BUITENLAND Zeetijdi ngen. Handelsberichten, Verkoopingen en Aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Een modus vivendi? Belgische brieven. Graanmarkten enz. tialkschip „Drie gebroeders", en den gezagvoerder der Deensche stoomboot Phönix, bepaald op heden over acht dagen. Deter dagen hebfce» te Steen (in Limbare) groote ongeregeldheden plaatsgehad. Bur gemeester werden glazen ingegooid; het kastje fan het stadhuis, bestemd voor de afkondigingen van huwelijken, werd vernield enz. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt.^ Door de Amerikaansche regeering is per te legram aan het Hollandsche gouvernement de aanhouding verzocht van zekeren Clifton, die ich onlangs in Amerika aan zware diefstallen en oplichterijen moet hebben schuldig gemaakt. Naar bekomen informatie is hij met een Neder- landsch schip dat bekend is naar ons land gevlucht. Xe Amsterdam zijn voor geneeskundigen twee meisjes te zien geweestwaarvan het eene Si jaar oud was en 212 halve kilo's woog en het andere op een leeftijd van 21 jaar een gewicht van 185 halve kilo's had. De lichamelijke om vang der beide kinderen is verbazend. De voormalige aartsbisschop van Gnesen en Posen, graaf Ledochowski, is daarom onder politie- geleide over de grenzen van het aartsbisdom gebracht omdat hij had verklaard het niet vrijwillig te zullen verlaten. Men betwijfelt dat hij door een terugkeer zich aan de interneering te Torgau zal blootstellen. De Germania althans spreekt de hoop uit dat de paus hem daarvan zal terughouden. In de plaats van Deak moet te Pesth een afge vaardigde voor de kamer worden gekozen. Als candidaten worden genoemd de minister, baron Wenckheim, die Deak steeds zeer genegen is geweest, en graaf Johann Mikes, een intiem vriend van den overledene. De piëteit voor het- aandenken van Deak zal waarschijnlijk meer invloed uitoefe nen op de keus dan de politieke beteekenis van den candidaat. Waarschijnlijk zal den len Juli a. het hertog dom Lauenburg bij Pruisen worden ingelijfd. Het daarop betrekkende wetsontwerp zal den 16etl dezer in den Lauenburgschen landdag, die te Ratzeburg zal worden gehouden, in behandeling komen. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter lezing de voorwaarden waarop door het departe ment van financiën op den 21«n Februari a. zal worden aanbesteedhet leveren, bereiden tegen bederf, vervoeren en opslaan van palen enschoor- pa^n voor de behoefte van de rijkstelegraaf in 1877. 8 Feb. 's av. 11 u. 31 gr. 9 's morg. 7 u. 29 gr. 's midd. 1 u. 33 gr. 's av. 6 u. 31 gr. De opening van het Engelsche parlement ontsluit een nieuwe bron voor politiek nieuws, te meer daar de aanstaande zitting belangrijk belooft te worden, tengevolge van verschillende gebeurtenis sen zoowel in het binnen- als buitenland tijdens de sluiting van de vorige zitting. De koningin heeft de zitting geopend door hare tegenwoordig heid want zij heeft niet zelve gesprokende troonrede werd door den lord kanselier, lord Cairns, voorgelezen. Behalve de leden van de beide takken der vertegenwoordiging werd de zitting ook bijgewoond door de ambassadeurs van Duitsch- land, Oostenrijk, Frankrijk, Rusland, Turkije en andere naties en een aantal dames. In de eerste plaats bevat de troonrede de ste reotype verzekeringdat de betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden van vriendschappo lijken aard zijn, en vervolgens wordt terstond de groote internationale quaestie van den dag bespro ken het Turksche conflict. De opstand in de Herzegowina en Bosnië, dien de troepen van den sultan niet hebben kunnen onderdrukken, heeft de belangstelling en de aandacht van de groote mogendheden opgewekt. „Ik heb de koningin wordt sprekende inge voerd ik heb het als mijn plicht beschouwd mij niet te onttrekken, aan de pogingen die door de regeeringen, als vriendschappelijke bondge- nooten, zijn ondernomen om de pacificatie van de in opstand zijnde provinciën te bewerken. „Ik heb mij, met volkomen eerbiediging van de onafhankelijkheid der Porte, met de mogendheden vereenigdom bij den sultan aan te dringen op den noodzakelijkheid der aanneming va maatre gelen die geschikt schijnen te zijn om iederen bil lijken grond tot ontvevredenheid van de zijde der Christelijke onderdanen uit den weg te ruimen." Na deze internationale aangelegenheid wordt een andere besproken, die, hoewel ook van algemeen belang zijnde, toch meer bijzonder de politiek van Groot-Britannië zelve raaktde aankoop der 177,000 aandeelen in het kanaal van Suez. Daar omtrent luidt het: „Ik heb eene conventie geslo ten, onder voorbehoud van uwe goedkeuring, tot aankoop van de aandfelen die de khëdive in het kanaal van Suez bezat. Ik hoop, en vertrouw, dat gij mij in de gelegenheid zult stellen deze zaak af te doen, die zoo diep ingrijpt in de alge- meene belangen." Nog een belangrijk punt is de quaestie met China. De koningin liet daaromtrent verzekeren, dat de reclamaties van Engeland omtrent den moord van den heer Margary te Péking welwil lend zijn ontvangen en verwacht het resultaat van het ingestelde onderzoek, in de vaste overtuiging, dat de schuldigen zullen worden gestraft. Voorts wordt melding gemaakt van de geluk kige reis van den prins van Wales in Indië en de gehechtheid aan de Engelsche regeering, waar van alle .klassen der Indische bevolking blijk geven. Eindelijk nog de bevelen der admiraliteit be treffende de behandeling van slaven die een toevlucht zoeken aan boord van de Engelsche oorlogschepen en welke besluiten een zoo afkeu rende agitatie onder de Engelsche natie heeft verwekt. Daaromtrent wordt verzekerd dat door de koninklijke commissie een onderzoek zal worden ingesteld, terwijl zij tevens zal overwegen of aan de kommandanten van oorlogsschepen meer gezag kan worden verleend tot handhaving van de per soonlijke vrijheid. De koningin hooptdat de operaties tegen de Maleiërs ten gevolge zal hebben dat het gezag van Engeland onder hen zal worden her steld. Het telegrafisch resumé van de troonrede meldt niet of daarin ook sprake is geweest over uitsluitend binnenlandsche aangelegenheden en voor te stellen maatregelendoch hoe dit zij het blijkt toch voldoende, dat de tegenwoordige Engelsche staatkunde meer dan in de laatste jaren het geval is geweest zich op buiteulandsch gebied wil bewegen. Of de hoop van koningin Victoria omtrent de goedkeuring van het parle ment tot aankoop der aandeelen in het Suez ka naal zal worden vervuld is volstrekt niet zeker. Men verwacht althans een heftige oppositie, en door sir Norcothe is reeds aangekondigd dat hij Maandag eene resolutie betreffende die zaak zal voorstellenzoodat zij al spoedig in behandeling zal komen en men kan er zeker van zijndat het kabinet-Disraëli een moeilijken tijd te gemoet Wat men zijdelings omtrent het lot der nota van" graaf Andrassy verneemt luidt gunstig. Men verzekertdat de voorstellen door de Porte zul len worden aangenomen en dat de sultan eene amnestie aan de opstandelingen zal aanbieden Heden zou door het Turksche kabinet een ont werp voor een keizerlijk besluit en een ander voor een antwoord aan de mogendheden aan den sultan worden aangebodenterwijl nog in de laat ste dagen van deze week de buitenlandsche ver tegenwoordigers het antwoord zouden ontvangen en wel ieder afzonderlijk, op dezelfde wijze als zij ten aanzien van de aanbieding der nota hebben gehandeld. Intusschen schijnt alweder eene wijzi ging in het Turksche kabinet noodzakelijk te zijn. Volgens de Politische Correspondenz is de aftreding van den minister van oorlog Tiza Pacha, en zijne vervanging door den minister van marine Derwich Pacha, aanstaande. De door den minister van oorlog in Rumenië aangevraagde credieten ten behoeve van het leger zijn door de kamer toegestaan ten bedrage van 2 millioen gulden, zonder dat het noodig zal zijn daarvoor eene leening te sluiten. Bij de discussie heeft de regeering uitdrukkelijk verklaard, dat deze gelden noodig zijn tot invoering der militaire hervormingen waartoe de kamer in het vorige jaar had besloten, en dat zij steeds voornemens is een politiek van vrede en strikte neutraliteit te volgen In Denemarken heeft zich juist het tegenover gestelde voorgedaan van hetgeen bij ons ten aan zien van de invoering eener inkomstenbelasting is voorgevallen. Bij ons wilde de regeering wel, maar de kamer niet; in Denemarken daarentegen heeft de meerderheid van het Folkething aan de regeering voorgesteld een inkomstenbelasting in te voeren tot dekking van de buitengewoone uitga ven voor de verdediging, doch het kabinet heeft zich niet met dit denkbeeld kunnen vereenigen. Het verklaarde de quaestie tot invoering eener zoodanige belasting niet aanhangig te willen ma ken, dan wanneer alle andere beschikbare mid delen zullen blijken onvoldoende te zijn. Voor het oogenblik waren de gewone inkomsten voldoende zelfs tot dekking van de buitengewone uitgaven voor de ontworpen werken. Men zou zeggen dat de antipathie der regeering tegen bedoelde belasting wel groot moet wezen, daar het een zeldzaam verschijnsel is dat eenig gouvernement een aange boden bron van inkomsten weigert. Generaal Quesada heeft een officieel bericht naar Madrid gezonden omtrent de inneming van Durango, de gewone residentie van don Carlos, terwijl uit Hendaye wordt gemeld, dat in de omgeving van den pretendent groote ontmoediging heerscht en verscheidene aanvoerders van zijn strijdkrachten van verraad zijn beschuldigd. In een te Toloza gehouden krijgsraad is besloten alle Carlistische strijdkrachten in Navarra en Guipuzcoa te concen- treeren. Indien de opstand nog zal worden onder drukt binnen den tijd eenige dagen geleden door koning Alfonsus aan de mogendheden opgegeven: 10 dagen, dan' mogen de Alfonsistische generaals geen tijd verloren laten gaan, doch er is geen twijfel aan of de Carlisten zullen nog een groote krachtsinspanning ontwikkelen zoodra de regee- ringstroepen Guipuzcoa binnen rukken. Twee gebeurtenissen hebben aanleiding gegeven tot geruchten van verschillende zijden, dat er mo gelijkheid zou bestaan op eene compromis tusschen den pauselijken stoel en de Duitsche regeeringen wel do voorgenomen reis van kardinaal Hohenlohe naar Rome en een brochure van den clericalen af gevaardigde Reichensperger over de mogelijkheid van eene overeenkomst in den kerkelijk-politieken strijd. Zooals men weet moet de paus reeds gedurende eenigen tijd voornemens zijn geweest het advies van de Duitsche geestelijkheid in te winnen over een modus vivendi, en hoogstwaarschijnlijk staat de reis van kardinaal Hohenlohe daarmede in ver band. Wat betreft de brochure van den heer Reichenspergerdeze geeft drie wegen aan om het bovenvermelde doel te bereiken, nl. wederinvoe ring van de artikelen 1516 en 18 in de Pruisi sche grondwet, die voorleden jaar zijn afgeschaft, of onderhandeling met den pauselijken stoelof ein delijk scheiding tusschen staat en kerk volgens de beginselen van Cavour. Het ligt voor de hand, dat aan het eerste middel niet valt te denken. Het laatstgenoemde is grootendeels het richtsnoer van de tegenwoordige regeering en van de libera le politici in Duitschlandmaar wordt juist door mannen als de heer Reichensperger en de zijnen tegengewerkten wat betreft het tweedemen kan er zeker van wezendat de Duitsche regeering het nooit zal aangrijpenhoe gaarne de clericalen het zouden willen. Verschillende omst mdigheden bevestigen dit. Het gerucht nl., dat de kardinaal Hohenlohe met een politieke zending naar Rome is belast, wordt reeds voldoende tegenge sproken door de stellige verzekering van de Ger mania, dat de paus den kardinaal dringend naar Rome heeft ontboden. Daarenboven heeft prins Bismarck, volgens eene mededeeling in de Magdeburger Zeitung, onlangs tot een invloedrijk parlementslid gezegd: „Ik heb Hohenlohe niet naar Rome gezondenen gij kunt er staat op maken dat ik er nimmer toe zal overgaan met den paus over Pruisische staatswetten te onderhandelen!" In overeenstemming hiermede verzekeren dan ook de officieuse organendat er niet aan te den ken valt, dat een van do door den heer Reichen sperger aangewezen wegen zal worden ingeslagen. Men kan ook niet onderstellen dat bet Vaticaan een voorstel in dien zin zal doendaar het zich zooals een correspondent van de Dresdener Presse doet uitkomenzeer goed in de bestaande wetge ving kan schikken. De Meiwetten toch zijn zoo danig ingerichtdat zij naar believen van de re geering naar gelang van de omstandigheden meer of minder scherp kunnen worden toegepast en zelfs zonder uit de wetgeving te verdwijnen fei telijk buiten werking kunnen worden gesteld. Behalve de voorstellen van den heer Reichensperger staat dus nog een andere weg openom nl. op den grondslag van de bestaande regeling van zaken tot een compromis te komen en het is best mogelijkzelfs niet onwaarschijnlijkdat de kar dinaal Hohenlohe naar Rome is geroepen om in dien zin een onderzoek in te stellen en plannen te beramen. Of zij tot eenig resultaat zullen leiden zal natuurlijk voornamelijk afhangen van de houding die de curie zal aannemen. Wanneer deze zich kalm wil houden, de wetten eerbiedigen, niet reageeren -tegen den staatmaar de openbare orde en rust wil helpen handhaven en bevorderen, dan zal wellicht de Pruisische regeering bereid worden bevonden de Meiwetten zoo min mogelijk toe te passen, zonder evenwel verandering te brengen in de wetgeving. Men moet voorzichtig wezen met iedere kerk geef haar een vinger zij zal de geheele hand nemende staat moet daarom zorgen ten allen tijde de middelen in han den te hebben om zijn suprematie te handhaven. Brussel 6 Februari. Het ministerie-Malou ziet niet zonder groote vrees de verkiezingen in de maand Juni a. te gemoet, wat trouwens zeer begrijpelijk is. Tegen over eene meerderheid in de kamer, die men onder den duim houdt .en laat manoeuvrceren zooals men wil, door de bedreiging van zich terug te zullen trekken en de teugels van het bewind te zullen overlaten aan die ze willen opnemen, gevoelt men zich al evenmin op zijn gemak als tegen eene minderheid die haar kruit niet voor niets wil verschieten en het geschikte uur voor belangrijke discussies weet af te wachten. Nu en dan zijn wel eens kleine stormvlagen opgestoken maar als een ervaren stuurman is de heer Malou meester in de kunst van laveeren en het omzeilen van gevaarlijke klippen, en dank zij de concessies, die hij zich ter elfder ure laat ontlokkenzooals in de laatste discussie over de reorganisatie van de schutterij (zie Middelburgsche courant van 4 Februari jl.) gelukt het den chef van het kabinet zijn vaartuig vlot te houden. Maar tegenover de kiezers en bij de opening van de stembus blijven dergelijke kleine kunstgre pen deze halve bedekte capitulaties onvoldoende. De heer Malou en zijne collega's gevoelen dit zeer goed en zij hebben een onbestemd voorgevoel van hun naderend einde. Wat hen het meest verontrust is de houding van Antwerpen. Geruimen tijd geleden reeds heb ik uwe aandacht gevestigd op hetgeen in deze stad, die zich aan het hoofd der liberale bewe ging stelt, voorviel. De heer Emile de Laveleye heeft onlangs gevraagd wat de historische herinnering van de groep der Antwerpsche progressisten beteekent, die zich Geu zen noemen. De Luiksche econoom, die uitgaat van het denkbeeld dat het streven der Geuzen is Bel gië protestantsch te maken, vindt daarvoor te Antwerpen geen vruchtbaren bodem, waar men niet gewoon is hersenschimmen na te jagen. Maar indien de heer Laveleye zich wil overtuii gen, dat de Antwerpsche Geuzen der 19» eeuw iets van de heilige liefde voor de vrijheid en de maatschappelijke onafhankelijkheid van ieder ker kelijk gezag, welken naam het ook moge dragen, in hun ziel koesterendat hij dan de houding der Antwerpenaren in de volgende zaak overwege. Geruimen tijd geleden reeds werd de Antwerp sche deken door de justitie aangeklaagd een hu welijk kerkelijk te hebben ingezegend voor dat het burgerlijk was voltrokken. Men hoorde niets van de instructie dezer zaak en verdiepte zich in gissingen over de weifeling en de langzaamheid van het parket. Thans echter zijn daaromtrent inlichtingen verkregen. De rechter van instructie, een voormalig redacteur van een ultramontaansch dagblad, instrueerde niet tegen den heer Sacre, maar tegende Association libérale, om zich te overtuigen of deze ook ten koste van geld het bewijs der overtreding had verkregen. Het is dien rechter van instructie slecht vergaan. De vice-president van de Association libérale, de heer Ed. Pécher, heeft van de volgende ver klaring door de ambtenaren van het openbaar ministerie akte doen nemen „Evengoed als de staat prijzen uitlooft voor het ontdekken van moordenaars en als particulieren belooningf-u aanbieden voor het vinden van dieven, geloof ik dat alle vaderlandslievende burgersdie zich van hun plicht jegens hetvaderland bewust zijn, een prijzenswaardige handeling plegen door hun geld beschikbaar te stellen om in de maatschappij de schuldigen te ontdekken, die aan de vernieti ging van de wetten des lands werken. „De geestelijkheid, die de wet op het burgerlijk hu welijk met voeten treedt, begaat een ernstigen aan slag tegen de publieke orde. En hoewel hét de eerste plicht der liberale en constitutioneele Asso ciatie van Antwerpen isgehoorzaamheid en eer bied aan de wet te betoonenaarzel ik niet te verklarendat ik al mijne krachten zou aan- aanwenden om geldenbeschikbaar te stellen teneinde de justitie te helpen priesters voor de rechtbanken te brengen die hun heilig ambt aanwenden om in beginsel aan het volk de schen ding en verachting der wet in te prenten. „Ik betreur het echter dat de Associatie geen deel heeft aan het initiatief tot ontdekking van de overtreding waaraan de heer Sacre, deken van de kathedraal, zich in de zaak Cramer-Croeckx heeft schuldig gemaakt door art. 267 van den Code pedral te schenden." Het is voldoende deze mannelijke taal te hooren om den ademtocht te gevoelen eener machtige be weging die van de boorden der Schelde het land doordringt en de harten der liberalen opwekt, die zoolang hebben gesluimerd, ontmoedigd als zij waren door een schipperende politiek. De suiker quaestiewelke op dit oogenblik in de kamer wordt behandeldis van buitengewoon gewicht niet alleen voor de suiker-industrie, maar ook voor den landbouw en den grondeigendom. Men onderstelt, dat indien de internationale con ventie wordt aangenomen en de kamer weigert de suiker van alle rechten vrij te stellen, daardoor niet alleen de suiker-industrie ernstig zou zijn ge troffen, die evenmin nog met de Fransehe als met de Engelsche industrie kan concurreeren maar ook de grondeigendom, en wel op zoodanige wijze dat het inkomen uit zoodanige eigendommen een vermindering van 50 percent zou kunnen on dergaan. Heden middag is van hier vertrokken het drie mastschip de Wester-Seheldegezagv. Ran, naar Vlissingen om te dokken. Het stoomschip Acton is gisteren in den Rot- tcrdamschen waterweg vlot gekomen en opgestoomd. Goes 8 Februari. De aanvoer van tarwe was heden niet grootde kooplust flinkwaardoor niet beneden vorigen weekprijs te koop was,

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3