119e Jaargang. N°. 41. 1876. rkoopïng KIJK 1839, tmann. UR. Donderdag 17 Februari. 'ebruari 1876 1 jaarling arken, Snij- Wagenzeil, iwagens, Handblok, nMelkersgereed- cen, Hooi, Aardap- Mutsaards, Boon- khout; Kleerkisten, Spiegel, Bed met essenaar, Bureau, Aarde- en Bor- halen en Balans, lgereedschap- week Katoenen turen, Lappen ten, ïitsen en r !2 Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-i Trouw- Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50} iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg, 16 Februari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Kunstnieuws. Landbouw. ■en, ten woonhuize van smulden, door den •en van 's namiddags .dres J. SIEGERS, Kassier. bij den Tuinman HUUR tegen Mei, Adres bij VAN t, or Nederland van tolen, gevestigd persoon om als zijn, tegen nader id zijn en soliède 3ten de voorkeur. ;t onder letter B ÏAZENDIJK te ;1 wordt terstond }lST€t gevraagd, ielaar ALBERT Werkvrouw CM JUTTING. inst ROTTERDAM. bruari. totterdam .7 'smor. 10,u. |4 n !6 (9 10, 8, 8r 10,- 10- S.3J 6.45 *- 4.50 4.35 3.5 6.—- *r- 6.4( 7.57 *8.30 *8.47 *9.27 9.40 10.4 *9.52 10.15 *10.- 10.25 2.— 7.35 2.50 8.20 1.10 8.42 1.25 9.-- M1DDELBIRGSCHE COURANT. ■O1 Bij provinciaal blad n«. 21 wordt bekend ge maakt dat ingevolge besluit van den commissaris des konings in de provincie Zeeland, op voor dracht van den hoofd-ingenieur in het 11" district van den waterstaat, te beginnen met middernacht tussohen den 15"n en 16tn dezer, het vervoer van vrachten op de wegen, in onderhoud bij het rijk, beperkt wordt in dier voege als bepaald is in de besluiten vermeld bij provinciaal blad van 1869 n®. 130 en van 1871 n°. 26. De Staats-courant bevat de volgende opgave van militairen, na evacuatie uit Atchin overleden, zoover daaromtrent tot den 6en Januari jl. bij het departement van oorlog in N. I. bericht was ont vangen. R. Sijz, korporaal-kleermaker; M. C. A. Weber, korporaal; J. Vuistman, W. ter Beek, C. Diefen- bach, fuseliers; F. Jarnatowsky, sergeant; M. Westbroek, marinier 3" klasse; H. E. Merts, hoornblazer. Vanwege de Nederlandsche hoofdcommissie voor de Philadelphia tentoonstelling in 1876, wordt aan de inzenders medegedeeld, dat de goederen voor die tentoonstelling uit Nederland bijeenge bracht, 21 Februari e.- k. uit Vlissingen per stoom schip W. A. Scholten, kapit. J. Janssen, van de Nederi.-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij, naar New-York zullen worden overgebracht. Met dezelfde gelegenheid zullen naar Amerika vertrekken de leden der hoofdcommissie L. O. van Kerkwijk en C. J. van der Oudermeulen en de secretaris-architect C. Muysken, die, benevens het lid der hoofdcommissie de heer H. D. Eruseman van Elteu, te New-York met de opstelling der Nederlandsche afdeeling zijn belast. De inzenders, die aan de opstellingscommissie nog nadere inlichtingen over hunne inzendingen wenschen te geven, worden verzocht zulks vóór 21 Febr. e. k, te doen aan het adres van den heer L. C. van Kerkwijk, stoomschip W. A. Seholten, te Vlissingen. Nu het volgende bericht uit Vliasingen, dat ons reeds lang bij gerucht was medegedeeld, in het Handelsblad voorkomt, vinden wij vrijheid om het over te nemen: „Naar wij vernemen, is er ernstig sprake van, het expeditiekantoor van de firma Krupp uit Essen, van hier naar Rotterdam te verplaatsen. De aan leiding hiertoe moet gelegen zijn in de bezwarende bepalingen van de directie der staatsspoorwegen, betreffende het vervoer van wagens van het station naar de havens, waardoor de transportkosten aan merkelijk hooger worden dan die voor de expe ditie over Rotterdam zouden bedragen. Dat deze verplaatsing voor Vlissingen zeer nadeelig zou zijn, behoeft nauwelijks vermelding." Wij voegen geen woord bij dit bericht. Dat Nederland alles doet wat dienstig is ;om de te Vlissingen bestede schatten waarde- en nutte loos te maken, mag thans als algemeen be kend beschouwd worden. Dat behoort tot het systeem der „slechte speculatiën," waarop wij reeds zoo langzoo herhaaldelijk en zoo tevergeefs gewezen hebben. Naar men verneemt is de vice-president van Jen raad van state, baron Mackayzeer ernstig ongesteld. Aan Let bij kon. besluit vastgesteld reglement op den dienst der spoorwegen wordt, in vervolg op hetgeen gisteren werd medegedeeldverder het volgende ontleend: Geen plaatsen kunnen besproken wordener mogen zonder toestemming der medereizigers niet meer personen worden toegelaten dan er plaatsen zijn. In damescoupés mogen knapen beneden 13 jaren onder vrouwelijk geleide worden toege laten. Zijn zulke coupés ledig gebleven, dan be hoeven zij op de tusschenstations niet langer be schikbaar te worden gehouden, als elders plaats ruimte in dezelfde klasse te kort komt. Doorgaande kaarten geven den voorrang boven andere, by verwisseling van plaatsen. Men verliest zijn plaats, als men er niet bij het verlaten eenig voorwerp laat liggen. De vensters moeten, als een of meer het verlangen, aan de windzijde gesloten zijn. (Art. 12). Na het sein van vertrek, door de stoomfluit te geven, mag men niet meer in den trein stappen en heeft men geen recht op terugbetaling; men mag echter van den eerstvolgenden trein gebruik maken, met bijbetaling bij verhoogde prijzen en mits men het biljet dadelijk laat afstempelen. Bij aankomst worden de naam van het station en den duur van het oponthoud (als het langer dan 5 minuten be draagt) afgeroepen. Verwisseling van treinen wordt ook afgeroepen, maar de reizigers moeten zeiven zorgen, dat zij in geen verkeerden trein blijven of overgaan. (Art. 15). Bij stilstaan onderweg, buiten een station, mag men den trein niet verlaten, zonder vergunning van den hoofdeondnctenr. Het sein tot weder in stappen wordt driemaal met de stoomfluit gegeven, (Art. 17). Voor beschadiging van glasruiten, gordijnen enz. kan dadelijk vergoeding worden gevorderd. (Art. 18). Bagage, die niet voldoende is ingepakt of niet van oude etiquetten ontdaan, behoeft niet te worden aangenomen. Bij vermissing of vertraging wegens oude etiquetten, is geen vergoeding verschuldigd (Art. 20). Later dan 10 minuten vóór het vertrek kan geen vervoer van bagage gevorderd worden. Wordt hij by uitzondering en onder voorbehoud vau latere inschrijving medegegeven, dan zijn de ondernemers niet verantwoordelijk, (Art. 21) Hinderlijke voorwerpen mogen niet worden mede genomen in de rijtuigen, ook geen dieren (behalve vogels in kooien), geladen geweren, kruit, licht ontvlambare chemische preperaten enz. Een geweer moet steeds met den tromp naar boven worden geplaatst. (Art. 22). Voor bagage moet bewaargeld worden betaald, als die langer dan 24 uren na aankomst onafge haald blijft. Voor bewaring door daartoe aange wezen personen wordt 10 cent per colli en per etmaal betaald. (Art. 23). De spoorwegondernemer is voor de bagage aan sprakelijk als voor ijl- en vrachtgoederen. Is geen hoogere waarde aangegeven, dan wordt niet meer dan f 7 per KG. vergoed, na aftrek van bet onbe schadigde. Voor aangifte van hoogere waarde moet een premie worden betaald (per 150 KM., minstens 10 cent en hoogstens f 2 per mille); vermelding daarvan op het bagagebewijs wordt vereischt. Bij niet afhaling binnen 8 dagen na de aankomst of 3 dagen na het in bewaring geven, houdt de verantwoordelijkheid op. Bij schade of verlies van voorwerpen, in de rijtuigen medege nomen, is alleen bij bewijs van schuld vergoeding verschuldigd. (Art. 24). Bagage wordt verloren geacht, die niet binnen 8 dagen nadat zij moest aankomen, aan het station van bestemming is ontvangen. Dan is dadelijk vergoeding verschuldigd. Komt het goed terecht, dan wordt daarvan zoo mogelijk kennis gegeven en heeft de belanghebbende recht op aflevering tegen terugbetaling der vergoeding. Anders wordt de ondernemer eigenaar. (Art. 25). Vergoeding wegens vertraging van bagage kan slechts worden gevorderd tot 10 cent per KG. en per etmaal. Men kan ook een half uur voor het vertrek zich tegen vertraging verzekeren door aanteekening op het biljet tegen een premie van hoogstens f 2 per mille voor 150 KM. of minder, en voor minstens 50 cent. Bij bewijs van over macht zijn de ondernemers ontslagen. (Art. 26). Voor het brengen van bagage van en naar rij tuigen kan door bedienden met een teeken voor zien, hoogstens 10 cent per colli worden gevor derd, tenzij kostelooze overbrenging bedongen is. pensioenen. Pensioen verleend aan mT. L. H. W. Loseoaat Vermeergewezen kantonrechter te Terborg, ten bedrage van f 506 'sjaars, aan mr. J. E. Dikkers, gewezen officier van justitie te Deventer, ten bedrage van f 1334 'sjaars en aan den gewezen secretaris-generaal bij het depar tement van marine jh'. A. Klerek, ten bedrage van f2329 'sjaars. ridderorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen leeuw de heer L. K. Gallot, j secretaris der gemeente Venlo. burgemeesters. Goedgekeurd de benoeming van C. P. Ebbinge Wubben, burgemeester van Vries, tot secretaris dier gemeente, en eervol ontslag verleend aan J. Dijkhoff, op zijn verzoek, als burgemeester der gemeente Litboijen en als school opziener in het 4e schooldistrict van Noord-Brabant. kadaster. Eervol ontslag verleend aan J. van Diest, op zijn verzoek, uit zijne betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de seheepsbewijzen te Amsterdam, met aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor de goede en getrouwe diensten door hem gedurende bijna vijftig jarenook als hoofdambtenaar der registratie en domeinenaan den lande bewezen. leger. Bij koninklijk besluit is de 2e luitenant F. Tonnet, van het 2" regiment infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandseh-Indië. Groot was Maandag jl. de deelneming, betoond aan dr. W. H. D. Suringarrector van het gym nasium te Leiden, by gelegenheid van zijne vijftig jarige ambtsvervulling. Behalve bewijzen van be langstelling van onderscheidene vrienden en vereer ders in en buiten de stad en van geleerden uit Duitschland, ontving hij van Z. M. den koning de benoeming tot ridder van den Nederl. leeuw, van zijne oud-leerlingen een geschenk bestaande in een volledig kamerameublement met toebehoo- ren, van de tegenwoordige leerlingen van het gymnasium een zilveren blad met albumvan zijn ambtgenooten een prachtwerk en van het kollege van notabelen der Nederd. herv. gem. een gouden bril. Des avonds werd den jubilaris eene serenade bij fakkellicht gebracht. Bij de N. H. gemeente Goea is beroepen de heer T. J. van Stipriaan Luïscius, predikant te Seherpenzeel. Bij het samenstellen van een programma voor een concert, heeft men te worstelen met eene moeilijkheid, die predikanten, onderwijzers, redac teurs van dagbladen, met éen woord allen onder vinden die „aan den weg timmeren." Men is ge noodzaakt aan velen te bevallen en dit is een moeilijk werk. Schiller's raad: Kannst du nicht Allen gefallen Mach'ea Wenigen recht; Vielen gefallen ist schlimm, biedt in dit geval slechts schralen troost, want met weinig hoorders, leerlingen of lezers zijn zij geen van allen gediend. De heer Coenendie gisteren avond met zijne mede-artisten, mejuffrouw Stoetz en de heeren Hekking en Ruijgrok alhier optrad, had blijkbaar getracht de oplossing van het vraagstuk, „Allen" te „gefallen", zoo nabij mogelijk te komen. Het Duitsch classicisme was op zijn programma ver tegenwoordigd door Beethoven, Mozart, Haydn, Mendelssohn; de romantiek door ChopinLiszt, Schumann; de virtuositeit door Leonard, Eckert, Wilhelmj, Vicuxtemps; de Fransche opera-stijl door Hérold. Wat kon men meer verlangen? Een gedeelte van het doel, een talrijk publiek te lokken, werd door deze afwisseling volkomen bereikt. De concertzaal was flink bezet, beter dan wij het bij uitvoeringen onzer Middelburgsche muzikale vereenigingen gewoon zijn. Zou ook hier opgaan wat onlangs in het Nut gezegd werd, dat men te Middelburg niet hard loopt wanneer het slechts geldt een „inlander" te bewonderen? Een loffelijk voorbeeld van de voornaamste Fran sche kunst-critici volgendebeginnen wij met te verklaren dat het ons niet in de gedachte komt over kunstenaarsdie wij gisteren avond voor het eerst hoorden, na deze enkele voordracht een oordeel te vellen. Wat wij mededeelen zijn slechts oppervlakkige indrukken. Mejuffrouw Stoetz om aan het schoone geslacht den voorrang te geven, die als hofzangeres van Z. M. den koning met de insigniën der Loo-decoratie versierd optrad, bewoog zich het gemakkelijkst in de Fransche opera-muziek. Haar aria uit de 2" acte 1' too- neel der opera „Le Pré au Cleres" O jours d' innocence, Jours de tnon enfance, Votre souvenance Est le seul bonheur Qui reste a mon coeur met de daarin door den componist aangebrachte moeielijkheden en versieringen, deed de «chool, waarin zij hare opleiding genoten heeft duidelijk kennen envoor hen die met het genre ingeno men zijn, bewonderen. Het recitatief uit Haydn's Sohöpfüng „Und Gott sprach: Es bringe die Erde Gras hervorKrauter" enz.werd meer afgemetenmeer „schoolacli" voorgedragen dan wij het van goede kunstenaressen der Duitsche school gewend zijn. Ook in de voordracht der liederen van Schumann en Chopin misten wij de gemoedelijkheid, welke bij| het Duitsche Lied zulk een vereischte is. Niettemin maakte mejuffrouw Stoetzmet haar buigzamewel ge oefende mezzo-sopraanstemdie onze kleine con certzaal behoorlijk vuldeblijkbaar een gunstigen indruk op het publiek, dat door dikwijls herhaalde toejuichingen zijne goedkeuring te kennen gaf. Het Vielen gefallen was haar dus gelukt en bij dien indruk kan de critiek zich slechts ne- derleggen. De heer Hekking droeg zeer verdienstelijk een concert voor violoncel van Eckert voor, benevens eene compositie van Mozart, die niet van Mozart was. Een liefhebber, die het stuk herhaaldelijk „gemaakt" hadverzekerde dat het een adagio van Goltermann was. Wat hiervan zy het was een zangerigmelodieus nommer, dat fraai voorgedragen werd en een uitstekend effect maakte. De heer Coenen was in de keus zijner solo's voor viool niet zeer gelukkig. De eerste, een con cert van Leonard, was een dief duivelskunste narijen op een instrument, waarbij men, om ker- misstijl te gebruikenniet weet wat meer te be wonderen de vlugheid der vingersde taaiheid der snarende hardheid yan het haar van den strijkstok of de veelsoortigheid der geluiden, die uit eenzelfde speeltuig te halen zijn. Eenigszins in hetzelfde genre was een air varié van Vieux- temps. De paraphrase der romance van Chopin, door Wilhelmjmaakte aangenamer indruk. Dat de kunstenaar zijn instrument meester wasbe hoeft van iemanddie den muzikalen naam Coe nen draagt, nauwelijks verzekerd te worden. Voegen wij hier bij dat de heer Ruijgrok de zware taak der begeleiding van alle nommers van het concert op de piano verdienstelijkmaar niet altijd discreet genoeg, volbracht, dat de beide trio'shet schoone van Mendelssohn vooral, met veel zorg en succes gespeeld werden en dat het publiek na de voordracht van elk nommer warm en aanhoudendapplaudiseerde, dan bestaat ergelooven wij, alle reden om de kunstenaars met den afloop van hun concert geluk te wen schen. Daar hun gebleken is dat ons publiek door een programmawaarbij de behoefte aan afwisseling bevredigd wordt, wel tot een concert tegen een matigen toegangprijs te lokken is, dur ven wij hopen dat wij hen niet voor de eerste en laatste maal in onze concertzaal gezien zullen hebben. Misschien is uit dit suceesmet het oog op de door ons opgemerkte bijzonderheden, ook voor ander muziek-uitvoeringen hier ter stedewaarbij som tijds over gebrek aan belangstelling geklaagde wordtiets te leeren. {Particuliere Correspondentie.) (Vervolg van gisteren.) Op de vraag, hoe dit alles te verbeterenkrijgt men vaak teu antwoord: meer voortbrengen, 'tls echter jammer dat zij die dus spreken er niet een klein receptje bijvoegen, niet hoe men dit moet aanleggen, maar hoe men de meerdere opbrengst winstgevend kan maken of verkrijgen. Zeker is het dat de geestdoodendenaapendeonnadenkende manier, die velen tot dusverro volgden, moet wor den vaarwel gezegd. Het doel is niet zoo gemak kelijk en langs verschillende wegen te bereiken.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 1