zoo goed, alsof er nooit eene „mevrouw Nowak" bestaan had. Isa was niet ondankbaar; waar zij maar kon prees zij de schoonheid en goedheid van Sita en de braafheid en vriendelijkheid der ouders van 't meisje. Zij kon dat met een gerust geweten doen en behoefde slechts de tolk der openbare meening te zijn. Maar zij had er ook hare eigene redenen voor en was daarom des te oprechter. De naïeve lieftalligheid, die als 'tware Sita omgaf, werkte ook op haar, en zij was tevens van mee- Ambacht van de heerlijkheid Domburg buiten, volgens oude bescheiden groot 39,2409 hectaren, krachtens hetwelk nu wijlen jh'. W. Versluijs ge durende meer dan 30 jaren gemeenschappelijk met drie mede-eigenaren in bezit had het jachtrecht, op de gronden gelegen in voormelde heerlijkheid. Verkocht voor 1000. 39e Perceel. Het heerlijk recht over het am bacht Gapinge, (gemeente Vrouwepolder) volgens oude bescheiden groot 244,0457 hectaren, met daaraan verbonden jachtrecht op de gronden, ge legen in de heerlijkheid Gapinge, alsmede de onverdeelde helft in den eigendom van 16 aren bouwland, (Bèrg in Schellach). Verkocht voor f 4065. 40e Perceel. 47 aren en 30 centiaren bouwland, gelegen in de kom van het dorp Gapinge, ge meente Vrouwepoider, aan den grintweg. Verkocht voor. f 1600. 41° Perceel. 31 aren en 60 centiaren weiland, (Berg ten noorden van Gapinge) gelegen in de gemeente Vrouwepolder, aan den zandweg naar het bof te Gapinge. Verkocht voor 438. 42e Perceel. 1 hectare 64 aren en 96 centiaren dijk en sprink, gelegen in de gemeente Vrouwe polder, uitmakende het zuidoostelijk gedeelte van den binnendijk yan den Ooster-Nieuwlandpolder, laatst in gebruik geweest bij nu wijlen Jan Boot. Verkocht voor 1530. Op 29 Februari jl. is voor de kinderen van wij len mejuffrouw weduwe Bonte, te Oostburg te koop aangeboden: 1°. 7 h. 79 a. bouwland, te Zuidzande, ver kocht voor f 13,310; 2*. 4 h. 13 a. 40 c. bouwland, te Zuidzande, ver kocht voor 8100 3°. 2 h. 89 a. 90 c. bouwland, te Breskens, ver kocht voor 3875; 4°. 20 a. tuingrond, te Oostburg, verkocht voor f 331; 5°. 9 a. 15 c. tuingrond, te Oostburg, verkocht voor f 1035 6°. 7 a. 80 c. tuingrond, te Oostburg, verkocht voor 1020 7°. 6 h. 90 a. 25 c. bouwlanden schor, te Hoek, verkocht voor f 4700 8°. 13 h. 51 a. 40 c. bouwland en schor te Neuzen, verkocht voor f 15,200; 1 Maart 's av. 11 u. 45 gr. 2 's morg. 7 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 6 u. 46 gr. Hoogei' onderwijs. Een reeks van amendementen op het wetsont werp tot regeling van het hooger onderwijs, is door de heeren Jonckbloetde Bruyn Kops Moens en Messchert van Vollenhoyen ingediend. Zij betreffen de gymnasiadie instellingen „voorbereidend tot universiteitsonderwijs" worden genoemd, en zelistandige inrichtingen met zeven jarigen cursus zouden worden. Aan het athenaeum te Amsterdam wordt het jus examinandi en jus promovendi gegeven, ge heel op den voet der rijks-universiteiten, onder de daartoe gestelde waarborgen. Aan athenaea in andere gemeenten kanbij afzonderlijke wet, hetzelfde recht worden toege kend. De faculteiten van de universiteiten zullen zijn die der godsdienstwetenschap, rechtsgeleerdheid, geneeskunde, wis- en natuurkundeletteren en wijsbegeerte, met uitbreiding van het aantal vakken voor iedere der faculteiten aan de Leidsche hoo geschool, met bevoegdheid deze meerdere vakken aan een andere rijksuniversiteit te dóen geven. Verder bevatten de amendementen nog gewij zigde bepalingen omtrent het examenstelsel of amendementen op de wet, indien het thans opge nomen examenstelsel blijft bestaan. Het wetsvoorstel van den heer de Bruyn Kops, tot afschaffing van den accijns' op de suiker (met 1 Mei 1876) is in druk verschenen. Die afschaffing, zegt de voorstelleris in het belang van scheepvaarthandelde daarbij be trokken fabriekstakken en den landbouw, en niet minder in dat van den concurrent. Het tijdstip daartoe is gunstig, bij de aanhangige suikercon ventie. Wordt de accijns voor of gelijktijdig met de in werking treding der conventie opgeheven, dan wordt de uitvoerbescherming opgeheven en zal alzoo voor ons land dezelfde positie verwezen lijkt worden, waarin Engeland zich zal bevinden; een toestand van geheel vrije beweging voor al ning, dat, daar haar broeder nu eenmaal toch moest trouwen, het wel het beste zou zijn dat de bruid arm ware en die verbintenis als een buiten gewoon geluk moest beschouwen, hetgeen haar door den band der dankbaarheid zou verbinden aan de vrouw, die er de bewerkster van was. Ten slotte begon ook Sita zelve haar werkelijk lief te worden, daar de genegenheid, die haar broeder voor het meisje koesterde, dagelijks dui delijker aan het licht kwam. Men begon er in gezelschappen over te praten en Sita werd door menige vriendin benijd, want ook in die kringen ging de bezitter van zulke uitgestrekte goederen voor eene zeer goede partij door. Sommige jonge heeren misgunden den prins een zoo mooi meisje, en booze tongen beweerden, dat Sita de verbinte nis met een man van zulk een leeftijd, dat hij haar vader wel kon zijn, slechts als eene goede verzorging beschouwde. En Sita? Was die wer kelijk zoo berekenend als de menschen dachten? Niet volkomen. Het was haar wel is waar zeer lief, dat zij eene voorname en rijke dame en nog liever dat zij toch nog prinses Palm zou worden, waarvoor zij zich reeds gehouden had; het ver heugde haar, dat de verandering die wederom in haar lot zou komen, voor hare ouders iets wen schelijks was; maar te gelijk streelde haar de op rechte genegenheid van een man, die jegens anderen zeer terughoudend was en de zorgvuldige oplet tendheid van een groot heer, die zich aan anderen weinig gelegen liet zijn. Ook zijn leeftijd pleitte in haar oog niet tegen hem, maar schonk integen- de betrokken belangenfabriekaadjehandel en landbouw, met wegvalling van het typenstelsel en daarentegen met verplichting voor Frankrijk om de drawbacks af te schaffen. IndieD "het wetsvoorstel mocht worden aange nomen zou de beraadslaging over de conventie zonder bezwaar kunnen worden aangehouden totdat ook de eerste kamer over het wetsontwerp zal hebben beslist. Zitting van Donderdag 2 Maart. Tegenwoordig al de ledenuitgezonderd de heeren Kakebeeke en Delbaere, de eerste met ken nisgeving afwezig. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede 1" Dat bij de verkiezing voor een lid van den raad, op 1 Maart gehouden177 geldige stemmen zijn uitgebracht, dat de heer G. J. Besseling 73, de heer W. de Liefde 54 en de heer S. Proost 27 stemmen op zich heeft vereenigd, terwijl de overige stemmen over diverse personen verdeeld warenzoodat eene herstemming tusschen de heeren G. J. Besseling en W. de Liefde moet plaats hebben. 2° Dat met 1 Maart jl. do termijn verstreken was, waarvoor de heer J. Adam vergunning had verkregen om het beroep van apotheker met de betrekking van gemeente-apotheker uit te oefenen, doch dat die vergunning door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht opnieuw voor éen jaar is verleend. 3° Dat de verordening, regelende de voor waarden van de benoeming van leeraren bij het middelbaar onderwijs en hunne jaarwedden gereed isdat zij thans nog bij de heeren wethouders ter inzage isdoch weldra voor de leden ter visie zal worden gelegd. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling van de navolgende ingekomen stukken 1° Het verslag van de gemeentegeneesheeren betrekkelijk den gezondheidstoestand in 1875. Wordt besloten dit verslag in dat van de ge meente op te nemen. 2° Een missive van de firma Dominicus en de Witt Hamer, dat zij haar recht van erfpacht op gemeentegrond heeft overgedaan aan den heer G. van der Hoek, Voor kennisgeving aange nomen. 3° De rekening der commissie voor de nieuw- jaarsbedeeling. Wordt besloten de commissie dank te betuigen voor hare zorgen voor de behoeftigen en voor de onverplichte inzending der rekeningen, en deze laatste ter visie voor de leden te leggen. 4° Een missive van den heer J. M. Kakebeeke, dat hij de benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur aanneemt. Hiervan zal aan de be trokken instelling mededeeling worden gedaan. 5° Een adres van leeraren aan de hoogere bur gerschool, die, tengevolge eener vacature, gedurende twee maanden lessen aan die inrichting hebben waargenomen, houdende het verzoek de jaarwedde over dit tijdvak van den leeraar, voor wien de waarneming is geschied, onder hen te verdeelen. Verzonden naar de financieele commissie. Alarm is aan de orde het voorstel tot opheffing der openbare school voor gewoon en meer uitge breid lager onderwijs voor meisjes. De heer Pompe' van Meerdervoort zou gaarne in eene zitting met gesloten deuren over djt punt van gedachten wisselen. De heer de Marees van Swinderen is van oor deel, dat de gemeentewet dit niet toelaat. Over de opheffing van een instelling van openbaar nut kan, volgens die wet, niet in eene zitting met gesloten deuren worden beraadslaagd. En de school moet als eene dergelijke instelling worden beschouwd. Nadat over dit punt eenige discussie plaats vond, waarin de heer Callenfels zich vereenigt met den heer Pompe en de heer Fransen van de Putte zich aansluit bij den heer van Swinderen, doet de heer Pompe het voorstel, om alvorens de opheffing in openbare beraadslaging te brengen eene zitting met gesloten deuren te houden. Dit verzoek wordt met algemeene stemmen in gewilligd. De voorzitter zegt alsnu de volgende punten der agenda in behandeling te zullen brengen en het voorstel tot opheffing der school het laatst aan de orde te zullen stellen. Thans worden ter tafel gebracht de stukken gewisseld tusschen het dagelijksch bestuur en het bestuur van het gasthuis, in zake het vaststellen van een nieuw tarief van inkoopgelden van pro- deel aan zijne betuigingen van hulde meer waarde, dan zij op de lippen van een twintigjarig jonk man zouden gehad hebben. Aldus werd de kloof aangevuld, die de jaren tusschen hen beiden gedolven hadden, en Sita sprak geen onwaarheid, toen zij op de vraag van den prins, of zij niet een weinigje genegenheid voor hem koesterde, ten antwoord gaf, dat zij hem zeer gaarne mocht lijden. Dit had plaats drie dagen vóór het bal, waarmede de prins de reeks der Prager carnevals- vermaken dacht te besluiten. Den dag na de vermelde wisseling van verklaringen deed hij bij graaf en gravin Sukdolsky aanzoek om Sita's hand, waarop het echtpaar met blijdschap zijne toestem ming gaf. Op het bal van den prins schitterde Sita dus niet alleen als 'koningin voor dien avond, maar als prinses voor het leven. Met dezelfde uit drukking van dankbare blijdschap op het gelaat nam zij de oprecht gemeende en de gehuichelde gelukwenschen aan. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2