IFEtèitlahd, Telegraphische berichten.* Handelsberichten. Benoemingen en besluiten. Onderwij s. Kunstn ieuws. Thermometerstand. Staten-G-eneraal. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. Met betrekking tot de dichtheid der bevol king kan men zeggendat de pokkensterfte over 't algemeen in omgekeerde reden stond tot de oppervlaktedie door de bewoners wordt ingeno men. Het verschil in sterfte op het platteland en in de voornaamste gemeenten was groot in Noord- Brabant en Groningenminder aanzienlijkin afdalende ordein OverijselNoord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland. Daarentegen was in Zeeland, Limburg en Gelderland de sterfte op het platteland grooter dan in de steden. Wat den leeftijd betreft was de sterftein ver houding tot de levendenverreweg het grootste in het eerste jaar. Op dien leeftijd stierf omstreeks 'I van alle aan pokken overledenen. De sterfte w°as opvolgend het grootst op den leeftijd van 3—6 maanden, van 5—12 maanden, van 1—2 jaren, beneden de maand en van 1—3 maanden. Daarop volgde die van 2—5 jaren. Op de daling van het sterftecijfer met het 5» jaar heeft zeker grooten invloed de vaccinatie, diealthans bij de mindere standenin den regel niet vóór dien tijd wordt verricht. De toeneming na het 14° jaar wijst op verzwakking der beschut tende kracht der vaccine en op de noodzake lijkheid der vaccinatie reeds voor dien tijd. Opmerking verdient, dat in Beieren, waar de kinderen yoor het einde van het eerste levensjaar mits drie maanden oud zijnde moeten gevaccineerd wordende pokkensterfte in verhou ding tot het getal inwonersslechts 1 ran die in Nederland bedroeg, niettegenstaande deze ziekte in 1871 in Beieren eene tot dusver ongekende hoogte en uitbreiding had verkregen. Dit feit Bpreekt reeds sterk ten gunste der verplichte vaccinatie. Maar bovendien, terwijl in beide landen de sterfte op den leeftijd van 0—1 jaar ongeveer gelijk is, 7, der totale pokkensterfte, staat de sterfte op den leeftijd van 15 jaren in Beieren tot die in Nederland als 2.5 32.2 pet. Een ge volg dat in Beieren alle kinderen op dien leeftijd gevaccineerd moeten zijn terwijl 't bij ons slechts bij het begin van het schoolbezoek geschiedt. Het groote nut der verplichte vaccinatie komt hier in nog helderder licht. De regeering heeft voorgesteld te verhoogen de pensioenen van een schipper le kl. bij het loodswezen met 150; van een schipper 2e kl. met f 90van een zeelood3 met 120van een loods maar zee en binnenloods met 90 en van het overige personeel met 60 per jaar en voor hun weduwen eenigszins in evenredigheid. In een ingediend wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1875 komt o. a. voor een post van 7000 voor gedane uitgaven wegens de werken aan het kanaal door Walcheren. Te Vlissingen is als bijlegger binnengekomen de Nerdöfl. schooner Geert Hendrik, gezagv. Hui driks, van Antwerpen bestemd naar Noorwegen. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan R. Fockema als notaris te Anjum, met ingang van 1 Mei a. leger. Gedetacheerd voor den tijd van vijfjaren bij het wapen der infanterie van het leger in Neêr- landsch Indië de le luitenant J. M. Vervat van het 2® regiment infanterie. De heer d'. L. Posthumus, leeraar aan de hoogere burgerschool te Goes, is door den gemeen teraad te Dordrecht met 15 van de 17 stemmen benoemd tot leeraar in de scheikunde aan de hoo gere burgerschool te Dordrecht. Volgens het Nieuws van den Dag moeten de in het wetsvoorstel-Moens voorgestelde wijzigingen der wet op het lager onderwijs zich bepalen tot de artt. 12 (rijkskweekscholen)18 (aantal hulp onderwijzers en kweekelingen)19 (bezoldiging) en 20 (hoofd- of hulponderwijzer aan het hoofd van buurtscholen). Omtrent de kosten van het lager onderwijs zou voorgesteld zijn, dat de helft van rijkswege aan de gemeenten verstrekt worde. Door Z. M. den koning is op voordracht van het daartoe aangewezen bestuur der maatschappij Arti et Amicitiae," weder eene geldelijke tegemoetko ming verleend aan 21 jeugdige artisten. Hunne namen zijn: de heeren P. Haaxman, Fred. J. du Chattel, E. van der Meer, P. P. Windt, M. Boks, Th. Offermans, mej. Hermine van der Haas, te 'sHage; H. Boss, te Groningen; P. A. Schippe- rus, te Botterdam; J. D. Huybers, te Zwolle; C. Liiry, te Dordrecht, W. J. Oppenoorth, Wilm Steelink, H. B. Koekkoek, J. H. Wijsmuller N. Harder, S. Kool, J. Taanman, N. van der Waay, E. S. Witkamp en mej. L. Charlotte van der Kei len, te Amsterdam. Door Emanuel Hiel is een historisch orato rium geschreven, getiteld: „Jacoba van Beieren," waarvoor de muziek door Jan van den Eeden zal worden gecomponeerd. Te Gent is een comité tot stand gekomen om eene uitvoering te geven van werken van den heer Waelput, in der tijd orkest-directeur aan de Fransehe Opera te 'sHage. De uitvoering is opgedragen aan de Maatschappij der Melomanen te Gent, met medewerking van verscneidene Brus- selsche artisten. Aan het fonds voor de oprichting van een gedenkteeken op Schumann's graf ontbrak nog 5000 Mark. Professor Joachim heeft Vrijdag in de Beethoven-Halle te Bonn ten bate van dit fonds een concert gegeven, dat eene zuivere opbrengst van 20C0 Mark heeft opgeleverd. De overige 3000 Mark zullen, naar men meent, indien slechts een betrekkelijk klein gedeelte van Schumann's vele vereerders de handen ineenslaan, zonder eenige moeite bijeen te brengen zijn. Gisteren avond omstreok 10 uren is een paard voor een wagendoor een voerman bestuurd, in de Seisstraat alhier op hol geraakt en op den Seisweg in eene woning terecht gekomen, alwaar eenige schade aan deur en kozijnen berokkend is. Ook de wagen en het voertuig zijn er niet zonder beschadiging afgekomen. Naar wij vernemen is door de firma Hart man en c°. alhier dezer dagen een prachtige zijden robe geleverd aan H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden. Zaterdag avond jl. ongeveer te elf uren is een brand uitgebarsten op een buitengoed te St. Kruis, bij Bruggebewoond door den heer Hebbelynck- Hennefreund, als voormalig tweede-commissaris van politie te Middelburg even berucht als bekend. Bijna het geheele politie-personeel was met den commissaris aan het hoofd met de noodige blusch- middelen ter plaatse aanwezig; doch aan redden viel niet te denken, daar een geweldige wind de vlammen deed aanwakkeren zoodat het huis met nagenoeg alles wat daarin was een prooi der vlammen werd. Met moeite slaagde men er in de nabijstaande gebouwen te redden. Naar men vermoedt is de brand ontstaan op de eerste verdieping in de slaapkamer van den be woner, die zich niet te huis bevond, waar men omstreeks 8 uren vuur had aangelegd. Twee dames die in eene benedenkamer piano speelden, hoorden opeens een geweldig gekraak boven haar hoofd; zij vluchtten daarop uit het huis en be vonden toen dat het gekraak afkomstig was van de vlammen, die bezig waren den vloer der slaap kamer te vernielen. Behalve de gouverneur der provincie waren nog verschillende andere autoriteiten, benevens de troepen van het garnizoen bij het onheil tegen woordig. De inhoud van het gebouw was tegen brandschade verzekerd, doch de schade moet niet temin voor den bewoner aanzienlijk zijn, daar alles wat hij bezatwaaronder kostbare meubelen, juweelen, tafelzilver, geld en papieren, in den brand gebleven is. Men schijnt zich weder op het maken van valsche Danknoten toe te leggen. Eenige dagen geleden is op een der handelskantoren te Amster dam een banknoot van 100 ontvangen. Hoewel het biljet vrij gebrekkig nagemaakt was, is het met anderen in betaling aangenomen. De bedrie ger is niet bekend. Men zij op zijn hoede! In het eerlang in den stadsschouwburg te Amsterdam op te voeren drama „Van Toulon naar St. Helena", zullen bij een in dat stuk voor komenden optocht een drommedaris en dertien paarden ten tooneele verschijnen. Eerstgenoemd dier is daarvoor door de heeren Albregt en van .Ollefen te Hamburg aangekocht. De gepensioneerde schout bij nacht jhr. F. de Casembroot heeft, wegens de vele werkzaam heden welke het lidmaatschap der tweede kamer hem veroorzaaktzijn mandaat als lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage nedergelegd. Bij wijze van testament als raadslid heeft hij aan het gemeentebestuur ingediend een voorstel, strek kende om de uitvoering der wet op de hondsdol heid voortaan niet te doen uitvoeren „overeenkom, stig de waardigheid der koninklijke residentie." Tot dat einde verlangt het aftredend raadslid dat een geschikter lokaal worde aangewezen tot het bewaren van opgevatte honden; dat het afmaken dier honden niet vroeger geschiede dan drie dagen na hunne opvatting, en dat van gemeentewege een honden-vaderof verzorger van gevangen honden worde aangesteld. Onlangs w erd te 's Hage een ezelkar aange. reden door een wagen van de stadsreiniging, waarbij de ezel eene verwonding bekwam. De eigenaar vroeg aan het gemeentebestuur om schadevergoe ding en daar het aanbod van burgemeester en wethouders hem niet hoog genoeg voorkwam, wendde hij zich tot de rechtbank en tot een ad vocaat. Tengevolge der onbaatzuchtige toespraak v. n dezen laatste, stemde de ezelman echter toe in eene schadeloosstelling van ƒ160. Teneinde de proceskosten te vermijden stellen burgemeester en wethouders voor die transactie aan te gaan hoe wel zij verklaren dat de som hun zeer hoog voor komt. Honderdzestig gulden te betalen voor 't aan- rijdén van een ezel, men moet dan ook erken nen dat het geen present is! Te Wijlré (Limburg) had dezer dagen een groote vechtpartij plaats tusschen de conducteurs van den van Aken naar Maastricht gaanden trein en eenige reizigers, die zonder biljet in den treiu hadden plaats genomen en nu door de conducteurs er uit werden gezet. Laatstgenoemden werden erg toegetakeld. Tegen de daders is proces-ver baal opgemaakt. De quaestie of de koningin van Engeland met het oog op de Indische bezittingen nog een nieuwen titel zal aannemen is een onderwerp van velerlei beschouwingen voor de Engelsche bladen. Mocht het aanhangige wetsontwerp worden aan genomen dan schijnt de publieke opinie meer voor den koningstitel dan voor den keizerlijken gestemd te zullen zijn. De keizers-titel is aan de Britsche natie vreemder dan eenigen anderen en heeft voor hen steeds een absolute beteekenis. Daaren boven acht men het ongepast door een titel de Indische onderdanen te herinneren aan hun positie als onderworpen aan de Britsche kroon, en onder scheid te maken tusschen de verschillende bezit tingen van Engeland. Intusschen is het opmer kelijk dat, hoewel dan ook niet officieel, de quaestie officieus toch reeds schijnt te zijn opgelost want in Debrett's Illustrated Peerage wordt de titel der koningin aldus vermeld„Victoria, Queen of the United Kingdom of Great Britain and Ireland and of the Colonies and Dependencies thereof, E m- press of India, Defender of the Faith, Sove reign of the Ordres of the Garter, Thistle, St. Pa trick BathStar of Indiaand Victoria Cross." Het is er dus wellicht slechts om te doen een bij het hof reeds aangenomen titel in een officieelen te veranderen. Op een concert te Dresden werd onlangs door een dame een piano-compositie van Ludwig Harttmann gespeeld. Ludwig Hartmann, die muziek- beoordeelaar is van een dagblad, schreef daarover het volgende „Ook speelde de concertgeefster een wals-capriccio van Ludwig Harttmann. Deze schrijver heeft vele liederen gecomponeerddie dikwerf gezongen worden en wel eenige oorspron kelijkheid ademen. Hem ontbreekt echter talent tot instrumentatie. Zijne meer of minder onbe duidende navolgingen van Chopin moesten eigen lijk niet gedrukt zijn, behooren zekerlijk in open bare concerten niet te huis. Do heer- Harttmann zal dit, naar wij hopen, onderschrijven, en zich bepalen tot hetgeen hij in staat is te doen en ons van dergelijke overtollige pianomuziek verschoonen. Concertgevers moesten die in elk geval ignoreeren. Ludwig Harttmann." 22 Feb. 's av. 11 u. 49 gr. 23 's morg. 7 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. 's av. 6 u. 47 gr. «s> TWEEDE KAMER. Zitiing van Dinsdag 22 Februari- Ingekomen stukken 1° kennisgeving van den heer Blom dat hijom redenen van gezondheid, ontslag heelt genomen als lid der kamer; 2° ge loofsbrieven van de heeren van Rappard, van Nispen en van der Schrieckdie werden goedge keurd waarna deze heeren zitting namen3° wets voorstellen tot: a wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1875l idem van hoofd stuk VII B voor 1876e wijziging van de wet op het notarisambtd idem van de pensioenen voor het personeel van den zeeloodsdienst4° het wetsvoorstel van den heer Moens, tot wijziging van eenige bepalingen der wet op het lager onder wijs 5° mcdedeeling van den minister van oorlog dat het wetsontwerp tot wijziging der pensioenen bij de landmacht wordt ingetrokken. Aan de orde werden gesteldtegen Maandag a. te 1 uur de wetsontwerpen betreffende de suiker regeling; tegen Maandag daaraanvolgende te 1 uur het wetsontwerp op het hooger onderwijs. Tot voorzitters der sectiën koos de kamer daarop de heeren JonckbloetBegramGeertsema van Rappard en Wintgenstot ondervoorzitters de heeren: de Vries, Fabius, van Eek, Insinger en van de Putte. De heer Buffet heeft begrepen, dat zijne positie zoo geheel onhoudbaar is, dat hij niet beter kan doen dan onmiddellijk aftreden. Hij heeft daarom aan maarschalk Mac Mahon verzocht hem terstond te willen ontslaan, daar hij niet langer de depar tementen zou kunnen besturen, omdat een minister die bij de verkiezingen is geslagen geen voldoenden invloed op de prefecten kan uitoefenen. Eigen schuld kwelt het meest; de heer Buffet zal dat ondervinden; indien hij niet op allerlei wijzen tegen de constitutie had gereageerd, maar die eer lijk had helpen handhaven, zou hem althans een eervolle aftocht zijn vergund. De heeren Léo, directeur van het pers bureau bij het ministerie van binnenlandsche zaken, en Desjardins, onder secretaris van staat bij dat departement, hebben hun verlangen te kennen gegeven om in het lot van hun chef te deelen en gelijktijdig met hem te worden ontslagen. De maarschalk zou heden eene beslissing nemen en men verwacht, dat de heer Dufaure ad interim met binnenlandsche zaken zal worden belast. Voor 't oogenblik heerscht nu kalmte in Frankrijk; men geniet de rust der ze kerheid en gevoelt zich gelukkig, dat een tijdperk van overgang en onzekerheid is gesloten, waarin de strijd der partijen telkens tot geweldige ge beurtenissen aanleiding kan geven, en heeft plaats gemaakt voor een duurzamen, goed verzekerden regeeringsvorm. De 5® Maart, waarop de herstem mingen zullen plaats hebben, zal wel altijd eenige agitatie verwekken, doch daar in ieder geval de republiek bevestigd is zal de kalmte er weinig door worden verstoord. Het wetsontwerp tot het openen van eencrediet van 4,000,000 pond sterling voor den aankoop der aaudeelen in de Sucz-maatschappij is in eerste le zing door het Engelsche lagerhuis aangenomen. Wel hebben daarover langdurige discussies plaats gehad maar de markies van Hartington, de leider der oppo sitie, verklaarde al terstond dat niemand voornemens was zich tegen den aankoop der aandeel en te ver zetten doch dat hij wel bezwaar had tegen de wijze waarop door de regeering in deze zaak was gehandeld. De heer Lowe bestreed de wijze van geldleening van de som voor den aankoop benoodigd en be toogde, dat Engeland door het bezit van de aan- deelen niet meer invloed in de administratie van het kanaal verkrijgt dan het reeds bezat. In den zelfden geest sprak ook Gladstone, die evenzeer bezwaar maakte tegen de wijze van geldleening en de handeling van de regeering. Deze werd eerst verdedigd door sir Northcote en vervolgens door Disraeli zelf, die verklaarde dat de regeering onmogelijk op een andere wijze geld had kunnen krijgen, dan thans is geschied. Ten aanzien van de betrekkingen met het buitenland sprak hij als zijne overtuiging uit, dat de plaats gehad heb bende gebeurtenis, wel verre van aanleiding te zul len geven tot moeilijkheden met andere natiën, integendeel deze zal voorkomen. Hij verdedigde den aankoop niet als een finantieele maatregel maar als een van politieke beteekenis met de strekking om het gezag van het rijk nader te bevestigen. De Oostersche quaestie levert in de laatste dagen weinig nieuws. Het antwoord van de Porte, waar in kennis wordt gegevendat zij vier van de vijf voorstellen van graaf Andrassy aanneemt, is aan de buitenlandsche mogendheden medegedeeld en nu moet Turkije trachten de voorstellen in toe passing te brengenwat echter door den tegen stand der opstandelingen niet gemakkelijk gaat. Een gerucht dat tusschen Rusland en Oostenrijk een geheim traktaat zou bestaan heeft bij de Neue freie Presse en de Kölnische Zeitung eenig geloof gevonden. Uit St. Petersburg wordt echter ver zekerd, dat zoodanig traktaat niet bestaat en dat Rusland en Oostenrijk vast besloten hebben niet afzonderlijk maar slechts in vereeniging met de andere Europeesche mogendheden te zullen handelen. Koning Alfonsus beeft zijn hoofdkwartier te To- losa gevestigd, en de Carlisten verstrooien zich in alle richtingen. Zij vormen drie groepen die van elkander zijn afgescheiden. De eene, het oostelijke leger aan Guipuscoa is, door Martinez Campos verslagen, naar Bidassao teruggetrokken; het leger van Biscaye en van Guipuscoa is door generaal Lorna uit Biscaye en het westelijke deel van Guipuscoa verdreven, vervolgens te Elgueta door generaal Qnesada verslagen en thans uit To losa verdrevenhet derde leger eindelijk, dat van Estella, wordt in zijn terugtocht naar het Noorden door generaal Primo de Rivera vervolgd. Deze verschillende groepen worden zorgvuldig van elk ander gescheiden gehouden en zijn ieder afzonderlijk onmachtig. De Spaansche generaals hebben dus niets anders meer te doen dan de Carlisten over de grenzen te jagenuit elkander te drijven of te ontwapenen en daarmede zal de Carlistisehe opstand geëindigd zijn. Goes 22 Februari. De aanvoer van tarwe was heden ruim-, met goede vraag, waardoor in navol ging van Rotterdam 20 cent hooger is betaald. Puike 8.75 a 8.90. Mindere 8.25 a 8.50 naar qualiteit; rogge redelijk ter veil en met ƒ7 a 7.25 betaald; wintergerst ruim ter veil met goede vraagaan 6, 6.15 a 6.25 ruimde het aanzijnde vlug opzomergerst ruim ter veil en met 5.65 a 5.75 gaarne betaald; erwten zeer schaarsch. Puike kook 10.75 a f 11. Mesting 9.75 a ƒ9.80 afgegevenhaver ruim ter veil en met ƒ4.25 a 4.75 betaald; paardenboonen ruim ter veil en 7.90 a 8 gaarne genomenbruine boonen, witte boonen, koolzaad en schokkers niet ter veil. Amsterdam, 23 Februari. Raapolie op zes weken 391. Lijnolie 27 IPrfizen van elfeeten. Amsterdam, 23 Februari. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21 pet. 63 dito dito dito 3 741 dito dito dito 4 98^

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3