BUITENLAND Ingezonden Stukken. Zeet ij dingen. Verkoopingen en Aanbestedingen, Thermometerstand, Staten-Generaal. Gemeentebestnur van Middelburg. Algemeen Overzicht. Het gerechtshof te Berlijn heeft, in strijd met een vonnis der rechtbank aldaar de qualifieatie Jood" als eene beleediging beschouwd. De be klaagde had gezegd„Daar komt de jood aan en maakt nu aanspraak op de zaak". Hij is daarom veroordeeld tot een boete van 15 mark of subsi diair tot 3 dagen gevangenisstraf. Twee kinderen van den Bremerhaver schurk Thomas zijn reeds door anderen aangenomen. Een door een generaal te Dresden, en een tweede he jongste, door den eigenaar van het Victoria hotel aldaar, omdat Thomas veel in dat hotel heeft ver toefd. Het kan een goede reclame wezen. j)e Frankische Kurier, die te Neurenbui g in Beieren verschijnt ontving dezer dagen onder kruis band twee exemplaren van eene brochure van den bekenden Parijsehen politicus en chocolade fabri kant Menier over belastingen op het kapitaal. Het adres op den een en kruisband luidde: „Monsieur Frankischo Journaliste h Nurenberg Bavière Het tweede luidtMonsieur Kurier Journaliste h Nurenberg BavièreDe redactie deelt zelf deze curieuse adressen mede. Dat de quaestie van de emancipatie der vrouw, of liever die van de verbetering harer po sitie in de maatschappij meer en meer algemeen aan de orde komt blijkt o. a. daaruit, dat den 21en November jl. te Osaca een talrijk bezochte meeting van Japansche dames werd gehouden, waarin de vraag behandeld werd op welke wijze de positie der vrouwen in de maatschappij het best zou kunnen worden verbeterd. In zeer scherpe bewoordingen hekelden sommige der Japansche schoonen de verderfelijke zeden die onder het mannelijke geslachtvooral in de groote steden, meer en meer de overhand nemen, en zij schreven dit voornamelijk toe aan gebrekkig onderwijs, als mede aan de overmatige beoefening van de muziek. De vergadering besloot eene vereeniging te stichten tot verbetering van het onderwijs der vrouw. Een van onze beste schrijvers óver de vrouwenquaestie, de heer Hugenpoth tot den Beren- clauwheeft gezegdDe vrouw moet zijn de opvoedster der menschheid, de bewaarster van het zedelijk leven der volken. Wat geven in dit op zicht de Japansche dames een schoon voorbeeld, wanneer zij zelve de taak ter hand nemen tot eigen ontwikkeling, om des te krachtiger invloed te kunnen uitoefenen op het mannelijk geslacht. Het comité ter voorziening in de behoeften van hen, die door de ramp te Bremershaven hul peloos zijn achtergebleven, maakt bekend, dat het een som van 400,000 Mark heeft ontvangen 240,000), waarmede het hoopt alle billijke aan spraken te kunnen voldoen. Ter provinciale griffie- van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departe ment van marine op den 23en Fobruari zal worden aanbesteed: do levering van 6 millioen kilogram men Engelsche scbaalkolen en van 300 rollen karldoek. 10 Feb. 's av. 11 u. 34 gr. 11 's morg. 7 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 36 gr. 's av. 6 u. 31 gr. Het geheele samenstel der thans bestaande wet telijke bepalingen omtrent invoer, vervoer, verkoop en opslag van buskruit en van enkele andere licht ontvlammende of licht ontploffende stoffen laat nog veel te wenschen over. Voofal is de tegenwoor dige regeling onvolledig voor zooveel betreft den invoer en het vervoer van buskruit enz. door of ten behoeve van particulieren. Zij is dit evenzeer ten aanzien van den aanmaak, den opslag of den verkoop binnen de bebouwde kom vin gemeenten, waaromtrent in de wet van 1855 een te groote bevoegdheid tot regeling aan de gemeentebesturen schijnt toegekend. Voorts is de redactie der wet van 1815 gebrekkig en dientengevolge niet altijd even duidelijk. Haar strafbepalingen zijn deels te zuraar, deels ontoereikend. Ook voldoet zij niet. meer aan de behoeften van den tegenwoordigen tijd, daar zij o. a. geen bepaalde voorzieningen bevat omtrent het vervoer met stoomvaartuigen en langs spoorwegen, noch omtrent vele in den nieuweren tijd uitgevonden of meer in gebruik gekomen zelfstandigheden van licht ontploffen den aard. De vervanging van het arrété van 21 Maart 1815 schijnt evenzeer noodig. Eindelijk zijn in nog andere Limburgsche gemeenten andere veror deningen toepasselijk. De regeering acht het dus wenschelijk dezen ongelijken toestand zoo spoedig mogelijk te doen ophouden, waartoe de herziening der oude en ge brekkige wet van 1815 van zelf een geschikte gelegenheid aanbiedt. Op grond van die overwegingen heeft de regce- ring eene nieuwe wetsvoordracht aangeboden, strekkende tot vaststelling van bepalingen omtrent het vervoer, den invoer, aanmaak, verkoop en opslag van buskruit en van andere licht ontplof fende of licht ontvlambare zelfstandigheden. In dat ontwerp worden geene bepalingen voor- gesteld omtrent de oprichting van buskruitfabrie- ken, van molens, magazijnen en bewaarplaatsen van buskruit, schietkatoen enz., daar dit onderwerp reeds geregeld is in de wet van 2 Juni 1875. Dit neemt echter niet weg, dat omtrent den aanmaak en den opslag van buskruit enz. bij verwerkers en verkoopers in het klein enkele bepalingen in de wetsvoordracht zijn opgenomen. In de eerste afdeeling van hoofdstuk I wordt geregeld het binnenlandseh vervoer van buskruit, de hoeveel heid van 75 kilogram niet te boven gaande; in de tweede afdeeling hetzelfde vervoer van grootere hoeveelheden en wel uithoofde de voorzorgsmaat regelen, bg ieder dezer beide transporten in acht te nemen, in verhouding tot de daarbij te duchten gevaren voor de openbare veiligheid niet geheel dezelfde behoeven te zijn. Van daar dat ook onderscheid gemaakt wordt in de wet \?an 1815, naarmate het de verzending betreft, hetzij van 3 tot 50 (oude) jponden buskruit (artt. 2 en 3), hetzij van 150 (oude) ponden (art. 4) of wel van grootere hoeveelheden (art. 8). In de heden namiddag gehouden zitting is door burgemeester en wethouders een belangrijk voor stel gedaan waaraan wij het volgende ontleenen. Reeds sedert geruimen tijd verkeert de dokbrug in een slechten toestand en is ook reeds door den gemeenteraad op de begrooting eene som van ƒ3000 gebracht om die brug zoodanig te herstel len dat zij nog eenige jaren bruikbaar blijft. Toen echter burgemeester en wethouders tot de uitvoering van dit werk wilden overgaan is hun in overweging gegeven of het niet mogelijk zoude zijn het vaargat in beteren toestand te brengen, daar dit met eene breedte van 13 meter en eene diepte van 3 meter met gewoon kanaalpeil boven den dorpel te nauw en te ondiep was om den toe gang van schepen van het tegenwoordig in gebruik zijnde groot charter tot het dok en dus tot de werven der Commercie-compagnie en van de heeren* van Zeijlun Decker te verleenen. Zij hebben gemeend een nauwkeurig onderzoek te moeten instellen naar de wijzewaarop eene verbreeding en verdieping van het vaargat zou kunnen geschieden. Het blijkt, dat de kosten van verwijding en verdieping van het va argat bedragen 23,000, waaronder echter begrepen zijn de spilhouders voor eene draaibrugbenevens herstellingen aan bouwvallige muren en beschoeiingente zamen /3000 bedragende, terwijl eene zeer eenvou dige draaibrug op 10,000 en eene loopbrug op 1900 globaal is geraamd. Daar eene verbreeding en verdieping van het vaargat op dit oogenblik niet van direct belang voor de gemeente kan gerekend wordenmaar althans gedurende de eerste 20 jaren bijna uitslui tend is in dat van de maatschappijen of firma's die het dok met de daaraan gelegen terreinen in gebruik bezitten, moesten zij zwarigheid maken een voorstel te doen, dat financieel zeer bezwarend is voor de gemeente, tenzij de gebruikers dier terreinen door eene geldelijke bijdrage het bewijs gaven dat door hen werkelijk groote waarde aan het tot stand brengen van dat werk werd gehecht. De grootste belanghebbendede firma van Zeijlen Decker heeft zich echter bereid verklaard jaarlijks gedurende 20 jaren 600 aan de gemeente te willen uitkeeren, terwijl de Commercie-compag nie behoudens nadere goedkeuring harer ven- nooten, hare bijdrage voor dienzelfden tijd op eene jaarlijksche som van 250 heeft bepaaldbeide echter onder voorwaarde dat voor de schepen, die naar en uit het dok komengeen bruggeld zal behoeven te worden betaald. Daar de inwilliging dezer voorwaarde uit den aard der zaak geen bezwaar kan opleveren zal de gemeente eene tegemoetkoming van 17,000 in de kosten van het werk ontvangen. Bij een subsidie van zoo aanzienlijk bedrag aar zelen burgemeester en wethouders niet in overwe ging te geven tot het uitvoeren van het werk te besluiten, daar naar hunne meening de meerdere kosten ruimschoots zullen worden opgewogen èn door de indirecte voordeelen die de gemeente ge niet door alles wat de bevordering der industrie in de hand werktèn door de grootere waarde die aan een aan de gemeente tocbehoorend pand wordt gegeven. Zij geven tevens in overweging eene ijzeren draaibrug te leggen in de plaats van de oude versleten houten ophaalbrug, die voor het ver- breede vaargat natuurlijk niet meer te gebruiken is. Eene brug te dier plaatse komt hen in het pu bliek belang hoogst wenschelijk voor, daar de op heffing tot groot nadeel en ongerief van velen zou strekken. Met het oog op de nabijheid der loskade en wel van dat deel dier kade waar de zwaarst geladen schepen moeten lossen, meenen zij ook dat eene loopbrug voor voetgangers een gebrekkig middel zou zijn om aan de behoeften te voldoen en dat wellicht reeds spoedig zou blijken, dat de kosten aan eene loopbrug besteed nutteloos uitgegeven zouden zijn. Bovendien komt het hun wenschelijk voor het werk in eens goed te maken en geen half werk te verrichten. De te maken brug is geprojecteerd op zeer een voudige wijze, geheel van ijzer met eene breedte vaD 4 meter, zonder raderwindwerken zal, op de goedkoopste wijze gelegd, ongeveer ƒ10.000 kosten. De voor den bouw van beide werken noodige kosten zullen deels uit de gemeentekas, deels uit de toegezegde bijdragen moeten gevonden worden. Voor den bouw der brug en van hetgeen niet tot de verwijding en verdieping van het vaargat behoort is ongeveer ƒ13,000, voor het andere 20,000 benoodigd. De kosten der verwijding en verbreeding van het vaargat kunnen volgens burg. en weth. bestre den worden uit een leening van 20,000, voor wier aflossing speciaal bestemd zou moeten worden de bijdrage der Commercie-compagnie en van de hee- ren van Zeijlen Decker, terwijl bij het voorstel eene nadere voordracht ten opzichte van de regeling der voorwaarden van die geldleening zal worden gedaan. „Zij stellen alzoo voor te besluiten 1° tot verwijding en verdieping van het vaargat bij de Dokbrug op de aangegeven breedte en diepte; 2° tot het maken eener ijzeren draaibrug vol gens nader vast te stellen plan; 3Ü tot bestrijding der kosten te bestemmen a de gom van 3000 op de begrooting voor 1875 voor herstel der brug uitgetrokken; b de som van 4000 door de gemeente uit het reservefonds der Handelmaatschappij ontvan gen, en het besluit waarbij die gelden ter beleg ging waren aangewezen in te trekken; c de opbrengst van den verkoop van 5$ aan- deelen dier maatschappij uit datzelfde reservefonds ontvangenen burgemeester en wethouders te machtigen die te gelde te maken d eene som van hoogstens 20,000bij lee ring onder nader vast te stéllen voorwaarde te verkrijgen 4°. aan te nemen het aanbod van de Com mercie compagnie en de heeren van Zeijlen Deckermet machtiging aan burgemeester en wethouders de daarvoor noodige contracten te sluiten. De commissie van fabricage adviseertblijkens haar uitgebracht rapportom overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders te be sluiten. Een der leden kon zich echter met het gevoelen der meerderheid niet vereenigen. Zijns inziens was de zaak niet van publiekmaar gehêel van bijzonder belangen moest het werkzoo het tot stand kwamgeheel door de belanghebbenden, de Commercie-compagnie en de hecren van Zeijlen Decker, betaald worden. Voor het indirect belang dat de gemeente bij de vermeerdering van welvaart heeft is vooreerst reeds genoeg uitgege ven en getroost zich de gemeente groote opoffe ringen terwijl het directe belangin de verbete ring van haar pand gelegennog zóo ver verwij derd is dat het, hoe wij ook het tegendeel mogen hopenmisschien later zal blijken een droombeeld te zijn geweest. Daar bovendien het op de werf der heeren van Zeijlen Decker in aanbouw zijnde schip de verwijding der doorvaartopening in het geheel niet vordertgaf hij er de voorkeur aan, althans vooreerst het werk niet uit te voeren, maar te wachten tot de noodzakelijkheid zou ge bleken zijn hetgeen wellicht over 5 of 10 jaren, wellicht nooit zou gebeuren. Eindelijk was zijns inziens de toestand der gemeente-financiën zoodanigdat niet dan in de uiterste noodzakelijkheid tot eene uitgave van zoo groot bedrag mocht worden overgegaan. Van andere zijde werd dit gevoelen weêrsproken en de groote meerderheid vereenigde zich dan ook met het voorsteldoch algemeen wenschte men de toege zegde bijdragen in plaats van over 20 jaar over 18 jaar verdeeld te zien daar de huur der werven enz. op 31 December 1894 eindigt. De financieele commissie adviseert mede tot aanneming van het voorstel van burgemeester en wethoudersen verklaart zich gaarne bereid het dagelijksch bestuur bij te staan bij het opmaken der leeningsvoorwaarden en voorstellen dienaan gaande te doenterwijl zij geen oogenblik aan het goed slagen der leening twijfelt. Belangrijke zaken zijn in de laatste dagen door don Duitschen rijksdag tot stand gebrachteven wel niet zonder moeielijkhedeazoo zelfs dat een ernstige crisis met de regeering dreigde, die echter door de tusschenkomst van de nationaal-liberale fractie is afgewend. Na de vaststelling van ver schillende wijzigingen in de wetgeving op de wet betreffende de hulpkassen voor arbeiders kwam de herziening van het wetboek van strafrecht in derde lezing. Hierbij gold het voornamelijk de quaestie om de artikelen, die in tweede lezing waren verworpen, thans te doen aannemen nl. die betreffende de vervolging van sociaal-democratische woelingen en het verspreiden van valsche berichten en die ter voorziening tegen gevallen als dat van Duchesne in België; het verwekken van onrust in andere landen enz. Gisteren zijnnadat eer gisteren von Bismarck zelf het woord had gevoerd, de beraadslagingen over deze artikelen ten einde gebrachtdie werden aangenomen overeenkomstig de meer gematigde redactie daaraan door do hee ren Volk en Marquardsen gegevenwaarna het geheele wetsontwerp werd aangenomen. Heden is nog eene zaak aan de ordedie in de vorige week een heftigen storm heeft uitgelokt, nl. de rekening en verantwoording der] rijkscommissie over het rijks-invaliedenfonds. Uit dat document blijkt, dat noch het kapitaal noch de rente van het fonds zijn verminderdintegendeel: het bedrag der rento beloopt gemiddeld 4J percent. Op grond daarvan werd dan ook voorgesteld de rijkskanse larij décharge te verleenen. Het centrum echter, steeds zoekende naar eene gelegenheid om de re geering aan te vallen, meende deze te vinden in de omstandigheid dat sommige kapitalen van het fonds in spoorweg-aandeelen waren belegd, die het geen vertrouwen scheen te schenken. De ultramontaansche afgevaardigden Schorlemer Alst .en Ludwig richtten heftige aanvallen tegen de regeering, die algemeen verontwaardiging verwekten en eene agitatie in het leven riepen zooals men geruimen tijd in den rijksdag niet had bijgewoond. Twee wakkere en scherpzinnige verdedigers traden echter voor de regeering op: de heeren Miquel en Lasker, welke laatste vooral indruk maakte, daar hij de eerste is geweest die in den rijksdag de speculatie in spoorwegaandeelen heeft aan de kaak gesteld en bestreden en dus als een onpartijdig beoor- deelaar in dergelijke aangelegenheden kan worden beschouwd. Heden zou deze zaak weder in be handeling komen en waarschijnlijk zullen weder heftige discussies worden gevoerd, daar men niet te doen schijnt te hebben met afzonderlijke aan vallen tegen de regeering, maar met een goed georganiseerd en over aanzienlijke geldmiddelen beschikkend stelsel; dat tegen de liberale partij en de moderne maatschappij in werking is gesteld en aan welks hoofd men meent, dat de geheimraad Wagener staat. De verkiezingen in Frankrijk hebben aanleiding gegeven tot aftreding van den prefect van politie Léon Renault. Deze heeft de candidatuur in het arrondissement Corbeil aangenomen en het schijnt, dat hij van de regeering een wenk heeft gekregen om af te treden, hoewel zijn retraite als vrijwillig wordt voorgesteld. In ieder geval is zijn verzoek om ontslag terstond aangenomen en tot zijn op volger benoemd de heer Felix Voisin, lid van de nationale vergadering. Men onderstelt, dat de af treding van den heer Renault ten gevolge zal hebben, dat hij met een overgroote meerderheid van stemmen zal worden gekozen als een demon stratie tegen de politiek van den heer Buffet. Een ander voormalig prefect van Parijs, debar- ron Hausmanndie tijdens het keizerrijk een zoo groote rol heeft gespeeld, heeft te Parijs in eene vergadering van kiezers zijn politieke geloofsbelij - denis afgelegd. De heer Hausmann, zeker ver trouwende op de dankbaarheid van Parijsdat hij speciaal ten behoeve der kanonnen van den keizer heeft verbouwd, verklaarde, dat hij zich alleen en uitsluitend in de hoofdstad wilde candidaat stellen. Hij erkende, dat hij den val van het kei zerrijk, waaronder Frankrijk zoo langen tijd voor spoed had genoten, betreurdemaar hij was niet vijandig gezind jegens de bestaande constitutie, die volkomen ter goeder trouw moet worden toe gepast. Als de heer Hausmann zoo praat mag men de Parijzenaars wel toeroepen: Als de vos de passie preekt, boer pas op je ganzenwant hoewel de Bonapartisten de constitutie zullen hand haven omdat zij niet anders kunnen, zullen zij ongetwijfeld in 1880 alles aanwenden om eene revisie naar hun zin te verkrijgen. Berichten uit Konstantinopel geven hoop op beterschap in den toestand. Door de mogend heden worden bij de opstandelingen pogingen aangewend om hen te bewegen de wapenen neer te leggen. De Engelsche regeering heeft zich gehaast aan het verlangen der vertegenwoordiging te voldoen tot overlegging der correspondentie met de mo gendheden betreffende den aankoop der aandeelen in het kanaal van Suez. Zij bevat 56 stukken en, wat zeker niet weinig de aandacht zal trekken is, dat uit een brief van lord Russell te Berlijn aan lord Derby blijkt, dat von Bismarck den aan koop door Engeland zeer heeft toegejuicht en goedgekeurd. Dat kan wellicht een gunstigen in vloed uitoefenen op de beslissing voor het parle ment. Een telegram, uit Hendaye meldjt, dat de Car- listen een offensieve beweging tegen de stellingen der Spaansche troepen te Oyarzun hebben onder nomen. Moriones rukt in de richting van de Orio op. Goes 8 Februari. Een belangrijk feit is hier in de vorige week voorgevallen, dat de aandacht van uwen gewonen correspondent ontsnapt schijnt te zijn; en toch is het een merkwaardig teeken des tijds. Onder meer werd op eene publieke verkooping onder den hamer gebracht de heerlijkheid „Tholsende". waar aan daar het sedert jaar en dag op den bodem der Schelde ligt, geen andere heerlijke rechten verbonden zijn dan het voeren van den titel. En ofschoon er nu nog al veel gewone stervelingen zijn zonder titel, en de bijvoeging van Tholsende bij iederen naam goed klinken zou, was er nie mand die voor de eerheer van Tholsende te worden, meer wilde geven dan een Belg, die zes gul dèn bood. Of nu de aanwezigen voor zoover ze nog met geen dergelijken titel prijkenop eens zoo ver standig geworden zijn dat zij de dwaasheid er van inzien, dan wel of het de vrees was om bespot te worden, laat ik in 'tmidden; doch in beide gevallen acht ik het een gelukkig verschijnsel. Nog voor eeDige j aren werd hier voor een aar dig sommetje eene heerlijkheid verkocht en de kooper schaamt zich niet, ofschoon hij een bijzon der vroom man isdie het „ijdelheid der IJdel heden" dikwijls moet gehoord hebben, zich naar die aangekochte bezitting te laten noemen. Nu is het waar dat hij in Noord-Beveland woont, waar de menschen nog niet zoo wijs zijnmaar licht kon er een tweede Noord-Bevelander geweest zijn, die Tholsende even mooi of mooier dan de straks bedoelde titel vond en die de aborigines eens wilde toonen dat hij even goed van iets (waarom niet liever iets) zijn kon als die eerste Noord-Bevelander; of kon ook lichtelijk een be woner van andere Zeeuwsche eilanden ik bedoel nu niet Walcheren den lust gevoeld hebben om boven gewone stervelingen, die van n-iets zijn, uit te blinken. Gelukkig is dat niet het geval geweest; het bod van ƒ6 is door den verkooper geweigerd en de heerlijke titel gecombineerd met een ander perceelmisschien wel met een vet varken, aan den man gebracht. X. Volgens extract uit het journaal van het fregat schip Utrechtgezagv. Zweede van Middelburg naar Samarang bestemd en beladen met kolen en stukgoed, werd op den 2en November 1875 op 43° ZB. en 46° OL. brand in de lading ontdekt, waardoor men genoodzaakt werdtot behoud van schip en ladingde brandende en verhitte kolen over boord te werpenwaartoe in den gehouden scheepsraad met eenparige stemmen besloten was. Na het verwerken van het stukgoed werden gedurende zes dagen ongeveer 270 ton kolen over boord geworpen. Men had tevens al dien tijd zwaar stormweder en hooge zee, waardoor vele .zeilen wegwoeien, het tuig veel schade leed en

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3