N°. 55 119e Jaargang. 1876. 4 Maart. Telegraphische berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m, franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50; iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' Middelburg, 3 Maart. De zonde van prinses Sita. Benoemingen en besluiten, Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Te 's Hage loopen geruchtendie volgens het Haagsche Dagblad niet van waarschijnlijkheid ontbloot rijn, dat Z. K. H. dê prins van Oranje zijn ontslag verzocht zou hebben als inspecteur van het wapen der cavalerie. Z. M. de koning heeft gisteren morgen zeer vroegtijdig voor geruimen tijd zijn intrek in het paleis „het Loo" genomen. Uit den maandstaat der Coöperatieve voor- schotvereeniging en spaarbank alhier over Februari 1876 blijkt, dat tot 1° Maart de ontvang sten hebben bedragenreservefonds f 84.05stor ting op aandeelen f 403.90terugbetaling op schuldvorderingen f 105interesten daarvoor en gerestitueerde interest f 76.67opgenomeü gelden f 590spaargeld f 516.55 te zamèn f 1776.17. De uitgaven beliepen verleende voorschotten/1075; terugbetaalde interesten 14 centterugbetaalde opgenomen gelden 590teruggegeven spaargeld f 3; interesten van opgenomen gelden f 168; onkosten f 14.01te zamen f 1683.83, zoodat het saldo in kas bedraagt f 92.34. De zanguitvoering van de kinderen der zang school van den heer J. H. van Linschoten, giste ren avond in het Schuttershof alhier gegeven, werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Het programma, dat eene gewenschte verscheiden heid aanbood, werd door de kinderen lief en over het algemeen zuiver afgezongen. Zij werden dan ook herhaaldelijk toegejuicht. Een tweetal heeren speelden op de piano eene quatre-mains, terwijl later een dochtertje van den heer van Linschoten zich mede op de piano liet hooren. Wij meenen de tolk van alle aanwezigen te zijn als wij de verklaring afleggen dat de avond van gisteren een zeer gênoegelijke was, die zoowel de verschillende medewerkers als den onderwijzer tot eer verstrekt. Te 'sGravenhage is overleden de heer J. M. Waleson hoofdinspecteur der directe belastin gen enz., onlangs op 'skonings geboortedag be noemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. De Standaard meldt uit vertrouwde bron dat d'. A. Kuyper zich op dit oogenblik in het HCtel Carabacel te Nice bevindt. Aanvankelijk heeft de verandering van klimaat nog niet de 4. FEXJii-.iLsE'roisr- Een verhaal uit de groote wereld in Bohemen. (Vervolg.) Toen moeder en dochter het salon binnen tra den slaakten beiden een diepen zucht; zij zagen elkander aan en deinsden, als verschrikt over are gelijktijdige gedachteeen weinig terug. Het was nauwelijks vier maanden geleden, dat de jonge prins Hubert Palm zijne bruid hier op Klepysty als de toekomstige meesteres verwelkomd had. Slechts vier maanden, en welk eene veran dering in dien tijd! Het vriendelijke, innemende gelaat van den jongeling rustte nu bleek en ver stijfd in het graf, zijne hartelijke taal, zijn gulle lach, 't was nu voor altijd verstomd. Lachend had hij toenmaals „Mevrouw de Prinses" naar de sopha geleid, en zijn opgeruimde toon bij die gelegen heid klonk de beide vrouwen nog altijd in 'toor. Zij waren eigenlijk blijde toen die door een ande ren toon verdrongen werd, al klonk die ook dunner en scherper. „Met oprechte blijdschap heet ik u voor de eerste maal op Klepysty welkom, geëerde dames," jfiep Isa, dio binnentrad, haar reeds in de deur verwachte uitkomst opgeleverd. De chronische koorts blijft nog steeds aanhoudenen de alge- meene zwakte van gestel zalnaar het zich laat aanzien, nog voor langen tijd gebiedend volko men onthouding vorderen van eiken intellectueelen arbeid. Blijkens ontvangen telegrafisch bericht is het stoomschip Conrad, van de maatschappij Neder land den len dezer van Batavia te Napels aange komen. Aa* boord was alles wel. De Staats-courant van heden bevat het konink lijk besluit van den 26™ Februari jl.houdende nadere wijziging van het koninklijk besluit van 24 September 1869 (Staatsblad n«. 154) tot uitvoe ring der wet van 28 Mei 1869 (Staatsblad n°. 97) regelende heir toezicht op het gebruik van stoom- toestellen. consulaten. Benoemd tot leerling-consul H. S. J. Maas, te Amsterdam. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst verleendmet toekenning van pensioen, aan den 1™ luitenant M. C. van Vooren en aan den 2" luitenant J. L. B. E. Tellegen, beiden van de in fanterie der landmacht in West-Indië. In de Staats-courant van heden is opgenomen hot koninklijk besluit van 22 Februari jl. tot ver nietiging der besluiten van den gemeenteraad van Heerjansdam van 23 Januari en 29 April 1875, waarbij Werd bepaald, dat aari den hulponderwijzer bij de openbare lagere school aldaar, P. Verhagen, die gedurende de maanden November en December 1874 door ziekte verhinderd werd zijne betrek king waar te nemen over het laatste kwartaal van 1874 slechts twee derden zijner jaarwedde, of, na aftrek van f 3.76 wegens bijdrage voor pensioen eene som van 79.58 zal worden toe gekend. De overwegingen van het koninklijk besluit zijn de volgende: dat bij art. 19le en 5C lid, der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad n\ 103) is bepaald, dat aan 'eiken onderwijzer eene jaarwedde wordt toegelegddat het bedrag dier jaarwedde alleen vermindering kan ondergaan, wanneer de onder wijzer krachtens art. 22, 3» lid, der aangehaalde wet geschorst zijnde, volgens het 6e lid van dat artikel met geheel of gedeeltelijk verlies der be zoldiging gedurende het bulten dienst blijven wordt gestraft; dat de gemeenteraad de bevoegdheid toe; en met een innemend lachje voegde zij er bij „Dat wil zeggen, i k doe het voor de eerste maal, want reeds vroeger heeft men u hier altijd gaarne gezien. Ik hoop dat ge mij nog dikwijls in de gelegenheid zult stellen u te bewijzen, dat in dat opzicht niets veranderd is." De dames bloosden bijna tengevolge van die overmaat van hoffelijkheid en namen plaats. Isa informeerde naar de overige aanzienlijke familiën in den omtrek, waaromtrent gravin Ludmila alles meêdeelde wat haar bekend was, en Sita bladerde intusschen in de albums die op de tafel lagen. Aan de beide oudere dames scheen het toe, dat zij eigenlijk nog pas een oogenblikje gepraat had den, toen graaf Sukdolsky in gezelschap van den prins binnentrad. Isa stelde haar broeder aan de dames vöor, en met eene nieuwsgierigheid waaraan zich weldra ingenomenheid paarde, beschouwde de prins de schoone vormen van het meisje, met wier lot de fortuin zulk een grillig spel had gedreven. Toen hij bedacht dat dit jeugdige kind, dat thans eene bedeesde, bijna demoedige neiging voor hem maakte, onder andere omstandigheden hem had kunnen toespreken zooals eene schatrijke prinses een armen neef toespreekt, gevoelde hij zich bijna verplicht eene meer eerbiedige houding jegens haar aan te nemen dan hij tegenover eenige andere jonge dames zou hebben gedaan. Te gelijk prik kelde hem de gedachte, of niet ergens in een hoekje van dat hartje een heimelijke afkeer van hem zou schuilen, daar het lot hem toch in ver band had gebracht met die verandering van toe mist om deze bepaling der wet uit te breidendat alzoo de boven aangehaalde besluiten van den raad der gemeente Heerjansdam, waarbij op grond van ziekte van den onderwijzer hem een gedeelte zijner jaarwedde is onthouden, in strijd zijn mei. de wet. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten aan de openbare scholen vijf herhaling- soholen te verbinden, waarvan drie voor jongens en twee voor meisjes bestemd zijn. Voor de bestaande vacature bij de N. H. ge meente te Amsterdam zijn op hét drietal ge plaatst de heeren P. Bartstra, J. H. Guldenarm en C. H. Koopman, predikanten respectievelijk te KlundertOosthem en Waspik. De luitenant ter zee le klasse M. F. Beeringh, dienende aan boord van Zr. M". wachtschip te Hellevoetsluis, en de luitenant ter zee 2' klasse H. Velthuyzendienende aan boord van Zr. M". wachtschip te Willemsoord, worden, eerstgenoemde onder overplaatsing in de rol van laatstgemeld wachtschip met den 16™ dezer gedetacheerd bij den torpedodienst. Voorts worden met gemelden datum de luitenant ter zee le klasse W. C. A. Ziegenhirt von Rosen thal en de luitenant ter zee 2e klasse A. Voormolen geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. M*. wachtschip te Hellevoetsluis en te Willemsoord. Een bij de regeering ontvangen telegram van gisteren meldtomtrent do gebeurtenissen te Atchin, dat de radja van Pedir zich heeft onder worpen. Na te zijn beëedigd is hem de Neder - landsche vlag uitgereikt. Kwala Gighen en Kat- tapobama zijn bezet. De gezondheidstoestand verbetert, de cholera is zeer afgenomen. tweede KAMER. Ingekomen is het eindverslag omtrent het wets voorstel van den heer de Bruyn Kops tot ophef fing van den suiker-accijns. Aanstaanden Maandag zal beslist worden op het door den heer Lenting gedane voorstel om aan het wetsvoorstelde Bruyn Kops de prioriteit toe te kennen boven de voortgezette behandeling van het suiker tractaat. Vervolgens was aan de orde het wetsontwerp stand, die zoo nadeelig voor haar was geweest. Hij behandelde haar aanvankelijk met de kalme wellevendheid van een ouderen heer, maar geraakte weldra door de bekoorlijkheid van het meisje in eene warmere stemming. De dappere krijgsman van vroeger, die ook mot het gladde wapen der galanterie wist om te gaan, ontwaakte weder in hem. Na elk complimentje, dat Sita zich met een vriendelijk en dankbaar lachje liet aanleu nen, viel een jaar van zijne schouders af, zijne oogen fonkelden, zijne wangen kregen nieuwen gloed en zijne bewegingen werden levendiger en veerkrachtiger. Hij gevoelde het en verheugde er zich over. Hij overtrof zich zeiven in welbe spraaktheid en opgeruimdheid. Isa's oog rustte met welgevallen op haar broeder en volgde den loop van het wonder, dat een onwetend kind bij hem bewerkt had. Daarom was echter haar oor geenszins gesloten voor het aangename onderhoud van den graaf, die haar eene onderscheiding be wees waarmede zelf de hoogmoed van prinses Dori zich tevreden had kunnen stellen. Zij wist de oplettendheid van een man, die een volmaakt ca valier en zelf nog verre van onbehagelijk was, op den waren prijs te schatten. Aan den anderen kant ontgingen hem en gravin Ludmila noch de voorkomendheid van den prins noch de toenemende tevredenheid van Isa, en de goede ouders, die slechts in hunne kinderen leefden, verheugden er zich hartelijk over. Eendracht en eensgezindheid was het karakter van dit bijeenzijn, en het gesprek werd steeds levendiger, tot dat het dien trap be tot het verleenen van vrijdom van grondbelasting voor stichting van woningen voor de arbeidende klasse. Ofschoon het goede doel algemeen erkend werd, vreesde men dat de bezwaren bij de uit voering het doel zouden doen voorbijstreven. Het wetsontwerp werd, na afstemming der voorgestel de amendementen, met 34 tegen 21 stemmen verworpen. Als eene bijzonderheid meldt het Sluisch week blad dat Zondag jl. te Breskens in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente geen godsdienstoefening is ge houden ofschoon de gemèente reeds in het kerk gebouw was opgekomen. Tevens moesten er drie kinderen gedoopt worden welke plechtigheid niet is geschied, aangezien de leeraar zich liet wachten, zoodat de ter kerk op- gekomenen te drie uren van daar huiswaarts keerden. Gebeurde het in hèt afgeloopen jaar tweemaal dat er twee predikanten te gelijk uit den ring waren opgekomen, thans kwam er niet éen. De. scheepvaart van 's Hertogenbosch naar Maastricht is, tengevolge van het zinken van een schip in de Zuid-Willemsvaart, gestremd. Bijzonder veel genoegen beleefden wij dezer dagen aan een van ons afkomstig bericht. In ons nommer van 29 Februari werd medegedeeld, dat de inschrijvingen voor de Sumatra-expeditie, blijkens eene opgave in het tijdschrift „Eigen Haard," gestegen waren tot f 11,472. Toevallig was dit bericht door verschillende omstandigheden een paar dagen blijven liggen, zoodat op het oogen blik uar net ....ir, ward, er reeds een volgend nommer van „Eigen Haard" verschenen was, waarin weder een hooger bedrag aan inschrij vingen vermeld stond. Niettemin zagen wij onze opgaaf, als een nieuwtje, successievelijk door alle groote en kleine bladen (zonder vermelding der bron) overgenomen. De hoogleeraar Veth komt thans in de N. Rott. Ct. onze mededeeling verbe teren. De inschrijvingen bedragen, volgens het jongste nommer van Eigen Haard, 12.845 en met inbegrip van latere giften waarschijnlijk wel f 18.080. De noodig geraamde söüi van 25.000 is dus bijna bereikt, doch wij deden rèeds opmer ken dat die waarschijnlijk niet voldoende zal wezen. Het schilderstuk, onlangs aan de gemeente Amsterdam geschonken als liet portret van Jacob van Campen, bouwmeester van het raadhuis, is later gebleken een der secretarissen van de hoofd stad, Cornelis van Munster, die omstreeks 1670 leefde, voor te stellen. reikte waarop een lichte wenk, een half woord voldoende zijn om elkander te begrijpen en allen töt hunne voldoening bemerken dat zij overeenstemmen in gedachten. Ook gravin Ludmila, die meerendeels de rol van toeschouwster vervulde, en slechts nu en dan een woord in de beide stroomen van het gesprek wierp, was zeer voldaan en alle stonden ten hoogste verwonderd, toen zij bemerkten dat het uur zoo ver verstreken was, dat de terugtocht naar Sukdol moest aangenomen worden. De gasten namen met oprechten spijt afscheid en wederkeerig uitte men de hoop elkander spoedig weer te zien. De prins geleidde gravin Sukdolska naar hare slede en hielp de beide dames zich in hare zware pelsen wikke len. Eenige oogenblikken staarde hij de wegijlende slede na en keerde toen naar het salon terug. „Inderdaad, Godfried," waren de woorden, waar mede zijne zuster hem ontving, „gij zijt tien jaar jonger geworden." „Yindt ge dat?" vroeg hij, en na een blik in den spiegel geworpen en zijne bakkebaarden glad gestreken te hebben, voegde hij er bij „Ik vind het ook." Op het kasteel Sukdol is jaar in jaar uit wegens het vele kindergoed eene vaste naaister in dienst. Deze vroeg den morgen na het op Klepysty afge legde bezoek, of mevrouw de gravin het niet goed zou vinden, dat zij nu de prinsenkronen maar eens uit ging tornen, die op de stukken van het •uitzet va'a Sita geborduurd waren, De gravin

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1