Telegraphische berichten, BUITEULA1TD, Ingezo! Zee Hand' Rechtzaken, émmtjW "JUmcJjf*». Thermometerstand. Algemeen Overzicht. k \N takken wanneer ze nog jong zijnwaardoor de natuurlijke loop der sappen wordt belemmerd; al laat men nu zulk een zieke ent op een opgaanden stam doorschieten, dan gebeurt het soms toch nog dat men met kanker te worstelen heeft, vooral wanneer de wilde stam niet al te krachtig trekt, omdat de kiem van het bederf door de ent is medegebracht. Zoolang de kw.aal zich nog jn den aanvang ver toont en de gaten nog niet al te groot zijn, ben ik altijdbij de opgaande jonge boomen, goed geslaagd door den kanker, hetzij hij zichtbaar wordt door zwarte vlekken op den bast ter grootte van een hal ven cent, of nadat hij zich reeds eenigs- zins verspreid hadin het voorjaar weg te snijden, zóóver als de bast en de eerste daaropvol gende houtring bruin aangestoken schijnt. Groeit nu de boom vrij sterk door, dan krijgt men, rond om de betrekkelijk kleine wond, een overwas, die de wond spoedig sluit en den boom weinig schendt. Aangenomen nu dat de leiboom als boom kunst matig wordt verminkt, ziek gemaakt en verzwakt, dan ligt het, dunkt mij, voor de hand dat allerlei soort van luizen daar een goede kweekplaats vinden. Ziet men niet bij ziekelijke dieren en menschen waarin geen groeikracht en tier zit, dezelfde verschijnsels? Daarom vindt men ge woonlijk kanker en luizen aan denzelfden boom. Ik heb die kwalen zeer zelden in de opgaande boomen van gewone fruitsoorten gezien, alleen bij de zoogenaamde tafelappelende fijnere soorten, die gewoonlijk in de tuinen als lei-boomen voor komen, heb ik er veel last van gehad. Ik zoude derhalve aanraden om, wil men dan nog volstrekt leiboomen hebben, de enten voor de nieuwen te nemen óf van zeer jonge gezonde lei-boomen óf van opgroeiende. Indien iemand er iets anders op weet zal het mij aangenaam zijn dit op de een of andere wijze te weten. Hoedekenskerke 12 Febr. '76. Salomo te Gempt. P. S. Wie zijn wijngaard nog niet gesnoeid heeft> wachte daarmede nog eens een veertien dagen. Ik wenschte daarover nog eenige opmerkingen mede te deelen. S. t G. De uitspraak der rechtbank alhier in het inci dent in de Phönix-procedure is bepaald op 8 Maart a. De datum van 1 Maart, in ons verslag van gisteren gemeld, was eene drukfout. Benoemd tot ridders der orde van den Neder- landaohen lcouw dö .T_ M. Waloson hoofd- inspecteur der directe belastingen enz., J. W. Gunninghoogleeraar te Amsterdam en J. U. de Kempenaerrijks-advocaat te Arnhem. Benoemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau de heer van Hessemoud intendant van het koninklijk paleis te Amsterdam. Benoemd in de orde van den Eikenkroontot komman deurde schout bij nacht J. M. J. Brutel de Ia Rivière; tot officier: de kapitein-luitenant ter zee jh'. A. C. van Haeften, de luitenants ter zee le klasse J. M. L. A. P. Wierix en jh'. J. A. Koëllde majoor der dienstdoende schutterij te Amsterdam J. van Someren Brand en de heer Raat te Hoorn; tot ridders de heeren V. Salmoncommies bij het kabinet des konings, L. C. Rovers luitenant ter zee 2e klasseC. Vrie- sendorp, kapitein en C. L. van Aardenne kapi tein-adjudant bij de dienstdoende schutterij te Dordrecht, Seholten voormalig kapitein-adjudant bij de dienstdoende schutterij te Delft. Te Vlissingen is binnengekomen de stoomboot Scholtengezagv. Jansenvan Rotterdam. ken. Dan wordt het, zoo God wil, stiller in zijn gemoed, en al kan hij zich misschien een tijd lang niet weder aan den dagelij kschen gang van het leven gewennen, zoo zal ten slotte het werken hem toch verlossen." Hij zweeg, maar het was slechts een korte pauze, waarna hij met eene ontroerde stem vroeg: „Ben ik nu door u verstaan, freule?" In verwarring streek zij de blanke vingers langs haar voorhoofd. „Neen! neen!" stamelde zij. „Nog niet? Dat doet mij leed!" „Zoudt gij mij lief hebben Dat kan niet zijn 1" „Gij wildet mijne verklaring," antwoordde hij met vaste stem. Eerst thans zag zij naar hem op. „Is het wer kelijk waar?" vroeg zij. „Werkelijk waar!" bevestigde hij nadrukkelijk. Zij kruiste de armen over elkander en terwijl al de schalkschheid, die in haar woonde, plotse ling uit hare oogen fonkelde, vroeg zij: „Hoediep hebt gij mij dan eigenlijk lief?" „Laat de schipper zijn peillood uitwerpen daar waar de zee bodemloos is, en meet daar mijne liefde bij af." „En wat verwacht gij van uwe vrouw?" „Hetzelfde." Een lachje speelde om haar mond: „Kort en krachtig!" sprak zij; „men kan zien, dat ge offi cier zijt geweest." „Zonder de lauweren te verdienen, die ge mij gisteren in het prieel hebt tóegestrooid," antwoord de hij met eene lichte buiging. Te Hoedekenskerke worden plrnnen gemaakt voor het aanleggen van twee orscerbanken in de Biezelingsche Hameene \\>n 80,000 en de andere van 100,000 pannen. Indien de daartoe geopende onderhandelingen met goeden uitslag bekroond wordendan kunnen binnen weinige weken de voorbereidende werkzaam lieden aanvangen. Omtrent de te veld staande gewassen wordt van daar gemeld dat zoowel het koolzaadals de Australische tarwewelke laatste in het jongste najaar veel is uitgezaaidtengevolge der vorst als geheel mislukt beschouwd kunnen worden. Te Muntendam heeft een lSjarige knaap, die wegens gepleegde baldadigheid voor straf beducht waszich opgehangen. Toen Zondag jl. in de hervormde kerk te Nieuw-Stadskanaal de godsdienstoefening zou ge houden worden en zich reeds eene aanzienlijke schare in de kerk bevondbegaf zich eene dienst meid die nu en dan aan vlagen van verstands verbijstering lijdtop den predikstoel. Onder den uitroep „ik wil preeken!" wierp zij den dikken statenbijbel naar beneden en daar de gemeente van zulk een geforceerd opdringen van het evan gelie niet gediend was, ontstond er eene gewel dige opschuddingdie daarmede eindigdedat de geëmancipeerde dienstmeid mot veel moeite uit de kerk werd verwijderd. Omtrent -de geheimzinnige Leidsche zaak (moord op eene 20 a 30jarige vrouw) schijnt niets naders te zijn gebleken. Aan de goede trouw van den berichtgever valt, naar het schijnt, niet te twijfelen. Intusschen wordt zijne verklaring door geen enkele aanwijzing bevestigd. Nadat door hem het lijk was ontdekt en voordat de politie ter plaatse was verschenen, had het vrij sterk ge sneeuwd, zoodat sporen, indien die aanwezig zijn geweest, niet konden worden ontdekt. Uit eene andere bron wordt gemeld, dat men denkt aan gezichtsbedrog, omdat de gemeente veldwachter, die kort voor den student langs de bewuste plek kwam, niets heeft bespeurd. De verklaring van den eersten berichtgever in tusschen is meermalen en altijd even stellig afge legd. Zooals men weet zijn de schutters, die be zwaar maakten aan een oproeping op Zondag ge volg te geven, deswege door den schuttersraad te Zaandam veroordeeld. Voor hooger beroep bij de gedeputeerde staten is de opgelegde boete te gering. Daarom heeft nu de predikant L. Linde boom, die, de beklaagden voor den schuttersraad verdedigd heeft, een adres, door hen onderteekend aan den minister van binncnlandsche zaken over handigd. Dit adres bevat eene uitvoerige uiteen- T.fitting van de redenen, waarom zij meenen niet gehouden te zijn, in strijd mei öoils gebod, op Zondag op te komen, en zij geven de hoop te kennen, verblijd te worden „door de vernietiging van dit, voor hen en neel het godvreezend deel van Neêrlands volk, grievend en bedroevend von nis, welks handhaving en uitvoering het bewijs zou geven, dat in het vrije Nederland de God der vaderen niet meer dan ten koste van geloofsver volging naar zijn woord zou mogen gediend wor den." Het voornemen bestaat een krachtige poging te doen tot aanleg van een flinke Néderlandsehe stoomvaartlijn tusschen Harlingen en Londen, om te kunnen concureeren met de Engelsche maat schappij, die tot nu toe behoudens enkele zeer korte tusschenpoozen, geheel het monopolie heeft gehad van den exportdienst voor den enormen handel der noordelijke provinciën op Engeland. Men wil daarvoor eene maatschappij oprichtenraet een kapitaal van een rnillioen gulden, in niet te groote aandeelen. De navolgende heeren, die zich tot een commité van oprichting hebben geconsti „Weet ge echter wat ge verdient?" „Neen." „Dat ik u de beleediging, die in mama's verden king ook voor u opgesloten lag, help wreken." „Waardoor?" vroeg hij in spanning. „Er is slechts éene onzer waardige wraak,'' antwoordde Leontine„dat ik op u verlieve ,o Mocht ge dat doen!" riep hij uit. „Wie mij in weerwil van mijne vrijpostigheden zijn hart toewijdt," hernam zij, „is een zoo goed man, dat ik geen beteren zal vinden. En wie mij verzen schrijft zooals: „Daar buiten in een tuin bij 'tspoor" „Daar was't, dat ik mijn hart ver loor!" viel hij haar in de rede, een nieuwen rijm regel improviseerende. „Hier hebt ge mijne hand!" sprak zij, hem hare rechterhand toereikende. Hij raakte die nog niet aan. „Trek dadelijk die kleine vingers terug," riep hij uit, „want heb ik ze eenmaal gevat, dan laat ik ze tot mijn einde niet los!" „Hier hebt ge beide mijne handen!" Nu greep hij ze onder den uitroep: „Leontine!" en drukte er een kus op. „Bedaard, mijnheer! Daar is mama!" vermaande zij. En inderdaad daar ging de deur open voor me vrouw von Busse, maar niet alleen voor haar, want naast haar vertoonde zich Spangenberg senior en achter die beiden Max en Wanda ge armd. De bankier zag er zeer ontstemd uit en tueerd, hebben zich geheel bereid verklaard kracht dadig tot de oprichting der maatschappij te zullen medewerken: jh'. m'. J. H. F. K. van Zwinderen te Rijs, jhr. m'. J. F. van Humalda van Eysinga te Leeuwarden, m'. W. A. Bergsma te Dronrijp, J. N. Witteveen te Leeuwarden, m'. G. W. A. Buma aldaar, W. H. F. baron van Heemstra te Harlingeu, m'. D. de Blocq van Scheltinga te Heerenveen, jh' m' C. W. A. Alberda van Eken- stein te Groningen, m'. D. de Ruyter Zylker te Winschoten, W. A. Scholten te Groningen, mr» B. van Roijen aldaar en J. H. Roemeling te Fin- sterwolde. Men meldt dat in geen jaren zulke hooge som men voor remplaqanten en nommerverwisselaars bij de nationale militie zijn besteed als zulks dit jaar 't geval is. Men biedt namelijk f 750 a ƒ850 voor remplagantenf 500 a f 600 voor nommerverwis selaars. Naar men verneemt moet het voornemen be staan de meestoof te Zonnemaire te veranderen in eene fabriek van kalksuiker. {Zier. Ct.) Donderdag avond is uit den spoortreindie te 5 uren 40 minuten uit Arnhem vertrok, toen deze reeds op gang was, een matroos uit een raampje gesprongenomdat zijn kameraad niet bij hem wilde komen zitten. Ondanks liet gevaarlijke van den sprong is de waaghals er zonder ongeluk afgekomen. Een visscher te Zutfen heeft uit den Ysel een zwaar voorwerp, wegende ongeveer 21 kilo,opge haald dat bij onderzoek bleek de versteende boven kaak van een voorwereldlijken olifant te zijn. De directeur der lioogere burgerschool aldaar heeft de vondst ten behoeve der school aangekocht voor f 15. Op 31 Dec. 1875 waren in Nederland in ge bruik 4385 stoomketels, zijnde 215 meer dan een jaar vroeger. Ketels van locomotieven zijn daar onder niet begrepen. Den gouverneur van Kansas is onlangs iets overkomen wat Amerikaansche gouverneurs als zij niet op hun tellen passen wel meermalen te beurt valt. Hij moest nl. de vertegeuwoordiging van Kansas openen en aan een ondernemend maar gewetenloos dagblad correspondent was het gelukt den gouverneur zijn openingsrede te ontstelen. Er was hem veel aan gelegen den correspondent van de Kansas City Times zijn lust weder te ont nemen, doch deze was reeds met een extra-trein, die genoemd bladgedurende de zittingsparrade tusschen Topeka en Kansas liet loopen op reis naar laatstgenoemde plaats. De gouverneur tele- grapheerde naar Wyondotte dat men daar den trein moest aanhouden en het stuk in beslag nemen. De correspondent echter vernam dit en telegrapheerde dit naar Kansas. Tengevolge daar van werd de toen nog voor Wyondotte aangehou den en het stuk in zekerheid gebracht zoodat men te Wyondotte niets in den trein vond. Nu be sloot de gouverneur den trein met de couranten waarin de rede zou staan aan te houden, doch ook in dit opzicht was men hem te slim en de leden der wetgevende vergadering van Kansas lazen de boodschap van hun gouverneur nog eer zij officieel was uitgesproken. De heer Krupp, te Essen, is bezig een eigen stoomboot in order te brengen, waarmede de producten zijner kanonnen-fabriek naar de we reldtentoonstelling te Philadelphia zullen worden overgebracht. 18 Feb. 's av. 11 u. 52 gr. 19 's morg. 7 u. 47 gr. 's midd. .1 u. 48 gr. 's av. 6 u. 46 gr. voegde aan Reinhold toe: „Laat ons gaan, mijn zoon Mevrouw von Busse trad niet weinig verlegen op den jongen man toe met de woorden.. „Hoe zal ik mij verontschuldigen, mijnheer, dat ik u zoo bitter verongelijkt heb, en waarmede kan ik u genoegdoening geven „Door streng te blijven bij uw eenmaal geno men besluit, mevrouw," antwoordde de jonge Spangenberg op eerbiedigen toon. „Victorie, kameraad!" riep de ritmeester, vroo- lijk zijn hoed zwaaiende. Mevrouw von Busse stoud als aan den grond genageld en zei: „Heb ik goed gehoord?" „Ja, mama-lief," antwoordde Leontine, „ik on derwerp mij als eene gehoorzame dochter aan uw bevel." Daarop nam zij de bouquotten van de tafel en wendde er zich mede tot den bankier met de woorden: „Papa Spangenberg, welk van die bou- netten was voor mama bestemd, en welk voor hel ondeugende dochtertje?" In plaats van den vader, gaf de zoon snel ten antwoord„Met uw verlof, dit was voor mama bestemd." Dit zeggende haalde hij het pakket effecten uit zijn zak en bood het mevrouw von Busse aan met de woorden: „Mevrouw, papa had mij opgedragen u deze papieren te overhandigen, Uw vermogen, dat hij niet langer wenschte te ad- ministreeren, en ik, slechte zoon, had het doel mijner zending totaal vergeten." Voor de eerste maal op dezen dag kwam er eeu De dood van Frans Deak, den beroemden Hon gaar, heeft tot twee feiten aanleiding gegeven, die wel eenig mogen worden genoemd in de geschie denis van den modernen staat. Het eerste is de wijze waarop Hongarije de nagedachtenis van zijn grooten burger eert. Door de regeering is een wetsontwerp aangeboden, strekkende om te bepa- en, de erkenning der verdiensten van Deak jegens zijn vaderland in de wetgeving op te nemen, en dat een nationaal monument voor hem zal wor den opgericht. Dat wetsontwerp is zonder eenig debat met algemeene stemmen aangenomen. Zóo weet men elders zijn groote mannen in eere te houden. Het tweede feit heeft zich voorgedaan bij het stellen van een candid aat voor de kamer van afge vaardigden in plaats van Deak. Die candidatuur is aangeboden aan den bisschop Michael Horvath te Pestb, die haar ook heeft aangenomen en in een belangrijke rede voor zijne kiezers zijn poli tieke gevoelens heeft ontwikkeld. Na eene inlei ding over zijne betrekking tot wijlen Deak besprak de bisschop de politieke belangen van Hongarije in den meest liberalen zin, en wijdde vooral in het breede uit over de noodzakelijke behoefte voor Hongarije evenzeer als voor iederen anderen staat aan een zelfstandig tolgobiedzonder hetwelk handel en industrie zich niet krachtig kunnen ontwikkelen. De quaestie van een zoodanig tol- gebied is voor Hongarije een levensquaestie. Een tweede belangrijk punt was de ontwikkeling van de denkbeelden van den heer Horvath over den staat. De grondslag voor den staat is, naar zijne overtuiging, de gemeente en de eenheid der fami lies. „Het is daarom zeïde hij niet alleen een recht, maar ook de hoogste plicht van den staat om steeds een overzicht te hebben over zijne elementen en daarom de registers zelve nl. door zijne ambtenaren te doen bijhouden. Hieruit vloeit echter met onverbiddelijke logica voort, dat het burgerlijk huwelijk niet facultatief maar verplich tend moet worden ingevoerd. En ik wil hier nog bijvoegen, dat ik in mijne hoedanigheid als gees telijke hierin geen nadeel voor de kerk kan zien, zcoals ook uit de ervaring iu andere landen: Belgie, Frankrijk, Zwitserland, sommige gedeelte van Duitschland, en Italië blijkt. Welk nadeel zou er ook voor de kerk uit kunnen voortvloeien Het staat immers ieder vrij nadat het huwelijk voor den burgerlijken ambtenaar is voltrokken voor het altaar te treden en den zegen Gods over zijn verbond in te roepen?" Herhaalde stormach tige toejuichingen braken deze rede af, die alles behalve lieflijk zal klinken in de ooren der curie, juist nu de Oostenrijksche bisschoppen een lang en scherp protest tegen de confessioneele wetten hebben uitgevaardigd, en aan de kroon verzoeken de wet op de kloosters niet goed te keuren. Volgens de Neue freie Presse is de Oostenrijk sche minister van financiën voornemens een wets ontwerp in te dienen tot invoering eener belasting op de beurswaarden. Alle binnenlandsehe en bui- tenlandsche ondernemingen, zoowel van industriee- len aard als banken ofspoorwegen zouden jaarlijks eene belasting moeten betalen over de nominale waarde van de in omloop zijnde titels om aan de beurs te kunnen worden genoteerd. Morgen zullen de verkiezingen in Frankrijk voor de kamer van afgevaardigden plaats hebben en met vertrouwen zien de republiekeinen den uitslag te gemoet. Ter elfder ure hebben de Bonnapar- tisten zich nog aan een misslag schuldig gemaakt, die hen geen goed zal doen en daarentegen de zaak der republiek in de hand zal werken. Te Marseilles nl. is door Bonapartistische manifesta- vriendschappelijke trek op het gelaat der dame, terwijl zij het pak effecten aannam en weer in de handen van den bankier drukte onder den uit roep: „En dat wilde mijn oude vriend mij aan doen De oude vriend hield een zakdoek voor zijne oogen en riep bijna snikkend uit: „Ik hoor niets ik zie niets mijn zoon mijne lieve doch ter En in de meening dat hij Leontine voorhad, sloot hij hare moeder in zijne armen en kuste haar zonder ophouden, totdat het algemeen ge lach der omstanders hem ten langen laatste van zijne vergissing overtuigde. EINDE. ties een republiekeii De militaire autorite en heeft alle bijeenl misten en Bonaparti verboden. Volgens le Soir een onderzoek ingest manoeuvrewaarvan orgaan te Montaubai van binnenlandsehe Het wetsontwerp moeiingen van den strekkende om de ve Engelsche koopvaardi is door het lagerhuis In het heerenhuis dacht zijner medelef Engeland en Franki handelingen over vroeg van de rege voordeelen van dien dene leden zich verz De aankomst van den van zijn land gepaard hij is overs zijne troepen gaan vijanden te behalen sisten weder opgedro lies beginnen naar nemen. De junta vo komst organiseeren De positie der Car baar, en zij naderen dat hen ook van die Penaplata (Navarre) gedood, waarop gene batterij in de richtir afgezonden waarsc houden. Het Gerichtsblatt eersten aanleg te B nim te vervolgen openbaarmaking va hem te dagvaarden diging aan te biede De slechte straal avond wederom o<| streeks 8£ uur ho een schippersknecht van de kade in 't1 9J- uur had hetzelj hoorende bij het lo| gelukkig gered, gemeente, wier ka| voorzien was om gedeeltelijke vernie plaatsen van een tot het onderhoudel in grootere gemeen de gelden ontbrekc taarns te laten bi als het bovengemi volking dezer gem. gaat bovendien snij bestuur wel zorg geen gevaar loope huns ondanks, Ve<j Aangekomen te Adriana "VC ilhell steenkolen van Ne PrlJzei Amste Nederl. Certific. dito dito Aand. dito expl< Loten st dito dil België. Certificat Frankr. Inschrij dito. Rusland. Obligatie: Certific. Obl. Hopi dito f 1 dito L. dito L. Loten 1| Loten 1 Oblig.Hi Certific. Inscr. St Obligatie Certifica Aand. S Oblig. dito Aand. dito Bal Oblig. sp dito dil dito dé dito di Polen. Schatkiif Aand. dito Oostenr. Oblig. dito dito in dito

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2