Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0n cl er wij s. Kerknieuws. Kunstnieuws. Mari ne en leg er. aldaar worden uitgegeven, f 250,000 heeft hij voor 't recht daartoe betaald. Gedurende het afgeloopen jaar zijn in 's rijks munt vervaardigd cn afgeleverd a voor rekening van het rijk 3015,000 centen, 2,026,000 halve cen ten; b voor rekening van particulieren 4,110,000 tienguldenstukkente zamen uitmakende eene nominale waarde van ƒ41,140,280. De weduwe van den beroemden scheikundige Gay-Lussae is op OOjarigen leeftijd overleden. Op haar 17ejaar had zij met haar echtgenoot kennis ge maakt, toen zij winkeljuffrouw in ten mode-magazijn was. Het trok zijne aandacht dat zij altijd in haar vrijen tijd zat te lezen, en eens toen hij een onbe scheiden blik in haar boek wierp, bespeurde hij tot zijne verbazing dat het een werk over de scheikunde was. Van dat oogenblik stond het bes uit bij hem vast, dat niemand anders dan de weetgierige jonge dame zijn vrouw zou worden. Het duurde echter eenige jaren voordat zijne middelen hem toelieten te trouwen. Toen wer den zij het gelukkigste echtpaar ter wereld. Zijne vrouw verrichtte voor hem den dienst van secre taris en een jaar lang, toen Gay-Lussae bij eene proef zich de oogen deerlijk gebrand had, ook dien van voorlezercs en helpster bij zijne waarnemingen. Béider handschrift was zoo overeenstemmend dat het niet mogelijk was ze van elkander te onder scheiden. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning het verzoek om gratieingesteld door W. Geurts, aanvoerder eener kerkelijke partij te Opheusden, en 35 oogstvernielers aldaargewezen van de hand. Eerstgenoemde heeft alsnii 6 wekenen laatstgenoemden hebben elk 14 dagen cellulaire gevangenisstraf te ondergaan. De gemeenteraad te Leiden heeft, in plaats van wijlen den heer Stoffels tot wethouder be noemd het nieuw verkozen raadslidden heer L. M. de Laat de Kanterwelke die functie aan vaard heeft. Gisteren werd door ons aan het Vaderland de onjuiste opgave ontleend dat het stoomschip Prins Hendrik de reis van Java naar Nederland in den ongelooflijk korten tijd van 30 dagen zou volbracht hebben. Hetzelfde blad bericht thans dat de overtocht 40 dagen geduurd heeft. Op 's konings verjaardag is zekere vrouw van B. te Tilburg van haar zevenden zoon beval lendie Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk is genoemd. De geldlecning van 1,150,000, door de pro vincie Groningen uitgeschreven isnaar de Pr. Gr. Ct. bericht, naar wcnsch geslaagd. Dat men te Groningen niet kalm kan blijven wanneer van de wet op hot hooger onderwijs sprake is, blijkt-uit de volgende oproeping, die met zeer groote letters in de Groninger courant te lezen is. „zxail ueil ranu vau uuu aigiuua; „Den zesden Maart 1876 zal door de tweede kamer der staten-generaal het wetsontwerp op het hooger onderwijs in behandeling worden genomen. Daarbij zal worden beslist of de academie te Gro ningen den 263™ verjaardag van haar bestaan al of niet zal mogen gedenken. „Burgers van Groningen! Inwoners der provin cie Groningen Mannen van het noordenWat hebt gij tot nu toe gedaan voor het behoud uwer hoogeschool? Gedut en gesluimerd. Moedeloos en mat toegezien dat het staal werd gewet om haar, de bron van uwe ontwikkeling, uw roem en uwe eerete dooden. „Nog is het tijd; maar het is de elfde ure. Rust nietwaakt en zijt vaardigZorgt dat geen steen' worde weggenomen van het gcoouw, dat het brandpunt is van de ontwikkeling van 't noorden. Waakt cn staat pal, opdat gij althans zonder schuld blijft. Doet uw plicht „Hoofden van de noordelijke gewestenvan de gemeenten bestuurders van de vele vereenigingen die hier bestaan mannen van het noorden, wapent u om den slag af te werendie onze academie bedreigt. Nog is het tijd om te handelen. Denkt aan 't geen in 't afgeloopen jaar is gebeurd „Wie ooren heeft om te hooreDhij hoore De ruwheid en baldadigheid te Ruinen zijn genoeg bekendook dat er in Drenthe zelden eene zitting van 't (nu gewezen) gerechtshof of van een kantongerecht wordt gehoudenof een inwoner van genoemde gemeente moet op do bank der be schuldigden plaats nemen. Herhaaldelijk zijn in de pastorie aldaar bij opeenvolgende predikanten, die de gemeente tot meerdere zachtheid van zeden aanmaandende glazen ingeslagen. Ook nu weer was zulks de uitwerking van 't ernstige en gemoe delijke woord, onlangs door den tegenwoordigen leeraar van den kansel gesproken. Den volgenden Zondagavond vond hijbij zijne thuiskomst uit de kerk, 14 ruiten in zijne woning verbrijzeld. {N. v. d. D.) Telegrammen uit Berlijn melden dat de snel ingevallen dooi overal ernstige overstroomingen heeft veroorzaakt. De rivieren wassen schielijk. De provincies Saksen en Silezië hebben vooral veel te lijden. Bij Maagdenburg zijn de dijken van de Elbe doorgebroken en is het land over verschei dene mijlen overstroomd. Daardoor is in den nacht van Woensdag op Donderdag de trein naar Berlijnniet ver van Maagdenburggederailleerd, zonder dat persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Bij Pless in Silezië is de spoorweg over een afstand van eenige mijlen overstroomd. Ook op die lijn is een trein gederailleerdwaardoor ver scheidene personen het leven hebben verloren. Het bestuur van den Noorderspoorweg te Parijs neemt sedert geruimen tijd proeven met het electrisch licht, welke als zeer goed geslaagd be schouwd mogen worden. Het goederenlokaal wordt van des middags vijven tot des avonds twaalven op deze wijze zonder ophouden verlicht. Dit lo kaal bezit eene oppervlakte van 20,000 kubieke meters, tot verlichting waarvan anders 30 gaspit ten noodig zijn, welke door het electrische licht letterlijk in de schaduw gesteld worden. Ook op de groote overdekte halwaar de treinen aan komen welke 300,000 kubieke meters groot is, zal de nieuwe verlichting toegepast wordenwelke bij al hare helderheid uiterst zacht en volstrekt niet hinderlijk voor de oogen is. De redacteur van het blad „the World" ver klaart dat men hem eene uitnoodigingskaart heeft doen zien van dezen inhoud: „De dienstboden van den heer en mevrouw N. zullen op Maandag den 28™ Februari te huis wezen. Er zal gedanst worden. Men wordt ver zocht aan brenger dezer het antwoord mede te x.cc«.dgAod 3T# riab\) z." In de omstreken van Mechelen hebben een aantal bewoners van het platteland hunne schamele woningen moeten verlaten tengevolge der over stroomingen van de Senne. Nabij Hombeejc heeft de rivier een gat van 25 meter in den dijk ge slagen en is op verschillende plaatsen het plavei sel van den straatweg opgespoeld en weggerukt. Ook tussehen Luik en Maastricht staan honderde huizen en uitgestrekte velden onder water. Naar men verneemt heeft de gefailleerde firma Dujardin te Brugge een proces voor het hof van appèl te Douai gewonnen, waardoor ongeveer anderhalf millioen franken in het faillissement bij het actief gevoegd zal worden. De schuldei- schers hopen in de maand Mei a. op eene uit- keering van 15 pet. De keizerin van Oostenrijk heeft voor den aanstaanden zomer eene buitenplaats gehuurd nabij Toweester, in het graafschap Northampton (Enge land). De zuster der keizerin, de gemalin van den uren vertrekkende treinen: van Amsterdam te 7 's morgens; van Rotterdam te 6.25 's morgensvan 'sGravenhage te 6.15 's morgens. De in- en uitvoer van vee uit Nederland is op het geheele gebied van Pruisen verboden. De heer ven Bultzingslöwen, Duitsch consul te Soerabaya en als vertegenwoordiger van het Roode Kruis in Atchin algemeen bekend, is door den keizer van Duitschland benoemd tot ridder der Kroon-orde 3e klasse. Deze onderscheiding, die slechts zelden in vredestijd toegekend wordt, is mede eene erkenning der door den heer Bul tzingslöwen bewezene diensten, voor welke het ridderkruis der Militaire Willemsorde zijne borst reeds siert. Van Vlissingen vertrokken het schip Clemens Florentinus, gezagv. van Eijk, naar New-Castle. Benoemd tot kantonrechter te Z'erikzee jhr. mr. L. van Citters, tlian3 substituut-griffier bij de rechtbank aldaar. bidderorden. Vergunning verleend aan Zt M". ordonnance-officier, den 1™ luitenant jhr W. F. H van de Poll, van den grooten staf, tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door Z. M. den koning dei- Belgen geschonken. registratie. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Weert de heer E. Nier- strasz, thans surnumerair der registratie en domeinen en commies ter directie der registratie en domeinen te Maastricht. posterijen. Benoemd tot directeur van het post kantoor te Assen de heer A. Simons, thans com mies der posterijen eerste klasse. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, op verzoek, aan den 1™ luitenant op nonactiviteit jh'. T. A. C. de Geer, van het wapen der infanterie. In de vorige week is de nieuw opgerichte open bare school te Oud Heiile met ongeveer veertig leerlingen geopend. De heer S. C. Coenraads Pieterse, hulp onderwijzer te Hansweert, is benoemd tot huipon derwijzer aan de openbare school voor meer uit- Tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en let terkunde aan de hoogere burgerschool te Tiel, is door den gemeenteraad aldaar benoemd, de heer Emile Seipgens, van Roermond. Het Vaderland verbetert zijne door ons gis teren overgenomen opgave omtrent het wetsvoor stel-Moens in dien zin, dat het aantal rijks kweekscholen niet op 20, maar op 13 gebracht zal worden; waaronder 3 vcor onderwijzeressen. Beroepen tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Vlissingen de heer E. B. Gunning, predikant te Alkmaar. De heer J. Brummelkacnp, predikant te Veenendaal, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam aangenomen. evenwicht verloor en neêrviel. Een geklater en geplas begeleidde haar val. Ik vloog haar dade lijk te hulp en ondanks de duisternis gelukte het mij haar te grijpen en weer op te richten. Op dit oogenblik hoorden wij de stem van onzen buur man, die geweldig op de bovendeur klopte. „Er uit! Doe dadelijk open! De oude kast kantelt om!" riep hij. Mijn hart zonk in mijne schoenen, waar het water rond klotste, maar ik hield Emmy met alle kracht vast. Ik sprak geen woord en ook zij vergenoegde zich met eenvoudig te schreien. Daarop trok ik haar door de slaapkamer, nu eens in, dan eens buiten het water, bereikte aldus de eetkamer en eindelijk ook de trap, waar ik haar op de treden neerzette. Zij stonden zoo scheef alsof de geheele trap om gedraaid was, maar zij waren ten minste droog. Naast den trap hing eene lantaren en een bakje met lucifers. Deze vond ik, ofschoon ten minste drie voet hooger en even zooveel zijwaarts af van de plaats, waar zij zich anders bevonden. Einde lijk hadden wij licht en begaf' ik mij weer naar de slaapkamer; daar greep ik Emmy's kleeren, die gelukkig droog waren gebleven en keerde er, door 't water plassend, meê naar den trap terug. Gedurende al dien tijd klopte en schreeuwde de commensaal, alsof er brand was. Toen Emmy zich wat gekleed had schoof ik haar de trap op en door de evenzeer scheef hangende deur naar buiten op het dek. Onze vriend, die reeds geheel te huis scheen in de veranderde plaatselijke ge steldheid, nam haar in ontvangst. Z. M. de koning heeft aan de dames Miolan- Carvalho en Pauline Boutin die te 's Hage waren gekomen om zich op de soiréo musicale van 11. Dinsdag die door het sterfgeval in de kei zerlijke Russische familie geen voortgang heeft gehad te doen hoorenzeer prachtige geschen ken vereerd, bestaande in zilveren theeserviezen met daarbij beboerend plateau en versierd met de naamcijfers der beide dames. Ook aan de dames SablairollesTimmers en Kiihne zijn van wege Z. M. geschenken ter hand gesteld bestaande in medaillons, met paarlen en diamanten omzet. In de volgende maand wordt in Nederland verwacht de Italiaansche tooneelspeler Rossi. Bij zijn optreden in de hoofdrollen van Shakespeare's voornaamste treurspelenheeft hij te Parijs een zeldzamen opgang gemaakt. Zijn spel moet met dat van geen ander kunstenaar, van welken land aard ook, te vergelijken zijn. Niettemin blijft het vrij onbegrijpelijk hoe de vertaling van een Engelsch treurspel, hoe verdienstelijk ook voorgedragen, zelfs voor een toeschouwer die eene buitenge wone kennis van het oorspronkelijke stuk bezit, een genot kan opleveren wanneer men de taal, waarin de tooneelspeler zich uitdrukt, niet verstaat. Indien dus het aantal van hen die in Nederland Rossi gaan hooren, zich bepalen moet tot degenen die Italiaansch kennen, dan zal zijne reis in ons land zeker geen winstgevende onderneming zijn. Misschien beslist de mode er echter anders over. Vinden sommigen het reeds deftig om over Sha kespeare te kunnen mêepiaten en geven zij zich alleen daarom de moeite hem te lezen, anderen zullen het wellicht het toppunt van „gediqtin- gueordheid" vinden om de pantomime te bewonderen van een Italiaan dien zij niet verstaan. Wanneer men zich dan verbeeldt hem te bewonderen is dat misschien een even groot genot als de wer kelijkheid. De Nederlandsehe hoofd ingenieur bij het vak van scheepsbouwde heer dr. B. J. Tideman, en de kapitein-luitenant ter zee jh'. H. O. Wichers, werkzaam bij de afdeeling materieel der zeemacht bij het departement van marinehebben in de vorige maaud te Kroonstadtvan den Russischen admiraal Popow vergezeld, de gepantserde fregat ten „Peter de Groote" en „Groot-Admiraal" nauw keurig bezichtigd. Beide zullen hem in den aan staanden zomer op last van het ministerie van marine den bouw der Russische cirkelvormige pantsorschepen trachten te leeron kennen. Zij zullen zich tot dat einde naar de Zwarte zee aan boord dier vaartuigen begeven. gi— w Men verneemt'dat aan een geacht graan handelaar te IJzendijke, in de afgcloopene week op de beurs te Gent zijnde, eene portefeuille met /6500 is afhandig gemaakt. De politie, van het voorgevallene dadelijk onderricht, heeft den be trokken chevalier dy industrie met zijn aanzienlijken buit tot dusverre niet in handen gekregen. Door het bestuur van de effecten-sociëteit te Amsterdam is tegen 7 Maart eene buitengewone vergadering uitgeschreven waarop do volgende punten zullen behandeld wordenconcept statuten eener op te richten effeetenhandel-vereeniging en, bij aanneming dier statuten, voorstel tot ontbin ding der sociëteit en oprichting eener effeetenhan del-vereeniging. De officieele catalogus van de wereldtentoon stelling te Philadelphia zal door den heer Nagle „Ik heb haar vast," riep hij. „Maak nu maar, dat ge zelf in de kleeren komt." Ook de stoel, waarop miju kleeren lagen, was niet omgevallen, zoodat het mij even als Emmy gelukte droog toilet te maken, hoewel wij het met natte voeten voor lief moesten nemen. Toen ik op het dek kwam blies de wind nog met onver minderde kracht, doch hij was niet zoo koud meer als eenige uren vroeger. Het dek zelf, an ders zoo waterpas ffis eene kolfbaan, liep nu met een hoek van ten minste 40 graden naar de zijde van den oever op. Wij hadden licht genoeg, om dat duidelijk te zien. Desniettemin koesterde ik den vurigsten wensch om te mogen ontwaken en tot de ontdekking te komen dat alles maar een droom was, al ware die dan ook te fantastisch dan dat een verstandig mensch zulk een droom mocht hebben. Er bleef echter geen twijfel over dat het de werkelijkheid was die ons omringde; de com mensaal althans was tastbare werkelijkheid en hij was zoo wakker als een bakker. „Hier!" riep hij mij toe; „neem gij haar bij den eenen arm terwijl ik haar bij den anderen vat; dan zullen wij haar zoo over de verschansing naar boven helpen. De wal reikt tot aan de boot, en gij kunt haar opvangen als ik haar na u zal af laten." Ik volgde nauwkeurig de instructiën van onzeD commensaal (altijd in de hoop dat het nog zou blijken een droom te zijn) en bereikte met een stouten sprong over de verschansing den wal, waar de boot aan deze zijde vast tegenaan lag. Vervolgens hielp hij Emmy over dezelfde hinder nis heen en begon haar toen aan beide handen langzaam en voorzichtig af te laten; binnen weinige seconden kon ik haar met mijne armen raken en zette ik haar op den grond. Nog altijd zeï zij niets, maar van tijd tot tijd schreide zij. Ook dit hield echter op nu zij op den oever was en den vasten grond in plaats van een hellend vlak, waar het water over heen stroomde, onder hare voeten had. Ik wilde haar dadelijk naar het naastbij staande huis brengen, welks bewoners ons melk leverden, maar nu verklaarde zij geen stap verder te willen doen voor dat ook Pomona zou gered zijn. Ik keerde dus, na haar zoo dicht mogelijk inge bakerd te hebben, naar boord terug, om zoo moge lijk ook Pomona te redden. Ik bevond dat onze commensaal in den tussehen tijd de loopplank zóo had gelegd, dat men met behulp daarvan zooniet aan wal kon gaan, althans naar wal kon glijden, en deze inrichting maakte ik mij terstond ten nutte door in de omgekeerde richting er langs op te klimmen. Op het dek gekomen zag ik bij het schijnsel der lantaren den commensaal met moeite de trap uit de eetkamer opklimmen met Emmy's schommelstoel onder den eenen arm en eene groote plaat in zwarte lijst, die Dante in de Hel voor stelde en mij altijd afgrijselijk leelijk was voorge komen, onder den anderen. „Waar is Pomona?" vroeg ik hem, mij inspan nende om op het schuine dek in balans te blijven. „Dat weet ik niet," gaf hij ten antwoord. „Wij moeten die dingen daar beneden weg halen; het water wordt hooger en de maan wast. 't Zou niet onmogelijk zijn, dat de geheele kast vóór zonsop gang in duigen lag." „Maar wij moeten het meisje trachten te vin den!" riep ik terug. „Wij mogen haar niet laten verdrinken." „'k Geloof niet, dat daar veel aan zou verloren zijn," hernam hij droogjes. „Dood zou zij even nuttig zijn als levend. Als zij niet op den inval was gekomen dat verwenschte gat in den keuken- wand te zagen, zouden wij nu gerust in ons bed liggen." „Gelooft gij inderdaad, dat dat de oorzaak is?" vroeg ik, hem, terwijl hij de loopplank afgleed, stoel en schilderij aanreikende. „Ja, dat, en niets anders!" gaf hij ten antwoord. „De vloed is zeer hoog, de wind kwam er bij, en zoo schepten wij water door dat gat, en nu zullen wind en water spoedig een einde aan het geheele huishouden maken." Ik vloog, zoo snel ik mij reppen kon, beneden naar do keuken. Daar ik nix de lantaren had kon ik duidelijk zien dat het in de vertrekken doorgedrongen water stil stond en dus, in weerwil van de onheilspelende profetie van mijn commen saal, het water met wassen had opgehoudenmaar het vaartuig lag jammerlijk op zijde en al het onderste was op hartverscheurende wijze het bovenste gekeerd. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2