Telegraphische berichten. Kunstnieuws, Landbouw. Rechtzaken, Koloniën, Verkoopingen en Aanbestedingen. Thermometerstand. Burgerlijke stand. Gemeenteraad jhr. W. F. Clifford Kocq van Breugel, J. L. Cadet, H. A. J. Batteké en W. F. Paehlig, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en met particuliere gelegenheid den 4el dezer in Neder land teruggekeerd, worden beschouwd met dat tijdstip ter beschikking te zijn gesteld van den kommandant van voorschreven korps. De Nederlandsche schilders, die het vóór eenige dagen door ons vermelde adres aan den koning over de toekenning der door Z. M. ingestelde gouden medaille ondertèekend hebbenzijn de heeren: J. Bosboom, J. Maris, J. Israels, H. W. Mesdag, C. Bisschop, S. van den Berg, W. Maris, J. F. van Deventer, J. van de Sande Bakhuyzen, A. Mauve, Ph. Sadee, J. H. Weissenbrueh, B. J. Blommers, G. Henkes, A. Neuhuys, A. Arts, F. P. TermeulenW. C. Nakken, J. M. Schmidt Crans, J. van Gorkum, Ph. de Bock, Th. Mesker, S. van Witsen en J. G. Hans. Door den heer A. F. Marlet werd den 12'" dezer te Zierikzee eene voordracht gehouden over de moeilijke omstandigheden waarin de landbouw te genwoordig verkeert, welke lezing door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond en veel bijval vond. Ouze Schouwen-Duivelandsche corres pondent zond ons daarvan een uitvoerig verslag dat wij zoo spoedig mogelijk plaatsen zullen. Dewijl cns gebleken is dat daaromtrent onjuiste voorstellingen bestaan, achten wij het niet overbo dig op te merken dat deze voordrachten niet ge houden worden namens en ook niet uitgaan van het gewestelijk bestuur. Door provinciale staten is alleen, op voorstel van een hunner ledeneen crediet van 800 op de begrooting gebracht als tegemoetkoming in de kosten, welke de Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt of hare afdeelingen zouden willen aanwenden om dergelijke voordrachten te doen houden. Die som is dientengevolge ter beschikking gesteld van de maatschappij en aan haar is de regeling der zaak overgelaten. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft eergis teren de uitspraak der rechtbank te Goes in zake J. E. vernietigddezen schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en hem veroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting. Daarna werd behandeld de zaak van C. J. v. d. B.appellant van een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij hij ter zake van diefstal van een paar voorschoenen ten nadeele van zijn mees ter bij wien hij voor vast loon diendewas ver oordeeld tot cellulaire gevangeniMraf van drie maanden. Als in eersten aanleg hield de beklaagde vo!dat hij onschuldig was aan dat misdrijf. De advocaat-generaal mr. van Maanen wees op de onderscheidene omstandigheden ten processe geble ken waaruit de schuld van den appellant zijns oordeels duidelijk bleeken requireerde de beves tiging van het vonnis des eersten rechters. Het hof zal den 17™ dezer in deze zaak uitspraak doen. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 11™ Febiuari, is de heer J. P. van der Stok, math. mag. et phil. nat. doctor, leeraaraan "het gymnasium te 's Gravenhage, gesteld ter be- „Ik dank u hartelijk voor al deze mededeelin- gen, vader-lief," zeï de jonge man; nu zd ik naar mevrouw von Busse gaan," en bij die woorden greep hij naar zijn hoed, doch zijn vader hie'd hem vast en voegde Bern toe: „Langzaam, langzaam, mijn zoon! Ge vergeet dat ik nog altijd nieuwsgierig ben naar het adres." Op dat zelfde oogenblik werd er geklopt. Eeinhold wees naar de deur, ze! haastig„Daar is iemand papa!" en riep toen luide: „Binnen!" Die stoornis was den bankier zeer onaangenaam, zoodat hij zijne gewone goedmoedigheid verloor en den uitroep niet kon onderdrukken: „Eeuwig komen de menschen iemand op een ongelegen tijd stip lastig vallen!" „Dag Spangenberg!" zei iemand die bijna adem loos de deur opende, maar plotseling van toon veranderde en met het uitgestrekenste gelaat zei: „O stoor ik u? Ik zie dat ge niet alleen zijt." „Mijn vaderzei Eeinhold, voorstellende „mijn wakkere wapenbroeder ritmeester von Hill." „Uw gehoorzame dienaarzet de bankier kort af, met kwalijk verholen onwil. Des te vriendelijker werd de officier. „Ik ben verheugd den vader te leeren kennen, aan wien de zoon met zoo groote liefde gehecht is," sprak hij. „Ik bezit ook zoo'n prachtexemplaar van een papa. Toen de oorlog uitbrak, betaalde hij al mijne schulden!" „Dat behoefde ik voor m ij n zoon niet te doen, mijnheer de ritmeester," merkte de bankier eenigs- zins scherp aan. schikking van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië, om te worden benoemd tot ouder directeur van het op te richten magnetisch en meteorologisch observatorium te Batavia. Door burgèmeester en wethouders van 's Gra venhage is concessie verleend voor het bespelen van den Hollandschen schouwburg aldaar aan de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" to Am sterdam. Gisteren zijn te Mechelenbij gelegenheid van een aldaar gegeven katholiek banket, bloedige ongeregeldheden voorgevallen tusschen de clerica- len en de liberalen. Vijftien personen zijn gewond. Het stationsgebouw van den spoorweg is door de gewapende macht bezet, welke aan het tumult een einde heeft gemaakt. Gisteren morgen te ruim half 10 uur had in den Langen Delft alhier het volgende ongeval plaats. Een rijtuig van den stalhouder J. Ver meulen Sr.waarin eene dame gezeten wasmoest voor een ander rijtuig uitwijken. Tengevolge van de gladheid van enkele straatsteenen struikelden en vielen de paarden; bij het overeind brengen schoten zij door en kwam de boom van het rijtuig in aanraking met een der spiegelruiten van den manufactuurwinkel van den heer J. J. de Maagd. Het dikke glas werd geheel verbrijzeld en de scherven werden natuurlijk voor een deel met de uitgestalde goederen vermengd. De zich in het rijtuig bevindende dame werd er uit geholpen en begaf zich naar eene nabijzijnde woning; zij bleef ongedeerd. Ook het rijtuig en de paarden ont vingen geen letsel. Gisteren avond te circa 5 uren is in een onbe woond huisje in de Zusterstraat alhier brand ont staan. De brandweer en schutterij waren weldra op de been. Een van de drie aangerukte spuiten heeft echter, naar wij vernemen, slechts met debrahd- emmers water behoeven te geven, en wel spuit C. De brand brak uit op eene bovenkamer. Als ver moedelijke oorzaak wordt het volgende opgegeven. Sinds eenigen tijd wordt in dat huisje timmerwerk verricht. Er bestaan redenen die het wenschelijk maakten de afbraaklattenplanken enz., te verbranden. Vandaar dat dit in de laatste dagen ook geschiedde en wel op een ijzeren plaat, welke zich onder den schoorsteen bevindt. Des avonds werd het vuur steeds behoorlijk met water ge- bluscht, hetgeen ook Zaterdag avond het geval was. Gisteren is niemand in het huisje geweest. Men gist daarom, dat de kinderbalkjes, welke onder bedoelde ijzeren plaat zijn aangebracht, door de hitte aan het smeulen zijn geraakt en den brand veroorzaakt hebben. De aangerichte schade is niet zeer groot en eigenlijk meer ver oorzaakt door de zoogenaamde „hulpvaardige handen" dan door het vuur. Door de bemanuing der reddingsboot te Nieu- wediep is met groot gevaar voor eigen leven de uit 12 personen bestaande bemanning gered van de Grieksche bark Giovanni, die met een lading rogge van Taganrog naar Amsterdam bestemd en op de Zuidergronden gestrand was. De namen der menschlievende redderswier moed en zelf opoffering boven allen lof verheven zijnmogen niet verzwegen worden. Het zijn J. KoniDgstein, schipper (die reeds 114 menschen redde), N. de Wit, stuurman, verder D. Stol, K. de Eover, G. Veen, D. Bruning, K. Bot, M. Bethlehem, I. Been, C. Bakker, A. van den Berg, allen ge huwde mannen met huisgezinnen. „Hij is dan ook een juweel, mijnheer Spangen berg," ze! Hill, „en een wereldwonder. Wat niemand onzer kameraden wist, dat wist de doctor altijd; wij noemden hem nooit anders dan „het wandelend conversations-Lexikon." Als bij tooverslag maakte het onweer op des bankiers gezicht voor den liefelijksten zonneschijn plaats. Met welgevallen liet hij het oog nu op den eenen, dan op den ..nderen der beide jonge man nen rusten. „Inderdaad-?" ze! hij. 'tls mij zeer aangenaam, mijnheer de ritmeester, kennis met u te maken." „Eene kennismaking die ik dadelijk weêr moet afknippen," ze! Eeinhold, in 't verborgene aan Leontine's neef een wenk gevende. „Mijnheer von Hill zal wel zoo vriendelijk zijn met mij mede. te gaan, want ik heb in mijn vaders belang eene boodschap te doen, die geen uitstel kan lijden. „Ik ben tot uwe orders," antwoordde de rit meester. „Mijnheer Spangenberg, uw dienaar, en bij die woorden maakte hij eene buiging voor den bankier. Deze boog zich nog* de helft dieper„'t Is mij een bijzonder genoegen geweest u te zien," ver klaarde hij en zijn zoon, die hem de hand reikte, fluisterde hij toe: „Het adres, Eeinhold." De doctor, die langer dan zijn vader was, bukte een weinig tot hem neêr; gretig hield de oude heer het oor op zijde, maar tegen verwachting hoorde hij niets anders dan: „Als ik terugkom, papa!" Eene seconde later was de vluchteling met zijn vriend de deur uit. Het concert dat door Brusselsche artisten den 25en dezer alhier gegeven zou worden, is naar ons uit Brussel gemeld wordt, wegens het overlijden van een der kunstenaars, voorloopig uitgesteld. Men schrijft ons uit Hoedekenskerke Het rederijkersgezelschap „Luetor et Emergo" en het muziekgezelschap „Vooruitgang zij ons doel", beiden van 's Heerenhoek, gaven Donderdag jl. in de herberg van Pier Timmermans een voor stelling die zeer druk was bezocht. Niet minder dan 101 kaartjes werden uitgereikt. Het muziek gezelschap handhaafde zijnen gevestigden naam; alle stukken werden flink en met aplomb ten ge- hoore gebracht. Als men weet dat deze personen allen, ook de directeur, behooren tot den werkenden stand, mag men van hen wel zeggen „Eere wien eere toekomt." Ook het rederijkersgezelschap kweet zich uit muntend van zijne taak. Met daverend handgeklap werden de vertooners na het einde van ieder stuk teruggeroepen. Na den afloop der voorstelling sprak een der toehoorders aan de beide gezel schappen nog een woord toe en noodigde hen uit om ook eens op 't Steiger te Hoedekenskerke eene voorstelling te komen geven, 'tgeen waar schijnlijk zal gebeuren op Maandag vasten-avond 29 Febr. a. Een kinddat den 11™ December 1875 op de oostelijke gracht der vesting Neuzen door het ijs is geraakt cn tengevolge daarvan verdron ken, werd den 24en Januari onder de gemeente 's Heer Arendskerke gevonden. Het is naar de opgave van kleeding enz. door den vader Jac. de Doelder, wonende te Neuzen, als het zijne erkend. (Neuz. Ct.) Een merkwaardig staaltje van Engelsche persvrijheid, tegenover de bekrompenheid en vrees te dien aanzien nog dezer dagen herhaaldelijk in ander# landen aan den dag gelegd, moet een ge ïllustreerd vlugschrift leveren dat te Londen ver schenen is en waarin de koningin zoo onbetamelijk moet worden aangevallen dat men op het vaste land van zoo iets geen begrip heeft. Toch wordt noch de uitgave, noch de verkoop verhinderd en ook niemand er voor vervolgd. Omtrent een eventueel compromis tusschen Bet Yaticaan en Berlijn, schijnt onder de belang hebbenden zelve verschil van gevoelen te bestaan. De Münchener clericale Yolksfreund verklaart een dergelijke gebeurtenis voor onmogelijk, omdat de Pruisische regeering het beginsel der staats-almacht te strikt handhaaft. Van andere zijde wordt echter opgemerkt, dat men te Eome de zaken zoo principiëel niet opvat, wanneer slechts praktische resultaten kunnen worden verkregen, en dit zou op den grondslag der Meiwetten zeer goed moge lijk zijn. Wie weet of het compromis nog niet een bron van verdeeldheid tusschen de katholieken z elven wordt. De Chicago Tribune deelt mede, dat de consul der Vereemgde staten te Tahiti, de heer Atwater, in het huwelijk is getreden met de erfgename van vier koningrijken, met eene vorstin, nog machtiger dan de koningin Pomaré. Ten gevolge van dit huwelijk, is de heer Atwater tot koning gezalfd van een groep eilanden: Husheine, Eicata, Paohoa en Borabora geheeten en bekend onder den naam Lower Society Islands. Bij deze bezittingen, die nu onder bescherming der Vereenigde staten zijn geplaatst, moet nog gevoegd worden het eilandje Scilly, vermaard door zijne parel- en koraal- visscherijen. Geruimen tijd reeds zijn in Duitschland ge ruchten in omloop betreffende het voornemen der Duitsche regeering om alle spoorwegen in het Duitsche rijk voor den staat te naasten en alzoo in geheel Duitschland slechts staatsspoorwegen te heb ben. Hierdoor zouden ongetwijfeld de belangen van een goede communicatie zoowel van personen „Het is als of ik het niet mag vernemenbrom de de bankier. „En toch zou hij anders met éen slag geholpen zijn, want papa zou zich stilletjes weer in allerijl naar de toekomstige schoonmama begeven en haar uiteenzetten dat aan hare dochter geen grooter geluk op Gods wijden aardbodem kon ten deel vallen dan de vrouw van een man als Eeinhold te worden." Plotseling sloeg hij zich met de vlakke hand tegen het voorhoofd alsof hem een licht opging. „'tZal toch gaan!" riep hij uit, „ik behoef onzen Hinze maar eens te polsen." Zoo gezegd, zoo gedaan; hij opende de deur en riep over do trapleuning: „Hinze!" „Jaa!" klonk het van beneden terug. „Bovenkomenluidde het lakonieke bevel van den patroon. „Ja!" was hot bewijs der bereidwilligheid van den kantoorknecht. Totdat hij verscheen liep de patroon met de handen op den rug en bij zich zeiven overleggende het kleine vertrek op en neêr, welks geheele in richting verried dat zijn bewoner een geleerde was. Hinze kwam binnen met de niet onnatuurlijke vraag: „Moet ik nu gaan?" „Mijn zoon heeft u den weg reeds uitgespaard," antwoordde Spangenberg. „O zoo!" ze! Hinze, zijne eigene gevolgtrekking makende. „Waarom zegt gij 0 zoo?" vroeg de patroon» hem scherp in de oogen ziende. „Nu weten wij hoe de vork in den steel zit," zei de oude, den vinger op den. mond leggende; als goederen als van een snel en geregeld post verkeer zeer worden gebaat. De administra tie tvan een zoo ontzaggelijk net in handen van een enkel college gebracht zou stellig kunnen leiden tot de meest praktische aansluitingen maar vooral zouden daardoor worden bevorderd: de militaire belangen van het rijk, enmen behoeft daarom niet te vragen of het denkbeeld ook van is Pruisen uitgegaan. Tot nogtoe was het echter vrij vaag en vooral van de zijde van sommige bondsregeeringen heeft het reeds tegenstand on dervonden, want het is duidelijk genoeg dat Pruisen hoe langer zoo meer langs vredenlieven- den weg geheel Duitschland annexeert en dat dit weldra geheel in Pruisen zal zijn opgegaan, indien de Berlijnsche regeering nog eenige jaren zoo geluk kig is met hare hervormingen als in den laatsten tijd het geval is geweest. In zake de spoorwegquaes- tie schijnt men met groote bozadigdheid te werk te zullen gaan en het zou ons niet verwonderen dat een thans in het Reichseisenbahnamt ontworpen reglement tot vaststelling van gelijke normen voor den bouw en de inrichting van spoorwegen als een eerste stap moet worden beschouwd om tot de vereeniging aan alle spoorwegen in een hand te geraken en de aangelegenheden der spoor wegen bij de wet te regelen. De graanhandelaar te Groningen, wiens fail lissement reeds vóór- eenige dagen gemeld werd, is de heer P. E. Eoelfsemavoorzitter der kamer van koophandel, lid van den gemeenteraad enz. Vijf curatoren zijn door de rechtbank in het faillis sement benoemd. Ter provinciale griffie van Zeeland, liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departement van marine op den 24™ Februari a. zal worden aan- steed: de levering van roode en witte tarwe en van rogge, ten dienste der brood- en beschuit bakkerij van de marine te Willemsoord. 12 Feb. 's av. 11 u. 31 gr. 13 's morg. 7 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 36 gr. 's av. 11 u. 34 gr. 's morg. 7 u. 26 gr. 's midd. 1 u. 32 gr. 's av. 6 u. 29 gr. 14 (Van 6—13 Februari.) Middelburg. Ondertrouwd: J. G. van den Ak ker, wed'. 32 j., met M. S. Landman, jd. 35 j. P. J. Haccou. jm. 31 j., met L. J. Zegers, jd. 32 j. Bevallen: H. Baljeu, geb. Lameijn, d. P. W. Govaard, geb. Agaart, zs. (tweol.) E. van Os, geb. Meijers, d. J. M. Akkerman, geb. Bakker, d. S. Heersma, geb. Venema, z. S. B. Ponte, geb. Zegers, z. M. Verhage, geb. de Eijke, z. P. Floresse, geb. Dourleijn, z. Overleden: M. C. J. Fiegen, man van J. M. Stenger, 52 j. C. F. J. W. Frederiks, d. 5 m. F. S. Heijman, wed', van J. Peeman, 37 j. J. Nauta, wedr. van M. J. Houser, 80 j. O. A. van Benthem Jutting, d. 5 d. A. Tak, jm. 65 j. M. de Bruijne, jd. 59 j. A. Janszen, man van N. W. Koene, 66 j. (Van 5—12 Februari.) Vlissingen. Gehuwd: J. H. Stoutjesdijk, jm. 25 j., met J. G. P. van der Leijé, jd. 23 j. A. N. But, jm. 23 j., met J. Masson, jd. 26 j. Bevallen: L. de Boo van Uijen, geb. Koppejan, z. A. M. Vader, geb. Brand, d. P. Limonard, geb. Maandag, d. E. S. Butteel, geb. Debrae, z. C. Caljouw, geb. Sanderse, z. J. van Uxem, geb. Net, „mijnheer Eeinhold zou natuurlijk niet gaarne zien, dat ge met mevrouw von Busse op een slechten voet kwaamt, mijnheer." „Zeker niet!" erkende de bankier. „Maar waar om zegt gijn a t u ur 1 ij k? „Omdat ik u eens iets wil vertellen, mijnheer. „Moet gij daartoe eerst adem scheppen?" „'t Zal niet lang duren," begon Hinze, „of er gebeurt iets bijzonders bij ons." „Man, wat zijt ge langdradigzei Spangenberg, van ongeduld met den voet stampende, en toen daarop Hinze tot een niet luid, maar aanhoudend gelach overging, riep de bankier uit: „En nu staat hij eerst nog vijf minuten te lachen „Let maar op," nam eindelijk de oude man het woord, „gij ook BPoediS lachen> mijnheer. Wij krijgen namelijk weldra eene schoondochter 1" De bankier greep hem op die woorden bij de twee bovenste knoopen van zijn jas, schudde hem heen en weer als een jeugdig boompje en schreeuw de hem met brandende nieuwsgierigheid toe: „Wie is het?" Met de grootste zielekalmte antwoordde Hinze „Wel, wie zou het anders zijn dan freule Leontine von Busse?" „Hinze!!" riep de bankier uit, de knoopen los latende. „En daarom alleen heeft mijnheer Eeinhold mg den weg uitgespaard." {Wordt vervolgd.) z (levenl.) E. Groenenb (ievenl.) Overleden: V. C. Vroc d. l m. L. Hameij, z. 1 jd. 17 j. W. A. van Zaï vrouw van J. Nederhand Goes. Gehuwd: H. W J. W. Veekman, jd. 22 j. M. van Buijsse, 34 j., me P. A. Hubregtse, jm. jd. 27 j. BevallenP. de Kout» z. AI. M. Timmerman, ge Ier, geb. van der Hage Maartense, z. A. E. Mol Overleden: A. W. Me Zierikzee. Gehuwd: J met C. Bakker, jd. 24 j Bevallen: M. C. Hei Z. C. de Mooij, geb. H laar, geb. de Molder, z. E. Feijen, z. A. Hoge kerk, z. Overleden: A. de Jong vrouw van J. Legemate 11 j. C. den Boer, d. 8 Zitting van Vr; Voorzitter de heer Sc Afwezig de heeren Da ongesteld, van Berleko zigheden, en Fokker. Na mededeeling doo redenen der verhinder! vergadering van de ee leden, welke mededeelii aangenomen, worden d delde in de zitting van goedgekeurd. Voor kennisgeving deeling, dat door gedep zijn goedgekeurd de su den hoofdelijken omsl de honden over 1875. Voorts wordt gelezi teerde staten van Zee waarbij zij hunne goed raadsbesluit van 22 De der vroeger verhoogc hulponderwijzers, welk» gehad omdat die hulpc ben de verhooging v; op de door den gemeei van geen verzoek om dan tegen het einde v: in het geval van benoi Gedeputeerde staten overwogendat, vern wedden van de ver\ hankelijk is gesteld, noemd raadsbesluit en regeling tot die verl geheel uitmaaktdoe het aan hen ingezonde raadsbesluit van 1 C voorkomt; dat derha' meenteraadgedagtet n° 16het gevolg is de drie bedoelde hr raadsbesluit van 1 rende voorwaarde, wet goedgekeurden dat waarde, zoo al niet 1 wet, dan toch ongetw het onderwijs is te ae langhebbende titularis ging hunner door bur den gemeenteraad zei' wedden aanmerkelijk in den tegenwoordige! hulppersoneel, de hu wijzeressen, die zich nj werpen, zal nopen d eindelijk anderen za| vallende plaatsen in Op voorstel van wordt besloten van staten bij den konin. Tevens werd doo/ dat een der drie hi hebben zich aan de werpen, thans berei der twee anderen 1 wegens vertrek naar éene hulponderwijzer aan die voorwaarde f Deze mededeeling genomen. Van den heer TV komen met verzoek, onderwijzer op schc adres wordt niet vo steld geweest in h commissie, die advise te verleenen, maar e» Op voorstel van btm besloten, het ontslag of zooveel later als De rekening van bank over 1875, slu f 1311.32, wordt g. van het reserefonds. Wordt gelvzen he commissie in zake heer J. E. Jeronimi feilde de vraag of v sements rechtbank a bevoegd was verkla: dering kennis te nen te worden ingesteld! uit de heeren mr». Hurgronje, meent der zaak, waarin 25 Juni jl. arrest eener altijd betrek] dure nu minder wen administratief gezag i verplicht worden g der zoo noodzakelijk voegdheid en die de hoogste ressort op voor dat het oven den bevoegd verkl 'Middelburg de uit wachten.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 2