N°. 44. 119e Jaargang. 1876. itsen, aiging. Maandag 21 Februari. 'oogdok |r Harst. ooslaiid. EN LENST -Zierikzee. L'~ Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte- Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50; iedere regel meer f0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 19 Februari. FEUILLETQM. Kleine vergissingen. Benoemingen en besluiten. 0 nde rwlj s. Kunstnieuws, Vuur, kanker, luizen enz. bij vrucMboomen. kondigde publieke eerste percee - its te perceelen zal larblj nog worden OOSIDIJH ter eeren VAN ZEIJ- volgefourneerd Adres C. J. eten, Wijnstraat, «ij gen zijn. IG, Vliaa. straat. ifflounnorg; 'TV3 mqiappiic ei (39MVV9 ÊHDNimana I- en Kachel- of aanko> bij de Weduwe idle Timmer- e Wed. VAN t een TUI1V- gevraagd. TUINMAN. Zondag 20 IS A.J.Cz. ïlljkheid. ehtstakken. Wagenplein V. V. m. 1,3,30, 6,30 in plaats 1 u.) L 2, 4,30, 7,30 ORWEG GOES. ran Zierikzee lata vm 7,30 terug 8,30 nm. 2, 1 f ff 2- 1 f n 2- r->— Ti 2- i ft 2- Löt OTTERDAM, uari. otterdam: 'smor. 10,U. 8 8,— 10 10,- 5.39 6.45 4.50 4.35 3.5 K 6-~" **- 6.46 7.57 *8.30 *8.47 *9.27 9.40 10.4 *9.52 10.15 lO.- 10.25 Heden werd de 59e jaardag van Z. M. den koning alhier gevierd door het uitsteken van vlaggen, het bespelen van het carillon van den Abdijtoren parade van het garnizoen, inspectie der schutterij onthaal van de verpleegden in de gestichten, een militair assaut, en muziekuitvoering door het muziekkorps der schutterij in de Abdij. Het militair assaut, in de net gedrapeerde groote zaal van het schuttershof gehouden, door een talrijk publiek bijgewoond en door de muziek der schutterij opgeluisterd, was bijzonder geani meerd. Vermoedelijk bracht tot die prettige stem ming veel bij het koninklijk besluit, waarbij aan de adjudant-onderofficieren, sergeant-majoors-schrij- vers en sergeanten verhooging van soldij wordt toegekend. De verschillende nommers werden zeer vlug uit gevoerd en ontlokten warme bijvalsbetuigingen. Declamatie en zang gaven eene aangename afwis seling. Het gehoorde der jeugdige militaire zang- vereeniging, eerst sinds een paar maanden onder leiding van den heer van Campenadjudant onderofficier zich oefenende, doet den wensch koesteren dat de liefde voor de toonkunst zich bij de leden dier vereeniging meer en meer moge ontwikkelenzoowel tot hun eigen genoegen als tot belooning van den belangloozen ijver van den dirigent. Op de onderscheidene wapens werden na den afloop brevetten uitgereikt. Het besluit van den commissaris des konings in Zeeland van 27 December 1869 betreffende de beperking van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het rijk ingeval van dooiwedernader in dier voege dat onder 1° in plaats van „die tusschen Middelburg en het Sloe, die tusschen het Sloe en den Yersekendam" wordt gelezen: „die van Middelburg, over Goes, naar Yersekendam. 7.35 8.20 8.42 9.— Bij besluit van gedeputeerde staten van Zeeland is, met wijziging van hun besluit van 14 Januari jl.nader bepaald dat het tijdstip waarop de herijk der maten en gewichten in het loopende jaar zal plaats hebben, zal wezen voor de gemeente Zaamslagte Zaamslag, den l,n Julivoor de ge meenten Sas van Gent en Philippine, te Sas van Gent, 3en en 4en Juli; voor de gemeente Westdorpe, te Westdorpe, den 5en Julivoor de gemeenten Zuid- 14. Naar het Duitsch van Otto Girnclt. {Vervolg en Slot.) De bankier bewoog zich echter niet en vroeg: „Wat moet flat beteekenen?" „Gij verkeert in eene dwaling," antwoordde zijn zoon; „tusschen freule von Busse en mij is van niets minder sprake dan van eene verloving." Maar hoe kon de oude heer dit als ernst be schouwen? Hij zette dus een goedig gelaat en zei: „Neen, kinderen, zóo moet ge mij niet bij den neus nemen; dat is niet goed. Ik zou in weerwil van mijne jaren kunnen dansen van blijd schap. Nu kan ik getroost ten grave dalen, want ziet ge, lieve freule, méér naar mijn zin had Rein- hold niet kunnen kiezenjuist zulk een schoon dochter, als gij zult zijn, heb ik altijd gewenscht. Ja, ja, vraag het mama maar eens, wat ik haar van morgen over u gezegd heb!" Reinhold zag Leontino met een smeekend ge laat aan en voegde haar zachtkens toe: „Neem het toch niet kwalijk!" „Wat heeft hij daar te fluisteren?" riep zijn vader uit. „Laat u door hem het zwijgen niet opleggen, lieveling van mijn ziel, maar praat en lach naar hartelust! Hij moet over u den dorpe cn'Overslag, te Zuiddorpe, den 6en Juli, des voormiddagsvoor de gemeente Koewachtte Koewacht, den 6en Juli, des namiddags. Men schrijft het volgende aan het Vaderland uit Vlissingen De stedelijke regeeriDg van Vlissingen wordt met een civiel proces bedreigd, dat door zijn be langrijkheid de algemeene aandacht zeer bezig houdt. De regeering heeft nl. de in de gemeente op te halen beerstoffen aan een Antwerpenaar ver pacht voor een som van 4000 's jaars. Deze beer werd in een grooten put buiten de stad waar nu de nieuwe zeesluis in aanbouw is ver gaderd, van waar die door middel van schuiten werd afgehaald en naar België vervoerd. Door het leggen nu van den dam aan de zeesluis was het niet mogelijk meer om met een schuit bij den koker van den put te komen; doch daar die put telkens vol was en dus geledigd- moest worden, gaf de stedelijke regeering zonder den pachter evenwel hiervan in kennis te stellen bij herha ling den last om den koker te openen en den beer in zee te laten loopen. Voor deze willekeurige handeling eischt de pachter een aanzienlijke schadevergoeding, men zegt 5 a 6000 gulden. Naar men verneemtzou de stedelijke regeering reeds een „geringe" schadeloosstelling den pachter hebben aangeboden, maar zou zij door dezen ge weigerd zijn. Blijkens kennisgeving van den minister van financiën zal de eerstvolgende rechtstreeksche ver zendingvan brieven enz. uit Nederland naar Noord- Amerika door middel van de stoomschepen der Nederlandsch-Amerikaansehe stoomboot-maatschap - pij, plaats hebben uit Rotterdam op Zondag 20 dezer. De verzending geschiedt uit Rotterdam per trein van 9.30 's morgens naar Vlissingen om aldaar aan boord van het stoomschip „W. A. Seholten" te worden overgebracht. den sedert dien tijd in de handelswereld ontstanen chte.-uitgangthans niet meer gewettigd is. Bij een kleiner kapitaal verwacht men hooger winsten te zullen behalen. ridderorden. Benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw jhr. mr. C. Dedel, eervol ontslagen president der arrondissements rechtbank te Amsterdam. vrij handelsentrepot. Opnieuw benoemd als directeur vanwege den handel bij het vrije entre pot te Middelburg, J. Luteijn, die met 31 Maart a. als zoodanig moest aftreden. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan jhr. mr. C. Dedel, met ingang van 1 April als president der arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam onder dankbe tuiging voor de vele dienstendoor hem in rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. consulaten. Opgeheven het consulaat voor de Portugeesche bezittingen ter kust van Mozambique, op de plaats van dien naam. leger. Op verzoek op nonactiviteit gesteld de generaal-majoor P. G. J. van der Schrieck, kom- mandant der lc divisie infanterie, te rekenen van den dag waarop bij het lidmaatschap der tweede kamer van de Staten-generaal zal hebben aan vaard en zulks onder betuiging van Z. M. tevredenheid en dank voor de vele" en goede diensten, door hem tot dusverre aan den koning en aan het leger bewezen. Als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer wordt te Botterdam genoemd, ter ver vanging van den heer Blom, de heer mr. H. C. Verniers van der Loeff, lid van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland, vroeger als advocaat te Rotterdam gevestigd. Door deelhebbers der Rotterdamsche bank is gisteren in eene buitengewone vergadering be sloten het kapitaal der bank met hoogstens drie millioen te verminderen door aankoop vanaandee- len tot dat bedrag. Het effectief kapitaal zal daar na nog zeven millioen bedragen. In 1872 werd aan het kapitaal eene uitbreiding gegeven, welke, bij niet spelen, zooals hij over zijn ouden vader doet! En," eindigde hij op een biddenden toon, „be vrijd mij van die bouquetten waarvan er in de haast geen meer smaakvolle te vinden waren opdat ik mijn lieve dochtertje eens in de armen kunne sluiten!" Het bloed steeg de freule naar 't gelaat. „Mijn heer Spangenbergsprak zij„ik ben aange daan over uwe goedheid, maar mijnheer uw zoon heeft in de verte het voornemen niet gehad mij als dochter in uwe armen te voeren." „Ach, wat zijt gij beiden onaardig!" gromde de bankier. „Wat hebt ge er aan, mij hier op te houden en sprookjes op den mouw te spelden, in plaats van mij om den hals te vliegen? Ik zal het geheele huis nieuw voor n laten meubeleeren; uwe huwelijksreis kunt ge uitstrekken zoo ver ge wilt,tot Venetie, Florence, Napels; mijnentwege moogt ge den onderkoning van Egypte een bezoek gaan brengen; en als ge terug komt zult ge een nestje vinden als voor twee tortelduifjes. En mama moet meêkomen J Mama laten wij niet alleen zitten. Kindertjes, 'tzal een leventje zijn als in het paradijs!" Wat de zoon bij de ontboezeming zijns vaders gevoelde, vatte hij samen in de weinige woorden: „Voor 't oogenblïk, vaderlief, bereidt uwe goedheid mij veel meer eene hel. Wilt gij ons allen een dienst doen, rijd dan naar huis en ik volg u op den voet!" „Neen," zei de bankier, de wenkbrauwen fron sende, „dat gaat voor een grap te ver en ik Aan de Latijnsehe school te Gouda is benoemd tot leeraar in de nieuwe talen en de wiskunde, de heer W. N. Servaas Evers te Nijmegen. De hoogleeraar Seholten vervult thans voor de derde maal de waardigheid van rector- magnificus der Leidsche hoogeschool, wat in de loopbaan van een hoogleeraar slechts zelden voor komt. Mejuffrouw Arnaud, die te 's Hage herhaalde lijk de rol van Ophelia in Thomas opera „Hamlet" vervuldeheeft Donderdag avond van hare ver eerders een bloemkrans, benevens een prachtig gouden halssnoermet daaraan bevestigd medaljon, met diamanten rijk versierd, ten geschenke ont vangen. Een album met de namen der gevers was daarbij gevoegd. neem het u zeer kwalijk!" Hij wierp zijne bou quetten op den grond en riep„Waar is mevrouw von Busse?" „Achter In den tuin, mijnheer Spangenberg," antwoordde Leontine hem' met eene ontroerde stem. „Achter in den tuinherhaalde hij brommende, draaide zich om en trok de deur met een zwaren slag achter zich dicht. Wederom stonden de doktor en Leontine alleen tegenover elkander. „Ziet ge nu, freule," begon hij, „hoe gegrond mijne bezorgdheid was? De teleur stelling, die mijn vader ondervindt, is wreedaardig." „Ik zou er om kunnen schreien," set Leontine, met neergeslagen blik; „doch heb ik er schuld aan „Ik maak er u ook geen verwijt van," gaf hij ten antwoord. „Menig ander zou dat echter doen," hernam zij, „want mijn gesnap gisteren in den koffietuin heeft de eerste aanleiding tot al deze verwarring gegeven." „Waaronder zelfs de meiklokjes lijden," merkte Reinhold aan, terwijl hij zich bukte om de ruikers op te rapen. „Aan papa is niets te doen; die moet zijn verdriet te boven komen en zal dit ook, daar hij zijn leed kan klagen; maar deze geurige kleinen gaan als stille lijders ten gronde, indien geen zachte hand zich hunner erbarmt. Wil freule von Busse hun bloeitijd nog een korte spanne verlengen? Degeen, die ze aanbood, kan ze on mogelijk weêr meênemen." En hij legde de bloe men op dö tafel. Landbouw. Omtrent deze en andere boom-ziekten, wensch ik ecnige opmerkingen, welke misschien voor het algemeen nuttig kunnen zijn, mede te deelen. Voor vuur, waaronder ik versta eene plaatse lijke versterving van den bast, zelfs bij krachtig ontwikkelde planten en vooral van beuken en olmen een geduchte vijand, sta ik stil. Nog dezen vori- gen zomer heb ik hiervan groote verwoestingen gezien in eene beukenlaan in het Groesbeeksche Wald, tusschen Nijmegen en Kleef. Al mijn onder zoek naar de oorzaak van, en de middelen tegen die kwaal was echter te vergeefs, daar niemand iels wist. Ook de olmen lijden er hier en daar van. Men vindt, van beide boomsoorten, steeds eenige zieken naast elkander, terwijl aan weerszijden de anderen gezond zijn. Het eenige wat ik er op weet is, of er misschien in de diepere grondlagen eene grondsoort is die den boom hindert, b. v. een laag ijzererts of een grintbank. Omtrent kanker en bloedluis heb ik eene meer gevestigde overtuiging, gegrond op langdurige waarneming, zij het dan ook in eenigs- zins kleinen kring. Ik schrijf deze beide kwalen toe aan een en dezelfde oorzaak: de verkrachting van de natuur, door de van nature opgaande boomen te verminken tot leiboomen. Wil men immers den leiboom be hoorlijk in zijn fatsoen houden, dan moeten hem niet alleen ieder voorjaar zijne eenjarige loten worden ontnomen, maar men breekt en snijdt ook zelfs in den corner vele woligomalsche sulieulen weg. 't Spreekt van zelf dat de boom daardoor in zijn groei wordt gestoord, ziekelijk en kwijnend wordt en dat zulks bederf van sappen veroorzaakt. Daarom zijn dan ook de vierjarige planters, voor populieren of gauwgrooten en wilgengenomen van oude tronkboomen die reeds vaak gekapt zijn, geheel ongeschikt om als planters voor op gaande boomen te dienen. Binnen weinige jaren na de planting worden ze onderhevig aan een soort kanker, waarin zich dan later de houtworm vertoontdie de boom en deerlijk schendtzoo al niet ze geheel verwoest. Men herkent deze plan ters aan de bruine kern op de snede van anderen waar ze zijn afgekapt en den onooglijken bast. Ditzelfde is het geval met de leiboomen. En neemt men nu telkens weer enten voor nieuwe stammen van die zieke boomen en onderwerpt men ook deze zieke afstammelingen weder aan die zelfde verminking door ze te leiën, dan spreekt het van zelf dat het kwaad daardoor steeds groo- ter wordt. Nog wordt het kwaad bij de leiboomen vermeerderd door het wringen en aanbinden der „En ik mag ze niet aannemen," zet Leontine. „Waarom niet?" vroeg Reinhold. „Laten wij er eenvoudig eene andere beteekenis aan toeken nen! Beschonw ze als eenklein beleefdheidsge schenk van m ij, uit erkentelijkheid voor het groote genoegen dat onze prieelnabuursehap mij gisteren verschaft heeft." „Welk een spotternij!" lispelde zij: „Daartoe ontbreekt mij het talent," critiseerde hij zich zeiven. „Ook zal mijnheer von Hill, in dien ge 'them vragen wilt, naar waarheid getui gen, d£t ik u mijne ware meening heb uitgedrukt. Dat uur vau nabuurschap zal mij eene verrukke lijke herinnering blijven, dan zal ik het op eene toepasselijke wijze in prieel nommer drie vieren. „Is dit nu geen spotternij vroeg zij twijfelachtig. „Ik kan u verder van het tegendeel niet anders overtuigen," antwoordde de doctor, „dan door mijn hart tot op den bodem voor u uit te storten, zoo als ik het gewaagd heb het voor mijn vriend den ritmeester te doen." „Ik begrijp u niet," zei Leontine zacht. „Zoo het dan zijn moet!" hernam hij op krach- tigen toon, „wijt het dan alleen u zelve wanneer uw oor onaangenamer wordt aangedaan dan het mijne in het prieel. Vader Spangenberg verlaat treurig uw huis, maar een die met hem medegaat is nog treuriger, al stelt hij zijne droefheid ook niet ten toon. In zijne cel slaat hij het vijfde boek van Mozes op en vindt den troost dat een grootere dan hij zich met een blik op bet Beloofde Land moest tevreden stellen, zonder het te berëi-

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1