Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Landbouw. Kunstnieuws. Koloniën, houdende vaststelling van een reglement op de inrichting en het beheer der algemeene lands drukkerij, welk reglement mede is opgenomen. Volgens bekendmaking van den minister van binnenlandsche zaken in de Staats-courant is aan de kamers van koophandeL en fabrieken te Amsterdam, Eotterdam, 's Gravenhage, Dordrecht, Schiedam Middelburg Vlissingen Groningen, Leeuwarden, Harlingen en Zwolle, gezonden is het verslag van den handel en de scheepvaart in het Britsjche koninkrijk, over de maand Januari jl. TWEEDE KAMER. Is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening van gronden ten behoeve van het kanaal ter ver binding van Winschoten met het Hoornsche Diep. Vervolgens was aan de orde het wetsontwerp tot goedkeuring van het tractaat betreffende de suikerbelasting tusschen Nederland, België, Fran krijk en Engeland. Het wetsontwerp werd bestre den door de heeren Lentingen Schimipelpenninck, als strijding met de vrijheid onzer wetgeving, met de belangen der nijveiheid en als eene be lemmering der concurrentie. De heer Lenting achtte de afschaffing van den suiker accijns het eenige middel om daaraan te gemoet te komen. De heer Schimmolpenninck beschouwde die afschaf fing niet als het noodzakelijk gevolg der ver werping van het tractaat, welke daarentegen de kansen voor eene betere algemeene regeling zal openhouden. leger. Gedetacheerd bij het wapen der infan terie van het leger in Nederlandsch Indië, voor den tijd van vijf jaren, de 2e luitenant A. J. F. van Gorkum van het 2e regiment infanterie. De heer W. Okken, predikant bij de N. H. gemeente te Herkingenis als zoodanig beroepen te Serooskerke (Schouwen). De heer J. Cromsigtpredikant bij de N. H. Gemeente te Cortgenestaat het eerste op het drietal van de gemeente te Delft. De heer E. van den Bosch te Goes, die verleden jaar in ons blad eene oproeping aan alle land bouwers plaatste om hem opgave te doen of op hunne velden warkruid voorkwam en die, ten gevolge daarvan, uit alle provinciën mededeelingen bekwam, geeft thans in de Landb. Ct. een over zicht van 13 gemeenten in het eiland Walcheren, waar het warkruid zich meest in de gewone ot Keulsohe klaver, voorts in de lucerne, en op eene enkele plaats ook reeds in de Limburgsche klaver vertoonde en waar ze zich dit jaar, wanneer ze niet zorgvuldig vernietigd is, in veel grootere mate zal doen kennen. Dit die gespecificeerde opgave blijkt dat op 26,7400 hectaren bezaaide oppervlakte, 0,3583 hec taren door het warkruid verloren gingen, waarvoor veilig het dubbele mag aangenomen worden, wijl meestal het bepaald zichtbaar verlorene slechts als zoodanig werd opgegeven, terwijl met de haar fijne jonge vangarmpjes der cuscuta, die bijna onzichtbaar toch reeds haar vernielingswerk be ginnen, ook rekening dient teworden gehouden. Dit nadeel ware te voorkomen geweest, endaar- bij tevens het gevaar om door den mest het war kruid alweder verder te verspreiden, indien men hare moeder en het werd weêr zoo stil in de zaal, dat men duidelijk hoorde hoe de altijd vrijpostige Poldi zijn zusje Marica, dat een jaar ouder was-dan hij, toefluisterde dat Sita knorren van mama zou krijgen. Na het ontbijt stond de wilde bende op, met hare temmers aan het hoofd, en fladderde als eene vlucht patrijzen weg. De graaf, die alleen achter bleef, krulde met de rechterhand zijne lange kne vels om en ondersteunde met de linkerhand zijn hoofd. Hij was, in weerwil van zijne vijf en veertig jaren, nog altijd een schoon man. Op zijn regel matig gelaat lag doorgaans die uitdrukking van vroolijkheid, die te gelijk met zijne groote don kerblauwe oogen op Sita was overgegaan; doch deze maal sprak er de zorg uit. Sukdol is wel is waar een aardig landgoedje, maar toch niet meer dan een landgoedje. Slechts drie boerderijen, acht kinderen en de eischen van eene voorname levens wijze laten zich moeielijk op eene bevredigende wijze vereenigen, vooral wanneer men in zijne jeugd een lustig huzaren officier is geweest en uit die gulden dagen nog eene voorliefde voor mooie paarden lieeft overgehouden. Van een bruidschat voor de dochters kan althans geen sprake zijn. Daarom had het grafelijke paar de veelvuldige bezoeken van prins Hubert Palm, hun naasten buurman, zeer gaarne gezien. Deze was juist in bet bezit van het uitgestrekte fideicommis zijner In Bohemen zijn de meeste goederen van den hoogen adel fideicommis; tijgevolg ondeelbaar, onvervreemd baar en dikwijls aan bijzondere bepalingen met opzicht tot de erfopvolging onderworpen. gebruik had gemaakt van de zuiveringsmachine van den heer van den Bosch, over welke deze voornemens is later eenige bijzonderheden mede te deelen. De commissie voor de in dit jaar te Gent te houden groote tentoonstelling der provinciën Oost- en West-Vlaanderen te zamen, vergaderde op 28 Januari te Gent in het gebouw van het provinciaal gouvernement. De beide gouverneurs vereerden de samenkomst met hunne tegenwoor digheid. Er weiden een paar wijzigingen in het programma gemaakt- De tentoonstelling zal plaats hebben op de St. Pieterplaats. De burgemeester, van Gent, graaf de Kerchove de Denterghem, heeft eene gouden medaille van 400 francs geschonken. Ook de voorzitter der landbouw-raaatschappij van Oost Vlaanderen, de heer Aug. Lippens, gaf zulk eene gouden medaille. Daar men een groot aantal vreemdelingen te Gent wacht, is besloten tijdens de tentoonstelling een Internationaal Landbouw-eongres te openen. De tentoonstelling heeft plaats op 16 en 17 Juli a. Opgave van inzending moet vóór 1 Juni a. ge schieden aan het adres van den heer L. Tijdgadt, te Gent. De staat geeft voor deze tentoonstil'ljng 35,000 franken, Oost-Vlaanderen en West-Vlaan deren elk 5000 franken en de stad Gent ook 5000 franken, zamen 50,000 franken subsidie. {Landb. Ct.) Voor het tooneelmiunend publiek alhier bestond twee avonden achtereen, wat in Middelburg in den laatsten tijd tot de zeldzaamheden behoort, gelegenheid om door een gezelschap, dat onderschei dene verdienstelijke altisten telt, een viertal tooneelspelen van grooter en kleiner omvang te zien opvoeren. Zaterdag en Zondag trad nl. op het tooneelgezelschap van den Antwerpschen schouwburg, onder directie van den heer Victor Driessens. Of het aan de gunstige bekendheid van het gezelschap, dan wel aan een, door lang ontzegd genot geprikkeld verlangen te danken was, laten wij in het midden, maar zeker is het dat beide avonden het schouwburglokaal zeer goed bezet was. In het Zaterdag opgevoerde stuk „De arme edelman", een tooneelspel bewerkt naar de bekende novelle van H. Conscience, van welke laatste het stuk evenwel in menig opzicht belangrijk afwijkt, werden de hoofdrollen door den hef r Driessens en mejuffrouw Beersmans verdienstelijk vervuld. De overige medespelers stonden deze hoofdpersonen over het algemeen flink ter zijde. In het nastuk, „Het wiegje", door E, van Goetbem, wedijverden de heer Hendrickx en mej. Beersmans, om dit lieve stukje eenvoudig, maar niettemin bezielend te vertolken. Gisteren avond werd opgevoerd het tooneelspel naar Roder.ch Benedix uit het Hoogduitsch be werkt en getiteld: „Hart, Liefde en Knnft,voor wie vroeger „Mathilde, cf een vrouwenhart" zagen opvoeren voorzeker niet nieuw! Dit nam evenwel niet weg dat het stuk, zoowel wegens zijn boeien- den inhoud als door de wijze waarop het werd opgevoerd, met de meeste belangstelling gevolgd werd. Mej. Beersmans speelde als Mathilde prach tig, maar ook de overige medewerkers brachten het hunne bij om het geheel een zeer gunstigen indruk te doen maken, natuurlijk behoudens enkele kleine uitzonderingen, die men altijd aantreft. In het stukje „Ik inviteer mijn kolonel", waar mede de voorstelling besloten werd, was de heer Driessens, als Carbo. el, op zijn stokpaardje. In geestig en vlug spel hield mej. Beersmans, als de vrouw van Carbonel, met hem gelijken tred. Dat de verschillende medewerkers er in geslaagd zijn het talrijk publiek over het algemeen te vol doen, bleek uit de eer der terugroeping die hun op beide avonden na elk bedrijf weêrvoer. Wellicht familie gekomen. De bevallige Sita had hem ge boeid, hij had hare hand gevraagd en door de verrukte ouders was hij met open armen als aan staand schoonzoon ontvangen. De toekomst had aan de bruid van dien opgeruimden goedhartigen en schatrijken jonkman niets dan geluk en luister Voorspeld; en thans? Eene enkele nieuwstij ding had een nevel op dat schoone tafereel doen neerdalen en de hoop, dat een tegenbericht als een zonnestraal dien nevel wellicht nog zou doen op trekken, was slechts zeer gering. „De prins was als ruiter altijd een waaghals," zei de graaf, overluid denkende, „en het is helaas maar al te goed te gelooven Twee blanke armen omstrengelden zijn halsjtwee fijne handen kruisten zich op zijne borst, een aardig kopje boog zich langs zijn hoofd neêr en eene zoete stem fluisterde „Niet te bedroefd zijn papa „Hadt ge dan den prins niet lief, kind?" „Ja, maar u heb ik nog veel, veel méér lief!" „En de beroemde naam, de schitterende toe komst, het leven van pracht en heerlijkheid dat nu misschien voor altijd vervlogen is?" „Heeft dat alles wel veel waarde, als het zoo snel vervliegen kan? Ik blijf dan ten minste bij u tweeën." „Lief kiud!" zei de graaf, haar hoofdje nog lager neertrekkende en een kus op het zijdeachtig haar drukkende. Hij was zijne dochter dankbaar, gelijk hij het ook zou geweest zijn, indien hij ge zien had hoe zij in de kamer der gravin was ver geeft die tevredenheid de directie wel aanleiding om eerlang weder hier eenige voorstellingen te geven. Den 20tn Januari vertrok van Batavia naar Atchin het 12e bataljon sterk 500 manonder kommando van den majoor der infanterie Jeltes. Na aankomst van dit bataljon bevinden zich te Atchin, behalve de artillerie, hospitaal-personeel, enz., het 5e, 6e8e, 9% 10e, 12s en 13e bataljon infanterie en 2 bataljons en een compagnie ba- rissans. Aangezien bij de nieuwe formatiedie echter niet bij al de te Atchin aanwezige bataljons is ingevoerd de sterkte van elk bataljon 500 man iszouden in het geheel 5000 man infanterie te Atchin onder de wapens zijn. Na aftrek der zie ken en aannemendedat de geëvacueerden steeds vervangen wordenmag men dit cijfer op heden aannemen als het aantal dat werkelijk dienst doet. De troepenmacht, over welke generaal Pel nu het bevel voertzegt de Java-Bode, is hoogst belang rijk zij vormt een legerkorps zooals nog nooit in Indië tegen een inlandschen vijand is in 't veld gebracht. Een stuk van verregaande baldadigheid wordt ons uit Heinkenszand gemeld. Een 59 jarig man, A. L. genaamd, weduwnaar en timmermansknecht, op eene kamer bij M. H. wonende, werd gisteren morgen in het portaal vóór zijne kamer dood ge vonden. Aan zijn rechtervoet was een touw vast gemaakt en dit aan den deurpost vastgemaakt, waardoor het been naar boven werd gehouden. Uit zijne houding was zichtbaar dat de overledene veel vruchtelooze moeite had aangewend om op de been te komen. Nader bleek dat de ongelukkige, die zich dik wijls aan sterken drank te buiten ging, Zaterdag avond door eenige jongelieden in eene kroeg be schonken was gemaakt en vervolgens door twee hunner te huis gebracht. Deze schijnen onder andere „grappen", ook deze te hebben verkocht van hem in de beschrevene houding aan zijn lot over te latenwaarna hij waarschijnlijk in of door den drank gestikt is. De beide daders zijn reeds opgespoord en tot bekentenis gekomen. Den 25ei1 dezer werd te Zierikzee door den heer D. H. Ezerman, muziek-direeteur aldaar, de heeren Koolhaas Aarinksen en W. Ezerman v: n Arnhemverschillende dillettanten en het harmo nie gezelschap „Kunst én Eer" een concert gege ven, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. De heeren Ezerman deden zich op de pianode heer Aarinksen op de viool als degelijke kunste naars kennen, terwijl een quartet van Beethoven de marsch der priesters uit Mendelssohn's „Athalia" en een finale uit een operette van Reinhaud niet minder toejuiching verwierven. Uit Philippine meldt men aan de Neuzensche Ct. het volgende: Nauwelijks een schoolschandaal te Sas van Gent hebbende beleefd, verwacht men misschien een nog grooter alhier, hetgeen men zoude kunnen opmaken uit de feiten, die op verscheidene dagen in Februari hebben plaats gegrepen, en bestonden in het met kreukelschelpen ingooien van glasrui ten, het opensmijten der deur van de school en het dreigen van dezelve open te stanpen enz. enz., al hetwelk zeer hinderlijk voor het onderwijs is, ja het niet zelden doet eindigen. Te wenschen ware het, dat de bestaande auto- bleekt, toen hare moeder haar de treurige tijding meedeelde. Zij gevoelde oprecht leed om het on geval van den knappen jonkman, maar ook het was niet te ontkennen om het nu zekere gemis van de luisterrijke feesten, de kostbare kleinoodiën, de rijke gewaden en de prachtige equipages. Toen zij echter, in de eetzaal terug gekeerd, haar vader onder den slag gebukt zag, was het haar terstond duidelijk geworden hoe zij spreken en handelen moest. Omstreeks hetzelfde tijdstip had eene magere dame van ongeveer vijftig jaren, in een eenvoudig huisgewaad gekleed en met een mutsje op het glad gestreken haar, hetzelfde nommer van dezelfde courant in de hand. Een heer, die eenige jaren jonger kon zijn, trad het burgerlijk gemeubeld vertrek binnen, waar de dame hem dadelijk om den hals viel, met den uitroep: „Wat een geluk, Godfried!" „Wat voor geluk, Isa?" gelijk haar naam Isa bella afgekort was. „Gij zijt een prins en een millionair geworden, broeder!" „Gij maakt eene grap, of Een bezorgde blik op de scherpe lijnen van Isa's gelaat drukte uit wat zijn mond verzweeg. „Of ik ben gek, niet waar? Ja, van blijdschap! Lees het zelf maar Met den vinger wees zij het artikel in de cou- riteiten hieraan een einde maakten, en daardoor de onbetamelijke handelingen alhier werden ge fnuikt. De rederijkerskamer te Sluis, welke voor hare algemeene vergaderingen van de raadzaal in het stadhuis gebruik maakt, heeft aan den gemeente raad vergunning verzocht om in die zaal een tooneel op te daan, teneinde daarin een tooneel- stukje op te voeren. De raad heeft echter geant woord dat de raadzaal voor eene tooneeluit- voering niet mocht gebruikt worden. De verzameling gipsafgietsels naar antieken op het stedelijk gymnasium te Utrecht is met een viertal fraaie statuën verrijkt; de Amazone van het Vatikaan, de Apollo Musagetes, de Vestaalsche priesteres, een weinig bekend beeld van bijzondere schoonheid zoowel om den vorm als om de dra peering, en de Venus van Milo versieren thans de lokalen, waar de aanstaande studenten hun smaak en kunstzin evenzeer door de poëzie als door de voortbrengselen der plastische kunst kunnen ont wikkelen en veredelen. Omtrent de nieuwedoor de gemeente Rot terdam aangebrachte wandelplaats „de Heuvel", grenzende aan het Park, wordt door de commissie voor de plaatselijke werken aldaar voorgesteld het terrein gedurende de zes zomermaanden (April September) open te stellen van 's morgens zeve nen tot zonsondergang; des winters alleen bij strenge vorst, wanneer de vijvers gebruikt kun nen worden om schaatsen te rijden. Het oogen- blik van sluiten zal een kwartier te voren door het luiden eener bel aangekondigd worden. De bekende Engelsche schaakspeler Black- burne heeft vier partijen achter elkander tegen een Duitscher, Steuritz genaamd, verloren. Bij de laatste partij had hij den voorzet en speelde een Schotsche Gambiet. Hij abandonneerde bij den 51™ zet. Het Rotterdamsch leeskabinet telt thans 1669 leden en bijna 25,000 boekdeelen. Ondanks den bloei der inrichting zijn echter, wil men op den tot nu toe gevolgden weg van gestadige uitbreiding voortgaan, toenemende inkomsten noodig. Het bestuur wil die niet zoeken in hooger contributie, daar juist het gering bedrag dezer laatste (wij meenen 10 's jaars) de kracht en den roem van het leeskabinet uitmaakt. Het bestuur beveelt daarom bij vernieuwing de inrichting bij zijne stadgenooten aan. De poging van den heer Frank R. Sherwin uit San Francisco om de mijncompagnie „Neder land" nog te redden schijnt weinig kans van sla gen te hebben. Als voorwaarde wordt door den heer Sherwin o. a. gesteld dat jhr. Speelman zich moet verbinden om de uitoefening zijner rechten op te schorten tot 1 Mei 1877en thans heeft genoemde schuldeischer aan de „Ned. Financier" bericht, dat de aanzoeken om alsnog die voorwaarde te onder schrijven door .hem zijn afgewezen. Aan de Londensche Times wordt uit Thessa- lie gemeld dat in de mindere Turksche volks klassen groote ontevredenheid heerscht over de concessies ten behoeve der Christelijke bevolking. Op verschillende plaatsen hebben reeds bij de af kondiging van het besluit tot invoering der her vormingen ongeregeldheden plaats gehad. Op den Midland-Railway is in het vorige jaar eene proef genomen met het getal klassen in den spoortrein van drie tot twee terug te brengen. De directeuren verklaren in hun jaarverslag dat dit stelsel zeer goed gewerkt heeft. Het aantal personen die nu in de eerste klasse reisden, hoe wel meer dan dubbel zoo groot als in 1874, was toch lang zoo talrijk, niet als de eerste en tweede klasse te zamen over dat jaar. Bij onderzoek bleek dat velen, die vroeger voor korte afstanden met retour kaarten in de tweede klasse reisden, zich nu tot de minste klasse bepaalden. Daaren- rant aan. De heer begon het stil te lezen, maar sprak de woorden „den hals gebroken" luid uit en wierp zich toen onder den uitroep: „Wat een geluk!" in de geopende armen zijner zuster. De tijding, die deze beiden zoo gelukkig maakte, was dezelfde die op Sukdol zooveel rouw had veroor zaakt. „Als dat bericht maar niet morgen weêr tegen gesproken wordt!" begon de heer op twijfelenden toon en legde zijn hoed en stok op een tafeltje tusschen de beide vensters, op welks kleed een wapen geborduurd was. „Zou dan zóo iets verzonnen worden?" „Er worden heel wat andere dingen verzonnen. Misschien echter i3 er toch wel iets van waar," vervolgde hij en stil voegde hij er bij: „Dehemel geve dat alles waar zij Hij ging voor den spiegel staan, streek zijn haar, dat wat dun was geworden, glad en haalde de vingers door zijne bruine, hier en daar reeds met grijs doormengde bakkebaarden. Het oog zijner zuster rustte op hem met eene uitdrukking van teedere bewondering. „Wat ziet ge er deftig uit!" sprak zij. Waar lijk, een prinsentitel zou u beter passen dan zulk een jonge windbuil." In eenige familiën van den hoogen Boheemsehen adel is aan het bezit van het fideicommis de titel van prins verbonden. De overige leden van het geslacht voeren dan den grafelijken titel. {Wordt vervolgd-)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2