BUI Telegraphische berichten, Rechtzaken. v Benoemingen en besluiten, Onderwijs. Kerknieuws, Marine e n leg er, Landbouw. Kunstnieuws, The Verkoopinj Polderbe Algei de tusschenkomst van welgezinden noodig is, om het sparen te bevorderen en omdat alle belemme ringen, aan het inbrengen en ontvangen van gel den in den weg gelegd, de zelfoverwinning der mindergegoeden tegenhouden. Vooral zullen de kosten der postwissels, voor de overmaking der gelden vereischt, de goede werking tegenhouden; bij kleine sommen gaan die kosten de te verwach ten rente te boven. Het bestuur zou het daarom beter hebben geacht, als de minister een wet had uitgelokt, waarbij vrijdom van port bij overmaking van spaargelden wordt toegestaan. Nu zal het besluit, dat het sparen te kostbaar en te omslach tig maakt, geen merkbaren invloed ten goede hebben. Toch wil het bestuur medewerken, maar om te voorkomen, dat van de vrij hooge rente, die de Rott. Spaarbank uitkeert, door vermogenden misbruik wordt gemaakt tot geldbelegging, stelt het bestuur het maximum van eiken inbreng op f 100 en dat van het saldo van rekening, behalve de rente, op f 500. De Staats-courant van heden bevat het konink lijk besluit van 5 dezer, bepalende dat de wet van 9 April 1875 (Staatsblad n°. 67) tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen in werking zal treden op 15 October a. Bij arrest van het gerechtshof te 's Graven hage van heden is G. M. L. dienstbode te Oud-Vossemeer, vrijgesproken van het haar ten laste gelegde mis drijf van kindermooxd. (Zie M. Ct. van den 14™ dezer.) Voorts werd J. de Z. wegens diefstal van een konijn, bij nacht gepleegd in de aanhoorigheid van een bewoond huis te Cortgene, veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting en J. den D. wegens diefstal met braak te Neuzen tot zes maanden cor- rectioneele gevangenisstraf. (Zie omtrent deze beide zaken de M. Ct. van den 12™ dezer.) notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Goes, ter standplaats de gemeente Kortgene, H. Roelof, candidaat-notaris aldaar. [Gisteren reeds onder „Telegraphische berichten" vermeld.] geneeskundig staatstoezicht. Benoemd, met in gang van 1 Maart a., tot inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht dr. G. van Overbeek de Meijer, thans adjunct nspecteur voor dat staatstoezicht in die provinciën. Blijkens eene verbeterde opgave in de Goesche courant omtrent de statistiek van het schoolver zuim te Goes h >eft dat aldaar over het jaar 1875 bedragen 4 80/100 pet. en niet 5 98/100 pet. Daar de statistiek over 1874 een cijfer aanwees van 5 10/100 is dus het schoolverzuim in het afgeloo- pen jaar een weinig verminderd, en niet, zoo als vroeger opgegeven was, grooter geweest. Sedert het besluit van den gemeenteraad van Dalen, in werking is getreden, dat leerlingen boven de twaalf jaren oud het onderwijs gratis op dag en avondschool kunnen genieten, wordt de school aldaar door de helft meer leerlingen bezocht dan vroeger. De senatus veteranorum van het Utrechtseh studentenkorps heeft besloten, dat het 240jarig bestaan der hoogeschool zal gevierd worden van 26 Juni tot en met 1 Juli a. „Ge ziet, de verrader slaapt niet," merkte zij moet ik dien echter zoeken?" zei hij. aan. „Waar „Mijnheer von Hill is het natuurlijk niet; even min mijn goede vader „Die weldra hier zal zijn," liet zij er op volgen. Reinhold keek haar sprakeloos aan en zij deed het Reinhold. „Dan houd ik alles voor mogelijk!" riep hij plotseling uit. Op zulk een woord had zij, naar't scheen slechts gewacht, want zij maakte er dadelijk gebruik van en zei: „Zoo gaat het mij ook, sedert ik in het bezit uwer regelen ben. Vierentwintig uren ge leden zou ik het nog voor onmogelijk hebben gehouden, dat mijne dochter de toenadering van een jongman op deze wijze zou dulden, zonder hem met verontwaardiging den rng toe te keeren." „Om 's hemels wilmevrouwriep Rein hold met ontzetting uit. „Ge hoortmijnheerdat ik zeer bedaard spreek. Ik heb mij voorgenomen mij niet te ergeren, om dat i k anders zou boeten voor 't geen anderen misdaan hebben. De blaam die nu eenmaal op de zaak rustkan alleen uitgewischt worden door van stonden aan openbaar te maken wat tot nog verborgen was." „Mevrouw," begon hij ontroerd. „Ik verzoek te mogen uitspreken," voerde zij hem majestueus te gemoet. „Ik vraag u daarom thans ook noch een omstandig verhaal waar en hoe gij mijne dochter hebt leeren kennen, noch Door elf kerkeraden in Drenthe is aan het provinciaal kerkbestuur kennis gegeven dat zij, ingevolge het hun gedaan verzoek, den dank- en biddag voor het gewas op Zondag zullen houden. Op den 1™ Maart e. k. wordt de offic. van gez. van de 2C kl. der landmacht Weijdung, gedurende een maand gedetacheerd aan 's rijks hospitaal te Utrecht om de oogenkliniek van dr. Fles aldaar bij te wonen. Op dien datum keeren naar hunne garnizoenen terug de offic. van gcz. der 2® kl. van Walsen en Teeling, de eerste naar Maastricht, de ander naar Middelburg. De minister van koloniën brengt in de Staats courant van heden ter kennis van belanghebbende ouders of voogden, dat, krachtens het koninklijk besluit van den 26™ November 1845, n°. 63, met den 1™ September dezes jaars zes jongelingen zullen worden bestemd, om, volgens het daarom trent vastgestelde reglement, onder het oppertoe zicht van een hoog'eeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's rijks hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor den dienst in Oost-Indië, en dat, wanneer zij hunne zonen ot pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te doen komen, deze zullen worden toegelaten tot het afleggen van een vergelijkend examen, hetwelk zal plaats hebben te Utrecht den 1™ Juni a. De op zegel geschreven verzoekschriften tot deze toelating moeten vóór den 1™ Mei a. bij het mi nisterie van koloniën zijn ontvangen, met bijvoe ging der navolgende stukken, waarvan de vier eerste insgelijks van zegel moeten zijn voorzien: 1°. de geboorte-akte van den aspirantten blijke dat hij met den 1™ September 1876 den ouderdom van zeventien jaren bereikt zal hebben, en alsdan niet ouder zijn zal ,dan twintig jaren; 2°. eene verklaring omtrent het genoten onderwijs3°. eene verklaring van een officier van gezondheid van hot leger ten blijke dat hij eene gezonde lichaams gesteldheid heeft, vrij van lichaamsgebreken is, en geschikt om den lande als pharmaceut te dienen- 4°. eene verklaring van het plaatselijk bestuur, houdende, dat de ouders ingezetenen zijn of ge weest zijn van het rijk of van zijne overzeesche bezittingen, en dat zij (of de voogden) in staat zijn om den hierna te vermelden borchtogt, des gevorderd, gestand te doenen 5°, voor diegenen, die door hunnen leeftijd in de termen vallen der wet op de nationale militie, een bewijs, dat zij aan hunne verplichting deswege hebben voldaan. Wij ontvangen uit Breda het bericht, dat in de zitting van 12 Februari de gemeenteraad aldaar besloten heeft aan het hoofdbestuur der Maat schappij van landbouw in het arrondissement Breda een erediet toe te staan van 1000, ter tegemoet koming in de kosten van de groote tentoonstelling van land- en tuinbouwproducten, paarden, vee enz., en van bloemen, gepaard met eene harddraverij en meer feestelijkheden, waarmede genoemde maat schappij haar zilveren jubilé hoopt te vierenen dat vorder door den gemeenteraad de som van f 100 geschonken is tot het aankoopen van medailles, bij die gelegenheid uit te reiken. (Landb. ct.) Naar aanleiding van het onlangs medegedeelde bericht omtrent eene proef, door baron van Dedem genomen, om vier jonge paarden den geheelen winter in een stuk weiland te laten loopen om hen te „harden", zegt de Landb. ct.: „Wij hebben van fokkers, die dit stuk haddeD gelezen ver- sedert wanneer uw beider betrekking bestaat, en evenzeer ontsla ik u voorloopig van de opgave der redenen, waarom een man van beschaving wegen heeft ingeslagen, die ik in mijne eenvoudigheid tot nog toe dacht dat alleen door onbeschaafde lieden bewandeld werden." „Ik kan die foltering niet langer uithouden mevrouw," riep Reinhold opstaande, „al heb ik die ook verdiend." „Die bijvoeging bewijst ten minste," zeide zij, met deftigheid oprijzende, „dat gij gevoelt hoe zwaar ik beleedigd ben. Gij moet de knaging van uw geweten reeds nu verduren en met mijne dochter daarin deelen; laten wij 't kort maken, voordat uw vader komt! En zij maakte het ook zoo kort, dat het den jongen Spangenberg volslagen onmogelijk was haar uit de dwaling te brengen waarin zij verkeerde, want met twee stappen was zij aan de deur der zijkamer, die zij opende onder den roep„Leontine!" „De hemel erbarme zich over mijwas Rein- hold's verzuchting. Mevrouw von Busse keerde terug, passeerde hem in de voornaamste houding die zij kon aannemen en zei: „Maak mijne dochter met mijne toestem ming bekend!" Zonder hem verder nog met een blik te ver waardigen, verliet zij het salon. De ongelukkige stond als verpletterd en had evenwel de grootste tegenwoordigheid van geest noodig, om zich met eer uit deze verwikkelde zaak te redden. Onder den kogelregen voor den nomen, dat naar hunne meening de waarheid ook weer hier in het midden lag, en dat 't aanbeveling verdiende om de paarden voor slecht weder eene schuilplaats te geven, waarin en waaruit zij zich vrij op een onmiddellijk nabijgelegen weiland kunnen bewegen." Met genoegen vernemen wij, dat het Neder- landsch Rundvee-stamboek bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle ter perse is. Aan hen, die het werk wensehen te bezitten, willen wij nu reeds aanraden, zich tijdig óf rechtstreeks bij den uitgever óf bij een boekhandelaar om een exemplaar aan te melden, teneinde de oplage althans eenigermate te kunnen regelen. (Landb. ct Een zeldzaam bewijs van belangstelling in Neder- Iandsche kunst wordt gegeven door een vreem deling, wien het ook in ons'land niet aan waar deering ontbroken heeft. Het Handelsblad meldt namelijk het volgende: In overleg met de directie van de tooneelsehool is door den heer Hermann Linde eene som van honderd gulden overgemaakt aan den heer Ren- nefeld, met de bestemming om rente op rente te worden uitgezet, totdat een der kweekelingen met goed gevolg zal zijn opgetreden in de titelrol van een stuk van Shakespeare. Bedoelde som met de intusschen bijgekomen interessen zal dan strek ken, om aan dien kweekeling een passend geschenk te geven. Omtrent de Duitsche tooneelspeelster Clara Ziegler, die nog steeds in Amsterdam gast voor stellingen geelt, schrijft het Handelsblad het vol gende Na de opvoering van Medea en Maria Stuart, heeft Clara Ziegler ook triomfen behaald als Sappho, Judith en Phadra. \7ij zouden slechts in herha ling komen als wij wederom uitweidden over de buitengewone talenten van deze uitstekende kun stenares. Avond aan avond is het Grand Théatre bijna te klein, om het getal belangstellenden te bevatten en met geestdrift wordt Ziegler bij dozijnen malen teruggeroepen en met bravo'b, bloemruikers en kransen begroet.' Gisteren avond vooral, toen zij ons een Phadra te hooren gaf, geheel afwij kende van de traditionneele Phèdre der Franschen, maar èn door de oorspronkelijkheid van opvatting èn door de wegsleepende hartstochtelijkheid over- schoongisteren avond werd zij op bijzondere wijze gehuldigd. Tal van lauweren en bloemen werden haar, namens eenige Duitsche vereenigingen aan geboden, en met gejubel werd zij herhaaldelijk toegejuicht. In den gemeenteraad van Amsterdam deelde de heer de Vries gisteren mede dat de vereeniging „het Nederlandsch tooneel," die reeds met de exploitatie van den Haagschen schouwburg belast is, onvoorwaardelijk verzekerd is van de mede werking van 13 der voornaamste artisten, onder welke ook mevrouw Kleine, terwijl de heeren Albregt, van Ollefen en Moor onder zekere voor waarden mede tot toetreding geneigd zijn. De bespeling van den Amsterdamschen schouwburg werd vervolgens met 22 tegen 13 stemmen aan de Vereeniging toegestaan tegen betaling eener pachtsom van 8000, hetgeen ongeveer gelijk staat met de oprengst der buffetten, welke de vereeniging aan den raad aangeboden had. De rechtbank te Goes heeft bij vonnis van den 15™ dezer de twee aangeklaagden wegens het moedwillig toebrengen van slagen (zie M. Ct. van 11 dezer) vrijgesproken van het hun ten laste ge legde, aangezien het feit waarvan zij besshuldigd waren niet wettig en overtuigend was bewezen. =6- vijand, toen menschen en paarden langs hem neer stortten, had zijn hart niet zoo gebonsd als op dit oogenblik, toen Leontine verscheen en hij niet wist waar te beginnen of te eindigen. „Wat is dat?" riep de jonge dame verschrikt uit. „Mama zegt dat ik een bekende zal aan treffen en laat mij alleen met een vreemde? Wien heb ik de eer te zien?" „Geërde dame," sprak hij, zijn moed bijeenra pende, „of ooit, sedert de wereld staat, een ster veling in zulk een vertwijfelden toestand verkeerd heeft als ik, weet ik niet." „Nog eens, mijnheer, wien heb ik de eer te zien herhaalde zij. „Ik heb mijn naam vergeten, zoo draait alles in mijn hoofd," fras zijn ontwijkend antwoord, waar- mtê hij tijd hoopte te winnenmaar toen Leontine hem nogmaals met een streng, bijna gebiedend: „Mijnheer!" aansprak,zei hij zuchtend, zich in de onvermijdelijke noodzakelijkheid schikkende: „Ik ben Prieel Nommer Drie." Dat antwoord vertoornde haar echter niet, maar vroolijkte haar veeleer op, gelijk Reinhold be merkte aan den toon harer snelle vraag „Om u te dienen, en bovendien," voegde hij er bij om zich verder te doen kennen, „een krijgs makker van ritmeester von Hilldien ik gisteren voor 't eerst sedert het sluiten van den vrede weêr ontmoet heb." „O die neef!" riep de nicht uit, want nu wist zij dat Max den vorigen avond een schandelijk Aan de Vliss. Ct. wordt medegedeeld dat de heer J. A. W. Halverhout,gepensioneerd kapitein luitenant ter zee, den 1™ Maart aanstaande als in specteur der stoomvaartmaatschappij Zeeland zal aftreden. Bij gelegenheid van 'skonings verjaardag zullen de muziekgezelschappen „Ons genoegen" en „Eensgezindheid" in den muziektempel op de groo te Markt te Vlissingen eenige stukken uitvoeren, en des avonds een optocht met fakkellicht houden. De president der Znid-Afrikaansche republiek, de heer Burgers, heeft Maandag met zijne dochter een bezoek gebracht aan het graf van prins Wil lem I te Delft en daarop een immortellenkrans nedergelegd. De president is Dinsdag uit Amster dam en verder uit Nederland vertrokken, door vele belangstellenden aan het station uitgeleide gedaan. Zijne dochter blijft in Nederland achter om hier hare opvoeding te ontvangen. Door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn aan meest alle hoofdstations hulparbeiders aangesteld, omdat het gewone per soneel niet toereikend was, om al de goederen be hoorlijk te kunnen verwerken. Nietegenstaande dezen maatregel, gaan er nog vele klachten, dat de goederen zoo lang onderweg big ven en dikwijls in onbehoorlijken staat worden ontvangen. Een en ander wordt veroorzaakt door de langdurige stremming der scheepvaart. Naar de „Noordbrabanter" verneemtis D. N. G. van Veen die dezer dagen door het gerechtshof te 'sHage wegens diefstal te Rot terdam tot 12 jaren tuchthuisstraf werd veroor deeld dezelfde persoondie den 30™ Augustus 1863 in hechtenis genomen werd als verdacht de dader te zijn van den moordaanslag op mgr. Zwij- sen in den naeht van 14 op 15 Juli van hetzelfde jaar gepleegd, en van den diefstal, waarvan de moord vergezeld ging, tijdens hij als lijfknecht bij Z. D. H. in dienst was. Bij gebrek aan vol ledig bewijs is de beklaagde destijds vrijgesproken. De studentensociëteit „Phoenix" te Delft is tengevolge van den brand zoo goed als verdwe nen. De leden zijn beroofd van de plaats hunner gezellige bijeenkomsten. Geen wonder dus, dat zij op hoegen prijs stelden dat nog eer het smeu lende vuur geheel gebluscht was, de besturen der sociëteiten „Standvastigheid" en „Eensgezindheid" besloten en aan het bestuur der sociëteit „Phoenix" bekend gemaakt hadden, dat in beide sociëteiten aan al de leden der studentensociëteit toegang zou worden verleendzoolang in de behoefde aan eigen lokaal niet voorzien was. Dit was het motief, waarom tal van studenten zich Dinsdag avond op de ruïne der „Phoenix" vereenigden, de fakkels ontstaken en in groote opgewondenheid Delfts straten langs trokken om voor de „Stand vastigheid" en daarna voor de „Eensgezindheid" op luide wijze hun ingenomenheid met het welwil lend aanbod te kennen te geven. In volmaakte orde liep deze geïmproviseerde optocht af. De jonge graaf von Arnim Schlagonthin wordt langzamerhand beter. Een verzoek van gravin Harry von Arnimdat haar man ongestoord naar Berlijn zou mogen reizen om aan het sterfbed van zijn zoon te komen werd bepaald geweigerd. We dengeno die eenmaal zich den ijzeren graaf tot vijand heeft verwekt In plaats van af te treden wordt thans ge meld dat koningin Victoria op haar ouden dag nog den titel van „keizerin van Indië" wil aanne men. Men hoopt daardoor de Indische vorsten beter in onderwerping te houden daar deze voor een minderen titel geen ontzag hebben. Den 29™ Januari jl. overleed de gouverneur- generaal der Russische Oostzee-provinciën vorst spel met haar had gedreven, al doorzag zij het ook nog niet geheel. Prieel Nommer Drie vervolgde„Die neef vergezelde mij uit den koffietuin naar mijne woning, waar ik voor zijne oogen mijn Pegasus besteeg, die u echter meer als een Rossinant zal zijn voorgekomen." „Ten minste," hernam Leontine, „maakt zijn berijder op dit oogenblik eenigszins den indruk van oen Ridder van de Droevige Figuur." „Dat geloof ik van harte gaarne," verklaarde hij. „Den indruk van antieke goden zou ik intus schen ook onder gunstige omstandigheden bezwaar lijk kunnen teweegbrengen." „Antieke goden vroeg zij, plotseling eenigs zins verlegen. „Ja," knikte hij„Apollo en Mars kan ik te geener tijd in éen persoon aanschouwelijk voor stellen." Leontine hield zich aan de leuning van een stoel vast, alsof zij behoefte aan een steunpunt ge voelde. „Zijt gij," vroeg zij, „mijnheer Reinhold Spangenberg zelf?" „Verschrikt u dat, freule, daar gij er toeh slechts uit ziet hoe richtig uw gevoel u geleid heeft? Vader Gellert blijft in zijn eerde hond is niet grooter dan alle andere honden," Wordt vervolgd.) Bagration. De I sloten geen opvol het generaal-gom op te heffen, we geschiedenis en generaal-gouverne eenheid van Lyf ieder door een aa worpen gouverne zullen zij echter regeering te St. I Uit Rome m van den Temp3 al bijna dagelijks op paus op zijne v en de loges verj schikt is om in is geheel in de g door zijn besche weder genade heiligen vader, wordt alles in gi laar der kerk za ander die voor z worden groote fe< tot zelfs een god In Pruisen te komen. Maan van afgevaardigi tweede lezing de president sprak grooting zoo we verschilt, men sp komen. De Duitsche betreffende de ve goedgekeurd. Men verwa Ier als „persfont sische begrootin; door deFortschri door de nation aa ring van den /ij! pers meer besta makingen slechts gevallen den P Op hetzelfde »t; men de andere ten van den Si en advertenties de Provincial C| post veel Ü'ahs-1 16 Feb. 's av. 11 17 's morg. 's av. 6 Ter provineia lezing de voorws der artilerie stai Delft op den aanbesteed: de ten ten dienste 1877, zooals br| kruit, kleeden, hars, katoen end De' heer P. dat het door van jl. Dinsdag nomen verslag punt waarom verhooging van zuimd is te verd jaren de prijzen zijndat het pachters, maar in het algemeei De troonrede nieuwe Cortes e zijn komst en vorst warm toeg sages van zijm dige bijvalsbetu| dat het stuk Het begint me ingenomenheid opend te zien,, en de eerste nieuwe kamers einde te maken, herleefde in zijr vereenigd ziet, zield zijn en ni< ben bij den vc hoofdzaak wezei het algemeen b< te kiezen of aai waarmede thans eischt dat het

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2