BUITENLAND. Correspondentie. Handelsberichten. Zeetijdi ngen. Verkoopingen en Aanbestedingen, Thermometerstand, Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht, Graanmarkten enz, moeten verbinden). Wat den heer van Ollefen betreft, hem wilde men noch als mede-directeur, noch als lid van het gezelschap. Ziedaar dus alweder een planvan onze afdee- ling van het Tooneel verbond uitgegaanin duigen. Het was trouwens vooruit te zien. Maar de heeren wilden nu eenmaal allerlei onpractische plannen op touw zetten, in plaats van den eenvoudigen weg te gaan. Intusschen is het meer dan waarschijnlijkdat de concessie in den Haag aan de heeren Le Gras e. s. zal worden gegeven. De schouwburg-commissie aldaar heeft in dien geest advies uitgebrachten bij burgemeester en wethouders van de residentie schijnt, vooral ter wille van den heer Valoi£, dit adviesingang te hebben gevonden. Ontvangen de genoemde heeren die concessiedan treden ook de heer en mevrouw Faassen tot hun gezel schap toehetwelk dan (versterkt ook nog met de dames de VriesValois—Sablairolles Tour- niaire en misschien mevrouw Chr. Stoetz) onge twijfeld het beste van de nu bestaande gezelschap pen zal zijn. Wat wil Rotterdam nog meer? Het eenige is nu maardat men dit gezelschap een schouwburglokaal verschafte zijner waardig. Doch dit juist is nog in het onzekereomdat de ■commissarissen van den grooten schouwburg (of •liever éen hunnerdie de onbeperkte oppermacht schijnt te hebben) nog altijd in de hoop leven, dat de heeren Albregt en van Ollefen, in Amster dam teleurgesteldhun toevlucht weer zullen komen zoeken in Rotterdam. Omtrent den stand van zaken te Amsterdam verneemt mendat de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel nog altijd met moeilijkheden te tobben heeft. Van het vormen van een groot gezelschap komt althans niets. Een groot deel der beschik bare acteurs en actrices heeft zich reeds bij andere directiën verbondenen het is zelfs niet onwaar schijnlijk, dat de krachten nog meer verspreid zullen worden dan ooit te voren. De oplossing, die voor- den stadsschouwburg het meest waar schijnlijk wordt geachtisdat de pacht zal worden gegund hetzij aan den heer van Lier, hetzij aan de heeren Albregt en van Ollefenen dat dan Het Nederlandsch Tooneel een soort van protectoraat zal uitoefenenin plaats van zelf te exploiteeren. «=»J— Door zes leden van den gemeenteraad te Arnhem is een voorstel aan den raad ingediend om in het volgende jaar de kermis af te schaffen. Voor het houden eener tentoonstelling van Frie- ache oudheden, welke in 1877 te Leeuwarden zal plaats hebben, is door Z. M. den koning het ko- nink'ijü paleis aldaar beschikbaar gesteld. Door een geacht ingezetene van Wageningen is besloten een 50 tal arbeiderswoningen te doen bouwen, welke tegen geringen prijs alleen aan zoodanige personen verhuurd zullen worden, die geen misbruik van sterken drank maken. Zaterdag morgen bracht een treurig voorval in een huisin eene der aanzienlijkste wijken van den Haaggroote ontsteltenis teweeg. De heer jh'. mr. C. van M. wonende op het Tournooiveld, heeft zich namelijk omstreeks 10 uur door mid del van zijn jachtgeweer van het leven beroofd. Zijne huishoudstermet wie hij eenige minuten te voren gesproken had, moet een schot hebben hooren vallendat zij voor een val hield dien haar meester op de slaapkamer deed. In dit vertrek komende zag zij haren heer, dien zij zoo kort te voren welvarend had verlaten en zonder het minste aan hem te hebben kunnen ontwarendeer lijk verminkt en dood op den grond liggen. Hij had den tromp van het geweer onder de kin ge plaatst en met den voet het vuurwapen doen afgaan. Men schrijft de oorzaak dezer wanhopige daad toe aan zwakheid van geestvermogens, die zich in den laatsten tijd bij hem had geopenbaard. De heer C. was een vermogend man, die zeer gezien en geacht was. Hij heeft den ouderdom van ruim 69 jaren bereikt. De betrekkingen van wijlen den matroos Daniel de Han of de Haan uit Rotterdam kun nen zieh bij het departement van buitenlands che zaken vervoegenten einde eene mededeeling in hun belang te ontvangen. Do heer J. A. W. Halverhout, oud-zeeoffi cier, directeur van den stoomvaartdienst Vlissin- genEngelandheeft naar men verneemt zijn ontslag als zoodanig verzocht. Z. M. de koning heeft een pensioen van 100 verleend aan J. F. Polflietwonende te Stoppel dijk milicien van het 3e regiment infanterie, wegens eene kneuzing aan zijn knie, in en door den dienst verkregen. Deze gunstige beschikking heeftnaar wij ver nemen bovengenoemde Polfliet voornamelijk te danken aan de belanglooze bemoeiingen van den heer P. Stroeckehoofdonderwijzer te Stoppel dijk* NeuzCt.) In de kerk der katholieke universiteit te Londen heeft dezer dagen een zeldzame plech tigheid plaats gehad. Een van de leeraren, de heer Mivart, die op wetenschappelijk gebied een gunstigen naam heeft verworven, hadden graad van doctor in de plvilosophie gekregen en ont ving nu uit handen van den kardinaal Manning de insigniën zijner katholiek-wetenschappelijke waar digheid: de baret en ring. Hij moest daarbij de geloofsbelijdenis van Pius IV afleggendie volgens den kardinaal hetzelfde beteekent als eene verkla ring dat wetenschap en geloof niet met elkander in strijd kunnen geraken, maar veeleer door een onverbreekbaren band met elkander ver bonden zijn. In Noord Amerika zullen 240,000 grafsteenen worden vervaardigd voor in den laatsten oorlog gesneuvelde soldaten. De namen worden dooreen straal zandwelke door een fijne stalen buis wordt gejaagdin de opengelaten plaatsen van een laag papiergutta percha of leder gedreven waarin zij vooruit zijn gesneden. Op deze wijze worden dagelijks 500 grafsteenen te Rutland in den staat Vermont vervaardigd. De Amerikaansche spiritisten hebben een nieuwe ontdekking gedaan, die, naar zij hopen, er toe zal leiden dat men photographieën van geesten zal kunnen maken. Een bord met gesmolten was wordt onder de tafel geplaatst en zoodanig bedekt dat men het niet kan zien. Het medium en an dere deelnemers aan de séance leggen hunne handen op tafel en houden zich stil. Na verloop van eenigen tijd wordt het bedeksel weggenomen en men vindt in de was de volkomen afdruk van «i een hand. Nu wordt in dezen vorm gips gegoten, en op die wijze verkrijgt men den afdruk van een geestenhand. Geloovige spiritisten houden het voor mogelijk op deze wijze ook de gezich ten van geesten te krijgen. Te Memel circuleert een adres aan de kroon prinses van Duitschland waarin deze wordt ver zocht „zich zelve met de vaststelling van Duitsche modes te belasten" en de overtuiging wordt uit gesproken „dat deze modes terstond door geheel Duitschland zullen worden gevolgd en dat daar door voor het vaderland duizende vrouwenlevens en millioenen Marken gespaard zullen worden." Uit Parijs wordt gemelddat in een mijn bq Saint-Étienne eene ontploffing heeft plaats ge had. Er waren 216 arbeiders in de mijnwaar van eergisteren 24 levend en 26 dood waren op gehaald. Ter provinciale griffie van Zeeland liggen ter leziug d? voorwaarden waarop door het ministerie van binnenlandsche zaken (staatsspoorwegen) op den 178» Februari a. zal worden aanbesteed: de levering van stalen spoorstaven met ijzeren lasch- platen en op den 24tn dier maand het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor acht bruggen te Rotterdam; waarvan zes tusschen het station buiten de Delltsche poort en het Hofplein en twee bij Feijenoord, in twee perceelen en in massa. 5 Feb. 's av. 11 u. 36 gr. 6 's morg. 7 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 36 gr. 's av. 11 u. 34 gr. 7 's morg. 7 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 34 gr. 's av. 6 u. 33 gr. (Van 30 Januari tot 6 Februari.) Middelburg. OndertrouwdJ. H. Hannink, wedr. 44 j., met M. J. Plugge, jd. 24 j. W. de Konink, jm. 28 j., met H. J. Dozel, jd. 27 j. Bevallen: A. Voerman, gib. Verhage, z. J. E. Riemens, geb. Bosdijk, z. S. Meijers, geb. Wanjon, d. H. J. Govers, geb. Veerman, z. W. Montanari, geb. Koenen, d. J. D. Verhage, geb. Dronkers, d. P. J. van Bentbem Jutting, geb. van den Broeeke, d. J. C. Witman, geb. van Oosten, d. J. Swerus, geb. Flipse, z. Overleden: J. Alewijnse, vrouw van K. Verhage, 71 j. J. W. Burgers, d. 17 m. II. J. Goeree, wede. van H. C. Will, 82 j. (Van 29 Januari tot 5 Februari.) Vlissingen. Gehuwd: P. van Gulik, wedr. van M. J. Havel, 43 j., met J. Dronkers, jd. 50 j. BevallenJ. Blok, geb. Engels, d. E. J. van de Casteele, geb. Heyberg, z. A. Engelse, geb. Lou- werse, d. M. Louwerse, geb. Uiterschout, z. M. J. Kampsehreur, geb. Dronkers, z. A. Kleijnsoon, geb. van Tol, d. S. Roos, geb. van Soelen, z. J. Egge!, geb. Scheijbeler, z. M. Naercbout, geb. van Wage ningen, d. Overleden: H. P. J. Hurstjes, z. 7 m. T. Krie- ger, z. 6 d. S. P. Dunekaerts, z. 12 d. W. J. Pieters, jm. 35 j. P. Baaijens, wed8, van I. de Hond,- 53 j. J. B. de Groof, man van P. L. Bon nie, 73 j. Goes. Gehuwd: P. J. Bruschetto, jm. 39 j., met J. de Witte, jd. 23 j. H. Windhorst, jm. 34 j., met J. W. Veekman, jd. 22 j. BevallenM. Kiters, geb. Reijnhout, z. L. W. Lauwerens, geb. Geene, z. J. K. v. d. Linde, geb. Schrijver, z. J. F. v. d. Boogert, geb. Doornebos, z. J. Govers, geb. van den Wijngaert, z. K. C. Hageman, geb. Baden, z. OverledenJ. Kloosterman, z. 3 m. N. Luttik, wede. van J. Boom, 80 j. E. G. Revers, wede. van J. C. Massee, 76 j. Zierikzee. GehuwdC. Moelijker, jm. 34 j., met J. de Lcoze, jd. 27 j. BevallenP. Missol, geb. Knoops, d. J. M. Pape, geb. de Vrieze, z. H. Paterik, geb. Sevier, d. J. F. Beije, geb. Klink, z. E. Hillebrand, geb* Lookman, d. Overleden: P. Bijkerk, man van A. Hogerheijd, 40 j. De belangstelling voor den verkiezingstrijd in Frankrijk wijkt zelfs voor die in de nota van graaf Andrassy, die de rondte doet in de groote 'buitenlandsche organen, na het eerst te zijn mede gedeeld door de Kölnische Zeitung. Over het ge heel is het document niets dan een uitvoerige uit eenzetting van den toestand in Turkije met aanwijzing van de middelen die daarin verbe tering kunnen brengen. Algemeen heeft men zich nu weken lang reeds gewend aan het denk beeld dat die nota een belangrijke wending aan de Turksche quaestie zou kunnen geven, en hoewel al zeer spoedig door een Hongaarsch blad werd betoogd, dat de geheele démarche tot niets zou leiden, scheen men niet geneigd dit te gelooven. Nu echter de nota werkelijk is aangeboden verandert de opinie en de Timesdie de taal van graaf Andrassy prijst als bevattende geen enkele uitdrukking welke de Porte kan kwetsenwijdt nu een uitvoerig artikel aan de vraag wat het resultaat van de nota zal zijn. Deze mist iedere sanctie, zoodat eene weigering wel geen bezet ting tengevolge zal kunnen hebben. Maar onder stel dat de Porte de voorstellen aanneemtdoch hen niet verwezenlijktof dat de insurgenten weigeren de wapenen neder te leggen zoolang de mogendheden hun geen beter waarborgen ver schaffen dan diplomatieke nota's, wat dan Na tuurlijk zullen dan de onderhandelingen opnieuw moeten worden geopend en bij het wantrouwen der opstandelingen kan men niets beters verwach ten. Daily News is dan ook van oordeel, dat de geheele handeling slechts zal strekken om de overtuiging te vestigen dat het onmogelijk is tusschen de mogendheden overeenstemming tot stand te brengen ten aanzien van de Turksche quaestieen zij had het beter gevonden zoo En geland geen deel had genomen aan „deze come- die" die in strijd is met het traktaat van Parijs enz. Het blad komt tot de conclusie, dat er voor de insurgenten eigenlijk geen enkel motief bestaat om de wapenen neer te leggen. Een nieuw staaltje van het geringe vertrouwen dat in het Oosten in de Porte wordt gesteld levert weder een bericht uit St. PetersDurg, volgens hetwelk de onderhandeligen met Montenegro tot geen gun stig resultaat kunnen leiden zoolang de Porte niet door daden heeft getoond, te willen voldoen aan de wenschen der bevolkingen en aan het verlan gen der mogendheden. De toestand is inderdaad wanhopigmen draait in een eeuwigen cirkel rond, en zelfs bij den besten wil van de Turksche re geering om hare voorstellen ten uitvoer te leggen is het een raadsel hoe zij daartoe moet geraken. Yoor iedere hervorming en reorganisatie zijn rust en orde noodig. Hoe kan een nieuwe administratie worden ingevoerd in een land dat in opstand is en met vijandelijke benden bedekt? Yoor 'toogen- blik kan dus de Porte niets anders doen dan zeggen: legt- de wapenen neder dan zullen wij deze en gene hervormingen invoeren. Neen, zeggen de opstandelingenbegin gij, breng die verbete ringen tot stand en als die ons bevallen zullen wij vrede sluiten, voorloopig echter schieten we iederen Turkdie zich in onze nabijheid vertoont, dood. 't Is duidelijk dat in zoodanigen staat van zaken niets kan worden gedaan en het blijkt weder hoezeer het wederzijdsche wantrouwen dikwijls de beste bedoelingen krachteloos maakt en iedere verbetering verijdelt. Slechts een krachtige door tastende handeling zal een einde aan de quaestie kunnen maken; een tweede Alexander is noodig om dezen Gordiaanschen knoop door te hakken. Wie weet of keizer Alexander vanyRuslaud nog niet te eeniger tijd zich met die taak zal willen belasten. Er is iets zonderlings in de uitdrukking, vervat in een telegram uit Berliju aan de Times, waarin wordt verzekerd dat de Russische regee ring aan de opstandelingen in de Herzegowina zou hebben te kennen gegeven, dat zij noch de ondersteuning noch de bescherming van Rusland zullen genieten indien zij de voorstellen der mo gendheden niet aannemen. Maar gesteld dat Tur kije die niet aanneemt, zal Rusland dan de op standelingen in bescherming nemen De regeering der Vereenigde staten is niet ge lukkig met haar nota tot de Europeesche mogend heden betreffende de Cubaansche quaestie. De regeeringen van Engeland en Duitschland althans hebben geantwoord, dat zij niet geneigd zijn ten aanzien van de aangelegenheden op Cuba vertoo- gen tot de Spaansche regeering te richten. Op dit oogenblik zou een dergelijke maatregel inder daad onbillijk wezen, daar Spanje alle krachten inspant niet alleen om den Carlistischen opstand te onderdrukken, maar ook om het land geheel te reorganiseeren. Pressie van buiten om vooral aan Cuba te denken zou een nootlottigen invloed kun nen uitoefenen, waardoor een gunstige verandering zou worden tegengewerkt. Hoewel het ongunstige weder van de laatste dagen voor de operaties in het noorden van Spanje zeer nadeelig was drongen toch de regeerings- troepen steeds vooruit. Generaal Quesada heeft Zaterdag Durango bezet en is dus tot bet midden van Biscaye doorgedrongen, terwijl ieder oogen blik een slag in de nabijheid van Vera enLesaca wordt te gemoet gezien, -alwaar de Carlisten hun ne krachten hebben samengetrokken. In den Duitschen rijksdag kwam Zaterdag in behandeling een wetsontwerp om het begrootings- jaar voor het Duitsche rijk, te rekenen van 1 April 1877, te doen loopen van 1 April tot 31 Maart. Art. I werd aangenomen, doch de beide volgende artikelen werden verworpen. Den heer d. K. te V. Voor de opname van uw brief is noodig dat uw naam aan de redactie worde opgegeveu. Volgens brief van den gezagvoerder A. Jörgen- sen, voerende het barkschip Riga, was hij den 16en Januari jl. te Havana gearriveerd. Schip en equipage in goeden staat. Rotterdam 7 Februari. Alle artikelen waren ruim aangevoerd, tarwe 20 cent lager; rogge 20 cent lagergerst 20 cent lagerhaver 20 cent lager; paardeuboonen 40 cent lager; erwten 25 cent lager; overigen» onveranderd. Amsterdam, 7 Februari. Raapolie op zes weken 38$. Lijnolie 28$. Prözen van effecten. Amsterdam, 6 Februari. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 63f dito dito dito 3 75$} dito dito dito 4 99} Aand. Handelmaatschappij. 5 109} dito exploitat. Ned. Staatssp. Loten stad Rotterdam. 3 97} dito dito Amsterdam 3 95} België. Certificaten bij Rothschild. 2$ pet. Frankr. Inschrijvingen3 dito. ........5 - Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 102} Certific. Inscr. 58 serie 5 76} Obl. Hope C°. 1855 6e serie. 5 91} dito 1000 1864 5 101} dito L. 100 1872 5 „96} dito L. 100 1873 5 96} Loten 18645 Loten 18665 Oblig. Hope &C°. Leen. 1860. 4$ pet. 92} Certific. dito4 75} Inscr. Stieglitz C°. 2ea4L. 4 75} - Obligatiën 186769 4 81} Certificaten6 54} Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 246} Oblig. dito4} pet. 87} dito dito4 Aand. Kiew-Brest5 «127 dito Baltische spoorweg. 3 137 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. dito dito Jelez-Griasi. 5 239 dito dito Jelez Orel 5 pet. dito dito Charkow Azow 5 94} Polen. Schatkistobligatiën4 Aand. Warschau-Bromberg. 4 63} dito dito Weenen. 5 123 Oostenr. Oblig.metal.inzilv.Jan./Juli. 5 pet. 63} dito dito April/Oct. 5 63} dito in papier Mei/Nov. 5 59} dito dito Febr./Aug. 5 59} Aand. Nation, bank3 913 Loten 1860 - 5 584 dito 1864 140} Hongar. Schatkistbiljetten6 pet. Oblig. Theiss spoorweg 5 71} Italië. Certific. Amsterdam5 69} Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 102 Spanje. Obligatiën Buitenl3 pet. 19^ dito Binnenlandsche3 Portugal. Obligatiën3 53} Turkije. Inschrijving Alg. schuld. 5 19} Obligatiën 1869 6 58 Egypte, dito 1868 7 pet. 67} dito 1873 7 „63} Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1904. 5 dito dito dito 1885. 6 100} Illin. Cert. Amsterdam 84} Oblig. Illinois Redemtion. .6 dito Central Pacific6 91} Certific. Chic. N. W7 55}} Oblig. Madison Ext7 dito Winona-St. Peter 7 80} dito N. W. Union7 80 dito Union Pac. Hoofdl. 6 90} Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 25 Brazilië. Oblig. 18634} dito 18655 95} Prijzen van coupons. Amsterdam 6 Februari. Metall. 21.70dito zilver 22.57}Div. Eng. per f 11.85Eng. Portugal per 11.97}Spaansche piasters 1.27Amerikaansche dollars (in goud) 2.42}. Amsterdam 5 Februari. Metall. 21.70dito zilver 22.65; Div. Eng. per 11.85; Eng- Eussen per f 11.85; Eng.- Portugal per 11.97}; Frans, f 47.55; Belg. 47.55; Pruis. 58.50; Hamb. Russen ƒ32}: Russen in Z. R. ƒ30}Pool- sche per fl. Poolsche per Z. R. Spaan sche piasters 1.27; Spaansche binnenlandsche ƒ1.01; Ameri kaansche dollars 2.42}; papier ƒ2.11.

Middelburgsche Courant | 1876 | | pagina 3